15 دی 1401

سند تک برگ خودرو و چند برگ خودرو چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

بسیاری از افراد که ماشین دارند، اسم سند تک برگ خودرو و چند برگ خودرو را شنیده‌اند. در برخی از مواقع هم اسمی ‌از سند دو برگی به میان می‌آید که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. از نظر قانونی کدام سند معتبر است؟ چرا افراد بیشتر دنبال سند تک برگی هستند؟ اگر این سوالات در ذهن شما یا اطرافیان شما وجود دارد، ما در این مطلب قصد داریم به آنها پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

برگ سبز خودرو چیست؟

هنگامی ‌که خریدار و فروشنده برای انتقال سند خودرو به مراکز تعویض پلاک، مراجعه می‌کنند، خریدار از طرف نیروی انتظامی ‌یک برگ سبز دریافت خواهد کرد که از نظر پلیس راهور حکم سند ماشین را دارد. در یک طرف کارت مشخصات و اطلاعات خودرو( مدل، شماره شاسی، سال ساخت) و در طرف دیگر اطلاعات خریدار ثبت می‌شود.

اما موضوعی که اهمیت پیدا می‌کند، این است که برگه سبز خودرو از نظر قوه قضائیه به عنوان سند خودرو معتبر نیست و باید فروشنده خودرو را در دفاتر رسمی ‌کشور به نام خریدار بزند.

سند تک برگ خودرو چیست؟

به اسناد رسمی‌ که در دفترخانه‌ها ثبت می‌شود و به طور معمول یک برگ هستند، سند تک برگ خودرو می‌گویند. دقت کنید که سند تک برگ رسمی ‌در حقیقت یک سند معتبر و قابل استعلام است که تمام اطلاعات و مشخصات معامله در آن قید می‌شود. این اطلاعات شامل: مشخصات دارایی، مبلغ معامله، اطلاعات هویتی و اطلاعات سکونتی است.

سند رسمی، شماره و شناسنامه دارد تا به راحتی قابل استعلام می‌باشد و درستی آن قابل پیگیری است. همچنین مهر برجسته، یکی از نشانه‌های رسمی‌ و قانونی سند تک برگ خودرو است.

سند تک برگ خودرو

مدارک لازم برای صدور سند تک برگ و چند برگ

اطلاعات بخش اول سند تک برگی عبارتند از:

 • شماره موتور
 • شماره شاسی
 • شناسه وسیله نقلیه
 • نوع خودرو
 • رنگ خودرو
 • تعداد سیلندر، چرخ‌ها و محورها
 • ظرفیت خودرو

اطلاعات بخش دوم سند تک برگی عبارتند از:

 • شماره شناسنامه مالک
 • نام و نام خانوادگی مالک
 • محل صدور شناسنامه
 • تاریخ تولد، کد ملی و نام پدر

سند چند برگ خودرو چیست؟

منظور از سند دوبرگی خودرو چیست و چه زمانی به چند برگ تبدیل می شود؟

هنگامی‌ که شما خودروی صفر از کارخانه تحویل می‌گیرید، یک سند قطعی یا همان سند کمپانی به شما تحویل داده می‌شود که از طرف شرکت سازنده خودرو، صادر خواهد شد. حال اگر شما قصد فروش خودرو خود را داشته باشید، باید بعد از مراحل انتقال سند خودرو به دفتر خانه رسمی‌ مراجعه کنید و خودرو را به نام خریدار بزنید. در این صورت سند تک برگ به سند دو برگ تبدیل خواهد شد و اگر مجدد ماشین معامله شود، سند به سند اضافه شده و به سند چند برگ تبدیل خواهد شد. شاید تنها تفاوت سند تک برگ خودرو و چند برگ خودرو در تعداد آن باشد که در ادامه درباره مدارک مورد نیاز سند تک برگ توضیح خواهیم داد.

مدارک برای صدور سند تک برگ خودرو

برای صدور سند تک برگ خودرو باید خریدار و فروشنده در یکی از مراکز تعویض پلاک حضور داشته باشند. همچنین مدارکی مورد نیاز است که باید به این مراکز تحویل دهند و بعد از پرداخت هزینه‌ها، سند جدید را دریافت کنند. دقت کنید که هزینه تعویض و فک پلاک بر عهده خریدار بوده و پرداخت خلافی و جریمه به طور کامل بر عهده فروشنده است.

مدارک مورد نیاز فروشنده عبارتند از:

 • اصل سند کارخانه سازنده( سند کمپانی)
 • شناسنامه و کارت ملی فروشنده یا وکیل وی
 • برگه عدم خلافی
 • اصل سند مالکیت صادر شده( برگ سبز)
 • پرداخت هزینه‌های شهرداری و انتقال سند

مدارک مورد نیاز خریدار عبارتند از:

 • اصل کارت ملی و شناسنامه
 • اصل بیمه نامه شخص ثالث
 • مدرک برای احراز سکونت( قبض آب، قبض برق یا قبض گاز محل سکونت)
 • کد رهگیری اجاره‌نامه منزل یا سند مالکیت خانه با کد رهگیری
 • اصل کارت معاینه فنی( خودروهایی که سن کمتر از 4 سال دارند نیازی به دریافت معاینه فنی ندارند.)

سند چند برگ خودرو مشکلی دارد؟

سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است، این است که آیا خودرویی که سند چند برگ دارد، مشکلی خواهد داشت؟

تصور بسیاری از افراد این است که اگر خودرویی چند دست معامله شده باشد به احتمال زیاد مشکل دارد، این تصور اشتباه نیست، اما خب درباره خودروهای با سند چند برگ، صدق نمی‌کند. مشکلات خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل: نحوه نگهداری، سرویس‌های دوره‌ای، تعویض به موقع روغن موتور و نحوه رانندگی است.

فرض کنید که فردی به خوبی از خودرو خود نگهداری کرده و تمایل به فروش خودرو دارد. این اتفاق می‌تواند برای صاحب‌های بعدی خودرو هم رخ دهد که در این حالت سند خودرو به سند چند برگ تبدیل خواهد شد.

تفاوت سند تگ برگ خودرو و چند برگ خودرو

سند کمپانی همان سند صادر شده از طرف شرکت سازنده خودرو است که برای ماشین‌های صفر در نظر گرفته شده و به خریدار اول تحویل داده می‌شود. این سند را می‌توان سند اصلی خودرو دانست، همچنین تمام اطلاعات خریدار، شرکت سازنده و مشخصات ماشین در آن قید می‌شود. با دریافت این سند نیازی به مراجعه در دفاتر رسمی ‌ندارید.

تفاوت سند تگ برگ خودرو و چند برگ خودرو در تعداد معاملات و خرید و فروش خودرو است. سند رسمی ‌که در دفترخانه برای معامله دوم انجام می‌شود، به سند تک برگ خودرو متصل شده و اطلاعات خریدار جدید در آن ذکر می‌شود.

علاوه بر این هنگام خرید خودرو کارکرده باید به نکات مهمی‌ توجه داشته باشید.

سوالی که ذهن خیلی از افراد را در گیر می‌کند این است که آیا سند تک برگ خودرو همان برگ سبز است؟ کدام یک اعتبار بیشتری دارد؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود به مقاله،  سند خودرو یا برگ سبز مراجعه نمایید. همچنین، اگر در مورد هزینه سند خودرو هم سؤالی دارید، این مطلب را مطالعه کنید.

نکات مهم در خرید خودرو کارکرده

همانطور که در بالا توضیح داده شد، زمانی که خودرو کارکرده می‌گیرید باید به سند اصلی آن توجه داشته باشید تا به سند رسمی ‌دفترخانه اضافه شود و سند چند برگ ماشین را تشکیل دهد. نکات مهم دیگری هم وجود دارد و باید به آن دقت کنید که به شرح زیر می‌باشند:

 • سند قطعی باید در دفاتر رسمی‌ کشور، ثبت شود. در غیر این صورت سند همچنان به نام فروشنده است و شما نمی‌توانید خودرو خود را معامله کنید.
 • اگر انتقال سند خودرو در دفاتر رسمی ‌انجام نشود، هر تخلفی که با اتومبیل صورت گیرد، عواقبش با فروشنده است.
 • دقت داشته باشید که سند قطعی خودرو به نام فروشنده باشد و کلاهبرداری صورت نگیرد.
 • در تنظیم قرارداد و معامله دقت داشته باشید و تمام مشخصات و تعهدات دو طرف فروشنده و خریدار را قید کنید. زمان تحویل خودرو، زمان مراجعه به تعویض پلاک، چگونگی دریافت مبلغ و پرداخت هزینه‌ها باید به طور کامل نوشته شود.
 • اگر تمام مبلغ مورد توافق را به فروشنده تحویل دهید و او در دفتر اسناد رسمی ‌کشور حاضر نشود، می‌توانید با ارائه مدارک از او شکایت کنید.
 • زمانی که برای تعویض پلاک به خریدار یا شخص دیگر وکالت می‌دهید باید تاریخ دقیق آن را بنویسید.
 • دقت کنید که پول را باید به حساب خود فروشنده واریز کنید تا در صورت بروز مشکل قابل پیگیری باشد.

تا اینجا به مطالب مهمی ‌اشاره شد که مربوط به ثبت سند رسمی ‌یا دفترخانه‌ای است. در این سند اطلاعات خریدار و فروشنده هر دو ثبت می‌شود و خریدار نیازی به مراجعه برای سند تک برگ خودرو ندارد. در حقیقت سند قطعی کمپانی در دفاتر اسناد به سند جدید الصاق می‌شود.

سند تک برگ خودرو

مزایای سند تک برگ ماشین

 

مزیت‌های سند تک برگ خودرو

به طور کلی سند تک برگ ماشین از امنیت و ایمنی بالایی برخوردار است و با توجه به دستی نبودن این سند، جعل آن غیر ممکن خواهد بود و همین موضوع اهمیت و امنیت آن را افزایش داده است. این سند از طریق سیستم الکترونیک و بدون دخالت دست صادر خواهد شد که به به طور کامل واضح بوده و جای هیچ خط خورگی ندارد.

مفاد و نکات در سند تک برگ خودرو مشخص و دقیق وارد شده است. همانطور که می‌دانید وضوح معامله در جزئیات آن نهفته است و بسیار اهمیت دارد. از تاریخی که اسناد به صورت الکترونیکی صادر می‌شوند، جزئیات به طور کامل درج شده و صحت آن‌ها تایید شده است. در حقیقت صدور الکترونیکی سند خودرو، عامل انسانی را از بین برده و از طریق نرم افزارها انجام می‌شود. درج کامل مشخصات و اقلام اطلاعاتی یکی دیگر از نکات مهم در مزیت اسناد تک برگی است. همچنین در مصرف کاغذ و تعویض سند صرفه جویی شده است.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 بهمن 1401 / کارشناسی و معامله

لیزینگ خودرو؛ شرایط و مراحل خرید خودروی اقساطی

اگر قصد خرید خودرو قسطی دارید؛ اما از شرایط و مراحل آن آگاه نیستید، این مقاله برای شما نوشته شده است!

19 دی 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

واردات خودرو دست دوم از دبی چگونه امکان پذیر است؟

واردات خودرو دست دوم از دبی شاید راحت‌تر از سایر کشورها باشد. شرایط و قوانین کامل واردات ماشین دست دوم از دوبی را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

16 دی 1401 / بیمه شخص ثالث / کارشناسی و معامله

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در 1401

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

16 دی 1401 / کارشناسی و معامله / اطلاعات خودرو و موتور

مراحل خرید خودرو: 6 نکته اساسی، از کارشناسی تا قولنامه

برای خرید خودرو چه مراحلی را باید طی کنید تا معامله‌ای بدون زیان داشته باشید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید!

15 دی 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید( 1401)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

15 دی 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند تک برگ خودرو و چند برگ خودرو چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

بسیاری از افراد که ماشین دارند، اسم سند تک برگ خودرو و چند برگ خودرو را شنیده‌اند. در برخی از مواقع هم اسمی ‌از سند دو برگی به میان می‌آید که تفاوت‌هایی با

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
تیزابی
29 مهر 1400

قانون جدید سند خودرو در سال ۱۴۰۰ چیست؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، اگر منظورتان قانون انتقال است، باید گفت که دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست.

پیرایش
05 آذر 1400

سلام استعلام سند خودرو در دفترخانه هم امکان پذیر است؟

  کارشناس بیمه
  30 آذر 1400

  بله امکان پذیر است البته روش های دیگری هم وجود دارد که به صورت اینترنتی میتوانید اقدام کنید

جوادی
20 آذر 1400

سلام برای انتقال سند خودرو به کجا مراجعه کنیم؟

  کارشناس بیمه
  30 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، در مقاله انتقال خودرو به طور کامل صفر تا صفر مراحل این کار را برای شما نوشته ایم.

باباپور
20 آذر 1400

آیا تنظیم سند خودرو الزامی است؟

  کارشناس بیمه
  30 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، منظورتون از الزامی بودن چیست؟ به هر حال سند باید مطابق با مشخصات شخص خریدار ثبت شود.

حجت
29 آذر 1400

سلام سند خودرو همان برگ سبز است؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام، بله البته چند وقتی است که اعلام شده دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست

غیورمند
29 آذر 1400

سلام سند خودرو دفترخانه با سند برگ سبز چه تفاوتی با هم دارند؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز از نظر اصل و درست بودن با هم تفاوتی ندارند؛ اما چند وقتی است که اعلام شده برای ثبت نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست.

قائم آل محمد
30 آذر 1400

سلام قانون سند خودرو ۱۴۰۰ با 1401 خیلی تفاوت خواهد داشت؟

  کارشناس بیمه
  30 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، سندها اصولا تغییر زیادی نمی کنند؛ فقط اینکه برای ثبت سند خودرو نیاز به دفترخانه نیست.

شادباش
30 آذر 1400

انتقال سند خودرو در دفترخانه الزامیست؟

  کارشناس بیمه
  30 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، با توجه به اطلاعیه های اخیر، ثبت سند خودرو در دفترخانه الزامی نیست اما انجام دادن آن هم مشکلی به وجود نمی آورد.

   Hk21
   05 اردیبهشت 1401

   مشکلی به وجود نمیاره،فقط گردن دفتر خونه دارهارو کلفت میکنه!

محمد
26 تیر 1401

سلام وقت بخیر
باتوجه به قانون جدید
که برگه سبز سند اصلیه
هنوزم امکان سند چندبرگی هست؟؟
اگر هست خریداری کنیم به چه مشکلاتی میخوریم؟؟
ممنون

  کارشناس بیمه
  28 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا سند چند برگی دارای کاربرد خاص خودش است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید