11 اردیبهشت 1402

بعد از سرقت پلاک خودرو، چه اقدامات قانونی باید انجام دهیم

سرقت پلاک ماشن مانند سرقت خود ماشین می‌تواند، مالکان را به دردسر بیندازد. در حقیقت جدا از اینکه دزدیده شدن پلاک خودرو شوک بزرگی به فرد وارد می‌کند؛ مشکلات قانونی زیادی را به همراه خواهد داشت. اگر مالک سریع اقدام نکند، اتفاقات زیادی دامن او را خواهد گرفت که او احتی نقش کوچکی هم در انجام آن‌ها نداشته‌است؛ اما بعد از سرقت پلاک ماشین باید چه کار کرد؟ اگر پلاک ماشین را بدزدند می‌توان از خودرو همچنان استفاده کرد؟ قبل از هر چیز بهتر است بدانید دزدیدن پلاک ماشین جرم محسوب می‌شود و با مجرم براساس قوانین برخورد خواهد شد. در ادامه این مطلب، اقداماتی را که باید بعد از سرقت پلاک خودرو انجام دهید، برای شما نوشته‌ایم. پس با ما همراه باشید.

چرا سرقت پلاک خودرو زیاد شده‌است؟

چرا دزدی پلاک ماشین زیاد شده است؟ این یکی از سوالاتی است که بسیار پرسیده می‌شود. بله؛ ما امروزه شاهد افزایش دزدی قطعات و حتی پلاک خودرو هستیم. سرقت خودرو برای سارقان دردسر زیادی دارد اما سرقت پلاک خودرو کار را برای آن‌ها راحت می‌کند. اول از همه اینکه احتمال گیر افتادن آن‌ها حتی لحظه‌ای بعد از سرقت در خیابان زیاد است. دوم اینکه آب کردن یک ماشین بزرگ سخت‌تر از آب کردن قطعات آن است. سوم و از همه مهم‌تر اینکه، انجام عملیات سرقت اتومبیل سخت‌تر و دلهره آورتر از وسایل است. البته یک دلیل دیگر هم وجود دارد، وقتی شخصی پلاک چندین خودرو را سرقت می‌کند، فقط کافی است در هر تردد، یکی از پلاک‌ها را به جایگاه پلاک خودرو نصب کند. در حقیقت یک خودرو دارد که ممکن است مسروقه باشد یا خیر و برای آن از چندین پلاک استفاده می‌کند و اعمال مجرمانه انجام می‌دهد.

سرقت پلاک خودرو

سارقان با دزدیدن پلاک ماشین از آن سو استفاده می‌کنند، پس بعد از دزیده شدن پلاک به سرعت به پلیس اطلاع دهید.

آیا از پوشش سرقت خودرو در بیمه بدنه اطلاع دارید؟ آیا می‌دانید که با بیمه کردن ماشین خود می‌توانید تا حدودی از فکر سرقت اتومبیلتان در آرامش باشید؟ برای این منظور مقاله بیمه دات کام، تحت عنوان بیمه سرقت خودرو را مطالعه نمایید.

اولین اقدام بعد از سرقت پلاک خودرو چیست؟

اما اگر برای شما سوال است که در صورت سرقت پلاک خودرو چه باید کرد؟ یا تعویض پلاک سرقتی چگونه انجام می‌شود؟ به خواندن این مقاله ادامه دهید. اولین اقدامی که باید در هنگام مواجه با سرقت پلاک خودرو انجام دهید، تماس با پلیس ۱۱۰ است. دقت داشته‌باشید که این کار باید بدون هیچ اتلاف وقتی انجام شود. اگر هم نزدیک کلانتری هستید، می‌توانید به آنجا مراجعه کنید.

بعد از تماس با پلیس 110، یک مأمور از طرف آگاهی به آدرس و موقعیت شما خواهد آمد و به بررسی محیط می‌پردازد؛ بعد صورت‌جلسه‎ای را تنظیم می‌کند. مامور صورتجلسه را به شما می‌دهد و شما باید همراه با آن به کلانتری مورد نظر (نزدیک‌ترین کلانتری در آن منطقه) مراجعه کنید. حداکثر زمان اطلاع به پلیس بعد از دزدیده شدن پلاک 48 ساعت است.

اگر به پلیس گزارش نکنیم، چه اتفاقی می افتد؟

بهتر است که جواب به این سؤال را با یک پرسش بدهیم. عواقب خودروی سرقتی برای مالک چیست؟ وقتی خودرویی به سرقت برود و مالک به پلیس گزارش نکند یا تعلل کند، هر اقدام مجرمانه‌ای که سارق با خودرو انجام دهد، مانند تصادف با دیگر خودروها یا با افراد، به نام مالک خودرو ثبت می‌شود. در حقیقت همه مسئولیت‌های آن بر عهده مالک خودرو است. پلاک خودرو هم دقیقا همین است. وقتی مالک به هر دلیل دیر با پلیس تماس بگیرد یا اصلاَ سرقت پلاک را اعلام نکند، هر اتفاقی که با شماره پلاک خودرو بیفتد، مالک اصلی پلاک باید در مراجع قضایی پاسخگو باشد.

خرید بیمه بدنه

آیا بین گم شدن و سرقت پلاک تفاوتی وجود دارد؟

خیر. هیچ تفاوتی وجود ندارد؛ حتی اگر پلاک‌ خودروی شما گم شود، باید در همان لحظه که متوجه شدید، سریع با پلیس 110 تماس بگیرید. برای اینکه معلوم نیست پلاک شما کجا گم شده‌است و چه کسی آن را پیدا می‌کند. شاید سارقی آن را پیدا کند و با آن اقدام به اعمال مجرمانه با خودروی خود کند.

نکته مهم دیگری که باید دقت داشته‌باشید، حتی اگر یکی از پلاک‌ها سرقت یا گم شود، باز هم باید به پلیس اطلاع دهید. پس همیشه قبل از سوار شدن به خودرو، از بودن پلاک‌ها مطمئن شوید. همچنین اگر تصادفی داشتید که به پلاک خودروی شما آسیب جدی وارد شد، آن را از سرجای خود کنده و پشت شیشه قرار دهید. بعد به یک تعمیرگاه یا مرکزی بروید تا پلاک را سرجای خود پرچ کنند.

اقدامات بعد از سرقت پلاک خودرو چیست؟

همان‌طور که در بالا نوشتیم، اولین اقدام تماس با پلیس 110 است. در هر ساعت از شبانه روز و در هر جایی که بودید، باید با پلیس تماس بگیرید. بعد از مراجعه مأمور و تهیه صورتجلسه است که شما باید آن‌را همراه خود به کلانتری ببرید. در آنجا از پلاک خودروی شما استعلام گرفته‌می‌شود، سپس شماره پلاک در فهرست سیاه راهنمایی و رانندگی قرار می‌گیرد. وقتی شماره پلاک در این فهرست قرار گرفت، دیگر هر اتفاقی با آن بیفتد، مسئولیتی به عهده شما نخواهد بود.

در کلانتری به شما یک کاغذ تردد کوتاه مدت تحویل داده‌می‌شود. شما 48 ساعت فرصت دارید تا به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید. در حفظ این کاغذ دقت زیادی داشته باشید. برای اینکه اگر  پلیسی جلویتان را بگیرد، با نشان دادن برگه، دیگر مشکلی برایتان به وجود نخواهد آمد. در غیر این صورت، خودروی شما به پارکینگ منتقل خواهد شد.

برای آن‌هایی که در شهرهای غیر از مرکز استان‌ها یا کوچک و دورتر زندگی می‌کنند، باید خودشان مستقیم و سریع به کلانتری یا پاسگاه مراجعه کنند.

مدارک لازم برای دریافت پلاک جدید

یکی از کارهایی که بعد از اعلام سرقت پلاک خودرو باید انجام دهید، گرفتـن پلاک جدید است. برای دریافت پلاک جدید باید مدارک زیر را به همراه داشتـه باشید:

 • برگه سبز ماشین
 • کارت خودرو
 • استعلام خلافی و مدارک پرداخت خلافی خودرو
 • سند خودرو
 • کارت معاینه فنی
 • برگهٔ بیمه‌نامهٔ شخص ثالث
 • گواهی احراز محل سکونت مالک خودرو
 • اصل کارت ملی و شناسنامه

مراجعه به مراکز تعویض پلاک

بعد از دریافت کاغذ از کلانتری باید به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. نکته مهم اینکه همراه داشتن مدارک شناسایی مالک، سند یا برگ سبز خودرو و مدارک احراز هویت الزامی است. در مرکز تعویض پلاک، به شما پلاک با شماره جدیدی تحویل می‌دهند و همچنین تمامی مدارک خودریتان از جمله سند و کارت هم تغییر خواهند کرد. البته قبل از هر اقدامی، باید و عوارض و خلافی خودرو خود را تسویه کنید.

سرقت پلاک خودرو

نمونه‌ای از سو استفاده سارقان از پلاک خودرو

تعویض پلاک مراحل مخصوص به خود را دارد که در مقاله تعویض پلاک خودرو به طور کامل، چگونگی روند گرفتن نوبت تا انجام هر مرحله را توضیح داده‌ایم. حتما قبل از مراجعه این مقاله را مطالعه کنید تا مشکلی برای شما در آنجا به وجود نیاید.

در شهرستان‌ها چگونه مفقود شدن پلاک خودرو را اعلام کنیم؟

بد نیست بدانید در برخی از شهرستان‌ها، دفاتر و مراکز تعویض پلاک با آن‌چه گفتـه شـد، تفاوت دارند. به عبارت دیگر دفاتر تعویض پلاک در برخی شهرستان‌ها دارای غرفه نیستند. در چنین شرایطی مالک باید برای اعلام مفقودی پلاک خودرو به اداره آگاهی مراجعه نماید. در صورتی که فرد دارای دو پلاک باشد و یکی از پلاک‌ها گم شده باشد، می‌تواند این مرحله را در یکی از کلانتری‌ها انجام دهد و مراجعه به اداره پلیس آگاهی الزامی نیست نیست.

پلاک قبلی خودرو چه می شود؟

احتمال پیدا شدن پلاک سرقتی یا مفقودی خیلی کم است. به هر حال، اگر بخت با شما یار بود و پلاکتان پیدا شد، امکان استفاده از آن وجود ندارد. در واقع شماره قبلی وارد فهرست سیاه شده و اگر مجددا از پلاکی که در لیست سیاه ثبت شده استفاده کنید، مشکلات قانونی برای‌تان به وجود خواهد آمد. در صورت پیدا شدن، آن را به نزدیک‌ترین کلانتری تحویل دهید. همچنین اگر یکی از پلاک‌ها (عقب یا جلو) گم شد، آن یک پلاک باقیمانده را در مرکز تعویض پلاک باید تحویل دهید.

آیا بعد از سرقت پلاک خودرو شما مسئول پلاک هستید؟

افرادی که پلاک خودروی آن‌ها به سرقت می‌رود معمولا نگرانی‌هایی در مورد پلاک مفقودی دارند. به همین دلیل لازم است بدانید که از لحظه‌ای که به پلیس اعلام می‌کنید پلاک خودروی شما به سرقت رفتـه است، و پرونده سرقت پلاک خودرو را تشکیل می‌دهید، دیگر مسئول سواستفاده‌های احتمالی از پلاک مفقودی نیستید. پس در صورت گم شـدن پلاک خودرو بلافاصله نسبت به اعلام سرقت پلاک خودرو اقدام کنید.

نکته مهم در مورد رانندگانی است که دارای چند پلاک هستند. این افراد بعد از مفقود شـدن یکی از پلاک‌ها باید پلاک دیگر را هم به پلیس تحویل بدهند. این فرآیند در شهرستان‌ها در مراکز پلیس آگاهی اتفاق می‌افتد.

اما در مورد افرادی که خودشان پلاک خودرو را برای فرار از جریمه و پنهان ماندن از چشم پلیس جدا می‌کنند یا روی آن را می‌پوشانند، بهتر است بدانید که با این کار فقط زحمت خود را زیاد می‌کنید. چرا که خودرو بدون پلاک فقط می‌تواند به مراکز تعویض پلاک برای دریافت پلاک جدید حرکت کند و در صورت دیده شدن خودرو بدون پلاک در خیابان، مالک خودرو با جریمه‌های سنگینی رو به رو می‌شود. همچنین ممکن است خودروی او به پارکینگ منتقل شود.

باید بدانید که تغییر در ارقام پلاک خودرو هم جرم محسوب می‌شود و به موجب ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی، برای این کار مجازاتی برابر با حبس از ۶ ماه تا ۱ سال وجود دارد.

هزینه‌های پلاک مفقودی چگونه محاسبه می‌شود؟

با توجه به تقسیم بندی خودروها در تعویض پلاک به دو دسته خودروهای متعارف و غیرمتعارف، برای هر دسته از خودروها هزینه‌های جداگانه‌ای در نظر گرفته شد. بر همین اساس خودروهایی که در هر دسته هستند با توجه به اینکه متعارف یا نامتعارف باشند هزینه جداگانه‌ای پرداخت می‌کنند. البته در سال 1400 خودروهایی که کمتر از دویست میلیون تومان بودن باید 200 هزارتومان برای تعویض پلاک پرداخت می‌کردند و خودروهای بالای 200 میلیون تومان هم مبلغ 300 هزارتومان هزینه پلاک آن‌ها می‌شد.

خرید بیمه بدنه برای کاهش جبران خسارت

کسی که اقدام به سرقت پلاک می‌کند، به احتمال زیاد قطعات دیگر خودرو را هم به سرقت خواهد برد. به این صورت، مالک خودرو از دو جانب ضرر خواهد کرد. اگر هم خودرو کامل دزدیده شده‌باشد، زیان صددرصدی خواهد بود. در این دو حالت، مالک می‌تواند با خرید بیمه بدنه، خسارت‌های وارد شده را جبران کند. البته باید گفت که خود سرقت پلاک تحت پوشش بیمه بدنه نیست؛ اما با خرید پوشش اضافی سرقت درجا (سرقت کلی تحت پوشش اصلی بیمه بدنه است)، می تواند خسارت‌های ناشی از دزدیده‌شدن وسایل داخلی هم را هم جبران کند. برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای بیمه بدنه را مطالعه کنید.

به هر حال، همان‌قدر که مراقب دزدیده نشدن خودرو و وسایل داخل آن هستید، باید حواستان هم به پلاک خودرو باشد. در صورت سرقت پلاک خودرو، باید اول از همه با پلیس 110 تماس بگیرید. در صورت عدم اطلاع به پلیس، عواقب تمامی اتفاقات برای پلاک بر عهده شما خواهد بود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
قیمت بیمه بدنه خودرو
26 شهریور 1402 / مقالات بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
علی
30 تیر 1402

سلام پلاک‌موتور‌من رو‌دزدیدن ماشین‌کلانتری اومد‌برگه مفقودی پلاک‌ و توضیحات رو نوشت من با این برگه تا دو‌روز دیگه‌میتونم تردد کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  31 تیر 1402

  سلام. بله. می‌توانید برای تعویض پلاک هم اقدام کنید.

person
علی
28 تیر 1402

سلام وقتتون بخیر
پلاک ماشین منو دزدیدن و من اطلاع دادم به کلانتری محل
مدارک ماشین از جمله سند و برگ سبز هم دارم
کارت ماشین گم شده
پلاک هم بنام خودم نبوده
و صاحب پلاک رو پلاک شکایت زده بود

حالا با اینکه پلاک ها دزدیده شدن باید صاحب پلاک ها حضور داشته باشه اصلا برای گرفتن پلاک جدید برای ماشین به امضا صاحب پلاک های دزدیده شده نیازی هست ؟

ممنون میشم راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  31 تیر 1402

  سلام. بله باید مالک پلاک قبلی حضور داشته باشد یا به شما وکالت دهد.

person
peymanrasolinia10@gmail.com
27 اردیبهشت 1402

سلام ماشینمو دزدیدن بنام خواهرمه فقط مبخام پلاکش فک بشه تمام مدارک هم توی خودرو بوده چیکار کنم

  person
  نویسنده بیمه
  27 اردیبهشت 1402

  سلام از طریق اپلیکیشن پلیس من می توانید برای فک پلاک اقدام کنید.

person
.
20 اسفند 1401

سلام
ببخشید یه مطلبی رو می‌خوام بپرسم
رفیق من فوت شده، و ماشینش دست من امانت بود چون کسی از خانواده نداشت که تحویل بگیره
چند ماه پیش ماشین رو دزدیدن و الان که پیدا شده پلاک نداره آیا میشه پلاک گرفت؟ وقتی صاحب ماشین نیست؟

  person
  کارشناس بیمه
  21 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. ایتدا باید اعلام سرقت کنید. پلاک مفقود شده را فک کنید و سپس برای دریافت پلاک جدید اقدام کنید.

person
فراهانی
12 اسفند 1401

ماشین منو جفت پلاکشو دزدین تو یه خیابان پرتردد و نزدیک مرکز موبایل ساعت هشت شب
سریع با پلیس تماس گرفتم
امکان داره پلاکمو پیدا کنن😔اخه خیلی رند بود

  person
  کارشناس بیمه
  13 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. بهتر است از مراجع قضایی این موضوع را پیگیری کنید.

person
خلیل مرادی
11 اسفند 1401

سلام جفت پلاک ماشینمو دزدیدن الان همه کارای قانونی شو انجام دادم فقد معاینه فنی رفتم گفت باید پلاک بشه بعد بیاری واس معاینه فنی .تعویض پلاکم میگه باید معاینه فنی داشته باشه الان من چیکار کنم .لطفا هرچ سریع تر بهم بگید .

  person
  کارشناس بیمه
  11 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. می‌توانید از مراکز تعویض پلاک برای دریافت پلاک جدید اقدام کنید.

person
صالحی
03 اسفند 1401

سلام وقت بخیر ماشین منو دزدیده بودند وقتی هم پلیس پیداش کرد علاوه اسیب رساندن پلاک هم نداشت…الان کارای فنی شو انجام دادم میتونم بفروشم خریدار خودش پلاک جدید بگیره

  person
  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. بله می‌توانید.

person
سید
20 بهمن 1401

سلام ،پلاک ماشین من مال تهران ولی تو شهرستان پلاکمو دزدیدن،حالا باید برم تهران پلاک بگیرم یا همون شهرستان پلاک تهران بهم میدن؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1401

  سلام. باید اعلام سرقت کنید. بعد به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید و پلاک موقت بگیرید.

person
سهرابی پور
19 بهمن 1401

سلام. پلاک خودروهای سرقتی را چگونه پیگیری کنیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. باید ابتدا اعلام سرقت کنید و سپس به مراکز تعویض پلاک و پست مراجعه کنین.

person
رضایی
25 دی 1401

سلام پلاک ماشین من رو دزدیدن.از کلانتری نامه گرفتم باید برم تعویض پلاک. دو هفته پیش یه ماشین فروختم پلاکش فک شد امکانش هست اون پلاکو مجدد بگیرم؟

  person
  کارشناس بیمه
  26 دی 1401

  سلام بهتر است که قبل از مراجعه با شماره تلفن موجود در سامانه تعویض پلاک تماس بگیرید.

person
طالب
28 آبان 1401

باسلام.آیا برای خودروی پلاک سرقتی برا تعویض پلاک مالیات شامل میشود

  person
  کارشناس بیمه
  28 آبان 1401

  سلام مالیات برای خرید و فروش است.

person
مسعود
21 آبان 1401

سلام بعد از گرفتن پلاک بیمه رو الحاقیه میدن معاینه فنی ماشین رو چیکار باید کرد

  person
  کارشناس بیمه
  22 آبان 1401

  سلام بعد از این باید بروید

person
ظهره آریایی
09 مهر 1401

ببخشید پلاک منو دزدین الان میتونم بیمه شخص ثالثمو تمدید کنم موعدش رسیده

  person
  کارشناس بیمه
  10 مهر 1401

  سلام با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

person
امیر
20 شهریور 1401

سلام پلاک منو دزدیدن رفتم دادسرا کاراشو انجام دادم بعد رفتم کلانتری اونجا هم ثبت کردن ولی پلاک موقت بمن ندادن فق گفتن برو تعویض پلاک حالا بدون پلاک چطور باید برم؟

  person
  کارشناس بیمه
  21 شهریور 1401

  سلام همان کاغذی که دارید، کفایت می کند. اگر پلیس جلوی شما را گرفت، آن را نشان دهید.

person
علی
19 مرداد 1401

سلام جناب من پلاکامو دزدیدن یه پلاک جدید کرفتم حالا بیمه نامه بنام پلاک قدیمیه حالا چیکار باید بکنم

  person
  کارشناس بیمه
  20 مرداد 1401

  سلام می توانید با شرکت بیمه تماس بگیرید تا الحاقیه بگیرید.

person
ارش
13 مرداد 1401

سلام من یه نیم ساعت پیش درمرزداران دیدم یک مزدای سفیدرنگ کناریک ۲۰۶پارک کرد بعد با ابزارالاتی با ماشین ورمیرفتن که متوجه من شدن یکیشون گفت بیخیالشوبریم بعد یکم اونیکی دروبازکرد درحالیکه دزدگیرشم صدازد چندنفرردشدن گفتم ماشینودارن میدزدن فک کنم هیچکی اهمیت نداد حالا نمیدونم واقعا دزدیدن یانه چگونه باید ادم مطلع بشه ؟!شماره پلاک مزداروبرداشتم

  person
  کارشناس بیمه
  13 مرداد 1401

  سلام دیگر باید به 110 خبر می دادید.

person
الیاس
07 تیر 1401

سلام اگر پلاک خودرو رو شب دزدیده باشند و ما نفهمیم و اون سارق هم هر کاری خواشته باشه کرده باشه، اونوقت چی میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  08 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، به هر حال در سریع ترین زمان باید به پلیس اطلاع دهید.

   person
   زارع
   06 مهر 1401

   سلام خب برای اعلام سرقت پلاک خودرو اصلا در محله ما کلانتری نزدیک هم نیست و بیشتر این اراذل هستند، باید چه کار کنم؟

    person
    کارشناس بیمه
    07 مهر 1401

    سلام به هر حال باید برای امنیت کاری انجام دهید.

person
رضا برازنده
28 خرداد 1401

ببخشید دیشب پلاک ماشینمو دزدیدن هنوز به پلیس نگفتم تا کی وقت دارم بگم؟ باید چیگار کنم

  person
  کارشناس بیمه
  28 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باید در همان لحظه به پلیس خبر دهید. برای اینکه احتمال سواستفاده زیاد خواهد بود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید