بنر بیمه
02 آبان 1401

شکایت از پزشک چه زمانی امکان پذیر است؟ موضوع شکایت از دکتر را کجا مطرح کنیم؟

بر اساس آمارهایی که معاونت انتظامی سازمان نظام پزشکی منتشر کرده است، ایران نسبت به بقیه کشورها، کمترین میزان شکایت از پزشک را به خود ثبت کرده است (0.1 درصد اقدامات درمانی)؛ اما سالانه حدود 5 هزار شکایت در دادسرای انتظامی نظام پزشکی ثبت می‌شود که این میزان نسبت به سال‌های گذشته حدود 10 درصد افزایش داشته است.

اگر گذرتان به چنین مراکزی خورده باشد، خودتان متوجه افزایش آمار خواهید شد. مراحل شکایت از پزشک و چگونگی انجام آن مسئله‌ای است که در اینجا اهمیت بیشتری دارد. اینکه اگر پزشکی به دلایلی اشتباهی کرد و باعث آسیب بیشتر به بیمار شد، در بین این همه مراجعه و شلوغی چگونه باید از او شکایت کرد؟ در این مطلب قصد داریم که مراحل شکایت از پزشکان را برای شما بنویسیم.

چه زمانی امکان شکایت از پزشک وجود دارد؟

اول از همه باید به این پرسش پاسخ داد که شما چه زمانی امکان شکایت از پزشک خود را دارید. در همین ابتدا بیان کنیم که همیشه حق با بیمار نیست؛ زیرا با روند شکایت آشنا نیست و در مورد اینکه آیا اصلاً شکایت او درست بوده است یا خیر، اطلاعاتی ندارد.

بر اساس قانون مجازات اسلامی تصویب شده در سال 1392 و قانون نظام پزشکی و آیین نامه مربوط، اگر پزشکی قصور و عملی خلاف تعهد پزشکی خود انجام دهد و موجب وارد شدن آسیب به بیمار شود، در این صورت بیمار می‌تواند از پزشک خود بابت درمان نامناسب و آسیب‌های به وجود آمده بعد از آن شکایت کند.

در حالت کلی، بر اثر بروز موارد زیر می‌توان از پزشک شکایت کرد:

 • استفاده نکردن از تمام توان و دانش پزشکی
 • سهل انگاری
 • رعایت نکردن موازین قانونی، علمی و شرعی
 • افشا کردن اسرار بیمار
 • انجام دادن کارهایی خلاف شئونات پزشکی
 • فریب بیماران و دادن وعده‌های دروغین
 • دریافت هزینه‌های خارج از عرف
 • بی احترامی به بیماران
 • استفاده نکردن از امکانات لازم برای درمان

در صورتی که برای شما قصور پزشکی یا تخلفات آن محرز شود، می‌توانید از پزشک در هر تخصصی شکایت کنید.

قصور پزشکی

در صورت بروز قصور پزشکی امکان شکایت برای بیمار وجود دارد

قصور پزشکی چیست؟

یک پزشک زمانی در دادگاه مجرم شناخته شده و حکم دریافت می‌کند که قصوری را مرتکب یا تخلفی را انجام داده باشد. حال قصور و تخلف پزشکی چیست؟ قصور پزشکی زمانی روی می‌دهد که پزشک به تعهدات خود عمل نکرده و به آنچه باید برای درمان در نظر می‌گرفت، دقت کافی نداشته است. این قصور می‌تواند به صورت سهوی یا عمدی باشد؛ اما به هر حال، پزشک از شرایط اطلاع داشته و نباید کوتاهی می‌کرده است.

البته باز دقت داشته باشید که در قصور، پزشک با علم عملی را انجام داده است؛ اما وقتی که خود هیچ تقصیری نداشته باشد، مقصر شناخته نمی‌شود. برای مثال، اگر پزشکی در راه  بیمارستان تصادفی کند که خود زیان دیده است یا اتفاقی ناخواسته در طول مسیر برای او پیش بیاید، در این حالت مقصر شناخته نمی‌شود.

تخلف پزشکی چیست؟

تخلف پزشکی را هم می‌توان همان قصور دانست؛ اما یک تفاوت کوچکی با هم دارند. در صورتی که پزشک از قصد جرمی را مرتکب شود، در این حالت تخلف انجام داده است. پیش آمدهای بعد از تخلف پزشکی با توجه به اینکه با اراده‌ی خود پزشک بوده، بسیار سنگین‌تر است.

عمل بدون انجام کار خاصی در بیمارستان، دریافت مبلغ خارج از ضوابط تعیین شده، هدایت بیمار به مراکز عکس‌برداری شخصی، درمان بیماری بدون نداشتن تخصص کافی در آن زمینه، جذب بیمار از طریق آگهی‌های فریبنده و افشا نمودن اسرار بیمار از جمله تخلفاتی هستند که در صورت اثبات، عواقب جبران ناپذیری را برای پزشک به همراه خواهد داشت.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر پزشک باعث ایجاد آسیب جانی به بدن بیمار شود، باید دیه آن را پرداخت کند. مگر اینکه تمامی فعالیت‌های درمانی او مطابق با موازین پزشکی بوده یا به دلیل خطرناک بودن، از او یا همراهانش امضایی در خصوص برائت گرفته شده باشد. هرچند این امضا همیشه مدرک بر بی‌گناهی پزشک نخواهد بود.

همچنین اگر بیمار بعد از درمان اقدامی خلاف دستورات پزشکی انجام دهد و این مسئله باعث وخیم‌تر شدن حال بیمار و مرگش شود، در این صورت تقصیری بر گردن پزشک نخواهد بود. مسئله دیگر اینکه اگر پرستار خلاف دستورات پزشک کاری را انجام دهد یا دلیل بدتر شدن حال بیمار، قصور پرستار بوده باشد، در این حالت پرستار و دیگر کادرهای درمانی مرکز یا بیمارستان مقصر هستند و قصوری برای پزشک نخواهد بود.

شکایت از پزشک به چه معناست؟

بحث شکایت در همه جا یک معنا بیشتر ندارد. شکایت از پزشک هم به معنای طرح دعوا از پزشک به دلیل قصور یا تخلفی است که او در قبل، حین یا بعد از درمان انجام داده است.

خرید بیمه مسئولیت پزشکان

مراحل شکایت از پزشک

باید گفت که شکایت از پزشک نیاز به دانستن روش‌ها و مراحل خاص خود را دارد. از این رو حتماً باید با یک وکیل در این حوزه کمک بگیرید؛ البته وکیلی که به صورت تخصصی در این بخش کار می‌کند و کاملاً با زیروبم آن آشنا است. باید گفت که پرونده‌های پزشکی دارای جزئیات زیادی هستند که اگر بیمار با آن‌ها آشنا نباشد، امکان اینکه پرونده در مسیر اشتباهی بیفتد، زیاد خواهد بود.

در حالت کلی، مراحل شکایت از پزشک به صورت زیر است:

 • مراجعه به مرکز ثبت شکایت و تهیه دادخواست بر اساس موضوع و شکایات، همراه با مدارک لازم (در حال حاضر، بیشتر افراد به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و شکایات خود را در آنجا ثبت می‌کنند. بعد از شکایت آن‌ها به سازمان مربوطه ارسال می‌شود.)
 • ارسال ابلاغیه تاریخ رسیدگی برای حضور شما و بیان توضیحات لازم
 • احظار پزشک و استعلام مدارک از مرکز درمانی خاص
 • بررسی پرونده و صادر کردن دستور لازم

باید گفت که بیمار در هر زمانی می‌تواند شکایت خود را ثبت کند و اینکه دکتر در داخل یا خارج از کشور است، تفاوتی وجود ندارد.

شکایت از پزشک

موضوع شکایت را کجا مطرح کنیم؟

قبل از ثبت شکایت بهتر است که چند نکته زیر در نظر گرفته شوند:

 • در ابتدا سعی می‌شود تا با جلسه صلح و سازش در شورای حل اختلاف، بیمار از شکایت خود و با دریافت جریمه‌ای و غیره گذشت کند. البته برای مواردی که قصور و اثرهای آن خیلی حاد نباشد.
 • پرونده پزشک بعد از ثبت به کمیسیون‌های تخصصی ارسال می‌شود تا میزان قصور او مشخص شود. قاضی بعد از بررسی مدارک ارسال شده از سمت کیمیسیون تخصصی، رأی را صادر خواهد کرد.
 • در مراحل ابتدایی، در صورت نیاز و البته امکان، بیمار به پزشکی قانونی مراجعه می‌کند تا میزان آسیب به او مشخص شود.

برای شکایت از پزشک به کجا باید مراجعه کرد؟

بسته به نوع پرونده و اینکه در کجا زندگی می‌کنید، می‌توانید برای شکایت به مراجع مختلفی مراجعه کنید. در قدم اول بهتر است که به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرد تا در آنجا پرونده شما تشکیل و به سازمان مربوطه ارسال شود. اما روش‌های دیگری هم وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

 • شکایت در دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی
 • ثبت شکایت در محاکم عمومی دادگستری
 • ثبت شکایت در شورای حل اختلاف (برای دیه‌های کمتر از 5 میلیون تومان)

مراحل ثبت شکایت از پزشک در دادسرا و سازمان نظام پزشکی

برای ثبت شکایت، ابتدا شاکی باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و شکایت خود را از پزشک، بیمارستان یا هر مرکز درمانی دیگری در آنجا به ثبت برساند. بعد از ثبت، در زمان تعیین شده بیمار و پزشک متخلف باید در دادسرا حضور داشته باشند و کامل واقعه را شرح دهند. بعد از آن، پرونده به طور کامل بررسی می‌شود. اگر پرونده در همان‌جا حل نشود، دادستان آن شکایت را به دادگاه ارجاع خواهد داد.

مراحل ثبت شکایت و رسیدگی در دادگاه

پرونده شما باید از دادسرا به دادگاه ارسال شود. در دادگاه بعد از دریافت نظرات دو طرف و همچنین دفاعیه پزشک، قاضی رأی را صادر می‌کند. البته برای رسیدن به این مرحله، شاکی باید شکایت خود را در دادسراهای جرائم پزشکی یا عمومی ثبت کند. اینکه چگونه شکایت ثبت شود، حتماً باید با یک وکیل در این حوزه مشورت کنید.

ثبت شکایت از پزشک در دادسرا و نظام پزشکی

مراحل ثبت شکایت از پزشک

موضوع شکایت را کجا مطرح کنیم؟ دادسرا یا نظام پزشکی؟

سؤال اصلی اینجاست که آیا شکایت از پزشک را در دادسرا انجام دهیم یا سازمان نظام پزشکی؟ پاسخ به این سؤال به نوع تخلف بستگی دارد. در صورتی که قصور مربوط به درمان است، در نظام پزشکی رسیدگی می‌شود و بعد اگر لازم بود به دادگاه ارسال خواهد شد. تخلفات غیر درمانی در دادسرا ثبت می‌شود. البته باز هم می گوییم که این جواب کلی است و بسته به نوع تخلف پزشک در درمان و همچنین شهر محل زندگی فرد بستگی دارد.

خرید بیمه مسئولیت پزشکان از بیمه دات کام

قصور پزشکی وجود دارد و نمی‌توان آن را کتمان کرد. در این بین، پزشکی که به صورت سهوی دچار خطایی شده است، علاوه بر اینکه ناخواسته باعث وارد شدن آسیب به دیگری شده است، به اعتبار خود هم لطمه زده است. از طرفی باید نرخ دیه مربوط به آن را هم بپردازد. دیه‌ای که مبلغ آن کم هم نیست و در صورت نپرداختن، با قانون طرف است.

برای آشنایی بیشتر با این نوع بیمه‌نامه‌ها، راهنمای بیمه مسئولیت را مطالعه کنید. همچنین بیمه مسئولیت تنها برای پزشکان نبوده و دامپزشکان هم با توجه به افزایش قیمت دام و حیوانات اصلی، می‌توانند از بیمه مسئولیت دامپزشکان استفاده کنند.

در اینجا بیمه مسئولیت پزشکان در صورت طرح شکایت از پزشک، برای کاهش خسارات مالی احتمالی به کمک این قشر خواهد آمد. با داشتن این بیمه نامه، پزشکان می‌توانند، خسارات وارد شده را جبران کنند. اگر شما پزشک یا عضو کادر درمان هستید که فعالیت شما هم بر بهبود بیمار تأثیر می‌گذارد، داشتن این بیمه‌نامه ضروری است. برای خرید، فقط کافی است تا وارد صفحه بیمه مسئولیت پزشکان شوید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 آذر 1401 / بیمه مسئولیت / بیمه آتش سوزی و زلزله

بیمه کارخانه: راهکار حرفه‌ای برای مدیران هوشمند

مدیران و صاحبان کارخانه! این مقاله برای جبران هزینه‌های خسارات احتمالی در آینده، برای شما نوشته شده‌است.

30 آبان 1401 / بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا چیست؟ پوشش‌ها و شرایط عمومی این بیمه‌نامه

بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا با هدف پوشش خسارت‌هایی که امکان دارد به موکل وارد شود، ایجاد شده است. اگر در این زمینه فعالیت دارید، حتماً این مقاله را بخوانید.

23 آبان 1401 / بیمه مسئولیت / بیمه آتش سوزی و زلزله

انواع بیمه پاساژ کدام است؟ + خرید و تمدید بیمه پاساژ در 1401

مدیران و صاحبان پاساژ، برای در امان ماندن از حوادث خطرناک و پیشبینی نشده در پاساژ، پیشنهاد می‌کنیم، این مقاله را حتما بخوانید!

02 آبان 1401 / بیمه مسئولیت

شکایت از پزشک چه زمانی امکان پذیر است؟ موضوع شکایت از دکتر را کجا مطرح کنیم؟

اگر از عملکرد دکتر خود رضایت ندارید و قصد شکایت دارید، ابتدا باید بدانید چه زمانی این موضوع امکان پذیر است. آموزش مراحل شکایت از پزشک را در این مقاله بخوانید.

01 آبان 1401 / بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت چیست + راهنمای کامل انواع بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ چه کسانی باید این بیمه‌نامه را داشته باشند؟ برای آگاهی کامل این مقاله را از دست ندهید.

24 مهر 1401 / بیمه مسئولیت

با بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان بیشتر آشنا شویم

از صفر تا صد بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان را در این مقاله مطالعه کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید