۲۴ دی ۱۴۰۲

علت سقوط آسانسور چیست؟ هنگام سقوط آسانسور چه باید کرد؟

یکی از پرکاربردترین وسایل برای جابجایی افراد  در ساختمان‌های مسکونی، اداری، هتل و… آسانسور است. جدا از اینکه این وسیله کمک شایانی در زمینه‌ی حمل و انتقال مردم کرده است؛ اما همواره با برای افراد در بعضی اوقات زمینه ساز ترس نیز بوده است. ترس سقوط آسانسور تقریباً برای خیلی از افراد در تمامی سنین و اقشار وجود دارد.

حتماً برای شما هم پیش آمده که در حال استفاده از آسانسور، نگهان آسانسور در یک طبقه‌ی بی ربط متوقف شده یا با افزایش و کاهش سرعت‌های عجیب روبرو شده است. برای افزایش امنیت آسانسور بهتر است در کنار استفاده‌ی سرویس‌های دوره‌ای و لوازم مرغوب، از بیمه آسانسور نیز استفاده کنید. بیمه آسانسور جبران کننده خسارات مالی و جانی افراد در حوادث مربوط به آسانسور است.

هرچند با توجه به پیشرفت هرچه بیشتر فناوری، دیگر خیلی چنین اتفاقاتی رخ نمی‌دهد. اما باز باید برای اتفاقات و حوادث غیرقابل پیش‌بینی آماده باشید. حادثه سقوط آسانسور تنها مربوط به فیلم، سریال و داستان‌ها نیست و ممکن در زندگی نیز با چنین اتفاقی روبرو شویم. اما در زمان سقوط آسانسور باید چه کرد؟ یا چگونه از سقوط آسانسور جلوگیری کنیم؟ این‌ها سؤالاتی است که ممکن است در ذهن شما در این مورد وجود داشته باشد، پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر، جواب این سؤالات را نیز دریافت کنید.

آمار سالانه فوتی‌های آسانسور

در این روزها که افراد در کنار آسانسور، از پله‌های برقی نیز برای جابجایی استفاده می‌کنند، باید همچنان در زمان استفاده از این وسایل نکات و اصول امنیتی را رعایت کنند. طبق آمار و ارقام ۲۸ نفر در سال در اثر اتفاقات داخل آسانسور فوت می‌کنند. ناگفته نماند که آمار حوادث پله برقی از حوادث آسانسور سبقت گرفته است.

سقوط آسانسور چه افرادی را تهدید می‌کند؟

سقوط آسانسور تمام افراد و اقشار را تهدید می‌کند: اعم از دکتر و بیماران در آسانسورهای بیمارستانی، مردم عادی در آسانسورهای منازل مسکونی، کارگران در آسانسورهای کارگاهی و ساختمانی.

از حق نگذریم مهم‌ترین قشری که با چنین اتفاقاتی دست و پنجه نرم می‌کنند، تعمیرکاران هستند.  این افراد نیز می‌بایست در زمان‌های استفاده از آسانسور، نکات ایمنی را رعایت کنند. علت سقوط آسانسور در بسیاری از مواقع عدم رعایت استاندارد و انجام ندادن سرویس‌های به موقع است.

سقوط آسانسور

علت سقوط آسانسور

چه اجزایی از سقوط آسانسور جلوگیری می‌کند؟

در سال‌های دور  چه در زندگی واقعی و چه در فیلم شاهد سقوط آسانسور به دلیل پارگی کابل بوده‌ایم، اما امروزه به لطف وجود تجهیزات و اجزای ایمنی، احتمال سقوط بسیار کاهش پیدا کرده است. بر اساس قانون آسانسور که زیرشاخه قوانین نظام مهندس و کنترل ساختمان است، وجود تجهیزات زیر  در تمام آسانسور ها برای کاهش خطر سقوط الزامی است. مهم‌ترین اجزایی که از سقوط آسانسور جلوگیری می‌کنند عبارتند از:

 • ترمز

علت سقوط آسانسور هر چه که می‌خواهد باشد، باشد. با وجود ترمز قدرتمند داخل آسانسور جای نگرانی نیست و می‌توان در هر طبقه آسانسور را متوقف کرد.

 • پاراشوت

نام دیگر ترمز اضطراری، پاراشوت است. این ترمز در زمانی که کابل‌ها شل شوند یا اینکه سرعت آسانسور از حد مجار عبور کند، فعال شده و آسانسور را متوقف می‌کند.

 • کابل

داخل هر آسانسور حدود ۴ کابل وجود دارد. به‌صورت کلی برای حمل و نقل آسانسور یکی از کابل‌ها کافی می‌باشد، اما برای افزایش ایمنی تعدادی کابل دیگر در آسانسور قرار داده شده است.

 • ضربه گیر

یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین اجزای آسانسور در زمان‌های سقوط، وجود ضربه گیر است. در انتهای آسانسور تعدادی ضربه فنری وجود دارد که در زمان سقوط آسانسور، شدت ضربه را کم می‌کنند.

مهم‌ترین اقدام بعد از سقوط آسانسور

در صورت مواجه شدن با حادثه سقوط آسانسور، می‌بایست به پشت در کف آسانسور دراز بکشید و یک جسم نرم را زیر سر بگذارید، برای این کار می‌توانید از کیف دستی استفاده نمایید. در چنین موقعی همچنین می‌توانید از دست خود را روی سر قرار دهید تا شدت حادثه را کاهش دهید.

علت سقوط آسانسور چیست؟

تا زمانی که وسایل و تجهیزات آسانسور سالم باشد و سرویس‌های منظم به صورت دوره‌ای انجام شود، سقوط آسانسور نیز پیش نمی‌آید. در ادامه مواردی را بررسی می‌کنیم که ممکن است دلیل سقوط آسانسور باشند:

پارگی کابل

در تمامی آسانسورها ۴ کابل از جنس فولاد وجود دارد که وظیفه نگهداری و حفظ تعادل آسانسور را بر عهده دارند. هر کدام از کابل‌ها به تنهایی توانایی نگهداری آسانسور را دارند، اما در صورتی که هر ۴ کابل پاره شوند، احتمال سقوط وجود خواهد داشت. معمولاً در شرایطی که هر ۴ کابل از کار بیفتند، ترمز ریل فعال می‌گردد و از سقوط آسانسور جلوگیری می‌کند.

عمل نکردن ترمز ایمنی و پاراشوت

یکی از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی آسانسور پاراشوت یا ترمز ایمنی است. در صورتی که سرعت آسانسور بیش از حد مجاز برود، این سیستم آسانسور را متوقف می‌کند. همچنین اگر کابین از سیستم اتصال دهنده‌ی خود رها شود، ترمز ایمنی قادر به توقف آسانسور خواهد بود.

عوامل زیادی مانند تنظیم نبودن فاصله فک‌ها تا ریل و عدم هماهنگی فک چاه، می‌توانند از عملکرد سیستم ترمز جلوگیری کنند. در چنین شرایطی امکان سقوط آسانسور بیش از پیش خواهد بود.

سقوط وزنه تعادل آسانسور

در شرایط مختلف و با گذر زمان وزنه تعادل آسانسور به هیچ وجه با فرسودگی روبه‌رو نمی‌شود. تنها در شرایطی علت سقوط آسانسور می‌تواند وزنه تعادل باشد که به درستی نصب نشده باشد. مشکلاتی که به علت نصب نادرست ایجاد می‌شوند، تنها به این موضوع ختم نمی‌شود و شامل قسمت‌های مختلف مثل ریل و کابین هم می‌شود. نصب نادرست این وسیله می‌تواند مشکلاتی نظیر لرزش آسانسور را نیز به وجود آورد که یک زنگ خطر بزرگ است. برای آشنایی بیشتر با دلایل لرزش آسانسور، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوطه را به دقت بخوانید.

خراب شدن قرقره‌ها

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر آسانسور قرقره است. در صورتی که این قسمت با خرابی روبرو شود احتمال سقوط کردن آسانسور بسیار بالا می‌رود.

هنگام گیر کردم در آسانسور باید چه کار کنیم؟

هنگام گیر کردن در آسانسور، اطرافیان را خبر کنید

در زمان سقوط آسانسور چه کار کنیم؟

اگر از بخت بد با شرایطی مانند سقوط آسانسور روبرو شدید، بهتر است که ابتدا آرامش خود را حفظ کنید و بعد کارهای زیر را انجام دهید:

 • حفظ آرامش با کشیدن نفس عمیق

علت سقوط آسانسور هر آنچه که باشد، شما می‌بایست ابتدا آرامشتان را حفظ کنید و نفسی عمیق بکشید تا بتوانید بعد از آن تصمیمات درستی بگیرید.

 • تماس تلفنی

یکی دیگر  از کارهایی که در زمان حادثه سقوط آسانسور باید انجام شود، تماس تلفنی است. در چنین شرایطی، می‌بایست با استفاده از تلفن همراه خود با بستگان و یا آتش نشانی تماس بگیرید و درخواست کمک کنید. همچنین در صورت آشنا نبودن با ساختار آسانسور اقدام به باز کردن درب آسانسور نکنید.

 • استفاده از زنگ هشدار

همچنین در زمان سقوط کردن آسانسور بهتر است سریعاً از زنگ هشدار استفاده کنید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن دیگران را از چنین اتفاقی آگاه سازید.

چگونه می توان از سقوط آسانسور جلوگیری کرد؟

خطر همیشه در کمین است و برای تمامی انواع آسانسورها وجود دارد، در بسیاری از موارد می‌توان از سقوط آسانسور با رعایت اصول زیر جلوگیری کرد:

 • خریداری آسانسور از شرکت معتبر
 • استفاده از لوازم و تجهیزات اصل و باکیفیت
 • انجام سرویس‌های دوره‌ای و ماهیانه با تکنسین‌های کاربلد و مجرب (مطالعه مقاله راه های جلوگیری از خرابی آسانسور پیشنهاد می کنیم.)
 • تهیه تجهیزات ایمنی با کیفیت مانند: هشدار خطر، سیستم ترمز و تلفن

همچنین برای افزایش امنیت افراد بهتر است بیمه آسانسور را از یک شرکت معتبر و پوشش‌های مناسب خریداری کنید. قبل از خرید این بیمه نامه، شرایط بیمه آسانسور را حتماً مطالعه کنید.

خرید بهترین بیمه آسانسور از بیمه دات کام

در صورتی که تا به امروز بیمه آسانسور را تمدید یا خریداری نکرده‌اید، بهتر است برای تهیه آن اقدام نمایید. چون  این بیمه خسارات جانی و مالی افراد استفاده کننده از آسانسور در حوادث مربوط به آن را جبران می‌کند. برای خرید بهترین بیمه آسانسور بهتر است وارد صفحه خرید بیمه آسانسور شوید تا بتوانید شرایط تمامی شرکت‌های بیمه را مقایسه کرده و بعد بهترین را خریداری کنید.

بیمه آسانسور داری پوشش فوت، پوشش نقص عضو، پوشش هزینه پزشکی و  پوشش خسارت‌های مالی (آسانسور باربر) است. اگر سؤالی در ذهنتان باقی ماند که در مطلب سقوط آسانسور جواب آن را نگرفتید، می‌توانید برای ما کامنت بگذارید یا با کارشناس‌های  بیمه دات کام از طریق شماره تماس ۰۲۱۴۳۷۲ ارتباط بگیرید!

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید