۰۹ مهر ۱۴۰۲

بیمه مسئولیت دامپزشکان؛ حاشیه‌ای امن برای دامپزشکان

همه می‌دانیم که بیمه، چه به منظور درمان و حادثه و چه برای مسئولیت، دلگرمی و پشتوانه مالی است تا در هنگام نیاز، باری از روی دوش ما بردارد. یکی از انواع کاربردی بیمه، بیمه مسئولیت است که برای مشاغل گوناگون و مسئولیت‌های متفاوت قابل خریدن است. این بیمه به چندین دسته تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها، بیمه مسئولیت دامپزشکان است. بیمه‌ای که خسارات وارد شده از طرف دامپزشک به انواع حیوانات را جبران می‌کند. در این مقاله از سری مقالات بیمه‌ای مجله بیمه دات کام قصد داریم به چیستی بیمه مسئولیت دامپزشکان بپردازیم و در مورد شرایط بعد قصور دامپزشک صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

بیمه مسئولیت چیست؟

به طور خلاصه، بیمه مسئولیت، تعهد بیمه‌گزار در برابر افراد و اموال ثالث را جبران می‌کند. به عبارتی دیگر، افرادی که در نتیجه مسئولیت  بیمه‌گزار دچار خسارت می‌شوند، تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرند. این بیمه شامل بیمه مسئولیت مدنی، بیمه مسئولیت قراردادی، بیمه مسئولیت متقابل و غیره است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیمه مسئولیت و انواع آن، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیمه مسئولیت چیست را مطالعه کنید.

بیمه مسئولیت حرفه ای دامپزشکان برای کاهش خسارات در هنگام درمان حیوانات است

بیمه مسئولیت حرفه ای دامپزشکان برای کاهش خسارات غیرعمد در هنگام درمان حیوانات است

بیمه مسئولیت دامپزشکان چیست؟

دامپزشکان هم مانند مابقی مشاغل، مسئولیت‌هایی در قبال افراد و اموال ثالث دارند. همانند دیگر مشاغل قصور دامپزشک هم ممکن است باعث ایجاد خساراتی شود. بیمه مسئولیت دامپزشکان که از انواع بیمه مسئولیت است، خساراتی را که در نتیجه عملکرد بیمه‌گزار (دامپزشک) به دام، طیور و درکل حیوانات وارد می‌شود، جبران می‌کند. با این بیمه، دامپزشکان دیگر نگرانی در برابر ادعاهای احتمالی مالکان حیوانات ندارند و این بیمه حاشیه امنی برای دامپزشکان عزیز فراهم می‌کند. دامپزشکانی که مدرک معتبر جهت فعالیت در زمینه تخصصی خود داشته باشند می‌توانند این بیمه را دریافت کنند.

در صورتی که فرد بیمه‌گذار این بیمه‌نامه را از قبل دریافت کرده باشد و بر اثر تشخیص اشتباه، غفلت یا قصور دامپزشک به صورت غیرعمد، حیوانی تلف شود و آسیب ببیند و دامپزشک مسئول باشد، شرکت بیمه‌گر این خسارت را جبران می‌نماید. البته بیمه مسئولیت پزشکان را با نباید با بیمه حیوانات خانگی اشتباه بگیرید. در مقاله مربوط به بیمه این حیوانات، کامل توضیح داده‌ایم.

مواردی که خارج از تعهد بیمه مسئولیت حرفه ای دامپزشکان است

شرکت بیمه‌گر موظف است تا خسارات ناشی از مسئولیت دامپزشک را به زیان‌دیده جبران کند؛ اما مواردی هم هستند که شرکت بیمه تعهدی در قبال آن‌ها ندارد. در حقیقت جز موارد زیر تحت پوشش بیمه مسئولیت دامپزشکی هستند:

 • درمان یا جراحی که خارج از زمینه کاری بیمه‌گزار باشد.
 • خسارتی که به دلیل مصرف مشروبات الکلی، استعمال مواد مخدر و یا داروهای خواب‌آور توسط بیمه‌گزار یا همان دامپزشک وارد شود.
 • انجام عمل جراحی یا درمانی که بر خلاف قانون باشد.
 • انجام هرگونه بیهوشی که خارج از امور دامپزشکی باشد.
 • خساراتی که در نتیجه تشعشعات یونیزه‌کننده یا رادیواکتیو و انرژی هسته‌ای به حیوان یا دام وارد شود (استثنا: استفاده از این مواد در صورتی که برای درمان دام ضروری باشد، شامل بیمه می‌شود.)
 • خسارتی که در نتیجه تزریق یا استفاده از مواد نیروزا وارد شود.
 • خسارت عمدی یا تقلبی از طرف بیمه‌گزار و نمایندگان قانونی او وارد شود.
 • خسارتی که ناشی از بیماری‌های همه‌گیر باشد.

تعهدات بیمه‌گر در بیمه‌نامه مسئولیت دامپزشکان

بیمه‌گر در برابر بیمه‌گزار تعهداتی دارد که شامل موارد است:

 • شرکت بیمه‌گر باید حداکثر طی ۱۵ روز پس از دریافت مداک و اسناد مورد نیاز نسبت به پرداخت خسارت اقدام نماید.
 • تعهد بیمه‌گر در برابر اشخاص ثالث معادل مبلغی است که از سوی دادگاه یا مراجع عالی نظام دامپزشکی یا سایر مراجع قانونی تعیین شود؛ این مبلغ از سقف تعیین‌شده در بیمه‌نامه تجاوز نمی‌کند.
 • اگر مسئولیت دامپزشک در برابر خسارت محرز باشد، شرکت بیمه‌گر می‌تواند قبل از صدور رأی، خسارت را پرداخت نماید.
 • تعهد شرکت منحصر به موارد تحت پوشش و زمان اعتبار بیمه مسئولیت حرفه ‌ای دامپزشکان است.
 • اگر مسئولیت موضوع این بیمه‌نامه توسط بیمه‌نامه دیگری مشخص شود، مسئولیت بیمه‌گر حداکثر برابر مازاد خسارت پرداختی توسط بیمه‌گر اول است.

*مدت زمان این بیمه‌نامه یک سال شمسی است. تاریخ اعتبار آن در بیمه‌نامه مشخص است.

*فعالیت‌های دامپزشکی بیمه‌گزار باید در محدوده جغرافیایی مشخص در پرونده دامپزشک باشد که سازمان دامپزشکی تعیین می‌کند. فعالیت‌های خارج از آن محدوده، خارج از تعهد بیمه‌گر است.

تعهدات بیمه‌گزار در بیمه مسئولیت مدنی حرفه ای دامپزشکان

بیمه‌گزار هم در برابر بیمه‌گر تعهداتی دارد که شامل موارد است:

 • حق بیمه به صورت نقد یا طبق توافق و به موقع پرداخت شود.
 • دامپزشک، امور دامپزشکی خود را طبق ضوابط، مقررات و موازین حاکم بر حرفه خود انجام دهد و در کار خود دقت و صداقت داشته باشد.
 • بیمه‌گزار باید اسناد و مدارک مربوط به خدمات دامپزشکی در حین درمان نگه داشته و در موقع نیاز به شرکت بیمه‌گر ارائه کند.
 • بیمه‌ گزار باید به محض این که از ادعای خسارت در خصوص مسئولیت خود باخبر شد، مراتب را به بیمه‌گر اعلام کند.
 • بیمه‌گزار نباید پیش از موافقت بیمه‌گر، اقرار به مسئولیت کند و تعهد به جبران خسارت دهد.

 

بیمه مسئولیت دامپزشکان آسیب های عمد را پوشش نمی دهد

بیمه مسئولیت دامپزشکان آسیب های عمدی را پوشش نمی دهد

مراحل دریافت بیمه مسئولیت دامپزشکان

برای دریافت بیمه مسئولیت دامپزشکان ابتدا باید فرم مربوط به بیمه ‌نامه مسئولیت حرفه‌ ای دامپزشکان و دامداران توسط دامپزشک تکمیل و امضا شود. سپس با توجه به شرایط و نرخ بیمه‌نامه که برای بیمه‌گزار در نظر گرفته شده، پرداخت حق بیمه باید انجام ‌شود. پرداخت حق بیمه معمولاً می‌تواند به صورت چک در وجه شرکت بیمه، واریز مبلغ در بانک یا به صورت قسطی و ماهانه انجام شود. پس از انجام این مراحل، بیمه‌نامه از طرف شرکت بیمه صادر و به بیمه‌گزار تحویل داده می‌شود. تمامی شرایط مربوط به بیمه در بیمه‌نامه ذکر شده است.

راه‌های دریافت بیمه نامه مسئولیت دامپزشکان

بیمه مسئولیت دامپزشکی تنوع بسیار زیادی دارد؛ برای خرید این نوع بیمه مسئولیت می‌توان از راه‌های زیر اقدام کرد:

مراجعه حضوری

اولین راه خرید بیمه مسئولیت از گذشته تا امروز، مراجعه حضوری به مراکز بیمه و دریافت اطلاعات و خرید بیمه است. این روزها با توجه به مشغله افراد و وقت‌گیر بودن رفتن به مراکز بیمه مختلف، مراجعه حضوری کمی دردسرساز است.

خرید آنلاین و یا تماس تلفنی

با توجه به این‌که بیمه مسئولیت تنوع زیادی دارد و ارائه آن به صورت آنلاین کمی دشوار است، به همین دلیل راه حل جایگزین، تماس با کارشناسان در زمینه بیمه است. شما با تماس با مراکز فروش بیمه مسئولیت دامپزشکان می‌توانید هزینه انواع بیمه مورد نظر خود را استعلام گرفته و پس از مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای مختلف، اقدام به خرید امن و با اطمینان از همین سامانه کنید.

برای شکایت از دامپزشک باید به کجا مراجعه کرد؟

برای شکایت از دکتر دامپزشکی کجا مراجعه کنم؟ این سوال از طرف افراد زیادی که در دامپزشکی به مشکل می‌خورند به وجود می‌آید. در صورتی که از نحوه ارائه خدمات سازمان دامپزشکی کشور، ادارات کل دامپزشکی استان‌ها، شبکه‌های شهرستان، بخش خصوصی دامپزشکی و .. در زمینه‌های نقض قوانین، عدم انجام وظیفه، اطاله رسیدگی، عدم پاسخگویی یا ضعف در ارائه خدمات شکایتی داشته و شخصا ذینفع آن هستید و از این سازمان خواهان رسیدگی برای احقاق حق خود را دارید، می‌توانید شکایت از پزشک و یا اطلاعات خود از این جریانات را به سامانه ملی رسیدگی به شکایات و اعلامات سازمان دامپزشکی کشور ارسال نمایید. دریافت شکایات خارج از سیستم و از طریق مکاتبه و مراجعه حضوری به سازمان هم امکان پذیر است.

بیمه مسئولیت حاشیه‌ای امن برای دامپزشکان

در آخر باید بر این نکته تأکید کنیم که داشتن بیمه، در هر زمینه‌ای، یک دلگرمی و پشتوانه قوی است که در بزنگاه به کمک ما می‌آید. دامپزشکان محترم می‌توانند با خرید بیمه مسئولیت دامپزشکان حاشیه امنی برای انجام امور پزشکی خود فراهم کنند و با خیال آسوده‌تر به معالجه دام و حیوانات گوناگون بپردازند. همچنین اگر پزشک متخصص در حوزه‌های دیگری هم هستید، می‌توانید بیمه مسئولیت پزشکان هم تهیه کنید. فقط کافی است تا وارد صفحه خرید بیمه مسئولیت پزشکان شوید تا انواع بیمه‌ها را مشاهده و بعد از مقایسه، یکی را خریداری کنید. در صورتی که پرسشی در خصوص این نوع بیمه‌نامه داشتید، می‌توانید به مقاله بیمه مسئولیت پزشکان چیست مراجعه کنید یا پرسش خود را در قسمت کامنت‌ها مطرح کنید تا کارشناسان بیمه دات کام در سریع‌ترین زمان به آن پاسخ دهند.

 • + بیمه مسئولیت دامپزشکان فرانشیز هم دارد؟
 • + آیا می‌توان بیمه‌ مسئولیت دامپزشکان را فسخ کرد؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
دیه اعضای بدن
۱۹ مهر ۱۴۰۲ / اطلاعات بیمه ای / بیمه مسئولیت

جدول دیه اعضای بدن؛ بررسی دیه اعضای مختلف بدن بر اساس قانون مجازات اسلامی

دیه مبلغی است که برای جبران خسارت‌های غیرعمد به افراد آسیب‌دیده پرداخت می‌شود. به همین دلیل عموما افراد زیادی در مورد میزان دیه اعضای بدن سوالات مختلف و زیادی دارند. دیه اعضای بدن

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید