۲۷ تیر ۱۴۰۳

مالیات نقل و انتقال خودرو؛ صفر تا صد محاسبه، استعلام و پرداخت

مالیات نقل و انتقال خودرو هزینه‌ای است که همه دارندگان خودرو باید نسبت به پرداخت آن، اقدام کنند. البته عده‌ای فکر می‌کنند که مالیات نقل و انتقال خودرو فقط برای قشر خاصی است و بقیه از پرداخت آن معاف هستند. در صورتی که بر اساس قوانین تصویب شـده، علاوه بر حقوق کارمندان، به هر کالایی که خرید و فروش می‌شود، مالیات تعلق می‌گیرد که خودرو هم در این دسته قرار دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد مالیات خودرو با شما صحبت کنیم.

این مالیات زمانی پرداخت می‌شود که قصد فروش خودرو را دارید و به همین دلیل، به آن مالیات نقل و انتقال خودرو می‌گویند. متأسفانه این مسئله‌ای است که افراد زیادی به آن توجه نمی‌کنند. تنها نکته جدید در مورد مالیات نقل و انتقال خودرو، تغییراتی است که در روش پرداخت آن صورت گرفتـه است. لازم به ذکر است دریافت مالیات یکی از مهم‌ترین روش‌های تامین بودجه مورد نیاز دولت است.

مالیات نقل و انتقال خودرو چیست؟

مالیات خودرو چیست؟ آیا پرداخت مالیات خودرو جهت تعویض پلاک الزامی است؟ پرداخت مالیات خودرو چگونه انجام می‌شود؟ برای استعلام مالیات خودرو باید چه کنیم؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم. هنگامی که خودرویی خرید و فروش می‌شود، فروشنده موظف است که مبلغ مالیات آن را بپردازد. در حقیقت، مالیات یکی از روش‌های کسب درآمد دولت است تا کسری بودجه خود را جبران کند. به‌طور معمول مالیات دریافتی، صرف هزینه‌های اداره کشور می‌شود. دولت انواع مختلفی از مالیات را دریافت می‌کند، این مالیات‌ها به تولید کالا، خدمات، صادرات، نقل و انتقال و… تعلق می‌گیرد. نکته قابل توجه در مورد انواع مختلف مالیات، تفاوت در نحوه دریافت آن‌ها است.

البته این مسئله یعنی جبران کسری بودجه با استفاده از افزایش مالیات خودرو به ویژه، برای خودروهای خارجی، یک موضوع چالش برانگیز میان دولت، نمایندگان و مردم بود؛ اما به هر حال پرداخت مالیات خودرو، تصویب شد و چاره‌ای جز پرداخت آن نیست. تمام کارهای مربوط به تعویض پلاک و انتقال خودرو به خریدار، بعد از پرداخت مالیات توسط فروشنـده امکان‌پذیر می‌شود.

همکاری در فروش بیمه

چرا باید مالیات خودرو را پرداخت کرد؟

با توجه به فراهم شدن امکان صدور و استفاده از برگ سبز خودرو به جای سند، بسیاری از خریداران و فروشندگان خودرو، از طریق دفاتر اسناد رسمی برای خرید و فروش خودرو اقدام نمی‌کنند و این موضوع موجب عدم پرداخت مالیات شده است. به همین دلیل مالیات نقل و انتقال خودرو به وجود آمد تا افرادی که قصد خرید و فروش خودرو را دارند، در ابتدای امر به سامانه پرداخت مالیات خودرو مراجعه کننـد و نسبت به پرداخت مالیات خودرو اقدامات لازم را انجام دهنـد.

مطالعه مقاله انتقال پلاک خودرو را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

پرداخت مالیات خودرو از گذشته تا کنون

در گذشته، فروشنده و خریدار بعد از انجام معامله و تعویض پلاک، برای ثبت سند به دفترخانه مراجعه و در آن‌جا هزینه ثبت را پرداخت می‌کردند. در مبلغ ثبتی که پرداخت می‌شد، ۶۰% مربوط به مالیات بود که خود دفتردار آن را پرداخت می‌کرد. ۴۰% دیگر برای حق ثبت و ۱۰% حق دفتردار بود. البته این درصدها حدودی است و بر اساس شرایط متفاوت است.

مالیات نقل و انتقال خودرو

زمان نقل و انتقال ماشین، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو الزامی است.

اما در حال حاضر، باید مالیات نقل و انتقال خودرو را در ابتدا پرداخت کرد. با این روش دیگر کسی نمی‌تواند نسبت به پرداخت مالیات خودروی خود بی‌توجه باشد. همچنین افرادی که قبلا مالیات نقل و انتقال را پرداخت نکرده‌اند، در گروه بدهکاران مالیاتی ثبت می‌شوند و امکان خروج از کشور را ندارند.

در حال حاضر پرداخت مالیات از طریق وب‌سایت مالیاتی انجام می‌شود. با مراجعه به سایت تعویض پلاک یا امور مالیاتی، امکان پرداخت مالیات و گرفتن نوبت تعویض پلاک وجود دارد. در گذشته فروشنده بعد از مراجعه به سایت http://my.tax.gov.ir و دریافت رسید پرداخت، در مرحله بعد می‌توانست به سایت تعویض پلاک برود و نوبت خود را رزرو کند. اما اکنون با مراجعه به سایت پرداخت مالیات می‌توان از همان‌جا، نسبت به دریافت نوبت تعویض پلاک هم اقدام کرد.

البته دقت کنید که مالیات ماشین با عوارض سالانه ماشین تفاوت دارد. برای کسب اطلاعات جامع در این خصوص، مقاله عوارض سالیانه خودرو را مطالعه نمایید.

آموزش نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو در سامانه امور مالیاتی به صورت تصویری

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به صورت اینترنتی انجام می‌شود و دیگر نیازی به مراجعه حضوری کاربران به دفاتر اسناد رسمی نیست. بنابراین اگر قصد خرید و فروش خودروهای داخلی یا خارجی را دارید، باید به درگاه پرداخت مالیات خودرو، در سایت جامع سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه کنید و مالیات خودروی خود را پرداخت نمایید. در واقع اضافه شـدن بخش جدیدی تحت عنوان مالیات نقل و انتقال خودرو به این سامانه، پرداخت مالیات خودرو را امکان‌پذیر می‌کند. برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو باید به روش زیر عمل کنید:

 1. ابتدا وارد سایت اینترنتی این سازمان به نام سامانه مالیات بر نقل و انتقال خودرو، به نشانی https://cartransfer.tax.gov.ir/ شوید.
آموزش پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

نحوه استعلام مالیات خودرو

 

۲. سپس از میان سه گزینه مودی مالیاتی (فروشنده)، همکار سازمان و استعلام پرداخت مالیات، مودی مالیاتی را انتخاب کنید.

آموزش پرداخت مالیات خودرو

آموزش پرداخت مالیات خودرو

 

۳. به این ترتیب وارد صفحه فوق می‌شوید. در این مرحله باید وارد حساب کاربری خود در این سایت شـده و نسبت به پرداخت مالیات مربوطه اقدام کنید.

نحوه ثبت نام و پرداخت مالیات خودرو از طریق وب‎‌سایت سازمان امور مالیاتی کشور

در قسمت فوق، روش ورود به سایت را برای کاربرانی که حساب کاربری دارند، شرح دادیم. برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو باید یک سری اقدامات را به‌صورت پیوسته انجام دهید. در این بخش مراحل ثبت نام و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو را به‌صورت مرحله به مرحله برای شما شرح داده‌ایم.

۱. همان‌طور که در قسمت قبل توضیح دادیم باید ابتدا وارد سامانه مالیات بر نقل و انتقال خودرو شوید. بعد از ورود به سامانه و انتخاب مودی مالیاتی، در قسمت ورودی روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

مراحل پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

مراحل پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

 

۲. در صفحه جدید باید مشخصات خود را وارد کنید. این مشخصات شامل کد ملی، شماره همراه، تاریخ تولد و وارد کردن عبارت موجود در تصویر است. توجه داشتـه باشید که شماره تلفن همراه باید فعال و مطابق با کد ملی شما باشد. سپس با توجه به این موضوع که شخصیت حقیقی دارید یا حقوقی، روی گزینه ثبت نام اشخاص حقیقی یا ثبت نام اشخاص حقوقی کلیک کنید.

۳. بعد از وارد کـردن اطلاعات مورد نیاز در بخش قبل، یک کد احراز هویت ۶ رقمی برای شما ارسال می‌شود. این کد را در کادر زیر وارد و گزینه ورود به سامانه را بزنید.

استعلام مالیات انواع خودرو

آموزش استعلام مالیات انواع خودرو

 

۴. بعد از وارد کردن کد احراز هویت، به سامانه پرداخت مالیات وارد می‌شوید. سپس از میان گزینه‌های موجود در صفحه، گزینه مالیات بر نقل و انتقال خودرو را انتخاب کنید.

 

پرداخت مالیات

پرداخت مالیات خودرو

 

۵. در ادامه به صفحه دیگری مانند آن‌چه در بالا مشاهده می‌کنید، وارد می‌شوید. در این بخش از منوی سمت راست موجود در صفحه، باید گزینه درخواست نقل و انتقال را انتخاب کنید. سپس شماره همراه خود را وارد نمایید و دکمه ثبت را بزنید.

صفر تا صد آموزش پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

روش پرداخت مالیات خودرو

 

۶. سپس در مرحله بعد شماره ملی خود را نیز وارد کنید و دکمه ادامه را بزنید.

پرداخت مالیات ماشین

پرداخت مالیات ماشین

 

۷. در این مرحله یک کد برای شما پیامک می‌شود که با وارد کردن آن به صفحه زیر هدایت خواهید شد.

مالیات نقل و انتقال ماشین

مالیات نقل و انتقال ماشین

 

۸. در صفحه جدید، اطلاعات خود را وارد کنید. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، جنسیت، کلمه عبور، تکرار آن و کد امنیتی است. در ادامه با صفحه زیر روبرو می‌شوید که باید شماره همراه و کد ملی خود را در آن وارد کنید و گزینه ادامه را بزنید.

آموزش پرداخت مالیات نقل و انتقال ماشین

آموزش پرداخت مالیات نقل و انتقال ماشین

 

۹. با توجه به این‌که خودرو دارای پلاک ملی یا فاقد آن است، گزینه مورد نظر را انتخاب کنید. سپس شماره پلاک خود را وارد نمایید.

نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال ماشین

نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال انواع ماشین

 

۱۰. بعد از وارد کردن شماره پلاک، مجدداً از شما خواسته می‌شود که کد ملی و تاریخ تولدتان را وارد کنید و سپس روی گزینه ثبت کلیک کنید.

در پایان در صورتی که اطلاعات وارده شده در بخش قبل با اطلاعات مالک خودرو مطابقت داشتـه باشد، امکان پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو سال ۱۴۰۲ برای شما فراهم می‌شود. سپس باید متناسب با نوع و مدل خودرو، مبلغ مورد نیاز را به‌صورت اینترنتی پرداخت کنید. لازم به ذکر است برای استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو هم باید به سامانه مالیاتی مراجعه کنید و با وارد کردن مشخصات خود، استعلام مالیات خودرو را دریافت کنید.

اگر نیاز فایل آماده قولنامه ماشین دارید، کلیک کنید.

جدول مالیات نقل و انتقال خودرو

با توجه به بند الحاقی (۷) در تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲، جدول مالیات نقل و انتقال خودرو در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

ارزش خودرونرخ مالیات
تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومانبه نسبت مازاد یک میلیارد تومان؛ ۱%
برای خودروهای ۳ میلیاردیبه نسبت مازاد ۱.۵ میلیارد تومان؛ ۲%
برای خودروهای ۴.۵ میلیاردیبه نسبت مازاد ۳ میلیارد تومان؛ ۳%
برای خودروهای بیش از ۴.۵ میلیاردبه نسبت مازاد ۴.۵ میلیارد تومان؛ ۴%

 

از آن‌جایی که در حال حاضر خودروی داخلی، با ارزشی بیشتر از یک میلیارد و پونصد میلیون هزار تومان نداریم، مالیات خودرو به خودروهایی به شرح زیر تعلق می‌گیرد:

دیفنوع خودروقیمتمیزان مالیات
۱آزرا۲.۴۵ میلیارد تومان۴۹ میلیون تومان
۲النترا۱.۱۲ میلیارد تومان۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
۳النترا مونتاژ سال ۹۷۱تا ۱.۲ میلیارد تومان۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان
۴سانتافه ( ix 45)۱.۹ میلیارد تومان۳۸ میلیون تومان
۵سانتافه مدل ۲۰۱۸۲ تا ۲.۴ میلیارد تومان۴۰ تا ۴۸ میلیون تومان
۶سوناتا۱.۶ تا ۱.۶۵ میلیارد تومان۳۲ تا ۳۳ میلیون تومان
۷توسان۱.۹۳ میلیارد تومان۳۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
۸مینی کانتری من s۳.۲ تا ۳.۳ میلیارد تومان۹۶ تا ۹۹ میلیون تومان
۹مینی کوپر۲ میلیارد و ۵. میلیون تومان۴۱ میلیون تومان
۱۰رنو کولوس۲ میلیارد و ۵. میلیون تومان۴۱ میلیون تومان
۱۱تلیسمان۱.۶۳ میلیارد تومان۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
۱۲سانگ یانگ (نیوکوراندو)۱.۲ میلیارد تومان۱۲ میلیون تومان
۱۳سانگ یانگ (رکستون)۲.۳ تا ۲.۳۵ میلیارد تومان۴۶ تا ۴۷ میلیون تومان
۱۴سراتو (اتوماتیک)۱.۱۵ میلیارد تومان۱۱میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
۱۵سورنتو۲.۸ تا ۳.۴۵ میلیارد تومان۵۶ تا ۱۰۳ میلیون تومان
۱۶اوپتیما۱.۵۶ تا ۱.۷۱ میلیارد تومان۳۱.۲ تا ۳۴.۲ میلیون تومان
۱۷اسپورتیج۱.۸۳ تا ۲ میلیارد تومان۳۶.۳۶ تا ۴۰ میلیون تومان
۱۸لکسوس میتسوبیشی NX 300۳.۷ میلیارد تومان۱۱۱ میلیون تومان
۱۹لکسوس RX۶.۶ میلیارد تومان۲۶۴ میلیون تومان
۲۰میتسوبیشی ASX۱.۴۴ میلیارد تومان۱۴.۴ میلیون تومان
۲۱میتسوبیشی(اوتلندر ۵)۱.۷۸ میلیارد تومان۳۵.۶ میلیون تومان
۲۲میسوبیشی (اوتلندر PHEV)۲.۳ میلیارد تومان۴۶ میلیون تومان
۲۳SWM (GOLF)۱.۱ میلیارد تومانحدود ۱۱ میلیون تومان
۲۴BMW 120 i۱.۹ میلیارد تومان۳۸ میلیون تومان
۲۵BMW125 i۲.۲ میلیارد تومان۴۴ میلیون تومان
۲۶BMW218 i۱.۷ میلیارد تومان۳۴ میلیون تومان
۲۷BMW230 i۲.۲۵ میلیارد تومان۴۵ میلیون تومان
۲۸BMW330 i۳ میلیارد تومان۶۰ میلیون تومان
۲۹BMW530 i۴.۷ تا ۴.۹ میلیارد تومان۱۸۸ تا ۱۹۶ میلیون تومان
۳۰BMW730 i۷.۴ تا ۸.۲ میلیارد تومان۲۹۶ تا ۳۲۸ میلیون تومان
۳۱BMW280 X4۵ میلیارد تومان۲۰۰ میلیون تومان
۳۲بنز E200۶.۶ تا ۷ میلیارد تومان۲۶۴ تا ۲۸۰ میلیون تومان
۳۳بنز E 250۵ میلیارد تومان۲۰۰ میلیون تومان
۳۴بورگوارو BX5۱.۲۵ میلیارد تومان۱۲.۵ میلیون تومان
۳۵تویوتا CHR۱.۸ تا ۲.۱۲ میلیارد تومان۳۶ تا ۴۲.۴ میلیون تومان
۳۶هیبریدی CHR۱.۷ تا ۲ میلیارد تومان۳۴ تا ۴۰ میلیون تومان
۳۷پریوس۱.۰۵ میلیارد تومان۱۰.۵ میلیون تومان
۳۸تویوتا راونور۲تا ۲.۲۵ میلیارد تومان۴۴ تا ۴۸ میلیون تومان
۳۹چری تیگو (مونتاژ داخلی)۱.۱ میلیارد تومان۱۱ میلیون تومان
۴۰DS 3۱.۳۵ میلیارد تومان۱۳.۵ میلیون تومان
۴۱DS 6۱.۸ میلیارد تومان۳۶ میلیون تومان
۴۲DS 7۳.۲۵ میلیارد تومان۹۷.۵ میلیون تومان

 

ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده

ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده در دوم خرداد ماه ۱۴۰۰ تصویب شد، بر اساس آن، از تاریخ ۱۳ دی ۱۴۰۰، پلیس راهنمایی و رانندگی موظف به گرفتن مالیات در هنگام نقل و انتقال خودرو شد. خلاصه این ماده شامل موارد زیر است:

 • تمامی خودروها و موتورسیکلت‌ها به جز خودروهای: راه‌سازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال هستند.
 • مالیات خودروهای تولید داخل یک درصد و خودروهای وارداتی دو درصد است. این مقدارها به ماخذ مذکور در تبصره ۱ ماده ۲۸ این قانون برای سال تولید است. ماخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده تا سال ۶ ام پس از تولید خودرو، ۱۰% به صورت سالیانه کاهش پیدا می‌کند و برای سال‌های ۶ ام به بعد، ۴۰ درصد ماخذ می‌شود.
 • مالیات خودروهای صفر کیلومتر بر عهده کارخانه سازنده، مونتاژ کننده و شرکت واردکننده است. خریدار در صورتی که خودروی صفر را بفروشد، باید مالیات آن را جداگانه بپردازد.
 • خودروها و موتورسیکلت‌های دارای پلاک نظامی در مناطق آزاد و تجاری-صنعتی مشمول مالیات نقل و انتقال خودرو نمی‌شوند.

چگونگی محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو

نرخ مالیات پرداختی نقل و انتقال خودرو، برای همه یکسان نیست. این نرخ به نوع خودرو، مدل آن و اینکه تولید داخل است یا خیر، بستگی دارد. مهم‌ترین نکته این است که خودروهای صفر کیلومتر مالیات بیشتری نسبت به خودروهای کارکرده دارند. البته همان‌طور در بالا نوشتیم که خریدار در هنگام تحویل خودرو از کارخانه، هیچ مبلغی برای مالیات پرداخت نمی‌کند؛ اما اگر او بخواهد خودرویی را که خریده به دیگری بفروشد، باید مالیات آن را بپردازد که مبلغش بیشتر از بقیه خواهد بود. برای مثال، مبلغ مالیات نقل و انتقال خودروی مدل ۱۴۰۲ نسبت به ۱۳۹۰ خیلی بیشتر است.

مالیات نقل و انتقال خودروهای خارجی

مالیات نقل و انتقال خودروهای خارجی، مسئله‌ای است که باعث شده، بسیاری از مالکان این خودروها یا آن‌هایی که در حوزه خرید و فروش این مدل اتومبیل‌ها فعالیت می‌کنند، نسبت به این مسئله شکایت داشته‌باشند. هرچند هیچ مرجعی برای رسیدگی به شکایت آن‌ها وجود ندارد. در ابتدا مالیات این نوع اتومبیل‌ها برابر با ۱% بود که بعد به ۲% رسید. افزایشی که به نظر می‌آید مجلس در تصویب آن بسیار عجله کرده‌است.

 

مالیات نقل و انتقال خودرو

مالیات نقل و انتقال ماشین‌های لوکس بیشتر است.

نکته اصلی در مورد مالیات خودروهای خارجی این است که؛ مالکان این مدل‌ها باید برای بهره‌وری، حتی تا ۱۰۰% مبلغ را در گمرک برای ترخیص بپردازند. آن وقت برای فروش هم ۲% دیگر به اسم مالیات پرداخت کنند. این موضوع باعث شده تا در چند سال گذشته شاهد افزایش بی‌رویه قیمت خودروهای خارجی باشیم.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص مالیات خودرو میلیاردی حتما مقاله آن را مطالعه بفرمایید.

مسئولیت پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

همان‌طور که گفتیم پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به عهده فروشنـده است. به‌طور کلی قبل از انتقال سند و تعویض پلاک، باید مالیات خودرو توسط فروشنـده پرداخت شود. در صورتی که مالیات نقل و انتقال خودرو را قبل از فروش آن پرداخت نکنید، در لیست بدهکاران مالیاتی قرار می‌گیرید. لازم به ذکر است که بر طبق تغییراتی که در قوانین مالیاتی کشور، در تاریخ ۶ فروردین ۱۴۰۱ اعمال شد؛ تعویض پلاک خودرو بدون پرداخت مالیات انتقال خودرو امکان‌پذیر نیست. برای اطلاعات بیشتر، مقاله مراحل خرید خودرو را مطالعه کنید.

مالیات نقل و انتقال خودرو برای ماشین‌های صفر

بر اساس قوانین، شرکت‌های خودروساز، مسئول پرداخت اولین مالیات خودروهای صفر کیلومتر تولید و مونتاژ داخل هستند. بر همین اساس، کارخانه‌های سازنده، مجموعه‌های وصل کننده قطعات پیش ساخته داخلی و واردکنندگان خودرو، باید بدون درج در صورتحساب فروش، مالیات اتومبیل را به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور مقرر می‌کند، پرداخت نمایند.

چند نکته مهم دیگر در خصوص مالیات نقل و انتقال

در خصوص مالیات نقل و انتقال خودرو، باید به نکات زیر توجه کنید:

 • از تاریخ ۷ فروردین ۱۴۰۱، لازم نیست که فروشنده و خریدار به دو درگاه جداگانه مراجعه کنند. از طریق همان سایت تعویض پلاک امکان پرداخت مالیات و گرفتن نوبت هم وجود دارد. البته اگر فروشنده و خریدار ارتباطی نداشته باشند، فروشنده می‌تواند به صورت جداگانه مبلغ مالیات را، از طریق سایت مالیات، پرداخت کرده و رسید آن را به خریدار تحویل دهد. ارائه رسید در هنگام تعویض پلاک الزامی است.
 • مبلغ مالیات به حساب خزانه دولت واریز می‌شود.
 • آن‌هایی که در گذشته مالیات نقل و انتقال خودروی خود را پرداخت نکرده‌اند، بدهکار مالیاتی محسوب می‌شوند و امکان خروج از کشور و انجام بعضی فعالیت‌ها را ندارند.
 • امکان استفاده از سامانه آنلاین اولین بار در استان سمنان اجرا شد و بعد امکان استفاده از آن در کل کشور مهیا شد.
 • امکان دریافت نوبت تعویض پلاک بدون پرداخت مالیات وجود ندارد. اگر افراد بدون دریافت نوبت و پرداخت مالیات، به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند، امکان استفاده از خدمات زیادی را ندارند.
 • در حال حاضر، پرداخت مالیات خودرو به عهده فروشنده است.

خرید بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه دو بیمه‌نامه مهم خودرویی

بعد از صحبت در مورد اهمیت پرداخت مالیات خودرو، بهتر است بدانید، بیمه شخص ثالث خودرو هم یکی از مواردی است که نمی‌توان تهیه و خرید آن را پشت گوش انداخت. بر اساس قانون خرید بیمه شخص ثالث برای همه دارندگان وسایل نقلیه موتوری اجباری است. از دیگر بیمه‌هایی که بهتر است برای خودروهای گران قیمت تهیه شود، بیمه بدنه است. با خرید بیمه بدنه می‌توانید با خیالی آسـوده در خیابان‌های شهر تردد کنید.

بیمه دات کام یک کارگزاری فروش اینترنتی بیمه است. شما می‌توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی Bimeh.com به راحتی مراحل خرید بیمه خود را انجام دهید، همچنین در صورت نیاز به مشاوره، می‌توانید از کارشناسان حرفه‌ای بیمه دات کام کمک بگیرید.

همه چیز در مورد مالیات نقل و انتقال خودرو

مالیات نقل و انتقال خودرو هزینه‌ای است که قبل از تعویض پلاک و انتقال سند توسط فروشنده پرداخت می‌شود. در گذشته این مالیات در دفاتر اسناد رسمی و تحت عنوان هزینه انتقال سند به وسیله فروشندگان پرداخت می‌گردید. بعد از تغییر قانون و اعمال برگ سبز به جای سند خودرو با توجه به مشکلاتی که برای پرداخت هزینه‌های انتقال سند به وجود آمد، مالیات نقل و انتقال خودرو به وجود آمد.

پرداخت این مالیات به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو انجام می‌شود. ما در این مقاله نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو را برای شما تشریح کردیم. همچنین در مورد بیمه‌های خودرویی مهم هم، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. در صورتی که بعد از مطالعه مقاله فوق، در مورد مالیات خودرو، بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث، سوال یا ایهامی داشتید، از قسمت نظرات این مقاله با ما در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
یوسف
۲۵ اسفند ۱۴۰۲

سلام
من یک‌خودرو خریدم‌و خریدار به من وکالت تعویض پلاک داد
و من پلاک نکردم و خودرو رو فروختم و خریدار سوم رفت و پلاک گرفت ایا من باید مالیات بدم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  پرداخت مالیات خودرو به عهده فروشنده است.

person
بابک
۲۱ اسفند ۱۴۰۲

با سلام خسته نباشید من یه خودرو تیبا ۲ بنام دخترم داشتم که به سن قانونی نرسیده که خودرو را فروختم الان که میخوام مالیات آن را پرداخت کنم خطا میده که اطلاعات نامبرده در سیستم ثبت احوال وجود نداره ،میشه راهنمایی کنید. ممنونم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۲ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  به ثبت احوال یا پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

person
علی
۱۷ اسفند ۱۴۰۲

سلام من ماشین خریدم اما هنگام خرید نمیدونستم باید برگه پرداخت مالیات هم از فروشنده بگیرم و الان دسترسی به ایشون ندارم . امکانش هست که خودم پرداختش کنم برای انجام تعویض پلاک ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۹ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید خودتان مالیات را پرداخت کنید.

person
سعدی
۱۲ اسفند ۱۴۰۲

سلام درود ببخشد .من ماشین طرح مادران جوانی جمعیت برنده شدم .وامتیازشو فروختم .ماشین برج ۸تحول گرفتم میخوام تعوض پلاکش کنم.ایا شامل مالیات میشه ممنون میشم جواب بدین .پژو پارس است

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مالیات خودرو صفر توسط کمپانی پرداخت می شود.

person
یوسف
۰۹ اسفند ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر. میشه واضح بفرمایید خودرو صفر کیلومتری مدل ۱۴۰۲ با قیمت کارخانه ۳۰۰ میلیون و قیمت بازار ۵۰۰ میلیون تومان چقدر هزینه هزینه مالیاتش میشه؟ ۱ درصد قیمت کارخانه و یا ۱ درصد قیمت بازار؟
سپاس

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  یک درصد قیمت کارخانه است.

person
علی
۰۶ اسفند ۱۴۰۲

سلام برای پرداخت مالیات نقل و انتقال دوبارپول دادم کجا مراجعه کنم پلیس +۱۰چیکارمیتونه برای عودت یکی از مبالغ بکنه .رقم بالاست ۵میلیون تومانه .لطفا جواب بدین

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۷ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می توانید موضوع را از آن طریق پیگیری کنید. اگر راهکاری داشته باشد حتما به شما می گویند.

person
بخشی
۰۶ اسفند ۱۴۰۲

با سلام،من مالیات خودرو رو امروز پرداخت کردم ولی از انتقال پشیمون شدیم،اگر سال دیگه برای انتقال اقدام کنیم مالیات امسال ازش کسر میشه درسته؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۷ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله مالیات پرداخت شده از هزینه کلی کسر خواهد شد.

person
علی
۰۶ اسفند ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید
میتوان توافق دو طرف با قرارداد محضری مالیات خودرو وارداتی را از فروشنده به خریدار انتقال داد تا خریدار مالیات خودرو پرداخت کند؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۷ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که توافق کنید، بله می‌توانید.

person
محمد
۰۵ اسفند ۱۴۰۲

سلام …
من مالیات ماشینم رو الان پرداخت کردم ..
خواستم بدونم تا چند وقت مهلت دارم که تعویض پلاک کنم ؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است در روزهای آتی برای تعویض پلاک اقدام نمایید.

person
امیر
۰۳ اسفند ۱۴۰۲

سلام
من مالیات نقل و انتقال پرداخت کردم از حسابم برداشت ولی بازم مالیات رو نشون میده
چیکار کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  به دفاتر پلیس +۱۰ یا سازمان مالیاتی مراجعه نمایید.

person
حمید
۰۱ اسفند ۱۴۰۲

سلام مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت کردم دوبار از دو حساب مختلف کسر شده باید از کجا اقدام کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  به پلیس +۱۰ مراجعه نمایید.

person
احسان
۲۷ بهمن ۱۴۰۲

با سلام
ایا خودروی صفر هم مشمول مالیاته و اگر بله
پرداخت مالیات برعهده فروشندست یا خریدار؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۸ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مالیات خودرو صفر بر عهده فروشنده است.

person
سعیدی
۲۷ بهمن ۱۴۰۲

با سلام
فروش خودرو صفر زیر یکسال شامل مالیات اضافه می شود(۳۰٪)؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۸ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله باید مالیات را پرداخت نمایید.

person
حسین یونسی
۲۱ بهمن ۱۴۰۲

سلام لطفاً راهنماییم کنید
من ماشین خریدم قرار شد من مالیات نقل و انتقالات و پرداخت کنم ولی میرم داخل سایت میزنه موردی یافت نشد دلیلش چیه

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  موضوع را از طریق پلیس +۱۰ پیگیری کنید.

person
علی
۲۴ دی ۱۴۰۲

با سلام. من به علت تغییر محل سکونت ۲ سال قبل خودروی خودم را تعویض پلاک کردم و حالا متوجه شدم در درگاه مالیاتی برای نقل و انتقال خودرو به نامم مبلغ بالایی ثبت شده. ایا به این مورد هم مالیات تعلق میگیرد با توجه به اینکه در واقع خرید فروشی رخ نداده؟
خیلی ممنون.

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۵ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله در زمان نقل و انتقالات باید مالیات را پرداخت نمایید.

person
مریم
۲۴ دی ۱۴۰۲

سلام من خریدارم.. و فروشنده برای انجام کارهای نقل و انتقال به من وکالت داده.. و مالیات برعهده فروشنده هست و قراره بعد از پرداخت من هزینه های پرداختی من رو به من برگردونه.. در موقع پرداخت مالیات خودرو.. گزینه فروشنده رو برای پرداخت انتخاب کنم یا خریدار؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۴ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می توانید گزینه خریدار را انتخاب نمایید.

person
ایرانی
۲۱ دی ۱۴۰۲

سلام،مالیات ماشین زمان خرید و فروش و تعویض پلاک بر عهده خریدار هست یا فروشنده لطفا راهنمایی بفرمائید متشکرم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مالیات خودرو به عهده مالک است.

person
محمد
۱۳ دی ۱۴۰۲

سلام من یک تیبا مدل ۹۰ خریدم و به سایت مراجعه کردم و مبلغ مالیات ۴/۱۲۰/۰۰۰ زده آیا این مبلغ به رئال است یا تومان
ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  احتمالا به ریال است.

   person
   محمد حسن
   ۱۶ دی ۱۴۰۲

   ریاله،
   من ۱۱۱ مدل ۹۶ داشتم، آذر ماه فروختم حدود ۳۰۰ هزار تومن شد مالیات نقل و انتقالش.

  person
  سعدی
  ۲۱ دی ۱۴۰۲

  سلام درود ببخشید من ماشین طرح فرزند اوری برنده شدم امتیازش فروختم حالا برای تعویض پلاکش .انجام بدم شامل مالیات میشود یانه ..۱۴۰۲.است..شندیم از مردم میگن شامل ۳۰درصد مالیات میشه ولی برای کسی تا الا ثبت نشده..میگن ۴سال بعد میشه تعویض پلاک کرد .شامل مالیات نمیشه .ایا این درست است یا نه …ممنون میشم راهنمای کنید خدای خیلی خیلی فقیرهستم…

   person
   نویسنده بیمه
   ۲۳ دی ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   مالیات نقل و انتقالات را باید پرداخت کنید.

person
فرزاد مستاجران
۰۹ دی ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر
در صورتی که خودرو به دلیل تصادف و یا اتش سوزی دچار افت قیمت شده باشد ، ماخد محاسبه قیمت خودرو چگونه محاسبه میشود؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۹ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که بیمه بدنه داشته باشید و پوشش افت قیمت را نیز خریداری کرده باشید بیمه تا سقف تعهداتش خسارات شما را جبران می کند.

person
فرشاد
۰۵ دی ۱۴۰۲

سلام
خیلی ممنون میشم راهنماییم کنین الان داشتم دیدگاه هارو میخوندم ولی سر درنیاوردم من از خود سایت ایران خودرو سال قبل ماشین ثبت نام کردم از قرعه کشی برنده شدم الان ماشینو تحویل دادن بعد از ۱سال حالا من میخوام بفروشم ماشینو باید ۱% رو پرداخت کنم یا ۳۰% مابعدالتفاوت رو میشه راهنماییم کنین ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اگر خودرو صفر کیلومتر باشد باید مالیات مطابق با معیار کارخانه را پرداخت کنید اما در صورتی که خودرو استفاده شده است مالیات یک درصد خودروی داخلی.

person
حاج
۰۵ دی ۱۴۰۲

با سلام
ما پژو پارس خریدیم ، به غیر از قیمت کارخونه، نزدیک ۲۸ میلیون مالیات ارزش افزوده و عوارض شهرداری و مالیات پلا دادیم .آیا این مبلغی که گرفتن قانونیه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اگر از کارخانه تحویل گرفتید، این مبلغ بر اساس آیین نامه های دولتی است. اما اگر از بازار خریدید باید این مبلغ را با تعرفه های صنف مقایسه کنید.

person
ریبار
۲۸ آذر ۱۴۰۲

سلام
من مالیات رو رفتم از سامانه پرداخت زدم فقط بجای پرداخت فروشنده، پرداخت خریدار رو انتخاب کردم.
پرداخت هم انجام شد و از حسابم کسر شده ولی برای گرفتن نوبت میرم سایت، باز همون خطا ر میده که مالیات پرداخت نشده و میرم استعلام مالیات هنوز پرداخت نشده.
میخواستم بدونم که این عدم پرداخت مالیات میتونه از اون گزینه انتخابی من (پرداخت توسط خریدار) باشه؟ یا اصلا ربطی به اون نداره و مشخصات خودرو ملاک هست؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می تواند به دلیل انتخاب گزینه پرداخت توسط خریدار باشد.

person
حامد
۲۴ آذر ۱۴۰۲

سلام من مرحله دوم سامانه یکپارچه طرح مادران خودرو گرفتم پارس سفارشی الان نیاز دارم ب پولش بفروشم چقدر باید مالیات پرداخت کنم آیا ۳۰ درصد سود قیمت بازار تا کارخانه که میشه حدود ۷۰ میلیون باید بپردازم؟؟؟
لطفاً پاسخ صحیح بدهید

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله باید مالیات خودرو را پرداخت کنید.

person
علی
۲۰ آذر ۱۴۰۲

سلام.ایا بعد پرداخت مالیات تعویض پلاک تا چند وقت فرصت استفاده داریم.اگه معامله فسخ بشه مالیات باید دوباره پرداخت کرد؟ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر مالیات تا زمانی که پرداخت شده است محاسبه نمی شود.

person
علی
۱۹ آذر ۱۴۰۲

سلام بنده اتباع هستم سال ۹۶ یه خوردو خریدم الان اونو فروختم چون سال ۱۴۰۰ کد فراگیر عوض شده الان تو سایت اداره مالیات بالا نمیاد نمی دونم چطور باید مالیاتش رو پرداخت کنم کجا باید بروم و چیکار کنم ؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۰ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  به صورت حضوری به اداره مالیات مراجعه کنید تا در خصوص این موضوع شما را راهنمایی کنند.

person
محسن
۱۸ آذر ۱۴۰۲

سلام
مالیات پژو پارس ۱۴۰۲ مدل سال موتور جدید چقدر هست

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۹ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مالیات نقل و انتقال برای خودروهای داخلی ۱ درصد ارزش خودرو است.

person
دلارام فرزانه
۱۶ آذر ۱۴۰۲

سلام ممنون از مقاله خوبتون، ببخشید من توی مجله بانک اقتصاد خونده بودم مالیات حمل و نقل خودرو خارجی ۲ درصد قیمت خودروئه، مثلا اگه خودرویی ۲ میلیارد باشه باید ۴۰ میلیون فقط هزینه مالیات حمل و نقل بدیم؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله درست است باید ۲ در صد ارزش خودرو را به عنوان مالیات پرداخت کنید.

person
غزل
۱۶ آذر ۱۴۰۲

سلام ببخشید ماشین ساینا شهریور ماه ب نام داداشم گرفته الان اگ بنام من بخاد بکنه باید مالیات بپردازیم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله مالیات نقل و انتقالات خودرو را باید پرداخت کنید.

person
مسعود
۱۴ آذر ۱۴۰۲

سلام. بنده مالیات خودرو را در سامانه پرداخت کردم ولی بعد از آن، از فروش خودرو منصرف شدم. آیا مبلغی که بعنوان مالیات پرداخت کردم روی پلاک می ماند و در صورت تصمیم به فروش در سالهای آینده، این مبلغی که امسال پرداخت کردم، برایم محاسبه می شود؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مالیات پرداخت شده در سوابق شما درج می شود.

person
Mehdi
۱۱ آذر ۱۴۰۲

سلام. من همین امسال ماشین خریدم و الان هم به اسم خودمه. میخوام به اسم خودم نگه دارم ولی پلاک یه شهر دیگه رو بزنم. با این شرایط باید مالیات پرداخت کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۱ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بهتر است این سوال را از مراکز تعویض پلاک بپرسید.

person
شجاعی
۰۲ آذر ۱۴۰۲

سلام وقتتون بخیر
ماشینم پراید وانت مدل ۹۸هست پانزده روز قبل برای تعوض پلاک مبلغ ۱۸.۰۰۰.۰۰۰﷼مالیات پرداخت کردیم ،امروز هم برای تعویض پلاک مجدد ۹.۳۳۰.۰۰۰﷼پرداخت کردیم.بر چ اساس محاسبه شده ک در عرض پانزده روز دوباره باید چنین مبلغی پرداخت بشه ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنید و موضوع را پیگیری کنید.

person
علی
۰۱ آذر ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر
حواله دیگنیتی به نام خودم دارم ولی قراره یکی از بستگان درجه یک تکمیل وجه کنند و بعد به نام خودشون پلاک زده بشه .وضعیت مالیات این خودرو چطور محاسبه میشه؟ آیا می شه از عنوان هدیه استفاده کردو مالیات کمتر داد؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مالیات خودروهای داخلی یک درصد و خودروهای خارجی ۲ درصد از ارزش روز خودرو است.

person
ناصر
۰۱ آذر ۱۴۰۲

سلام برای انتقال دو دانگ از شش دانگ کامیون با همان پلاک ( بدون تعویض پلاک ) آیا باید مالیات شش دانگ را پرداخت کرد . هیچ گزینه ای مبنی بر مالیات بر اساس دانگ در سیستم وجود ندارد . لطفا راهنمائی فرمائید

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید تمام مالیات را پرداخت کنید.

person
یاسر
۳۰ آبان ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعات مفیدتون.
یه سوال داشتم الان وقتی از ایران خودرو ماشبن خریداری میکنیم اگه بخوایم بفروشیم چند درصد باید مالیات پرداخت کنیم؟شایعه شده که باید ۴۰ درصد اختلاف کارخونه با بازار و باید مالیات بدیم. درسته؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مالیات خودرو درصدی متناسب با ارزش روز خودرو است.

person
حسین
۲۶ آبان ۱۴۰۲

سلام
من برا فروش ماشین صفر داخلی مدل۱۴۰۲ وارد سایت امور مالیاتی شدم
۱۸۵۰۰۰۰ محاسبه شده
اگه الان تعویض پلاک انجام بشه
به غیر از این مبلغ، ۳۰ درصد فروش در سال اول،
بعدا گرفته میشه؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  هزینه های مربوط به نقل و انتقال باید پرداخت شود.

person
محسن
۲۳ آبان ۱۴۰۲

من یکماه پیش از سایپا ماشین تحویل گرفتم، امروز فاکتور فروش را تحویل دادند بجز مالیات ارزش افزوده و عوارض شماره گذاری، ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تومن مالیات نقل و انتقال تو فاکتور فروش ثبت شده و از ما گرفتند! این قانونیه؟
ممنون میشم توضیح بدید.

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۴ آبان ۱۴۰۲

  سلام. هزینه های نقل و انتقالات خودرو باید پرداخت شود.

person
علی
۲۱ آبان ۱۴۰۲

با سلام . لطفا بفرمایید مالیات نقل انتقال خودروی صفر جهت فروش، بر عهده فروشنده است یا خریدار؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  پرداخت مالیات به عهده فروشنده است. اما توافقی نیز می توان عمل کرد.

person
Mm
۱۸ آبان ۱۴۰۲

سلام میخواستم بدونم اگه یک بار مالیات خودرویی پرداخت شود و تعویض پلاک انجام شود ایا مجددا برای فروش همان خودرو باید دوباره مالیات بپردازیم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اطلاعات شما در سامانه ثبت می شود. البته مالیات نیز به صورت سالیانه مورد محاسبه قرار می گیرد.

  person
  امید
  ۲۰ بهمن ۱۴۰۲

  کاربر ها سوالی درباره مالیات فروش خودرو های صفر کیلومتر به میزان ۳۰ درصد اختلاف بین بازار و کارخانه پرسیدن،ادمین فقط جواب میده باید مالیات بپردازید!لطفا صریح و روشن بفرمایید آیا علاوه بر ۱ درصد قیمت روز خودرو،باید ۳۰ درصد مابه‌التفاوت کارخانه و بازار هم مالیات بدیم یا شایعه است؟

   person
   نویسنده بیمه
   ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

   سلام دوست عزیز
   خیر نیازی به پرداخت مالیات مابه التفاوت کارخانه و بازار نیست.

person
رضا خدامی
۱۷ آبان ۱۴۰۲

سلام و عرض ادب
ماشین پارس ۱۴۰۲ خریدم و برای تعویض پلاک باید مالیات علاوه بر یک درصد پرداخت کنم ؟ میشه راهنمایی کنید که چطور محاسبه میشه و چقدر میشه
ممنون.

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. حدود یک درصد از ارزش روز خودرو را به عنوان مالیات دریافت می کنند.

person
رضا خدامی
۱۷ آبان ۱۴۰۲

سلام و عرض ادب
ماشین پارس ۱۴۰۲ خریدم و برای تعویض پلاک باید مالیات علاوه بر یک درصد پرداخت کنم ؟ میشه راهنمایی کنید که چطور محاسبه میشه و چقدر میشه
ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۰ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مالیات خودرو درصدی از ارزش روز خودرو است که باید پرداخت شود.

person
مجید فرزانه
۰۹ آبان ۱۴۰۲

سلام و عرض ادب
من قصد دارم سند خودرو رو بنام همسرم بزنم آیا باید مالیات نقل و انتقال خودرو بپردازم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۰ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله باید نقل و انتقال خودرو را پرداخت کنید.

person
محمد نور امت
۰۳ آبان ۱۴۰۲

دوست عزیزی که پاسخگو هستی سلام
لطفا اگر.اطلاع دارید واضح پاسخگو باشید , ممنون

دوستان اکثرن پرسیده بودن خودروهایی که در سامانه یکپارچه سال ۱۴۰۲ تحویل گرفتن و الان میخوان خودروهاشونو بفروشن شامل سی درصد مالیات بر عایدی سرمایه میشن یا نه مثلن طرف دنا گرفته.با قیمت ۳۵۰ تومن و الان میخواد بفروشه.۶۰۰ تومن. آیا به مابه التفاوت این قیمت که حدود ۲۵۰ تومن میشه سی درصد عایدی سرمایه تعلق میگیرد یعنی باید ۷۵ میلیون بابت مالیات بر عایدی سرمایه بدن ???

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ آبان ۱۴۰۲

  سلام. تمامی خودروها و موتورسیکلت‌ها به جز خودروهای: راه‌سازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال هستند. مالیات خودروهای تولید داخل یک درصد و خودروهای وارداتی دو درصد است. این مقدارها به ماخذ مذکور در تبصره ۱ ماده ۲۸ این قانون برای سال تولید است.

person
عاطی
۲۸ مهر ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر
توی سامانه یکپارچه خودرو پارس ElX ثبت نام کردیم و یه هفته ای هست که خودرو رو تحویل گرفتیم ، قیمت بازار حدود ۵۷۰ تا ۵۸۰ هست ، میخواستم ببینم برای فروش خودرو غیر از مالیات نقل و انتقال که قبل تعویض پلاک باید پرداخت کنیم آیا اون مالیات ۳۰ درصد هم شامل ما میشه؟؟ یا فقط مالیات نقل و انتقال رو باید پرداخت کنیم؟ چون هر کی یه چیزی میگی ، میشه راهنمایی بفرمایید؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز.
  تمامی خودروها و موتورسیکلت‌ها به جز خودروهای: راه‌سازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال هستند. مالیات خودروهای تولید داخل یک درصد و خودروهای وارداتی دو درصد است.

   person
   عاطی
   ۲۹ مهر ۱۴۰۲

   سلام مجدد و ممنون از پاسخگوییتون
   بله در مورد مالیات نقل و انتقال میدونم که مبلغی باید پرداخت بشه منظور من غیر از مالیات نقل و انتقال هست ، میگن کسانی که تو سامانه یکپارچه ماشین ثبت نام کردن موقع فروش به مبلغ سودی که از ما به تفاوت مبلغ کارخانه و بازار دستشون میاد ۳۰ درصد مالیات تعلق میگیره آیا این تصویب و اجرا شده؟

    person
    نویسنده بیمه
    ۳۰ مهر ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    خیر در رابطه با این طرح هنوز چیزی اعلام نشده است.

person
هادی بذرافشان
۲۷ مهر ۱۴۰۲

باسلام بنده یه دستگاه کامیون تقریبا قبل از این طرح مالیات خریدم ولی رفیقم بود تعویض پلاک نکردم تاحالا…. الان میخوام تعویض پلاک کنم.مالیات بعهده کیه

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ مهر ۱۴۰۲

  مالیات خودرو به عهده فروشنده است. البته در برخی موارد نیز به صورت توافقی پرداخت می شود.

person
هادی بذرافشان
۲۷ مهر ۱۴۰۲

باسلام…بعداز پرداخت مالیات نقل و انتقال چقدر وقت دارد ..آیا مدت وزمان مشخصی دارد .وباطل میشه..وباید دوباره پرداخت کرد.یاخیر

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر باطل نمیشه سوابق پرداخت شما در سامانه مالیاتی ثبت می شود.

person
اریا
۲۵ مهر ۱۴۰۲

سلام من از دوستم ماشین پارس صفر گرفتم الان میخوام تعویض پلاک کنم الان باید چقدر مالیات برای ماشین صفر پرداخت کنم.

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  به سامانه مالیات مراجعه نمایید و مشخصات خودرو را وارد نمایید در صورتی که مالیات به خودرو شما تعلق بگیرید میزان آن را به شما نشان می دهد.

person
عباس آقا
۲۵ مهر ۱۴۰۲

سلام
من یک خودروی تیبا دارم میخرم همه مدارک درستن فقط موقع واریز وجه مالیات نقل و انتقال وقتی مشخصات خودرو رو وارد میکنیم، مشخصات ماشین قبلی فروشنده رو میاره و مینویسه که پرداخت شده. و از طرفی مراکز تعویض پلاک میگن که مالیاتش پرداخت نشده، چیکار باید بکنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  استعلام مالیات خودرو را با یکی از روش های گفته شده در این مقاله دریافت نمایید و سپس در صورت عدم پرداخت برای پرداخت آن اقدام نمایید. در صورتی که مالیات پرداخت شده از صفحه مربوطه پرینت بگیرید و به مراکز تعویض پلاک تحویل دهید.

person
علی۱
۲۵ مهر ۱۴۰۲

سلام کوییک صفر۱۴۰۲ که سندش هم اومده,قیمت کارخانه هم ۲۸۶میلیونه.اگه بخوام بفروشمش چقدر باید مالیات پرداخت کنم برای تعویض پلاک؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می توانید از سامانه مالیات با استعلام گرفتن پلاک خودرو ببینید مالیات به شما تعلق میگیرد یا خیر.

person
امیر
۲۲ مهر ۱۴۰۲

سلام
من یه ماه دیگه ساینا اس طرح یکپارچه تحویل میگیرم،۳۰۰ قیمت کارخانه و ۳۵۵ قیمت بازار,مالیات ۳۰درصدی اگه بفروشمش باید بپردازم؟موقع تعویض پلاک و نقل و انتقال باید بپردازم یا صورتحساب مالیاتی برام میاد؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر مالیات خودرو برای خودروهای گران قیمت است.

   person
   امیر
   ۲۴ مهر ۱۴۰۲

   چون گفته بودن که به خودروهایی که توی طرح عرضه یکپارچه خریداری شده اگه زیر یکسال فروخته بشن ۳۰ درصد مالیات بر عایدی سرمایه که همون اختلاف قیمت کارخانه و بازار هست تعلق میگیره
   سال اول ۳۰ درصد
   سال دون ۲۰ درصد
   سال سوم ۱۰ درصد
   ولی دیگه نمیدونم طرحشون به کجا رسید
   پس این شامل من نمیشه درسته؟

    person
    نویسنده بیمه
    ۲۴ مهر ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    خیر اگر شرایط شما مطابق با بخشنامه صادر شده است نیازی به پرداخت مالیات نیست.

person
سینا
۲۰ مهر ۱۴۰۲

سلام وقتتون بخیر باشه، بنده یک ساینا اس به اسم در اومده و تو بازار ۳۸۰ میلیون قیمتشه، اگر بخوام بفروشمش به قیمت۳۸۰،چقدر از اون رو باید مالیات بدم؟رقمه دقیقش چقدر میشه تقریبا.ممنون میشم راهنماییم کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۲ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مالیات خودرو به خودروهایی که ارزش آن ها بیش از یک و نیم میلیارد تومان است تعلق می گیرد.

person
Saeed
۱۹ مهر ۱۴۰۲

سلام.من یک ماه پیش یک کوییک۴۰۲.پلاک شده از نمایشگاه خریدم.
برای تعویض پلاک پرداخت مالیات و عوارض بعهدی منه یا بعهده فروشنده..و اینکه حدودن چقدر میشه…بنظر شما چقدر از پول ماشین و نگه دارم تا ماشین پلاک بشه…شما اینکاره ای حدود عرفش چقدره…دم شما گرم…

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مالیات خودرو به عهده فروشنده یا مالک قبلی است.

person
علی
۱۳ مهر ۱۴۰۲

سلام من الان بخوام ماشین صفر رو بفروشم پارس سال قیمت ۴۹۰تا ۴۹۵ چقد باید مالیات بدم یا عایدی برسرمایه

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ مهر ۱۴۰۲

  سلام. مالیات بر اساس ۰.۱ ارزش روز خودرو محاسبه می شود دوست عزیز.

person
علی
۱۳ مهر ۱۴۰۲

سلام.مراحل پرداخت مالیات در تعویض پلاک انجام میشه؟یا شخص در منزل از طریق سایت میتونه خودش پرداخت بکنه ؟نیازی به رسید به شکل فیزیکی(کپی)است؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  می توانید مالیات را در منزل و از طریق سامانه مالیات نیز پرداخت نمایید. کد رهگیری که به شما داده می شود را باید ارائه دهید.

   person
   منصور
   ۲۹ مهر ۱۴۰۲

   سلام من یه ماشین پیکاپ فوتون اتومات بنزینی فروختم هزینه مالیات چن میشه

    person
    نویسنده بیمه
    ۳۰ مهر ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    برای محاسبه مالیات به سایت مالیات بروید تا میزان صحیح و دقیق را مشاهده نمایید.

person
احمد
۱۲ مهر ۱۴۰۲

سلام من مالیات رو پرداخت کردم از حسابم کسر شده ولی ثبت نشده استعلام که میگیرم دوباره همون مبلغ رو میزنه

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ مهر ۱۴۰۲

  سلا دوست عزیز
  مدارک پرداخت خود را به پلیس راهور ارائه دهید.

person
نگار
۱۱ مهر ۱۴۰۲

سلام، سال گذشته بهمن ماه ساینا اس صفر از نمایشگاه خریدم اگر امسال عوض کنم چند درصد باید مالیات بدم؟
و اینکه این درصد به کل ارزش خودرو اعمال میشه یا فقط به مابه تفاوت؟
ممنونم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  شما باید ۰.۱ درصد از قیمت اصلی خودرو را به عنوان مالیات پرداخت کنید.

person
چابهاری
۱۱ مهر ۱۴۰۲

سلام لطفا طریقه پرداخت مالیات خودرو بنام افراد زیر ۱۸سال بدون تلفن بنام شخص چطوره میشه پرداخت کرد راهنمای کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۲ مهر ۱۴۰۲

  سلام برای پرداخت مالیات خودرو می توانید به صورت اینترنتی از سایت مالیات یا با مراجعه حضوری به دفاتر اسناد رسمی اقدام نمایید.

person
هادی
۰۵ مهر ۱۴۰۲

سلام مالیات بر عایدی سرمایه گرفته میشه یاخیر؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۸ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. بله دریافت می شود و نرخ آن ۰ تا ۴۰ درصد است.

person
علی
۰۳ مهر ۱۴۰۲

سلام…ببخشید ما می خوایم از امتیاز فرزند دوم استفاده کنیم و ی پژو ثبت نام کنیم…آیا به محض دریافت میشه بفروشیم؟اینکه می گن اگر سال اول بفروشی مالیاتش بیشتره و سالای بعد کمتره درسته؟به ماشینای زیر یک میلیارد مالیات تعلق می گیره؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بر اساس قانون تمام خودروها باید مالیات نقل و انتقالات را پرداخت نمایند.

   person
   فریدون
   ۲۵ آبان ۱۴۰۲

   سلام
   ماشین های صفر ثبت نامی برای فروش
   شامل مالیات بر عایدی سرمایه
   ینی همون ۳۰ درصد میشود؟؟

    person
    نویسنده بیمه
    ۲۸ آبان ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    بله؛ مالیات عایدی بر سرمایه شامل خودروهای صفر کیلومتر هم می شود.

person
حسین
۰۳ مهر ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر ببخشید من یه خودرو کویک صفر دارم و فروختم به یه شخصی و بهش گفتم فعلا چون اعلام شده اگر خودرو رو بفروشی اون ۳۰ درصد ازت گرفته میشه گذاشتم واسه سال آینده آیا در یکی دو سال آینده اگر نقل و انتقال پلاک کنم آیا باز این پول گرفته میشه یا دیگه گرفته نمیشه؟در دفتر خانه اگر بنویسیم که هزینه مالیات به عهده خریدار میباشد باز هم از ما گرفته میشه مالیات یا خریدار باید این ۳۰ درصد رو پرداخت کنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  مالیات نقل و انتقالات خودرو از مالک خودرو دریافت می شود. بدون پرداخت این مالیات امکان تعویض پلاک وجود ندارد و کارهای نقل و انتقالات را نمی توان انجام داد.

person
عباسی
۰۱ مهر ۱۴۰۲

سلام ، من یه ماشین فوتون ثبت نام‌کردم که تو دعوت نامه هم مالیات ارزش افزوده و هم مالیات شماره گذاری را برای من محاسبه کردن و دریافت کردن باز برای فروش باید مالیات بدم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر در صورت پرداخت مالیات نیازی نیست مجددا مبلغی را پرداخت نمایید.

person
محبی
۳۰ شهریور ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر. من میخواستم تعویض پلاک خودروی مدل ۱۴۰۱ رو انجام بدم، مالیات نقلو انتقال خودرو رو پرداخت کردم ولی نتونستم مراجعه کنم برای تعویض پلاک. الان که حدود نه ماه گذشته، بخوام تعویض پلاک کنم نیازی که نیست مجدد مالیات نقل و انتقال رو پرداخت کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر، فقط در صورتی که ما به التفاوت داشته باشد آن مبلغ را باید پرداخت کنید.

person
محمد
۲۲ شهریور ۱۴۰۲

سلام من بیست روز پیش مالیات نقل و انتقال خودرو رو پرداخت کرده‌ام ولی به دلیل مشکلاتی هنوز خودرو رو به نام طرف مقابل نکرده‌ام اگر تا ماه بعد طول بکشه دوباره باید مالیات پرداخت کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر فقط ما به تفاوت این یک ماه را باید پرداخت کنید.

person
امیر
۲۰ شهریور ۱۴۰۲

سلام و عرض ادب
ماشین من ام وی ام x22 هست که ۷۰۰ میلیون هست قیمتش و ظاهارا طبق این مقاله نباید بهش مالیات تعلق بگیره
ولی چهارمیلیون و دویست تومان از من مالیات گرفتند
میشه راهنمائی کنید لطفا

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خودرو شما در دسته خودروهای نا متعارف قرار می گیرد.

person
مبین
۱۳ شهریور ۱۴۰۲

سلام من ۱ماه پیش مالیات نقل و انتقال پرداخت کردم ماشینو فروختم ولی باز مالیات میخواهد چیکار کنم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۴ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. به یکی از مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

person
رضا
۱۲ شهریور ۱۴۰۲

سلام جناب من ی خودروی ساینا صفر از نمایشگاه گرفتم که پلاک روش بود شصت تا کارکرد داشت یعنی از پارکینگ تا نمایشگاه اومده بود بعد از بیست روز سندش اومد الان میخوام برم تعویض پلاک میگه مالیات نقل و انتقال رو خودت باید بدی خواستم ببینم آیا واقعاً خودم باید بدم و اینکه اگه نداد چکار کنم از وکالتش هم فقط ده روز مونده ممنون میشم راهنماییم کنیین

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۴ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. بله مالیات نقل و انتقال خودرو را باید پرداخت کنید. بدون پرداخت این مالیات امکان تعویض پلاک وجود ندارد.

person
mm
۱۲ شهریور ۱۴۰۲

سلام سامانه خراب بود من دوبار مالیات خودرو پرداخت کردم وجه کم شده ب حسابم برمیگرده چیکار کنم الان دو روز گذشته

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. لطفا به پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

person
خدابین
۰۴ شهریور ۱۴۰۲

سلام جناب. مالیات نقل و انتقال تا چه زمانی اعتبار داره؟ یعنی اگر من ۶ ماه دیگه بخوام نقل و انتقال رو انجام بدم مالیاتی که امروز پرداخت کردم همچنان اعتبار داره یا خیر؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. باید ما به التفاوت را پرداخت کنید.

person
محمد
۰۱ شهریور ۱۴۰۲

با سلام.یعنی هر بار که بخواهیم ماشین خرید و تعویض پلاک کنیم باید مالیات بدیم؟کار به مدل و… هم ندارد؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. مالیات خودرو به هرحال باید پرداخت شود.

person
Hamid
۳۱ مرداد ۱۴۰۲

سلام جناب من به تو طرح یکساله قبل از طرح یکپارچه خودرو گرفتم به اداره مالیات مراجعه کردم پرسیدم که آیا برای فروش خودرو باید مالیات ۳۰درصد بدم گفتن هنوز طرح اجرا نشده میخواستم ببینم اگر الان این مالیات رو از من نگیرن چی میشه

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. ممکن است در زمان فروش خودرو این مالیات را از شما دریافت کنند.

person
Hamid
۳۱ مرداد ۱۴۰۲

بنده یک عدد کوییک که تو طرح یکساله قبل از طرح یکپارچه بوده ثبت نام کردم و برنده شدم حالا می‌خوام بدونم الان بخوام بفروشمش منم باید ۳۰درصد مالیات بدم آخه مال من قبل از طرح یکپارچه بوده

  person
  نویسنده بیمه
  ۳۱ مرداد ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. بله مالیات نقل و انتقال خودرو را باید پرداخت نمایید.

person
حمید
۲۶ مرداد ۱۴۰۲

سلام وانت پراید صفر۴۰۲ موقع فروش شامل ۳۰ درصد مالیات فروش قبل از یکسال میشه؟
باتشکر

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ مرداد ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. بله خودرو صفر کیلومتر هم باید مالیات را پرداخت کند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید