09 فروردین 1402

بیمه پیک موتوری؛ دو بیمه مهم که باید همه این افراد داشته باشند

بدون شک یکی از خطرناک‌ترین و پر ریسک ترین مشاغل دنیا، پیک موتوری است. بسیاری از افراد از این منبع درآمدی، نان می‌خورند و نیاز خانواده‌هایشان را تأمین می‌کنند. با توجه به تعداد بالای افراد درگیر در شغل پیک موتوری، نمی‌توان نسبت به حوادث این نوع بیمه بیخیال بود. این شغل به اندازه کافی دارای استرس است؛ خوشبختانه راهی برای کاهش خسارات وارد شده به پیک‌های موتوری وجود دارد و آن بیمه پیک موتوری است.

پیک موتوری‌های عزیز می‌توانند با استفاده از انواع بیمه نامه ریسک شغل خود را تا حد زیادی کاهش دهند و با خیالی راحت‌تر به فعالیت اقتصادی خود بپردازند؛ اما این پیک چیست و چه خساراتی را پوشش می‌دهد.

اهمیت وجود بیمه شخص ثالث برای پیک موتوری

وجود بیمه موتور سیکلت از دو جنبه مهم اهمیت دارد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم:

بیمه پیک موتوری برای تمامی انواع موتورها الزامی است

بیمه پیک موتوری برای تمامی انواع موتورها الزامی است

بیمه شخص ثالث و جبران خسارات جانی و مالی

موتور سیکلت مهم ترین و اصلی ترین وسیله کار پیکی های عزیز است. با توجه به اینکه مالک این وسیله هر روز در حال رفت و آمد است، امکان بروز حوادث و خسارات مالی و جانی مختلف و بیشتری نسبت به دیگر وسائل نقلیه برایش وجود دارد.

به همین علت هم امروزه داشتن بیمه شخص ثالث موتور  از نان شب هم برای آن ها واجب تر است. ( اگر درباره بیمه موتور نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، راهنمای بیمه موتور را بخوانید.) اگر خدایی ناکرده پیک موتوری با یک شخص یا وسیله دیگر تصادف کند هزینه های گزاف ناشی از این واقعه گریبان گیر وی می شود.

در برخی اوقات به قدری خسارات سنگین است که جبران از دست هرکسی بر نمی آید و ممکن است عاقبت بدی برای راکب موتور داشته باشد. مطالعه مقاله بیمه راکب موتور سیکلت پیشنهاد می‌شود.

بیمه شخص ثالث و اهمیت وجود آن برای پلیس

یکی از مهم ترین قوانینی که برای تمامی رانندگان وسایل زمینی موتوری در نظر گرفته شده وجود، همین بیمه نامه شخص ثالث است و نبود آن می تواند موتور سوار را با چالش های زیادی روبرو کند. برای مثال ممکن است پلیس زمانی که متوجه این امر شود، بعد از توقف موتور، آن را راهی پارکینگ کند. بعد از آن برای راکب موتور چالش ها جدیدی شروع شود و فرد مجبور به پرداخت کرایه پارکینگ و جرایم گوناگون می شود.

تمدید به موقع بیمه شخص ثالث پیک موتوری

نکته ای که در قسمت بالا درمورد آن صحبت نکردیم، تمدید به موقع است. اگر راکب یا راکب پیک به موقع برای تمدید بیمه شخص ثالث وارد عمل نشود، جریمه دیرکرد به حساب او زده می شود. از این رو فرد باید برای خرید مجدد بیمه ثالث آن را ابتدا پرداخت کند. هرچقدر هم دیر تر این جریمه را پرداخت کند، جریمه اش بصورت روزانه افزایش پیدا می‌کند.

چه مواردی توسط بیمه پیک های موتوری جبران نمی شوند؟

مهم ترین استثنائاتی که در بیمه راکبین انواع پیک موتوری وجود دارد به شرح زیر هستند:

 • خسارات مربوط به موتور مقصر
 • خسارات ناشی از رادیو اکتیو و تشعشعات
 • جریمه های مربوط به محکومیت قضایی و اجرایی

چرا بیمه پیک موتوری ضروری است؟

خطر همیشه با هر موتور همراه است؛ از این رو می‌توان گفت که یکی از ترک نشینان هر موتوری، خطر است. برای همین در هر ثانیه می بایست برای رویارویی با آن آماده باشیم. اگر صفحات حوادث سایت ها و روزنامه را نگاهی بیاندازید، حتماَ یکی از تصادفاتی که نظر شما را جلب می‌کند، مربوط به موتور سیکلت است.

کوچکترین ریسکی در این مورد می تواند عواقب فوق العاده بدی داشته باشد و سال ها ضرر مالی و بدنی برای راکب موتور داشته باشد. با توجه به چنین موضوعاتی وجود بیمه حوادث انفرادی برای موتورسواران بیش از پیش معنا پیدا می‌کند. این بیمه نامه از سرمایه ثابتی برای پوشش های نقص عضو و فوت استفاده می‌کند.

بار موتور تحت پوشش بیمه نیست

بار موتور تحت پوشش بیمه نیست

بیمه بدنه پیک موتور و پوشش های آن

یکی دیگر از بیمه هایی که برای پیک موتوری می تواند چاره ساز باشد و خسارات او را تا حد زیادی پوشش دهد بیمه بدنه موتور سیکلت است. این بیمه نامه از سمت سازمان بیمه مرکزی اجباری نیست؛ اما با توجه به پوشش هایش بسیار ضروری است. اصلی ترین پوشش های بیمه بدنه پیک موتوری به شرح زیر می باشد:

 • آتش سوزی
 • واژگونی وسیله یا سقوط
 • برخورد با اشیای ثابت و متحرک
 • برخورد و تصادف با موتور دیگر یا خودرو

استثنائات بیمه بدنه موتور چیست؟

بیمه مرکزی در هر بیمه ای استثنائاتی را مشخص کرده در بدنه نیز این قانون رعایت شده و در موراد زیر به هیچ عنوان خسارتی را جبران نمی‌کند:

 • خسارت ناشی از حوادث عمدی
 • خسارت ناشی از جنگ، آشوب، اعتراض و نزاع
 • خسارات ناشی از انفجار هسته ای
 • خسارات ناشی تعقیب و فرار از دست پلیس

 

 • تصادف در حال غیر عادی مانند مستی
 • خسارات ناشی از حمل و نقل با بار غیر مجاز و سنگین
 • خسارت ناشی از تصادف راننده فاقد گواهی نامه

قیمت بیمه موتور در سال 1402 به چه عواملی بستگی دارد؟

برای تعیین حق بیمه پیک موتوری 5 عامل مهم وجود دارد:

 • دیه معین شده در سال جاری
 • قدرت یا تعداد سیلندر موتورسیکلت (موتور ها در 1 تا 3 سیلندر و حتی بیشتر تولید می شوند. هر چقدر که تعداد سیلندرها بالاتر باشد قیمت بیمه نیز بالاتر می رود.)
 • سال تولید موتور (هرچه سال تولید موتورسیکلت قدیمی تر باشد، قیمت بیمه نامه نیز بالاتر می رود.)
 • نوع موتور (موتور ها ممکن است یا برقی باشند یا دو چرخ یا سه چرخ؛ قیمت موتور سه چرخ نسبت به موتورهای دو چرخ بالاتر است.)
 • تخفیف (یکی دیگر از عواملی که می تواند نرخ بیمه موتور سیکلت نامه تان را کاهش دهد تخفیف است. شما می توانید با استفاده از تخفیف های خود بیمه تان را ارزان خریداری کنید.)
 • جریمه دیرکرد بیمه موتور

خرید بیمه موتور سیکلت

قیمت بیمه بر اساس نوع و قدرت به چهار گروه زیر تقسیم می شود:

شاید برای تان جالب باشد اما برای موتورهای گازی نیز بیمه شخص ثالث واجب است و آن ها نیز باید از بیمه نامه معتبر برخوردار باشند. در صورتی هم که بیمه نداشته باشند، با برخورد قانونی روبرو خواهند شد.

بیمه تامین اجتماعی پیک موتوری

بر اساس قانونی که در سال 97 تصویب شده است، افرادی که به عنوان پیک موتوری در یک مجموعه مشغول به کار هستند، تحت نظر سازمان تامین اجتماعی قرار می‌گیرند. قانون بیمه تامین اجتماعی پیک موتوری کارفرمایان را موظف می‌‎کند، کارکنان خود در این حوزه را بیمه کنند. کارفرمایان این امکان را دارند تا بیمه تامین اجتماعی پیک موتوری را به صورتی اینترنتی و از طریق سامانه رسمی این سازمان پرداخت کنند.

خرید بیمه پیک موتوری در بازه های مختلف و قسطی

در حال حاضر، شرکت های بیمه برای راحتی هرچه بیشتر هموطنان عزیز خصوصا قشر های حساس به صدور قسطی بیمه می‌پردازند. اگر توانایی خرید یکجای بیمه شخص ثالث موتور یا بدنه را ندارید، می توانید با مراجعه به صفحه بیمه موتور ضمن مقایسه و استعلام از شرکت های مختلف، بصورت نقدی و یا نقدی بیمه نامه خود را خریداری کنید.

جدا از بحث قسطی، پیکی موتوری های عزیز این امکان را دارند تا در صورت لزوم بیمه نامه شان را بصورت بلند و کوتاه مدت خریداری کنند. گرچه به شدت توصه می شود که بیمه را بصورت یکساله خریداری کنید تا از زیان مالی جلوگیری شود، اما اگر به هر دلیلی قصد خرید یکساله بیمه را ندارید، می‌توانید بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت تهیه کنید.

اگر در روز وقتی برای خرید بیمه موتورسیکلت ندارید و مشغول کارید، جای هیچ نگرانی نیست چون که در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید از طریق سایت بیمه دات کام بیمه نامه مد نظرتان را خریداری کنید. اگر هم ساکن تهران باشید ارسال بیمه نامه شما بصورت رایگان صورت انجام خواهد شد. هر سوالی در خصوص بیمه پیک موتوری داشتید، می‌توانید در اینجا برای ما بنویسید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
حسن نیشابوری
19 بهمن 1401

سلام. آیا برای موتور پیک موتوری، بیمه مسئولیت پیک موتوری یا بیمه حوادث پیک موتوری داریم یا خیر؟! اگر داریم شرایط بیمه پیک موتوری چیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. بله بیمه پیک موتوری را داریم. قوانین را در این مقاله آورده ایم لطفا مطالعه بفرمایید.

person
جبار رضایی
19 بهمن 1401

سلام. هزینه پیک موتوری ۱۴۰۱ برای بیمه تامین اجتماعی چقدر میشه؟ کارفرمای من میگه من 50% رو میدم برو خودت رو بیمه کن

  person
  نویسنده بیمه
  22 بهمن 1401

  سلام جبار عزیز
  شما اگر از قبل سابقه بیمه داشته باشید میتوانید خودت را بیمه اختیاری کنید اگر هم از قبل سابقه بیمه ندارید باید بروید خودت را بیمه حرف و مشاغل آزاد کنید

person
کوشا 7
04 آبان 1401

سلام وقت بخیر. از دوستان عزیزی که توی این کار هستند یک سوال داشتم، بهترین موتور برای کار در پیک چه موتوری است؟

person
مرتضی لادنی
24 مهر 1401

بیمه پیک موتوری رو کدوم شرکت میفروشه

  person
  کارشناس بیمه
  25 مهر 1401

  سلام همه شرکت ها دارند.

person
فرهاد بیگی
09 مهر 1401

بیمه پیک موتوری تسهیلات و پوشش های بیشتری داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  10 مهر 1401

  سلام در پوشش ها تفاوتی ندارد.

person
فرزاد موسوی
19 شهریور 1401

من الان اومدم الوپیک کار کنم، ولی اقدامی واسه بیمه پیک موتوری انجام نشده، خود میتونم شخصا اقدام کنم واسش؟

  person
  نویسنده بیمه
  20 شهریور 1401

  سلام فرزاد عزیز بله شما می توانید با خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه موتور ، میزان ریسک خسارات تصادفات موتور خود را به حداقل برسانید!

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید