10 تیر 1401

9 نکته وکالت خرید و فروش خودرو که اگر ندانید سرتان کلاه می‌رود

فرض کنید برای خرید خودرو به مراکز مربوطه مراجعه کرده‌اید. خودرویی چشمتان را می‌گیرد و پس از ارزیابی‌های لازم و مذاکره در رابطه با قیمت و رسیدن به توافق می‌خواهید معامله را انجام دهید. یا خودروی خود را برای فروش به این مراکز می‌برید. مهم‌ترین مسئله در رابطه با خرید و فروش خودروی دست دوم، انجام کارهای قانونی است تا در آینده مشکلی برای طرفین به وجود نیاید. وکالت خرید و فروش خودرو ، نکته‌ای است که پس از انجام تطابق‌های لازم در مورد مشخصات خودرو، شماره موتور، شماره شاسی و … با برگه سبز خودرو، باید به آن توجه کنید.

گاهی اوقات افراد به دلایلی مانند مشغله زیاد نمی‌توانند برای خرید و فروش خودرو شخصاً حضور داشته باشند. در نتیجه انجام این کار را به اشخاص دیگری که مورد اطمینانشان هستند، واگذار می‌کنند. در واقع، به شخص دیگری وکالت می‌دهند که در غیاب ایشان، کارهای قانونی در رابطه با خرید و فروش را با توجه به نکات معامله خودرو انجام دهند. اما خرید و فروش به شکل وکالتی شرایط خاصی دارد. در ادامه‌ی این مطلب ما را همراهی کنید تا خدایی ناکرده از این مسئله متضرر نشوید.

وکیل و موکل در خرید و فروش وکالتی خودرو

وکالت یک مسئله حقوقی است. در مورد وکالت خرید و فروش خودرو، شخص خریدار یا فروشنده موکل و شخصی که وکالت را می‌پذیرد، وکیل محسوب می‌شود. وکیل لازم نیست حتماً شخص تحصیل‌کرده یا حقوقدان باشد. شما به هر فردی که اطمینان دارید، می‌توانید وکالت خرید و فروش خودرویتان را بدهید. ولی بحث اطمینان اینجا مطرح است، چون این مسئله حقوقی می‌تواند برای شما دردسرساز باشد. در وکالت دادن، بحث انتقال مالکیت نیست. به بیان حقوقی، ” اثر عقد وکالت تملیک نیست؛ بلکه اعطای نمایندگی است”. در وکالت دادن، دو طرف، یعنی هم وکیل و هم موکل در قبال هم مسئولیت‌ها و حق و حقوقی دارند.

وکالت خرید و فروش خودرو

مواردی که باید در وکالت خرید و فروش خودرو رعایت کنیم

انوع وکالت خرید و فروش خودرو

وکالت خرید و فروش ماشین سه نوع مختلف دارد که به شرح زیر است:

 1.  وکالت خرید خودرو: شما به فردی که مورد اطمینانتان است، وکالت می‌دهید که کلیه کارهای مربوط به انتخاب خودرو، تعویض پلاک، سند زدن و کلیه کارهای قانونی مربوط به خرید خودرو را انجام دهد. این فرد از طرف شما حق امضا دارد.
 2. وکالت فروش خودرو: شما به فردی که مورد اطمینانتان است وکالت می‌دهید که کلیه کارهای مربوط به فروش خودرو را انجام دهد.
 3. وکالت فروشنده به خریدار برای پلاک زدن: در اینجا شما به شخص خریدار وکالت می‌دهید که از طرف شما کارهای مربوط به تعویض پلاک، برگه سبز و کارت خودرو را انجام دهد. در این‌گونه مواقع بهتر است برای جلوگیری از ضررهای بعدی، مدت زمان کوتاهی را در وکالتنامه ذکر کنید. مثلاً شخص خریدار تا فلان تاریخ از طرف شما وکیل است که کار تعویض پلاک را انجام دهد.

2 گونه کلی وکالت

به وکلای خود می‌توانید به دو گونه وکالت دهید که هر کدام شرایط و قوانین خود را دارد.

1. وکالت ساده و معمول: در این نوع وکالت، شما برای مدت زمان مشخص و خاص، وکالت مال خود را به فرد دیگری می دهید. وکیل طبق چارچوب قرارداد، حق و حقوقی دارد. در این نوع وکالت، وکیل و یا موکل می‌توانند هر زمانی که خواستند، وکالت را باطل کنند.

2. وکالت بلاعزل: این نوع وکالت که این روزها به دلایل مختلفی مانند در رهن بودن سند خودرو، فرار از پرداخت مالیات، عجله فروشنده و … در خرید و فروش خودرو بسیار با آن مواجه می‌شویم، یکی دیگر از انواع وکالت است. همان‌طور که از خود کلمه پیداست، وکالت بلاعزل، وکالتی است که قابل سلب شدن نیست. البته این بدان معنی نیست که مثلاً فروشنده هیچ حقی در قبال خودرو و یا مال خود ندارد. با گرفتن وکالت بلاعزل فروش وکیل مالک آن خودرو شده‌است. درست است که موکل نمی‌تواند وکیل را عزل کند؛ ولی همچنان می‌تواند، وکالت را خودش انجام دهد. بهترین کار در وکالت بلاعزل فروش، نوشتن مبایعه‌نامه در کنار وکالت بلاعزل است. در این صورت حق مالکیت برای خریدار، لحاظ می‌شود. حتی با فسخ وکالت، خریدار می‌تواند با استناد بر مبایعه‌نامه، برای دریافت سند رسمی اقدام کند.

چگونه وکالت‌نامه باطل می‌شود

وکالت ساده یا وکالت بلاعزل تحت شرایط خاصی از بین می‌روند که این شرایط به شرح زیر است:

 • فوت وکیل یا موکل
 • از بین رفتن مورد وکالت
 • اتمام تاریخ وکالت

خطرات خرید و فروش وکالتی خودرو

بسیاری از افراد به دلیل مشغله کاری زیاد، خرید و فروش خودرو خود را به اشخاص دیگری می‌سپارند. به آن‌ها وکالت می‌دهند که از طرفشان عهده‌دار این مسئولیت شوند. باید بدانید که در وکالت فروش خودرو و خرید آن، خطراتی هم نهفته است.

در بسیاری از موارد مشاهده شده‌ است که برای مثال: فروشنده خودرو به خریدار وکالت می‌دهد که کارهای مربوط به تعویض پلاک را شخصاً انجام دهد. پیشنهاد می‌کنیم که تنها در صورتیکه شخص خریدار را کاملاً می‌شناسید، به وی وکالت دهید. ممکن است بعداً دچار مشکلات فراوانی شوید. در طول زمانی که خودرو در دست خریدار است تا کارهای مربوطه را انجام دهد، ممکن است، هر حادثه‌ای در رابطه با خودرو رخ دهد که شما مقصر هستید. قانون فقط مالک حقیقی خودرو را به رسمیت می‌شناسد. در صورتی که تصادف، قاچاق و یا هر مسئله‌ی دیگری در طول این مدت رخ دهد، شما طرف حساب قانون هستید.

دیگر مشکلات خرید و فروش وکالتی

شخص خریدار، ممکن است با وکالت‌نامه به مراکز تعویض پلاک مراجعه کند. در آنجا به جای تعویض پلاک و برگه سبز، خودرو توقیف شود. بنا به دلایلی مانند: در رهن بانک بودن سند خودرو، داشتن شکایت، توقیف قضایی برای پرداخت مهریه، مسائلی همچون انحصار وراثت و … ممکن است، خودرو در مراکز تعویض پلاک توقیف شود. حتی ممکن است، مثلاً اتاق خودرو تعویض شده‌باشد و فروشنده این مسئله را از شما پنهان کرده باشد. در مراکز تعویض پلاک این مسئله معلوم شده و مشکلاتی را برای خریدار به وجود می‌آورد. رئیس پلیس راهور در رابطه با پرونده‌هایی که از طریق وکالتی خودرو خرید و فروش شده هشدار داده است.

وکالت خرید و فروش ماشین

نکاتی که برای وکالت خرید و فروش خودرو باید بدانید

گاهی حتی با اینکه طرفی را که به او وکالت داده‌اید به خوبی می‌شناسید و به وی اطمینان کامل دارید، باز هم دچار مشکل می‌شوید. مثلاً خودرویی را از طرف شما خریداری می‌کند که شما تمایلی به خرید آن نداشته‌اید. یا خودروی شما را با قیمتی که مورد قبول شما نیست، معامله می‌کند.
در خرید و فروش خودرو، ممنوع‌المعامله نبودن طرفین بسیار مهم است. حتماً این موضوع را در نظر داشته باشید. در انجام اینگونه معامله‌ها باید هوشیار باشید و محتاطانه عمل کنید.

پرداخت هزینه‌های خرید و فروش خودرو وکالتی

مسئله‌ی دیگری که برای افراد حائز اهمیت است، پرداخت هزینه‌های مربوط به خرید و فروش خودرو است. پرداخت این هزینه‌ها توافقی است. دو طرف با هم از قبل در رابطه با این هزینه‌ها صحبت می‌کنند و به توافق می‌رسند. عموماً پرداخت هزینه‌های خودرو از قبیل خلافی خودرو و … بر عهده فروشنده و تعویض پلاک بر عهده خریدار است.

اگر چه در دنیای امروز سرعت بخشیدن به کارها، بسیار مهم است؛ اما نباید برای سریع انجام شدن کارها خود را به دردسر بیاندازید. بهتر است برای کارهای مهم مانند وکالت خرید و فروش خودرو تمام جوانب و عواقب کار را در نظر بگیرید و با چشمانی باز این کار را انجام دهید تا در دام کلاه‌برداران و افراد سودجو نیافتید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 فروردین 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

آموزش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین؛ دیگر با خیال راحت ماشین کارکرده بخرید!

احتمالاً شنیده‌اید که برخی افراد هنگام فروش خودرو کیلومتر شمار خود را تغییر می‌دهند. برای آگاهی از روش‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین، این مقاله را مطالعه کنید.

26 اسفند 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

فک پلاک خودرو؛ مراحل، مدارک و شرایط لازم

برای فک پلاک خودرو به چه مدارکی نیاز دارید؟ مراحل و شرایط فک پلاک را در این مقاله مطالعه نمایید.

25 اسفند 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

راهنمای خرید خودروی صفر کیلومتر؛ برای خریدی آسان و مطمئن

اگر قصد خرید خودرو صفر را دارید باید نکاتی را رعایت کنید. همه نکات خرید ماشین صفر را در این مقاله بخوانید!

16 اسفند 1401 / بیمه شخص ثالث / کارشناسی و معامله

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در 1401

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

19 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

استعلام سند خودرو؛ ضرورتی برای رهایی از دام کلاه‌برداران

در صورتی که قصد خرید خودرو دارید اما از ضرورت و نحوه استعلام سند خودرو آگاهی ندارید، قبل از اقدام به خرید حتما این مقاله را مطالعه نمایید!

18 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

7 نکته طلایی برای فسخ معامله ماشین: آخرین قوانین لغو خرید و فروش خودرو

اگر زمان معامله ماشین از خرید یا فروش پشیمان شدیم، بر اساس چه شرایطی می‌توانیم معامله را فسخ کنیم؟

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ارشیا
10 تیر 1401

سلام.
وقت به خیر.
یا سوال داشتم.
من ماشینی رو فروختم. قول‌نامه کردم و به خریدار وکالت دادم تا بره برای تعویض پلاک.
تا زمانی که تعویض پلاک نرفته اگر تصادف یا خلافی با اون ماشین انجام بشه آیا مسئولیتی متوجه من هست یا نه؟

  کارشناس بیمه
  13 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، تمامی خلافی ها با پلاک قبلی مالک قبلی ثبت می شود تا این عمل کامل انجام نشود.

مهدی
19 تیر 1401

اگر شخصی با وکالت فروش خودرو خریده باشد می تواند مجدد با وکالت فروش بفروشد؟

  کارشناس بیمه
  20 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بله شما قبلا خریداری کرده و مبلغ را کامل پرداخت کرده اید. الان دیگر سند به نام شماست.

   علیرضا
   01 شهریور 1401

   سلام خسته نباشید ببخشید من یک موتور میخواهیم معامله کنیم اگه من وکالت کنم موتورم بیمه داره میشه دوباره بینش کنم یا وقتی که موتور رفت پارکینگ آزاد کنم یا نه

    کارشناس بیمه
    02 شهریور 1401

    سلام متوجه سوال نشدیم، موتورتان بیمه دارد و بعد باز بیمه کنید؟

     علیرضا
     05 شهریور 1401

     سلام
     پس میشه با قولنامه کردن از پارکینگ درش بیاریم درسته و کارهای اداری با قولنامه میشه کرد درسته

     کارشناس بیمه
     06 شهریور 1401

     سلام باید از خود دفتر مربوطه بپرسید.

   میلاد
   28 آبان 1401

   سلام من چند وقت پیش یک ماشین تصادفی خریدم کل مبلغ را به صاحب ماشین دادم خودشم از یک نفر دیگر خریده به منم گفت دو سه ماه دیگر ماشین را درست کردی بهت وکالت یک ماه میدم حالا تمام مدارک ماشین دست منه ولی جواب نمیده چه کار باید کنم

    کارشناس بیمه
    28 آبان 1401

    سلام دوست عزیز، کار شما که درست نبوده اما به هر حال باید با یک وکیل مشورت کنید.

  محمد
  28 مهر 1401

  سلام یه سوال داشتم من موتور میخوام بخرم اما موتور به نام یه نفر دیگه است و اون کس که میخواد به من بفروشه وکالت فروش دارد میخواستم بدونم در تعویض پلاک به مشکل نمیخوریم؟

   کارشناس بیمه
   28 مهر 1401

   سلام بهتر است که با مرکز تعویض پلاک در ابتدا تماس بگیرید. آن ها بهتر شما را راهنمایی می کنند.

آرش
21 تیر 1401

موقع فروش وکالتی خودرو امکانش هست مالیات پرداخت نشه و برای فروشنده بدهی مالیاتی بیاد؟

  کارشناس بیمه
  22 تیر 1401

  سلام در حال حاضر همه باید پرداخت کنند.

   امیرابادی
   14 مرداد 1401

   سلام خودرو پراید فروختم طرف رفته تصادف کرده و اتاق ماشین عوض شده حالا از من وکالت میخواهد برای انجام‌ کارهای تعویض پلاک و نمره کوبی ایاوکالت تعویض پلاک کافی است یا باید وکالت فروش بدهم

    کارشناس بیمه
    15 مرداد 1401

    سلام کلا یک وکالت باید بهش دهید که مراحل تعویض پلاک را انجام دهد.

حامد
23 تیر 1401

سلام
سال ۹۳ خودرو بصورت وکالتی فروختم از اون موقع خودرو در پارکینگ توقیف شده و خریدار فراری هست
پلاک بنام من هست و تاریخ وکالت به اتمام رسیده
از پارکینگ تماس گرفتن که خودرو را بیا از پارکینگ ببر
مالک شما هستید چیکار باید بکنم

  کارشناس بیمه
  23 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، باید با یک وکیل مشورت کنید که آیا شما به مشکل میخورید یا خیر.

رضا
29 تیر 1401

سلام من ی ماشین گرفتم ۵ تا وکالت خورده یعنی نفر پنجم منم چیکار بابد بکنم تعویض پلاک شه

  کارشناس بیمه
  30 تیر 1401

  سلام شما اصولا با وکالت آخری کار دارید.

امید
31 تیر 1401

سلام خسته نباشید حدودا ۴روز پیش ماشین مدل ۸۲ رو برای یه نفر فروختم اونم قبل از خرید ماشین برد مکانیک وکارشناسی خودش هم تایید کرد رفتیم محضر بنده وکالت داد البته قبل از او قولنامه نوشتیم قرار بود بنده نوبت بگیرم برای شماره گذاری تازه خریدار دو میلیون از پول من نگه داشت برای جریمه ماشین و سند حالا میگه ماشینت موترش مشکل داره میخوام سه روز دیگه بیارم پس بدم میشه راهنمایی کنین ممنون

  کارشناس بیمه
  01 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص به هر حال شما نزد یک تعمیرکار برده اید. اگر مساله جدی شود، می توانید با وکیل مشورت کنید.

صالح
06 شهریور 1401

سلام من یه نیسان مدل ۸۳ خریدم از فامیلم گرفتم هیچ قول نامه ای هم ننوشتیم فقط وکالت گرفتم دو ماه بعد بردم تعویض پلاک گفتن اتاقش غیر قانونی تعویض شده حالا میخوام پس بدم قبول نمیکنه لطفا راهنماییم کنیین

  کارشناس بیمه
  06 شهریور 1401

  سلام می توانید از طریق دادگاه اقدام کنید.

شیردل
09 شهریور 1401

سلام
من میخوام ماشینو بفروشم. اگر در وکالت تعویض پلاک به خریدار ذکر شود که از تاریخ امروز تا زمان تعویض پلاک هرگونه مشکل و مسئله ای در خصوص ماشین با پلاک بنده رخ دهد، مسئولیت آن با خریدار است؟
اگر بعدا مشکلی پیش بیاد بازم مسئول مالک قانونی خودرو است ؟ یعنی وکالت دفترخانه و قولنامه بنگاه خودرو بی اعتبار می شوند ؟ ممنون

  کارشناس بیمه
  12 شهریور 1401

  سلام بهتر است که از همان دفتر تعویض پلاک بپرسید.

شادی
26 مهر 1401

سلام وقت بخير
من يه ماشينی رو با ماشین خودم معاوضه کردم داخل محضر خونه محضر خونه که فروشنده اصرار داشت که داخل محضر خونه باشه که محکم باشه
اما هیچ مباهی نامه ای بنابر اینکه ماشین ها معاوضه شدن نیس فقط دوتا برگه دادن که نشون میده طرفین ماشین هارو به مبلغ ۲۲۰ میلیون فروختن و خریدن حتی امضای پایه مباهی نامه هم امضای فروشنده نیست
سند توی محضر خونه زده شد و فروشنده حق توکیل به غیر نداشت و محضر خونه با توجه به اینکه از این موضوع اطلاع داشت ماشین رو وکالتی به من دادن الان دچار مشکل شدم و محضر خونه میگن تنها راهش اینه که من با فروشنده برم تعویض پلاک و برگه وکالت خودمو نشون ندم و فروشنده منو به عنوان خریدار معرفی کنن و پلاک بگیرم و برگ سبز
میخوام بدونم این امکان پذیره؟ من هیشکیو ندارم که تو این زمینه راهنماییم کنه میترسم مجدد سرم کلاه بره و این داستانا باز یه نقشه جدید باشه که ماشینو از دستم در بیارن

  کارشناس بیمه
  26 مهر 1401

  سلام بهتر است که از یک وکیل بپرسید. این مسائل حقوقی است.

ناشناس
26 مهر 1401

وقت بخیر.

من ماشینی رو فروختم. قول‌نامه کردم و به خریدار وکالت 90 روزه دادم تا بره برای تعویض پلاک.
تا زمانی که تعویض پلاک نرفته اگر تصادف یا خلافی با اون ماشین انجام بشه آیا مسئولیتی متوجه من هست یا نه؟

  کارشناس بیمه
  27 مهر 1401

  سلام در این خصوص اطلاعی نداریم اما به هر حال باید ثابت کنید که خودرو دست شخص دیگری بوده است و مدارکی را ارائه دهید.

متینه
10 آبان 1401

سلام ماشین خریدم وکالت یه ماهه داد اتفاقی افتاد نتونستم تعویض پلاک کنم وکالت الان تمام شده صاحب پلاک نمیاد دوباره وکالت بده باید چیکار کنم آیا میتونه ماشینو ازم بگیره آیا میتونه پولی ازم بگیره یعنی قانون پشت ما نیست به من میگه برو هرکار دلت میخواد کن من دیگه وکالت نمیدم

  کارشناس بیمه
  10 آبان 1401

  سلام بهتر است که با یک وکیل مشورت کنید.

یاسر اقای
18 آذر 1401

باسلام من خودرو فرختم برج دو این خودرو دودست فرروخته شده ولی تعویض پلاک نرفتن تصادف کرن حالا برای من شکایت کردن ولی من وکالت دارم که فرختم ایا برای من دردسر میشه ممنون من رهنمای کنین

  کارشناس بیمه
  20 آذر 1401

  سلام اصولا خیر

میثم
22 آذر 1401

سلام یه پراید خریدم فروشنده مالک شهرستان زندگی میکنه میتونه غیر حضوری وکالت بده بهم یا باید بیاد تهران

  کارشناس بیمه
  22 آذر 1401

  سلام اصولا خریدار وکالت می دهد اما اینکه غیرحضوری هم می شود یا خیر یا شرایطش چیست باید با یک دفترخانه صحبت کنید.

اناهیتا
01 دی 1401

سلام من یک ماشین میخواهم بخرم؛اما وکالت تعویض پلاک وقتش گذشته؛ و صاحب اصلی خودرو شهر دیگری میباشد؛ایا برای بنده مشکلی پیش میاد؟

منصور
25 بهمن 1401

سلام.من ماشینی خریدم که فروشنده به من دلال بود و خودش وکالت داره و قرار شد وکالتو بنام من تغییربده ولی الان نمیاد واسه وکالت احتملا چون قیمت ماشین رفته بالا میخواد اذیت کنه تا یه پولی بگیره من آدرسی از صاحب اصلی پلاک ندارم الان به من وکالت نمیده و هی معطل میکنه تا تاریخ وکالت تموم بشه تا من وکالت گیرم نیاد چیکار باید بکنم تا یوقت صاحب اولش شکایت نکرده بتونم وکالت بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  01 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. با در دست داشتن مدارک پرداختی و وکالت نامه می توانید از این شخص شکایت کنید.

Ali926
30 بهمن 1401

درود وقت بخیر
خودرویی خریداری کردم وکالت تعویض پلاک هم فروشنده بهم دادن
من میتونم به یکی دیگ وکالت بدم که به نام من تعویض پلاک کنن چون خودم وقت نمی‌کنم برم برای تعویض پلاک

  کارشناس بیمه
  01 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. اگر وکالت نامه فروشنده به اسم شماست، نمی‌توانید مسئولیت انجام کارها را به شخص دیگری واگذار کنید.

علی عنایت سرخوش
03 اسفند 1401

اگر معامله شده یعنی مبیع وثمن معاملع تحویل طرفین شده باشد وبیع نامه نوشته شده ولی فروشنده نه خود برای انتقال سند مآید نه وکالتنامه میدهد خریدار چه راهکار قانونی را بایدانجام دهد

  کارشناس بیمه
  06 اسفند 1401

  سلام. در چنین شرایطی باید شکایت کنید.

محمد
05 اسفند 1401

سلام من ماشین خریدم و وکالت نامه به نامم است و هنوز تعویض پلاک نرفتم می تونم ماشین را با این وکالت نامه بفروشم

  کارشناس بیمه
  06 اسفند 1401

  سلام. بهتر است مراحل انتقال را کامل انجام دهید تا برای ثبت سند مشکلی نداشته باشید.

احمد
02 فروردین 1402

باسلام بنده مهرماه یک دستگاه خاور مدل پایین خریدم وروز بعدتومسیر راه توسط پلیس راه به دلیل شکایت مالک قبلی توقیف وروانه پارکینگ شدشاکی ادعای ۲۶میلیون طلب داره وفروشنده میگه ۴ میلیون طلبش هست هیچ چک وسفته ویا مدرکی هم نداره هردو نفر هم اطلاع از ابطال پلاک داشتند که ماشین بدلیل تغییر شاسی پلاک نمیشه وبا۱۶ میلیون که
به نا حق شاکی ازم گرفت وکالت بلاعزل ازش گرفتم ولی شکایت روبرنمیداره ماشین هم خدمات نمیگیره الان تکلیف چیه

  کارشناس بیمه
  05 فروردین 1402

  سلام. بهتر این موضوع را از مراجع قانونی پیگیری کنید

بی تا
03 فروردین 1402

با سلام
پدر من 11 سال پیش فوت کردن و ماشین دست من و با نام ایشون بوده انحصار ورثه انجام شده و وکالت فروش چند سال پیش به نام مادر داده شده. حالا برای تغییر مالکیت به نام مادر، مستقیم به مراکز تعویض پلاک باید مراجعه کنیم؟ یا کار دیگه ای نیاز هست انجام بشه؟

  کارشناس بیمه
  05 فروردین 1402

  سلام. بله ابتدا باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید