30 خرداد 1402

بیمه مسئولیت ایران؛ همان شاه کلید گم شده مدیران، مهندسان و پزشکان

در شرایطی که هزینه‌های درمانی و دیه افزایش چشمگیری داشته‌است، جبران خسارات وارد شده‌ به افراد، دیگر مانند قبل راحت نیست. به ویژه اگر خدای نکرده شخص فوت کند و از همه بدتر اینکه اصلاَ به آن پروژه ارتباطی نداشته باشد. برای مثال، شما در حال ساخت ساختمانی هستید که ابزاری از بالا روی شخصی می‌افتد و باعث فوت او می‌شود. به هر حال در چنین موقعیتی جبران خسارت‌ها سخت است؛ اما اگر بیمه مسئولیت ایران داشته باشید، دیگر لازم نیست که حداقل بابت این مسئله به خود نگرانی راه بدهید.

اما بیمه مسئولیت ایران چیست؟ بیمه مسئولیت بیمه ایران چه مزایایی دارد؟ انواع بیمه مسئولیت بیمه ایران دارای چه تعهداتی است؟ در ادامه این مطلب، صفر تا صد بیمه مسئولیت ایران را به طور کامل توضیح داده‌ایم. با ما همراه باشید.

.

بیمه مسئولیت ایران چیست؟

بیمه مسئولیت ایران، همانند دیگر بیمه‌های مسئولیت که بیمه‌نامه‌ای است که خسارات وارد شده‌ از سمت فعالیت‌های بیمه‌گزار به اشخاص دیگر را جبران می‌کند. یکی از تفاوت‌های این نوع بیمه با بقیه در انواع موارد تحت پوشش است که خسارات متفاوتی را پوشش می‌دهد.

برای آگاهی بیشتر در خصوص بیمه مسئولیت و پوشش‌های آن به اینجا مراجعه نمایید.

چرا بیمه مسئولیت ایران را انتخاب کنیم؟

بیمه‌ ایران، قدیمی‌ترین و ریشه‌دارترین شرکت بیمه‌ای ایران است که با داشتن انواع رشته‌های بیمه‌ای و تعداد نمایندگی و شعبات زیاد در سراسر کشور، تاکنون به عنوان یکی از شرکت‌های بیمه‌ای پرطرفدار به حساب آمده‌است.

طرح های بیمه مسئولیت ایران برای مدیران

بیمه مسئولیت ایران انتخابی مناسب برای مدیران

 

مسئله‌ای که باعث شده تا بیمه مسئولیت ایران نسبت به دیگر شرکت‌ها متفاوت‌تر باشد، پوشش انواع طرح‌های نوین بیمه‌ای است. همچنین شیوه‌های پرداخت متنوع و متناسب با شرایط افراد و انجام کارشناسی فنی و دقیق از خسارات از دیگر مزایا هستند. علاوه بر این سطح توانگری بالای بیمه‌ ایران باعث شده‌ تا این شرکت بتواند در پرداخت خسارات به زیان دیده بهترین کیفیت را داشته‌‌ باشد.

انواع بیمه مسئولیت ایران

بیمه مسئولیت ایران به سه دسته کلی زیر تقسیم می‌شود که شامل: بیمه مسئولیت عمومی، بیمه مسئولیت حرفه‌ای و بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا است. توضیحات سه دسته شامل موارد زیر است:

بیمه مسئولیت عمومی

بیمه‌ مسئولیت عمومی خسارات جانی و مالی وارد شده‌ به اشخاص ثالث ناشی از فعالیت‌ها را جبران می‌کند. در حقیقت اگر فعالیت فردی به اشخاص ثالث آسیب وارد کند،، او با استفاده از این بیمه‌نامه می‌تواند، خسارات را جبران کند. در ادامه به رشته‌های بیمه مسئولیت عمومی ایران می‌پردازیم.

بیمه عملیات ساختمانی

اگر در حین ساخت‌و‌ساز ساختمانی از جمله عملیات تخریب، گودبرداری، پی کنی، نصب اسکلت فلزی و غیره به اشخاص ثالثی که درگیر عملیات ساخت نیستند، آسیبی وارد شود، با استفاده از بیمه عملیات ساختمانی خسارات جبران خواهد شد.

 

بیمه تمام خطر پیمانکاران

در صورتی در هنگام فعالیت پیمانکاران، خسارات فیزیکی، غیرقابل پیش‌بینی و ناشی از انجام عملیات عمرانی، زیربنایی و ساختمانی به افراد ثالث وارد شود، با استفاده از این بیمه، می‌توان درصد زیادی از خسارت‌ها را جبران کرد.

بیمه مسئولیت آتش سوزی

در صورتی که بر اثر انفجار و آتش سوزی، ترکیدگی لوله آب و ضایعات آب به اموال و جان اشخاص ثالث غیردرگیر در پروژه خساراتی وارد شود، فقط با استفاده از بیمه مسئولیت آتش سوزی است که خسارات جبران خواهند شد.

بیمه مسئولیت جامع شهرداری

در صورتی که بر اثر عملیات مختلف تحت نظارت شهرداری به اشخاص ثالث آسیب‌های جانی و مالی وارد شود، با استفاده از این بیمه می‌تواند خسارات را جبران کند.

بیمه مسئولیت تابلوهای تبلیغاتی

در صورتی که در هنگام نصب یا بودن تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر و جاده‌ها به اشخاص ثالث خسارات جانی و مالی وارد شود، فقط با استفاده از این بیمه می‌توان خسارات را جبران کرد.

بیمه مسئولیت مجموعه‌های ورزشی

در صورتی که به ورزشکاران یا تماشاچیان در هنگام فعالیت‌های ورزشی و مسابقات رشته‌های مختلف، آسیب‌های جانی وارد شود، مدیر مجموعه ورزشی می‌تواند با استفاده از این بیمه‌نامه، خسارات را جبران کند.

بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان

اگر شکارچیان دارای مجوز و محیط بانان در هنگام انجام عملیات خود، باعث آسیب‌های جانی و مالی به اشخاص ثالث شوند، با استفاده از این بیمه‌نامه می‌توانند خسارات را جبران کنند.

بیمه مسئولیت رایانه

در این نوع بیمه‌نامه، انواع خسارات فیزیکی از جمله: آتش سوزی، انفجار، سیل، طوفان، زلزله، برخورد جسم خارجی، سقوط از ارتفاع، نوسانات برقی و سرقت با شکست حرز تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرند.

بیمه مسئولیت مدیران مراکز آموزشی

در صورت وارد شدن آسیب جانی به افراد در مجتمع‌های آموزشی (چه افرادی که تحصیل یا کار می‌کنند)، مدیر آن مرکز می‌تواند با استفاده از این بیمه‌نامه خسارات را جبران کند.

بیمه مسئولیت مدیران اردوها

اگر به شرکت‌کنندگان در انواع اردوها، آسیب‌های جانی وارد شود، مدیر اردو می‌تواند با استفاده از این نوع بیمه‌نامه، خسارات را جبران کند.

بیمه مسئولیت مستاجر در قبال موجر

اگر به اموال خانه یا شرکت در هنگامی که دست مستاجر است، آسیب‌هایی وارد شود، مستاجر با استفاده از این بیمه، می‌تواند خسارات را تحت پوشش قرار داده‌ و جبران کند.

بیمه مسئولیت حیوانات خانگی

تمامی خسارات ناشی از نگهداری حیوانات خانگی از جمله: بیماری، سرقت، زایمان و تحت پوشش بیمه حیوانات خانگی قرار دارد.

بیمه مسئولیت ایران بیمه‌ای برای نگهداری حیوانات خانگی

بیمه مسئولیت ایران، مسئولیت نگهداری از حیوانات خانگی را پوشش می‌دهد.

 

بیمه مسئولیت حرفه‌ای

این بیمه‌نامه یکی از دسته‌های بیمه مسئولیت ایران است که رشته‌های متفاوتی دارد و هر یک خسارات متعددی را پوشش می‌دهند. در ادامه به رشته‌های بیمه مسئولیت حرفه‌ای ایران می‌پردازیم.

بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

رشته‌های مربوط به بیمه مسئولیت عمومی فقط خسارات وارد شده‌ به اشخاص ثالث خارج از پروژه‌ها را پوشش می‌دهد. در صورتی که به کارکنان و کارگران پروژه آسیب‌های جانی وارد شده‌ و آن‌ها دچار نقص عضو شوند یا فوت کنند، کارفرما با استفاده از بیمه مسئولیت کارفرما می‌تواند، خسارات را پوشش دهد. استفاده از این بیمه‌نامه برای تمامی کارگران ایرانی و خارجی ضروری است.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان

این بیمه‌نامه که بر اساس قانون مدنی، قوانین و مقررات نظام پزشکی کشور تهیه شده‌است، آسیب‌های جانی وارد شده به بیمار را ناشی از تقصیر یا کوتاهی پزشک جبران می‌کند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین

این بیمه‌نامه خسارات وارد شده‌ از طرف طراح و ناظر ساختمان به مالکین و اشخاص ثالث و کارکنان اجرایی را پوشش می‌دهد. البته مهندسین باید در سازمان نظام مهندسی استان‌ها عضویت داشته و همچنین پروانه اشتغال از وزارت مسکن و شهرسازی و شماره امضا شهرسازی از شهرداری باشند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای دلالان رسمی

این بیمه‌نامه آسیب‌های مالی وارد شده‌ از طرف دلالان رسمی را پوشش می‌دهد.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای نمایندگان بیمه

این بیمه‌نامه آسیب‌های مالی وارد شده از طرف نمایندگان را پوشش می‌دهد.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای پارکینگ

در صورتی که به اموال و خودروهای پارک شده در پارکینگ‌های دولتی و خصوصی خسارتی وارد شود، مالک پارکینگ با این بیمه می‌تواند، خسارات را جبران کند. البته به شرطی که مالک پارکینگ مقصر شناخته شود.

بیمه مسئولیت مدنی تورها

در صورت آسیب‌های جانی به مسافران انواع تور (سیاحتی و زیارتی)، مدیر تور می‌تواند با استفاده از این بیمه‌نامه، خسارات را جبران کند.

بیمه مسئولیت فنی بیمارستان

بیمه‌ مسئولیت فنی بیمارستان، کلینیک‌ها و دیگر مراکز درمانی خسارات وارد شده به بیماران ناشی از قصور مسئول فنی را جبران می‌کند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مدیران و ناجیان استخر

اگر اتفاقی برای استفاده کنندگان از استخر بیفتد، مسئولیت آن بر عهده مدیر و ناجیان است. این بیمه‌نامه خسارات جانی را جبران می کند.

بیمه مسئولیت مدنی نگهداری آسانسور

اگر آسانسور در هنگام استفاده دچار آسیب شود و به سرنشینان آن آسیب جانی وارد شده یا فوت شوند، این بیمه‌نامه خسارت را جبران خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات جامع در این خصوص، مقاله بیمه آسانسور را مطالعه نمایید.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای پیراپزشکان

این بیمه‌نامه خسارات جانی ناشی از اقدامات پیراپزشکان از جمله: پرستاران، بهیاران، تکنسین‌های بیهوشی و اتاق عمل، تکنسین‌های رادیولوژی، سی تی اسکن و MRI را جبران می‌کند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای شهربازی

اگر در هنگام استفاده از وسایل شهربازی به استفاده کنندگان آسیبی وارد شود، مدیر شهربازی مسئول است و باید پاسخگو باشد. از این رو او می‌تواند با استفاده از این بیمه‌نامه خسارات را جبران کند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای هتل داری

در صورت وارد شدن آسیب‌های جانی و مالی وارد شده به مسافران هتل در هنگام اقامت آنها، مدیر هتل می‌تواند با استفاده از بیمه مسئولیت حرفه‌ای هتل داری، خسارات را جبران کند. حتی اگر مسافران از دیگر امکانات از جمله استخر و باشگاه استفاده کنند و به آن‌ها آسیبی وارد شود، از این بیمه‌نامه می‌توان استفاده کرد.

بیمه مسئولیت مهد کودک

این بیمه‌نامه برای پوشش و جبران خسارات جانی وارد شده به کودکان در مهد کودک صادر می‌شود.

بیمه مسئولیت مدیر سینما

این بیمه‌نامه برای مدیران سالن‌های سینما، کنسرت و اجلاس صادر می‌شود و خسارات وارد شده به افراد و مهمان‌ها را جبران می‌کند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مدیران رستوران ها

این بیمه‌نامه برای جبران خسارات جانی به استفاده کنندگان رستوران‌ها و استراحتگاه‌های ساحلی صادر می‌شود.

بیمه مسئولیت نگهبانان مسلح بانک‌ها

این بیمه‌ خسارات جانی و مالی ناشی از خطرات نگهبانان بانک‌ را جبران می‌کند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای تعمیرکاران

در صورتی که به خودرو در تعمیرگاه آسیبی وارد شود، مدیر تعمیرگاه با استفاده از این بیمه‌نامه می‌تواند خسارات مالی را جبران کند.

بیمه مسئولیت ایران

بیمه‌ مسئولیت ایران، خسارات مالی وارد شده به خودرو را در تعمیرگاه جبران می‌کند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلای دادگستری

وکلای دادگستری با استفاده از این بیمه‌نامه ‌می‌توانند، خسارات مالی وارد شده به اشخاص ثالث را جبران کنند.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای سردفترداران و دفتریاران

این بیمه‌نامه برای پوشش خسارات مالی وارد شده به اشخاص ثالث صادر می‌شود.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مراقبین در منزل

این بیمه‌نامه تمامی خسارات جانی ناشی از مراقبین در منزل را جبران می کند.

بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا

در صورتی که کالای تولیدی و عرضه شده کارخانه‌ها و کارگاه‌ها دارای عیب و نقصی باشد و آسیبی به اشخاص ثالث بر اثر استفاده به وجود بیاورد، تولیدکننده باید پاسخگو باشد. او با تهیه بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا می‌تواند، خسارات وارد شده را جبران کند. زیر رشته‌های بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا شامل موارد زیر هستند:

 • بیمه مسئولیت ناشی از تولید شرکت‌های گازی: در صورتی که محصول یا کالا ایمنی پایین یا نقصی داشته باشد و این مسئله آسیبی به استفاده کننده وارد کند، می‌توان با این نوع بیمه، خسارات را جبران کرد.
 • بیمه‌ مسئولیت ناشی از تولید گارانتی عایق‌های رطوبتی: در صورتی که عایق‌های رطوبتی عملکرد صحیحی نداشته باشند و باعث آسیب شوند، خسارات جانی و مالی به وجود آمده جبران خواهد شد.
 • بیمه مسئولیت ناشی از تولید تولیدکنندگان: در صورت مشکلی در کیفیت محصول وجود داشته باشد و باعث وارد شدن آسیبی به استفاده کنندگان شود، با استفاده از این بیمه می‌توان خسارات جبران کرد.

سایر بیمه‌های مسئولیت ایران

بیمه مسئولیت ایران دارای انواع دیگری از بیمه‌ها است که شامل موارد زیر هستند:

 • بیمه مسئولیت تعمیرگاه‌های مجاز خودرو
 • بیمه‌ مسئولیت قراردادی: در صورتی که یک طرف قرارداد به تعهدات خود عمل نکند و موجب خسارت مالی به طرف مقابل شود، با استفاده از این بیمه می‌توان خسارات را جبران کرد.
 • بیمه اعتباری صداقت در امانت: این بیمه‌نامه فقط در مجتمع، نمایندگی‌ها و کارگزاری‌های بیمه‌ ایران عرضه می‌شود و هیچگونه الزام قانونی برای آن وجود ندارد.
 • بیمه اعتباری فروش اقساطی: در صورتی که شرکتی محصول را به صورت اقساطی عرضه می‌کند؛ اما طرف مقابل پرداختی ندارد، با استفاده از این بیمه می‌تواند خطر وصول نشدن را جبران کند.
 • بیمه‌ طرح های خاص: در صورتی که موضوعی برای بیمه‌گر جدید باشد، خسارات وارد شده از طرف آن پوشش داده خواهند شد.
 • بیمه CRM: این نوع در حقیقت بیمه مسئولیت مدنی شرکت‌های حمل و نقل است که کالاها را از طریق جاده حمل می‌کنند.

همان‌طور که در این مقاله مطالعه کردید، بیمه مسئولیت ایران دارای طرح‌ها و پوشش مختلف و زیادی است. شرکت بیمه‌ ایران، با عرضه انواع بیمه‌نامه‌های مختلف نیاز بسیاری از کاربران را برطرف کرده‌است. در صورتی که پرسشی در خصوص بیمه مسئولیت ایران دارید، می‌توانید در بخش کامنت نوشته تا کارشناسان بیمه دات کام به آن ها تا حد ممکن پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
ايرج
12 تیر 1401

سلام ما یک شهربازی مشترک داریم اما نمیخوایم بیمه به اسم یک نفره باشه، باید چه کار کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، کدام بیمه به اسم یک نفر نباشد؟ به هر حال باید همه شرکت باشند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید