11 تیر 1402

بیمه سرقت خودرو: راهکار طلایی آسودگی خیال در برابر دزدیده شدن ماشین

با بالا رفتن تصاعدی قیمت‌ها و تورم سال‌های اخیر، هراس سرقت، امان رانندگان را گرفته است. شما هم به چشم دیده‌اید که گاهی برادر یا پدر شما که خودروی خود را در کوچه پارک کرده است، بارها در طول شب از خواب شیرین پریده و نگاهی به خودروی خود انداخته است. استرس سرقت خودرو برای این رانندگان حادتر است. زیرا آن‌هاخودروی خود را به دلیل نداشتن پارکینگ در خیابان‌ها یا کوچه‌ها پارک می‌کنند. هراس دزدی وسیله نقلیه همیشه همراه رانندگان است. پس راهکار کاهش این استرس چیست؟ علاوه بر سیستم‌های ایمنی و دزدگیرهای بسیار مجهز که نوعی پیشگیری قبل از درمان هستند، بیمه سرقت خودرو نیز به رانندگان پیشنهاد می‌شود. 

چه بسا که با دزدیده شدن یک خودرو دیگر امکان خرید آن برای مالک خودرو فراهم نشود. لذا اهمیت این بیمه در چنین شرایطی بارز خواهد بود. در این مقاله می‌خواهیم اطلاعات مربوط به بیمه سرقت خودرو، شرایط و نحوه تهیه آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

بیمه سرقت خودرو چیست؟

سرقت خودرو به دو صورت رخ می‌دهد:

 •  درجا
 •  کلی

سرقت جزئی خودرو

در صورتی که لوازم خودرو به صورت جزئی نظیر رینگ، لاستیک یا سیستم صوتی بدون جابه‌جایی خود وسیله نقلیه دزدیده شوند، سرقت درجا نامیده می‌شود.

بیمه سرقت ماشین بیمه بدنه

سرقت لاستیک ماشین سرقت درجا است.

  اگر خودرو با تمام ملحقات از محل پارک آن به محل نامعلومی منتقل شود، سرقت کلی رخ داده است. اگر خودروی مفقودی یافت شود و فقط قطعات و لوازم خودرو دزدیده شده باشند، باز هم سرقت کلی محسوب خواهد شد.

 شرکت‌های بیمه، هر یک از این سرقت‌ها را در زیرشاخه دسته خاصی از پوشش های بیمه بدنه اتومبیل پوشش می‌دهند.

 بیمه گزار با خرید بیمه بدنه، وسیله‌نقلیه خود را در برابر خطرات و حوادث احتمالی خودرو از جمله سرقت بیمه می‌کند. شرکت بیمه‌گر خسارت حوادث را براساس شرایط این بیمه‌نامه پرداخت نماید.
با توجه به گران بودن خودرو و قطعات یدکی از یک طرف و اجتناب ناپذیر بودن حوادث غیرمترقبه نظیر سرقت، اهمیت بیمه‌نامه بدنه خودرو به شدت پررنگ می‌شود. به همین دلیل کارشناسان بیمه دات کام، خرید بیمه بدنه را به همه دارندگان خودرو مخصوصا دارندگان خودروهای نامتعارف توصیه می‌کنند.

پوشش سرقت اتومبیل: یکی از پوشش‌های بیمه بدنه

خسارات مختلفی نظیر آتش سوزی، انفجار و صاعقه جزو پوشش‌های اصلی بیمه بدنه هستند. سرقت کلی خودرو نیز جزو پوشش‌های اصلی بیمه بدنه محسوب می‌شود. اگر راننده برای خودروی خود بیمه بدنه تهیه کرده باشد و خدای نکرده، اتومبیل به سرقت رود، شرکت بیمه خسارت خودرو را تا سقف تعهدات بیمه‌نامه به بیمه‌گزار پرداخت و جبران می‌کند. در این رابطه می‌توانید مقاله سرقت با شکست حرز را هم مطالعه کنید.

شرایط پرداخت خسارت پوشش سرقت بیمه بدنه خودرو

اگر خودروی شما یا وسایل آن دزدیده شود، شما باید دو بار در بازه زمانی 45 روزه در نشریات کثیرالانتشار، خودروی خود را آگهی کنید. اگر خودرویتان یافت نشد، این خودرو به نام شرکت بیمه منتقل می‌شود.شرکت بیمه در اکثر موارد سقف خسارت پرداختی  80 درصد ارزش خودرو  را تقبل خواهد کرد. اگر بیمه‌گزار قبلا در مدت اعتبار بیمه‌نامه از شرکت بیمه، خسارت بیمه بدنه دریافت کرده باشد، پوشش سرقت بیمه بدنه خودرو تا 70 درصد ارزش خودرو را پرداخت خواهد کرد. الباقی 20 یا 30 درصد  به عنوان فرانشیز بیمه بدنه به عهده خود بیمه‌گزار خواهد بود. آیا راهی برای دریافت تمام مبلغ ارزش خودروی دزدیده شده وجود دارد؟

پوشش حذف فرانشیز بیمه سرقت خودرو

همان طور که قبلا در مقاله فرانشیز بیمه بدنه مطرح کردیم، بیمه گزار با انتخاب پوشش حذف فرانشیز و پرداخت حق بیمه بیشتر، می‌تواند کل هزینه خسارت را به عهده شرکت بیمه منتقل کند. در بیمه سرقت خودرو در شرایط کلی، چنین امری میسر است ولی باید توجه کنیم که شرکت بیمه‌های محدودی این پوشش را ارائه می‌دهند. شاید بتوان گفت پوشش حذف فرانشیز بیمه سرقت خودرو به دلیل عدم تمایل شرکت‌های بیمه کمرنگ شده است؛ با این اوصاف، تعداد محدودی از شرکت بیمه‌ها نظیر بیمه آسیا این پوشش را برای بیمه بدنه خودرو ارائه کرده‌اند.

حال این سوال پیش می‌آید: ” اگر سرقت در جا (سرقت جزیی) خودرو رخ دهد، بیمه بدنه چگونه خسارت را پرداخت می‌کند؟

پوشش سرقت جزئی خودرو

پوشش سرقت جزیی یا درجای خودرو جزو پوشش‌های الحاقی یا تکمیلی بیمه بدنه محسوب می‌شود. به بیان دیگر، بیمه‌گزار در صورت انتخاب این پوشش، با پرداخت حق بیمه بیشتر مجاز به برخورداری از این پوشش الحاقی سرقت جزیی است.در چنین مواقعی شرکت بیمه با رویت گزارش نیروی انتظامی پلیس، خسارت سرقت درجای وسیله نقلیه را پرداخت خواهد کرد. با توجه به افزایش میزان سرقت‌ها، انتخاب پوشش  درجا در بین سایر پوشش‌های بیمه بدنه امری منطقی خواهد بود.

اگر فکر می‌کنید، وسیله نقلیه شما ارزان‌قیمت است و نیازی به خرید بیمه سرقت خودرو ندارد؛ کارشناسان بیمه دات کام به شما توصیه می کنند که هرگز در این زمینه ریسک نکنید!! هزینه‌های خودرو و قطعات بالا رفته است و سرقت با تبعات مالی سنگینی برای شما به همراه خواهد بود. پس همین الان با پرداخت حق بیمه نسبتا پایین در مقایسه با خسارات سنگین، خیال خودرو را بابت خسارات مختلف وسیله نقلیه خود راحت کنید.

البته اضافه کردن هر کدام بر قیمت بیمه سرقت خودرو تاثیرگذار خواهند بود. البته قیمت بیمه سرقت موتورسیکلت با خودرو متفاوت است و این هم شرایط مخصوص به خود را دارد.

سقف خسارت بیمه سرقت درجا

شرکت‌های بیمه سقف خسارت متفاوتی را برای پوشش سرقت درجای بیمه بدنه خودرو ارائه داده‌اند. مثلا شرکت بیمه ملت و کارآفرین تا حداکثر 10% ارزش خودرو ( 2 درصد برای لوازم صوتی و 8% برای رینگ و لاستیک) را به عنوان سقف خسارت پرداختی برای پوشش بیمه سرقت درجا در بیمه‌نامه بدنه لحاظ کرده‌اند.

پیشنهاد می‌کنیم که مقاله تعداد دفعات استفاده از بیمه بدنه را مطالعه کنید.

اقدامات بعد از سرقت خودرو چیست؟

مفقودی خودرو یا حتی کوچک تری قطعه یدکی آن با استرس و فشار روحی فرد همراه است. اولین گام، حفظ خونسردی است. سپس تماس فوری با پلیس 110 ضرورت می‌یابد. زیرا هرگونه تخلف خودرو در زمان سرقت، برای صاحب پلاک و خودرو ثبت خواهد شد. اثبات بیگناهی‌تان در این تخلفات رانندگی با دردسر فراوان و حتی جرایم نقدی همراه است. پس در همان محل مشاهده سرقت خودرو یا وسایل آن، با پلیس تماس بگیرید. با تماس شما، پلیس گشت در محل حادثه حاضر خواهد شد.

بیمه سرقت خودرو از پوشش‌های بیمه بدنه حامی مالی شما زمان سرقت خودرو

پوشش سرقت ماشین بیمه بدنه، حامی مالی شما هنگام سرقت خودرو

پلیس به بررسی موقعیت پرداخته و گزارش سرقت را تهیه می‌کند. یک برگ گزارش نیز به مالباخته تحویل خواهد شد. سپس به کلانتری محل مراجعه و گزارش سرقت خودرو را ارائه دهید. سپس با ارائه مدارک شناسایی شما و خودرو، پرونده اعلام خسارت خودروی مسروقه تشکیل خواهد شد. در نهایت پلاک خودروی شما نیز در لیست خودروهای مسروقه آگاهی درج می‌شود. شما می‌توانید با این گزارش و تهیه مدارکی که در ادامه ذکر خواهند شد، نسبت به دریافت خسارت بیمه سرقت خودروی خود اقدام نمایید.

 

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. برای اینکه از سرقت اتومبیل جلوگیری شود، لازم است نکاتی را بدانیم. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله راه های جلوگیری از سرقت خودرو را بخوانید.

قبل از سرقت خودرو لطفا اقدامات لازم را پیش بگیرید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

شرایط پرداخت خسارت بیمه سرقت خودرو چگونه است؟

طبق قانون بیمه بدنه، شرکت بیمه در شرایط زیر خسارت بیمه سرقت کلی خودرو را پرداخت می‌کند:

 •  اگر اتومبیل 60 روز بعد از سرقت کلی پیدا نشود
 • هزینه نجات، تعمیر و تعویض لوازم خسارت دیده خودرو، بلافاصله بعد از وقوع حادثه، بیش از 75% ارزش خودرو باشد

در چنین شرایطی، شرکت بیمه ارزش بازیافت خودرو و هزینه متعارف نجات و حمل آن تا محل مقرر را محاسبه و سپس کسورات مرتبط را از این مبلغ کم می‌کند. مبلغ نهایی باید از کل مبلغ پوشش سرقت مندرج در بیمه‌نامه بیشتر نشود. معیار محاسبه خسارت بیمه سرقت خودرو و پرداخت آن، ارزش معاملاتی خودرو در روز حادثه تا سقف پوشش سرقت مندرج در بیمه‌نامه خواهد بود. باید همواره در هنگام دریافت خسارت بیمه سرقت خودرو به یاد داشت که سند مالکیت وسیله نقلیه باید به نام بیمه‌‌گر منتقل شده باشد.

پیدا شدن خودروی مسروقه بعد از پرداخت خسارت بیمه دزدی خودرو

این موقعیت را در نظر بگیرید که  بیمه‌گزار خسارت دزدی کلی ماشین خود را از شرکت بیمه دریافت کرده است. پس از مدتی خودرو پیدا می‌شود. در این شرایط، شرکت بیمه باید در بازه زمانی یک سال بعد از پرداخت خسارت خودرو و انتقال مالکیت آن، خودروی مکشوفه را بفروشد. در هنگام فروش این خودروی مکشوفه، خود بیمه‌گزار در اولویت خرید آن است. قیمت خرید خودروی مکشوفه از سرقت نیز با استرداد خسارت دریافتی بیمه سرقت همراه خواهد بود. ولی  بعد از یک سال دیگر شرکت بیمه تعهدی نخواهد داشت.

ضمنا شرکت بیمه می‌تواند به جای پرداخت نقدی خسارت، خودرو را در کمترین زمان ممکن تعمیر نماید یا وسیله نقلیه مشابهی عوض این خودروی مسروقه در اختیار بیمه‌گزار قرار دهد. در چنین شرایطی شرکت بیمه می‌تواند خودروی خسارت دیده را نیز به فروش برساند.

خرید بیمه بدنه

چگونه خسارت سرقت خودرو از بیمه بدنه بگیریم؟

بیمه‌‌گزار مالباخته می‌تواند با ارائه مدارک زیر به شرکت بیمه ماشین خود مراجعه کرده و پس از طی مراحل قانونی، خسارت سرقت جزیی یا کلی خودروی خود را دریافت کند:

 • اصل و کپی بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو
 • گزارش پلیس که تاییدکننده سرقت لوازم یا خود اتومبیل باشد
 • اصل و کپی کارت  و سند مالکیت خودرو
 • مدارک شناسایی بیمه‌گزار شامل کارت ملی، شناسنامه
 • گواهینامه بیمه‌‌گزار
 • گواهی عدم خلافی و مفاصا حساب شهرداری تا پایان سال اعلام سرقت خودرو
 • ارائه گزارش پلیس مبنی بر عدم پیدا شدن وسیله نقلیه
 • فاکتور لوازم مسروقه در صورت سرقت جزیی خودرو

در صورت سرقت کلی خودرو، علاوه بر مدارک مذکور، اقدامات زیر ضرورت دارد:

 • انتقال سند مالکیت خودرو به نام شرکت بیمه
 • تعیین ارزش خودرو با نظر کارشناس بیمه
 • ارائه سوئیچ‌های خودرو

خطر دزدی در کمین همه است. این قضیه برای همه خودروها چه خودروهای نسبتا ارزان‌قیمت، چه خودروهای لاکچری صدق می‌کند؛ پس خرید بیمه بدنه به عنوان پشتوانه‌ای برای خودرو در زمان بروز وقایع غیرمنتظره نظیر ریسک سرقت خودرو اهمیت خود را نشان می‌دهد. برای اطلاع از مزیت‌ها و پوشش‌های این بیمه، قبل از خرید راهنمای بیمه بدنه و نکات خرید بیمه بدنه را مطالعه کنید.

خرید بیمه سرقت اتومبیل از سامانه خرید آنلاین بیمه دات کام

الف) به صفحه استعلام بیمه بدنه خودرو در سایت بیمه دات کام وارد شوید. مشخصات خودروی خود را  در کادرهای معین وارد. سپس شما می‌توانید به استعلام و مقایسه شرایط و قیمت بیمه سرقت خودرو (یکی از پوشش‌های بیمه بدنه) شرکت‌های بیمه مختلف  بپردازید.

ب) با توجه به اولویت‌ها و نیاز خود،یکی از شرکت‌های ارایه دهنده بیمه‌نامه سرقت خودروی موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

ج) پس از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری مدارک: عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه‌نامه بدنه قبلی و پرداخت حق بیمه سرقت خودرو، خرید اینترنتی این بیمه‌نامه را عملی سازید.

د) بیمه سرقت خودرو یا در واقع بیمه‌نامه بدنه اتومبیل‌تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می‌گردد. این بیمه به هر جای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
قیمت بیمه بدنه خودرو
26 شهریور 1402 / مقالات بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
ارسلان
16 مرداد 1402

خسارت کل بیمه بدنه پس از کسر ۲۰درصد فرانشیزگرفتم حالا بعد از ۵ ماه ماشین پیداه شده .بیمه در مزایده ماشینو فروخته .آیا فرانشیز یا همون ۲۰ درصد که کم کرده رو باید برگردونه به من یا خیر ، اگر از جوابتون مطمن هستید جواب بدهید . ممنونم

  person
  نویسنده بیمه
  16 مرداد 1402

  سلام. در قرارداد بیمه بدنه آمده است که پرداخت خسارت بیمه بدنه با کسر فرانشیز انجام می شود. شما بعد از دریافت خسارت سرقت دیگر مالک خودرو نیستید و بیمه می تواند خودرو را به فروش برساند. بر همین اساس 20 درصد فرانشیز کسر را بر اساس قانون به شما پرداخت نمی کنند. لطفا بیمه نامه خود را با دقت مطالعه نمایید.

person
محمد محمودی
23 بهمن 1401

سلام ماشین من دزدین بیمه بهم خسارت نداد نه ماه دنبالش دویدم اخر خسته شدم دیگ … پرونده گزاشتم توخونه افتاده و دیگ ناامید واقعا ما پول راحت میدیم و برای وقتی ک این بلا ب سرمون میاد یکم مرحم دلمون ولی بیمه هم بهمون نمیده عملا الکی بیمه پول میدیم

  person
  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. با توجه به شرایط بیمه و پوشش های آن باید بخشی از خسارت را به شما بدهند.

person
محمد محمودی
23 بهمن 1401

ماشین من دزدین بیمه بهم خسارت نداد نه ماه دنبالش دویدم اخر خسته شدم دیگ … پرونده گزاشتم توخونه

person
شبنم
22 آذر 1401

سلام ماشین ما رو ۵ ماهه دزدیدن بلافاصله در بیمه تشکیل پرونده دادیم وبعداز دو ماه که ماشین پیدا نشد در خواست بیمه سرقنت کردیم الان ۵ ماهه از دزدیدن ماشین گذشته ولی بیمه پول مارو نداد بنظرتون از کجا پیگیری کنم تا زودتر خسارت رو بدن

  person
  کارشناس بیمه
  23 آذر 1401

  سلام باید از بیمه مرکزی اقدام کنید اما خیلی دیر مبلغ را پرداخت خواهند کرد.

person
محمد سهیلی
26 مهر 1401

سرقت سیستم صوتی جز سرقت درجا حساب میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  27 مهر 1401

  سلام این را باید دقیقتر از کارشناس خود شرکت بپرسید. ولی به هر حال باید پوشش سرقت درجا را خریداری کرده باشید.

person
مسلم ایزدی
17 مهر 1401

دزدیده شدن سیستم صوتی رو هم بیمه سرقت خودرو پرداخت میکنه؟

  person
  کارشناس بیمه
  18 مهر 1401

  سلام باید سرقت درجا تهیه کنید.

person
حبيب
29 شهریور 1401

سلام ماشين من رو دزد برد بيمه با احتساب قيمت روز بيست درصد به من نداد قيمت كارشناسي رو زدن 235 ميليون كه 20درصد كم كردن و پرداختي 187 ميليون محاسبه شد كه بيمه پرداخت كرد. الان كمتر از يك سال شده كه خودرو پيدا شده و بيمه به قيمت مزايده 202 ميليون فروخته شده. خواستم ببينم الان بيمه چقد بخاطر اون 20 درصد كه ندادن به من ميدهد. ؟ ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1401

  سلام آن 20 درصد احتمالا فرانشیز بوده که شده است. دیگر به چیزی به شما برگشت داده نخواهد شد.

  person
  پرهام
  29 خرداد 1402

  سلام بفرمایید که آیا بیمه قیمت منصفانه‌ای رو خودرو شما گذاشت؟

person
آبتين
12 تیر 1401

سلام تورو خدا این پخش کنید…ماشین با داشتن دزدگیر، قفل فرمان و پدال یک دقیقه ای باز کردن و دزدیدن بیمه هم اشکمو درآورد تا پول رو بده

  person
  امید
  19 تیر 1401

  سلام بیمه بدنه تون چی هست ؟

person
رضا ملکی
14 اردیبهشت 1401

سلام ضبط خودرو ۲۰۶ من به سرقت رفته و ضبط خودروی من از وقتی ماشینو خریدم روش بوده و فاکتور خریدش موجود نیست آیا بیمه بدنه خسارتشو بهم پرداخت میکنه؟

  person
  کارشناس بیمه
  16 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، سرقت درجا را می دهد؛ اما گزارش پلیس فکر کنیم که نیاز باشد.

  person
  Esi
  06 دی 1401

  بله قوانین شرکت بیمه ایران رو میدونم لذا قطعه ای که بنا به تحریم در بازار یافت نمیشه رو چه باید کرد

person
محمد منتظری
01 آذر 1400

با سلام، تمامی لوازم داخلی خودروی من به سرقت رفته اما خب من سرقت خودرو و درجا دارم، برای دریافت خسارت باید چه کار کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  01 آذر 1400

  با سلام، شما برای دریافت خسارت باید با نمایندگی بیمه بدنه خود تماس بگیرید.

   person
   مهدی ادریس نیا
   27 اسفند 1400

   درود . خودرو من به سرقت رفته و این خودرو در توقیف دادگاه بوده . من باید الان چه کنم؟ بیمه بدنه هم داشتم .

    person
    کارشناس بیمه
    27 اسفند 1400

    سلام دوست عزیز، باید از همان دادگاه بپرسید که برای ترخیص آن چه کار باید کرد.

   person
   Esi
   05 دی 1401

   اگر بعضی قطعات به صورت آک گیر نیومد چه راه حلی وجود داره میشه استوک گذاشت

    person
    کارشناس بیمه
    05 دی 1401

    سلام باید با خود واحد خسارت صحبت کنید. اصولا پوشش نمی دهند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید