۲۳ آبان ۱۴۰۱

بررسی ۷ مورد از مهم‌ترین نکات خرید آسانسور ایمن و استاندارد

یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های بلند مدت هر ساختمان آسانسور است. همه اهالی یک ساختمان به‌طور میانگین حداقل دو بار در روز را از این وسیله استفاده می‌کنند. خرید آسانسور از مسائل پر اهمیت در ساختمان‌ها است، زیرا اگر در یکی از مراحل انتخاب، نصب و … مشکلی به وجود بیاید، می‌تواند ضرر و خسارات جبران ناپذیری را به وجود آورد. دانستن نکات خرید آسانسور و رعایت آن تا حد بسیار زیادی جلوی این اتفاقات را می‌گیرد. اگر به دنبال یادگیری مسائل مربوط به آسانسور هستید، این راهنمای خرید آسانسور را از دست ندهید.

به هیچ عنوان نمی‌توانید ساختمان‌های امروزی را بدون آسانسور تصور کنید، خصوصاً ساختمان‌های بالای چهار طبقه. زمانی که آسانسور یک ساختمان چند طبقه برای ساعاتی با خرابی روبرو شود، اختلال عظیمی در روتین و کارهای روزانه افراد آن ساختمان به وجود می‌آید، وای بر آن روزی که ساختمانی آسانسور غیر مناسب داشته باشد.

در زمان خرید و انتخاب آسانسور باید نکات بسیاری را رعایت کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به امنیت جانی، استاندارد بودن آسانسور، هزینه آسانسور، شرایط کلی و عمومی ساختمان و… اشاره کرد. این‌ها مواردی هستند که افراد معمولی و عادی به آنها توجهی ندارند. اما در زمان خرید آسانسور بایستی این معیارها را مدنظر قرار داد. اگر قصد خرید این وسیله را دارید بهتر است با نکات مهم در خرید آسانسور آشنا شوید.

نکات مهم در خرید آسانسور

شما می‌توانید با رعایت نکات خرید آسانسور، علاوه بر کاهش هزینه‌ها، از این دستگاه برای مدت طولانی‌تری استفاده نمایید. برای خرید یک آسانسور مطمئن، حتماً نکات زیر را بررسی کنید.

انتخاب درست سیستم آسانسور

یکی از مهم‌ترین مراحل در زمان خرید آسانسور، انتخاب درست سیستم محرکه و ساختار آن است. شما از میان انواع سیستم‌های محرکه آسانسور از قبیل: سیستم‌های کششی، سیستم‌های هیدرولیک، سیستم‌های ام آر آل، سیستم‌های اسکرو، دنده شانه و … می‌بایست بهترین آن را انتخاب نمایید.

هرکدام از سیستم‌های ذکر شده مناسب برای شرایطی خاص هستند و باید با توجه به ویژگی آنها انتخاب شوند. در زمان انتخاب سیستم آسانسور بهتر است سرعت، ترافیک، ظرفیت و تعداد توقف را نیز مشخص نمایید. برای مثال اگر قصد انتخاب سیستم برای یک ساختمان اداری با ۸ ایستگاه را دارید، بهتر است سیستم‌های کششی را انتخاب نمایید. همچنین اگر می‌خواهید برای آسانسورهای ماشین بر، سیستم انتخاب کنید، بهتر است سیستم هیدرولیکی را بکار گیرید.

ظرفیت و تعداد افراد، از نکات خرید آسانسور

ظرفیت و تعداد افراد، از نکات خرید آسانسور

ظرفیت و تعداد افراد آسانسور

یکی از نکات مهم در خرید آسانسور، بدون شک توجه به ظرفیت و تعداد افرادی است که قصد استفاده از این وسیله را دارند. اگر ساختمانی که می‌خواهید برای آن آسانسور بخرید، یک مکان پر رفت و آمد است، خرید دو یا سه آسانسور می‌تواند مناسب باشد. به همین خاطر قبل از انتخاب بهتر است به محاسبه ترافیک‌های احتمالی بپردازید.  همچنین اگر در ساختمان شما افراد سالمند و ناتوان با ویلچر رفت و آمد می‌کنند، باید پیش‌بینی‌های لازم را برای آنها کرد.

امروزه مقررات ملی ساختمان، الزاماتی را در زمینه ظرفیت، تعداد و نوع آسانسور تدوین کرده که افراد در زمینه خرید، باید به آنها توجه کنند. پیش از خرید می‌توانید از قانون آسانسور به عنوان یک راهنمای خرید آسانسور نیز استفاده نمایید. در برخی شرایط توجه به مقررات ملی ساختمان کافی نیست و شما بهتر است با آینده نگری بهتری در این زمینه اقدام نمایید.

برای مثال ممکن است برای ۷ نفر آسانسور در نظر گرفته شود، که به زور این تعداد در آن جا شوند. همین امر می‌تواند در بسیاری از شرایط خطر ساز باشد. به همین خاطر باید بالاتر از تعداد احتمالی، برای آسانسور ظرفیت در نظر گرفت.

ایمنی؛ بخشی مهم در راهنمای خرید آسانسور

شما در زمان انتخاب هر وسیله و دستگاهی می‌بایست ایمنی آن را به دقت بررسی کنید؛ آسانسور نیز از این قاعده جدا نیست. بدون شک، ایمنی را می‌توان مهم‌ترین مورد از نکات خرید آسانسور دانست. در زمان انتخاب آسانسور حتماً به‌صورت کامل مسائل فنی را در حضور یک کارشناس بررسی کنید و از فروشنده نیز بخواهید در این زمینه به شما مشورت دهد.

همچنین اگر فروشنده تمهیدات اضافه‌ای را برای افزایش امنیت آسانسور به شما پیشنهاد می‌دهد آن را به دقت بررسی کنید. در همین زمینه بهتر است گواهینامه‌های استاندارد، ویژگی‌های فنی و برند آسانسور را بررسی کنید و با خیال راحت خرید را انجام دهید. در برخی شرایط نیز بهتر است از شرکت‌های بازرسی آسانسور بخواهید که بدون تشریفات قانونی، آسانسور شما را مورد بازبینی و بازرسی قرار دهند.

خرید بیمه آسانسور

عدم استفاده از سیستم‌های انحصاری

بعضی از آسانسورها با لوازم و قطعاتی ساخته شده‌اند که در انحصار یک شرکت خاص قرار دارد. بهتر است ضمن پرهیز از استفاده‌ی این لوازم، از آسانسوری استفاده کنید که با قطعاتی ساخته شده که به راحتی در زمان تعویض و تعمیر بتوانید به آن دسترسی داشته باشید. جدا از آن قطعاتی که در انحصار یک شرکت خاص هستند، قیمت بالایی خواهند داشت.

همچنین برخی آسانسورهای بدون موتورخانه، از اجزای پیچیده‌ای تشکیل شده‌اند که آنها نیز کم یاب و در انحصار قرار دارند. به صورت خلاصه اگر از آسانسورهایی با طراحی خاص استفاده نمایید، هزینه‌های تعمیر و نگهداری آنها نیز بیشتر از سایر آسانسورها است.

توجه به هزینه‌های نگهداری آسانسور

بعضی از افراد در زمان انتخاب آسانسور، تنها به قیمت خرید توجه می‌کنند، در صورتی که این کار اشتباه است. چون میزان زیادی از هزینه‌ها صرف نگهداری آسانسور می‌شود. به همین خاطر حتماً در زمان خرید، به هزینه‌های نگهداری توجه کنید. ممکن است در بعضی شرایط هزینه نگهداری از هزینه خرید گران‌تر باشد. برای آشنایی با راه‌های جلوگیری از خرابی آسانسور این مقاله را حتماً بخوانید!

توجه به طول عمر آسانسور

با توجه به اینکه شما برای مدت طولانی به آسانسور نیاز خواهید داشت، باید به طول عمر آن نیز دقت کافی داشته باشید. برای همین بهتر است به قطعات سازنده آن توجه کافی داشته باشید و برای تشخیص هرچه بهتر طول عمر آسانسور و قطعات آن می‌توانید از تکنسین و کارشناسان این زمینه مشورت و کمک بگیرید.

بررسی سرعت آسانسور، از نکات مهم قبل از خرید

بررسی سرعت آسانسور، از نکات مهم قبل از خرید

سرعت؛ یکی از نکات خرید آسانسور

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات خرید آسانسور، سرعت آن است. در زمان خرید آسانسور شما باید سرعتی را برای این وسیله در نظر داشته باشید که با میزان رفت و آمد، کاربری ساختمان و تعداد طبقات تناسب داشته باشد. برای مثال سرعت ۱ متر بر ثانیه برای یک ساختمان ۴ طبقه مناسب است نه برای ساختمان ۱۲ طبقه.

استفاده از بیمه آسانسور

بعد از رعایت تمامی نکات خرید آسانسور و  توجه به راهنمای خرید آسانسور، بهتر است خرید بیمه آسانسور را پشت گوش نیندازید. وجود بیمه آسانسور تضمین کننده امنیت آسانسور است و در صورت وقوع حوادث غیرقابل پیش بینی، خسارات مالی و جانی آن را جبران می‌کند. (مطالعه‌ی راهنمای بیمه آسانسور می‌تواند شما را در این موضوع کمک کند.)

شرکت‌های زیادی بیمه آسانسور را با شرایط مختلف و مناسب به مردم ارائه می‌دهند، حتی بعضی شرکت‌ها این بیمه نامه را نیز به‌صورت قسطی به فروش می‌رسانند.خرید بیمه آسانسور وظیفه مدیر ساختمان است، اما در صورتی که او این خرید مهم را پشت گوش انداخت، حتماً به او یادآوری کنید.

بعد از خواندن نکات خرید آسانسور، برای تهیه بیمه آسانسور با بهترین قیمت و شرایط می‌توانید وارد صفحه خرید بیمه آسانسور سایت بیمه دات کام شوید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن و به سادگی این بیمه نامه را برای محل مورد نظر خود خریداری کنید. خرید از بیمه دات کام ۲۴ ساعته است و شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز به‌صورت آنلاین برای خرید این بیمه نامه اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
ضوابط چاله آسانسور
۱۱ دی ۱۴۰۱ / بیمه آسانسور

آشنایی با ضوابط چاله آسانسور؛ اجزای تشکیل دهنده چاه آسانسور

این روزها ساختمان‌های کم طبقه در کلان‌شهرها کمتر مشاهده می‌شود و جای آن‌ها را برج‌ها و ساختمان‌های بلند گرفته‌اند. با این شرایط، وجود آسانسور برای ساختمان‌های بلند یک الزام است. آسانسورها بر حسب

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید