۰۲ مرداد ۱۴۰۲

بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک + سقف تعهدات در ۱۴۰۲

هر فردی در طول عمرش بارها چکاپ پزشکی انجام می‌دهد. تست خون، تست ویتامین، تست تیروئید و… در دسته آزمایش‌های عمومی قرار می‌گیرند. بخش دیگری از آزمایش‌های پزشکی هستند که جنبه تخصصی‌تری دارند. آزمایش ژنتیک از این قبیل بررسی‌ها است. این آزمایش معمولا برای تشخیص و پیش‌بینی بیماری‌ها یا غربالگری زمان بارداری تجویز می‌شوند. اما متاسفانه هزینه این خدمات تخصصی بسیار زیاد است. بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک یکی از پوشش‌های بیمه درمان مکمل است که درصدی از هزینه‌های این آزمایش را جبران می‌کند. اگر مایلید در این باره بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

آزمایش ژنتیک چیست؟

آزمایش ژنتیک یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های شناسایی بیماری‌های پنهان در افراد است. بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک بخشی از هزینه‌های انجام آن را پوشش می‌دهد. این تست، ساختار کوروموزوم‌ها و ژن‌های موجود در DNA فرد را بررسی می‌کند. DNA، ساختاری مولکولی است که وظیفه نگهداری اطلاعات ژنتیکی افراد را به عهده دارد. اطلاعات وراثتی در فرایند تولیدمثل از یک نسل به نسل دیگر منتقل می‌شود. بنابراین با بررسی ژنتیک یک نفر می‌توان به احتمال بروز بیماری‌هایی از قبیل: تالاسمی، انواع معلولیت جسمی و ذهنی و… پی برد.

پزشکان از نتایج این آزمایش برای شناسایی یک ژن خاص و جهش‌های ژنتیکی -که عامل ایجاد بیماری ارثی است- استفاده می‌کنند. البته تست ژنتیک کاربردهای دیگری هم دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

انواع آزمایش ژنتیک

تست‌های ژنتیک در موارد زیر برای افراد تجویز می‌شود:

تست‌های تشخیصی

این تست زمانی تجویز می‌شود که فرد بنابه وجود علائم فیزیکی یا بالینی مشکوک به داشتن اختلالات ژنتیکی باشد.

تست ژنتیک قبل از ازدواج:

این تست معمولا برای زوج‌های جوانی که در خانواده، نزدیکان یا بستگان‌شان مواردی از بیمار‌های ارثی وجود دارد تجویز می‌شود. این آزمایش به تست شناسایی ناقل معروف است.

آزمایش ژنتیک قبل از تولد

این آزمایش به تست ژنتیک بارداری و تست آمنیوسنتز هم معروف است. اگر بر اساس آزمایش ژنتیک والدین، ریسک ابتلا به اختلال ژنتیکی برای جنین وجود داشته باشد این آزمایش تجویز می‌شود. تست ژنتیک بارداری قادر به شناسایی همه اختلالات ارثی نیست. با این‌وجود نتایج آن به والدین کمک می‌کند تا برای ادامه یا ختم بارداری تصمیم بهتری بگیرند.

آزمایش ژنتیک پیش از لانه‌گزینی

برخی از زوجین از روش‌های لقاح مصنوعی یا IVF برای بارداری استفاده می‌کنند. بعد از انجام لقاح مصنوعی اسپرم و تخمک، سلول‌های جنینی تشکیل می‌شوند. در زوج‌هایی که احتمال اختلالات ژنتیکی دارند؛ این سلول‌های جنینی قبل از انتقال به رحم زن و انجام عمل لانه‌گزینی به لحاظ ژنتیکی بررسی می‌شوند.

آزمایش ژنتیک پزشک قانونی

آزمایش ژنتیک بارداری بیشترین تقاضا را در بیمه‌ مکمل درمان دارد.

تست‌های ژنتیک پیش‌بینی کننده

اگر نتایج آزمایش ژنتیک والدین منفی شود اما یکی از فرزندان خانواده اختلال ژنتیکی داشته باشد، برای سایر فرزندان این تست تجویز می‌شود.

آزمایش ژنتیک غربالگری نوزادان

این آزمایش به پیشنهاد والدین بلافاصله بعد از تولد نوزادان تجویز می‌شود. بعضی از بیماری‌های ژنتیکی اگر در سال‌های اولیه زندگی شناسایی شوند شانس بالایی برای درمان دارند. از آزمایش غربالگری نوزادان برای تشخیص این بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

آزمایش ژنتیک پزشک قانونی

از این تست برای شناسایی هویت افراد با اهداف قانونی استفاده می‌شود. تست ژنتیک پزشکی قانونی در تشخیص جهش‌های ژنی کاربردی ندارد.

آزمایش‌های ژنتیک تحت پوشش بیمه تکمیلی در آیین‌نامه ابلاغی از بیمه مرکزی

طبق آیین‌نامه شماره ۹۹ بیمه‌های درمانی، بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک موارد زیر را تحت پوشش قرار می‌دهد:

نوع آزمایشمیزان پوشش
جبران هزینه‌های انواع خدمات آزمایش‌های ‌تشخیصی پزشکی شامل پاتولوژی، ژنتیک پزشکی و تست‌های آلرژیکدر مجموع حداکثر ۱۰ درصد تعهد پوشش‌های اصلی سالیانه برای هر بیمه‌شده
جبران هزینه‌های تست‌های غربالگری جنین شامل مارکرهای جنینی و آزمایشات ژنتیک جنیندر مجموع حداکثر ۱۰ درصد تعهد پوشش‌های اصلی سالیانه برای هر بیمه‌شده

شما می‌توانید راهنمای بیمه تکمیلی را در اینجا بخوانید!

بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک بارداری

از میان تست‌های ژنتیک، پوشش بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک بارداری بیشترین تقاضا را در بیمه‌ مکمل درمان دارد. هزینه آزمایش ژنتیک بارداری با تعرفه آزاد بین ۱ تا بیش از ۲۰ میلیون تومان متغیر است. هر آزمایشگاه بنابه سیاست‌های داخلی خود، با چند شرکت بیمه قرارداد دارد. برخی از این مراکز درصدی از کل هزینه‌های تست ژنتیک را با بیمه حساب می‌کنند. اما در بعضی از آزمایشگاه‌ها فقط هزینه یک یا دو مرحله از تست ژنتیک با بیمه حساب می‌شود. حتما قبل از اقدام این موارد را با شرکت بیمه و آزمایشگاه مدنظر خود چک کنید.

بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک بارداری

در بعضی از آزمایشگاه‌ها فقط هزینه یک یا دو مرحله از تست ژنتیک با بیمه حساب می‌شود.

سقف تعهدات بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک در شرکت‌ها بیمه

در جدول زیر سقف تعهدات پوشش آزمایشگاه در سال ۱۴۰۲ برخی از شرکت‌های بیمه را مشاهده می‌کنید:

شرکت بیمهنوع بیمهسقف تعهدات پوشش خدمات آزمایشگاهی/ریال
سامان بسته به نوع طرح انتخابیبیمه تکمیلی گروهی۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تا ۷۰.۰۰۰.۰۰۰
شرکت بیمه دی بسته به نوع طرح انتخابیبیمه تکمیلی انفرادی۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تا ۴۰.۰۰۰.۰۰۰
شرکت بیمه تعاون بسته به طرح انتخابیبیمه تکمیلی انفرادی۵.۰۰۰.۰۰۰ تا ۲۵.۰۰۰.۰۰۰
آتیه سازان حافظبیمه تکمیلی گروهی۱۰.۰۰۰.۰۰۰

نکته:

سقف تعهدات شرکت‌های بیمه بر اساس سن بیمه‌شده، شرایط بیمه‌نامه، بیمه‌گر پایه، پوشش‌ها و طرح انتخابی متغیر است.

فرانشیز پوشش بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک

فرانشیز درصدی از هزینه‌های درمانی است که توسط بیمه‌شده پرداخت می‌شود. فرانشیز بیمه تکمیلی در پوشش خدمات آزمایشگاهی شرکت‌های بیمه، معمولا بین ۱۰ تا ۳۰ درصد متغیر است.

بیمه درمان تکمیلی با پوشش بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام یکی از معتبرترین کارگزاری‌های آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است. اگر قصد خرید بیمه تکمیلی درمان را دارید به صفحه محصولات سایت بروید. این بیمه‌نامه در پلتفرم بیمه دات کام در دو دسته بیمه تکمیلی انفرادی/خانوادگی و بیمه تکمیلی گروهی به فروش می‌رسد. شما در این سایت می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک استعلام بگیرید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت بنابه نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه را انتخاب نمایید. اگر برای خرید بیمه‌های مکمل درمان و انتخاب طرح‌های مختلف شرکت‌های بیمه نیاز به مشاوره دارید، با شماره ۴۳۷۲-۰۲۱ تماس بگیرید. خیالتان راحت باشد؛ خدمات مشاوره تخصصی در کارگزاری بیمه دات کام به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

آزمایش ژنتیک یکی از آزمایش‌های تخصصی پزشکی است. بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک بخشی از هزینه‌های انجام آن را جبران می‌کند. این پوشش تحت عنوان خدمات آزمایشگاهی در بیمه‌های درمان تکمیلی ارائه می‌شود. در این مقاله درباره انواع آزمایش ژنتیک، پوشش هزینه‌های آن در بیمه‌های مکمل و سقف تعهدات شرکت‌های بیمه صحبت کردیم. اگر در این باره ابهام یا پرسشی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
پوشش ویزیت و دارو در بیمه تکمیلی
۲۷ آبان ۱۴۰۲ / بیمه درمان و تکمیلی

پوشش ویزیت و دارو‌ در بیمه تکمیلی چقدر است؟ + راهنمای دریافت هزینه درمان

داروهای تحت پوشش بیمه تکمیلی کدام هستند؟ چگونه هزینه‌های دارویی خود را از بیمه می‌توانید دریافت کنید؟ مدارک لازم جهت دریافت هزینه‌های ویزیت و دارو را در این مقاله بخوانید.

بیمه تکمیلی رانندگان
۱۱ شهریور ۱۴۰۲ / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی و ماشین‌های سنگین: راهنمای کامل شرایط و پوشش‌ها

آیا افرادی که به شغل رانندگی مشغول هستند، بیمه تکمیلی دارند؟ رانندگان چگونه می‌توانند تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند؟ برای کسب اطلاعاتی در این خصوص این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
حمیدرضا
۰۶ آذر ۱۴۰۲

بیمه تکمیلی شمال آزمایش NGSیاSMAهم میشودیان؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۷ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  به نوع بیمه شما بستگی دارد.

person
اسماعیل
۰۱ مهر ۱۴۰۲

سلام، آزمایشی ک برای عقد موظف میشیم آزمایش ژنتیک بگیریم در کدام مرکز انجام میگیرد و قیمت آن چقدر است،ک بیمه تکمیلی آسیا قرارداد دارد..ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  لیست مراکز تحت پوشش بیمه تکمیلی آسیا را باید در شهر خود جستجو کنید.

person
ماهان بهرامی
۲۲ شهریور ۱۴۰۱

آیا برای چکاپ های ماهانه ژنتیکی که شامل آزمایش خون میشود , میشه از بیمه تکمیلی استفاده کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

  سلام اصولا آزمایش خون را می توانید.

   person
   زینب
   ۲۸ آذر ۱۴۰۱

   آیا هزینه آزمایش هول اگزوم را بیمه تکمیلی پرداخت میکند
   هزینش بین ۳۰ تا ۳۵ ملیونه

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۸ آذر ۱۴۰۱

    سلام باید از مرکز درمانی یا واحد خسارت شرکت بیمه بپرسید. به خود شرکت هم بستگی دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید