22 شهریور 1402

قولنامه ماشین؛ نحوه نوشتن قولنامه دستی خودرو + متن و نمونه

نحوه نوشتن قولنامه ماشین همیشه برای افرادی که به صورت شخصی قصد معامله خودرو دارند، دغدغه‌ی بزرگی است. از آنجا که وسیله نقلیه یک نوع سرمایه با ارزش محسوب می‌شود، برای مشخص شدن مالکیت آن، به قولنامه و سند نیاز است. بر همین اساس، هنگام خرید و فروش ماشین صفر یا دست دوم، بهتر است پیش از ثبت سند مالکیت در دفاتر اسناد رسمی، قولنامه‌ای تنظیم شود تا تعهدات طرفین معامله مشخص شود. تنظیم قولنامه خودرو موجب می‌شود تا هم خیال فروشنده از بابت دریافت مبلغ تعیین شده در تاریخ مقرر راحت شود، هم مشتری از بابت بهم خوردن معامله و تغییر قیمت خودرو نگرانی نداشته باشد.

دلیل اینکه طراحی متن قولنامه یا مبایعه‌نامه خودرو اهمیت زیادی دارد و یک دغدغه محسوب می‌شود، معتبر بودن آن در مراجع قضایی است. تفاوتی ندارد این قرارداد به صورت دستی نوشته شود یا چاپی، در بنگاه ماشین منعقد شود یا در هر مکان دیگری؛ در صورتی که امضای طرفین معامله روی برگ قولنامه باشد، این مدرک در تمامی حالات به رسمیت شناخته شده و قابل استناد است. با توجه به اهمیت بالای این موضوع، تصمیم گرفتیم در این مطلب، آموزش نوشتن یک قولنامه اصولی و قانونی را مورد بررسی قرار دهیم. برای مشاهده و دانلود نمونه قولنامه ماشین، همچنین آشنایی با نکات مهم در طراحی این قرارداد، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

قولنامه ماشین چیست؟

از آنجا که خودرو دارای مشخصات یکتایی مثل پلاک یا شماره شاسی است، برای خرید و فروش آن، نیاز به مدرکی داریم که بتوان با استناد به آن، مشخص کرد که چه کسی فروشنده است و قصد فروش کدام خودرو را دارد؛ همچنین تعیین شود که مشتری باید چه مبلغی بپردازد و آن را چگونه پرداخت می‌کند. در قولنامه ماشین تمامی این موارد ذکر می‌شود و به نشانه تأیید، به امضای طرفین معامله می‌رسد؛ به علاوه در صورت حضور شاهد، اعتبار مبایعه‌نامه بیشتر می‌شود. در واقع قولنامه یک قرارداد بین خریدار و فروشنده خودرو است که پیش از انتقال سند ماشین منعقد می‌شود و به جز در مواردی که از نظر قانونی ممنوعیت دارد، لازم‌الاجرا است. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مراحل خرید ماشین کلیک کنید.

بررسی قوانین نوشتن قولنامه ماشین

بررسی قوانین نوشتن قولنامه ماشین

 

متن قولنامه ماشین

تمام تعهدات طرفین معامله در متن قولنامه فروش خودرو ذکر می‌شود؛ این یعنی وجود یا عدم وجود یک بند یا حتی یک کلمه، می‌تواند همه چیز را از لحاظ قانونی تغییر دهد. در بحث چگونگی نوشتن قولنامه ماشین، آشنایی با اصطلاحات و نکات حقوقی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این قرارداد، باید شروط انجام معامله به صورت کاملاً واضح بیان شود؛ مثلاً نحوه پرداخت یا شرایط فسخ آن. در ادامه طرز نوشتن قولنامه فروش ماشین را مورد بررسی قرار می‌دهیم. معمولاً فرم قولنامه ماشین در چند ماده نوشته می‌شود که هر مورد می‌تواند دارای چند تبصره نیز باشد. مواردی که در این قسمت به آن اشاره می‌کنیم، نمونه‌ای از یک قرارداد عادی است و فقط به عنوان یک نمونه ارائه می‌شود. بسته به شرایط هر فرد، ممکن است قرارداد نیاز به تغییر داشته باشد. قبل از نهایی کردن و امضای قولنامه ماشین، مطمعن شوید که معامله شما نیاز به اضافه کردن مواد دیگری ندارد.

نمونه قولنامه دستی ماشین

نحوه نوشتن قولنامه ماشین به صورت دستی تفاوتی با نسخه چاپی آن ندارد. مهم محتوا و طریقه نوشتن قرارداد است. در این قسمت، یک نمونه عکس از قولنامه دستی پرشده برایتان آماده کرده‌ایم؛ با دقت به این عکس متوجه می‌شوید تمام نکاتی که در بالا به آنها اشاره کرده‌ایم، در این قرارداد رعایت شده است.

عکس قولنامه دستی ماشین

عکس قولنامه دستی ماشین

 

نمونه قولنامه خودرو

نمونه قولنامه خودرو

 

ماده اول: مشخصات طرفین قرارداد

پیش از هر چیزی، باید تعیین شود که قولنامه ماشین بین چه کسانی نوشته می‌شود. در این بخش اطلاعاتی نظیر نام، نام خانوادگی، کد ملی، نام پدر، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، محل سکونت، شماره تلفن همراه و تلفن ثابت درج می‌شود.

متن نمونه مشخصات طرفین قرارداد

در این قرارداد، آقا / خانم ………………………….. فرزند ……………..، به شماره شناسنامه ………………… و کد ملی ……………………….، متولد ……………… ساکن ………………..، به نشانی ………………………………………………………………………………………………………….. با شماره تماس ………………………….، به عنوان فروشنده شناخته می‌شود.
همچنین از آقا / خانم ………………………….. فرزند ………………، به شماره شناسنامه ………………….. و کد ملی ………………………، متولد …………….. ساکن ………………..، به نشانی …………………………………………………………………………………………………………. با شماره تماس ………………………………، در این قرارداد به عنوان خریدار یاد می‌شود.

نکته: اگر طرفین قرارداد دارای نماینده فروش قانونی هستند و قصد خرید یا فروش وکالتی خودرو را دارند، باید اطلاعات آنها به همراه اطلاعات مالک اصلی ذکر شود؛ به علاوه، ذکر مشخصات وکالت‌نامه نیز اجباری است.

معامله با اشخاص حقوقی: در صورتی که قصد فروش خودروی حقوقی را دارید یا خریدار شخص حقوقی است، باید مشخصاتی نظیر نام شرکت، شماره ثبت، شناسه ملی، کد اقتصادی، نشانی، کدپستی، نام امتیازداران امضای مجموعه و مشخصات شخصی نماینده فروش ذکر شود.

متن نمونه برای شخص حقوقی:

در این قرارداد، شرکت …………. به شماره ثبت ………، دارای کد اقتصادی ………. و شناسه ملی …………..، حاضر در نشانی …………………………………………………………………………………………………………………………….. با کدپستی …………………..، به عنوان فروشنده / خریدار شناخته می‌شود. آقایان / خانم‌ها ………………………………………………………………………………………… به کد ملی ………………………………………………………………………………………… امتیازداران امضای این مجموعه هستند؛ همچنین آقا / خانم …………………………………. فرزند …………………..، به شماره شناسنامه ………………….. و کد ملی ………………………………، به لحاظ قانونی در این معامله نماینده فروش شرکت مذکور است.

ماده دوم: موضوع معامله و مشخصات خودرو

در این بخش باید مشخص شود موضوع معامله چیست؛ در ماده دوم مشخصات کامل ماشین اعم از نوع خودرو، مدل، رنگ، شماره شاسی، شماره بدنه، شماره موتور، سیستم، شماره راهنمایی و رانندگی ذکر می‌شود. علاوه بر این موارد، باید سالم یا ناسالم بودن خودرو نیز ذکر شود. اگر خودرو سالم باشد، اضافه کردن یک خط تحت عنوان «خودرو کاملاً سالم است» کفایت می‌کند؛ اما در صورتی که خودرو مشکلات فنی یا ظاهری دارد، باید تمام مشکلات در بخش توضیحات ذکر شود. همچنین، باید به امکانات اضافه خودرو مانند سیستم صوتی، چراغ و رینگ غیر فابریک نیز اشاره شود.

متن نمونه موضوع معامله و مشخصات خودرو

………………….. دانگ از یک دستگاه خودروی ………………….. مدل ………………….. به رنگ ………………….. با شماره شاسی …………………..، شماره موتور ………………….. و شماره پلاک …………………..، موضوع این معامله است که به رؤیت خریدار رسیده و با توضیحات زیر، مورد تأیید ایشان است. توضیحات:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

ماده سوم: مبلغ معامله

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های معامله، مبلغ تعیین شده برای ماشین است. در قولنامه خودرو، باید اطلاعات مربوط به این بخش با جزئیات کامل درج شوند. قیمت، میزان پیش پرداخت، میزان هزینه قابل پرداخت قبل از ثبت سند، میزان هزینه قابل پرداخت بعد از تعویض پلاک، نوع پرداخت (شامل کارت‌به‌کارت، حواله بانکی، وجه نقد، چک، شبا و…)، میزان بیعانه، تعداد مراحل پرداخت و تاریخ آنها، مواردی هستند که باید در این قسمت از برگ قولنامه ماشین ذکر شوند. توجه: در صورتی که از به جز وجه نقدی، حالت دیگری را برای پرداخت هزینه انتخاب می‌کنید. حتماً شماره حساب، تعداد چک یا اقساط و سررسید آنها را در قولنامه ذکر کنید. همچنین رسید مبالغ پرداخت شده را تا انتهای فرآیند معامله و ثبت سند، نزد خود نگه دارید.

نمونه متن مبلغ معامله

قیمت خودروی مورد معامله……………………………………… است. خریدار پس از پرداخت مبلغ ……………………………………. به عنوان پیش پرداخت، متعهد می‌گردد مبلغ ……………………………………… را پیش از ثبت سند به شکل ……………….. پرداخت کند. باقیمانده مبلغ در ………….. مرحله، در قالب ……………….. به شماره حساب ……………………………………… به نام ……………………………………… پرداخت خواهد شد. توضیحات:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

ماده چهارم: شرایط معامله

این همان قسمتی است که باید شروط خود را برای انجام معامله ذکر کنید. تفاوتی ندارد خودرو سواری باشد یا ماشین سنگین، کاربری آن تاکسی باشد یا شخصی؛ هر شرطی را می‌توان در قولنامه خودرو ذکر کرد. در این بخش معمولاً به مواردی مثل تاریخ حضور در دفتر اسناد رسمی و شرایط فسخ قرارداد اشاره می‌شود.

قولنامه ماشین pdf

اگر علاقه‌مند هستید قرارداد خرید یا فروش خودرو را پرینت بگیرید و به صورت خواناتر آن را در اختیار داشته باشید، ما فایل قولنامه ماشین را به صورت پی دی اف برای شما آماده کرده‌ایم. این فرم خام، یک نمونه کامل از قولنامه خودرو است که می‌توانید برای فروش هر نوع اتومبیل از آن استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که اگر معامله شما شرایط خاصی خارج از موارد ذکر شده دارد، حتماً آن را لحاظ کنید.

لینک دانلود رایگان فایل pdf قولنامه ماشین

قولنامه ماشین word

در صورتی که قرارداد شما تفاوت‌های اندکی با فایل آماده شده توسط کارشناسان ما دارد، می‌توانید قولنامه خرید خودرو را به صورت فایل ورد دانلود کنید و پس از اعمال تغییرات مد‌نظر خود، آن را چاپ کنید.

لینک دانلود فایل آماده word قولنامه ماشین

نکات مهم در رابطه با قولنامه ماشین

از آنجا که قولنامه خودرو در مراجع قانونی قابل پیگیری است، باید نهایت دقت را در نگارش آن به کار برد. اگر خودروی فروشنده شرایط خاصی دارد یا نحوه پرداخت خریدار متفاوت است، حتماً باید در قولنامه ذکر شود. در این بخش به 14 نکته مهم در خصوص فرمت قولنامه و شرایط معامله اشاره می‌کنیم:

 1. هزینه قولنامه خودرو با کیست؟ اگر قرارداد در بنگاه معاملات تهیه شود که اصطلاحاً با قولنامه محضری هم شناخته می‌شود، باید 1% از مبلغ کل معامله را به فرد تهیه‌کننده قولنامه پرداخت کرد. این هزینه به صورت مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود؛ یعنی هر کدام 0.5% از قیمت ماشین را به بنگاه معاملاتی پرداخت می‌کنند. همچنین اگر می‌خواهید بدانید هزینه سند خودرو با کیست؟ کلیک کنید.
 2. در قولنامه خرید خودرو باید ذکر شود، اگر وسیله نقلیه مورد معامله تا پیش از تاریخ انتقال سند دارای تخلفات راهنمایی و رانندگی، کیفری یا مدنی باشد، مسئولیت تمامی آنها بر عهده فروشنده است.
 3. در زمان نوشتن قولنامه باید به وضعیت سلامت و امکانات اضافی ماشین اشاره شود؛ در این صورت، اگر از زمان نوشتن قولنامه تا تاریخ انتقال سند، آسیبی به خودرو وارد شود، فروشنده موظف به جبران آن است.
 4. قولنامه ماشین باید در دو نسخه کاملاً مشابه نوشته شود؛ هر یک از طرفین معامله، یک نسخه را در اختیار خواهند داشت و هر دو نسخه باید توسط طرفین معامله و شاهدان امضا شود. در صورتی که قرارداد دستی نوشته شود، می‌توان از کاربن برای نوشتن نسخه دوم استفاده کرد.
 5. هنگام نگارش قولنامه به صورت دست‌نویس، حتماً از خوانا بودن کلمات مطمئن شوید.
 6. اگر خودرو ایرادی دارد، حتماً لیست آن‌ها را در متن قرارداد ذکر کنید؛ تا روز انتقال سند، خریدار ادعایی مبنی بر بروز ایرادات جدید بعد از عقد قرارداد قولنامه نداشته باشد. به عنوان مثال، در قولنامه ماشین تصادفی، حتماً باید با جزئیات به محل‌های آسیب دیده اشاره شود. برای دیدن آموزش نحوه استعلام سند خودرو کلیک کنید.
 7. سعی کنید برای افزایش اعتبار، قولنامه ماشین را در حضور چند شاهد امضاء کنید؛ در صورتی که شهود زیر برگه قولنامه را امضاء کنند، شهادت آنها در دادگاه اعتبار زیادی خواهد داشت. البته قولنامه ماشین بدون شاهد هم معتبر است؛ اما در صورتی که مشکلی به وجود آید، اثبات اینکه حق با کدام‌یک از طرفین معامله است، کمی سخت‌تر می‌شود.
 8. توجه کنید که مشخصات خودرو و اطلاعات هویتی اشخاص به طور دقیق و کاملاً صحیح در قرارداد ثبت خواهد شد. در صورت حضور نماینده فروش، باید اطلاعات این شخص نیز در قرارداد درج شود.
 9. هر شرطی که مد نظر خریدار و فروشنده است، قابلیت اضافه شدن به قولنامه خودرو را دارد؛ مگر آنکه شروط ذکر شده با قوانین رسمی کشور تداخل داشته باشند.
 10. در قولنامه فروش ماشین شرایطی، لیزینگی یا قسطی، باید حتماً نحوه و زمان پرداخت اقساط، همچنین شماره حساب مقصد در قرارداد ذکر شود.
 11. هنگام نوشتن قولنامه خودرو، باید هر دو طرف معامله مدارکی مثل کارت ملی، کارت ماشین، سند ماشین و نتیجه کارشناسی را به همراه داشته باشند تا اشتباهی در ثبت اطلاعات قولنامه به وجود نیاید.
 12. طراحی فرم قولنامه معاوضه ماشین تقریباً قوانین مشابهی با موارد ذکر شده در بخش‌های قبلی دارد؛ تفاوتی اصلی در وارد کردن اطلاعات هر دو خودرو و تعیین نحوه پرداخت هزینه‌ها است.
 13. قولنامه حواله خودرو یا قولنامه فروش امتیاز خودرو، تفاوت چندانی با قولنامه خرید و فروش ندارد. فقط باید مدارک شخصی که دارای حواله است را به دقت بررسی کنید تا از صحت اطلاعات آن، مطمئن شوید.
 14. قوانین و طرز نوشتن قولنامه برای ماشین کارکرده و نو یکسان است.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد: مالیات نقل و انتقال خودرو

 
قولنامه محضری خودرو

نوشتن قولنامه ماشین در بنگاه

فرق قولنامه محضری و دستی

تفاوتی ندارد قولنامه ماشین به صورت خانگی، روی کاغذ دست‌نویس باشد یا آن را چاپ کرده باشند؛ تک برگی باشد یا در چند صفحه تنظیم شود. در هر صورت، این قرارداد معتبر است. خریدار و فروشنده باید پایبند به تعهداتی باشند که در این مبایعه‌نامه می‌نویسند. برای مطالعه در رابطه با تفاوت سند ماشین تک برگ با چند برگ کلیک کنید. در خصوص قولنامه محضری که در بنگاه یا نمایشگاه ماشین منعقد می‌شود، خریدار و فروشنده باید مبلغی را تحت عنوان «حق قولنامه خودرو» یا «کمیسیون قولنامه خودرو»، جهت تنظیم قرارداد پرداخت کنند؛ سهم هر یک از طرفین معامله، نیم درصد از کل قیمت خودرو خواهد بود. این موضوع در صورت نگارش دستی قولنامه وجود ندارد. برای اطلاع از قوانین وکالت خرید و فروش خودرو، کلیک کنید.

اعتبار قولنامه ماشین

قولنامه به هر شکلی که نوشته شود، از نظر قانونی معتبر خواهد بود؛ اما با اینکه قولنامه از نظر حقوقی قابل استناد است، اما تا زمانی که سند انتقال مالکیت خودرو در دفاتر اسناد رسمی تنظیم نشود، ماشین به نام فروشنده است. در واقع خرید قولنامه‌ای ماشین بدون سند، اعتبار قانونی ندارد اما در خصوص ادعای خرید وسیله نقلیه و پرداخت هزینه آن، صحت ادعای خریدار را تأیید می‌کند.

نکات مربوط به بیمه نامه در خرید و فروش خودرو

یکی از نکات قابل توجه هنگام خرید خودرو، وضعیت بیمه مورد معامله است. شما می‌توانید علاوه بر بررسی فنی خودرو و دریافت گزارش کارشناسی، از فروشنده بخواهید تا استعلام سوابق خسارت خود را از سامانه سنهاب بیمه مرکزی گرفته و به شما ارائه دهد. با این کار شما می‌توانید از سابقه آسیب‌دیدگی خودرو تا حدودی مطلع شوید. به علاوه، در صورتی که ماشین بیمه شخص ثالث نداشته باشد، شامل جریمه دیرکرد خواهد بود و این هزینه باید از مبلغ قرارداد کسر شود. اگر خودرویی که قصد خرید آن را دارید، فاقد بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه است، می‌توانید هر دو بیمه‌نامه را در سریع‌ترین زمان و با مناسب‌ترین قیمت از بیمه دات کام خریداری کنید.   خرید بیمه شخص ثالث

همچنین با توجه به اینکه در بحث خرید و فروش خودرو مدت زمان باقی مانده از اعتبار بیمه شخص ثالث و بدنه، دو موضوع قابل توجه هستند، توصیه می‌کنیم به مقاله راهنمای بیمه شخص ثالث و راهنمای بیمه بدنه، نیز مراجعه کنید.

قوانین فسخ قولنامه ماشین

در ادبیات حقوقی، به جای بهم زدن معامله، از واژه «خیار» استفاده می‌کنند. این کلمه از اختیار می‌آید و نشان می‌دهد که طرفین معامله چه اختیاراتی در خصوص معامله دارند. پس اگر هنگام امضای قولنامه ماشین با واژه خیار مواجه شدید، حتماً به کلمات بعد از آن مثل مجلس، غبن، تدلیس، شرط، تخلف شرط، تأخیر، تعذر تسلیم، شرکت یا تبعض صفقه و… توجه کنید. اگر معنی کلمه‌ای را نمی‌دانید، حتماً در مورد آن تحقیق کنید یا از یک فرد متخصص در حوزه حقوقی مشورت بگیرید.

هنگامی که می‌خواهید قولنامه خودرو را بنویسید، حتماً برای آن شرایط فسخ قرار دهید. قانون حق فسخ باید در قولنامه ماشین مشخص شود تا در صورت رعایت نکردن مفاد قرارداد از سوی یکی از طرفین قرارداد، امکان فسخ آن وجود داشته باشد. البته با توجه به شرایط، می‌توان حق فسخ را از هر دو طرف معامله یا فقط به یکی از آنها گرفت. شروط فسخ می‌تواند مربوط به زمان تحویل، زمان پرداخت، تغییر شرایط خودرو و… باشد. به علاوه، شما می‌توانید برای فسخ قرارداد و عدم اجرای تعهدات، مبلغی را به عنوان خسارت در نظر بگیرد. شاید یکی از چالش هایی که در هنگام خرید و فروش ماشین با آن مواجه می‌شوید، بحث پیگیری برگ سبز خودرو باشد، به همین منظور توصیه می‌کنیم مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

 • + آیا قولنامه دستی ارزش قانونی دارد؟
 • + هزینه قولنامه بر عهده چه کسی است؟
 • + آیا قولنامه بدون شاهد معتبر است؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
محمودنیا
06 شهریور 1402

سلام ممنون از اطلاع رسانی های خوب شما،
سئوالی داشتم.
اگر چنانچه خرید خودرو از رو آدرس نادرست و کد ملی ارایه شده نامعتبر را در قولنامه درج نماید و اگر مبلغی جزیی را هم به خریدار پرداخت نموده باشد، علیرغم اینکه سرقرار هم حاضر نشده است چیست.
آیا فروشنده میتواند خودروی خود را باتوجه به نادرست بودن اطلاعات خریدار در قولنامه بفروش رساند.
البته مراتب از طریق دفتر قضایی هم پیگیری ولی متاسفانه، ناحیه مربوطه اعلام نمودند که با اطلاعات ارایه شده امکان دسترسی به ایشان میسر نیست.
محمودنیا ۰۹۱۲۶۹۳۵۹۸۵

  person
  نویسنده بیمه
  07 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. در رابطه با این موضوع باید با یک وکیل مشورت کنید.

person
رضا رضایی
30 مرداد 1402

سلام داخل قولنامه ماشین خریدار در بنگاه ذکر کرد که ۱۰ تومن به عنوان بیعانه پرداخت شد و قرار شد پرداخت کنن و بنده امضا کردم ولی بعد از امضا پرداخت و انجام ندادن و هیچ واریزی صورت نگرفته به بنده با این عدم واریزی معامله فسخ میشه؟یا میتونن باز اقدام کنن روی قولنامه چون قولنامه هم از من با ترفندی گرفتن ولی عکسشو دارم

  person
  نویسنده بیمه
  30 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز. در این مورد خاص بهتر است با یک وکیل مشورت کنید.

person
Hamid
28 مرداد 1402

سلام حتما باید از شاهدم ذکرشه داخل قولنامه یا فقط فروشنده و خریدار کافیه

  person
  نویسنده بیمه
  29 مرداد 1402

  سلام. حضور دو شاهد الزامی است.

person
رضا
22 مرداد 1402

سلام بنده یک ماشین معامله کردم ۱۰ روز پیش و قولنامه دستی نوشتیم و در قولنامه نوشته شده که موتور و شاسی ماشین بعد از رویت خریدار سالم میباشد و هر گونه ادعای بعدی مسموع نخواهدبود اما بعد از یک هفته متوجه شدم موتور نیاز به اساس تعمیر دارد و شاسی هر دو طرف هم ضربه دارد و درضمن خیار فسخ معامله هم قید شده اما مبلغ ۵ ملیون برای فرار طرفین نوشته شده در اصل بنده فریب خوردم و امضای خریدار فروشنده و شاود در پشت برگه که سفید است ثبت شده است و زیر قولنامه امضا نشده است فروشنده سازش نکرد بنده شروع به شکایت کردم آیا میتونم نتیجه بگیرم لطفا راهنماییم کنید ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  23 مرداد 1402

  سلام.بله حتما با یک وکیل مشورت کنید.

person
سیاوش عباس آبادی
16 مرداد 1402

سلام
من جمعه رفته بودم پارکنیگ چیتگر ماشینم رو قولنامه کردم. قسمت قولنامه رسمی صفش خیلی طولانی بود طرف گفت بیا دستی بنویسیم فرقی نداره. دوتا قولنامه دستی خیلی کوتاه نوشتیم قرار شد ماشینو بزنم تو پارکینگ دو قبضیش کنیم تا شنبه بریم محضر.
طرف شنبه نیومد امروز زنگ زده میگه ماشینت لکه رنگ داره به من نگفته بودی. باید 15 تومن زیر قیمت بهم بدی.
ما بردیم کارشناسی گفتن که اونجا لکه رنگ داره خودشم دید. ولی الان میگه به من نگفتی
الان من باید چیکار کنم؟
اگه تا پس فردا معامله نکنیم من باید 20 میلیون ضرر زیان بدم یه یارو. الان فهمیدم طرف دلاله
تورو خدا مراقب باشید توی چیتگر پر دلال شده
اصلا قولنامه دستی ننویسید
برید قولنامه رسمی بگیرید

  person
  نویسنده بیمه
  16 مرداد 1402

  سیاوش عزیز سلام
  متاسفانه به دلیل اینکه داخل قولنامه ذکر نشده که «خودرو دارای یک لکه رنگ است که به رویت خریدار رسیده»، خریدار می‌تواند این ادعا را بکند. اگر داخل قولنامه نوشته باشید که ماشین کارشناسی شده، شاید بتوانید به کمک برگه کارشناسی ارعای طرف مقابل را رد کنید. در غیر این صورت کار بسیار دشواری دارید.
  اگر در چنین شرایطی هستید، حتماً به همراه برگه قولنامه و برگه کارشناسی خودرو، به یک وکیل مراجعه کنید تا موضوع را از نظر قانونی بررسی کند.

person
فرشاد چابک
04 مرداد 1402

سلام میشه دانلود قولنامه ماشین تک برگی رو هم قرار بدید؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 مرداد 1402

  سلام. در اواسط همین مقاله لینک دانلود قولنامه قرار دارد.

person
صالح غلام پور
04 مرداد 1402

ببخشید میشه بگید فرق متن مبایعه نامه خودرو با متن قولنامه خودرو چیه؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 مرداد 1402

  سلام. مبایعه نامه یک قرارداد رسمی است اما قولنامه اعتبار کمتری دارد.

person
جواد لفظی
04 مرداد 1402

سلام وقت بخیر. قول نامه ماشین من دستی بود و فروشنده موقع تحویل ماشین زد زیر قول و قرارش. من میتونم با قولنامه خودرو دستی شکایت کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 مرداد 1402

  سلام. بله می توانید.

person
علیرضا جمالی
04 مرداد 1402

سلام وقت بخیر. من برای قلنامه ماشین رفتم بنگاه گفت باید نفری 1 درصد از قیمت معامله رو به من بدید. آیا این قانونیه؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 مرداد 1402

  سلام. بله.

   person
   بهنام
   25 مرداد 1402

   نفری نیم درصده. جمعا فروشنده و خریدار یک درصده.

person
زهرا
02 مرداد 1402

قولنامه ماشین دستی باشه یا فایل pdf رو چاپ کنیم ، فرقی داره؟ یعنی دستی نوشتن تو اعبتار قولنامه ماشین تفاوتی ایجاد میکنه ؟

  person
  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1402

  خیر تفاوتی نداره، مهم اینکه بند ها چی باشه و امضا و اثر انگشت دو طرف وجود داشته باشه.

person
کریم
02 مرداد 1402

من یه تجربه بد دارم گفتم براتون بگم، سال پیش بود یه سمند 99 قولنامه کردیم، طرف غریبه بود، یه سری خرابی های ماشین رو که ما خودمون هم دیده بودیم تو قولنامه ذکر کردیم و بستیم. خلاصه بعدا مشخص شد کلا ماشین روغن سوزی داشته و اون موقع که ما چک کرده بودیم، با یه ترفند یه کاری کرده بودن که مشخص نشه. بعدا هم که داستان به شکایت رسید تهش ما خسارت فسخ دادیم چون تو قولنامه خودرو ذکر نکرده بودیم.
حواستون خیلی باشه به چک کردن سلامت ماشین.

  person
  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1402

  خیلی ممنون از توضیحات مفید‌تون

person
ارمان
02 مرداد 1402

تا می تونید بند اضافه کنید به قولنامه ماشین، هر چیزی که فکر میکنید جزو شرایطی خاصی میشه رو ذکر کنید. بعدا که به خدا نکرده به مشکل می خورید می فهمید چه قدر مهمه کلمه به کلمه قولنامه ماشین

  person
  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1402

  ممنون از انتقال تجربه‌تون

person
سارا
02 مرداد 1402

فایل PDF قولنامه دانلود نمیشه چرا؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1402

  سارا عزیز لینک دانلود فایل pdf قولنامه ماشین رو آپدیت کردیم و الان بدون مشکل آماده دانلود هستش.

person
عاطفه
01 مرداد 1402

برای خرید و فروش ماشین صفری که هنوز از کارخانه نیومده بیرون، تو قولنامه بند خاصی باید ذکر بشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 مرداد 1402

  سلام. بهتر است به صفرکیلومتر بودن خودرو اشاره کنید.

  person
  نویسنده بیمه
  01 مرداد 1402

  عاطفه عزیز
  کافی هستش در بخش های پایانی در قسمت بندها تمامی شرایط رو ذکر کنید. برای مثال ذکر کنید که ماشین از کدام کارخانه تحویل گرفته خواهد شد، در چه تاریخی، به چه قیمتی و… هر چه دقیق تر شرایط را بنویسید، بعدا در هنگام پیگیری به مشکلات کمتری بر خواهید خورد.

person
مهدی
01 مرداد 1402

قولنامه ماشین رو گم کنیم چی میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 مرداد 1402

  مهدی عزیز معمولا قولنامه دستی ماشین در دو نسخه نوشته میشه که یکی دست فروشنده و دیگری دست خریدار می مونه. اگر امکانش رو دارید از نسخه دست طرف دیگر استفاده کنید در غیر این صورت اگر طرف مقابل قولنامه ماشین رو در اختیار نزاره، در فرایند های شکایت و پیگیری به مشکل بر خواهید خورد.

person
رامین
01 مرداد 1402

اقا توروخدا موقع امضا کردن قولنامه دستی ماشین تو بنگاه غریبه دقت کنید، من همین هفته پیش سر بی دقتی و عدم توجه درست به بند های قولنامه، 10 میلیون ضرر فسخ قرارداد رفت تو پاچه ام

  person
  نویسنده بیمه
  01 مرداد 1402

  رامین عزیز
  امیدوارم این تجربه تلخ دیگه براتون پیش نیاد، ممنون میشم توضیحات بیشتری در رابطه با این اتفاق برامون بگید تا بقیه دوستان استفاده کنن.

person
reza
01 مرداد 1402

مرسی فایل pdf عالی بود و کارمون راه افتاد 👍

  person
  نویسنده بیمه
  01 مرداد 1402

  خواهش میکنم reza عزیز، خوشحالیم که مفید بوده.

person
هاشم
01 مرداد 1402

قولنامه رو خودمون بنویسیم اعتبار داره؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 مرداد 1402

  بله قولنامه‌ای که به امضا و اثر انگشت طرفین قرارداد در بیاد، قانونی بوده و قابل پیگیری هستش.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید