11 بهمن 1401

مزایا و پوشش‌های بیمه آتش سوزی گلخانه + راهنمای خرید

آتش سوزی یکی از حوادث تلخی است که در هر مکانی رخ دهد با ایجاد خسارت‌های جانی و مالی همراه خواهد بود. گلخانه‌ یکی از مراکز مهم و تاثیر گزار در اقتصاد است که در صورت بروز حادثه خسارت‌های زیادی را متحمل خواهد شد. از این رو با بیمه آتش سوزی گلخانه می‌توان میزان نگرانی‌های ایجاد شده را کاهش داد. با توجه به آمارهایی که در روزنامه‌ها و تلویزیون مشاهده می‌کنیم به طور روزانه ۵۰ حادثه آتش سوزی رخ می‌دهد که خسارت‌های مختلفی را ایجاد می‌کند. در مورد بیمه گلخانه چه می‌دانید؟ بیمه آتش‌سوزی گلخانه چیست؟ آیا تهیه بیمه گلخانه الزامی است؟ برای یافتن پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

با توجه به آمار آتش سوزی ها، شرکت‌های بیمه‌ای برای جبران خسارت‌ها ایجاد شده تمهیداتی را در نظر گرفتند تا افراد دغدغه کمتری را در حوادث داشته باشند. میزان پوشش‌ها و خطرات با توجه به الویت‌های بیمه‌گزار در قرارداد منعقد خواهد شد. در این مطلب سعی داریم درباره خسارت‌های آتش سوزی و مزیت‌های آن توضیحاتی را ارائه کنیم تا انتهای متن همراه ما باشید.

گلخانه چیست؟

گلخانه فضایی محدود است که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در سال داشته باشد. طبق این تعریف از جمله عملکرد گلخانه، فراهم کردن شرایط محیطی لازم و مورد نیاز محصولی معین است. گلخانه‌ها بر حسب اینکه چه نوع مصالح ساختمانی در آن‌ها بکار برده شده‌است به نوع ثابت و متحرک تقسیم‌بندی می‌شوند.

گلخانه‌ها را به شکلی طراحی می‌کنند که دما و نور در آن‌ها قابل کنترل و برای گیاهان مناسب باشد. بنابراین اگر شما در سردترین فصل سال هم به گلخانه‌ای وارد شوید سرما را احساس نمی‌کنید مگر اینکه برای رشد گیاه به سرما نیاز باشد.

بیمه گلخانه چیست؟

بعد از تعریف گلخانه باید بدانیم منظور از بیمه گلخانه چیست؟ و بیمه‌گر و بیمه‌گزار در این قرارداد چه کسانی هستند؟ بیمه‌نامه گلخانه برای تحت پوشش قراردادن سازه، پوشش و تاسیسات گلخانه‌ها تهیه شده‌است. این بیمه‌نامه بین تولیدکنندگان محصولات گلخانه‌ای و صندوق بیمه کشاورزی منعقد می‌شود.

بیمه‌گزار و بیمه‌گر در بیمه آتش‌سوزی گلخانه

منظور از بیمه‌گزار در بیمه‌آتش‌سوزی گلخانه یک شخصیت حقیقی یا حقوقی است که گلخانه و تاسیسات آن را با پرداخت حق بیمه در مقابل خطرات احتمالی بیمه می‌کند. در این قرارداد بیمه‌گر صندوق کشاورزی است که به صورت مستقیم یا به وسیله نمایندگان و کارگزاران نسبت به عقد قرارداد و انجام تعهدات این بیمه‌نامه اقدام می‌کند.

تعهدات بیمه‌گر در بیمه آتش سوزی گلخانه

تعهدات بیمه‌گر در مورد غرامت پرداختی به بیمه‌گزاران عبارت است از جبران خسارت وارد شـده به سازه، پوشش و تاسیسات که به شرح زیر است:

 • در مورد سازه گلخانه بعد از سال دوم نصب به ازای هر سال 10 درصد استهلاک محاسبه و کسر می‌شود:خسارت قابل پرداخت= ارزش بیمه شـده هر متر مربع گلخانه* درصد خسارت*(1-%استهلاک + %فرانشیز)*(1-عوامل غیر تحت پوشش)
 • در مورد تاسیسات گلخانه بعد از سال دوم نصب به ازای هر سال 10 درصد استهلاک محاسبه و کسر می‌شود:خسارت قابل پرداخت= ارزش بیمه شـده هر متر مربع گلخانه*درصد خسارت*(1- %استهلاک + %فرانشیز)*(1-عواملی کع تحت پوشش نیستند)

 

 • در مورد پوشش گلخانه در مدت گارانتی استهلاک صفر است. البته این مورد دو تبصره دارد که به شرح زیر است:

تبصره 1: برای ارزیابی خسارات ناشی از طوفان و برف سنگین باید حتما تاییدیه‌ای مبتنی بر بروز خطرات یاد شده از اداره هواشناسی یا نزدیکترین ایستگاه هواشناسی منطقه خسارت دیده تهیه شود.

تبصره 2: در صورتی که میزان خسارت وارد شـده به سـازه پوشش و تاسیسات گلخانه بیشتر از 20 میلیون ریال باشد، بازدید و بررسی خسارت باید به وسیله کارشناس ارزیاب و مدیر گروه خدمات بیمه‌ای استان انجام شود.

بیمه برای گلخانه چه اهمیتی دارد؟

قبل از تنظیم قرارداد شراکت در گلخانه‌ها باید با توجه به بند مرتبط با بیمه، ‌تمهیداتی را در نظر گرفت. بیمه به این معنا است که در قرارداد بیمه نامه دو طرف بیمه‌گزار و بیمه‌گر متعهد به انجام یکسری وظایف هستند. بیمه‌گر با دریافت حق بیمه از بیمه‌گزار متعهد خواهد شد که خسارت‌های ایجاد شده را تا سقف تعهدات خود جبران خسارت کند. در قرارداد شراکت در گلخانه محصولات کشاورزی، ساختمان گلخانه‌ها، پرسنل گلخانه و سازه‌ها می‌توانند موضوع قرارداد بیمه آتش سوزی گلخانه قید شوند.( شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به  مقاله راهنمای بیمه آتش سوزی مراجعه نمایید.)

مزیت‌های بیمه آتش سوزی گلخانه

بیمه آتش سوزی به طور کل به دسته بندی‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شود که در هر کدام از این موارد می‌تواند پوشش‌های گوناگونی را ارائه کند. خرید بیمه آتش سوزی برای اموال و دفاتر تجاری و اداری می‌تواند هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حوادث مختلف را تا سقف تعهدات بیمه‌گر جبران خسارت کند. می‌دانیم که علاوه بر محصولات و تجهیزاتی که در گلخانه‌ها وجود دارد،‌ باز هم مواردی هستند که بهتر است بیمه آتش سوزی را برای آن‌ها خریداری کرد. به طور کلی برای جلوگیری از فاجعه آتش سوزی می‌توان از مزیت‌های بیمه آتش سوزی برای ساختمان‌های گلخانه و تجاری استفاده کرد. این مزیت‌ها عبارتند از:

 • پوشش هزینه تعویض یا تعمیر دستگاه‌های آسیب دیده در حادثه آتش سوزی
 • پوشش فوت در حادثه برای خانواده‌ها (البته این پوشش جزو موارد خاص است)
 • پوشش هزینه سهام آسیب دیده در آتش

بیمه آتش سوزی چه پوشش‌هایی دارد؟

به طور کلی بیمه نامه آتش سوزی با توجه به قرارداد و الویت‌های بیمه‌گزار انتخاب می‌شوند؛ اما سه پوشش اصلی را برای این بیمه نامه در نظر می‌گیرند که با نام خطرات اصلی در بیمه نامه ذکر می‌شود. این خطرات اصلی عبارتند از:

 • آتش سوزی
 • انفجار
 • صاعقه
بیمه آتش سوزی چه پوشش‌هایی دارد؟

هر بیمه نامه‌ای با توجه به قرارداد و مفادی که بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار منعقد می‌شود می‌تواند قیمت‌های بیمه نامه را تغییر دهد.

برخی از خطرات و حوادث هستند که با توجه به انتخاب بیمه‌گزار به قرارداد اضافه می‌شوند که با پرداخت حق بیمه بیشتر هم همراه است. به این دسته از پوشش‌ها خطرات فرعی گفته می‌شود که می‌توانید با توجه به موقعیت مکانی و مورد بیمه شده این خطرات را تحت پوشش قرار داد که عبارتند از:

در حقیقت می‌توان پوشش‌های اصلی و فرعی این بیمه نامه را جزو مهم‌ترین مزایای بیمه آتش سوزی دانست.

منظور از پوشش انفجار در بیمه آتش‌سوزی گلخانه چیست؟

در بیمه آتش‌سوزی انفجار به معنای هر نوع آزاد شدن ناگهانی انرژی حاصل از انبساط گاز یا بخار است. انفجارممکن است به شکل‌های مختلفی بروز کند، بنابراین همه آن‌ها دارای ویژگی‌های مشترک هستند و این موضوع به معنای این است که علت هر انفجار، انبساط مقدار زیادی گاز یا بخار است که بر اثر فشار قوی یا تولید حرارت یا فعل و انفعاالت شیمیایی به موانع اطراف خود فشار وارد می‌کند و آن را می‌ترکاند. البته انفجارهای هسته‌ای، مواد منفجره و مواردی از این دست تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی گلخانه قرار نمی‌گیرند.

پوشش صاعقه بیمه آتش‌سوزی گلخانه شامل چه مواردی نمی‌شود؟

در مورد پوشش صاعقه باید بدانید خساراتی که در اثر حرارت مستقیم یا غیر مستقیم صاعقه یا در اثر نیروی آن تولید می‌شوند، خسارات مستقیم صاعقه هستند و تحت پوشش این بیمه قرار دارند. بنابراین خساراتی که در اثر انرژی الکتریکی صاعقه تولید شوند خسارات غیر مستقیم صاعقه هستند و تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی گلخانه قرار نمی‌گیرند.

منظور پوشش آتش‌سوزی برای گلخانه چیست؟

خطرات حریق را در بیمه آتش‌سوزی گلخانه نمی‌توان از هم تفکیک کرد. همان‌طور که می‌دانید آتش یا حریق عبارت است از ترکیب هر ماده با اکسیژن به شرط آن‌که با دما همراه شود. به بیان ساده‌تر برای ایجاد آتش باید سه عنصر اکسیژن، جسم سوختنی و دما موجود باشد و در صورتی که یکی از سه عنصر مذکور وجود نداشته باشد، عمل سوختن اتفاق نمی‌افتد. همچنین برای ایجاد آتش‌سوزی باید آتش از کانون اولیه خود خارج شود که در این حالت به آن آتش کنترل نشده می‌گویند و در بیمه‌نامه آتش‌سوزی گلخانه این نوع آتش تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

در مورد دما هم در تعریف بالا باید بدانید که جرقه یا آتش زنه‌ای که باعث ایجاد آتش با شعله می‌شود، همان دمای اولیه مورد نیاز آتش‌سوزی است. بنابراین آتش‌سوزی عبارت است از آتشی که از یک منبع حرارتی غیرقابل کنترل سرچشمه می‌گیرد یا منبع حرارتی کنترل شده‌ای را ترک می‌کند و حرارت آن به حدی است که گسترش می‌یابد.

اهمیت بیمه آتش سوزی گلخانه

تاسیسات، سازه‌ها و ساختمان گلخانه از مواردی هستند که در برابر خطرات مختلف باید ایمن باشد. آسیب‌های وارده از حوادثی مانند: زلزله، سیل،‌ طوفان یا موارد دیگر به تأسیسات گلخانه، زیان‌های جبران ‌ناپذیری به گلخانه وارد می‌کند. بیمه آتش سوزی گلخانه یکی از راهکارهای جبران این‌گونه خسارات ایجاد شده به تجهیزات، ساختمان و محصولات تولیدشده در گلخانه است.

چه عواملی بر قیمت بیمه آتش سوزی تاثیر می‌گذارد؟

هر بیمه نامه‌ای با توجه به قرارداد و مفادی که بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار منعقد می‌شود می‌تواند قیمت‌های بیمه نامه را تغییر دهد. در بیمه آتش سوزی عوامل مختلفی می‌تواند قیمت این بیمه نامه را تغییر دهند که عوامل عبارتند از:

 • ارزش ساختمان
 • خطرات اضافی
 • پوشش‌های فرعی
 • شرایط مختلف بیمه نامه
 • تخفیف‌های شرکت بیمه
 • میزان ریسک مورد بیمه شده
 • ارزش اثاثیه
 • ارزش اموال مورد بیمه ‌شده
 • بیمه نامه با سرمایه ثابت

استثنائات پوشش‌های بیمه آتش سوزی گلخانه

میزان ریسک هر خطر پوشش‌های بیمه آتش سوزی را مشخص می‌کند. بیمه‌گر با توجه به همین میزان ریسک حق بیمه برخی از حوادث را بیشتر خواهد کرد. برای جبران خطرات پر ریسک محدودیت‌هایی ایجاد شده است که بیمه مرکزی اجازه تحت پوشش قرار دادن برخی از حوادث و خطرات را صادر نمی‌کند و تحت عنوان استثنائات بیمه از آن‌ها یاد خواهد کرد. در بیمه آتش سوزی هم برخی از خطرات تحت پوشش این بیمه نامه نخواهند بود که عبارتند از:

 • خسارت‌های ناشی از نفوذ حشرات و حیوانات موذی
 • هزینه‌های بازسازی و جمع آوری اطلاعات
 • آتش ‌فشان
 • طلا و مسکوکات و فلزات قیمتی
 • مواد رادیواکتیو و امواج صوتی
 • استهلاک
 • اوراق بهادار
 • آثار هنری،‌نسخه‌‌های خطی و تاریخی
 • جنگ، شورش و جنگ داخلی

مدت قرارداد بیمه‌ آتش سوزی گلخانه

براساس ماده هشت در قوانین مربوط به بیمه آتش سوزی گلخانه، برای گلخانه‎‌های احداث شـده و در حال بهره‌برداری، مدت قرارداد یک سال شمسی از زمان صدور بیمه‌نامه است. همچنین برای گلخانه‌های در شرف احداث، در صورتی‌که ازتسهیلات بانک کشاورزی استفاده کنند مدت بیمه‌نامه چند ساله و معادل دوران فروش اقساطی درج شده در طرح است.

منظور از میزان ریسک در بیمه آتش سوزی گلخانه چیست؟

با توجه به توضیحاتی که داده شد خطرات در بیمه آتش سوزی با میزان ریسک‌های متفاوت تحت پوشش قرار می‌گیرند. همچنین میزان ریسک یکی از عوامل مهم در قیمت گذاری بیمه نامه است. از طرف دیگر هم میزان ریسک استثنائات بیمه‌ای را مشخص می‌کند. با توجه به توضیحات داده شده متوجه می‌شوید که کلمه میزان ریسک می‌تواند بیمه نامه را دستخوش تغییراتی کند. از این رو در بیمه آتش سوزی گلخانه دو نوع ریسک داریم که به شرح زیر هستند:

 • ریسک مورد بیمه:

شرایط و ویژگی‌های مورد بیمه شده همان ملاک بررسی و تعیین میزان ریسک است. به طور مثال: میزان ریسک یک انبار لباس با انبار محصولات گلخانه یکی نیست. با توجه به این مثال هر چه میزان ریسک مورد بیمه شده بالاتر باشد،‌ حق بیمه بیشتر هم از بیمه‌گزار دریافت خواهد شد.

 • ریسک محل قرارگیری مورد بیمه:

شرایط محیطی بر میزان ریسک بروز حادثه تاثیر دارد و مورد بررسی قرار می‌گیرد. به طور مثال: اگر مورد بیمه شده در مناطق پر رفت و آمد باشد نسبت به مورد بیمه در  مکان‌های کم تردد از ریسک بیشتری برخوردار خواهد بود و در نتیجه میزان حق بیمه افزایش می‌یابد.

میزان ریسک در بیمه آتش سوزی گلخانه

شرایط محیطی بر میزان ریسک بروز حادثه تاثیر دارد.

نکات و قوانین مهم در مورد بیمه آتش سوزی گلخانه

در مورد بیمه آتش سوزی گلخانه باید به ماده‌های قانونی این بیمه و نکات زیر توجه کرد:

 • عوامل موثر بر ریسک سازه عبارتند از سال ساخت سازه، وضعیت اقلیمی منطقه، نوع استاندارد ساخت سازه و محل احداث.
 • استثنائات شورش، جنگ، بلوا، اعتصاب، پوسیدگی لوله‌های آب رسانی و سوخت رسانی، استفاده بیش از دوره زمانی گارانتی سازنده برای نایلون پوشش گلخانه، نشت سوخت، تخلیه ضایعات، خسارات عمدی بیمه گزار یا کارکنان وی، حمل و نقل و هزینه‌هایی که از سایر منابع و شرکت‌های بیمه پرداخت شده باشد.

 

 • خسارت سازه به شرح محصول بودن محصول در گلخانه قابل پرداخت است.
 • میزان فرانشیز (سهم بیمه‌گزار) در هر خسارت 20 درصد است.
 • بیمه‌گزار موظف است پس از وقوع حادثه زیر پوشش بیمه، وقوع آن را حداکثر ظرف مدت 5 روز و قبل از محو شـدن آثار خسارت به نمایندگی صندوق بیمه اطلاع دهـد.

 

 • صندو بیمه موظف است حداکثر ظرف مدت 48 ساعت پس از دریافت گزارش خسارت نسبت به اعزام ارزیاب جهت برآورد خسارت به منطقه آسیب‌دیده اقدام کند.
 • ارزیاب خسارت موظف است گزارش برآورد خسارت را براساس ضوابط دستورالعمل تنظیم و به شعبه بانک کشاورزی یا شرکت خدمات بیمه کشاورزی ارائه کند.
 • بیمه‌گزار مجاز به تغییر وضعیت خسارت تا زمان بازدید کارشناس بیمه‌گر از محل خسارت‌دیده نیست.
 • اگر بیمه‌گزار به نتیجه ارزیابی اعتراض کند، هیئتی متشکل از یک نماینده از سوی بیمه‌گر، یک نماینده از سوی بیمه‌گزار و کارشناس باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی استان، تعیین و ارزیابی مجدد انجام می‌شود. نظر این هیئت به عنوان نظر قطعی مورد قبول است.

 

 • بیمه‌گزار مکلف است در صورتی مه حادثه خارج از خطرات زیر پوشش بیمه‌نامه آتش سوزی گلخانه اتفاق بیفتد، عامل خسارت، میزان آن و تاریخ وقوع را به اطلاع بیمه‌گر برساند. در صورت عدم اطلاع تفکیک خسارت تحت پوشش و خارج از پوشش ملاک محاسبه غرامت است.
 • در زمان عقد قرارداد درج مشخصات دقیق محل مورد بیمه الزامی است. تطبیق حدود و موقعیت گلخانه در هنگام ارزیابی با اظهارات بیمه‌گزار در قرارداد شرط اساسی است.

 

 • در طول مدت قرارداد بیمه، شعب بانک کشاورزی یا شرکت‌های خدمات بیمه‌ای موظفند حداقل 1/5 (20 درصد) از گلخانه‌ها را به صورت نمونه تصادفی انتخاب و از آن‌ها بازدید کنند.
 • اگر بیمه‌گزار فوت کنـد، کلیه تعهداتی که براساس قرارداد به عهده بیمه‌گزار بوده است به نفع وارث قانونی او به اعتبار خود باقی می‌مانـد.

 

 • در صورتی که بیمه‌گزار بیشتر از یک نفر باشد، خسارت به نسبت حق السهم بیمه‌گزاران در میزان ارزش تحت پوشش بیمه پرداخت می‌شود.
 • براساس قانون اگر مالی به کمتر از قیمت واقعی بیمه شـده باشد، بیمه‌گر به تناسب مبلغی که بیمه کرده است مسئول خسارت است.

خرید بیمه آتش سوزی گلخانه

همه ما می‌دانیم که برخی از حوادث غیر قابل پیش بینی بوده و می‌تواند خسارت‌های سنگینی رخ دهد. کافی است که در گلخانه تنها یک سیم برق اتصالی کند و باعث شود علاوه بر خرابی تجهیزات، آتش سوزی رخ دهد. این حادثه، خسارت‌های زیادی را ایجاد می‌کند و‌ در این موارد بهتر است که از پوشش‌های بیمه آتش سوزی گلخانه استفاده کرد تا خسارت‌های ایجاد شده تا سقف تعهدات شرکت بیمه جبران خسارت شود.

اهمیت خرید بیمه آتش سوزی در این زمان مشخص می‌شود و باید قبل از وقوع حادثه این بیمه نامه را خریداری کرد.

خرید ارزان ترین بیمه آتش سوزی گلخانه از بیمه دات کام

به طور کلی، طبق قوانین بیمه مرکزی با خرید بیمه آتش سوزی می‌توان خسارت‌هایی که برای منازل مسکونی، مغازه‌ها، فروشگاه‌ها، انبار‌ها، کارخانه‌ها، تولیدی‌های مختلف و گلخانه‌ها ایجاد می‌شود، جبران  کرد. هماطور که در ابتدای متن هم اشاره شد، هدف از خرید بیمه آتش سوزی با توجه به درخواست بیمه‌گزار مشخص می‌شود و بیمه‌گزار می‌تواند پوشش‌ها و خطرات اضافی را برای بیمه نامه خود انتخاب کند تا خطرات بیشتری در این بیمه نامه جبران خسارت شود.

با توجه به اینکه خرید بیمه آتش سوزی به مدت زمان کوتاهی نیاز دارد به شما پیشنهاد می‌کنیم که به جای مراجعه حضوری به دفاتر فروش بیمه از پلتفرم‌های آنلاین خرید بیمه استفاده کنید تا علاوه بر صرف جویی در زمان و انرژی خود،‌ شرایط مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای هم برای شما فراهم شود.

همچنین برای اینکه بتوان در زمان کوتاه و با قیمت مناسب بیمه آتش سوزی گلخانه را خریداری کرد بهتر است که به بیمه دات کام مراجعه کنید. بیمه دات کام یکی از وب سایت‌های فروش آنلاین انواع بیمه نامه است که برای راحتی افراد سامانه‌ استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه نامه را فراهم کرده است. به صفحه اصلی سایت بیمه دات کام مراجعه کنید و در منوی محصولات، بر روی بیمه مورد نظر خود کلیک کرده تا ارزان‌ترین بیمه را با پوشش‌های مناسب خریداری کنید.

به طور کلی در این مطلب سعی شد درباره بیمه آتش سوزی گلخانه، پوشش‌ها و میزان ریسک آن توضیحاتی ارائه کنیم تا با اطلاعات کافی این بیمه نامه را خریداری کنید. اگر سوال یا ابهامی‌ درباره این بیمه نامه وجود دارد که در متن به آن اشاره نشده کافی است که در انتهای مطلب و در قالب کامنت سوالات خود را با کارشناس‌ها در میان بگذارید، کارشناس‌های بیمه در زمان کوتاهی پاسخ سوالات شما را خواهند داد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
باقری
26 مهر 1401

من آفت زده به گلخونم چندروزی هست، الان این خسارتو بیمه بهم میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  27 مهر 1401

  سلام خیر بیمه آتش سوزی نمی دهد اما بیمه دیگر هم وجود دارد.

person
babak
26 مهر 1401

سلام
من میخواستم گل خونمون بیمه کنم اما ما تو یه منطقه ای هستیم که خیلی در معرض خطر حشراتی مثل ملخه، بیمه ای هست که این مورد رو هم پوشش بده؟

  person
  کارشناس بیمه
  26 مهر 1401

  سلام اصولا یک گل تک تحت پوشش قرار نمی گیرد. باید شرایط کاری گلخانه را داشته باشید.

person
غلامحسین ملکوتی
31 مرداد 1401

ببخشید من گلخانه دارم بخاظر آب و هوا اکثر محصولام پژمرده شدن، الان بیمه چیزی پرداخت می کنه؟

  person
  کارشناس بیمه
  01 شهریور 1401

  سلام این یک بیمه دیگر است ولی با شرکت بیمه طرف قرارداد تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید