25 خرداد 1401

بیمه سرقت خودرو: راهکار طلایی آسودگی خیال در برابر دزدیده شدن ماشین

با بالا رفتن تصاعدی قیمت‌ها و تورم سال‌های اخیر، هراس سرقت، امان رانندگان را گرفته است. شما هم به چشم دیده‌اید که گاهی برادر یا پدر شما که خودروی خود را در کوچه پارک کرده است، بارها در طول شب از خواب شیرین پریده و نگاهی به خودروی خود انداخته است. استرس سرقت خودرو برای این رانندگان حادتر است. زیرا آن‌هاخودروی خود را به دلیل نداشتن پارکینگ در خیابان‌ها یا کوچه‌ها پارک می‌کنند. هراس دزدی وسیله نقلیه همیشه همراه رانندگان است. پس راهکار کاهش این استرس چیست؟ علاوه بر سیستم‌های ایمنی و دزدگیرهای بسیار مجهز که نوعی پیشگیری قبل از درمان هستند، بیمه سرقت خودرو نیز به رانندگان پیشنهاد می‌شود. 

چه بسا که با دزدیده شدن یک خودرو دیگر امکان خرید آن برای مالک خودرو فراهم نشود. لذا اهمیت این بیمه در چنین شرایطی بارز خواهد بود. در این مقاله می‌خواهیم اطلاعات مربوط به بیمه سرقت خودرو، شرایط و نحوه تهیه آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

بیمه سرقت خودرو چیست؟

سرقت خودرو به دو صورت رخ می‌دهد:

 •  درجا
 •  کلی

سرقت جزئی خودرو

در صورتی که لوازم خودرو به صورت جزئی نظیر رینگ، لاستیک یا سیستم صوتی بدون جابه‌جایی خود وسیله نقلیه دزدیده شوند، سرقت درجا نامیده می‌شود.

بیمه سرقت ماشین بیمه بدنه

سرقت لاستیک ماشین سرقت درجا است.

  اگر خودرو با تمام ملحقات از محل پارک آن به محل نامعلومی منتقل شود، سرقت کلی رخ داده است. اگر خودروی مفقودی یافت شود و فقط قطعات و لوازم خودرو دزدیده شده باشند، باز هم سرقت کلی محسوب خواهد شد.

 شرکت‌های بیمه، هر یک از این سرقت‌ها را در زیرشاخه دسته خاصی از پوشش‌های بیمه بدنه اتومبیل پوشش می‌دهند.

 بیمه گزار با خرید بیمه بدنه، وسیله‌نقلیه خود را در برابر خطرات و حوادث احتمالی خودرو از جمله سرقت بیمه می‌کند. شرکت بیمه‌گر خسارت حوادث را براساس شرایط این بیمه‌نامه پرداخت نماید.
با توجه به گران بودن خودرو و قطعات یدکی از یک طرف و اجتناب ناپذیر بودن حوادث غیرمترقبه نظیر سرقت، اهمیت بیمه‌نامه بدنه خودرو به شدت پررنگ می‌شود. به همین دلیل کارشناسان بیمه دات کام، خرید بیمه بدنه را به همه دارندگان خودرو مخصوصا دارندگان خودروهای نامتعارف توصیه می‌کنند.

پوشش سرقت اتومبیل: یکی از پوشش‌های بیمه بدنه

خسارات مختلفی نظیر آتش سوزی، انفجار و صاعقه جزو پوشش‌های اصلی بیمه بدنه هستند. سرقت کلی خودرو نیز جزو پوشش‌های اصلی بیمه بدنه محسوب می‌شود. اگر راننده برای خودروی خود بیمه بدنه تهیه کرده باشد و خدای نکرده، اتومبیل به سرقت رود، شرکت بیمه خسارت خودرو را تا سقف تعهدات بیمه‌نامه به بیمه‌گزار پرداخت و جبران می‌کند. در این رابطه می‌توانید مقاله سرقت با شکست حرز را هم مطالعه کنید.

شرایط پرداخت خسارت پوشش سرقت بیمه بدنه خودرو

اگر خودروی شما یا وسایل آن دزدیده شود، شما باید دو بار در بازه زمانی 45 روزه در نشریات کثیرالانتشار، خودروی خود را آگهی کنید. اگر خودرویتان یافت نشد، این خودرو به نام شرکت بیمه منتقل می‌شود.شرکت بیمه در اکثر موارد سقف خسارت پرداختی  80 درصد ارزش خودرو  را تقبل خواهد کرد. اگر بیمه‌گزار قبلا در مدت اعتبار بیمه‌نامه از شرکت بیمه، خسارت بیمه بدنه دریافت کرده باشد، پوشش سرقت بیمه بدنه خودرو تا 70 درصد ارزش خودرو را پرداخت خواهد کرد. الباقی 20 یا 30 درصد  به عنوان فرانشیز بیمه بدنه به عهده خود بیمه‌گزار خواهد بود. آیا راهی برای دریافت تمام مبلغ ارزش خودروی دزدیده شده وجود دارد؟

پوشش حذف فرانشیز بیمه سرقت خودرو

همان طور که قبلا در مقاله فرانشیز بیمه بدنه مطرح کردیم، بیمه گزار با انتخاب پوشش حذف فرانشیز و پرداخت حق بیمه بیشتر، می‌تواند کل هزینه خسارت را به عهده شرکت بیمه منتقل کند. در بیمه سرقت خودرو در شرایط کلی، چنین امری میسر است ولی باید توجه کنیم که شرکت بیمه‌های محدودی این پوشش را ارائه می‌دهند. شاید بتوان گفت پوشش حذف فرانشیز بیمه سرقت خودرو به دلیل عدم تمایل شرکت‌های بیمه کمرنگ شده است؛ با این اوصاف، تعداد محدودی از شرکت بیمه‌ها نظیر بیمه آسیا این پوشش را برای بیمه بدنه خودرو ارائه کرده‌اند.

حال این سوال پیش می‌آید: ” اگر سرقت در جا (سرقت جزیی) خودرو رخ دهد، بیمه بدنه چگونه خسارت را پرداخت می‌کند؟

پوشش سرقت جزئی خودرو

پوشش سرقت جزیی یا درجای خودرو جزو پوشش‌های الحاقی یا تکمیلی بیمه بدنه محسوب می‌شود. به بیان دیگر، بیمه‌گزار در صورت انتخاب این پوشش، با پرداخت حق بیمه بیشتر مجاز به برخورداری از این پوشش الحاقی سرقت جزیی است.در چنین مواقعی شرکت بیمه با رویت گزارش نیروی انتظامی پلیس، خسارت سرقت درجای وسیله نقلیه را پرداخت خواهد کرد. با توجه به افزایش میزان سرقت‌ها، انتخاب پوشش  درجا در بین سایر پوشش‌های بیمه بدنه امری منطقی خواهد بود.

اگر فکر می‌کنید، وسیله نقلیه شما ارزان‌قیمت است و نیازی به خرید بیمه سرقت خودرو ندارد؛ کارشناسان بیمه دات کام به شما توصیه می کنند که هرگز در این زمینه ریسک نکنید!! هزینه‌های خودرو و قطعات بالا رفته است و سرقت با تبعات مالی سنگینی برای شما به همراه خواهد بود. پس همین الان با پرداخت حق بیمه نسبتا پایین در مقایسه با خسارات سنگین، خیال خودرو را بابت خسارات مختلف وسیله نقلیه خود راحت کنید.

البته اضافه کردن هر کدام بر قیمت بیمه سرقت خودرو تاثیرگذار خواهند بود. البته قیمت بیمه سرقت موتورسیکلت با خودرو متفاوت است و این هم شرایط مخصوص به خود را دارد.

سقف خسارت بیمه سرقت درجا

شرکت‌های بیمه سقف خسارت متفاوتی را برای پوشش سرقت درجای بیمه بدنه خودرو ارائه داده‌اند. مثلا شرکت بیمه ملت و کارآفرین تا حداکثر 10% ارزش خودرو ( 2 درصد برای لوازم صوتی و 8% برای رینگ و لاستیک) را به عنوان سقف خسارت پرداختی برای پوشش بیمه سرقت درجا در بیمه‌نامه بدنه لحاظ کرده‌اند.

اقدامات بعد از سرقت خودرو چیست؟

مفقودی خودرو یا حتی کوچک تری قطعه یدکی آن با استرس و فشار روحی فرد همراه است. اولین گام، حفظ خونسردی است. سپس تماس فوری با پلیس 110 ضرورت می‌یابد. زیرا هرگونه تخلف خودرو در زمان سرقت، برای صاحب پلاک و خودرو ثبت خواهد شد. اثبات بیگناهی‌تان در این تخلفات رانندگی با دردسر فراوان و حتی جرایم نقدی همراه است. پس در همان محل مشاهده سرقت خودرو یا وسایل آن، با پلیس تماس بگیرید. با تماس شما، پلیس گشت در محل حادثه حاضر خواهد شد.

بیمه سرقت خودرو از پوشش‌های بیمه بدنه حامی مالی شما زمان سرقت خودرو

پوشش سرقت ماشین بیمه بدنه، حامی مالی شما هنگام سرقت خودرو

پلیس به بررسی موقعیت پرداخته و گزارش سرقت را تهیه می‌کند. یک برگ گزارش نیز به مالباخته تحویل خواهد شد. سپس به کلانتری محل مراجعه و گزارش سرقت خودرو را ارائه دهید. سپس با ارائه مدارک شناسایی شما و خودرو، پرونده اعلام خسارت خودروی مسروقه تشکیل خواهد شد. در نهایت پلاک خودروی شما نیز در لیست خودروهای مسروقه آگاهی درج می‌شود. شما می‌توانید با این گزارش و تهیه مدارکی که در ادامه ذکر خواهند شد، نسبت به دریافت خسارت بیمه سرقت خودروی خود اقدام نمایید.

 

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. برای اینکه از سرقت اتومبیل جلوگیری شود، لازم است نکاتی را بدانیم. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله راه های جلوگیری از سرقت خودرو را بخوانید.

قبل از سرقت خودرو لطفا اقدامات لازم را پیش بگیرید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

شرایط پرداخت خسارت بیمه سرقت خودرو چگونه است؟

طبق قانون بیمه بدنه، شرکت بیمه در شرایط زیر خسارت بیمه سرقت کلی خودرو را پرداخت می‌کند:

 •  اگر اتومبیل 60 روز بعد از سرقت کلی پیدا نشود
 • هزینه نجات، تعمیر و تعویض لوازم خسارت دیده خودرو، بلافاصله بعد از وقوع حادثه، بیش از 75% ارزش خودرو باشد

در چنین شرایطی، شرکت بیمه ارزش بازیافت خودرو و هزینه متعارف نجات و حمل آن تا محل مقرر را محاسبه و سپس کسورات مرتبط را از این مبلغ کم می‌کند. مبلغ نهایی باید از کل مبلغ پوشش سرقت مندرج در بیمه‌نامه بیشتر نشود. معیار محاسبه خسارت بیمه سرقت خودرو و پرداخت آن، ارزش معاملاتی خودرو در روز حادثه تا سقف پوشش سرقت مندرج در بیمه‌نامه خواهد بود. باید همواره در هنگام دریافت خسارت بیمه سرقت خودرو به یاد داشت که سند مالکیت وسیله نقلیه باید به نام بیمه‌‌گر منتقل شده باشد.

پیدا شدن خودروی مسروقه بعد از پرداخت خسارت بیمه دزدی خودرو

این موقعیت را در نظر بگیرید که  بیمه‌گزار خسارت دزدی کلی ماشین خود را از شرکت بیمه دریافت کرده است. پس از مدتی خودرو پیدا می‌شود. در این شرایط، شرکت بیمه باید در بازه زمانی یک سال بعد از پرداخت خسارت خودرو و انتقال مالکیت آن، خودروی مکشوفه را بفروشد. در هنگام فروش این خودروی مکشوفه، خود بیمه‌گزار در اولویت خرید آن است. قیمت خرید خودروی مکشوفه از سرقت نیز با استرداد خسارت دریافتی بیمه سرقت همراه خواهد بود. ولی  بعد از یک سال دیگر شرکت بیمه تعهدی نخواهد داشت.

ضمنا شرکت بیمه می‌تواند به جای پرداخت نقدی خسارت، خودرو را در کمترین زمان ممکن تعمیر نماید یا وسیله نقلیه مشابهی عوض این خودروی مسروقه در اختیار بیمه‌گزار قرار دهد. در چنین شرایطی شرکت بیمه می‌تواند خودروی خسارت دیده را نیز به فروش برساند.

چگونه خسارت سرقت خودرو از بیمه بدنه بگیریم؟

بیمه‌‌گزار مالباخته می‌تواند با ارائه مدارک زیر به شرکت بیمه ماشین خود مراجعه کرده و پس از طی مراحل قانونی، خسارت سرقت جزیی یا کلی خودروی خود را دریافت کند:

 • اصل و کپی بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو
 • گزارش پلیس که تاییدکننده سرقت لوازم یا خود اتومبیل باشد
 • اصل و کپی کارت  و سند مالکیت خودرو
 • مدارک شناسایی بیمه‌گزار شامل کارت ملی، شناسنامه
 • گواهینامه بیمه‌‌گزار
 • گواهی عدم خلافی و مفاصا حساب شهرداری تا پایان سال اعلام سرقت خودرو
 • ارائه گزارش پلیس مبنی بر عدم پیدا شدن وسیله نقلیه
 • فاکتور لوازم مسروقه در صورت سرقت جزیی خودرو

در صورت سرقت کلی خودرو، علاوه بر مدارک مذکور، اقدامات زیر ضرورت دارد:

 • انتقال سند مالکیت خودرو به نام شرکت بیمه
 • تعیین ارزش خودرو با نظر کارشناس بیمه
 • ارائه سوئیچ‌های خودرو

خطر دزدی در کمین همه است.  این قضیه برای همه خودروها چه خودروهای نسبتا ارزان‌قیمت، چه خودروهای لاکچری صدق می‌کند؛ پس خرید بیمه بدنه به عنوان پشتوانه‌ای برای خودرو در زمان بروز وقایع غیرمنتظره نظیر ریسک سرقت خودرو اهمیت خود را نشان می‌دهد. درصورتی که مایل به خرید بیمه خودرو نظیر بیمه بدنه هستید، می‌توانید به سایت بیمه دات کام مراجعه و بیمه آنلاین بدنه اتومبیل خود را در عرض چند دقیقه بخرید.

بیمه بدنه خسارات وارد به بدنه را جبران می کند

خرید بیمه سرقت اتومبیل از سامانه خرید آنلاین بیمه دات کام

الف) به صفحه استعلام بیمه بدنه خودرو در سایت بیمه دات کام وارد شوید. مشخصات خودروی خود را  در کادرهای معین وارد . سپس شما می‌توانید به استعلام و مقایسه شرایط و قیمت بیمه سرقت خودرو ( یکی از پوشش‌های بیمه بدنه) شرکت‌های بیمه مختلف  بپردازید.

ب) با توجه به اولویت‌ها و نیاز خود،یکی از شرکت‌های ارایه دهنده بیمه‌نامه سرقت خودروی موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

ج) پس از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری مدارک: عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه‌نامه بدنه قبلی و پرداخت حق بیمه سرقت خودرو، خرید اینترنتی این بیمه‌نامه را عملی سازید.

د) بیمه‌نامه بدنه اتومبیل‌تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می‌گردد. این بیمه به هر جای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
12 مهر 1401 / بیمه بدنه

شرایط پوشش بیمه بدنه کامپیوتر خودرو (ECU) چیست؟

آیا تا به حال در مورد بیمه بدنه کامپیوتر خودرو شنیده‌اید؟ یکی از چشم گیرترین قطعات برای دزدان خودرو، کامپیوتر یا ECU ماشین است که با سرعت بالایی به سرقت می‌رود...

07 مهر 1401 / بیمه بدنه / برند های خودرویی / سایپا

بیمه بدنه روزشمار سایپا چیست؟ معرفی انواع بیمه روزشمار سایپا

خودروسازی سایپا خدمات گارانتی بدنه برای مشتریان خود در نظر گرفته است که این سرویس در قالب سه طرح گارانتی بدنه پایه، اقتصادی و کامل ارائه می‌شود. راهنمای کامل بیمه بدنه روزشمار سایپا را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

06 مهر 1401 / بیمه بدنه

بیمه بدنه کیلومتری: مزایا، پوشش های بیمه بدنه کوتاه مدت

بیمه بدنه کیلومتری چیست؟ چه کسانی با چه شرایطی می‌توانند این بیمه‌نامه را تهیه کنند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را از دست ندهید!

05 مهر 1401 / بیمه بدنه

پوشش ایاب و ذهاب با بیمه بدنه

شرایط پوشش هزینه ایاب و ذهاب بیمه بدنه چگونه است؟ چگونه هزینه ایاب و ذهاب را در بیمه بدنه دریافت کنیم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

پوشش برخورد خودرو با اجسام ثابت: دریافت خسارات خودرو و جسم ثابت

اگر ماشین شما با جسم ثابتی برخورد کند، مقصر حادثه کیست؟ چه کسی خسارات وارد بر شما یا جسم ثابت را پرداخت می‌کند؟ پاسخ سوالات خود را با خواندن این مقاله بیابید!

01 مهر 1401 / بیمه بدنه

کاهش هزینه‌های تصادف با شناخت نقاط آسیب پذیر خودرو و بیمه

شناسایی و معرفی آسیب پذیرترین قسمت‌های ماشین را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
محمد منتظری
01 آذر 1400

با سلام، تمامی لوازم داخلی خودروی من به سرقت رفته اما خب من سرقت خودرو و درجا دارم، برای دریافت خسارت باید چه کار کنم؟

  کارشناس بیمه
  01 آذر 1400

  با سلام، شما برای دریافت خسارت باید با نمایندگی بیمه بدنه خود تماس بگیرید.

   مهدی ادریس نیا
   27 اسفند 1400

   درود . خودرو من به سرقت رفته و این خودرو در توقیف دادگاه بوده . من باید الان چه کنم؟ بیمه بدنه هم داشتم .

    کارشناس بیمه
    27 اسفند 1400

    سلام دوست عزیز، باید از همان دادگاه بپرسید که برای ترخیص آن چه کار باید کرد.

رضا ملکی
14 اردیبهشت 1401

سلام ضبط خودرو ۲۰۶ من به سرقت رفته و ضبط خودروی من از وقتی ماشینو خریدم روش بوده و فاکتور خریدش موجود نیست آیا بیمه بدنه خسارتشو بهم پرداخت میکنه؟

  کارشناس بیمه
  16 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، سرقت درجا را می دهد؛ اما گزارش پلیس فکر کنیم که نیاز باشد.

آبتين
12 تیر 1401

سلام تورو خدا این پخش کنید…ماشین با داشتن دزدگیر، قفل فرمان و پدال یک دقیقه ای باز کردن و دزدیدن بیمه هم اشکمو درآورد تا پول رو بده

  امید
  19 تیر 1401

  سلام بیمه بدنه تون چی هست ؟

حبيب
29 شهریور 1401

سلام ماشين من رو دزد برد بيمه با احتساب قيمت روز بيست درصد به من نداد قيمت كارشناسي رو زدن 235 ميليون كه 20درصد كم كردن و پرداختي 187 ميليون محاسبه شد كه بيمه پرداخت كرد. الان كمتر از يك سال شده كه خودرو پيدا شده و بيمه به قيمت مزايده 202 ميليون فروخته شده. خواستم ببينم الان بيمه چقد بخاطر اون 20 درصد كه ندادن به من ميدهد. ؟ ممنون

  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1401

  سلام آن 20 درصد احتمالا فرانشیز بوده که شده است. دیگر به چیزی به شما برگشت داده نخواهد شد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید