30 آبان 1401

بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا چیست؟ پوشش‌ها و شرایط عمومی این بیمه‌نامه

همه‌ی مشاغل دارای خطراتی هستند، اما برخی از آنها ریسک بالاتری دارند. مشاغلی که با جان و مال سرمایه مردم در ارتباط است در این دسته قرار می‌گیرند؛ به عنوان مثال می‌توان به مشاغل پزشکی، پرستاری، وکالت و… اشاره کرد. بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا یک سپر دفاعی برای وکیل‌هایی است که با موکل‌های زیادی در طول سال سر و کار دارند.

به دلیل ارزش بالای قراردادهایی که برخی از وکیل‌ها با آن مواجه هستند، بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلای دادگستری ارائه شده است. این بیمه با هدف پوشش خسارت‌های مالی‌ ناشی از پرونده‌های قضایی، که امکان دارد به موکل وارد شود، عقد می‌شود. این بیمه‌نامه آرامش خاصی را در حین انجام کارهای بزرگ به وکیل پرونده القا کند. برای اطلاع از شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلای دادگستری تا پایان مقاله همراه ما باشید.

بیمه چه مسئولیت‌هایی را در برابر موکلین بر عهده می‌گیرد؟

امکان دارد به دلیل قصور غیر عمد یا هر دلیل دیگری، وکیل نیاز به بازپرداخت حق الزحمه یا پرداخت خسارت داشته باشد. بیمه‌گر موظف است این مبالغ را به صورت مستقیم به موکل پرداخت کند؛ بر اساس قانونی که در این زمینه وجود دارد، هیچ مبلغی به وکیل مربوطه پرداخت نمی‌شود.

خرید بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا

بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای دادگستری مسئولیت خسارات را برعهده می‌گیرد

پوشش های بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای دادگستری

همان‌طور که گفتیم بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا برای جبران خسارت‌های مالی در نظر گرفته شده است؛ اما نه هر خسارتی! در ادامه این پوشش را بررسی می‌کنیم.

اشتباهات غیر عمد

قطعاً هیچ وکیلی قصد آسیب رساندن به موکل خود را ندارد. اما گاهی ممکن است به صورت ناخواسته اشتباهی رخ دهد که موجب وارد شدن خسارت به موکل پرونده شود. در چنین شرایطی اگر دادگاه قضایی رأی به اعمال آسیب از سمت وکیل را تأیید کند، بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا موظف به پرداخت مبلغ مورد نظر است.

بروز حادثه برای وکیل دادگستری

امکان دارد وکیلی در حین رسیدگی به یک یا چند پرونده‌ی قضایی، دچار حادثه‌ای ناگهانی نظیر تصادف، شکستگی اندام مهمی در بدن، سکته قلبی یا مغزی، نقص عضو یا فوت شود؛ بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا در این شرایط بیمه‌گزار را تنها نگذاشته و حق بیمه واریزی را به موکلی که بر اثر این حادثه دچار مشکل شده است باز می‌گرداند.

این قراردادها باید یک سال پیش از تاریخ وقوع حادثه بسته شده باشند که بیمه‌گر این مبلغ را پرداخت کند. این نکته را در نظر داشته باشید که مبلغی که توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود، بر اساس سقف تعهدی است که با توجه به حق بیمه‌ای که وکلا پرداخت می‌کنند، تعیین می‌شود. اگر خسارت وارده بیشتر از عدد باشد، بیمه‌گر تعهدی در پرداخت آن نخواهد داشت و خود وکیل باید مبلغ باقیمانده را پرداخت کند.

شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای دادگستری

شرایط خاصی وجود دارد که بر اساس آن بیمه‌گر دیگر موظف به پرداخت خسارت نخواهد بود. این شرایط در حالت‌های غیر عادی رخ می‌دهند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تقلب یا اقدام عمدی در ایجاد خسارت توسط بیمه‌گزار یا یکی از وابستگان و آشنایان ایشان

تصور کنید یکی از کارکنان وکیل دادگستری به عمد و بنا به هر دلیل قصد داشته باشد کار وکیل بیمه‌گزار را با مشکل مواجه کند. یا در وضعیت دیگری امکان دارد برای دریافت خسارت از شرکت بیمه، ضربه از سوی خود وکیل یا یکی از کارکنان او به پرونده وارد شود. در صورتی که ثابت شود چنین اتفاقاتی افتاده است. هیچ بخشی از خسارت توسط شرکت بیمه پرداخت نخواهد شد.

بروز جنگ، شورش، اعتصاب، انفجار اتمی و…

اگر در راستای بروز جنگ یا اعتصاب مشکلی برای یک پرونده به وجود آید و بر اساس آن خسارتی به موکل پرونده ایجاد شود، بیمه‌گر به دلیل وجود شرایط خاص هزینه‌ای به موکل پرداخت نخواهد کرد.

قراردادهای خارج از موکلین

یک وکیل ممکن است مانند هر فرد عادی دیگری معاملات خرید و فروش زیادی در هر زمینه‌ای داشته باشد. با توجه به اینکه بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا تنها برای موکلین بیمه‌گزار اعمال می‌شود، اگر وکیل در معاملات شخصی خود دچار مشکل شود، شرکت بیمه هیچ تعهدی در قبال پرداخت خسارت نخواهد داشت.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا

شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای دادگستری

وکیل دادگستری در بیمه مسئولیت حرفه‌ای چه تعهداتی دارد؟

همان‌طور که در بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا، شرکت بیمه تعهداتی دارد، وکیل دادگستری نیز طبق قوانین بیمه مرکزی باید نکاتی را رعایت کند.

ارائه گزارش حداکثر تا 5 روز

اگر هر یک از موارد تحت پوشش بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلای دادگستری رخ دهد، بیمه‌گزار موظف است در اسرع وقت و نهایتاً تا 5 روز این اتفاق را به شرکت بیمه گزارش دهد. این موضوع هم شامل اشتباهات غیر عمد می‌شود هم بروز حادثه طبیعی. گزارشی که به شرکت بیمه ارسال می‌شود، باید شامل اسناد رسمی نظیر اظهارنامه و یا دادخواست باشد.

با توجه به اینکه شرکت بیمه خسارت وارده را به صورت مستقیم به شخص ثالث پرداخت می‌کند، همراه با ارسال مدارک باید اطلاعات موکل نیز ارسال شود. این اطلاعات شامل نام، نام خانوادگی، آدرس محل زندگی یا کار، مبلغ ادعا شده، تمامی اسناد و مدارک مرتبط با آن پرونده می‌شود.

اطلاع رسانی تغییرات

با توجه به اینکه معمولاً مدت قراردادهای بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا یک سال به بالا است، امکان دارد تحولاتی در وضعیت وکیل دادگستری یا شرایط کاری ایجاد شود. اگر این تغییرات در افزایش یا کاهش ریسک بروز اتفاقاتی که بیمه‌گر متعهد به پوشش آنها است، تأثیر گذار باشد باید در اسرع وقت اطلاع رسانی شود.

ارائه صحیح اطلاعات

بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلای دادگستری بر اساس اطلاعاتی که بیمه‌گزار می‌دهد، تدوین می‌شود. پس ارائه مشخصات درست از اهمیت بالایی برخودار است. اگر مشکلی در اطلاعات اولیه وجود داشته باشد، در نهایت به ضرر خود بیمه‌گزار تمام می‌شود. (برای آگاهی از تمامی مسائل مربوط به این نوع بیمه نامه ها، راهنمای بیمه مسئولیت را مطالعه نمایید تا آسیب نبینید.)

شرایط فسخ

حالاتی وجود دارد که بر اساس آن بیمه‌گر و بیمه‌گزار می‌توانند قرارداد بیمه را فسخ نمایند. این اتفاق باید با اخطار کتبی و پس از 20 روز انجام شود.

شرایط ابطال یا فسخ بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا:

  • عدم انجام تعهدات توسط بیمه‌گزار(فسخ بیمه نامه)
  • عدم انجام تعهدات توسط بیمه‌گر(فسخ بیمه نامه)
  • عدم گزارش افزایش ریسک خطر در طول دوره (فسخ بیمه نامه)
  • ارائه مطالب دروغین توسط بیمه‌گزار با نیت سوء استفاده (ابطال بیمه نامه)

با خیال راحت به پرونده ها رسیدگی کنید

بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا یکی از انواع بیمه مسئولیت است که با هدف آسودگی خاطر وکیل‌های دادگستری که به جهت ارزش بالای پرونده‌هایشان تحت فشار شدیدی هستند، ایجاد شده است. در این مقاله در مورد شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلای دادگستری، پوشش‌های آن، تعهدات بیمه‌گزار، شرایط فسخ و… صحبت کردیم.

اگر شما هم مشغول حرفه وکالت هستید یا به تازگی می‌خواهید وارد این کار شوید، خرید بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در صورتی که سؤالی در ارتباط با این بیمه نامه دارید، در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید