بنر بیمه
16 اردیبهشت 1401

معاوضه خودرو؛ تمام نکات مهم و ضروری که باید درباره تعویض ماشین بدانید

در گذشته که چیزی به نام پول وجود نداشت، مردم از تبادل کالا به کالا استفاده می­‌کردند. به این ترتیب هر دو طرف معامله به چیزی که مورد نظرشان بود، می‌رسیدند. امروزه این شکل از معامله همچنان پابرجا است و یکی از اشکال آن، معاوضه خودرو است. یعنی شما می‌­توانید خودروی خود را با خودرو و یا هر کالا یا چیز دیگری که ارزشی برابر با آن دارد معاوضه کنید. مسئله‌­ای که در مورد این‌گونه معامله‌­ها مهم است، نوشتن قرارداد معاوضه است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا مفصل به این مسئله بپردازیم.

 معاوضه خودرو چیست

معاوضه خودرو که در اصطلاح به آن کلید به کلید کردن هم می­‌گویند، به این معنی است که دو طرف معامله خودروهایشان را با هم تعویض می­‌کنند. این شکل از معامله معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که طرفین نمی­‌خواهند وجه نقد بپردازند. در معاوضه ماشین، نیاز نیست که حتما دو خودرو ارزش برابر داشته باشند. مثلاً شما می‌­توانید ماشین خود را با یک ماشین کارکرده یا صفر تعویض کنید. ولی هر دو خودرو باید به صورت کامل بررسی شوند و ارزش آنها مشخص شود تا هیچ‌کدام از طرفین از این معاوضه خودرو متضرر نشوند.

انواع معاوضه خودرو

امروزه معاوضه خودرو انواع و اقسام مختلفی دارد و به صورت‌­های گوناگون انجام می­‌شود که در زیر به آنها اشاره شده‌است:

 1. معاوضه دو خودرو با شرایط و ارزش یکسان
 2. تعویض خودروی کارکرده با یک خودروی صفر
 3. معاوضه خودرو با ملک، زمین، آپارتمان و …

۴ گام‌ اساسی در معاوضه خودرو

وقتی می­‌خواهید خودروی خود را تعویض کنید، باید نکاتی را رعایت کنید تا هیچ کدام از طرفین معامله متضرر نشوید.

۱) اولین گام در معاوضه خودرو انجام بررسی‌­های اولیه است. با انجام بررسی‌های اولیه ارزش خودرو مشخص می­‌شود و می‌­توانید با خیال آسوده‌­تری معامله را انجام دهید. در بررسی­‌های اولیه باید خودروها مورد کارشناسی قرار بگیرند و موارد زیر در نظر گرفته شوند:

 • مدل خودرو
 • میزان کارکرد
 • سلامت فنی
 • بیمه­‌نامه­‌ها
 • سلامت بدنه و ایرادات ظاهری
 • تعداد دفعات دست به دست شدن خودرو
 • و…

هر یک از عوامل بالا روی قیمت گذاری خودرو تأثیر­گذار هستند و بهتر است که خودرو را برای انجام این بررسی­‌ها نزد کارشناس ببرید. برای کسب اطلاعات جامع در مورد کارشناسی خودرو به اینجا مراجعه نمایید.

2) بهتر است که از عقد صلح در قرارداد، استفاده کنید. در این‌صورت هم به مقصود خود می‌­رسید و هم آزادی عمل بیشتری دارید. با عقد صلح در واقع معامله طبق توافق دو طرف صورت می‌­گیرد و می‌­توانید، شرایطی را در قرارداد بیاورید که بتوانید تا حدودی قوانین را محدود کنید. استفاده از عقد صلح، روشی برای ساده‌­تر کردن معامله تعویض خودرو است.

۳) وقتی می‌­خواهید قرارداد معاوضه خودرو بنویسید، باید مشخصات هر دو طرف معامله به صورت کامل و دقیق، مشخص شود. یعنی اگر معاوضه ماشین با ماشین است، مشخصات هر دو ماشین مانند: مدل، شماره موتور، شماره شاسی، سال ساخت، رنگ و … مشخص شوند.

4- در قولنامه بخشی وجود دارد، تحت عنوان سایر شرایط که در آن بخش هر دو طرف می‌­توانند، شروطی از موعد تحویل گرفته تا ضمانتِ انجام تعهد و شرایط فسق قرارداد را در آن‌جا ذکر کنند.

مبایعه‌­نامه تعویض خودرو و نکات آن

پس از اینکه بررسی­‌های لازم در مورد خودرو به عمل آمد و ارزش آن مشخص شد، نوبت به نوشتن مبایعه‌­نامه یا همان قرارداد معاوضه ماشین می­‌رسد.

در نوشتن قرارداد معاوضه خودرو، نکاتی وجود دارد که باید رعایت شود. برخی از این نکات به شرح زیر است:

 • موارد معامله همراه با مشخصات، قیمت دقیق و تاریخِ نوشتنِ قرارداد باید در بخش عوضین معامله، نوشته شود.
 • اگر عوضین معامله ارزش برابری نداشته باشند؛ باید مابه‌­التفاوت و نحوه و تاریخ پرداخت آن مشخص شود.
 • دو نسخه از قرارداد باید تهیه شود و هر کدام از طرفین معامله یک نسخه از آن را که به امضای هر دو طرف و شهود رسیده‌است، نزد خود داشته باشند تا در صورت تخلف، طرف مقابل بتواند، پیگیری‌­های قانونی را انجام دهد.

نکته: چون در اینجا بحث تعویض خودرو است و هر دو طرف در عین حال که فروشنده هستند، خریدار هم به حساب می‌­آیند، در نتیجه پرداخت هزینه قولنامه بر عهده هر دو طرف است. مگر اینکه دو طرف توافقی غیر از این داشته‌باشند.

پس از نوشتن قرارداد، مانند: مراحل خرید خودرو، دو طرف معامله به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و کارهای مربوط به تعویض پلاک و دریافت برگه سبز و کارت خودرو را انجام می­‌دهند. در آخر هم برای انتقال سند به دفترخانه باید مراجعه شود.

مزایا و معایب تعویض ماشین

مالکیت خودرو از راه معاوضه مزایا و معایبی دارد. قبل از اینکه تصمیم به معاوضه بگیرید، بهتر است اطلاعاتی در این باره کسب کنید. در ادامه این معایب و مزایا را  برای شما شرح می‌دهیم.

مزایای معاوضه خودرو

1- در این روش معامله، پای پول نقد در میان نیست. یعنی شما نیاز به پول نقد برای تصاحب خودروی دیگر ندارید و فقط در صورتی‌که ارزش خودروها با هم برابر نباشد، باید مقداری به عنوان مابه‌­التفاوت پرداخت شود.

2- با معاوضه اتومبیل شما می‌­توانید مالکیت خودروهایی که دیگر تولید یا وارد نمی‌­شوند را در اختیار داشته باشید. حتی می­‌توانید مالک خودرویی شوید که توان خرید مدل صفر آن را ندارید.

3- قیمت­‌گذاری بر طبق توافق طرفین صورت می‌­گیرد و شورای رقابت و ارگان­‌های رسمی در این کار دخالت ندارند.

معایب معاوضه خودرو

1- دو خودرویی که با هم معاوضه می­‌شوند به لحاظ شرایط و کیفیت دقیقا مانند هم نیستند.

2- در مورد خودروی کارکرده مسائلی مانند پنهان­‌کاری مالک درباره خودرو هم وجود دارد. ممکن است فروشنده تمامی نکاتی که در مورد بدنه و یا مسائل فنی ماشین را نگوید. بهترین کار هنگام معاوضه یا خرید و  فروش خودرو دست دوم، مراجعه به کارشناس برای بررسی این موارد است.

 

در نهایت، اگر قصد معاوضه خودرو دارید، باید تمام نکات گفته شده را به دقت بررسی کنید تا متضرر نشوید. فراموش نکنید که برای تعویض ماشین حتما از کارشناسان خبره کمک بگیرید. کارشناسان به دلیل دقت و تجربه کافی در این امر، می‌توانند شما را از ضررهای مالی که ممکن است گریبان شما را بگیرد حفظ کنند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 آذر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید( 1401)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

25 آبان 1401 / کارشناسی و معامله / اطلاعات خودرو و موتور

مراحل خرید خودرو: 6 نکته اساسی، از کارشناسی تا قولنامه

برای خرید خودرو چه مراحلی را باید طی کنید تا معامله‌ای بدون زیان داشته باشید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید!

09 آبان 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

نوبت دهی تعویض پلاک: آموزش قدم به قدم ثبت نام اینترنتی

برای تعویض پلاک باید اینترنتی ثبت نام کنید، برای اطلاع از مراحل ثبت نام این مقاله را مطالعه نمایید!

06 آبان 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی وسیله نقلیه چیست

اگر شما هم با شنیدن گواهی مفاصا حساب، برایتان این سوال پیش می‌آید که این برگه چیست و چه کاربردی دارد این مقاله را از دست ندهید!

04 آبان 1401 / کارشناسی و معامله

وکالت تعویض پلاک: راهی برای تسریع خرید و فروش خودرو

شرایط و مدارک لازم برای وکالت تعویض پلاک خودرو را در این مقاله بخوانید!

19 مهر 1401 / بیمه بدنه / کارشناسی و معامله

کارشناسی برق خودرو؛ اهمیت و لزوم کارشناسی سیستم برق ماشین قبل از خرید

اهمیت و لزوم کارشناسی برق خودرو قبل از خرید خودرو. کارشناس چه مواردی را بررسی می‌کند؟

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید