24 اسفند 1401

علل لرزش کابین آسانسور چیست و چگونه باید از آن جلوگیری کرد؟

وقتی به دلایل لرزش آسانسور دقیق‌تر فکر کنید، چند علت ساده به ذهنتان خطور خواهد کرد. دلایل لرزش آسانسور مانند یک شمشیر دو لبه هستند. اگر در سریع‌ترین زمان نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید به سادگی از بین می‌روند اما، اگر آن‌ها را نادیده بگیرید و بر طرف کردن این مشکلات را پشت گوش بیندازید به احتمال زیاد با مشکلاتی جدی رو‌به‌رو می‌شوید. با مجله بیمه همراه باشید تا با علل لرزش آسانسور به طور جامع و کامل آشنا شوید.

همان طور که می‌دانید آسانسور وسیله‌ای برای جابه‌جایی افراد در میان طبقات یک ساختمان است و به کمک آن دیگر نیازی به استفاده خسته‌کننده از پله‌ها نیست. اما به راستی علل لرزش آسانسور چیست؟ برای برطرف کردن لرزش آسانسور باید چه کرد؟ و آیا نادیده گرفتن دلایل لرزش آسانسور خطرناک است؟

علل لرزش آسانسور

اگر شما هم دائما در حال استفاده از آسانسورهای متفاوت هستید یا مدت زیادی است که از آسانسور منزل و محل کار خود استفاده می‌کنید، احتمالا حداقل یکبار با لرزش کابین آسانسور مواجه شده‌اید. اما علت این لرزش در کابین آسانسور چیست؟ در موارد زیادی اندازه ریل آسانسورها یکی از علل ایجاد صدا یا لرزش در طبقات آخر است. البته، نصب نادرست آسانسور‌ها را نباید نادیده گرفت. همان‌طور که می‌دانید آسانسور هم مانند تمام وسایلی که استفاده روزمره دارند باید در زمان‌های مناسب سرویس شود تا از خرابی آن جلوگیری شود. بد نیست بدانید گاهی لرزش کابین آسانسور با صدا همراه می‌شود و برای طبقات پایین و بالا مزاحمت ایجاد می‌کند.

دلایل لرزش آسانسور

معمولاً علت لرزش آسانسور یا مشکل مکانیکی است یا  الکتریکی؛ حدود 80 درصد لرزش‌های آسانسور بخاطر مشکلات مکانیکی ایجاد می‌شود و تنها 10 درصد موارد به اختلالات الکتریکی مرتبط می‌شود. از این 80 درصدی که گفته شد، حدود 60 درصد به نگهداری نامناسب برمی‌گردد و 40 درصد دیگر به طور مساوی بین آسیب دیدگی قطعات و کیفیت پایین نصب تقسیم می‌شود.

دلایل لرزش آسانسور را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • نصب نادرست ریل آسانسور
 • عدم نصب صحیح کابین
 • استفاده از مواد اولیه بی کیفیت در ساخت بدنه آسانسور
 • استفاده از کابین و ریل‌های غیرمنطبق
 • رعایت نکردن فاصله استاندارد میان ریل و کفشک

نصب نادرست ریل در آسانسورها و لرزش کابین آسانسور

یکی از علل لرزش کابین آسانسور وجود اشکال در نصب ریل‌های آسانسور و کابین آن است. همچنین نصب اشتباه شاقول کاری ریل و فاصله بیش از حد در میان دو ریل هم می‌تواند از دلایل لرزش کابین آسانسور باشد. بد نیست بدانید کم بودن فاصله میان ریل‌ها هم موجب می‌شود کابین آسانسور بلرزد. البته برای کنترل کردن این موارد حتما باید از کارشناسان نصب آسانسور کمک بگیرید. برای آشنایی بیشتر با قانون آسانسور در ساختمان، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

مواردی می‌تواند موجب نصب نادرست ریل در آسانسور شود شامل موارد زیر می‌شود:

 • دقت پایین الگو
 • دقت پایین هنگام نصب
 • تغییر شکل قالب در فرآیند ساخت
 • تغییرات دمایی

نصب نادرست کابین از دلایل لرزش آسانسور

اگر آسانسور را به شکل صحیح و استاندارد نصب کنید، با صدا و لرزش کابین آسانسور مواجه نمی‌شوید. نکته مهم در مورد آسانسورها همین نصب صحیح، اصولی و بهره‌گیری از تجهیزات است.

انتخاب کابین یا بدنه آسانسور با جنس استاندارد

لازم به ذکر است آسانسورهایی که بدنه‌ای با ضخامت کم دارند نسبت به سایر مدل‌ها صدا را به راحتی به داخل انتقال می‌دهند. در مورد بدنه‌های نازک باید بدانید که انتقال لرزش به دلیل ضخامت کم در این موارد بیشتر است.

کابین و ریل‌های غیرمنطبق از جمله علل لرزش کابین آسانسور

یکی از رایج‌ترین علل لرزش کابین آسانسور را می‌توان وجود فاصله، کم یا زیاد بودن فضای میان دو ریل دانست. عدم انطباق بین ریل و کابین هم باعث ایجاد سروصدا و لرزش می‌شود.

فاصله غیراصولی ریل و کفشک آسانسور

رعایت نکردن فاصله اصولی میان ریل و کفشک باعث می‌شود کابین در جای خود به درستی قرار نگیرد و در حین حرکت لرزش و صدا ایجاد کند. فاصله بیش از حد موجب حرکت کابین به صورت افقی در جای خود می‌شود.

استعلام بیمه آسانسور

رایج‌ترین علل لرزش کابین آسانسور

لرزیدن کابین آسانسور به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. از رایج‌ترین علل لرزش کابین آسانسور می توان به لرزش و حرکت‌های عمودی یا افقی اشاره کرد که حرکات عمودی و افقی نیز خود دارای علل متفاوتی هستند. برخی از مهم‌ترین علل بروز این لرزش‌ها به شرح زیر است:

 • مشکل در فلکه کشش و هرزگرد روی دیوار
 • بروز خرابی در موتور آسانسور
 • وجود اشکال در درایوها
 • ایجاد خرابی در سیم بکسل آسانسور
 • بالانس نامتناسب میان هرزگرد و کشش
 • برخورد کابین با دیواره‌ها

اگر از مطالعه علل لرزش آسانسور که تاکنون بیان شدند، نسبت به استفاده از آسانسور نگران شده‌اید، می‌توانید با مراجعه به مقاله بیمه آسانسور چیست به طور کامل نسبت به خدمات این بیمه آشنا شوید.

علل بروز صدای کوبیدن آسانسور در طبقات و لرزش کابین آن

در موارد زیادی ایجاد صدای کوبیدن آسانسور در طبقات و لرزش کابین آسانسور به علت تنظیم نامتناسب درب‌های آن است. در صورتی که درب‌ها هم تراز نباشند و به شیوه‌ی صحیح نصب نشوند، در حین حرکت آسانسور کابین آن به لبه‌ها برخورد می‌کند و باعث ایجاد صدا و لرزش می‌شود. البته صدای کوبیدن کابین آسانسور و لرزش آن ممکن است به دلیل کثیف بودن ریل و کفشک‌ها هم اتفاق بیفتد. با نصب صحیح آسانسور می‌توان از ایجاد صداها و لرزش‌های حاصل از غبارگیری و کثیف بودن آن جلوگیری کرد. البته خرابی کفشک‌ها نیز سبب ایجاد لرزش و صدا می‌شوند. در ادامه مقاله به مواردی که باعث جلوگیری از بروز مشکلات ذکر شده در آسانسور می‌شود، خواهیم پرداخت.

مقاله پیشنهادی: علت سقوط آسانسور چیست؟ هنگام سقوط آسانسور چه باید کرد؟

جلوگیری یا برطرف کردن لرزش آسانسور

اگر می‌خواهید یک آسانسور بدون صدا و لرزش داشته باشید باید در زمان انتخاب و نصب آسانسور به موارد زیر توجه کنید:

 • در زمان انتخاب آسانسور به فضا و ابعاد مکانی توجه کنید؛ از آسانسورهای کوچک برای فضاهای بزرگ و همچنین از آسانسورهای بزرگ برای فضاهای کوچک استفاده نکنید.
 • در بازه‌های زمانی مشخصی آسانسور را سرویس نمایید.
 • ریل‌ها را در فاصله‌های زمانی منظم روغن‌کاری نمایید.
 • از تابلو فرمان تک سرعته برای کاهش لرزش و صدای آسانسور در طبقات آخر استفاده نمایید.
 • از دیواره‌های استاندارد استفاده کنید.

سوهان ریل چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

جرم‌گیری و از بین بردن خش، گرد و غبار از روی ریل آسانسور بسیار مفید و کاربردی است. برای این کار ابزارهای زیادی وجود دارد که یکی از این وسیله‌ها سوهان است. سوهان ریل برای پاک کردن زنگ، غبار و آلودگی‌‌ها کاربرد دارد. بعد از استفاده از سوهان باید با روغن‌های مناسب نسبت به روان‌سازی ریل‌ها اقدام نمایید.

علت لرزش آسانسور

لرزش آسانسور به دلیل مشکل در ریل‌ها

خرید بیمه آسانسور برای ایمنی بیشتر کاربران

بعد از بررسی دلایل لرزش آسانسور و با توجه به اینکه این روزها آسانسور به یکی از ضروریات زندگی آپارتمان‌نشینی تبدیل شده، استفاده از بیمه آسانسور هم متقابلاً اهمیت بالایی پیدا کرده است. بیمه آسانسور در صورت خرابی یا تصادف آسانسور، مالکان ساختمان را از ضرر مالی محافظت می‌کند. (برای آشنایی با راه‌های جلوگیری از خرابی آسانسور پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.) این نوع بیمه برای ساختمان‌های دارای آسانسور بسیار مهم است، زیرا تعمیر و نگهداری آسانسور می‌تواند بسیار پر هزینه باشد. بیمه آسانسور معمولاً مواردی مانند صدمات وارد شده به مسافران و اشخاص ثالث را پوشش می‌دهد.

آسانسور مزیت‌های زیادی دارد اما گاهی به دلیل حوادث قابل پیشگیری یا غیر قابل پیشبینی، امکان دارد خسارت‌های سنگینی به جان و مال افراد وارد کند. بنابراین، خرید بیمه آسانسور برای تمامی ساختمان‌های آپارتمانی اعم از اداری، مسکونی یا تجاری الزامی است. علاوه بر بیمه آسانسور، بیمه‌نامه‌های تخصصی دیگری نیز وجود دارد که هزینه‌ی نگهداری و تعمیر آسانسور را پوشش می دهند؛ همچنین برخی شرکت‌ها پوشش مسئولیت حوادث و صدمات را نیز ارائه می‌دهند.

علل لرزش آسانسور و خرید بیمه برای اطمینان خاطر بیشتر

دلایل لرزش آسانسور از موارد زیادی تشکیل شده و گاهی قابل پیش بینی هستند، اما گاهی هم این لرزش‌ها به دلایل غیر قابل تشخیصی اتفاق می‌افتند. به همین خاطر باید در زمان تهیه این وسیله برای ساختمان، نکات خرید آسانسور را در نظر گرفت. در این مقاله برخی از علل لرزش کابین آسانسور بیان شد و در مورد بیمه آسانسور هم صحبت کردیم. اگر در مورد خرید بیمه آسانسور سوالی دارید و به اطلاعات بیشتری در مورد آن نیاز دارید، در قسمت نظرات این مقاله سوالات خود را با کارشناسان بیمه دات کام در میان بگذارید.

 

منابع:

https://www.sanjinelevator.com/news/vibration-causes-of-elevator-operation-54731243.html

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
ضوابط چاله آسانسور
11 دی 1401 / بیمه آسانسور

آشنایی با ضوابط چاله آسانسور؛ اجزای تشکیل دهنده چاه آسانسور

این روزها ساختمان‌های کم طبقه در کلان‌شهرها کمتر مشاهده می‌شود و جای آن‌ها را برج‌ها و ساختمان‌های بلند گرفته‌اند. با این شرایط، وجود آسانسور برای ساختمان‌های بلند یک الزام است. آسانسورها بر حسب

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید