24 آذر 1401

بیمه داربست؛ راهکار پوشش خسارت سقوط از داربست برای کارگران و مهندسان

داربست واژه‌ای نام آشنا برای همه است. در حقیقت داربست چیزی نیست که کسی از نزدیک ندیده باشد. میله‌های آهنی گرد که با استفاده از اتصالاتی به هم چفت می‌شوند و کارگران از آن برای فعالیت‌های ساختمانی، نصب بنر و غیره استفاده کنند. البته این نوع یکی از انواع داربست است. حتماَ به این سوال فکر کرده‌اید که اگر حادثه‌ای برای کارگر روی داربست بیفتد یا حتی اگر داربست به دلایلی از جمله طوفان باز شود، چه عواقب جبران ناپذیری می‌تواند داشته باشد؟ این مساله بیشتر از همه نگرانی کارگران و مسئولان پروژه است. خوشبختانه در این خصوص بیمه‌ای با نام بیمه داربست وجود دارد. بیمه داربست زیرمجموعه ای از بیمه مسئولیت است که چنین خساراتی را جبران می‌کند.

داربست چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم بیمه داربست را توضیح دهیم، در ابتدا بهتر است تا کمی با خود داربست آشنا شویم. البته در مقاله داربست چیست، کامل در این خصوص توضیح داده‌ایم. داربست شامل سازه‌ای است که از چند میله آهنی و چوبی تشکیل شده است که به منظور استحکام سازه اصلی یا برای فعالیت کارگران در عملیات عمرانی استفاده می‌شود.

بیمه داربست خسارات ناشی از داربست را پوشش می دهد

بیمه داربست خسارات ناشی از داربست را پوشش می دهد

داربست‌ها انواع مختلفی دارند که شامل چوبی، فلزی، معلق، خرپا، پایه دار، یک طرفه، دو طرفه، بازویی و اسکلتی است. بسته به موقعیت  و کاربرد آن می توان از هر یک از این داربست‌ها استفاده کرد.

بیمه داربست چیست؟

بیمه داربست از زیرمجموعه بیمه مسئولیت مدنی است که خسارات وارد شده به کارگران ساختمان در هنگام استفاده از داربست را پوشش می‌دهد. خساراتی از جمله فوت، ازکارافتادگی و نقص عضو تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند. طبق قوانین بیمه مرکزی خرید این بیمه وظیفه پیمانکارانی است که از کارگران برای فعالیت روی آن استفاده می‌کنند.

البته بیمه داربست را می‌توان به دو بخش بیمه حوادث (البته این نوع به دو زیربخش بیمه حوادث گروهی و بیمه حوادث انفرادی تقسیم می‌شود) و بیمه مسئولیت تقسیم‌بندی کرد. شانس اتفاق افتادن حوادث جانی و مالی به کارگران و افراد ثالث دیگر زیاد است. برای کارگرانی که در در ارتفاع زیاد روی داربست کار می کنند، شانس بروز اتفاق و سقوط بیشتر است.

ممکن است که جان و اموال اشخاص دیگر از جمله خودرو و غیره به دلایلی از جمله سقوط سنگی به خطر بیفتد. در این حالت با بیمه حوادث و بیمه مسئولیت در قبال اشخاص ثالث امکان جبران برای کارفرماهای داربست وجود دارد.

بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارگران هم برای جبران صدمات جانی به کارگران استفاده می‌شود. به هر حال، کارگران بهتر است که با کارفرمایی کار کنند که نسبت به خرید بیمه حساس است. در غیر اینصورت گرفتن دیه بسیار سخت‌تر خواهد شد.

افرادی که در حوزه نصب داربست هم فعالیت می‌کنند، باید نسبت به خرید بیمه داربست توجه داشته باشند. برای آشنایی با انواع بیمه مسئولیت، اینجا کلیک کنید.

اتفاقات ناشی از داربست چیست؟

سقوط تنها اتفاقی است که در ذهن بیشتر ما با شنیدن نام داربست تداعی می‌شود؛ افتادن کارگر از داربست اتفاقی است زندگی کارفرما و کارگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته خسارات حاصل از داربست شامل موارد دیگری هم می‌شود که به شرح زیر هستند:

 • برق گرفتگی (در صورتی که داربست از جنس فلزی باشد و سیم لختی به آن وصل شود.)
 • بازشدن و سقوط داربست ناشی از وزش شدید باد یا محکم چفت نشدن میله‌ها با هم
 • شکستگی داربست در صورت پوسیدگی قطعات و اقدام نکردن برای تعمیر یا جایگزینی آن
 • سقوط اشیا روی کارگران و افراد گذری دیگر
 • سر خوردن از روی داربست
 • ریختن به یکباره داربست به دلیل برخورد خودروی سنگین و با شتاب بالا یا زلزله با شدت ریشتر بالا

باید گفت که سقوط از روی داربست بیشترین حادثه اتفاق افتاده است. همچنین حوادث داربست در گروه صدر اتفاقات جانی کشور است. اگر نیم نگاهی به آخرین اخبار مربوط حوادث داربست داشته باشید، متوجه عمق فاجعه خواهید شد. اتفاقاتی که متاسفانه ناشی از غلفت و توجه نکردن به اصول ایمنی است.

صدمات جانی ناشی از داربست

مساله بعدی بررسی صدمات جانی است. مهم‌ترین آسیب‌های جانی که می‌تواند برای کارگران یا افراد زیر آن اتفاقات بیفتد، شامل موارد زیر است:

 • فوت
 • ضربه مغزی
 • آسیب های نخاعی
 • شکستگی قسمت های مختلف بدن

 

 • فلج کامل یا قسمتی از بدن
 • خراش سطحی و پارگی پوست
 • فرو رفتن میله به داخل بدن

همچنین آسیب‌های مالی شامل افتادن داربست روی خانه یا خودروی دیگران و تخریب کامل و بخشی از آن خواهد بود.

صدمات جانی تحت پوشش بیمه داربست هستند

صدمات جانی تحت پوشش بیمه داربست هستند

نکات ایمنی داربست

نکته مهم در خصوص بیمه داربست اینجا است که باید تمامی اصول ایمنی مربوط مربوط به بستن داربست و موارد جلوگیری از خسارت بیشتر به دیگران رعایت شود. در صورتی که محرز شود، کارفرما اصول ایمنی را رعایت نکرده است، شرکت بیمه مسئولیتی برای جبران خسارت نخواهد پذیرفت. البته شرکت‌های قوانین مخصوص به خود را دارند. برای همین قبل از خرید، حتماَ این نکات را مطالعه کنید.

برای جلوگیری از بروز اتفاقات و استفاده از بیمه داربست رعایت نکات زیر ضروری است:

 • به کارگران بستن و باز کردن داربست را به صورت کامل آموزش دهید.
 • برای پروژه‌های طولانی، هرچند وقت یکبار اتصالات داربست را بررسی کنید.
 • قبل از بستن داربست، محل را دقیق بررسی کنید.

 

 • میله، چوب و طناب های داربست بعد از هربار استفاده باید کامل مورد بازبینی قرار بگیرند. در صورتی که مشکلاتی از جمله پوسیدگی داشتند، سریعا باید ترمیم یا تعویض شوند.
 • دستورالعمل‌های ایمنی را گرفته و نسبت به رعایت و انجام آن پایبند باشید.
 • در مواقعی که هوا نامناسب است و امکان اتفاقات برای کارگران یا افراد ثالث وجود دارد، از داربست استفاده نکنید؛ مگر اینکه نسبت به ایمنی کاملا مطمئن باشید.
 • تا زمانی که مشکل داربست به طور کامل برطرف نشده است، از آن استفاده نکنید.

 

 • داربست را بسته به نوع کاربرد مورد نظر استفاده کنید.
 • کارگران فعال روی داربست باید از کمربند ایمنی استفاده کنند تا مانع از سقوط آن‌ها شود.

به اینکه دقت داشته باشید که هر اتفاقی روی داربست بیفتد، کارفرما یا شخصی که داربست را اجاره داده است، مسئول هستند و باید پاسخگو باشند. اگر کارگری روی داربست نکات ایمنی را رعایت نکند، مسئولیت آن بر عهده کافرماست که نظارتی نداشته است. البته در خصوص تعیین مقصر، مراجع قضایی باید تصمیم بگیرند؛ اما به هر حال، هر فرد مرتبط با این مساله باید منتظر عواقب آن باشد.

بیمه داربست از چه شرکتی خریداری شود؟

همانطور که در بالا هم نوشتیم، چیزی مجزا به نام بیمه داربست نداریم. این نوع زیرمجموعه بیمه مسئولیت است که کارفرمایان باید نسبت به خرید آن اقدام کنند. در حقیقت هر شخصی که در زمینه نصب داربست فعالیت می‌کند یا کارفرمای عملیات ساختمانی است، باید نسبت به خرید آن اقدام کند. برخی داربست را برای نصب بنر عرضه می‌کنند؛ چنین گروهی باید بیمه مسئولیت در قبال اشخاص ثالث را تهیه کنند تا اگر به هر دلیلی داربست سقوط کرد و باعث وارد شدن خسارت جانی و مالی به دیگران شد، بتوان با این بیمه آن‌ها را جبران کند.

بیشتر شرکت‌های بیمه، بیمه مسئولیت دارند؛ اما نوع خریداری شده باید از دسته بیمه مسئولیت در قبال اشخاص و حوادث باشد. البته وقتی شما با شرکت بیمه تماس بگیرید و نیاز خود را اعلام کنید، شرکت  مناسب‌ترین بیمه را برای شما معرفی خواهد کرد.

بیمه داربست ضروری است و باید قبل از بستن به آن اقدام به خرید کرد. شما می‌توانید از شرکت‌هایی که عرضه کننده چنین بیمه مسئولیتی هستند، اقدام به خرید کنید. در صورتی هم که پرسشی داشتید، می‌توانید در کامنت پرسش‌های خود را بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام به شما پاسخ دهند.

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
20 دی 1401 / بیمه مسئولیت

شکایت از پزشک چه زمانی امکان پذیر است؟ موضوع شکایت از دکتر را کجا مطرح کنیم؟

اگر از عملکرد دکتر خود رضایت ندارید و قصد شکایت دارید، ابتدا باید بدانید چه زمانی این موضوع امکان پذیر است. آموزش مراحل شکایت از پزشک را در این مقاله بخوانید.

16 دی 1401 / بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت مهد کودک چیست و چرا برای مدیران مهد لازم است؟

بیمه مسئولیت مهد کودک با هدف پوشش اتفاقات احتمالی برای کودکان عضو در مهدکودک ایجاد شده است. راهنمای بیمه مهدکودک را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

12 دی 1401 / بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت دامپزشکان؛ حاشیه‌ای امن برای دامپزشکان

بیمه مسئولیت دامپزشکان بهترین راه برای کاهش جبران خسارات در درمان حیوانات است. برای آشنایی بیشتر کلیک کنید.

10 دی 1401 / بیمه مسئولیت

انواع بیمه مسئولیت؛ اطلاعات جامع در مورد 11 نوع بیمه مسئولیت حرفه‌ای

تمام اطلاعاتی که باید در مورد بیمه مسئولیت و انواع و پوشش‌های آن نظیر بیمه مسئولیت پیراپزشکان، بیمه مسئولیت کارفرما بدانید

09 دی 1401 / بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت چیست + راهنمای کامل انواع بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ چه کسانی باید این بیمه‌نامه را داشته باشند؟ برای آگاهی کامل این مقاله را از دست ندهید.

07 دی 1401 / بیمه مسئولیت / بیمه آتش سوزی و زلزله

بیمه کارخانه: راهکار حرفه‌ای برای مدیران هوشمند

مدیران و صاحبان کارخانه! این مقاله برای جبران هزینه‌های خسارات احتمالی در آینده، برای شما نوشته شده‌است.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید