11 دی 1401

وکالت تعویض پلاک: راهی برای تسریع خرید و فروش خودرو

یکی از مراحلی که در خرید و فروش خودروی دست دوم باید طی کنید، مرحله تعویض پلاک است. بعد از امضای مبایعه‌نامه، خریدار و فروشنده باید به اتفاق در مراکز شماره‌گذاری حضور داشته باشند و کار فک پلاک و تعویض آن به پلاک جدید را با هم انجام دهند. وکالت تعویض پلاک، یکی از راه‌هایی است که منجر به سرعت بخشیدن خرید و فروش خودرو می‌شود. فروشنده می‌تواند به خریدار وکالت بدهد تا نیازی به حضور خودش در مراکز شماره‌گذاری نباشد. اما در رابطه با این وکالت چه می‌دانید؟ با ما همراه باشید تا آگاهی بیشتری در این مورد داشته باشید.

وکالت تعویض پلاک

بسیار اتفاق می‌افتد که در هنگام خرید و فروش خودرو، فروشندگان به دلایل مختلف از جمله مشغله کاری زیاد، امکان حضور در مراکز شماره‌گذاری برای تعویض پلاک و برگه سبز خودرو را ندارند. در این‌گونه مواقع فروشندگان می‌توانند به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و به خریدار وکالت بدهند.
یکی از انواع وکالت خودرو، وکالت تعویض پلاک است. در این نوع وکالت، فروشنده، خریدار را به عنوان وکیل خود انتخاب می‌کند و اجازه می‌دهد که به عنوان نماینده وی در مراکز تعویض پلاک حضور داشته باشد.

"<yoastmark

نکاتی که در مورد وکالت تعویض پلاک باید بدانید

نکته۱: فروشنده با دادن وکالت تعویض پلاک به خریدار، به مراکز شماره‌گذاری نمی‌رود و وکیل خود را به عنوان نماینده می‌فرستد. در حال حاضر همان برگ سبز کفایت می‌کند. یعنی خریدار بعد از انجام مراحل، برگ سبز را دریافت می‌کند و نیازی نیست که دوباره به دفترخانه مراجعه کرد.

نکته۲: وکالت‌نامه تعویض پلاک اجباری نیست. فقط در صورتی که فروشنده، تمایل داشته باشد این وکالت را به خریدار می‌دهد و انجام کار تعویض پلاک را به عهده خریدار می‌گذارد. در هر صورت، چه فروشنده در مراکز شماره‌گذاری حضور داشته باشد چه نداشته باشد، پلیس به راحتی می‌تواند به اطلاعات هویتی مالک خودرو، جرائم و تخلفات راهنمایی و رانندگی وی دسترسی داشته باشد. چون تمامی این اطلاعات در سیستم ضبط و ثبت شده‌است.

برای خرید و فروش خودرو علاوه بر نکاتی که در مورد تعویض پلاک باید بدانید، می‌بایست به نکاتی در هنگام خرید فروش وکالتی ماشین نیز دقت کنید که هنگام معامله متضرر نشوید. اگر می‌خواهید در این باره اطلاعات کاملی کسب کنید، می‌توانید به مقاله بیمه دات کام با عنوان وکالت خرید و فروش خودرو مراجعه نمایید.

مدارک لازم برای وکالت تعویض پلاک خودرو

وقتی برای وکالت دادن به منظور تعویض پلاک خودرو به دفترخانه مراجعه می‌کنید، یک‌سری مدارک را باید به همراه داشته باشید. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
 • برگه سبز خودرو
 • برگه کمپانی (برای خودروهای وارداتی برگه گمرک را باید ارائه دهید)
 • آدرس، کد پستی و شماره تلفن فروشنده و خریدار
 • بنچاق‌ها یا اسناد خرید و فروش قبلی

حضور خریدار در محل دفتر اسناد رسمی برای وکالت دادن الزامی نیست.

اعتبار زمانی وکالت‌نامه تعویض شماره خودرو

وقتی می‌خواهید به عنوان فروشنده به خریدار برای تعویض پلاک خودرو  وکالت دهید، حتماً نباید زمان خاصی را مشخص کنید. می‌توانید مدت زمان را باز بگذارید یا محدودیت زمانی قرار دهید و تاریخی مشخص کنید. خریدار موظف است تا تاریخ مذکور، کار تعویض پلاک را انجام دهد. به توصیه کارشناسان، بهتر است که محدودیت زمانی قرار دهید تا از مشکلات آینده جلوگیری کنید. در صورتی‌که شخص خریدار یا وکیل در مدت زمان مقرر، کار تعویض پلاک را انجام ندهد، می‌توانید دوباره آن را تمدید کنید.

یکی از مشکلاتی که این وکالت دارد این است که گاهی اوقات خریدار در مدت زمانی مقرر، اقدام به فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید نمی‌کند. وی با همان پلاک فروشنده اقدام به تردد در خیابان‌ها می‌کند. در این صورت تمامی تخلفاتی که مرتکب شود به پای فروشنده گذاشته می‌شود. به همین دلیل پلیس راهنمایی و رانندگی درباره این نوع از وکالت‌نامه هشدار داده‌است و توصیه می‌کند که خریدار و فروشنده با هم به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود. اگر نمی‌توانید در مراکز شماره‌گذاری حضور داشته باشید حتماً محدودیت زمانی برای تعویض پلاک در وکالت‌نامه قائل شوید.

پرداخت هزینه مربوط به اعطای وکالت تعویض پلاک

هزینه وکالت تعویض پلاک خودرو بر عهده فروشنده است. هزینه وکالت‌نامه تعویض پلاک خودرو هر ۴ سال یک‌بار تغییر می‌کند. سال ۹۹، این مبلغ حدود ۱۴۰ هزار تومان در نظر گرفته‌شد، لذا تا سال ۱۴۰۳ همین مبلغ اعتبار دارد. پرداخت هزینه وکالت تعویض پلاک و انتقال سند بر عهده فروشند است؛ اما اگر در مدت زمان مقرر، خریدار فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید را انجام ندهد، این‌بار هزینه تمدید بر عهده خریدار است.

در صورتی که قصد دارید خودرو خود را تعویض کنید؛ اما نیازمند دانش بیشتری برای معاوضه ماشین خود هستید تا به صورت اصولی این کار را انجام دهید؛ به مقاله معاوضه خودرو مراجعه نمایید.

"<yoastmark

چند نکته مهم

نکاتی که برای پرداخت هزینه تعویض پلاک باید به آ‌ن‌ها توجه کنید به شرح زیر است:

 1.  در صورتی‌که در مدت زمان قید شده در وکالت‌نامه، کار تعویض پلاک انجام نشده‌باشد و نیاز به تمدید آن باشد، مجدداً این هزینه باید پرداخت شود. گویی از ابتدا این وکالت‌نامه تنظیم می‌شود. فروشنده برای تمدید مهلت اعتبار وکالت‌نامه باید رضایت داشته باشد.
 2.  هزینه وکالت تعویض پلاک برای خودروهای داخلی و خارجی تفاوتی ندارد و برای هر دو یکسان است.
 3. می‌توان سند دیگری موسوم به عنوان “اقرارنامه اصلاحی” هم برای تمدید مهلت اعتبار وکالت‌نامه تعویض پلاک تنظیم کرد.

نحوه گرفتن استعلام وکلات  نامه برای تعویض پلاک

برای گرفتن استعلام وکلات تعویض پلاک دو روش عمده وجود دارد؛ یکی بصورت حضوری و سنتی یکی هم بصورت آنلاین و مجازی؛

 • برای روش حضوری شما می بایست با داشتن مدارک احراز هویت به دفتر اسناد رسمی مراجعه و بعد نسبت به گرفتن استعلام اقدام نمایید.
 • در روش آنلاین نیز شما می توانید به سایت استعلام آنلاین وکالت نامه به آدرس زیر وارد شوید و بعد به راحتی و با چند کلیک استعلام وکلات نامه خودر را بگیرید:My.ssaa.ir

قانون همیشه راه‌هایی برای سریع‌تر شدن و راحتی افراد جامعه در نظر می‌گیرد. وکالت تعویض پلاک، یکی از همان راه‌ها برای انجام سریع‌تر مراحل خرید و فروش خودرو است. اگر قصد تعویض پلاک از طریق برگه وکالت‌نامه دارید،  حتما تمام جوانبی را که در بالا به آن اشاره شد در نظر بگیرید تا این کار به درستی و کاملا قانونی انجام شود.

 • + وکالت تعویض پلاک چیست؟
 • + مدارک لازم برای وکالت تعویض پلاک خودرو چیست؟
 • + نحوه گرفتن استعلام وکلات نامه برای تعویض پلاک چیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
Amirhossein
09 شهریور 1402

سلام من ماشین خریدم همه مدارک ماشین دستمه اون کسی ک ازش ماشینو خریدم وکالتش تموم شده بود صاحب سند یکی دیگه اس الان صاب سند میتونه دبه کنه یا اذیت کنه

  person
  نویسنده بیمه
  12 شهریور 1402

  سلام. بهتر است برای انتقال سند زودتر اقدام کنید.

person
B,R
02 شهریور 1402

سلام ، موقع گرفتن وکالت نامه در دفترخانه‌ در برگه وکالت آدرس اشتباه رو به جای آدرس من ثبت کردند و البته من بعد متوجه شدم و فردای آن روز مراجعه کردم ولی گفتند موردی نیست و اهمیتی نداره در نوبت دهی اصلاح می شود ، ولی من نمی توانم حتی نوبت بگیرم چون مو رد آدرس رو مطرح می کنند آیا واقعا ربطی ندارد ؟ و مشکل تطبیق نداشتن آدرس جای دیگه س ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  04 شهریور 1402

  سلام. به دفترخانه بروید یا به صورت حضوری به مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایید و در مورد این مشکل بپرسید.

person
منصوری
23 مرداد 1402

سلام وقت بخیر،خریدار جهت تعویض پلاک میتونه وکالت بده کس دیگه ای بره کارهای تعویض پلاک رو انجام بده یا فقط فروشنده میتونه با وکالت کارهارو انجام بده؟

  person
  نویسنده بیمه
  24 مرداد 1402

  سلام. بله خریدار هم می تواند وکالت دهد.

person
افسانه فرهادی
07 مرداد 1402

سلام
خسته نباشیدببخشیدمن دوشنبه ۹۷دادگاه عدالت که الزام به سندواسه فروشنده زدم که قاضی بدون اینکه بپرسه وآقا۴روزمانده به وقت دادگاه پیش خریدارقبلی رفته وبرگه وکالت نامه گرفته وزمان دادگاه اومده وبه‌ قاضی میگفت این مدارک من سندبراش میکنم درصورتی که هزینه سندش وتعویض پلاک برعهده فروشنده هست وبنده بابت سند۷۰۰تومان پولش مانده بوده قاضی ازم خواست ۳تومان وهزینه وکالت نامه رابدم درصورتی که فروشندبعدازچندسال اون هم باشکایت حاضرشده وکالت نامه داد درصورتی که بنده ۷۰۰ تومان دادخواست ورفت وآمدازکرمانشاه تاتهران ۱۰۰۰۰0۰تومان خرج کردم آیامیتوان ازدادنامه صادره اعتراض بزنم وخساراتم بگیرم ۰۹۳۶۱۰۷۹۷۸۳ باکمال تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  07 مرداد 1402

  سلام. بله؛ می توانید اعتراض کنید.

person
علیرضا پورمند
11 تیر 1402

سلام ببخشید مزاحمتون میشم میخواستم بدونم برای وکالت تعویض پلاک خودرو که همه کارها روکردم تکمیل کارها انجام دادم فقط مونده تحویل گرفتن پلاکهای جدید وکالت تاریخ انقضا تموم شده آیا امکان 10روزبرای تمدید وکالت خودرو راهی است ازطریق شناسه تصدیق الکترونیکی میتونم تمدید وکالت خودرو رو تمدید وکالت خودرو رو انجام بدم چونکه همه ای کارها انجام شده فقط میخواستم پلاک خودرو رومیخواستم تحویل بگیرم قبول نکرد واسه وقت اعتبار تموم شده وکالت خودرو خواهشاً راحلی داره ازطریق الکترونیکی راهنمای کنید چونکه اون بنده خدا تواستان دیگه ای است منم شرایطی مالی روندارم اینقدرراه برم لطفاً کمکم کنید ممنونتون میشم

  person
  نویسنده بیمه
  12 تیر 1402

  سلام. بهتر است از یک دفتر ثبت اسناد یا یک وکیل این سوال را بپرسید.

person
شهاب
11 تیر 1402

سلام من سال۱۴۰۰ماشینم رو فروختم و وکالت ۲ماه دادم حالا نرفته تعویض پلاک کنه والان دردسر شده حالا میتونم از اون محضر ی نامه بگیرم که ماشین رو فروختم

  person
  نویسنده بیمه
  12 تیر 1402

  سلام بهتر است به صورت قانونی موضوع را پیگیری کنید.

person
محمد
03 تیر 1402

سلام،
به هنگام تنظیم وکالت انتقال سند و تعویض پلاک خودرو، آیا به داشتن امضای الکترونیک ثنا نیاز است؟

  person
  نویسنده بیمه
  10 تیر 1402

  سلام. بله.

person
علیرضا
23 بهمن 1401

سلام میشه قبل از تعویض پلاک خریدار به یه نفر دیگه وکالت بده برای تعویض پلاک

  person
  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. بله این امکان فراهم است.

person
پویا
17 دی 1401

با سلام و درود
اگر وکالت تعویض پلاک بدون قید تاریخ باشد و خریدار پلاک را تعویض نکند و فروشنده هم هزینه ای برای مالیات نقل و انتقال پرداخت نکند و بعدا خریدار بخواهد ماشین رو بفروشد، آیا با همان وکالت تعویض قبلی می تواند یک وکالت جدید برای خریدار بعدی تنظیم کند؟ و آیا الان باید یکبار هزینه مالیات نقل و انتقال پرداخت شود یا 2 بار؟
سپاس

person
شبنم
10 آبان 1401

سلام وقت بخیر
من یه ماشین خریداری کردم پولش کامل دادم ولی وکالت تعویض پلاک دارم با این وکالت میتونم ماشین بفروشم

  person
  کارشناس بیمه
  11 آبان 1401

  سلام از تعویض پلاک باید بپرسید.

person
آرش
13 مهر 1401

سلام‌‌…چجوری میشه استعلام گرفت از ممنوع المعامله بودن شخص یا وسیله نقلیه مورد نظر ؟ چون در صورت خرید وکالتی ممکن مشکلی پیش بیاد

  person
  مسعود
  26 آذر 1401

  با سلام من یه ماشین خریدم فروشنده همه مدارکو بهم داده ولی ماشین به اسم یکی دیگس و اون فردم الان نیست ایا میشه بدونه وکالت نامه ماشینو پلاک بکنم

   person
   کارشناس بیمه
   27 آذر 1401

   سلام بهتر است که با شماره موجود در سامانه تعویض پلاک تماس بگیرید تا کامل شما را راهنمایی کنند.

  person
  حسین
  27 آذر 1401

  سلام برای تعویض پلاک با وکالت نیازی به مپی کارت ملی فروشنده حتما هست!؟

   person
   کارشناس بیمه
   27 آذر 1401

   سلام خیر اما باز با دفتر تماس بگیرید.

    person
    کاظم
    17 بهمن 1401

    سلام اگر مدارک وکالت تعویض پلاک رو گم کرده باشیم اما رسید داشته باشیم که نشان دهد اعلام کردیم، قبوله؟

     person
     کارشناس بیمه
     18 بهمن 1401

     کاظم عزیز سلام. ممکن است قبول کنند، بهتر است اطلاعات کامل را از مراکز تعویض پلاک بگیرید.

person
ترابی
08 مهر 1401

سلام وکالت تعویض پلاک با برگ سبز هم میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 مهر 1401

  سلام برگ سبز عوض می شود.

   person
   میرعماد
   16 مهر 1401

   سلام قانون جدید وکالت تعویض پلاک هم اومده؟

    person
    کارشناس بیمه
    17 مهر 1401

    سلام فعلا که هنوز همان قبلی است.

     person
     صادقلو
     04 آبان 1401

     سلام مدارک لازم برای تعویض پلاک با وکالت چیه؟

     person
     کارشناس بیمه
     05 آبان 1401

     سلام همان مدارک عادی است.

person
مهرداد
06 مهر 1401

ایا باکارت ماشین میشود وکالت تعویض پلاک دادوماشینوفرئشخت چون ماشین صفره هنوز برگه سبزش نیومده

  person
  کارشناس بیمه
  07 مهر 1401

  سلام با شماره موجود در سایت تعویض پلاک تماس بگیری تا کامل راهنمایی تان کنند.

person
سام
30 شهریور 1401

سلام‌.وقت بخیر. برگه سبز و پلاک وتور به نام بنده هست ولی برگه کمپانی به نام نفر اول هستش.الان موتور رو فروختم و با برگه سبز میشه وکالت تعویض پلاک به خریدار بدم؟

  person
  کارشناس بیمه
  31 شهریور 1401

  سلام بهتر است که با شماره موجود در سایت تعویض پلاک تماس بگیرید.

person
مرندی
30 شهریور 1401

سلام محاسبه هزینه وکالت تعویض پلاک به چه صورت است؟

  person
  کارشناس بیمه
  31 شهریور 1401

  سلام در خصوص قیمت اطلاعاتی نداریم.

person
Arash
27 شهریور 1401

سلام
من فروشنده هستم و میخواهم بدون حضور خریدار ماشین را به نام او بزنم. چه مدارکی نیاز هست.
ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  28 شهریور 1401

  سلام حتما که باید خریدار باشد اما احتمالا با وکالت نامه بتوانید.

   person
   زمینی
   27 دی 1401

   سلام قیمت وکالت تعویض پلاک چقدره؟

    person
    کارشناس بیمه
    29 دی 1401

    سلام باید از یک دفترخانه بپرسید.

person
mahmood
15 شهریور 1401

سلام یک سوال داشتم از خدمتتان، مشکلات وکالت تعویض پلاک چیست که برخی فروشنده ها حاضر نیستند این کار را انجام دهند؟

  person
  کارشناس بیمه
  16 شهریور 1401

  سلام مشکلات خاصی ندارد.

person
وحید
14 شهریور 1401

سلام من یه ماشین مدل 1400 خریدم میخام برم تعویض پلاک ولی فروشنده میگه کارت ماشین برایم نیامده فقط برگ سبز و فاکتور کمپانی داده بهم. الان با همین مدارک میتونم تعویض پلاک انجام بدم یا حتما کارت ماشین هم بایدباشه

  person
  کارشناس بیمه
  15 شهریور 1401

  سلام شماره ای در سایت تعویض پلاک وجود دارد، با آن تماس بگیرید. البته اصولا باید مدارک تکمیل باشد؛ اما بهتر است که یکبار تماس بگیرید.

person
علی حسین
22 مرداد 1401

سلام در وکالتنامه تعویض پلاک حتما باید مشخصات خریدار واقعی ثبت شود؟

  person
  کارشناس بیمه
  23 مرداد 1401

  سلام بله

person
قاسم زاده
19 مرداد 1401

سلام تعویض پلاک با وکالت با نام فروشنده فقط امکان پذیره؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 مرداد 1401

  سلام بله

person
پیروز احمدی
05 مرداد 1401

سلام خسته نباشید.. من میخوام ماشینمو بفروشم کسی، با یه نامه دست نویس میتونم وکالت بدم بهش خودش تعویض پلاکو انجام بده

  person
  کارشناس بیمه
  06 مرداد 1401

  سلام باید در دفترخانه ای تایید شود.

person
مستمع
04 مرداد 1401

سلام مبلغ وکالت تعویض پلاک میدونید چقدره؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 مرداد 1401

  سلام خیر.

person
سلمانی
01 مرداد 1401

سلام هزینه وکالت کاری خودرو برای تعویض پلاک چقدره؟ این هم با خریدار است؟

  person
  کارشناس بیمه
  02 مرداد 1401

  سلام در خصوص هزینه اطلاعی نداریم اما با فروشنده است.

person
سهیلی نژاد
29 تیر 1401

سلام اعتبار وکالت تعویض پلاک تا چند وقت است؟

  person
  کارشناس بیمه
  30 تیر 1401

  سلام فکر کنیم که حدود یکماه است.

person
اصغر
25 تیر 1401

سلام هزینه محضر وکالت تعویض پلاک چقدر است؟

  person
  کارشناس بیمه
  26 تیر 1401

  سلام نیازی به مراجعه به محضر نیست. در خصوص قیمتش هم اطلاعی نداریم.

person
حسین زاده
23 تیر 1401

سلام میخواستم بدونم آیا با وکالت نامه نمیشه تو یه شهر دیگه پلاک یه شهر دیگه رو زد ؟من ساکن اردبیلم وکالت نامه دارم قزوین رفتم تعویض پلاک گفتن باید بری شهر خودت درصورتی که پلاک هم موجود دارن انبار

  person
  کارشناس بیمه
  23 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اطلاعی دقیق نداریم؛ اما وقتی ایرادی گرفتند، پس حتما امکان پذیر نیست.

person
مهندس
22 تیر 1401

سلام وکالت تعویض پلاک با برگه سبز هم می توان انجام داد؟ اصلا وکالت بدیم، معتبره؟

  person
  کارشناس بیمه
  28 تیر 1401

  سلام بله.

person
حسینی
13 تیر 1401

سلام شرایط تمدید وکالت فروش خودرو چطوریه؟ تا چند وقت اعتبار داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، تاریخ اعتبار را در خود وکالت نامه نوشته است.

person
عباس
01 خرداد 1401

سلام آیا میشود با وکالت تعویض پلاک. خودرو را به کس دیگری فروخت یا بنام فردی به غیر از اسمی که در وکالت نامه آمده پلاک زد

  person
  کارشناس بیمه
  01 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، با شماره موجود در سایت تماس بگیرید تا کامل راهنماییتان کنند.

   person
   علی
   23 شهریور 1401

   سلام حالا اصلا میدونی هزینه وکالت تعویض پلاک سال ۱۴01 چقدره؟

    person
    کارشناس بیمه
    24 شهریور 1401

    سلام در خصوص قیمت ها اطلاعاتی نداریم.

  person
  حمید
  09 مرداد 1401

  با سلام یه خودرو دو سال پیش معامله کرد۾ دو سال پیش .طرف من هم از یه نفر گرفته بود تعویض پلاک نکردیم و مدت وکالت نامه تمام شده و طرف میگه پنجاه تومن بده بیام وکالت دوباره بدم .چیکار کنم به نظر اساتید

   person
   کارشناس بیمه
   10 مرداد 1401

   سلام متاسفانه برخی به دلیل سهل انگاری موجب مسائلی میشوند که دیگر خارج از کنترل می شود. به هر حال باید با ایشان به صورتی راه بیایید.

person
قلی محمد
24 اردیبهشت 1401

سلام
آیا در مراکز تعویض پلاک از اصل وکالت استعلام میشه یا نه؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  25 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله.

person
اسماعیل
22 اردیبهشت 1401

سلام من یه ماشین خریدم از بنده خدا وکالت گرفتم مهلتش تمام شده نتوانستم تعویض پلاک کنم میتوانم اینترنتی تمدید کنم یا باید حضوری باشه ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  22 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، یک محدودیتی دارید اما مطمئن نیستیم با شماره نوشته شده در سایت تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید