سهام عدالت به چه کسانی تعلق می گیرد؟

سهام عدالت چیست؟

دولت در سال ۱۳۸۵ سهام ۴۹ شرکت خود را با اولویت قرار دادن افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی  با عنوان ” سهام عدالت ” منتشر کرد. بعدها، اقشار مختلفی از جامعه  با هدف افزایش ثروت عمومی،  مشمول دریافت سهام شدند. هر سهمی دارای ارزش اسمی است.یعنی برای  دریافت سهام عدالت ، سهامداران مبلغی پرداخت نمی کنند ولی پول آزادسازی آن سهام از میزان سود مربوطه کسر می گردد.

با درنظرگرفتن جمعیت ۸۰ میلیونی کشور ایران، در حال حاضر بازار سرمایه ایران میزبان بیش از ۴۷ میلیون مشمول سهام عدالت است که سهامداران  شرکت های بورسی و فرابورسی تلقی می شوند که باز آزاد سازی سهام شان ، تکانی در اقتصاد و بازار سرمایه ایران خواهد خورد.

مشمولان سهام عدالت

چگونه بفهمیم سهام عدالت داریم یا نه؟ با ارجاع به سایت سهام عدالت ( samanese.ir   (لیست افرادی که در ۱۰ سال گذشته از شرایط دریافت سهام عدالت برخوردار بودند و تعداد ثبت نام شدگان هریک از اقشار، قابل رویت هستند.باید خاطرنشان شد که ثبت نام اولیه یا داشتن دعوت نامه دلیل بر ثبت نام نهایی و شمولیت در سهام عدالت نیست. اطلاعات هویتی و اصلاحات شناسانامه ای این افراد تا دی ماه ۱۳۹۵ از سازمان ثبت احوال کشور اخذ و در سایت سهام عدالت  samanese.ir درج شده است. اگر اطلاعات هویتی دارندگان سهام عدالت بعد از دی ماه ۱۳۹۵ تغییر یافته باشد، مشمولان می توانند با شماره تلفن ۰۲۱۸۳۳۳۸( دفتر امور سهام عدالت ) تماس بگیرند تا  تغییرات و اصلاح بانک اطلاعاتی صورت پذیرد. معیار سهامداری برای سهام عدالت ، موجودیت نام فرد متقاضی در سامانه یاد شده است.شخصی که نام او در این سایت مشاهده گردد، هرچند برگه های مربوطه را در اختیار نداشته باشد، مشمول سهام عدالت محسوب می شود.

خرید و فروش برگه سهام عدالت و جابه جایی  مالکیت آن ممنوع است. در بانک اطلاعاتی سامانه سهام عدالت، مشمولان سهام عدالت ، فقط ثبت نام شدگان قطعی هستند.

تغییر وضعیت افراد و خانوارها تاثیری در شمولیت سهام عدالت ندارد. به عنوان مثال، اگر خانوارهای روستائیان یا مددجویان کمیته امداد خمینی (ره) ثبت نام شده در سهام عدالت، دیگر در حال حاضر جزو آن اقشار نباشند، همانند قبل سهامدار شناخته می شوند.

بنا به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی سهام عدالت، مجوز قانونی برای ثبت نام و تخصیص سهام عدالت به اشخاص جدید وجود ندارد.هیچ سهامدار جدیدی به لیست مشمولان سهام عدالت  اضافه نخواهد شد.اگر مجوزهای قانونی برای ثبت نام متقاضیان سهام عدالت صادر شود، این مساله اطلاع رسانی عمومی خواهد شد.

سهام عدالت متوفیان

اگر نام سهامداران سهام عدالت در سایت مشاهده شود ولی آن اشخاص مشمول فوت کرده باشند، وراث قانونی آنان می توانند از طریق سامانه سهام عدالت  samanese.ir اطلاعات لازم را جهت مراحل بعدی اقدامات کسب نموده و با ارائه مدارک لازم به دفاتر منتخب پیشخوان دولت تعیین شده مراجعه نمایند که در نهایت تسهیم سهام مشمول متوفی سهام عدالت با امضای تقسیم نامه بین وراث قانونی میسر خواهد بود.وراث قانونی متوفی مشمول سهام عدالت می توانند جهت پیشبرد فرایند دریافت سهام عدالت وکیل قانونی انتساب نمایند.واضح است که پیگیری فرایند اخذ سهام عدالت برای قیم، ولی و کفیل اشخاص نیز مقدورخواهد بود.

انتقال قدر السهم وراث قانونی فقط به اشخاصی میسر است که نام و مشخصات شان در گواهی انحصار وراثت درج شده باشد و قانون، اجازه  بذل و انتقال یا هرگونه واگذاری دیگری را در چهارچوب سهام عدالت جایز ندانسته است.

 مدارک لازم جهت تقسیم سهام عدالت وراث متوفیان مشمول

  • اصل کارت ملی وراث قانونی متوفی مشمول سهام عدالت
  • کدملی و تاریخ تولد متوفی مشمول سهام عدالت
  • اصل گواهی قانوی انحصار وراثت
  • شماره شبای بانکی وراث مشمول سهام عدالت
  • نشانی و کدپستی محل سکونت یکی از وراث مشمول سهام عدالت

 مدارک لازم جهت تقسیم سهام عدالت وراث متوفیان مشمول |بیمه دات کام
خرید و فروش سهام عدالت

مدارک لازم جهت ثبت نام سهام عدالت

بنا بر نقل قول رئیس و معاون سازمان خصوصی سازی ،آقای حسن علایی، قانونی برای ثبت نام مجدد سهام عدالت یا همان ثبت نام جاماندگان سهام عدالت صادر نشده است و دولت نیز دیگر سهامی برای تقسیم بین مردم ندارد لذا ثبت نام سهام عدالت ۹۹ منتفی است و  تنها استعلام سهام عدالت ۹۹ از طریق سامانه سهام عدالت (samanese.ir) صورت می پذیرد.

آزادسازی سهام عدالت  

تا سال ۹۹، مسئولیت مدیریت سهام عدالت بر عهده سازمان خصوصی سازی بود و سود حاصل از چنین سرمایه گذاری عظیمی به حساب سهامداران مربوطه واریز می شد اما با آزادسازی سهام عدالت ، خود سهامداران به مدیریت آن پرداخته یا سازمان دهی ان را به شرکت های سرمایه گذاری مربوطه می سپارند.

هم چنین قبلا امکان فروش سهام عدالت  وجود نداشت و سهامداران فقط سود سهام عدالت را دریافت می کردند ولی در حال حاضر با امکان آزاد سازی سهام عدالت، گزینه فروش و واگذاری اصل سهام نیز در منظر سهامداران مطرح شده است.

کافی است که سهامداران برای آزادسازی سهام عدالت وارد سایت مربوطه (samanese.ir) شده و مراحل مربوطه را تحقق اجرا نمایند.

روش آزادسازی سهام عدالت

تا مدتی قبل، سهامداران از دو روش مستقیم و غیرمستقیم برای آزادسازی سهام عدالت خود استفاده می کردند.در روش آزادسازی مستقیم سهام عدالت ،  خود سهامدار بعداز دو ماه که مهلت احراز هویت سهامداران در سامانه سجام ( www.sejam.ir ) است ،  به مدیریت و خرید و فروش سهام خود در بازار بورس و فرابورس با کد بورسی  خود می پردازد. ( افرادی  دارای کد بورسی  ، نیازی به ثبت نام مجدد در بورس نداشته و سهام شان به کد بورسی آن ها  منتقل خواهد شد. سازمان خصوصی سازی پس از روز دهم خرداد ماه ۹۹ طی دو ماه به سهامداران اعلام کرد که با ثبت نام در سامانه سجام احراز هویت می شوند و سپس کدبورسی شان صادر خواهد شد. اما در روش آزادسازی غیرمستقیم، نیازی به ورود به سامانه نیست.

اخیرا گزینه آزادسازی مستقیم از سایت سهام عدالت حذف شده است و اگر خود شخص سهامداران نسبت به آزادسازی سهام عدالت خود پس از پایان مهلت آزادسازی اقدام نکنند، سازمان خصوصی سازی سهام آن ها را به صورت غیرمستقیم و خودکار آزاد و به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار خواهد کرد و در این حالت امکان فروش سهام توسط سهامدار وجود ندارد.

 خرید و فروش سهام عدالت در بورس

سهام عدالت شامل ۴۹ شرکت است که از این تعداد ۷۰ درصد ( معادل ۳۶ شرکت) در بورس حضور دارند لذا فقط ۷۰ درصد سهام عدالت قابل دسترسی و معامله در بورس است که سهامدار باید درباره تک تک سهام این ۳۶ شرکت تصمیم گیری نماید.

سهامدارانی که می خواهند به فروش سهام عدالت بپردازند ، باید روش آزادسازی مستقیم را برگزینند.خرید و فروش سهام عدالت در بازار بورس و فرابورس صورت می گیرد.

سهامدارانی که روش آزادسازی غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده باشند ، برای فروش محدودیتی ندارند و  تصمیم خود را در باره فروش این سهام می توانند بعد از آزادسازی سهام شان انجام دهند.در این شرایط می توان از بانک ها کمک گرفت که براساس وضعیت بازار سرمایه و میزان عرضه و تقاضای سهام ، در بازه زمانی یک یا چند روزه سهام را فروخته و مبلغ آن را به سهام مشمولان واریز خواهند کرد.

البته توصیه کارشناسان مجرب این حوزه، انتخاب روش مستقیم و نفروختن سهام عدالت است.

خرید و فروش سهام عدالت در بورس|بیمه دات کام
خرید و فروش سهام عدالت در بورس

ویرایش روش آزادسازی سهام عدالت

فقط برای سهامدارانی که تا ساعت ۲۴ روز ۱۵ اردیبهشت در سامانه اطلاعات خود را وارد نمایند ، امکان ویرایش روش آزادسازی سهام عدالت وجود دارد.

ارزش سهام عدالت

مبلغ سهام عدالت در زمان تخصیص سهام که روی برگه های سهام نیز درج شده ،بین ۳۰۰ هزار الی یک میلیون تومان است. برای  افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ، ارزش ریالی سهام عدالت  ده میلیون ریال  و به سایر سهامداران ارزش ریالی کمتر در نظر گرفته شده است.

بنا بر اخبار پایگاه رسمی اطلاع رسانی سهام عدالت، ارزش اولیه سهام هر فرد مشمول،  مطابق مقررات مربوط تخصیص یافته است و مشمولان می توانند جهت اطمینان از تعلق سهام عدالت به سامانه samanese.ir مراجعه نمایند. ارزش روز سهام بیش از میزان ارزش اولیه است که  امکان رویت آن در صورت حساب مشمولان سهام عدالت در سامانه مذکور فراهم شده است و ارزش سهام عدالت با توجه به افزایش یا کاهش ارزش سهام در بورس و فرابورس در نوسان است.

در بازار کنونی بورس ، ارزش هر برگه سهام عدالت ۱۵ برابر شده است به عنوان مثال ارزش سهام یک میلیون تومانی تقریبا ۱۵ میلیون تومان براورد می شود که با توجه به عملکرد بازاربورس و فرابورس امکان رشد یا افت این ارزش وجود دارد.

سود سهام عدالت

سازمان خصوصی سازی پس از وصول سود مصوب شرکت های سرمایه گذرای و محاسبه مبلغ سود هر دارنده سهام عدالت، آن را به شماره شبای تایید شده در سامانه سهام عدالت واریز خواهد کرد و اگر سهامداری فاقد این شماره شبا در سامانه باشد ، بستانکار تلقی می گردد.

سهام عدالت یا EFT ؟

در دوران رکود و چالش اقتصادی، این بورس است  که همچنان پررونق نشان می دهد لذا  دولت در ادامه سیاست‌های اقتصادی خود،درصدد است  بخش بزرگی از سهام‌ بنگاه‌های دولتی را در بورس عرضه نماید  که در راستای این هدف سهام صندوق های قابل معامله EFT و سهام عدالت را روانه بورس کرد تا مردم بدون نیاز به سرمایه عظیم یا درگیری علمی زیاد با دانش بورس ، اوراق بهادار متنوع و سهام ها را خریداری نمایند.در این عرصه فروش سهام ، شرکت های بیمه ای نیز بیکار ننشستند و سهام  شرکت هایی هم چون بیمه البرز  و بیمه اتکایی امین نیز در بین صندوق های قابل معامله EFT به چشم می خورند.

افرادی که توانایی  ورود به بازار بورس را دارند می‌توانند  با مطالعه و بررسی جوانب مختلف امر ، از مزایای این بازار در امر معاملات بورسی صندوق های EFT و سهام عدالت بهره مند شوند، ولی باید توجه کرد که بازار بورس یک بازار سرمایه گذاری با ریسک است، باید با مشاوره درست همه جوانب را بررسی کنند و سپس به  سرمایه گذاری در بورس مخصوصا حوزه های سهام بنگاه های دولتی هم چون سهام عدالت مبادرت ورزند.

نظرات بسته شده است.