۲۲ شهریور ۱۴۰۲

۹ نکته وکالت خرید و فروش خودرو که اگر ندانید سرتان کلاه می‌رود

فرض کنید برای خرید خودرو به مراکز مربوطه مراجعه کرده‌اید. خودرویی چشمتان را می‌گیرد و پس از ارزیابی‌های لازم و مذاکره در رابطه با قیمت و رسیدن به توافق می‌خواهید معامله را انجام دهید. یا خودروی خود را برای فروش به این مراکز می‌برید. مهم‌ترین مسئله در رابطه با خرید و فروش خودروی دست دوم، انجام کارهای قانونی است تا در آینده مشکلی برای طرفین به وجود نیاید. وکالت خرید و فروش خودرو ، نکته‌ای است که پس از انجام تطابق‌های لازم در مورد مشخصات خودرو، شماره موتور، شماره شاسی و … با برگه سبز خودرو، باید به آن توجه کنید.

گاهی اوقات افراد به دلایلی مانند مشغله زیاد نمی‌توانند برای خرید و فروش خودرو شخصاً حضور داشته باشند. در نتیجه انجام این کار را به اشخاص دیگری که مورد اطمینانشان هستند، واگذار می‌کنند. در واقع، به شخص دیگری وکالت می‌دهند که در غیاب ایشان، کارهای قانونی در رابطه با خرید و فروش را با توجه به نکات معامله خودرو انجام دهند. اما خرید و فروش به شکل وکالتی شرایط خاصی دارد. در ادامه‌ی این مطلب ما را همراهی کنید تا خدایی ناکرده از این مسئله متضرر نشوید.

وکیل و موکل در خرید و فروش وکالتی خودرو

وکالت یک مسئله حقوقی است. در مورد وکالت خرید و فروش خودرو، شخص خریدار یا فروشنده موکل و شخصی که وکالت را می‌پذیرد، وکیل محسوب می‌شود. وکیل لازم نیست حتماً شخص تحصیل‌کرده یا حقوقدان باشد. شما به هر فردی که اطمینان دارید، می‌توانید وکالت خرید و فروش خودرویتان را بدهید. ولی بحث اطمینان اینجا مطرح است، چون این مسئله حقوقی می‌تواند برای شما دردسرساز باشد. در وکالت دادن، بحث انتقال مالکیت نیست. به بیان حقوقی، ” اثر عقد وکالت تملیک نیست؛ بلکه اعطای نمایندگی است”. در وکالت دادن، دو طرف، یعنی هم وکیل و هم موکل در قبال هم مسئولیت‌ها و حق و حقوقی دارند.

وکالت خرید و فروش خودرو

مواردی که باید در وکالت خرید و فروش خودرو رعایت کنیم

انوع وکالت خرید و فروش خودرو

وکالت خرید و فروش ماشین سه نوع مختلف دارد که به شرح زیر است:

 1.  وکالت خرید خودرو: شما به فردی که مورد اطمینانتان است، وکالت می‌دهید که کلیه کارهای مربوط به انتخاب خودرو، تعویض پلاک، سند زدن و کلیه کارهای قانونی مربوط به خرید خودرو را انجام دهد. این فرد از طرف شما حق امضا دارد.
 2. وکالت فروش خودرو: شما به فردی که مورد اطمینانتان است وکالت می‌دهید که کلیه کارهای مربوط به فروش خودرو را انجام دهد.
 3. وکالت فروشنده به خریدار برای پلاک زدن: در اینجا شما به شخص خریدار وکالت می‌دهید که از طرف شما کارهای مربوط به تعویض پلاک، برگه سبز و کارت خودرو را انجام دهد. در این‌گونه مواقع بهتر است برای جلوگیری از ضررهای بعدی، مدت زمان کوتاهی را در وکالتنامه ذکر کنید. مثلاً شخص خریدار تا فلان تاریخ از طرف شما وکیل است که کار تعویض پلاک را انجام دهد.

۲ گونه کلی وکالت

به وکلای خود می‌توانید به دو گونه وکالت دهید که هر کدام شرایط و قوانین خود را دارد.

۱. وکالت ساده و معمول: در این نوع وکالت، شما برای مدت زمان مشخص و خاص، وکالت مال خود را به فرد دیگری می دهید. وکیل طبق چارچوب قرارداد، حق و حقوقی دارد. در این نوع وکالت، وکیل و یا موکل می‌توانند هر زمانی که خواستند، وکالت را باطل کنند.

۲. وکالت بلاعزل: این نوع وکالت که این روزها به دلایل مختلفی مانند در رهن بودن سند خودرو، فرار از پرداخت مالیات، عجله فروشنده و … در خرید و فروش خودرو بسیار با آن مواجه می‌شویم، یکی دیگر از انواع وکالت است. همان‌طور که از خود کلمه پیداست، وکالت بلاعزل، وکالتی است که قابل سلب شدن نیست. البته این بدان معنی نیست که مثلاً فروشنده هیچ حقی در قبال خودرو و یا مال خود ندارد. با گرفتن وکالت بلاعزل فروش وکیل مالک آن خودرو شده‌است. درست است که موکل نمی‌تواند وکیل را عزل کند؛ ولی همچنان می‌تواند، وکالت را خودش انجام دهد. بهترین کار در وکالت بلاعزل فروش، نوشتن مبایعه‌نامه در کنار وکالت بلاعزل است. در این صورت حق مالکیت برای خریدار، لحاظ می‌شود. حتی با فسخ وکالت، خریدار می‌تواند با استناد بر مبایعه‌نامه، برای دریافت سند رسمی اقدام کند.

چگونه وکالت‌نامه باطل می‌شود

وکالت ساده یا وکالت بلاعزل تحت شرایط خاصی از بین می‌روند که این شرایط به شرح زیر است:

 • فوت وکیل یا موکل
 • از بین رفتن مورد وکالت
 • اتمام تاریخ وکالت

خطرات خرید و فروش وکالتی خودرو

بسیاری از افراد به دلیل مشغله کاری زیاد، خرید و فروش خودرو خود را به اشخاص دیگری می‌سپارند. به آن‌ها وکالت می‌دهند که از طرفشان عهده‌دار این مسئولیت شوند. باید بدانید که در وکالت فروش خودرو و خرید آن، خطراتی هم نهفته است.

در بسیاری از موارد مشاهده شده‌ است که برای مثال: فروشنده خودرو به خریدار وکالت می‌دهد که کارهای مربوط به تعویض پلاک را شخصاً انجام دهد. پیشنهاد می‌کنیم که تنها در صورتیکه شخص خریدار را کاملاً می‌شناسید، به وی وکالت دهید. ممکن است بعداً دچار مشکلات فراوانی شوید. در طول زمانی که خودرو در دست خریدار است تا کارهای مربوطه را انجام دهد، ممکن است، هر حادثه‌ای در رابطه با خودرو رخ دهد که شما مقصر هستید. قانون فقط مالک حقیقی خودرو را به رسمیت می‌شناسد. در صورتی که تصادف، قاچاق و یا هر مسئله‌ی دیگری در طول این مدت رخ دهد، شما طرف حساب قانون هستید.

دیگر مشکلات خرید و فروش وکالتی

شخص خریدار، ممکن است با وکالت‌نامه به مراکز تعویض پلاک مراجعه کند. در آنجا به جای تعویض پلاک و برگه سبز، خودرو توقیف شود. بنا به دلایلی مانند: در رهن بانک بودن سند خودرو، داشتن شکایت، توقیف قضایی برای پرداخت مهریه، مسائلی همچون انحصار وراثت و … ممکن است، خودرو در مراکز تعویض پلاک توقیف شود. حتی ممکن است، مثلاً اتاق خودرو تعویض شده‌باشد و فروشنده این مسئله را از شما پنهان کرده باشد. در مراکز تعویض پلاک این مسئله معلوم شده و مشکلاتی را برای خریدار به وجود می‌آورد. رئیس پلیس راهور در رابطه با پرونده‌هایی که از طریق وکالتی خودرو خرید و فروش شده هشدار داده است.

وکالت خرید و فروش ماشین

نکاتی که برای وکالت خرید و فروش خودرو باید بدانید

گاهی حتی با اینکه طرفی را که به او وکالت داده‌اید به خوبی می‌شناسید و به وی اطمینان کامل دارید، باز هم دچار مشکل می‌شوید. مثلاً خودرویی را از طرف شما خریداری می‌کند که شما تمایلی به خرید آن نداشته‌اید. یا خودروی شما را با قیمتی که مورد قبول شما نیست، معامله می‌کند.
در خرید و فروش خودرو، ممنوع‌المعامله نبودن طرفین بسیار مهم است. حتماً این موضوع را در نظر داشته باشید. در انجام اینگونه معامله‌ها باید هوشیار باشید و محتاطانه عمل کنید.

اگر برای نوشتن قولنامه خودرو نیاز به نمونه استاندارد دارید به مقاله قولنامه ماشین مراجعه کنید.

پرداخت هزینه‌های خرید و فروش خودرو وکالتی

مسئله‌ی دیگری که برای افراد حائز اهمیت است، پرداخت هزینه‌های مربوط به خرید و فروش خودرو است. پرداخت این هزینه‌ها توافقی است. دو طرف با هم از قبل در رابطه با این هزینه‌ها صحبت می‌کنند و به توافق می‌رسند. عموماً پرداخت هزینه‌های خودرو از قبیل خلافی خودرو و … بر عهده فروشنده و تعویض پلاک بر عهده خریدار است.

اگر چه در دنیای امروز سرعت بخشیدن به کارها، بسیار مهم است؛ اما نباید برای سریع انجام شدن کارها خود را به دردسر بیاندازید. بهتر است برای کارهای مهم مانند وکالت خرید و فروش خودرو تمام جوانب و عواقب کار را در نظر بگیرید و با چشمانی باز این کار را انجام دهید تا در دام کلاه‌برداران و افراد سودجو نیافتید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
یاسر
۱۰ آذر ۱۴۰۲

سلام
من وکالت دارم از جانب فروشنده..یکماه
میتونم با وکالت ماشین رو به کسی دیگه آیی وکالت بدم؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۱ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  وکالت برای نقل انتقالات توسط شما صادر شده است.

person
علی
۰۹ آذر ۱۴۰۲

سلام
ماشین خریدم بنام طرف نیس وکالت داره
وکالت ازش گرفتم‌ الان میخوام بفروشم
میتونم وکالت به طرف بدم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۱ آذر ۱۴۰۲

  سلام. در این خصوص با مشاوران حقوقی مشورت نمایید.

person
javid
۰۷ آذر ۱۴۰۲

سلام
برای وکالت دادن ایا حضور خریدار لازم است یا حتما باید کارت ملی باشد یا با عکس کارت ملی میشه وکالت داد؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برای تنظیم وکالتنامه حضور فرد الزامی است.

person
میلادج
۰۷ آذر ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر من خودرویی خریدم ۸روز مهلت تعویض پلاک داشتم مشکلی پیش اومد نشد برم
الان میگم اقا یه روز تمدید برم پلاک بزنم اذیت میکنه میگه ۱۰م تومن پول بده تمدید کنم باید چیکار کنم ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است این موضوع را بین خودتان حل کنید یا در صورت پرداخت هزینه آن را در قولنامه ذکر نمایید.

   person
   Milad j
   ۰۸ آذر ۱۴۰۲

   ممنون یعنی اینکه نمیاد تمدید کنه ۱۰ میلیون میخاد تمدید کنه این قانونیه

    person
    نویسنده بیمه
    ۱۲ آذر ۱۴۰۲

    خیر قانونی نیست

person
امین آقا
۰۷ آذر ۱۴۰۲

سلام. خریدار با وکالت بلاعزل از طرف فروشنده واسه کارهای تعویض پلاک، میتونه خودرو رو به کسی دیگه بفروشه و وکالت به خریداردوم بدهد؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در این رابطه از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید.

person
امین
۰۷ آذر ۱۴۰۲

سلام. وقت بخیر، من از طرف فروشنده وکالت بلاعزل نسبت به کارهای تعویض پلاک دارم، میتونم بدون تعویض پلاک ماشین رو به کسی دیگه بفروشم و با وکالتی که از طرف فروشنده دارم به خریدار وکالت بدهم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام. خیر بهتر است این کار را انجام ندهید.

person
سیروان
۰۵ آذر ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید وقتتون بخیر در رابطه با دو تا خودرو جهت محافظه که انگاری ۲۰ میلیون تومان سر بدم تا ماشینو وردارم و اینکه ۱۰۰ تومن دارم ۲۰ تومنم حالا چهار پنج ماهه بهشون بدم و اینکه تا �لغو من تسویه کنم می‌تونم سند به نام ایشون نزنم و دو طرفه اینم وکالت امضا کنیم بین هم ممنون میشم راهنماییم کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است یک قولنامه تنظیم کنید و مراحل را به صورت قانونی پیش ببرید.

person
امین
۰۲ آذر ۱۴۰۲

با سلام من ی ماشین خریدم و قولنامه دستی ب اسم خودم گرفتم و پولم خودم دادم ، ولی پلاک ماشین ب اسم خانومم زدم ، الان چجور میتونم پیگیر باشم ک ثابت کنم پولو من دادم و این خانم هیچ دینی نصب ب این ماشین نداره ؟؟؟ آیا میتونم ماشین رو برگردونم ب خودم یا ن ؟؟؟ چکار لازمه انجام بدم ؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می توانید تعویض پلاک کنید یا پلاک را به نام خودتان انتقال دهید.

person
…..
۲۷ آبان ۱۴۰۲

سلام… داداش من چند ساله پیش یه موتورسیکلت به یکی فروخته، بعد وکالت تام داده که بره تعویض پلاک کنه،از اون موضوع چند سالی گذشت و خبری از خریدار نبود اونوقت الان پیامک دادگستری اومده بهش که بره اونجا انگار اون کسی که موتور رو خریداری کرده الان داره باهاش خفت گیری میکنه.الان ما باید چیکار کنیم ممکنه بردار منو مقصر بدونن؟رفتیم اونجا اصن چجوری باید ثابت کنیم داداشم کاری نکرده🥺💔

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در چنین مواردی بهتر است با یک وکیل حقوقی مشورت کنید.

person
کامیار
۲۷ آبان ۱۴۰۲

سلام من به یک بنگاه خودرو ماشینم رو به صورت قولنامه ای به مبلغ ۱۸۲ میلیون تومان فروختم که ۸۲ میلیون تومان رو همون روز گرفتم ولی واسه مابقیه پول بنگاه ۴ روز فرصت خواست اما الان ۲۰ روز شده و همچنان بنگاهی ۱۰۰ تومن باقی پول رو پرداخت نکرده. مدارک هم همگی دست خودمه. باید کجا برم شکایت کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می توانید به شورای حل اختلاف یا دادگاه مراجعه کنید.

person
بختیاری
۱۸ آبان ۱۴۰۲

سلام من خودرویی رو وکالتی خریدم هنوز هم منقضی نشده و تاریخ داره،فروشنده رفته پلیس راهور و شکایت سیستمی کرده به دلیل عدم فک پلاک و ماشین رو کلانتری توقیف کرده،تمام مدارک خودرو هم دست خودمه
میتونم برم راهور و با وکالت نامه ای که دارم ماشین رو آزاد کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۰ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید با در دست داشتن مدارک برای ترخیص خودرو اقدام نمایید.

person
میلاد
۱۵ آبان ۱۴۰۲

سلام من ماشینمو فروختم به شخصی
ماشین برد کارشناسی که خودش( خریدار) تعیین کرده بود رفتیم معایب ماشینو گفت حتی برا شاسی هاش مبلغی هم کم کردم بعد رفتیم تعویض پلاک و برگ سبز بنامش شد تمام بعد‌از‌چند‌روز‌زنگ‌زده‌میگه‌ماشینت‌خرابه‌شکایت‌میکنم
ممنون میشم راهنماییم کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در چنین مواردی حتما باید فروش خودرو به وسیله تنظیم یک قولنامه صورت گیرد که در آن تمام نکات لازم ذکر شود. بهتر است با یک وکیل حقوقی در این مورد مشورت کنید.

person
رامشگر
۱۰ آبان ۱۴۰۲

سلام من ماشین در بتگاه فروختم وکالت تعویض هم دادم اما بنگاه به من مبایعنامه تداد و گفت فقط عکس بگیر ایا این عکس اعتبار قانونی دارد و ایا بنگاه می تواند مبایعنامه به من نده یعنی حق این کار را دارد یا خیر

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ آبان ۱۴۰۲

  سلام. خیر باید یک نسخه از قولنامه را تحویل بگیرید.

person
رضا
۰۶ آبان ۱۴۰۲

سلام بنده ماشین سواری چند سال پیش خریداری کردم وکالت پلاک گرفتم ام به دلایلی موفق به تعویض پلاک نشدم
چند روز پیش ماشین بردن پارکینگ بعداستعلام گفتن صاحب ماشین بدهکاری داره ماشین باید پارکینگ بمونه
الان سوال من اینه که واقعا دادیار میتونه جلو ماشینی که من وکلات پلاک داشتم بگیره یانه

ممنون میشم راهنمایی کنید؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله بر اساس قانون پلاک به اسم مالک قبلی است و توقیف می شود. بهتر است کارهای مربوط به انتقال پلاک را زودتر انجام دهید.

person
امیر
۰۱ آبان ۱۴۰۲

سلام یکی از اتباع ماشین خریده و سند به اسم من خورده اما ماشین در اختیار اتباع هست.باید وکالت بدم ک ماشین دست ایشون هست
ک فردا پای من گیر نباشه در صورت تصادف

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله بهتر است سندی تنظیم کنید تا در صورت بروز حادثه مشکلی برای شما به وجود نیاید. دقت داشته باشید که برای تنظیم سند ایشان باید کارت اتباع داشته باشند.

   person
   mahdi.abdalhiiiii@gmail.com
   ۰۵ آبان ۱۴۰۲

   سلام من یه ماشین از یه بنده خدایی از زاهدان خریداری کردم اون هم از یکی دیگر وکالتی گرفته بود به من هم وکالتی داد وکالت من تمام شود صاحب اش مال گلستان است ومن ایرانشهر هستم و هزینه اش را ندارم برم پیدایش کنم ونه شماره تلفنی از صاحب پلاک ندار
   م لطفاً راهنمایی کنید ممنون

    person
    نویسنده بیمه
    ۰۶ آبان ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    باید با فروشنده هماهنگ کنید و هر چه سریعتر کارهای نقل و انتقال خودرو را انجام دهید.

person
بلوچستانی
۲۷ مهر ۱۴۰۲

سلام بنده خودرویی خریدم که وکالت تعویض پلاک رو ب اسم خواهرم زدم الان موقع تعویض پلاک خواهرم میگه ب اسم من نزنید آیا الان میتوانم خواهرم ک تعویض پلاک نکرده ی وکالت دیگری ب من بدهد تا تعویض پلاک ب اسم خودم کنم؟ یا باید حتما دوباره از صاحب اصلی پلاک وکالتی برای خودم بگیرم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام. بله فروشنده باید به شما وکالت دهد.

person
ابوالفضل
۲۴ مهر ۱۴۰۲

سلام بنده از کسی خودرویی خریدم وپولش رو کامل دادم مبایعه نامه هم داریم تاریخ وصول چک ها وپول نقد همه هست بعد از مدتی این طرفی که ازش ماشین رو خریدم رفته شکایت کرده که من پولی بابت ماشین که ازش خریدم ندادم چون من هم مدارک داشتم که پول خودرو رو دادم رای به نفع من اومدحالا با گذشت دو سال از راه دیگری میخواد ماشین رو از من بگیره با صاحب قبلی ماشین ساخت و پاخت کردن که پولی به صاحب قبلی خودرو پولی داده نشده الان ماشین منو خوابوندن چیکار باید بکنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۵ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است در این رابطه با یک وکیل حقوقی مشورت نمایید.

person
میثم
۲۳ مهر ۱۴۰۲

سلام،بنده باوکالت کاری جهت انجام کارهای اداری و تعویض پلاک خودرو خود را در یک دفترخانه ای که آشنای خریدار بود خودرو راوکالت زدم.از آنجا که به نحوه تنظیم وکالت نامه کاری آشنا نبودم و کارمندان دفترهم هیچ توضیح ندادند ومرا آگاه نکردند .وکالت نامه بدون قید زمان تنظیم شده.ولی خریدار بادست خود حداکثر زمان لازم تعویض پلاک را نوشته وتایید کرده.خریدار اگر برای تعویض پلاک تاخیر کند من چکار میتوانم بکنم.لطفا راهنمایی کنید.

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۴ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که بعد از بازه مشخص شده تعویض پلاک صورت نگرفت می توانید از خریدار شکایت کنید.

person
علی
۲۳ مهر ۱۴۰۲

سلام . همسرم ماشین خودشو به اسم من وکالت زده و من هم زدم به اسم کسی دیگر اما مبایعه نامه نوشته نشده و پولی به بنده نداده و ماشین و کل مدارک دستش میباشد،،، آیا اون فرد می‌تواند ماشینو صاحب شود ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اگر سند یا قولنامه ای دارید، می توانید ادعای مالکیت کنید.

person
یوسف زندی
۲۲ مهر ۱۴۰۲

سلام من درتاریخ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ماشین بصورت قولنامه فروختم به شخص بنگاهی و اونم بعداز مدتی به شخص دیگری واگذار کرده و تاکنون تعویض پلاک نشده ومن هم برای او شکایت الزام فک پلاک زدم ایا میشه راهنمایی کنین
ممنونم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۲ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  شکایت کنید و برای فک پلاک به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید.

person
محمد
۱۹ مهر ۱۴۰۲

سلام بنده خودرویی گرفتم و‌از فروشنده وکالت فروش گرفتم ،امکانش هست تعویض پلاک نکنم خودرو رو با وکالت به کسی دگ ای بفروشم یا باید حتما تعویض پلاک کنم بعدا بفروشم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است تعویض پلاک را انجام دهید و سپس برای فروش اقدام نمایید.

person
امید
۰۳ مهر ۱۴۰۲

سلام من یک ماشین خریدم موتور ماشین مشکل داشت بعد فروشنده گفت از پولم کم کن بعد از مراجعه به مکانیک هزینه اعلام کرد بعد مابقی پول ماشین به فروشنده پرداخت کردم بعد از تعویض پلاک و سند الان آمده میگه بقیه پول من بده .

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است در چنین مواردی شرایط را به طور کامل در قولنامه ذکر کنید. شرایط شامل نحوه پرداخت هزینه، شرایط خودرو و مبلغ نهایی و سایر موارد است.

person
مهدی
۲۲ شهریور ۱۴۰۲

سلام
من یه ماشین خریدم که فروشنده یه وکالت کلی از طرف پسرش داشته و به من تو محضر خانه وکالت داد برای تعویض پلاک اقدام کردم که مرکز گفت مرده از پسرش کلی و عمل تعویض پلاک رو انجام نمیده بعد من دوباره به محضر خانه رفتم و مشکلو گفتم و اون وکالت نامه رو اصلاح و کرد و من دوباره به مرکز تعویض پلاک رفتم ،اونجا هم دوباره گفت کلی هست و برو استعلام وکالت نامه رو بگیر بیار ،این کار رو کردم تعویض پلاک انجام شد و سند به نام من خورد ،می خواستم بدونم الان که سند به نام من خورده پسر اون آقا یهو مدعی نشه که پدرش چرا ماشین رو فروخته یا اگه مدعی بشه مشکلی برای من پیش نمیاد ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بعد از سند زدن خودرو رسما به شما انتقال یافته. در صورت بروز مشکل بهتر است با یک وکیل مشورت نمایید.

   person
   فروشنده
   ۱۸ آبان ۱۴۰۲

   سلام من ۳ماه پیش ماشین له صورت قولنامه ای فروختم
   خریدار الان برای تعویض پلاک رفته و به دلیل فرسودگی و تعویض شاسی پلاک نشده و گفتن به خریدار یا باید ماشینو پس بدی یا وکالت بدون تاریخ بگیری چند سال دستت باشه بعد اسقاط کنی راهنماییم کنید

    person
    نویسنده بیمه
    ۲۱ آبان ۱۴۰۲

    سلام. موضوعی که گفته اند درست است. باید همین کار را انجام دهید.

person
علیرضا
۲۲ شهریور ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید . مشکل من اینه ک صاحب اصلیه پلاک ی وکالت پنچ ساله دادن ب خانمی الان من میخوام از این خانم وکالت بگیرم میگن ک پنچ ملیون بهشون بدم . درصورتی ک خزینه وکالت ۱۴۰ هزار تومنه . چه راهی وجود داره ک مشکلو حل کنم؟
پول زوری میخوان بگیرن و من این پولو نمیدم . ممنون میشم راهنمایی کنین

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است با یک وکیل مشورت نمایید.

person
Mohammad
۱۱ شهریور ۱۴۰۲

سلام من یک ماه ماشینمو معاوضه کردم با یه ماشین دیگ از همون بنگاه مابقیشو چک دادم و قرار شد هروقت چک من پاس شد وکالت بدن برای تعویض پلاک
دو روزه چکم پاس شده اما الان هرچی زنگ میزنم بهونه میارن لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. به صورت حضوری مراجعه کنید و در صورت عدم همکاری فرآیند کار را به صورت قانونی پیگیری کنید.

person
رضا
۰۸ شهریور ۱۴۰۲

سلام. من یک موتور بصورت وکالتنامه یکماهه خریداری کردم اما وکالتنامه رو گم کردم و هنوز تعویض پلاک نکردم.
اگه فروشنده حاضر نشه دوباره وکالت بده باید چیکار کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. باید با یک وکیل مشورت نمایید در اون صورت.

person
رسول
۰۳ شهریور ۱۴۰۲

سلام – بنده ۴ سال پیش یک خودرو فروختم – بنابه درخواست خریدار وکالت رو به نام همسر خریدار زدم . حالا از هم جدا شدن و خریدار از من شکایت کرده که چرا پول رو از اون گرفتم ولی وکالت رو به نام زن سابقش زدم . مدرکی ندارم که ثابت کنه خودش ازم خواسته ، الان چکار می تونم انجام بدم .

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. همین ادعا را مطرح نمایید. بهتر است با یک وکیل مشورت نمایید و اگر در زمان عقد قولنامه خودشان حضور داشتند از قولنامه برای اثبات ادعا استفاده نمایید.

  person
  یوسف زندی
  ۲۲ مهر ۱۴۰۲

  سلام من درتاریخ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ماشین بصورت قولنامه فروختم به شخص بنگاهی و اونم بعداز مدتی به شخص دیگری واگذار کرده و تاکنون تعویض پلاک نشده ومن هم برای او شکایت الزام فک پلاک زدم ایا میشه راهنمایی کنین
  ممنونم

   person
   نویسنده بیمه
   ۲۳ مهر ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   می توانید از طریق قانونی این موضوع را پیگیری کنید.

person
امیر
۳۱ مرداد ۱۴۰۲

سلام من تفویض وکالت خودرو ب نامم‌زده شده میتونم تعویض پلاک کنم‌یا به کسی وکالت تعویض پلاک بدم

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. بله می توانید برای تعویض پلاک اقدام کنید.

person
مسعود
۲۹ مرداد ۱۴۰۲

سلام و خسته نباشید…
بنده یه خودرویی را فروختم و بین خودمون و یه شاهد قولنامه نوشتیم و یه شاهد امضاء کرده بعد به دفتر خانه مراجعه کردیم و دفترخانه به خریدار مدت یک هفته مهلت داد تا خریدار بره تعویض پلاک کنه اما نرفته و تاریخش گذشته آیا اگر خدایی نکرده تصادف کنه یا به شخصی بزنه یا هر چیز دیگه ای آیا پای من گیره یا نه… ضمناً چیکار باید بکنم این آقا نمیره تعویض پلاک کنه ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید 🙏

  person
  نویسنده بیمه
  ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. بله. چون پلاک خودرو به اسم شما ثبت شده هر جرمی اتفاق بیفتد، شما درگیر موضوع خواهید شد. به همین دلیل تعویض پلاک یکی از مراحل مهم قبل از تحویل خودرو است.

person
ابوالفضل
۲۵ مرداد ۱۴۰۲

سلام بنده یک موتور به صورت قولنامه ای فروختم و خریدار میگه شما باید پیگیری سند رو انجام بدید در صورتی که من هم به صورت قولنامه ای از یک شخص دیگری خریدم و همینطور موتور چند دست گشته الان تکلیف چیه؟ و بنده باید سند موتور رو پیگیری کنم یا شخص خریدار باید پیگیری کنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۵ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. به خریدار جدید قولنامه خودتان را نیز بدهید و برای تغییر مالکیت اقدام کنید. از یک وکیل حقوقی کمک بگیرید.

person
محسن
۱۸ مرداد ۱۴۰۲

بنده خودرو رو با قولنامه دستی ۳ نفر شاهد که فروختم، به خریدار وکالت تعویض پلاک یکماهه داده بودم الان وقتش گذشته و خریدار به یکی دیگه فروخته و فرد جدید میگه وکالت بنام من بزن. آیا وکالت جدید بزنم فرد قبلی نمیتونه مدعی بشه؟. الان اگه قاچاقی خلافی صورت بگیره پای چه کسی گیره؟. سپاس

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. خودرو را به هر شخصی فروخته اید باید به او وکالتنامه دهید.

person
مهرداد
۱۷ مرداد ۱۴۰۲

سلام. یه خودرو ۱۱ سال پیش فروختم یه دست دیگه فرخته شده. هرچی از خریدار خواستم پلاک منو بده وبرای خودش اقدام کنه نکرد. منم موضوع رو پیش پلیس ثبت کردم. الان تصادف کرده ومیخواد خسارت بگیره وبیمه منو میشناسه. ایا من میتونم غیر از وکالت پلاک به ایشون هیچ وکالت دیگه ای بدم؟ میگه باید بیایی ۵۰ میلیون پول رو بگیری بدی به من یا وکالت بدی خودم بگیرم. قانون چی میگه؟ من برای چی باید به گردن بگیرم پول گرفتم وقتی نه پول مال منه نه اون قبلا به حرفم اهمیت داده. حالا که گیرکرده حق باکیست

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ مرداد ۱۴۰۲

  چون بیمه نامه به اسم شماست و تعویض پلاک انجام نشده است باید خسارت را پرداخت کنید. البته می‌توانید به امور بیمه مراجعه کنید و موضوع را گزارش دهید. قوانین شرکت های بیمه در این زمینه با هم متفاوت است.

person
میثم
۰۲ مرداد ۱۴۰۲

سلام به بنده تفویض وکالت شده برای تعویض پلاک ایا مدارک شناسایی فروشنده خودرو (شناسنامه و کارت ملی) نیاز میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. باید کپی مدارک را داشته باشید.

   person
   تعویض پلاک
   ۰۱ مهر ۱۴۰۲

   سلام وقتی وکالتنامه دارید نیازی به مدارک فروشنده برای تعویض
   پلاک نیست

person
مینا
۰۱ مرداد ۱۴۰۲

با سلام
بنده ماشینی رو قولنامه و وکالتی خریداری کردم . تا ۱۵ مرداد ماه وکالت دارم و با فروشنده تسویه کردم . متاسفانه ماشین همون روز خراب شد مجبور شدم بفرستم تعمیرگاه سایپا تا به الان تامین قطعه نشده . ایا ۱۵ مرداد بگذرد من میتونم به شماره گذاری \لاکمراجعه کنم یا باید تمدید کنم ؟ برای تمدید نیاز است فروشنده مجددا حضور داشته باشه ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. خیر اگر تاریخ وکالت نامه بگذرد یا باید آن را تمدید کنید یا فروشنده حضور داشته باشد.

  person
  محسن
  ۱۰ مرداد ۱۴۰۲

  خیر

person
علی
۰۱ مرداد ۱۴۰۲

سلام
من یه موتوری رو فروختم به یک کاسبی با ۵ ماه وکالت اونم فروخته به کسی دیگه آیا می تونه وکالتی تا بعد اون تاریخ بده؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ مرداد ۱۴۰۲

  سلام بله.

   person
   تعویض پلاک
   ۰۱ مهر ۱۴۰۲

   سلام خیر تاریخ وکالت دوم نمی‌تونه بیشتر از تاریخ
   وکالت اولیه باشه

person
نیکی
۲۵ تیر ۱۴۰۲

سلام‌ من ماشین وکالت خورده بود به اسم همسرم. تاریخ وکالت تموم شده حالا به ف وشنده گفته که ماشین به اسم من وکالت بلنه ایا میتونم سند ماشین به اسم من بخوره

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ تیر ۱۴۰۲

  سلام. بله می توانید باید هر دو حضور داشته باشید.

person
مهدی تهرانی
۲۲ تیر ۱۴۰۲

سلام.
من ی موتور فروختم ب نمایشکاهی فقط وکالت بهش دادم
وکالت تام. چون کاسب بود. منم اطمینان کردم
باهاش قول نامه نبستم
الان ی هفته ک کذشته بهش میگم قول نامه ببندیم میکه نه ـ
اکر بخواد اتفاقی بیوفته پای کسی ک وکالت ب نامش هست گیره آیا درستع یا نه.نمیدونم چی کار کنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۴ تیر ۱۴۰۲

  سلام. بله. از روش قانونی موضوع را پیگیری کنید.

person
حسن عارفی
۱۲ تیر ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید
من اتباع هستم میخوام ماشین بخرم بزنم بنام ایرانی برای اینکه بتونم ثابت کنم ماشین برای منه باید چه مدارکی از طرف بگیرم یا چیکار کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ تیر ۱۴۰۲

  سلام در صورت داشتن کارت اتباع خارجی می‌توانید اقدام کنید.

person
حسن عارفی
۱۲ تیر ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید
بنده اتباع هستم میخوام ماشین بخرم بزنم به نام ایرانی از طرف باید چه مدارکی داشته باشم که اثبات کنه ماشین برای منه

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ تیر ۱۴۰۲

  کارت خودرو. سند خودرو. فیش پرداخت مالیات و عوارض و مداراک شناسایی برای انتقال سند.

person
رضا ابدی
۱۰ تیر ۱۴۰۲

سلام من یه متور داشتم وکالت دادم طرف تو قولنامه نوشتم که بیمه نداره طرف میگه میرم شکایت کنم پول جریمه بیمه رو بگیرم نظرتون شکایت میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۰ تیر ۱۴۰۲

  سلام. نداشتن بیمه شخص ثالث جرم است اما خیر. خودشان می توانند خریداری کنند.

person
رشت
۲۹ خرداد ۱۴۰۲

سلام سال ۹۵ یه ماشین معامله کردم که وکالت بلاعزل گرفتم ولی واسطه یا همون دلال، ماشین و مدارک رو بهم تحویل نداد و من به دلایلی تا کنون موفق به پیگیری نشدم. در حال حاضر هم به هیچکدوم دسترسی ندارم. فقط از همون دفترخونه ای که وکالتنانه صادر شده یه رونوشت با مهربرجسته و برابر اصل تونستم تهیه کنم.
امکانش هست راهنمایی ام کنید؟ چون توانایی پرداخت هزینه های وکیل رو ندارم.

  person
  نویسنده بیمه
  ۳۱ خرداد ۱۴۰۲

  سلام. بهتر است شکایت کنید و مراحل کار را قانونی ادامه دهید. تمام مدارک و قولنامه را هم باید ارایه کنید.

person
Ss
۰۳ خرداد ۱۴۰۲

سلام چند روز موتور خریدیم و تمام مبلغ رو دادیم و مدارک موتور و کارت و سند رو گرفتم رفتیم محضر وکالت بزنه شماره همراه طرف سوخته بود و قرار شد برن دنبال کاراش و احراز هویت تا بیاد وکالت بده اما دیگه نمیاد . باید چکار کنم آیا میشه با سند و مدارک و قولنامه برم موتور به نامم بزنم با شکایت

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ خرداد ۱۴۰۲

  سلام. باید فروشنده حضور داشته باشه یا وکالت بده

person
سعید
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

با سلام بنده خودرویی رو به صورت وکالت خریدم برای ۱ ماه بعد دارای مدت اعتبار وکالت به نام خودم و بعدا طی قولنامه خرید زمینی داخل قولنامه زمین ماشین خودمو قولنامه دیگری نوشتم ولی طی معامله زمین متوجه شدم مغمون شدم و غبن فاحش داره و معامله زمین نصفه مونده ولی ماشین و مدارک ماشین رو تحویل دادم وقولنامه ای نوشتیم ولی به خاطر اینکه تو معامله زمین به مشکل برخورد کردیم برای دادن وکالت به خریدار که همون فروشنده زمین هست نرفتم. سوالم همین هست که آیا خریدار ماشین بنده که همون فروشنده زمین هست می تواند برای تعویض پلاک اقدام نماید بعد از گذشت مدت وکالت بنده و اقدام به تنظیم سند نماید. با تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. خیر اگر اعتبار وکالت نامه گذشته باشد، نمی تواند.

person
وکالت حواله خودرو
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام
من یه حواله ماشینی رو خریدم آیا با شماره قرار داد میتونم از طرف وکالت بگیرم
ممنون میشم سریع جواب بدین

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. بله اما باید وکالت قانونی بگیرید. در کل توصیه می شود به این طریق اقدام به خریداری خودرو نکنید.

person
رضاعباسپور
۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

من ماشینی چهارماه پیش فروختم خریدارتعویص پلاک نمیکنه ودروکالتنامه مدتی پیش بینی نشده .چکارکنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. موضوع را مراجع قضایی پیگیری کنید.

   person
   تعویض پلاک
   ۰۱ مهر ۱۴۰۲

   سلام به راهنمایی رانندگی مراجعه کنید و خودرو
   را توقیف کنید

person
حسین
۰۸ فروردین ۱۴۰۲

سلام .من ماشین قولنامه کردم ولی ۷ میلیون مانده وکالت نداده
الان ماشین بیشتر خرج داره آیا فروشنده میتونه کاری بکنه

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۹ فروردین ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. به توافقات بین شما بستگی دارد.

person
بی تا
۰۳ فروردین ۱۴۰۲

با سلام
پدر من ۱۱ سال پیش فوت کردن و ماشین دست من و با نام ایشون بوده انحصار ورثه انجام شده و وکالت فروش چند سال پیش به نام مادر داده شده. حالا برای تغییر مالکیت به نام مادر، مستقیم به مراکز تعویض پلاک باید مراجعه کنیم؟ یا کار دیگه ای نیاز هست انجام بشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ فروردین ۱۴۰۲

  سلام. بله ابتدا باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید.

person
احمد
۰۲ فروردین ۱۴۰۲

باسلام بنده مهرماه یک دستگاه خاور مدل پایین خریدم وروز بعدتومسیر راه توسط پلیس راه به دلیل شکایت مالک قبلی توقیف وروانه پارکینگ شدشاکی ادعای ۲۶میلیون طلب داره وفروشنده میگه ۴ میلیون طلبش هست هیچ چک وسفته ویا مدرکی هم نداره هردو نفر هم اطلاع از ابطال پلاک داشتند که ماشین بدلیل تغییر شاسی پلاک نمیشه وبا۱۶ میلیون که
به نا حق شاکی ازم گرفت وکالت بلاعزل ازش گرفتم ولی شکایت روبرنمیداره ماشین هم خدمات نمیگیره الان تکلیف چیه

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ فروردین ۱۴۰۲

  سلام. بهتر این موضوع را از مراجع قانونی پیگیری کنید

person
محمد
۰۵ اسفند ۱۴۰۱

سلام من ماشین خریدم و وکالت نامه به نامم است و هنوز تعویض پلاک نرفتم می تونم ماشین را با این وکالت نامه بفروشم

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام. بهتر است مراحل انتقال را کامل انجام دهید تا برای ثبت سند مشکلی نداشته باشید.

person
علی عنایت سرخوش
۰۳ اسفند ۱۴۰۱

اگر معامله شده یعنی مبیع وثمن معاملع تحویل طرفین شده باشد وبیع نامه نوشته شده ولی فروشنده نه خود برای انتقال سند مآید نه وکالتنامه میدهد خریدار چه راهکار قانونی را بایدانجام دهد

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ اسفند ۱۴۰۱

  سلام. در چنین شرایطی باید شکایت کنید.

person
Ali926
۳۰ بهمن ۱۴۰۱

درود وقت بخیر
خودرویی خریداری کردم وکالت تعویض پلاک هم فروشنده بهم دادن
من میتونم به یکی دیگ وکالت بدم که به نام من تعویض پلاک کنن چون خودم وقت نمی‌کنم برم برای تعویض پلاک

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۱ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. اگر وکالت نامه فروشنده به اسم شماست، نمی‌توانید مسئولیت انجام کارها را به شخص دیگری واگذار کنید.

   person
   تعویض پلاک
   ۰۱ مهر ۱۴۰۲

   سلام بله میتونید یه وکالت کاری بهشون بدید
   از طرف شما تعویض پلاک انجام بده به نام شما

person
منصور
۲۵ بهمن ۱۴۰۱

سلام.من ماشینی خریدم که فروشنده به من دلال بود و خودش وکالت داره و قرار شد وکالتو بنام من تغییربده ولی الان نمیاد واسه وکالت احتملا چون قیمت ماشین رفته بالا میخواد اذیت کنه تا یه پولی بگیره من آدرسی از صاحب اصلی پلاک ندارم الان به من وکالت نمیده و هی معطل میکنه تا تاریخ وکالت تموم بشه تا من وکالت گیرم نیاد چیکار باید بکنم تا یوقت صاحب اولش شکایت نکرده بتونم وکالت بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۱ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. با در دست داشتن مدارک پرداختی و وکالت نامه می توانید از این شخص شکایت کنید.

person
اناهیتا
۰۱ دی ۱۴۰۱

سلام من یک ماشین میخواهم بخرم؛اما وکالت تعویض پلاک وقتش گذشته؛ و صاحب اصلی خودرو شهر دیگری میباشد؛ایا برای بنده مشکلی پیش میاد؟

person
میثم
۲۲ آذر ۱۴۰۱

سلام یه پراید خریدم فروشنده مالک شهرستان زندگی میکنه میتونه غیر حضوری وکالت بده بهم یا باید بیاد تهران

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ آذر ۱۴۰۱

  سلام اصولا خریدار وکالت می دهد اما اینکه غیرحضوری هم می شود یا خیر یا شرایطش چیست باید با یک دفترخانه صحبت کنید.

person
یاسر اقای
۱۸ آذر ۱۴۰۱

باسلام من خودرو فرختم برج دو این خودرو دودست فرروخته شده ولی تعویض پلاک نرفتن تصادف کرن حالا برای من شکایت کردن ولی من وکالت دارم که فرختم ایا برای من دردسر میشه ممنون من رهنمای کنین

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۰ آذر ۱۴۰۱

  سلام اصولا خیر

person
متینه
۱۰ آبان ۱۴۰۱

سلام ماشین خریدم وکالت یه ماهه داد اتفاقی افتاد نتونستم تعویض پلاک کنم وکالت الان تمام شده صاحب پلاک نمیاد دوباره وکالت بده باید چیکار کنم آیا میتونه ماشینو ازم بگیره آیا میتونه پولی ازم بگیره یعنی قانون پشت ما نیست به من میگه برو هرکار دلت میخواد کن من دیگه وکالت نمیدم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ آبان ۱۴۰۱

  سلام بهتر است که با یک وکیل مشورت کنید.

person
ناشناس
۲۶ مهر ۱۴۰۱

وقت بخیر.

من ماشینی رو فروختم. قول‌نامه کردم و به خریدار وکالت ۹۰ روزه دادم تا بره برای تعویض پلاک.
تا زمانی که تعویض پلاک نرفته اگر تصادف یا خلافی با اون ماشین انجام بشه آیا مسئولیتی متوجه من هست یا نه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۷ مهر ۱۴۰۱

  سلام در این خصوص اطلاعی نداریم اما به هر حال باید ثابت کنید که خودرو دست شخص دیگری بوده است و مدارکی را ارائه دهید.

person
شادی
۲۶ مهر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر
من یه ماشینی رو با ماشین خودم معاوضه کردم داخل محضر خونه محضر خونه که فروشنده اصرار داشت که داخل محضر خونه باشه که محکم باشه
اما هیچ مباهی نامه ای بنابر اینکه ماشین ها معاوضه شدن نیس فقط دوتا برگه دادن که نشون میده طرفین ماشین هارو به مبلغ ۲۲۰ میلیون فروختن و خریدن حتی امضای پایه مباهی نامه هم امضای فروشنده نیست
سند توی محضر خونه زده شد و فروشنده حق توکیل به غیر نداشت و محضر خونه با توجه به اینکه از این موضوع اطلاع داشت ماشین رو وکالتی به من دادن الان دچار مشکل شدم و محضر خونه میگن تنها راهش اینه که من با فروشنده برم تعویض پلاک و برگه وکالت خودمو نشون ندم و فروشنده منو به عنوان خریدار معرفی کنن و پلاک بگیرم و برگ سبز
میخوام بدونم این امکان پذیره؟ من هیشکیو ندارم که تو این زمینه راهنماییم کنه میترسم مجدد سرم کلاه بره و این داستانا باز یه نقشه جدید باشه که ماشینو از دستم در بیارن

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ مهر ۱۴۰۱

  سلام بهتر است که از یک وکیل بپرسید. این مسائل حقوقی است.

person
شیردل
۰۹ شهریور ۱۴۰۱

سلام
من میخوام ماشینو بفروشم. اگر در وکالت تعویض پلاک به خریدار ذکر شود که از تاریخ امروز تا زمان تعویض پلاک هرگونه مشکل و مسئله ای در خصوص ماشین با پلاک بنده رخ دهد، مسئولیت آن با خریدار است؟
اگر بعدا مشکلی پیش بیاد بازم مسئول مالک قانونی خودرو است ؟ یعنی وکالت دفترخانه و قولنامه بنگاه خودرو بی اعتبار می شوند ؟ ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۲ شهریور ۱۴۰۱

  سلام بهتر است که از همان دفتر تعویض پلاک بپرسید.

person
صالح
۰۶ شهریور ۱۴۰۱

سلام من یه نیسان مدل ۸۳ خریدم از فامیلم گرفتم هیچ قول نامه ای هم ننوشتیم فقط وکالت گرفتم دو ماه بعد بردم تعویض پلاک گفتن اتاقش غیر قانونی تعویض شده حالا میخوام پس بدم قبول نمیکنه لطفا راهنماییم کنیین

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ شهریور ۱۴۰۱

  سلام می توانید از طریق دادگاه اقدام کنید.

person
امید
۳۱ تیر ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید حدودا ۴روز پیش ماشین مدل ۸۲ رو برای یه نفر فروختم اونم قبل از خرید ماشین برد مکانیک وکارشناسی خودش هم تایید کرد رفتیم محضر بنده وکالت داد البته قبل از او قولنامه نوشتیم قرار بود بنده نوبت بگیرم برای شماره گذاری تازه خریدار دو میلیون از پول من نگه داشت برای جریمه ماشین و سند حالا میگه ماشینت موترش مشکل داره میخوام سه روز دیگه بیارم پس بدم میشه راهنمایی کنین ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۱ مرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، در این خصوص به هر حال شما نزد یک تعمیرکار برده اید. اگر مساله جدی شود، می توانید با وکیل مشورت کنید.

person
رضا
۲۹ تیر ۱۴۰۱

سلام من ی ماشین گرفتم ۵ تا وکالت خورده یعنی نفر پنجم منم چیکار بابد بکنم تعویض پلاک شه

  person
  کارشناس بیمه
  ۳۰ تیر ۱۴۰۱

  سلام شما اصولا با وکالت آخری کار دارید.

   person
   تعویض پلاک
   ۰۱ مهر ۱۴۰۲

   سلام مشکلی نداره فقط کلیه وکالتنامه ها موقع تعویض
   پلاک همراهتون باشه

person
حامد
۲۳ تیر ۱۴۰۱

سلام
سال ۹۳ خودرو بصورت وکالتی فروختم از اون موقع خودرو در پارکینگ توقیف شده و خریدار فراری هست
پلاک بنام من هست و تاریخ وکالت به اتمام رسیده
از پارکینگ تماس گرفتن که خودرو را بیا از پارکینگ ببر
مالک شما هستید چیکار باید بکنم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، باید با یک وکیل مشورت کنید که آیا شما به مشکل میخورید یا خیر.

person
آرش
۲۱ تیر ۱۴۰۱

موقع فروش وکالتی خودرو امکانش هست مالیات پرداخت نشه و برای فروشنده بدهی مالیاتی بیاد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ تیر ۱۴۰۱

  سلام در حال حاضر همه باید پرداخت کنند.

   person
   امیرابادی
   ۱۴ مرداد ۱۴۰۱

   سلام خودرو پراید فروختم طرف رفته تصادف کرده و اتاق ماشین عوض شده حالا از من وکالت میخواهد برای انجام‌ کارهای تعویض پلاک و نمره کوبی ایاوکالت تعویض پلاک کافی است یا باید وکالت فروش بدهم

    person
    کارشناس بیمه
    ۱۵ مرداد ۱۴۰۱

    سلام کلا یک وکالت باید بهش دهید که مراحل تعویض پلاک را انجام دهد.

person
مهدی
۱۹ تیر ۱۴۰۱

اگر شخصی با وکالت فروش خودرو خریده باشد می تواند مجدد با وکالت فروش بفروشد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۰ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، بله شما قبلا خریداری کرده و مبلغ را کامل پرداخت کرده اید. الان دیگر سند به نام شماست.

   person
   علیرضا
   ۰۱ شهریور ۱۴۰۱

   سلام خسته نباشید ببخشید من یک موتور میخواهیم معامله کنیم اگه من وکالت کنم موتورم بیمه داره میشه دوباره بینش کنم یا وقتی که موتور رفت پارکینگ آزاد کنم یا نه

    person
    کارشناس بیمه
    ۰۲ شهریور ۱۴۰۱

    سلام متوجه سوال نشدیم، موتورتان بیمه دارد و بعد باز بیمه کنید؟

     person
     علیرضا
     ۰۵ شهریور ۱۴۰۱

     سلام
     پس میشه با قولنامه کردن از پارکینگ درش بیاریم درسته و کارهای اداری با قولنامه میشه کرد درسته

     person
     کارشناس بیمه
     ۰۶ شهریور ۱۴۰۱

     سلام باید از خود دفتر مربوطه بپرسید.

   person
   میلاد
   ۲۸ آبان ۱۴۰۱

   سلام من چند وقت پیش یک ماشین تصادفی خریدم کل مبلغ را به صاحب ماشین دادم خودشم از یک نفر دیگر خریده به منم گفت دو سه ماه دیگر ماشین را درست کردی بهت وکالت یک ماه میدم حالا تمام مدارک ماشین دست منه ولی جواب نمیده چه کار باید کنم

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۸ آبان ۱۴۰۱

    سلام دوست عزیز، کار شما که درست نبوده اما به هر حال باید با یک وکیل مشورت کنید.

  person
  محمد
  ۲۸ مهر ۱۴۰۱

  سلام یه سوال داشتم من موتور میخوام بخرم اما موتور به نام یه نفر دیگه است و اون کس که میخواد به من بفروشه وکالت فروش دارد میخواستم بدونم در تعویض پلاک به مشکل نمیخوریم؟

   person
   کارشناس بیمه
   ۲۸ مهر ۱۴۰۱

   سلام بهتر است که با مرکز تعویض پلاک در ابتدا تماس بگیرید. آن ها بهتر شما را راهنمایی می کنند.

person
ارشیا
۱۰ تیر ۱۴۰۱

سلام.
وقت به خیر.
یا سوال داشتم.
من ماشینی رو فروختم. قول‌نامه کردم و به خریدار وکالت دادم تا بره برای تعویض پلاک.
تا زمانی که تعویض پلاک نرفته اگر تصادف یا خلافی با اون ماشین انجام بشه آیا مسئولیتی متوجه من هست یا نه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۳ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، تمامی خلافی ها با پلاک قبلی مالک قبلی ثبت می شود تا این عمل کامل انجام نشود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید