۰۱ مرداد ۱۴۰۳

وکالت تعویض پلاک؛ راهی برای تسریع خرید و فروش خودرو

حضور فروشنده خودرو به شرط دادن وکالت تعویض پلاک به خریدار در مرکز تعویض پلاک الزامی نیست. تنها با پرداخت ۱۵۰ هزار تومان، امکان دادن وکالت تعویض پلاک و سرعت بخشیدن به فرایند خرید و فروش خودرو وجود دارد. در کنار این مزیت مهم، ناآگاهی از برخی قوانین مربوط به وکالت می‌تواند برای خریدار گران تمام شود. در رابطه با این وکالت چه‌قدر اطلاعات دارید؟ با ما در بیمه‌دات‌کام همراه باشید تا مراحل وکالت تعویض پلاک، مدارک لازم برای وکالت تعویض پلاک خودرو، قوانین مهم درباره وکالت تعویض پلاک و… را با هم مرور کنیم.

وکالت تعویض پلاک

گاهی ممکن است هنگام خرید و فروش خودرو، فروشندگان به دلایل مختلف از جمله مشغله کاری زیاد، امکان حضور در مراکز تعویض پلاک و برگه سبز خودرو را نداشته باشند. در این مواقع فروشندگان می‌توانند به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند و به خریدار وکالت بدهند.
یکی از انواع وکالت خودرو، وکالت تعویض پلاک است. در این نوع وکالت، فروشنده، خریدار را به عنوان وکیل خود انتخاب می‌کند و اجازه می‌دهد که به عنوان نماینده وی در مراکز تعویض پلاک حضور داشته باشد.

مدارک لازم برای وکالت تعویض پلاک خودرو

برای وکالت تعویض پلاک خودرو به همراه مدارک زیر به دفترخانه بروید:

 • مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
 • برگه سبز خودرو
 • برگه کمپانی (برای خودروهای وارداتی برگه گمرک را باید ارائه دهید)
 • آدرس، کد پستی و شماره تلفن فروشنده و خریدار
 • بنچاق‌ها یا اسناد خرید و فروش قبلی

حضور خریدار در محل دفتر اسناد رسمی برای وکالت دادن الزامی نیست. 

مدارک لازم برای وکالت تعویض پلاک خودرو

دانلود نمونه وکالت تعویض پلاک (WORD + PDF)

برای سهولت کار شما در نوشتن وکالت‌نامه، ما در بیمه دات کام، امکان دانلود نمونه وکالت تعویض پلاک را برای شما فراهم کرده‌ایم. شما می‌توانید این نمونه را برای نوشتن وکالت‌نامه مبنا قرار دهید.

دانلود نمونه وکالت تعویض پلاک (PDF)

دانلود نمونه وکالت تعویض پلاک (WORD)

اعتبار زمانی وکالت‌نامه تعویض شماره خودرو

وقتی می‌خواهید به عنوان فروشنده به خریدار برای تعویض پلاک خودرو وکالت دهید، حتماً نباید زمان خاصی را مشخص کنید. می‌توانید مدت زمان را باز بگذارید یا محدودیت زمانی قرار دهید و تاریخی مشخص کنید. خریدار موظف است تا تاریخ مذکور، کار تعویض پلاک را انجام دهد. به توصیه کارشناسان، بهتر است که محدودیت زمانی قرار دهید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید. در صورتی‌که شخص خریدار یا وکیل در مدت زمان مقرر، کار تعویض پلاک را انجام ندهد، می‌توانید دوباره آن را تمدید کنید.

یکی از مشکلاتی که این وکالت دارد این است که گاهی اوقات خریدار در مدت زمانی مقرر، اقدام به فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید نمی‌کند و با همان پلاک فروشنده اقدام به تردد در خیابان‌ها می‌کند. در این صورت تمامی تخلفاتی که خریدار مرتکب شود به پای فروشنده گذاشته می‌شود. به همین دلیل پلیس راهنمایی و رانندگی درباره این نوع از وکالت‌نامه هشدار داده‌است و توصیه می‌کند که خریدار و فروشنده با هم به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود. اگر نمی‌توانید در مراکز شماره‌گذاری حضور داشته باشید حتماً محدودیت زمانی برای تعویض پلاک در وکالت‌نامه قائل شوید.

لزوم آورده شدن مدت اعتبار وکالت‌نامه در متن وکالت تعویض پلاک

هزینه وکالت تعویض پلاک در سال ۱۴۰۳

هزینه وکالت تعویض پلاک خودرو بر عهده فروشنده است. در قانون جدید وکالت تعویض پلاک، هزینه این کار، مبلغ ۱۵۰ هزار تومان اعلام شده است. پرداخت هزینه وکالت تعویض پلاک و انتقال سند بر عهده فروشنده است؛ اما اگر در مدت زمان مقرر، خریدار فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید را انجام ندهد، این‌بار هزینه تمدید بر عهده خریدار است.

در صورتی که قصد دارید خودرو خود را تعویض کنید؛ اما نیازمند دانش بیشتری برای معاوضه ماشین خود هستید تا به صورت اصولی این کار را انجام دهید؛ به مقاله معاوضه خودرو مراجعه کنید.

نکاتی که برای پرداخت هزینه تعویض پلاک باید به آ‌ن‌ها توجه کنید به شرح زیر است:

 1. در صورتی‌که در مدت زمان قید شده در وکالت‌نامه، تعویض پلاک انجام نشده‌باشد و نیاز به تمدید آن باشد، مجدداً این هزینه باید پرداخت شود. گویی از ابتدا این وکالت‌نامه تنظیم می‌شود. فروشنده برای تمدید مهلت اعتبار وکالت‌نامه باید رضایت داشته باشد.
 2. هزینه وکالت تعویض پلاک برای خودروهای داخلی و خارجی تفاوتی ندارد و برای هر دو یکسان است.
 3. می‌توان سند دیگری موسوم به عنوان «اقرارنامه اصلاحی» هم برای تمدید مهلت اعتبار وکالت‌نامه تعویض پلاک تنظیم کرد. این سند زمانی تنظیم می‌شود که یک اشتباه سهوی در متن وکالت تعویض پلاک (تاریخ اعتبار وکالت‌نامه) صورت گرفته باشد.

نکاتی که در مورد وکالت تعویض پلاک باید بدانید

نکته۱: فروشنده با دادن وکالت تعویض پلاک به خریدار، وکیل خود (خریدار) را به عنوان نماینده به مراکز تعویض پلاک می‌فرستد. خریدار پس از انجام مراحل، برگ سبز را دریافت می‌کند و نیازی نیست که دوباره به دفترخانه مراجعه کند.

نکته۲: وکالت‌نامه تعویض پلاک اجباری نیست. فقط در صورتی که فروشنده، تمایل داشته باشد این وکالت را به خریدار می‌دهد و انجام کار تعویض پلاک را به عهده خریدار می‌گذارد. در هر صورت، چه فروشنده در مراکز شماره‌گذاری حضور داشته باشد چه نداشته باشد، پلیس به راحتی می‌تواند به اطلاعات هویتی مالک خودرو، جرائم و تخلفات راهنمایی و رانندگی وی دسترسی داشته باشد. چون تمامی این اطلاعات در سیستم ضبط و ثبت شده‌است.

برای خرید و فروش خودرو علاوه بر نکاتی که در مورد تعویض پلاک باید بدانید، می‌بایست به نکاتی در هنگام خرید و فروش وکالتی ماشین نیز دقت کنید تا هنگام معامله متضرر نشوید. اگر می‌خواهید در این باره اطلاعات کاملی کسب کنید، می‌توانید مقاله مجله بیمه‌دات‌کام با عنوان وکالت خرید و فروش خودرو را مطالعه کنید.

نحوه گرفتن استعلام وکالت‌نامه برای تعویض پلاک

در صورتی که قصد خرید خودرو دارید و فروشنده به شما وکالت‌نامه تعویض پلاک داده است، برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از هرگونه کلاه‌برداری حتما استعلام وکالت‌نامه را انجام دهید. برای گرفتن استعلام وکالت‌نامه تعویض پلاک دو روش عمده وجود دارد: مراجعه حضوری و استعلام آنلاین

استعلام وکالت‌نامه برای تعویض پلاک به صورت حضوری

شما باید با داشتن مدارک احراز هویت به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید و استعلام وکالت‌نامه خود را انجام دهید.

استعلام وکالت‌نامه برای تعویض پلاک به صورت آنلاین

مراحل استعلام وکالت‌نامه برای تعویض پلاک به صورت آنلاین در ادامه آمده است:

 • به سایت استعلام آنلاین وکالت‌نامه (ثبت من) به آدرس My.ssaa.ir مراجعه کنید و گزینه «اسناد رسمی» را انتخاب کنید.

استعلام وکالت نامه به صورت آنلاین از سایت ثبت من (مرحله اول؛ انتخاب گزینه اسناد رسمی)

 • در این بخش روی گزینه «تصدیق اصالت سند» کلیک کنید.

استعلام وکالت نامه به صورت آنلاین از سایت ثبت من (مرحله دوم؛ انتخاب تصدیق اصالت سند)

«شناسه سند» و «رمز تصدیق» را وارد کنید و روی گزینه «بیاب» کلیک کنید. شناسه سند و رمز تصدیق در بالای وکالت‌نامه شما درج شده است.

 

استعلام وکالت نامه به صورت آنلاین از سایت ثبت من (مرحله سوم؛ وارد کردن شناسه سند و رمز تصدیق)

پس از طی کردن این مراحل، محتوای سند به شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید جزئیات آن را بررسی کنید.

قوانین مهم درباره وکالت تعویض پلاک

وکالت تعویض پلاک کار شما را برای تعویض پلاک بسیار آسان‌تر می‌کند. با این وجود ناآگاهی نسبت به برخی قوانین می‌تواند هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل کند. برخی از این قوانین در ادامه آمده است:

 • اگر خریدار در زمان تعیین‌شده اقدام به فک پلاک نکرده باشد و با پلاک فروشنده تردد کند، فروشنده باید با مراجعه به مراجع قضایی، دادخواستی را مبنی بر توقیف پلاک فک نشده تسلیم کند.
 • پیگیری فک پلاک از طریق سایت راهور یا مراکز پلیس ۱۰+ انجام می‌شود.
 • در صورتی که مالک پس از وکالت و قبل از انتقال مالکیت فوت کند، خریدار می‌تواند مراحل انتقال مالکیت را با هماهنگی وراث انجام دهد یا معامله را فسخ کرده و هزینه پرداخت‌شده را پس بگیرد. در صورت عدم همکاری وراث، حق پیگری از مراجع قانونی برای خریدار محفوظ است.

وکالت تعویض پلاک از راه دور امکان‌پذیر است؟

امکان تنظیم وکالتنامه از راه دور و بدون نیاز به حضور وکیل و موکل با شرایط زیر وجود دارد:

وکالت از طریق پست: در این روش باید قرارداد وکالت از طریق پست برای موکل ارسال شود. (مراقب جعل امضا باشید.)

قرارداد الکترونیک وکالت: در این شیوه، وکیل باید به صورت آنلاین به سامانه خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و اطلاعات خود و موکلش را وارد کند. سپس درخواست تنظیم قرارداد وکالت‌نامه را در سایت ثبت کند. قرارداد وکالت برای موکل به صورت الکتریکی ارسال می‌شود و در سامانه خدمات الکترونیک قضایی وکلا قابل مشاهده و پیگیری خواهد بود.

وکالت از خارج از کشور: ساکنان خارج از کشور باید ابتدا به سایت میخک (مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) رجوع کنند. موکل باید اطلاعات خود و وکیلش را در این سامانه وارد کند. سپس گزینه دفتر حفاظت منافع ایران-واشنگتن را انتخاب کند. در ادامه نوع وکالت‌نامه مدنظر را پیدا و روی آن کلیک می‌کند. در آخرین مرحله موکل باید وکالت‌نامه را تنظیم و آن را تایید کند تا کد رهگیری برای او ارسال شود.

تهیه بیمه شخص ثالث پیش از تعویض پلاک

در این مقاله، نکات مهم درباره وکالت تعویض پلاک را با هم بررسی کردیم و متوجه شدیم فروشنده می‌تواند با دادن وکالت تعویض پلاک، در مرکز تعویض پلاک حاضر نشود. اما پیش از این مرحله، هر فروشنده خودرو موظف به تهیه بیمه شخص ثالث برای خودروی مورد معامله است. به جز بیمه شخص ثالث، هزینه خلافی خودرو و عوارض سالیانه شهرداری نیز به عهده فروشنده است.

در صورتی که قصد فروش ماشین خود را دارید و موعد بیمه شخص ثالث شما فرا رسیده است، می‌توانید با خرید بیمه شخص ثالث از بیمه‌دات‌کام، با خیالی آسوده اقدام به فروش خودروی خود کنید. همچنین می‌توانید با پرداخت مبلغ اندکی، اقدام به تهیه بیمه شخص ثالث کوتاه مدت کنید.

 

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
تاثیر واردات خودرو بر قیمت بعد از آزادسازی واردات
۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودرو | عوارض واردات خودرو

با شروع سال 1401 شیب صعودی قیمت ماشین همچنان ادامه دارد. طبق پیش‌بینی کارشناسان، تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودروهای داخلی چندان زیاد نیست اما طرفداران واردات نظر دیگری دارند. برای اطلاع از این موضوع این مطلب را تا انتها بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
علی
۳۰ بهمن ۱۴۰۲

سلام
ما در عوض پول مجبور شدیم ماشین شخص مقابل را به جای پولمان برداریم.
وکالت تعویض پلاک به ما داده هنوز هم وقت داره
فقط اینکه اون شخص به خاطر مسائل مالی حکم جلب گرفتن و بازداشت شده
ممکن هست که طلبکارهاش بتونن این ماشین را توقیف کنند؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید به صورت قانونی خودرو را دریافت نمایید. اگر خودرو به نام آن شخص باشد بله، امکان توقیف وجود دارد.

person
سلیمان
۲۴ بهمن ۱۴۰۲

سلام من ماشین خریدم رفتیم محضر وکالت به من دادن که تعویض پلاک کنم رفتم اونجا گفتن این ماشین از سال ۹۴ وقت وکالتش تموم شده باید تمدید بشه حالا من از صاحب برگ سبز وکالت بگیرم یااز اونی که آخرین بار وکالت داده وقتش تموم شده بگیرم در ضمن تو این وسط ماشین به پنج نفر فروخته شده از طریق محضر با این وکالت وقت تموم شده

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۵ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید وکالتنامه اصلی را تمدید کنند.

person
مجید
۲۳ بهمن ۱۴۰۲

سلام و عرض ادب
من یه ماشین خریدم مدارک رو واسطه بهم داده ماشین رو هم تحویل گرفتم پولم زدم به حساب واسطه قولنامه با واسطه نوشتم الان صاحب ماشین واسه وکالت زدن تعلل داره …واسم ممکنه دردسر بشه مثلاً ادعا کنه که نمیزنم و این داستانا…
ممنون میشم راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۴ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است در این مورد با یک مشاور حقوقی مشورت نمایید.

person
شادی
۰۸ بهمن ۱۴۰۲

سلام
وکالتی از فروشنده به واسطه داده شده و من خریدار ماشینم برای نوبت گیری تعویض پلاک، من باید کد ملی فروشنده اول را بزنم یا کدملی واسطه را به عنوان فروشنده؟؟؟ پلاک قراره به نام من بشه
آیا شخص واسطه که وکالت به نامش شده باید حضور داشته باشه برای تعویض پلاک؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله فردی که وکالتنامه به اسم اوست باید حضور داشته باشد. تفاوتی ندارد.

person
زارعی
۱۹ دی ۱۴۰۲

سلام
من برای وکالت پلاک به دفتر خانه مراجعه کردم و مبلغ هزینه را ۴۰۰ هزار تومان عنوان کرده اند
آیا مبلغ تغییر کرده است؟
سپاس

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۰ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در این خصوص اطلاعی نداریم.

  person
  وکیل
  ۱۷ اسفند ۱۴۰۲

  نه ۲۶۹ تومن هست .اگر اضافه گرفته غیر قانونیه مدارکت را بگیر و کار را نهایی نکن و برو دفترخونه دیگه

person
جعفر
۱۶ دی ۱۴۰۲

بنده خود رو خود را فروخته و وکالت ۳۰ روزه جهت فک پلاک دادم اگر ایشان اقدام به فک پلاک نکرد چه باید کرد

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۷ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  موضوع را از جنبه قانونی پیگیری کنید.

person
حسین
۱۳ دی ۱۴۰۲

سلام
آیا با برگ سبز میتوان وکالت تعویض پلاک داد؟دفاتر اسناد رسمی با برگ سبز وکالت میزنن یا خیر؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است این مورد را از دفاتر اسناد رسمی بپرسید.

  person
  وکیل
  ۱۷ اسفند ۱۴۰۲

  آره داداش چرا نشه.برگ سبز حکم سند ماشین را داره هرکی بنامش هست میتونه روش وکالت بده

person
زرگر
۰۹ دی ۱۴۰۲

سلام من میخوام وکالت تعویض پلاک بدم به خریدار در ثنا هم ثبت نام کردم
چه سایت دیگه ای هست که باید انجام بدم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۰ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید.

person
علیرضا نادعلی
۰۶ دی ۱۴۰۲

با سلام آیا میشه وکالتی که در یک محضر ثبت شده را در یک محضر دیگر تمدید کرد ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  این مورد را باید در سایت های حقوقی در میان بگذارید تا پاسخ دقیقی دریافت کنید.

  person
  وکیل
  ۱۷ اسفند ۱۴۰۲

  بله تمدید یا تجدید وکالتنامه ربطی به دفترخونه نداره.میتونید حتی یه شهر دیگه توی دفترخونه دیگه تمدید یا تجدید یا حتی فسخ کنید وکالت را.

person
Ali
۲۵ آذر ۱۴۰۲

سلام من امروز با وکالتی که از فروشنده داشتم تعویض پلاک انجام دادم ولی برگه وکالت رو بهم ندادن منم اصلا متوجه نشدم اولش بعد که اومدم خونه متوجه شدم برگه وکالت رو نداده. برگه رو باید می‌گرفتم یا میمونه مرکز

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برگه وکالت را باید دریافت کنید.

  person
  داریوش
  ۲۹ آذر ۱۴۰۲

  برگه وکالت نداشتی چجوری رفتی تعویض پلاک انجام دادی؟!؟! مگه بدون برگه وکالت فک و تعویض پلاک میکنن؟؟؟؟

  person
  علی
  ۰۵ دی ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  من یک موتورقبلا خریدم بصورت قولنامه ای و هزینش راهم نقدی پرداخت کردم وتوقولنامه هم ثبت شده. الان فروشنده میگه اگه نری دنبال کارای تعویض پلاک میرم شکایت میکنم.
  درحالی که حاضرنیست ۱ریال پرداخت کنه برای کارای های انتقال سند میگه من موتورراقبلا بهت فروختم،الان کل هزینش رابایدخودت بدی.
  مگه توقانون گفته نشده بایدیک سری هزینه هارافروشنده بنده(مثل بیمه موتور،خلافی،عوارض شهداری و…)

   person
   نویسنده بیمه
   ۰۵ دی ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   اگر فرایند نقل و انتقال خودرو انجام شده، بر اساس قانون، هزینه تعویض پلاک خودرو با خریدار است. اما هزینه نقل و انتقال خودرو در تعویض پلاک بر عهده فروشنده است.

person
حسین
۲۵ آبان ۱۴۰۲

سلام.من وکالت ۱۵‌روزه دادم ب خریدار و حق توکیل به غیر رو دادم بهش
سواام اینه ک ایشون با توجه به اینکه حق توکیل به غیر داره میتونه مدت وکالتو تغییر بده از طرف من؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام. خیر نمی توانند مدت زمان را تغییر دهند.

  person
  وکیل
  ۱۷ اسفند ۱۴۰۲

  نه به هیچ عنوان.به صدها نفر میتونه وکالت بده ولی حداکثر زمانش تا اون زمانی هست که دارنده برگ سبز اولین وکالت را داده

person
کوروش
۱۱ آبان ۱۴۰۲

سلام وقت شما بخیر بنده ماشین خریدم فروشنده هم اومد دفترخانه وکالت داد برای کارهای تعویض پلاک و سند اما خود دفترخانه گفت ۲ روز قبل از تعویض پلاک دوباره باید بیای اعتبارسنجی بشه وکالت میخاستم بدونم این قانونه جدیده یا با همون وکالت نامه ک حدودا ۱۰ روز میگذره میشه رفت تعویض پلاک

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اگر اعتبار وکالتنامه شما محدود باشد باید مجدد برای برای اعتبارسنجی بروید.

person
مهدی
۰۹ آبان ۱۴۰۲

سلام من موتورم رو پلاک کردم و سند سبز گرفتم با ارائه وکالت نامه بعد خواستم ببینم وقتی دیگه برگه سبز رو به نام خودم کردم ایا باید وکالت نامه های قبلی رو نگه دارم یا دیگه نیازی نیست؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. اگر برگه سبز و سند موتور را به نام خودتان زده اید دیگر نیازی به وکالتنامه نیست.

person
Amirhossein
۰۹ شهریور ۱۴۰۲

سلام من ماشین خریدم همه مدارک ماشین دستمه اون کسی ک ازش ماشینو خریدم وکالتش تموم شده بود صاحب سند یکی دیگه اس الان صاب سند میتونه دبه کنه یا اذیت کنه

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. بهتر است برای انتقال سند زودتر اقدام کنید.

person
B,R
۰۲ شهریور ۱۴۰۲

سلام ، موقع گرفتن وکالت نامه در دفترخانه‌ در برگه وکالت آدرس اشتباه رو به جای آدرس من ثبت کردند و البته من بعد متوجه شدم و فردای آن روز مراجعه کردم ولی گفتند موردی نیست و اهمیتی نداره در نوبت دهی اصلاح می شود ، ولی من نمی توانم حتی نوبت بگیرم چون مو رد آدرس رو مطرح می کنند آیا واقعا ربطی ندارد ؟ و مشکل تطبیق نداشتن آدرس جای دیگه س ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. به دفترخانه بروید یا به صورت حضوری به مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایید و در مورد این مشکل بپرسید.

  person
  وکیل
  ۱۷ اسفند ۱۴۰۲

  آدرس توی وکالتنامه هیچ ربطی به آدرس برای گرفتن پلاک و گرفتن وقت تعویض پلاک نداره. قبل از نوبت گرفتن برای تعویض پلاک باید آدرس خودتون را از طریق سایت فراجا ثبت و با پرداخت هزینه توسط مامور پست و حضور در محل تایید یا رد میشه. اگر تایید شد و به رنگ سبز دراومد وضعیت آدرست راحت میتونید وقت نوبت تعویص پلاک بگیرید.

person
منصوری
۲۳ مرداد ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر،خریدار جهت تعویض پلاک میتونه وکالت بده کس دیگه ای بره کارهای تعویض پلاک رو انجام بده یا فقط فروشنده میتونه با وکالت کارهارو انجام بده؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۴ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. بله خریدار هم می تواند وکالت دهد.

person
افسانه فرهادی
۰۷ مرداد ۱۴۰۲

سلام
خسته نباشیدببخشیدمن دوشنبه ۹۷دادگاه عدالت که الزام به سندواسه فروشنده زدم که قاضی بدون اینکه بپرسه وآقا۴روزمانده به وقت دادگاه پیش خریدارقبلی رفته وبرگه وکالت نامه گرفته وزمان دادگاه اومده وبه‌ قاضی میگفت این مدارک من سندبراش میکنم درصورتی که هزینه سندش وتعویض پلاک برعهده فروشنده هست وبنده بابت سند۷۰۰تومان پولش مانده بوده قاضی ازم خواست ۳تومان وهزینه وکالت نامه رابدم درصورتی که فروشندبعدازچندسال اون هم باشکایت حاضرشده وکالت نامه داد درصورتی که بنده ۷۰۰ تومان دادخواست ورفت وآمدازکرمانشاه تاتهران ۱۰۰۰۰۰۰تومان خرج کردم آیامیتوان ازدادنامه صادره اعتراض بزنم وخساراتم بگیرم ۰۹۳۶۱۰۷۹۷۸۳ باکمال تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۷ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. بله؛ می توانید اعتراض کنید.

person
علیرضا پورمند
۱۱ تیر ۱۴۰۲

سلام ببخشید مزاحمتون میشم میخواستم بدونم برای وکالت تعویض پلاک خودرو که همه کارها روکردم تکمیل کارها انجام دادم فقط مونده تحویل گرفتن پلاکهای جدید وکالت تاریخ انقضا تموم شده آیا امکان ۱۰روزبرای تمدید وکالت خودرو راهی است ازطریق شناسه تصدیق الکترونیکی میتونم تمدید وکالت خودرو رو تمدید وکالت خودرو رو انجام بدم چونکه همه ای کارها انجام شده فقط میخواستم پلاک خودرو رومیخواستم تحویل بگیرم قبول نکرد واسه وقت اعتبار تموم شده وکالت خودرو خواهشاً راحلی داره ازطریق الکترونیکی راهنمای کنید چونکه اون بنده خدا تواستان دیگه ای است منم شرایطی مالی روندارم اینقدرراه برم لطفاً کمکم کنید ممنونتون میشم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ تیر ۱۴۰۲

  سلام. بهتر است از یک دفتر ثبت اسناد یا یک وکیل این سوال را بپرسید.

  person
  وکیل
  ۱۷ اسفند ۱۴۰۲

  نیاز به حضور شما برای گرفتن وکالت نیست .تماس بگیر و عکش کارت ملی را بفرست براش و بگو مجدد بره دفتر خونه وکالت بزنه بنامت .اون برگ وکالت هم یا پست کنه یا برو از سایت “ثبت من” نسخه الکترونیکیش را دانلود کن و ببر برا تعویض پلاک

person
شهاب
۱۱ تیر ۱۴۰۲

سلام من سال۱۴۰۰ماشینم رو فروختم و وکالت ۲ماه دادم حالا نرفته تعویض پلاک کنه والان دردسر شده حالا میتونم از اون محضر ی نامه بگیرم که ماشین رو فروختم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ تیر ۱۴۰۲

  سلام بهتر است به صورت قانونی موضوع را پیگیری کنید.

person
محمد
۰۳ تیر ۱۴۰۲

سلام،
به هنگام تنظیم وکالت انتقال سند و تعویض پلاک خودرو، آیا به داشتن امضای الکترونیک ثنا نیاز است؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۰ تیر ۱۴۰۲

  سلام. بله.

person
علیرضا
۲۳ بهمن ۱۴۰۱

سلام میشه قبل از تعویض پلاک خریدار به یه نفر دیگه وکالت بده برای تعویض پلاک

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ بهمن ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. بله این امکان فراهم است.

person
پویا
۱۷ دی ۱۴۰۱

با سلام و درود
اگر وکالت تعویض پلاک بدون قید تاریخ باشد و خریدار پلاک را تعویض نکند و فروشنده هم هزینه ای برای مالیات نقل و انتقال پرداخت نکند و بعدا خریدار بخواهد ماشین رو بفروشد، آیا با همان وکالت تعویض قبلی می تواند یک وکالت جدید برای خریدار بعدی تنظیم کند؟ و آیا الان باید یکبار هزینه مالیات نقل و انتقال پرداخت شود یا ۲ بار؟
سپاس

person
شبنم
۱۰ آبان ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر
من یه ماشین خریداری کردم پولش کامل دادم ولی وکالت تعویض پلاک دارم با این وکالت میتونم ماشین بفروشم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ آبان ۱۴۰۱

  سلام از تعویض پلاک باید بپرسید.

  person
  وکیل
  ۱۷ اسفند ۱۴۰۲

  بله میتونی بفروشید.فقط به تاریخ انقضای وکالت توجه کنید اگر بگذره دیگه نمیتونید بفروشید یا حتی بنام خودتون بزنید تا مجدد وکالت بگیرید از فروشنده اولی.

person
آرش
۱۳ مهر ۱۴۰۱

سلام‌‌…چجوری میشه استعلام گرفت از ممنوع المعامله بودن شخص یا وسیله نقلیه مورد نظر ؟ چون در صورت خرید وکالتی ممکن مشکلی پیش بیاد

  person
  مسعود
  ۲۶ آذر ۱۴۰۱

  با سلام من یه ماشین خریدم فروشنده همه مدارکو بهم داده ولی ماشین به اسم یکی دیگس و اون فردم الان نیست ایا میشه بدونه وکالت نامه ماشینو پلاک بکنم

   person
   کارشناس بیمه
   ۲۷ آذر ۱۴۰۱

   سلام بهتر است که با شماره موجود در سامانه تعویض پلاک تماس بگیرید تا کامل شما را راهنمایی کنند.

  person
  حسین
  ۲۷ آذر ۱۴۰۱

  سلام برای تعویض پلاک با وکالت نیازی به مپی کارت ملی فروشنده حتما هست!؟

   person
   کارشناس بیمه
   ۲۷ آذر ۱۴۰۱

   سلام خیر اما باز با دفتر تماس بگیرید.

    person
    کاظم
    ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

    سلام اگر مدارک وکالت تعویض پلاک رو گم کرده باشیم اما رسید داشته باشیم که نشان دهد اعلام کردیم، قبوله؟

     person
     کارشناس بیمه
     ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

     کاظم عزیز سلام. ممکن است قبول کنند، بهتر است اطلاعات کامل را از مراکز تعویض پلاک بگیرید.

person
ترابی
۰۸ مهر ۱۴۰۱

سلام وکالت تعویض پلاک با برگ سبز هم میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۹ مهر ۱۴۰۱

  سلام برگ سبز عوض می شود.

   person
   میرعماد
   ۱۶ مهر ۱۴۰۱

   سلام قانون جدید وکالت تعویض پلاک هم اومده؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۱۷ مهر ۱۴۰۱

    سلام فعلا که هنوز همان قبلی است.

     person
     صادقلو
     ۰۴ آبان ۱۴۰۱

     سلام مدارک لازم برای تعویض پلاک با وکالت چیه؟

     person
     کارشناس بیمه
     ۰۵ آبان ۱۴۰۱

     سلام همان مدارک عادی است.

person
مهرداد
۰۶ مهر ۱۴۰۱

ایا باکارت ماشین میشود وکالت تعویض پلاک دادوماشینوفرئشخت چون ماشین صفره هنوز برگه سبزش نیومده

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ مهر ۱۴۰۱

  سلام با شماره موجود در سایت تعویض پلاک تماس بگیری تا کامل راهنمایی تان کنند.

person
سام
۳۰ شهریور ۱۴۰۱

سلام‌.وقت بخیر. برگه سبز و پلاک وتور به نام بنده هست ولی برگه کمپانی به نام نفر اول هستش.الان موتور رو فروختم و با برگه سبز میشه وکالت تعویض پلاک به خریدار بدم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

  سلام بهتر است که با شماره موجود در سایت تعویض پلاک تماس بگیرید.

person
مرندی
۳۰ شهریور ۱۴۰۱

سلام محاسبه هزینه وکالت تعویض پلاک به چه صورت است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

  سلام در خصوص قیمت اطلاعاتی نداریم.

person
Arash
۲۷ شهریور ۱۴۰۱

سلام
من فروشنده هستم و میخواهم بدون حضور خریدار ماشین را به نام او بزنم. چه مدارکی نیاز هست.
ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱

  سلام حتما که باید خریدار باشد اما احتمالا با وکالت نامه بتوانید.

   person
   زمینی
   ۲۷ دی ۱۴۰۱

   سلام قیمت وکالت تعویض پلاک چقدره؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۹ دی ۱۴۰۱

    سلام باید از یک دفترخانه بپرسید.

person
mahmood
۱۵ شهریور ۱۴۰۱

سلام یک سوال داشتم از خدمتتان، مشکلات وکالت تعویض پلاک چیست که برخی فروشنده ها حاضر نیستند این کار را انجام دهند؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۶ شهریور ۱۴۰۱

  سلام مشکلات خاصی ندارد.

person
وحید
۱۴ شهریور ۱۴۰۱

سلام من یه ماشین مدل ۱۴۰۰ خریدم میخام برم تعویض پلاک ولی فروشنده میگه کارت ماشین برایم نیامده فقط برگ سبز و فاکتور کمپانی داده بهم. الان با همین مدارک میتونم تعویض پلاک انجام بدم یا حتما کارت ماشین هم بایدباشه

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

  سلام شماره ای در سایت تعویض پلاک وجود دارد، با آن تماس بگیرید. البته اصولا باید مدارک تکمیل باشد؛ اما بهتر است که یکبار تماس بگیرید.

person
علی حسین
۲۲ مرداد ۱۴۰۱

سلام در وکالتنامه تعویض پلاک حتما باید مشخصات خریدار واقعی ثبت شود؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

  سلام بله

person
قاسم زاده
۱۹ مرداد ۱۴۰۱

سلام تعویض پلاک با وکالت با نام فروشنده فقط امکان پذیره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

  سلام بله

person
پیروز احمدی
۰۵ مرداد ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید.. من میخوام ماشینمو بفروشم کسی، با یه نامه دست نویس میتونم وکالت بدم بهش خودش تعویض پلاکو انجام بده

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ مرداد ۱۴۰۱

  سلام باید در دفترخانه ای تایید شود.

person
مستمع
۰۴ مرداد ۱۴۰۱

سلام مبلغ وکالت تعویض پلاک میدونید چقدره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ مرداد ۱۴۰۱

  سلام خیر.

person
سلمانی
۰۱ مرداد ۱۴۰۱

سلام هزینه وکالت کاری خودرو برای تعویض پلاک چقدره؟ این هم با خریدار است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۲ مرداد ۱۴۰۱

  سلام در خصوص هزینه اطلاعی نداریم اما با فروشنده است.

person
سهیلی نژاد
۲۹ تیر ۱۴۰۱

سلام اعتبار وکالت تعویض پلاک تا چند وقت است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۳۰ تیر ۱۴۰۱

  سلام فکر کنیم که حدود یکماه است.

person
اصغر
۲۵ تیر ۱۴۰۱

سلام هزینه محضر وکالت تعویض پلاک چقدر است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ تیر ۱۴۰۱

  سلام نیازی به مراجعه به محضر نیست. در خصوص قیمتش هم اطلاعی نداریم.

person
حسین زاده
۲۳ تیر ۱۴۰۱

سلام میخواستم بدونم آیا با وکالت نامه نمیشه تو یه شهر دیگه پلاک یه شهر دیگه رو زد ؟من ساکن اردبیلم وکالت نامه دارم قزوین رفتم تعویض پلاک گفتن باید بری شهر خودت درصورتی که پلاک هم موجود دارن انبار

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، اطلاعی دقیق نداریم؛ اما وقتی ایرادی گرفتند، پس حتما امکان پذیر نیست.

person
مهندس
۲۲ تیر ۱۴۰۱

سلام وکالت تعویض پلاک با برگه سبز هم می توان انجام داد؟ اصلا وکالت بدیم، معتبره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۸ تیر ۱۴۰۱

  سلام بله.

person
حسینی
۱۳ تیر ۱۴۰۱

سلام شرایط تمدید وکالت فروش خودرو چطوریه؟ تا چند وقت اعتبار داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۴ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، تاریخ اعتبار را در خود وکالت نامه نوشته است.

person
عباس
۰۱ خرداد ۱۴۰۱

سلام آیا میشود با وکالت تعویض پلاک. خودرو را به کس دیگری فروخت یا بنام فردی به غیر از اسمی که در وکالت نامه آمده پلاک زد

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، با شماره موجود در سایت تماس بگیرید تا کامل راهنماییتان کنند.

   person
   علی
   ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

   سلام حالا اصلا میدونی هزینه وکالت تعویض پلاک سال ۱۴۰۱ چقدره؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۴ شهریور ۱۴۰۱

    سلام در خصوص قیمت ها اطلاعاتی نداریم.

  person
  حمید
  ۰۹ مرداد ۱۴۰۱

  با سلام یه خودرو دو سال پیش معامله کرد۾ دو سال پیش .طرف من هم از یه نفر گرفته بود تعویض پلاک نکردیم و مدت وکالت نامه تمام شده و طرف میگه پنجاه تومن بده بیام وکالت دوباره بدم .چیکار کنم به نظر اساتید

   person
   کارشناس بیمه
   ۱۰ مرداد ۱۴۰۱

   سلام متاسفانه برخی به دلیل سهل انگاری موجب مسائلی میشوند که دیگر خارج از کنترل می شود. به هر حال باید با ایشان به صورتی راه بیایید.

person
قلی محمد
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام
آیا در مراکز تعویض پلاک از اصل وکالت استعلام میشه یا نه؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، بله.

person
اسماعیل
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام من یه ماشین خریدم از بنده خدا وکالت گرفتم مهلتش تمام شده نتوانستم تعویض پلاک کنم میتوانم اینترنتی تمدید کنم یا باید حضوری باشه ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، یک محدودیتی دارید اما مطمئن نیستیم با شماره نوشته شده در سایت تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید