30 آبان 1400

سند تک برگ خودرو و چند برگ خودرو چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

بسیاری از افراد که ماشین دارند، اسم سند تک برگ خودرو و چند برگ خودرو را شنیده‌اند. در برخی از مواقع هم اسمی ‌از سند دو برگی به میان می‌آید که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. از نظر قانونی کدام سند معتبر است؟ چرا افراد بیشتر دنبال سند تک برگی هستند؟ اگر این سوالات در ذهن شما یا اطرافیان شما وجود دارد، ما در این مطلب قصد داریم به آنها پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

برگ سبز خودرو چیست؟

هنگامی ‌که خریدار و فروشنده برای انتقال سند خودرو به مراکز تعویض پلاک، مراجعه می‌کنند، خریدار از طرف نیروی انتظامی ‌یک برگ سبز دریافت خواهد کرد که از نظر پلیس راهور حکم سند ماشین را دارد. در یک طرف کارت مشخصات و اطلاعات خودرو( مدل، شماره شاسی، سال ساخت) و در طرف دیگر اطلاعات خریدار ثبت می‌شود.

اما موضوعی که اهمیت پیدا می‌کند، این است که برگه سبز خودرو از نظر قوه قضائیه به عنوان سند خودرو معتبر نیست و باید فروشنده خودرو را در دفاتر رسمی ‌کشور به نام خریدار بزند.

سند تک برگ خودرو چیست؟

به اسناد رسمی‌ که در دفترخانه‌ها ثبت می‌شود و به طور معمول یک برگ هستند، سند تک برگ خودرو می‌گویند. دقت کنید که سند تک برگ رسمی ‌در حقیقت یک سند معتبر و قابل استعلام است که تمام اطلاعات و مشخصات معامله در آن قید می‌شود. این اطلاعات شامل: مشخصات دارایی، مبلغ معامله، اطلاعات هویتی و اطلاعات سکونتی است.

سند رسمی، شماره و شناسنامه دارد تا به راحتی قابل استعلام می‌باشد و درستی آن قابل پیگیری است. همچنین مهر برجسته، یکی از نشانه‌های رسمی‌ و قانونی سند تک برگ خودرو است.

سند تک برگ خودرو

مدارک لازم برای صدور سند تک برگ و چند برگ

اطلاعات بخش اول سند تک برگی عبارتند از:

 • شماره موتور
 • شماره شاسی
 • شناسه وسیله نقلیه
 • نوع خودرو
 • رنگ خودرو
 • تعداد سیلندر، چرخ‌ها و محورها
 • ظرفیت خودرو

اطلاعات بخش دوم سند تک برگی عبارتند از:

 • شماره شناسنامه مالک
 • نام و نام خانوادگی مالک
 • محل صدور شناسنامه
 • تاریخ تولد، کد ملی و نام پدر

سند چند برگ خودرو چیست؟

منظور از سند دوبرگی خودرو چیست و چه زمانی به چند برگ تبدیل می شود؟

هنگامی‌ که شما خودروی صفر از کارخانه تحویل می‌گیرید، یک سند قطعی یا همان سند کمپانی به شما تحویل داده می‌شود که از طرف شرکت سازنده خودرو، صادر خواهد شد. حال اگر شما قصد فروش خودرو خود را داشته باشید، باید بعد از مراحل انتقال سند خودرو به دفتر خانه رسمی‌ مراجعه کنید و خودرو را به نام خریدار بزنید. در این صورت سند تک برگ به سند دو برگ تبدیل خواهد شد و اگر مجدد ماشین معامله شود، سند به سند اضافه شده و به سند چند برگ تبدیل خواهد شد. شاید تنها تفاوت سند تک برگ خودرو و چند برگ خودرو در تعداد آن باشد که در ادامه درباره مدارک مورد نیاز سند تک برگ توضیح خواهیم داد.

مدارک برای صدور سند تک برگ خودرو

برای صدور سند تک برگ خودرو باید خریدار و فروشنده در یکی از مراکز تعویض پلاک حضور داشته باشند. همچنین مدارکی مورد نیاز است که باید به این مراکز تحویل دهند و بعد از پرداخت هزینه‌ها، سند جدید را دریافت کنند. دقت کنید که هزینه تعویض و فک پلاک بر عهده خریدار بوده و پرداخت خلافی و جریمه به طور کامل بر عهده فروشنده است.

مدارک مورد نیاز فروشنده عبارتند از:

 • اصل سند کارخانه سازنده( سند کمپانی)
 • شناسنامه و کارت ملی فروشنده یا وکیل وی
 • برگه عدم خلافی
 • اصل سند مالکیت صادر شده( برگ سبز)
 • پرداخت هزینه‌های شهرداری و انتقال سند

مدارک مورد نیاز خریدار عبارتند از:

 • اصل کارت ملی و شناسنامه
 • اصل بیمه نامه شخص ثالث
 • مدرک برای احراز سکونت( قبض آب، قبض برق یا قبض گاز محل سکونت)
 • کد رهگیری اجاره‌نامه منزل یا سند مالکیت خانه با کد رهگیری
 • اصل کارت معاینه فنی( خودروهایی که سن کمتر از 4 سال دارند نیازی به دریافت معاینه فنی ندارند.)

سند چند برگ خودرو مشکلی دارد؟

سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است، این است که آیا خودرویی که سند چند برگ دارد، مشکلی خواهد داشت؟

تصور بسیاری از افراد این است که اگر خودرویی چند دست معامله شده باشد به احتمال زیاد مشکل دارد، این تصور اشتباه نیست، اما خب درباره خودروهای با سند چند برگ، صدق نمی‌کند. مشکلات خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل: نحوه نگهداری، سرویس‌های دوره‌ای، تعویض به موقع روغن موتور و نحوه رانندگی است.

فرض کنید که فردی به خوبی از خودرو خود نگهداری کرده و تمایل به فروش خودرو دارد. این اتفاق می‌تواند برای صاحب‌های بعدی خودرو هم رخ دهد که در این حالت سند خودرو به سند چند برگ تبدیل خواهد شد.

تفاوت سند تگ برگ خودرو و چند برگ خودرو

سند کمپانی همان سند صادر شده از طرف شرکت سازنده خودرو است که برای ماشین‌های صفر در نظر گرفته شده و به خریدار اول تحویل داده می‌شود. این سند را می‌توان سند اصلی خودرو دانست، همچنین تمام اطلاعات خریدار، شرکت سازنده و مشخصات ماشین در آن قید می‌شود. با دریافت این سند نیازی به مراجعه در دفاتر رسمی ‌ندارید.

تفاوت سند تگ برگ خودرو و چند برگ خودرو در تعداد معاملات و خرید و فروش خودرو است. سند رسمی ‌که در دفترخانه برای معامله دوم انجام می‌شود، به سند تک برگ خودرو متصل شده و اطلاعات خریدار جدید در آن ذکر می‌شود.

علاوه بر این هنگام خرید خودرو کارکرده باید به نکات مهمی‌ توجه داشته باشید.

سوالی که ذهن خیلی از افراد را در گیر می‌کند این است که آیا سند تک برگ خودرو همان برگ سبز است؟ کدام یک اعتبار بیشتری دارد؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود به مقاله،  سند خودرو یا برگ سبز مراجعه نمایید.

نکات مهم در خرید خودرو کارکرده

همانطور که در بالا توضیح داده شد، زمانی که خودرو کارکرده می‌گیرید باید به سند اصلی آن توجه داشته باشید تا به سند رسمی ‌دفترخانه اضافه شود و سند چند برگ ماشین را تشکیل دهد. نکات مهم دیگری هم وجود دارد و باید به آن دقت کنید که به شرح زیر می‌باشند:

 • سند قطعی باید در دفاتر رسمی‌ کشور، ثبت شود. در غیر این صورت سند همچنان به نام فروشنده است و شما نمی‌توانید خودرو خود را معامله کنید.
 • اگر انتقال سند خودرو در دفاتر رسمی ‌انجام نشود، هر تخلفی که با اتومبیل صورت گیرد، عواقبش با فروشنده است.
 • دقت داشته باشید که سند قطعی خودرو به نام فروشنده باشد و کلاهبرداری صورت نگیرد.
 • در تنظیم قرارداد و معامله دقت داشته باشید و تمام مشخصات و تعهدات دو طرف فروشنده و خریدار را قید کنید. زمان تحویل خودرو، زمان مراجعه به تعویض پلاک، چگونگی دریافت مبلغ و پرداخت هزینه‌ها باید به طور کامل نوشته شود.
 • اگر تمام مبلغ مورد توافق را به فروشنده تحویل دهید و او در دفتر اسناد رسمی ‌کشور حاضر نشود، می‌توانید با ارائه مدارک از او شکایت کنید.
 • زمانی که برای تعویض پلاک به خریدار یا شخص دیگر وکالت می‌دهید باید تاریخ دقیق آن را بنویسید.
 • دقت کنید که پول را باید به حساب خود فروشنده واریز کنید تا در صورت بروز مشکل قابل پیگیری باشد.

تا اینجا به مطالب مهمی ‌اشاره شد که مربوط به ثبت سند رسمی ‌یا دفترخانه‌ای است. در این سند اطلاعات خریدار و فروشنده هر دو ثبت می‌شود و خریدار نیازی به مراجعه برای سند تک برگ خودرو ندارد. در حقیقت سند قطعی کمپانی در دفاتر اسناد به سند جدید الصاق می‌شود.

سند تک برگ خودرو

مزایای سند تک برگ ماشین

 

مزیت‌های سند تک برگ خودرو

به طور کلی سند تک برگ ماشین از امنیت و ایمنی بالایی برخوردار است و با توجه به دستی نبودن این سند، جعل آن غیر ممکن خواهد بود و همین موضوع اهمیت و امنیت آن را افزایش داده است. این سند از طریق سیستم الکترونیک و بدون دخالت دست صادر خواهد شد که به به طور کامل واضح بوده و جای هیچ خط خورگی ندارد.

مفاد و نکات در سند تک برگ خودرو مشخص و دقیق وارد شده است. همانطور که می‌دانید وضوح معامله در جزئیات آن نهفته است و بسیار اهمیت دارد. از تاریخی که اسناد به صورت الکترونیکی صادر می‌شوند، جزئیات به طور کامل درج شده و صحت آن‌ها تایید شده است. در حقیقت صدور الکترونیکی سند خودرو، عامل انسانی را از بین برده و از طریق نرم افزارها انجام می‌شود. درج کامل مشخصات و اقلام اطلاعاتی یکی دیگر از نکات مهم در مزیت اسناد تک برگی است. همچنین در مصرف کاغذ و تعویض سند صرفه جویی شده است.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
13 آذر 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

انتقال خودرو؛ از مدارک مورد نیاز تا مراحل نقل و انتقال ماشین

اگر در صدد انتقال خودرو هستید چه فروشنده و چه خریدار باشید، باید مواردی را بدانید و رعایت کنید. برای دانستن این موارد این مقاله را بخوانید.

11 آذر 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند چند برگ خودرو: مراحل انتقال سند و دریافت المثنی

همانطور که می‌دانید سند نشانه‌ مالکیت خودرو است. همچنین، نیروی انتظامی ‌و پلیس راهور برای برقراری نظم بیشتر و مدیریت ترددها به این موضوع اهمیت می‌دهند. سند خودرو دو نوع

09 آذر 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

گواهینامه بین المللی؛ لذت سفر در جاده‌های دور دنیا

چگونه گواهی نامه بین المللی دریافت کنیم؟ نحوه دریافت و قوانین آن را در این مقاله بخوانید.

04 آذر 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

رمز کارت سوخت: بازیابی رمز و آدرس مکان‌های بازگردانی رمز کارت بنزین

اگر رمز کارت بنزین خود را فراموش کرده‌اید یا به دلیل افشای آن، قصد تغیییر رمز کارت سوخت خود را دارید، این مقاله برای شما نوشته شده‌است.

01 آذر 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

7 نکته طلایی برای فسخ معامله ماشین: آخرین قوانین لغو خرید و فروش خودرو

اگر زمان معامله ماشین از خرید یا فروش پشیمان شدیم، بر اساس چه شرایطی می‌توانیم معامله را فسخ کنیم؟

30 آبان 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

تشخیص ماشین چپی؛ سخت اما شدنی!

راه‌های طلایی برای تشخیص واژگونی خودرو دست دم و کارکرده هنگام خرید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید