20 شهریور 1401

بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک + سقف تعهدات در 1401

هر فردی در طول عمرش بارها چکاپ پزشکی انجام می‌دهد. تست خون، تست ویتامین، تست تیروئید و… در دسته آزمایش‌های عمومی قرار می‌گیرند. بخش دیگری از آزمایش‌های پزشکی هستند که جنبه تخصصی‌تری دارند. آزمایش ژنتیک از این قبیل بررسی‌ها است. این آزمایش معمولا برای تشخیص و پیش‌بینی بیماری‌ها یا غربالگری زمان بارداری تجویز می‌شوند. اما متاسفانه هزینه این خدمات تخصصی بسیار زیاد است. بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک یکی از پوشش‌های بیمه درمان مکمل است که درصدی از هزینه‌های این آزمایش را جبران می‌کند. اگر مایلید در این باره بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

آزمایش ژنتیک چیست؟

آزمایش ژنتیک یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های شناسایی بیماری‌های پنهان در افراد است. بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک بخشی از هزینه‌های انجام آن را پوشش می‌دهد. این تست، ساختار کوروموزوم‌ها و ژن‌های موجود در DNA فرد را بررسی می‌کند. DNA، ساختاری مولکولی است که وظیفه نگهداری اطلاعات ژنتیکی افراد را به عهده دارد. اطلاعات وراثتی در فرایند تولیدمثل از یک نسل به نسل دیگر منتقل می‌شود. بنابراین با بررسی ژنتیک یک نفر می‌توان به احتمال بروز بیماری‌هایی از قبیل: تالاسمی، انواع معلولیت جسمی و ذهنی و… پی برد.

پزشکان از نتایج این آزمایش برای شناسایی یک ژن خاص و جهش‌های ژنتیکی -که عامل ایجاد بیماری ارثی است- استفاده می‌کنند. البته تست ژنتیک کاربردهای دیگری هم دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

انواع آزمایش ژنتیک

تست‌های ژنتیک در موارد زیر برای افراد تجویز می‌شود:

تست‌های تشخیصی

این تست زمانی تجویز می‌شود که فرد بنابه وجود علائم فیزیکی یا بالینی مشکوک به داشتن اختلالات ژنتیکی باشد.

تست ژنتیک قبل از ازدواج:

این تست معمولا برای زوج‌های جوانی که در خانواده، نزدیکان یا بستگان‌شان مواردی از بیمار‌های ارثی وجود دارد تجویز می‌شود. این آزمایش به تست شناسایی ناقل معروف است.

آزمایش ژنتیک قبل از تولد

این آزمایش به تست ژنتیک بارداری و تست آمنیوسنتز هم معروف است. اگر بر اساس آزمایش ژنتیک والدین، ریسک ابتلا به اختلال ژنتیکی برای جنین وجود داشته باشد این آزمایش تجویز می‌شود. تست ژنتیک بارداری قادر به شناسایی همه اختلالات ارثی نیست. با این‌وجود نتایج آن به والدین کمک می‌کند تا برای ادامه یا ختم بارداری تصمیم بهتری بگیرند.

آزمایش ژنتیک پیش از لانه‌گزینی

برخی از زوجین از روش‌های لقاح مصنوعی یا IVF برای بارداری استفاده می‌کنند. بعد از انجام لقاح مصنوعی اسپرم و تخمک، سلول‌های جنینی تشکیل می‌شوند. در زوج‌هایی که احتمال اختلالات ژنتیکی دارند؛ این سلول‌های جنینی قبل از انتقال به رحم زن و انجام عمل لانه‌گزینی به لحاظ ژنتیکی بررسی می‌شوند.

آزمایش ژنتیک پزشک قانونی

آزمایش ژنتیک بارداری بیشترین تقاضا را در بیمه‌ مکمل درمان دارد.

تست‌های ژنتیک پیش‌بینی کننده

اگر نتایج آزمایش ژنتیک والدین منفی شود اما یکی از فرزندان خانواده اختلال ژنتیکی داشته باشد، برای سایر فرزندان این تست تجویز می‌شود.

آزمایش ژنتیک غربالگری نوزادان

این آزمایش به پیشنهاد والدین بلافاصله بعد از تولد نوزادان تجویز می‌شود. بعضی از بیماری‌های ژنتیکی اگر در سال‌های اولیه زندگی شناسایی شوند شانس بالایی برای درمان دارند. از آزمایش غربالگری نوزادان برای تشخیص این بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

آزمایش ژنتیک پزشک قانونی

از این تست برای شناسایی هویت افراد با اهداف قانونی استفاده می‌شود. تست ژنتیک پزشکی قانونی در تشخیص جهش‌های ژنی کاربردی ندارد.

آزمایش‌های ژنتیک تحت پوشش بیمه تکمیلی در آیین‌نامه ابلاغی از بیمه مرکزی

طبق آیین‌نامه شماره 99 بیمه‌های درمانی، بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک موارد زیر را تحت پوشش قرار می‌دهد:

نوع آزمایش میزان پوشش
جبران هزینه‌های انواع خدمات آزمایش‌های ‌تشخیصی پزشکی شامل پاتولوژی، ژنتیک پزشکی و تست‌های آلرژیک در مجموع حداکثر 10 درصد تعهد پوشش‌های اصلی سالیانه برای هر بیمه‌شده
جبران هزینه‌های تست‌های غربالگری جنین شامل مارکرهای جنینی و آزمایشات ژنتیک جنین در مجموع حداکثر 10 درصد تعهد پوشش‌های اصلی سالیانه برای هر بیمه‌شده

شما می‌توانید راهنمای بیمه تکمیلی را در اینجا بخوانید!

بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک بارداری

از میان تست‌های ژنتیک، پوشش بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک بارداری بیشترین تقاضا را در بیمه‌ مکمل درمان دارد. هزینه آزمایش ژنتیک بارداری با تعرفه آزاد بین 1 تا بیش از 20 میلیون تومان متغیر است. هر آزمایشگاه بنابه سیاست‌های داخلی خود، با چند شرکت بیمه قرارداد دارد. برخی از این مراکز درصدی از کل هزینه‌های تست ژنتیک را با بیمه حساب می‌کنند. اما در بعضی از آزمایشگاه‌ها فقط هزینه یک یا دو مرحله از تست ژنتیک با بیمه حساب می‌شود. حتما قبل از اقدام این موارد را با شرکت بیمه و آزمایشگاه مدنظر خود چک کنید.

بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک بارداری

در بعضی از آزمایشگاه‌ها فقط هزینه یک یا دو مرحله از تست ژنتیک با بیمه حساب می‌شود.

سقف تعهدات بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک در شرکت‌ها بیمه

در جدول زیر سقف تعهدات پوشش آزمایشگاه در سال 1401 برخی از شرکت‌های بیمه را مشاهده می‌کنید:

شرکت بیمه نوع بیمه سقف تعهدات پوشش خدمات آزمایشگاهی/ریال
سامان بسته به نوع طرح انتخابی بیمه تکمیلی گروهی 10.000.000 تا 70.000.000
 شرکت بیمه دی بسته به نوع طرح انتخابی بیمه تکمیلی انفرادی 10.000.000 تا 40.000.000
شرکت بیمه تعاون بسته به طرح انتخابی بیمه تکمیلی انفرادی 5.000.000 تا 25.000.000
آتیه سازان حافظ بیمه تکمیلی گروهی 10.000.000

نکته:

سقف تعهدات شرکت‌های بیمه بر اساس سن بیمه‌شده، شرایط بیمه‌نامه، بیمه‌گر پایه، پوشش‌ها و طرح انتخابی متغیر است.

فرانشیز پوشش بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک

فرانشیز درصدی از هزینه‌های درمانی است که توسط بیمه‌شده پرداخت می‌شود. فرانشیز بیمه تکمیلی در پوشش خدمات آزمایشگاهی شرکت‌های بیمه، معمولا بین 10 تا 30 درصد متغیر است.

بیمه درمان تکمیلی با پوشش بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام یکی از معتبرترین کارگزاری‌های آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است. اگر قصد خرید بیمه تکمیلی درمان را دارید به صفحه محصولات سایت بروید. این بیمه‌نامه در پلتفرم بیمه دات کام در دو دسته بیمه تکمیلی انفرادی/خانوادگی و بیمه تکمیلی گروهی به فروش می‌رسد. شما در این سایت می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک استعلام بگیرید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت بنابه نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه را انتخاب نمایید. اگر برای خرید بیمه‌های مکمل درمان و انتخاب طرح‌های مختلف شرکت‌های بیمه نیاز به مشاوره دارید، با شماره 4372-021 تماس بگیرید. خیالتان راحت باشد؛ خدمات مشاوره تخصصی در کارگزاری بیمه دات کام به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

آزمایش ژنتیک یکی از آزمایش‌های تخصصی پزشکی است. بیمه تکمیلی آزمایش ژنتیک بخشی از هزینه‌های انجام آن را جبران می‌کند. این پوشش تحت عنوان خدمات آزمایشگاهی در بیمه‌های درمان تکمیلی ارائه می‌شود. در این مقاله درباره انواع آزمایش ژنتیک، پوشش هزینه‌های آن در بیمه‌های مکمل و سقف تعهدات شرکت‌های بیمه صحبت کردیم. اگر در این باره ابهام یا پرسشی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
09 خرداد 1402 / بیمه درمان و تکمیلی

چک لیست 8 مزایای بیمه شخص واحد دی در 1402 + پوشش ها درمانی

مزایای بیمه شخص واحد دی را می‌توان استفاده همه افراد جامعه با هر شرایط شغلی دانست. اگر شما هم جزو افرادی هستید که تمایل به استفاده از خدمات درمانی بیشتر دارید اما شرایط خرید بیمه تکمیلی برای شما فراهم نیست، توصیه می‌کنیم که این بیمه نامه را خریداری کنید

06 خرداد 1402 / بیمه درمان و تکمیلی

5 تفاوت بیمه شخص واحد دی و بیمه تکمیلی در 1402

در حقیقت بیمه شخص واحد دی نوعی از بیمه درمان است که با بیمه تکمیلی تفاوت‌هایی دارد. برای کاهش هزینه‌های درمان بهتر است که همیشه یک بیمه نامه در کنار بیمه‌های پایه داشت تا هنگام بروز بیماری نگرانی‌های جبران خسارت برای افراد کاهش یابد.

01 خرداد 1402 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی فرهنگیان + جدیدترین تغییرات این بیمه درمان در سال 1402

راهنمای پوشش‌ها و تعهدات بیمه تکمیلی فرهنگیان و شرکت های ارائه دهنده این بیمه درمانی را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

08 اردیبهشت 1402 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی چیست؟+راهنمای جامع بیمه تکمیلی درمان 1402

در این مقاله به طور کامل با بیمه تکمیلی، شرایط و انواع شرکت های بیمه آشنا می شوید.

17 فروردین 1402 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی و ماشین‌های سنگین: راهنمای کامل شرایط و پوشش‌ها

آیا افرادی که به شغل رانندگی مشغول هستند، بیمه تکمیلی دارند؟ رانندگان چگونه می‌توانند تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند؟ برای کسب اطلاعاتی در این خصوص این مقاله را بخوانید!

09 فروردین 1402 / بیمه درمان و تکمیلی

مهم‌ترین مدارک بیمه تکمیلی 1402 که بدون آنها دریافت خسارات محال است

چک لیست همه مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارات درمانی از بیمه تکمیلی را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ماهان بهرامی
22 شهریور 1401

آیا برای چکاپ های ماهانه ژنتیکی که شامل آزمایش خون میشود , میشه از بیمه تکمیلی استفاده کرد؟

  کارشناس بیمه
  23 شهریور 1401

  سلام اصولا آزمایش خون را می توانید.

   زینب
   28 آذر 1401

   آیا هزینه آزمایش هول اگزوم را بیمه تکمیلی پرداخت میکند
   هزینش بین ۳۰ تا ۳۵ ملیونه

    کارشناس بیمه
    28 آذر 1401

    سلام باید از مرکز درمانی یا واحد خسارت شرکت بیمه بپرسید. به خود شرکت هم بستگی دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید