17 تیر 1401

بعد از سرقت پلاک خودرو، چه اقدامات قانونی باید انجام دهیم

سرقت پلاک ماشن مانند سرقت خود ماشین می‌تواند، مالکان را به دردسر بیندازد. در حقیقت جدا از اینکه دزدیده شدن پلاک خودرو شوک بزرگی به فرد وارد می‌کند؛ مشکلات قانونی زیادی را به همراه خواهد داشت. اگر مالک سریع اقدام نکند، اتفاقات زیادی دامن او را خواهد گرفت که او احتی نقش کوچکی هم در انجام آن‌ها نداشته‌است؛ اما باید چه کار کرد؟ در ادامه این مطلب، اقداماتی را که باید بعد از سرقت پلاک خودرو انجام دهید، برای شما نوشته‌ایم. پس با ما همراه باشید.

چرا سرقت پلاک خودرو زیاد شده‌است؟

امروزه شاهد افزایش دزدی قطعات و حتی پلاک خودرو هستیم. سرقت خودرو برای سارقان دردسر زیادی دارد. اول از همه اینکه احتمال گیر افتادن آن‌ها حتی لحظه‌ای بعد از سرقت در خیابان زیاد است. دوم اینکه آب کردن یک ماشین بزرگ سخت‌تر از آب کردن قطعات آن است. سوم و از همه مهم‌تر اینکه، انجام عملیات سرقت اتومبیل سخت‌تر و دلهره آورتر از وسایل است. البته یک دلیل دیگر هم وجود دارد، وقتی شخصی پلاک چندین خودرو را سرقت می‌کند، فقط کافی است در هر تردد، یکی از پلاک‌ها را به جایگاه پلاک خودرو نصب کند. در حقیقت یک خودرو دارد که ممکن است مسروقه باشد یا خیر و برای آن از چندین پلاک استفاده می‌کند و اعمال مجرمانه انجام می‌دهد.

سرقت پلاک خودرو

سارقان با دزدیدن پلاک ماشین از آن سو استفاده می‌کنند، پس بعد از دزیده شدن پلاک به سرعت به پلیس اطلاع دهید.

آیا از پوشش سرقت خودرو در بیمه بدنه اطلاع دارید؟ آیا می‌دانید که با بیمه کردن ماشین خود می‌توانید تا حدودی از فکر سرقت اتومبیلتان در آرامش باشید؟ برای این منظور مقاله بیمه دات کام، تحت عنوان بیمه سرقت خودرو را مطالعه نمایید.

اولین اقدام بعد از سرقت پلاک خودرو چیست؟

اولین اقدامی که باید در هنگام مواجه با سرقت پلاک خودرو انجام دهید، تماس با پلیس 110 است. دقت داشته‌باشید که این کار باید بدون هیچ اتلاف وقتی انجام شود. اگر هم نزدیک کلانتری هستید، می‌توانید به آنجا مراجعه کنید.

بعد از تماس با پلیس 110، یک مأمور از طرف آگاهی به آدرس و موقعیت شما خواهد آمد و به بررسی محیط می‌پردازد؛ بعد صورت‌جلسه‎ای را تنظیم می‌کند. مامور صورتجلسه را به شما می‌دهد و شما باید همراه با آن به کلانتری مورد نظر (نزدیک‌ترین کلانتری در آن منطقه) مراجعه کنید.  حداکثر زمان اطلاع به پلیس بعد از دزدیده شدن پلاک 48 ساعت است.

اگر به پلیس گزارش نکنیم، چه اتفاقی می افتد؟

بهتر است که جواب به این سؤال را با یک پرسش بدهیم. عواقب خودروی سرقتی برای مالک چیست؟ وقتی خودرویی به سرقت برود و مالک به پلیس گزارش نکند یا تعلل کند، هر اقدام مجرمانه‌ای که سارق با خودرو انجام دهد، مانند تصادف با دیگر خودروها یا با افراد، به نام مالک خودرو ثبت می‌شود. در حقیقت همه مسئولیت‌های آن بر عهده مالک خودرو است. پلاک خودرو هم دقیقا همین است. وقتی مالک به هر دلیل دیر با پلیس تماس بگیرد یا اصلاَ سرقت پلاک را اعلام نکند، هر اتفاقی که با شماره پلاک خودرو بیفتد، مالک اصلی پلاک باید در مراجع قضایی پاسخگو باشد.

آیا بین گم شدن و سرقت پلاک تفاوتی وجود دارد؟

خیر. هیچ تفاوتی وجود ندارد؛ حتی اگر پلاک‌ خودروی شما گم شود، باید در همان لحظه که متوجه شدید، سریع با پلیس 110 تماس بگیرید. برای اینکه معلوم نیست پلاک شما کجا گم شده‌است و چه کسی آن را پیدا می‌کند. شاید سارقی آن را پیدا کند و با آن اقدام به اعمال مجرمانه با خودروی خود کند.

نکته مهم دیگری که باید دقت داشته‌باشید، حتی اگر یکی از پلاک‌ها سرقت یا گم شود، باز هم باید به پلیس اطلاع دهید. پس همیشه قبل از سوار شدن به خودرو، از بودن پلاک‌ها مطمئن شوید. همچنین اگر تصادفی داشتید که به پلاک خودروی شما آسیب جدی وارد شد، آن را از سرجای خود کنده و پشت شیشه قرار دهید. بعد به یک تعمیرگاه یا مرکزی بروید تا پلاک را سرجای خود پرچ کنند.

اقدامات بعد از سرقت پلاک خودرو چیست؟

همان‌طور که در بالا نوشتیم، اولین اقدام تماس با پلیس 110 است. در هر ساعت از شبانه روز و در هر جایی که بودید، باید با پلیس تماس بگیرید. بعد از مراجعه مأمور و تهیه صورتجلسه است که شما باید آن‌را همراه خود به کلانتری ببرید. در آنجا از پلاک خودروی شما استعلام گرفته‌می‌شود، سپس شماره پلاک در فهرست سیاه راهنمایی و رانندگی قرار می‌گیرد. وقتی شماره پلاک در این فهرست قرار گرفت، دیگر هر اتفاقی با آن بیفتد، مسئولیتی به عهده شما نخواهد بود.

در کلانتری به شما یک کاغذ تردد کوتاه مدت تحویل داده‌می‌شود. شما 48 ساعت فرصت دارید تا به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید. در حفظ این کاغذ دقت زیادی داشته باشید. برای اینکه اگر  پلیسی جلویتان را بگیرد، با نشان دادن برگه، دیگر مشکلی برایتان به وجود نخواهد آمد. در غیر این صورت، خودروی شما به پارکینگ منتقل خواهد شد.

برای آن‌هایی که در شهرهای غیر از مرکز استان‌ها یا کوچک و دورتر زندگی می‌کنند، باید خودشان مستقیم و سریع به کلانتری یا پاسگاه مراجعه کنند.

مراجعه به مراکز تعویض پلاک

بعد از دریافت کاغذ از کلانتری باید به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. نکته مهم اینکه همراه داشتن مدارک شناسایی مالک، سند یا برگ سبز خودرو و مدارک احراز هویت الزامی است. در مرکز تعویض پلاک، به شما پلاک با شماره جدیدی تحویل می‌دهند و همچنین تمامی مدارک خودریتان از جمله سند و کارت هم تغییر خواهند کرد. البته قبل از هر اقدامی، باید و عوارض و خلافی خودرو خود را تسویه کنید.

سرقت پلاک خودرو

نمونه‌ای از سو استفاده سارقان از پلاک خودرو

تعویض پلاک مراحل مخصوص به خود را دارد که در مقاله تعویض پلاک خودرو به طور کامل، چگونگی روند گرفتن نوبت تا انجام هر مرحله را توضیح داده‌ایم. حتما قبل از مراجعه این مقاله را مطالعه کنید تا مشکلی برای شما در آنجا به وجود نیاید.

پلاک قبلی خودرو چه می شود؟

احتمال پیدا شدن پلاک سرقتی یا مفقودی خیلی کم است. به هر حال، اگر بخت با شما یار بود و پلاکتان پیدا شد، امکان استفاده از آن وجود ندارد. در واقع شماره قبلی وارد فهرست سیاه شده و اگر مجددا از پلاکی که در لیست سیاه ثبت شده استفاده کنید، مشکلات قانونی برای‌تان به وجود خواهد آمد. در صورت پیدا شدن، آن را به نزدیک‌ترین کلانتری تحویل دهید. همچنین اگر یکی از پلاک‌ها (عقب یا جلو) گم شد، آن یک پلاک باقیمانده را در مرکز تعویض پلاک باید تحویل دهید.

خرید بیمه بدنه برای کاهش جبران خسارت

کسی که اقدام به سرقت پلاک می‌کند، به احتمال زیاد قطعات دیگر خودرو را هم به سرقت خواهد برد. به این صورت، مالک خودرو از دو جانب ضرر خواهد کرد. اگر هم خودرو کامل دزدیده شده‌باشد، زیان صددرصدی خواهد بود. در این دو حالت، مالک می‌تواند با خرید بیمه بدنه، خسارت‌های وارد شده را جبران کند. البته باید گفت که خود سرقت پلاک تحت پوشش بیمه بدنه نیست؛ اما با خرید پوشش اضافی سرقت درجا (سرقت کلی تحت پوشش اصلی بیمه بدنه است)، می تواند خسارت‌های ناشی از دزدیده‌شدن وسایل داخلی هم را هم جبران کند.

بیمه بدنه خسارات وارد به بدنه را جبران می کند

به هر حال، همان‌قدر که مراقب دزدیده نشدن خودرو و وسایل داخل آن هستید، باید حواستان هم به پلاک خودرو باشد. در صورت سرقت پلاک خودرو، باید اول از همه با پلیس 110 تماس بگیرید. در صورت عدم اطلاع به پلیس، عواقب تمامی اتفاقات برای پلاک بر عهده شما خواهد بود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 مهر 1401 / بیمه بدنه / برند های خودرویی / سایپا

بیمه بدنه روزشمار سایپا چیست؟ معرفی انواع بیمه روزشمار سایپا

خودروسازی سایپا خدمات گارانتی بدنه برای مشتریان خود در نظر گرفته است که این سرویس در قالب سه طرح گارانتی بدنه پایه، اقتصادی و کامل ارائه می‌شود. راهنمای کامل بیمه بدنه روزشمار سایپا را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

پوشش برخورد خودرو با اجسام ثابت: دریافت خسارات خودرو و جسم ثابت

اگر ماشین شما با جسم ثابتی برخورد کند، مقصر حادثه کیست؟ چه کسی خسارات وارد بر شما یا جسم ثابت را پرداخت می‌کند؟ پاسخ سوالات خود را با خواندن این مقاله بیابید!

01 مهر 1401 / بیمه بدنه

کاهش هزینه‌های تصادف با شناخت نقاط آسیب پذیر خودرو و بیمه

شناسایی و معرفی آسیب پذیرترین قسمت‌های ماشین را در این مقاله بخوانید!

17 شهریور 1401 / بیمه بدنه

پوشش‌ های بیمه بدنه چیست؟ لیست آپدیت پوشش‌ های بیمه بدنه اصلی و اضافی

پوشش بیمه بدنه به دو بخش اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. در صورتی که حادثه‌ای از قبیل سرقت خودرو، آتش سوزی، یا آسیب به بدنه ماشین وارد شود بیمه بدنه این خسارات را جبران می‌کند. برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید.

15 شهریور 1401 / بیمه بدنه

افت قیمت خودرو و تاثیر آن در تعیین خسارت بیمه بدنه

راهنمای کامل افت قیمت خودرو: دلایل، تاثیر عوامل در محاسبه افت قیمت خودرو و پوشش آن را در انواع بیمه بدنه و بیمه ثالث اتومبیل اینجا بخوانید

02 شهریور 1401 / بیمه بدنه

کارشناسی خودرو: راهنمای جامع کارشناسی تخصصی بخش‌های مختلف ماشین

راهنمای کارشناسی تخصصی بخش‌های مختلف انواع ماشین🚗و الزام آن برای صدور بیمه‌های ماشین:بیمه بدنه و بیمه ثالث را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
رضا برازنده
28 خرداد 1401

ببخشید دیشب پلاک ماشینمو دزدیدن هنوز به پلیس نگفتم تا کی وقت دارم بگم؟ باید چیگار کنم

  کارشناس بیمه
  28 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باید در همان لحظه به پلیس خبر دهید. برای اینکه احتمال سواستفاده زیاد خواهد بود.

الیاس
07 تیر 1401

سلام اگر پلاک خودرو رو شب دزدیده باشند و ما نفهمیم و اون سارق هم هر کاری خواشته باشه کرده باشه، اونوقت چی میشه؟

  کارشناس بیمه
  08 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، به هر حال در سریع ترین زمان باید به پلیس اطلاع دهید.

   زارع
   06 مهر 1401

   سلام خب برای اعلام سرقت پلاک خودرو اصلا در محله ما کلانتری نزدیک هم نیست و بیشتر این اراذل هستند، باید چه کار کنم؟

    کارشناس بیمه
    07 مهر 1401

    سلام به هر حال باید برای امنیت کاری انجام دهید.

ارش
13 مرداد 1401

سلام من یه نیم ساعت پیش درمرزداران دیدم یک مزدای سفیدرنگ کناریک ۲۰۶پارک کرد بعد با ابزارالاتی با ماشین ورمیرفتن که متوجه من شدن یکیشون گفت بیخیالشوبریم بعد یکم اونیکی دروبازکرد درحالیکه دزدگیرشم صدازد چندنفرردشدن گفتم ماشینودارن میدزدن فک کنم هیچکی اهمیت نداد حالا نمیدونم واقعا دزدیدن یانه چگونه باید ادم مطلع بشه ؟!شماره پلاک مزداروبرداشتم

  کارشناس بیمه
  13 مرداد 1401

  سلام دیگر باید به 110 خبر می دادید.

علی
19 مرداد 1401

سلام جناب من پلاکامو دزدیدن یه پلاک جدید کرفتم حالا بیمه نامه بنام پلاک قدیمیه حالا چیکار باید بکنم

  کارشناس بیمه
  20 مرداد 1401

  سلام می توانید با شرکت بیمه تماس بگیرید تا الحاقیه بگیرید.

امیر
20 شهریور 1401

سلام پلاک منو دزدیدن رفتم دادسرا کاراشو انجام دادم بعد رفتم کلانتری اونجا هم ثبت کردن ولی پلاک موقت بمن ندادن فق گفتن برو تعویض پلاک حالا بدون پلاک چطور باید برم؟

  کارشناس بیمه
  21 شهریور 1401

  سلام همان کاغذی که دارید، کفایت می کند. اگر پلیس جلوی شما را گرفت، آن را نشان دهید.

ظهره آریایی
09 مهر 1401

ببخشید پلاک منو دزدین الان میتونم بیمه شخص ثالثمو تمدید کنم موعدش رسیده

  کارشناس بیمه
  10 مهر 1401

  سلام با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید