25 اسفند 1401

راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر؛ برای خریدی آسان و مطمئن

در ایران، اتومبیل، کالای مصرفی نیست؛ بلکه کالای سرمایه‌ای به حساب می‌آید و سالانه قیمت آن بالاتر می‌رود. از این رو، خرید خودرو با احتیاط بسیار صورت می‌گیرد. خصوصاً در این روزها و با وضع اقتصادی کشور، قیمت خودرو همچون مابقی چیزها بسیار بالا رفته است. پس بهتر است در هنگام خرید خودرو نهایت دقت را به خرج دهید تا بعداً پشیمان نشوید. در این مقاله قصد داریم در خصوص راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر برای راحتی انتخاب شما در هنگام خرید ماشین، گفتگو کنیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

قاعدتا برای خرید خودرو صفر از نمایندگی باید به نکات زیادی توجه کنید. اینکه تا چند کیلومتر ماشین صفر است؟ آیا خرید ماشین صفر از کارخانه بهتر است؟ یا چگونه از نمایندگی ماشین بخریم؟ سوالاتی هستند که در ذهن افراد شکل می‌گیرد. یکی از دیگر سوالات پر تکرار افراد در مورد خرید ماشین صفر از کارخانه است. همچنین افراد زیادی در مورد نحوه خرید ماشین صفر از بنگاه سوال دارند. برای یافتن پاسخ این سوالات لازم است که اطلاعات زیادی داشته باشید. بنابراین در این مقاله مهم‌ترین اطلاعاتی که برای خرید خودرو صفر از نمایندگی را لازم دارید، در اختیار شما قرار می‌دهیم.

خرید خودرو در ایران و جهان

در بسیاری از کشورهای جهان، وقتی شما قصد خرید خودرو دارید، به نمایشگاه‌های ماشین مراجعه می‌کنید. در جلوی این نمایشگاه‌ها معمولاً تعداد زیادی ماشین پارک شده‌اند. می‌توانید سوئیچ ماشینی که قصد خرید آن را دارید، بگیرید و با آن دوری در خیابان بزنید تا از خرید آن مطمئن شوید. برخلاف ایران، در کشورهای دیگر عموماً نیاز نیست از مدت‌ها قبل برای خرید خودرو نام‌نویسی کنید.

راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر

شرایط و نکات خرید خودروی صفر کیلومتر

در ایران برای این که خودروی صفر کیلومتر از کارخانه، خریداری کنید، باید چند ماه انتظار بکشید تا خودرو به دستتان برسد. با توجه به تقاضای بالا و عرضه‌ی کمتر از تقاضا، کارخانه‌های تولیدکننده خودرو، مانند ایران خودرو در موعد مشخصی ثبت نام خودروهای تولیدی خود را باز می‌کنند. شما بخشی از قیمت خودرو را در هنگام ثبت نام و مابقی را در هنگام تحویل ماشین، می‌پردازید.

با توجه به این که قیمت خرید خودرو از طریق ثبت‌نام در سایت خودروسازی‌های داخلی با قیمت همان خودرو در بازار آزاد بسیار متفاوت است؛ به همین دلیل افراد زیادی خواهان خودروهای صفر کیلومتر ثبت‌نامی هستند. پس از ثبت‌نام مدت زمانی طول می‌کشد تا خودرو به شما تحویل داده‌شود. به همین دلیل باید در هنگام خرید خودروی صفر، بسیار هوشیارانه عمل کنید. در ادامه، نکاتی که در هنگام خرید خودروی صفر باید در نظر داشته باشید به شما یادآور می‌شویم. باشد که خریدی آگاهانه و درست داشته باشید!

ماشین صفر کیلومتر چیست؟

ماشین صفر کیلومتر یعنی چه؟ این یکی از سوالاتی است که خریداران خودرو را درگیر می‌کند. بد نیست بدانید که بر اساس عرف بازار و طبق قانون سازمان حمایت، دو تعریف برای خودروی صفر کیلومتر وجود دارد.

 • تعریف ماشین صفر کیلومتر برای خودروهای سواری و سبک:

به خودروهایی که در محل نمایندگی تحویل مشتریان می‌شود و کارکرد آن‌ها زیر ۱۰۰ کیلومتر است، اصطلاحا خودرو صفر کیلومتر  می‌گویند.

 • تعریف خودرو صفر کیلومتر برای خودروهای سنگین:

خودروهایی که در محل پارکینگ تولیدی خودروسازان تحویل داده می‌شود (مانند محصولات ایران‌خودرو دیزل، بهمن دیزل و…) و کارکردی برابر با ۱۰۰۰ کیلومتر دارند را خودرو صفر کیلومتر می‌گویند.

چون خرید خودرو مستلزم هزینه بالاست، پس بهتر است پیش از خرید و در هنگام تحویل گرفتن خودرو نکاتی را که در زیر آمده‌است در نظر داشته‌باشید.

توجه به مصرف سوخت

اولین نکته در مورد خرید خودروی نو این است که ابتدا در مورد آن خودرو تحقیق کنید. مشخصات فنی آن را از سایت‌ها چک کنید. مصرف سوخت خودرو هم یکی از عوامل مهمی است که باید در خرید خودرو در نظر داشته باشید.

تحقیق در خصوص قیمت خودرو

در مورد ارزش خرید خودرو هم تحقیقی بکنید. این که خودرو با چه قیمتی در نمایندگی عرضه می‌شود و چه قیمتی در بازار آزاد دارد. ببینید که پیش ثبت‌نام کردن و به دنبال آن، ماندن در صف انتظار طولانی برای تحویل خودرو به صرفه هست یا نه؟ به تحلیل کارشناسان در رابطه با افزایش و یا افت قیمت خودرو هم توجه کنید.

توجه به خدمات پس از فروش خودرو

نکته بعدی در خرید خودرو این است که ببینید خودرویی که خواهانش هستید، خدمات پس از فروش خوبی ارائه می‌دهد؟ دسترسی به قطعات آن آسان است؟

در بسیاری مواقع افراد فکر می‌کنند خرید خودروی خارجی همیشه بهتر است چون این خودروها باکیفیت‌تر هستند. اما مثلاً برخی از خودروهای چینی هستند که کیفیت قابل قبولی ندارند. این خودروها به دلیل این که در سال‌های ابتدایی تولید هستند، قطعاتشان از کیفیت پایینی برخوردار است؛ ولی این شرکت‌ها، خودروهای خود را با شرایط و تسهیلات خوبی ارائه می‌دهند؛ به همین دلیل شما را به هوس می‌اندازند که برای خرید به سراغ این خودروها بروید. نمی‌گوییم الزاماً این خودروها خوب نیستند، بلکه می‌گوییم آگاهانه خرید کنید.

برخی خودروها دسترسی به خدمات پس از فروش و قطعاتشان بسیار مشکل است. خصوصاً پس از تحریم‌ها، بسیاری از نمایندگی‌ها از ایران رفتند؛ یا برخی خودروها فقط در یک سال وارد شدند و ورودشان به کشور متوقف شد. این خودروها در صورتی که مشکلی برایشان پیش بیاید ممکن است شما را دچار دردسرهای زیادی کنند. پس با توجه به هزینه بالایی که صرف می‌کنید، این مسائل را هم در نظر داشته باشید که بعداً پشیمان نشوید.

تحقیق در مورد استهلاک ماشین

یکی دیگر از مواردی که راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر محسوب می‌شود، توجه به استهلاک و نگهداری خودرو است. ببینید هزینه نگهداری از خودرو و استهلاک آن به چه صورت است. بررسی‌های دوره‌ای هر چند وقت یکبار باید صورت بگیرد.

مقایسه خودرو با سایر خودرو‌های هم رده خود

سعی کنید گزینه‌های دیگر را هم در نظر بگیرید. مقایسه‌ای با خودروهای هم رده ماشین مورد نظر خود از جهت مشخصات فنی، آپشن‌ها و امکانات رفاهی و ایمنی نظر خود داشته باشید. نظرات کسانی که این خودرو را دارند هم جویا شوید.

قبل از خرید با ماشین یک دور بزنید

اگر امکانش فراهم است، حتماً قبل از خرید خودرو یک دور با آن بزنید. قرار است مدت‌ها پشت فرمان این خودرو بنشینید. مهم است که در آن احساس راحتی داشته باشید. مهم است که بتوانید با آن به راحتی رانندگی کنید.

دقت به شرایط پرداخت هزینه اتومبیل

یکی دیگر از مسائلی که باید در هنگام خرید خودروی صفر کیلومتر در نظر داشته باشید، شرایط پرداخت هزینه ماشین است. این که چه مقدار از هزینه را باید ابتدا بپردازید و مابقی به چه صورت و در چه مدت باید پرداخت شود، بسیار مهم است. شرایط پرداخت را به دقت مطالعه و بررسی کنید. هر گونه ابهامی دارید قبل از خرید خودرو و بستن قرارداد برطرف کنید. حساب و کتاب مالی باید کاملاً شفاف و به دور از هر ابهامی باشد.

همچنین اگر به هر دلیلی قصد خرید خودرو اقساطی دارید و از شرایط آن آگاهی ندارید؛ پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیمه دات کام با عنوان خرید لیزینگ خودرو  را مطالعه نمایید.

بررسی شرایط تحویل خودرو

شرایط تحویل خودرو را هم در نظر بگیرید. پس از چه مدت و با چه شرایطی خودرو به شما تحویل داده‌می‌شود؟ در صورتی که در موعد مقرر خودرو به شما تحویل داده‌نشد، چگونه ضرر شما محاسبه می‌شود؟

هزینه بیمه ماشین

هزینه بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث خودرو را هم در نظر بگیرید. برای استعلام هزینه بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث خودرو، می‌توانید به سایت بیمه دات کام مراجعه کنید؛ شرکت‌های بیمه را با هم مقایسه کنید و بیمه مورد نظر خود را از این سایت و به آسانی تهیه کنید. برای اینکه بدانید تا چگونه مانند افراد حرفه ای بیمه ماشین را خریداری کنید، این مقاله را مطالعه کنید.

توجه به تسهیلات خرید خودرو

نگاهی هم به تسهیلات خرید خودرو داشته باشید. ممکن است شما خودرویی را بخواهید که خرید آن با توجه به بودجه شما منطقی نباشد. در این صورت می‌توانید از تسهیلات بانکی استفاده کنید.

بازرسی و کارشناسی خودرو

درست است که ماشین صفر ممکن است نیاز به کارشناسی خودرو نداشته باشد؛ ولی گاهی اوقات پیش می‌آید که حتی ماشینی که از درب کارخانه برای اولین بار بیرون می‌آید، دچار نقص فنی یا نقص در آپشن‌هایش باشد.

راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر

برای خرید خودرو از کارشناس متخصص کمک بگیرید

پس بهتر است در هنگام تحویل خودرو، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • بدنه خودرو را بازرسی کنید و از نبود خط و خش و … و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • خودرو را روشن کنید. ترمزها را چک کنید. به صدای موتور دقت کنید؛ موتور نباید صدای قژ قژ و یا صداهای ناهنجار بدهد. سعی کنید صدای موتور را در دنده 1 و 2 گوش دهید. صدای ناهنجار، در این دنده‌ها بیشتر به گوش می‌رسد.
 • سیستم تهویه را روشن کنید و مطمئن شوید که درست کار می‌کند.
 • با توجه به تیپ و مدلی که خریداری کرده‌اید، آپشن‌ها و امکانات را بررسی کنید. مطمئن شوید که دقیقاً همان خودرویی که می‌خواهید با همان آپشن‌ها را تحویل می‌گیرید. گاهی تفاوت دو تیپ ممکن است فقط مثلاً در روکش چرمی فرمان باشد. بالاخره شما هزینه این تفاوت را پرداخت کرده‌اید. اطمینان حاصل کنید که همان تیپ مورد نظرتان را دریافت می‌کنید.
 • در هنگام تحویل خودرو از نمایندگی‌ها، چک لیستی به شما داده می‌شود که شامل تمامی آپشن‌های خودرو است. حتماً خودرو را با این چک لیست بررسی کنید. پس از امضای چک لیست و تحویل گرفتن آن نمی‌توانید ادعای دیگری بکنید و شکایت و دادگاه و … بسیار زمان‌بر است. پس در هنگام تحویل هوشیار باشید.

توجه به شرایط تنظیم قرارداد

شرایطی که در تنظیم قرارداد خودرو ذکر شده‌است را به دقت مطالعه کنید.

نکته: زمان تحویل خودرو هم مهم است. سعی کنید پیش از ظهر برای تحویل خودرو بروید. در ساعات پایانی، فرصت کافی برای بررسی جزئیات خودرو ندارید و مجبورید عجله‌ای خودرو را تحویل بگیرید؛ بدون این که تمامی موارد را بررسی کرده باشید. حواستان باشد که دارید هزینه بالایی را متقبل می‌شوید.

در پایان، امیدواریم که با در نظر گرفتن موارد بالا در خصوص راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر، خرید خوب و منطقی به دور از هر عیب و ایرادی داشته باشید. خودروی نو مبارک!

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
25 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید (1402)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

25 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

پیگیری کارت خودرو با 2 روش آنلاین و کد دستوری USSD

اگر برای دریافت کارت خودرو خود اقدام کرده‌اید؛ اما بعد از گذشت ۴۰ روز هنوز به دستتان نرسیده‌است برای روش‌های پیگیری کارت ماشین خود این مقاله را بخوانید!

24 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

استعلام سند خودرو؛ ضرورتی برای رهایی از دام کلاه‌برداران

در صورتی که قصد خرید خودرو دارید اما از ضرورت و نحوه استعلام سند خودرو آگاهی ندارید، قبل از اقدام به خرید حتما این مقاله را مطالعه نمایید!

16 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

فک پلاک خودرو؛ مراحل، مدارک و شرایط لازم

برای فک پلاک خودرو به چه مدارکی نیاز دارید؟ مراحل و شرایط فک پلاک را در این مقاله مطالعه نمایید.

16 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث / کارشناسی و معامله

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در 1402

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

16 فروردین 1402 / کارشناسی و معامله / اطلاعات خودرو و موتور

مراحل خرید خودرو: 6 نکته اساسی، از کارشناسی تا قولنامه

برای خرید خودرو چه مراحلی را باید طی کنید تا معامله‌ای بدون زیان داشته باشید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
اکبر
23 بهمن 1400

سلام من اتومبیل صفرم به دلیل داشتن نقص فنی خودرو رفته پارکینگ و چند روزه تو تعمیرگاهه، اخه این چه وضعشه من به کجا باید شکایت کنم؟

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، مشکلات فنی برای خودروهای صفر به وجود می آید و شما می توانید به واحد شکایت شرکت خودروساز مراجعه کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید