11 فروردین 1401

مالیات نقل و انتقال خودرو؛ اجباری که باید قبل خرید و فروش اجرایی شود

مالیات مبلغی است که همه باید بپردازیم. البته عده‌ای فکر می‌کنند که مالیات فقط برای کسب‌وکارها است و بقیه از پرداختن آن معاف هستند. در صورتی که بر اساس قانون تصویب شده، علاوه بر حقوق کارمندها، به هر کالایی که خرید و فروش می‌شود، مالیات تعلق می‌گیرد که خودرو هم جزو این است. البته مبلغ آن زمانی باید پرداخت شود که شما قصد فروش آن را دارید که به آن مالیات نقل و انتقال خودرو می‌گویند. متأسفانه این مسئله‌ای است که بسیاری به آن توجه نمی‌کنند و الان هم همه کارها به صورت اینترنتی و بعد در مراکز تعویض پلاک انجام می‌شود، به مشکلات زیادی برخورد کرده‌اند. در این مقاله صفر تا صد مالیات نقل و انتقال ماشین را برای شما توضیح داده‌ایم. پس مطالعه ادامه مطلب را از دست ندهید.

مالیات نقل و انتقال خودرو چیست؟

هنگامی که خودرویی خرید و فروش می‌شود، فروشنده موظف است که مبلغ مالیات آن را بپردازد. در حقیقت، مالیات یکی از روش‌های درآمد دولت است تا کسری بودجه خود را جبران کند.

البته این مسئله یعنی جبران کسری بودجه با استفاده از افزایش مالیات خودرو به ویژه برای خودروهای خارجی، یک چالش و دعوای اساسی به دولت، نمایندگان و مردم بوده‌است؛ اما به هر حال این مسئله تصویب شده‌است و چاره‌ای جز پرداخت آن نیست.

تفاوت پرداخت مالیات نسبت به گذشته

در گذشته، فروشنده و خریدار بعد از انجام معامله و تعویض پلاک، برای ثبت سند به دفترخانه مراجعه می‌کردند و در آنجا هزینه ثبت را پرداخت می‌کردند. در مبلغ ثبتی که پرداخت می‌شد، 60% مربوط به مالیات بود که خود دفتردار بعد پرداخت می‌کرد. 40% دیگر برای حق ثبت و 10% حق دفتردار بود. البته این درصدها حدودی است و بر اساس شرایط متفاوت می‌بود.

مالیات نقل و انتقال خودرو

زمان نقل و انتقال ماشین، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو الزامی است.

 

اما در حال حاضر، اول از همه مالیات نقل و انتقال خودرو باید پرداخت شود. پس فروشنده و خریدار امکان انتقال و تعویض پلاک را بدون پرداخت ندارند. با این روش دیگر کسی نمی‌تواند نسبت به پرداخت مالیات خودروی خود بی‌توجه باشد. نکته اصلی اینجاست که افرادی که قبلاً مالیات نقل و انتقال را پرداخت نکرده‌اند، اسم آن‌ها در گروه بدهکاران مالیاتی ثبت شده‌است و امکان خروج از کشور را ندارند.

در حال حاظر پرداخت مالیات از طریق وبسایت مالیاتی انجام می‌شود. از 6 فروردین 1401 به بعد، با مراجعه به سایت تعویض پلاک یا امور مالیاتی، امکان پرداخت مالیات و گرفتن نوبت تعویض پلاک وجود دارد. قبل از آن، فروشنده باید به سایت http://my.tax.gov.ir مراجعه می‌کرد و بعد از دریافت رسید پرداخت به سایت تعویض پلاک می‌رفت که دیگر مسیر این مرحله هم کوتاه‌تر شده‌است.

البته دقت کند که مالیات ماشین با عوارض سالانه ماشین متفاوت است. برای کسب اطلاعات جامع در این خصوص مقاله عوارض سالیانه خودرو را مطالعه نمایید.

ماده 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده

ماده 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده در دوم خرداد ماه 1400 تصویب شد که بر اساس آن، از تاریخ 13 دی 1400، پلیس راهنمایی و رانندگی موظف به گرفتن مالیات در هنگام نقل و انتقال شد. خلاصه این ماده شامل موارد زیر است:

 • تمامی خودروها و موتورسیکلت‌ها به جز خودروهای: راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها مشمول مالیات نقل و انتقال هستند.
 • مالیات خودروهای تولید داخل یک درصد و خودروهای وارداتی دو درصد است. این مقدارها به مأخذ مذکور در تبصره 1 ماده 28 این قانون برای سال تولید است. مأخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده تا سال 6 ام پس از سال تولید خودرو، 10% از همان مأخذ به صورت سالیانه کاهش پیدا می‌کند و برای سال‌های 6 ام به بعد، 40 درصد مأخذ می‌شود.
 • مالیات خودروهای صفر کیلومتر بر عهده کارخانه سازنده، مونتاژکننده یا شرکت واردکننده است. خریدار در صورتی که خودروی صفر را بخواهد بفروشد، باید مالیات آن را جداگانه بپردازد.
 • خودروها و موتورسیکلت‌های با پلاک نظامی در مناطق آزاد تجاری-صنعتی مشمول مالیات نقل و انتقال خودرو نمی‌شوند.

چگونگی محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو

نرخ مالیاتی پرداختی برای نقل و انتقال خودرو برای همه یکسان نیست. بلکه به نوع خودرو، مدل آن و اینکه تولید داخل است یا خیر، بستگی دارد. مهم‌ترین نکته اینجاست که خودروهای صفر کیلومتر مالیات بیشتری نسبت به خودروهای کارکرده دارند. البته در بالا نوشتیم که خریدار در هنگام تحویل خودرو از کارخانه، هیچ مبلغی برای مالیات پرداخت نمی‌کند؛ اما اگر او بخواهد خودرویی را که خود خریده به دیگری بفروشد، باید مالیات آن را بپردازد که مبلغش بیشتر از بقیه خواهد بود. برای مثال، مبلغ مالیات نقل و انتقال خودروی مدل 1401 نسبت به 1390 خیلی بیشتر است.

مالیات نقل و انتقال خودروهای خارجی

مالیات نقل و انتقال خودروهای خارجی، مسئله‌ای است که باعث شده، بسیاری از مالکان این خودروها یا آن‌هایی که در حوزه خرید و فروش این مدل اتومبیل‌ها فعالیت می‌کنند، نسبت به این مسئله شکایت داشته‌باشند. هرچند هیچ مرجعی برای رسیدگی به شکایت آن‌ها وجود ندارد. در ابتدا مالیات این نوع اتومبیل‌ها برابر با 1% بود که بعد به 2% رسید. افزایشی که به نظر می‌آید مجلس در تصویب آن بسیار عجله کرده‌است.

 

مالیات نقل و انتقال خودرو

مالیات نقل و انتقال ماشین‌های لوکس بیشتر است.

نکته اصلی اینجاست که مالکان این مدل‌ها باید برای بهره‌وری، حتی تا 100% مبلغ را در گمرک برای ترخیص بپردازند. آن وقت برای فروش هم 2% دیگر به اسم مالیات پرداخت کنند. این موضوع باعث شده تا در چند سال گذشته شاهد افزایش بی‌رویه قیمت خودروهای خارجی باشیم.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص مالیات خودرو میلیاردی به اینجا مراجعه نمایید.

چند نکته مهم دیگر در خصوص مالیات نقل و انتقال

در خصوص مالیات نقل و انتقال انواع چند نکته مهم دیگر هم است که باید به آن‌ها توجه کنید:

 • از تاریخ 7 فروردین 1401، لازم نیست که فروشنده و خریدار به دو درگاه جداگانه مراجعه کنند. از طریق همان سایت تعویض پلاک امکان پرداخت مالیات و گرفتن نوبت وجود دارد. البته اگر فروشنده با خریدار دیگر ارتباطی نداشته باشد، خود می‌تواند از به صورت جداگانه مبلغ را از طریق سایت مالیات پرداخت کرده و رسید آن را به خریدار تحویل دهد. ارائه رسید در هنگام تعویض پلاک الزامی است.
 • مبلغ مالیات به حساب خزانه دولت واریز می‌شود.
 • آن‌هایی که در گذشته مالیات نقل و انتقال خودروی خود را پرداخت نکرده‌اند، بدهکار مالیاتی بوده و امکان خروج از کشور و انجام دادن بعضی فعالیت‌ها را ندارند.
 • امکان استفاده از سامانه آنلاین اولین بار در استان سمنان اجرا شد و بعد امکان استفاده از آن در کل کشور مهیا شد.
 • امکان دریافت نوبت بدون پرداخت مالیات وجود ندارد. اگر افراد بدون دریافت نوبت و پرداخت مالیات، خود به مراکز مراجعه کنند، امکان استفاده از خدمات را نخواهند داشت.

مالیات نقل و انتقال خودرو در حال حاضر خیلی راحت‌تر از گذشته است و البته هم باید فروشنده آن را پرداخت کند. در صورتی که سؤالی داشتید، می‌توانید با شماره 1526 تماس بگیرید تا کارشناسان اداره مالیات به سؤالات شما در این خصوص پاسخ دهند. همچنین در بخش کامنت هم می‌توانید سؤالات خود را بنویسید تا در حد توان کارشناسان بیمه دات کام به آن‌ها پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
05 خرداد 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

پارک حاشیه ای خودرو چیست؟  3 روش برای استعلام و پرداخت آن

هر آنچه باید در خصوص پارک حاشیه ای خودرو را بدانید، در این مقاله مطالعه کنید.

28 اردیبهشت 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

استعلام خلافی خودرو با بارکد را چگونه بگیریم؟

برای آشنایی با مراحل و نکات استعلام خلافی خودرو با بارکد، این مقاله را مطالعه کنید.

10 اردیبهشت 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

۹ علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

اکثر رانندگان حداقل یکبار با این مشکل مواجه شده‌اند که وقتی خودروی خود را استارت می‌زنند، ماشین روشن نمی‌شود. در اینگونه مواقع بسیاری افراد، دستپاچه می‌شوند و نمی‌دانند چه کار انجام دهند. در

07 اردیبهشت 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

چه مدارکی باید برای احراز محل سکونت خودرو صفر ارائه دهیم؟

برای احراز محل سکونت خودرو صفر چه مدارکی نیاز است؟ چرا احراز محل سکونت ضروری است؟ این مقاله را بخوانید تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

22 فروردین 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

جزییات کامل کد تخلف رانندگی+ آخرین لیست و جداول کد تخلفات سال ۱۴۰۱

برای اطلاع از جزییات کد تخلفات رانندگی در سال ۱۴۰۱ و میزان جریمه هر تخلف این مقاله را بخوانید!

18 فروردین 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

تعویض پلاک خودرو+ چک لیست مدارک و مراحل تعویض پلاک سال ۱۴۰۱

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی
12 فروردین 1401

بنده قبل عید وکالتی ماشین مدل ۹۰(کاپرا)خریدم و از مهلتش زمان اندکی باقی مونده.رفتم نوبت تعویض پلاک بگیرم این قضیه مالیات اونم بمبلغ ۲ میلیون مطرح شده.فروشنده هم اصلا توجهی نمیکنه!در ضمن ایشون تهرانند و بنده شهرستان.لطفا راهنماییم کنین.اگه راهی داره حتما بفرمایید خواهشا.

  کارشناس بیمه
  13 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، متاسفانه خیلی از فروشنده ها به این مساله توجهی ندارند. شما می توانید از طریق حقوقی اقدام کنید.

   Reza
   13 فروردین 1401

   دوست عزیر شما میتونستید که قبل عید تعویض پلاک کنید تا مشمول مالیات نمیشد این طرح ۶ فروردین ۱۴۰۱ اجرایی شد فکر میکنم که هزینه مالیات رو خودتون باید پرداخت کنید چون قبل عید میتونستید تعویض پلاک کنید که این کارو انجام ندادید

    مسعود
    16 فروردین 1401

    قبل از عید منم رفتم نوبت نمیداد

     کارشناس بیمه
     16 فروردین 1401

     سلام دوست عزیز، بله قبل از عید خیلی شلوغ بود؛ اما الان می توانید وقت بگیرید.

    M
    19 فروردین 1401

    چجوری میگید از ۶ فروردین وضع شده؟توی همین مقاله نوشته شده که از ۱۳ دی ماه این قانون وضع شده

     کارشناس بیمه
     20 فروردین 1401

     سلام دوست عزیز، 6 دی مورد دیگری است که وضع شده است.

     علی
     27 فروردین 1401

     منظورتون اجرایی شدنش هست

    Saeid
    25 فروردین 1401

    دوست عزیز این قانون تو تابستان تصویب شده درضمن هرکی قبل عیدم فروخته باید بده مالیات اگه نده میشه فرار مالیاتی،تمممممماااااام

     کارشناس بیمه
     25 فروردین 1401

     سلام دوست عزیز، مساله اینجاست که تا پرداخت نشود، شخص امکان دریافت نوبت برای تعویض پلاک را ندارد.

   مسعود
   14 فروردین 1401

   فقط مردمو به جون هم انداختند اخه قبلش نباید این طرحو اعلام عمومی میکردند که خریدار و فروشنده با هم توافق میکردند

   محمدفاضل
   15 فروردین 1401

   سلام وقتتون بخیر. ۲۶ اسفند ماه ۱۴۰۰ یکی از پلاک های خودروی بنده به سرقت رفت که متاسفانه به دلیل عدم همکاری پرسنل کلانتری اقدامات مربوط به پلاک به روز شنبه ۲۸ اسفند ماه موکول شد و بعدم عید شد حالا که بنده رفتم برای تعویض پلاک در سیستم میزنذ باید مالیات نقل و انتقال بدی، در حالی که بنده حال نقل و انتقالی نداشتم و فقط میخام پلاک سرقتی را تعویض کنم،، ممنون میشم راهنمایی کنید که بنده چه اقدامی انجام بدم که مالیات مزبور را پرداخت نکنم؟؟؟ دوستان راهنمایی کنید

    کارشناس بیمه
    13 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، تعویض پلاک هم مشمول مالیات است.

     مهدی
     13 اردیبهشت 1401

     شما کارشناس بیمه اید یا مسوول خزانه؟! منطقیه این بنده خدا مالیات نقل و انتقال بده؟!

     کارشناس بیمه
     18 اردیبهشت 1401

     دوست عزیز، این چیزی است که قانون اعلام کرده و ما فقط در این مقاله در خصوص چنین خودروهایی نوشته ایم.

  ابی
  17 فروردین 1401

  سلام ماشین الات کشاورزی مثل تراکتور هم شامل مالیات میشن؟؟؟؟

   کافی نت
   17 اردیبهشت 1401

   سلام این سوال رو لطفا پاسخ میدین؟ چون نوشته معاف هستن ماشین های کشاورزی ولی نوبت میخوای بگیری میره تو قسمت پرداخت مالیات ولی تو اون قسمت هم خطا میده

    کارشناس بیمه
    18 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم و باید با دفتر تعویض پلاک یا شماره ای که در آنجا نوشته شده، تماس بگیرید.

  ali
  17 فروردین 1401

  سلام من ماشین حواله ای گرفتم که در سال ۱۴۰۱به عنوان خریدار مالیات را پرداخت کردم حالا مبلغ به عهده منه یا فروشنده
  لطفا منو راهنمایی کنید

   کارشناس بیمه
   19 فروردین 1401

   سلام دوست عزیز، مالیات بر عهده فروشنده است.

  مالیات ماشین مدل ۹۳پرشیا چقدر هست
  23 فروردین 1401

  من یه پرشیا مدل ۹۳خریدم الان مالیاتش چقدر میشه

   کارشناس بیمه
   23 فروردین 1401

   سلام دوست عزیز، بستگی به قیمت روز خودرو دارد که باید در سایت اطلاعات را وارد کنید تا به شما نمایش داده شود.

   عباس
   24 فروردین 1401

   سلام
   من یک دستگاه کامیونت جک از شرکت آرین دیزل خریداری کردم و مبلغ ده میلیون تومان اضافه بابت مالیات یک درصد از من گرفته اند با توجه به اینکه این مالیات را میبابست شرکت پرداخت کند الان من از چه طریقی باید اقدام کنم

    کارشناس بیمه
    25 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، باید از طریق مراجع قضایی شکایت خود را ثبت کنید.

  سلام خسته نباشید مالیات ماشین دنا مد۹۴ چقدر میشه
  23 فروردین 1401

  سلام مبلغ مالیات دنا مدل ۹۴ چقدر میشه

   کارشناس بیمه
   24 فروردین 1401

   سلام دوست عزیز، مبلغ مالیات فقط در سایت مرتبط تعیین می شود.

  رضا
  25 فروردین 1401

  سلام.ایا تاکسی عمومی غ پلاک کمری ۲۰۱۱ مبلغ مالیات تعویض پلاک .که جدیدا باب شده جهت تخلیه جیب ما بر حسب ماشین شخصی محاسبه می شود؟
  مبلغ ۲۱۶۰۰۰۰تومان از من مالیات تعویض پلاک گرفتن.چطوری محاسبه کردن.

   کارشناس بیمه
   05 خرداد 1401

   سلام دوست عزیز، در این خصوص نظری نداریم.

Reza
13 فروردین 1401

دوست عزیر شما میتونستید که قبل عید تعویض پلاک کنید تا مشمول مالیات نمیشد این طرح ۶ فروردین ۱۴۰۱ اجرایی شد فکر میکنم که هزینه مالیات رو خودتون باید پرداخت کنید چون قبل عید میتونستید تعویض پلاک کنید که این کارو انجام ندادید

  مجبد
  15 فروردین 1401

  کاملا موافقم

  امیرعلی
  17 فروردین 1401

  دوست عزیز این طرح از ۱۳ دی ما ۱۴۰۰ اجرایی شده ، پس قبل از عید هم بوده ولی متاسفانه فروشنده ها برای فرار کردن از پرداخت مالیات، خریداران رو به دردسر انداختن و زیر بار پرداخت مالیات نمیرن.بهتر بود برای منع از پرداختش هم یه جریمه میذاشتن، که بقیه رو به دردسر نندازن.

  محمد
  24 فروردین 1401

  دوست عزیز شما اگر ده سال پیش هم خودرو خریداری کردی و الان تصمیم به تعویض پلاک گرفتی فروشنده باید طبق بخشنامه جدید عوارض جابجایی و مالیات رو پرداخت کنه که اونا میخان از زیرش در برن

محمد
14 فروردین 1401

سلام خسته نباشید . من چند روزی است که ماشین خریده ام و مالک قبلی هزینه مالیات ماشین رو پرداخت نکرده و به صورت وکالتی خریده ام الان تکلیف من چیه و فروشنده زیر بار نمیره و من برای تعویض پلاک مانده ام که خودم بپردازم یا نه

  کارشناس بیمه
  14 فروردین 1401

  سلام متاسفانه این مساله هنوز بین فروشنده و خریدار دعواست. به هر حال می توانید از طریق قانون پیگیری کنید.

   reza
   15 فروردین 1401

   سلام
   من 1400.2 ماشین فروختم به اشناییم برج 11 سند ماشین آزاد شد من بهش وکالت دادم که بره تعویض پلاک اونم دیروز رفته تعویض پلاک بحث مالیات رو گفتن بهش …الان خریدار از من مالیات رو میخواد من من ماشین رو یه سال هست بهش فروختم سه ماه هم هست وکالت دادم آیا هزینه مالیات به عهده من هست؟؟؟
   لطفاً راهنمایی کنین

    کارشناس بیمه
    15 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، مالیات به هر حال بر عهده فروشنده است. البته در این خصوص ضدونقیض های زیادی مطرح شده است.

  مشاور حقوقی
  16 فروردین 1401

  مالیات نقل و انتقال بعهده فروشنده است و در صورت استنکاف از مراجع حقوقی میتوان الزام به تنظیم سند گرفت

  Saeid
  25 فروردین 1401

  پرداخت کنید خودتون بعدش دفاتر خدمات قضایی شکایت کنید ،ازحلقومش بکش بیرون

علی
14 فروردین 1401

عرض سلام و خسته نباشید بنده یک خودروی دنا دنا دنا پلاس اتومات رو ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ از ایران خودرو دریافت کردم و حدود ۲۰ اسفند ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ هم فروختم و به درخواست خریدار وکالت انتقال پلاک رو تا ۱۵ اردیبهشت سال ۱۴۰۱ تنظیم کردیم الان خریدار اظهار می‌کند که مبلغ یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تحت عنوان مالیات نقل و انتقال خودرو بر عهده فروشنده است می خواستم در این خصوص بنده را راهنمایی کنید.

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس آخرین اطلاعات، پرداخت مالیات بر عهده فروشنده است و شما پاید پرداخت کنید. در سایت می توانید پرداخت کنید و بعد فیش واریزی را به دفتر نقل و انتقال پلاک خودرو ارسال کنید.

مالیات
15 فروردین 1401

سلام وقت بخیر
بنده اسفند 1400ماشینمو معاوضه کردم با یه ماشین دیگه.یعنی ماشینمو دادم به طرف ماشینشو گرفتم.
چون نزدیک عید بود من نتونستم ماشین بنده خدارو تعویض پلاک کنم.ولی طرف مقابل ماشینو فک‌ پلاک کرد .الان من می‌خوام تعویض پلاک کنم و رسیدم ب قانون مالیات.ایا پرداخت بر عهده چ شخصیه.واینکه اون طرف هم میخواد الان ماشینو ک از من گرفته بفروشه میگه ت هم باید مالیات بدی.راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  04 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در هر دو حالت، بر عهده فروشنده است. ایشان هم فروشنده به شما بوده اند.

سعید
15 فروردین 1401

سلام خسته نباشید مبلغ مالیات خودرو رو از کجا باید ببینیم مثلا مبلغ مالیات سمند مدل ۸۵

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در همان سایت مالیاتی یا در هنگام تعویض پلاک قابل مشاهده است.

   حسین
   12 اردیبهشت 1401

   ما نوبت گرفتیم برای چارشنبه 14 اردیبهشت و 1.400 مالیات هم دادیم، چهارشنبه که تعطیل شد نوبت پرید الان پول مالیات چی میشه؟

    کارشناس بیمه
    13 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، باید ثبت شده باشد. شما پرداخت کرده اید.

  آزاد
  22 فروردین 1401

  سلام برای پرداخت مالیات باید با شماره تلفن به نام فروشنده ثبت نام کرد بعد میتونی پرداخت کنی من الان بخوام خودم پرداخت کنم و دسترسی به فروشنده ندارم چطوری میتونم پرداخت کنم؟؟

   کارشناس بیمه
   23 فروردین 1401

   سلام دوست عزیز، اصولا فروشنده ها زیر بار نمی روند و اگر پرداخت کنید، دیگر نمی توانید تحویل بگیرید.

مجبد
15 فروردین 1401

با سلام
بنده ماشینی رو فروختم و وکالت نامه دادم. متافانه خریدار هنور اقدام به به نام ردن ماشین نکرده و با پلاک من در حال تردد هست. من چطوری می تونم پلاکم رو درخواست کنم؟ اگر اتفاقب در ایم مدت بیوفته گردن میشه، آیا باید اعلام سرقتی کنم ؟

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بهتر است که این مساله را از یک وکیل آشنا به این حوزه یا یک مامور راهنمایی و رانندگی بپرسید.

   کارمند
   17 فروردین 1401

   سلام
   باید با مدارک (قولنامه و وکالت ) به دادگاه مراجعه کنید وپلاک ها را توقیف کنید

  عظیم
  19 فروردین 1401

  برو راهنمایی و تقاضای توقیف پلاکت رو بده تا ماشین رو بخوابرنند پارکینگ

  Behrouz
  19 فروردین 1401

  منم همین مشکل رو دارم
  پرسیدم
  فقط باید خودرو رو توقیف کنید

  MMZ
  22 فروردین 1401

  متاسفانه شما باید بری دادگاه شکایت کنی. حدود ۵۰۰ هزارتومان باید هزینه داره بعدش یکسال دوندگی که قاضی نامحترم حکم صادر کنه به پلیس راهور مبنی بر توقیف خودرو . اگه طرف با ماشین تخلفی بکنه یا بهر دلیلی ماشین بره پارکینگ اون موقع دیگه ماشینش در نمیاد تا شما رضایت بدین و تعویض پلاک بشه. خلاصه باید هم پول بدی هم ی سال دوندگی هم شانس بیاری ماشین رو توقیف کنند. بشه

مجبد
15 فروردین 1401

ماشین صفر رو از ایران خودرو تحویل گرفتم، ایران خودرو روز تحویل مدارک گفت یک قانون جدید اومده مبنی بر مالیات و باید ابتدا مالیات رو بپردازی. لذا من که خریدار بودو مبلغ یک میلیون و نهصد هزارتومان به عنوان مالیات پرداختم تا مدارک رو بهم دادند (شما نوشتید ماشین صفر رو باید کارخانه بدهد که اینطور نبود حداقل در مورد من و خیلی های دیگه)
الان ماشین رو به شخص دیگری فروختم. قبل از عید. ایشون گفت وکالت بده بعد عبد تعویض پلاک کنم چون می خوام برم سفر. تا آخر فروردین وکالت گرفته. حالا میگه مالیات انتقال یک میلیون نیم پرداخت کن! مگه من مقصرم که تو رفتی سفر !! به نظر من وقتی خریدار موافقت می کنه با وگالت نامه بره ماشین رو به نام بزنه، یعنی مالیات نقل و انتقال رو هم خودش باید متقبل بشه.

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس آخرین اطلاعیه ای که دادند، مالیات خودرو بر عهده فروشنده است. اینکه حالا ایران خودرو بر چه اساسی این حرف را زده، مطلع نیستیم.

  امیرعلی
  17 فروردین 1401

  اینجور که شما گفتین قبل از عید ماشینتون رو از ایران خودرو دریافت کردین،و اونها ازشما هزینه ی مالیات رو گرفتن، پس این قانون برا قبل ازعید هست،حالاخریدار هرزمان هم که تعویض پلاک رو انجام بده،بازم برعهده فروشنده بوده چه قبل از عید چه بعدش.

فرشید
15 فروردین 1401

با سلام و احترام
من می خوام تعویض پلاک کنم و پلاک قبلی خودم رو روی ماشین نصب کنم و خریدار و فروشنده ای در کار نیست. آیا برای تعویض پلاک خودم باید مالیات بپردازم؟

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم و بهتر است که از دفاتر خود تعویض پلاک بپرسید.

  هادی
  25 فروردین 1401

  ایشون می گن هم موقع خرید به عهده ی من بود چون فروشنده ایران خودرو مالیات رو از جیب من گرفت
  هم موقع فروش به عهده ی منه
  یک بام و دو هوا نمی شه

مرتضی
15 فروردین 1401

سلام من قبل از سال خودروی پاترول مدل ۱۹۸۳ یا ۱۳۶۲ رو خریداری کردم امروز که اقدام کردم برای تعویض پلاک مبلغ ۱۷۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال مالیات باید بدم
که بنظر خیلی غیر منطقی میاد چطور میتونم به این مبلغ اعتراض کنم؟

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مرجعی برای اعتراض بیان نشده است. در همان مرکز تعویض پلاک مطرح کنید.

reza
15 فروردین 1401

سلام
بنده برج 1400.2 ماشین فروختم به اشناییم برج 11 سند ماشین آزاد شد من وکالت بهش دادم که بره تعویض پلاک ایشون دیروز رفته تعویض پلاک اونجا هم بحث مالیات رو گفتن … الان طرف اومده بهم میگه باید مالیات پرداخت کنی آخع من موقعی که وکالت دادم بهش این بحث مالیات نبود که واسه چی من باید پرداخت کنم ؟
لطفاً راهنمایی کنین

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به هر حال الان پرداخت مالیات بر عهده فروشنده است.

احسان
15 فروردین 1401

سلام من یه پراید فروختم تعویض پلاک کرد پارسال برج ۹خودم پارس ۹۵ گرفتم برج ۱۰ تعویض پلاک کردم پلاک پراید گذاشتم برا پارس الان ۴۴۰ هزار تومن مالیات روشه خاستم ببینم مال پرایده؟ یا مال پارس وقتی قبل عید تعویض کردم چرا مالیات اومده.اگه پرداخت نکنیم جریمه میشیم یا همین مبلغ میمونه هر وقت ماشین خاستیم بفروشیم پرداخت کنیم.ممنون

  کارشناس بیمه
  05 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات برای خودرویی است که خریداری کرده اید و بر عهده فروشنده است.

مسعود
15 فروردین 1401

خودرو یی که به صورت وکالتی خریداری شده و خریدار به فروشنده دسترسی ندارد و در هنگام ورود به سایت مالیات نقل و انتقال خودرو باید شماره تلفن و کد ملی فروشنده را وارد کرد و پیام کد تایید برای شماره همراه فروشنده ارسال میگردد چگونه باید برای پرداخت مالیات اقدام نماید؟با تشکر

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، خیلی ها مانند شما بوده اند و مشکلی نداشته اند. اصلا فروشنده در دسترس نبوده است. شماره موبایل خودتان را بدهید.

   بات
   17 اردیبهشت 1401

   سلام
   یه خودرو پراید ۹۰ رو می خوام معامله کنم
   فروشنده میگه مالیات۱۴۰۱ رو پرداخت کردم ونیاز
   به پرداخت دوباره نیست .
   درسته؟

    کارشناس بیمه
    18 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، باید در سامانه مشاهده کنید.

علی
16 فروردین 1401

سلام ،من قرار بود ماشینم رو بفروشم،به همین دلیل مالیات نقل و انتقال رو پرداخت کردم،ولی الان منصرف شدم،آیا بعدا مالیاتی که پرداخت کردم، برای من لحاظ میشه؟

  کارشناس بیمه
  16 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، این را باید از همان مرکز تعویض پلاک بپرسید.

  رضا
  24 فروردین 1401

  سلام. از طریق استرداد وجه در سایت cartransfer.tax.gov.ir اقدام کنید.

صالحی
16 فروردین 1401

سلام
تفاوت مالیات نقل و اتنتقال با مالیات خودرو های لوکس چیست؟
یعنی باید دو تا مالیات پرداخت کنیم حین فروش ماشین؟

  کارشناس بیمه
  16 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، برای اینکه با مالیات خودروهای لوکس آشنا شوید، مقاله مالیات خودروهای لوکس را در سایت بیمه دات کام مطالعه کنید.

محمد
16 فروردین 1401

ما که مالیات دادیم و میدیم… پس چرا سر گردنه پلاک زدن دوباره از ما میگیرن…. خدا جواب نا حقی رو بده

  کارشناس بیمه
  17 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، دیگر قانون تعیین کرده اند که فروشنده باید بپردازد.

علی اصغر
16 فروردین 1401

اگر پلاک ماشین خود را تعویض کنیم و خرید و فروش در کار نباشد ، مشمول مالیات نقل و انتقال میشویم؟ ممنون

  کارشناس بیمه
  06 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس گفته خودشان مالیات فقط برای خرید و فروش خودرو است.

   امین
   03 خرداد 1401

   سلام ببخشیدپرداخت مالیات باید حتما ب اسم واقعی خریداروفروشنده باشد؟اگرب اسم دیگه پرداخت بشه چی؟

    کارشناس بیمه
    03 خرداد 1401

    سلام دوست عزیز، منظورتان به اسم چه کسی است؟ به هر حال باید به اسم شخص ثبت شود تا بعد به مشکلی برنخورد.

مایلی
17 فروردین 1401

با سلام واحترام
از زمان پرداخت مالیات نقل وانتقال خودرو چند روز فرصت دارید تعویض پلاک شود ممنون

  کارشناس بیمه
  17 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص فرصت اطلاعاتی منتشر نشده است؛ اما بهتر است که در همان لحظه انجام دهید تا بعد به مشکلی برنخورید.

قاسمی
17 فروردین 1401

سلام وقت بخیر
برای دریافت نوبت تعویض پلاک حتمابایدشماره اعلامی ب نام فروشنده باشداگرباشماره پدرفروشنده باشد مشکلی ایجادنمیکندچون بخش استعلام مالیاتی شماره صاحب ماشین میخوادممنون میشم راهنمایی کنید.

کارمند
17 فروردین 1401

سلام دوستان عزیز
در همه موارد باید مالیات واریز شود واین همان پولی است که دفاتر اسناد رسمی طبق قانون برای دولت میگرفتند و به حساب دولت واریز میشد .و مبلغ هم طوری در سیستم برنامه ریزی شده که قابل ویرایش نیست . کسانی هم که قبل از عید تعویض پلاک کردند و مالیات واریز نکردند در پرونده مالیاتی فروشنده ثبت شده و دیر یا زود از فروشنده خواهند گرفت .

امیر
17 فروردین 1401

سلام و عرض ادب . مالیات پراید مدل ۱۳۸۶ حدودا چقدر است؟ ممنون

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، براساس قیمت خودرو تعیین می شود.

Fardin
18 فروردین 1401

با سلام
من پارسال ماشینم رو که صفر دراورده بودم فروختم و ماشین بین چند نفر دیگه چرخیده
اونی که الان ماشین دستشه پارسال برج ۷ اومد بهش وکالت کاری دادم و رفت تعویض پلاک کرد و بدلیل اینکه گفتن دیگه نیازی به سند قطعی وجود نداره سند قطعی نزدیم
در حال حاضر پلاک من فک شده و پلاک به اسم مالک فعلی رو ماشینه
میخواستم بدونم الان این مالیات تعویض پلاک به عهده کیه؟
با تشکر

  کارشناس بیمه
  18 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا کسی که فروشنده است، باید بپردازد. هرچند در خصوص این مالیات متاسفانه اطلاعات درستی منتشر نشده است.

میثم
18 فروردین 1401

سلام
اگر یه خودرو رو در یکسال دوبار تعویض پلاک کنیم باید هر دوبار مالیات بپردازیم یا مالیات هم مثل عوارض در سال یکبار پرداخت شد تمام است

  کارشناس بیمه
  18 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم. البته بعید میدانیم چون بیشتر هدف مالیات برای فروش و خرید است.

جوادرزجی
18 فروردین 1401

سلام
تکلیف اونایی که باید برن تعویص پلاک جهت اعمال تعوض موتور رو برگ سبز خودروشون چیه ؟؟
مانه میخواهیم بفروشیم نه بخریم فقط میخوایم تعویض موتور خدرو مون تو برگ سبز غید بشه مالیات میخوان لطفاً راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  18 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، متاسفانه برای مساله مالیات فقط گفته شده که با فروشنده است؛ اما همین هم با سردرگمی است.

رضا
18 فروردین 1401

با عرض سلام و وقت بخیر من قبل از عید ماشین گرفتم ۱۵ اسفند مدارک ماشین نیومده بود ۱۶ فروردین ماشین اومد و وکالت تعویض پلاک به من داد الان فروشنده میگه مالیات به عهده ی منه خریداره الان مالیات رو من باید پرداخت کنم یا فروشنده

  کارشناس بیمه
  18 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات را گفتند برای فروشنده است اما هنوز سر این مساله جواب درستی نیامده است.

Payamak
18 فروردین 1401

از دفتر خانه ها گرفتن و به راهنمایی و رانندگی دادن تا درآمد بیشتری واسه دولت باشه اما این فشار مادی زیادی به مردم میاد و قیمت اتومبیل بالاتر میره و به رشد تورم جامعه کمک میکنه

ایمان
18 فروردین 1401

سلام. الان یک خودروی ۱۵۵ میلیونی هزینه مالیات. تعویض پلاکش میشه ۲میلیون؟

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، تعیین هزینه را فقط در همان سایت اعلام می شود.

گلاب بجارزهی
18 فروردین 1401

سلام ببخشید تراکتور فاقد پلاک دارم چطو مالیات هارو پرداخت کنم ؟

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز این را باید از همان مرکزی که مالیات را دریافت میکند، بپرسید. شما اصلا وسیله تان پلاک نداشته است. البته مالیات بر اساس کاربری متفاوت است.

   علی
   06 خرداد 1401

   سلام من یه ماشین قولنامه کردم تصادفی اخر سال اماده شد که نوبت برای تعویض پلاک نبود افتاد اینژرف سال حالا فروشنده میگه مالیات با من خریدار چون انطرف سال بود وقانون مالیاتی از فروردین اجرا شده و کلا میگه نمیدم۱اینکه مالیات الان با کی؟۲اینکه اگه نده چیکار باید بکنم مرسی

    کارشناس بیمه
    06 خرداد 1401

    سلام دوست عزیز، مالیات که با فروشنده از این ور سال صددرصد است.

حمید
18 فروردین 1401

باسلام دفتر خانه در هنگام وکالت به خریدار اگر برگه پرداخت مالیات از فروشنده بخواهد الان خود من بر به مشکل نمیخوردم اینم شد حکایت بنزین یه شبه بریدنو دوختن

حمید
18 فروردین 1401

باسلام دفتر خانه در هنگام وکالت به خریدار اگر برگه پرداخت مالیات از فروشنده بخواهد الان خود من بر به مشکل نمیخوردم

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، به هر حال باید مدارک کامل باشد. باز از دفترخانه بپرسید.

مهدی
19 فروردین 1401

سلام من تیبا ۱ مدل ۹۲ خریدم مالیاتش چقد میشه کسی میدونه؟

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس قیمت خودرو است.

. v. H
19 فروردین 1401

سلام. درقولنامه توافقی قید شده کامل نقل وانتقال با خریدار.
حالا مالیات بافروشنده یاخریدار هست. ممنون

حجت
19 فروردین 1401

من قبل عید وکالت داشتم و الان چطوری بخوام هزینه مالیات رو از فروشنده بگیرم قبلش نباید اعلام بشه . مملکت که نیست دیوونه خونست . صبح بلند میشی بری دم نونوایی جلوتو میگیرن میگن مالیات بده.یه بند قانونم میذارن. خدا خودش به دادمون برسه

  شهرام
  22 فروردین 1401

  خدا پدر کفن دزد قبلی رو بیامرزه.
  جمله بالا ی ضرب تاخیر قدیمیه. به پدر یا پدر بزرگاتون بگید که داستان این ضرب المثل رو براتون تعریف کنم اونوقت متوجه میشوید چی به چیه.

محسن
19 فروردین 1401

سلام، من ماشینو برج ۱۲ خریدم و وکالت تا برج ۲ بهم دادن ، الان رفتم برای نوبت تعویض پلاک این مالیاتو دیدیم ، پرداخت مالیات به عهده ی کیست؟ فروشنده میگه من برج ۱۲ فروختم ماشینو

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، قوانین جدید بیان می کند که با فروشنده است.

مهرداد
19 فروردین 1401

باسلام بنده برج ۶ سال ۱۴۰۰ تعویض پلاک کردم ولی سند قطعی از فروشنده نگرفتم ایا هنگام فروش ماشین باید دوتا مالیات بدم راهنمایی بفرمایید ممنون

  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، شما فقط زمانی مالیات بدهید که قصد فروش خودرو را داشته باشید.

ایمان فروتن
19 فروردین 1401

سلام من یه کوئیک ۹۹ خریدم .فروشنده پلاکش در رهن شرکت بود منم تمام پولو کامل دادم .وحالا قبول نمیکنه که باید مالیاتو پرداخت کنه و میگه با خریدار هست .باید چکار کنم؟

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات با فروشنده است؛ بر اساس چیزی که خودشان اعلام کرده اند. شما می توانید از طریق حقوقی اقدام کنید.

محمد
19 فروردین 1401

من تاریخ ۱۴۰۱/۱/۱ ماشین خریدم الان برای تعویض پلاک مالیات میخواد به فروشنده به مشکل خوردیم. هزینه مالیات برعهده منه یا فروشنده لطفا واهنماییم کنید

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، چیزی که بیان کردند، مالیات با فروشنده است.

محمد
19 فروردین 1401

سلام
یکی از پلاک های ماشین بنده گم شده،الان برای تعویض پلاک من باید مالیات بدم چون ن خریدارم و ن فروشنده فقط پلاک گم شده و میخوام عوض کنم.

  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعاتی فعلا نداریم باید از همان دفتر تعویض پلاک بپرسید.

مهدی
19 فروردین 1401

سلام
معیار مالیات خودرو تولید داخل که یک درصد تعیین شده در واقع یک درصد از چه قیمتی؟ قیمت کارخونه یا قیمت مبایعه نامه؟ در فرضی که خریدار دست اول از کارخونه بخواهد خودرو را به شخص دیگری منتقل کند باید یک درصد از مبلغ فروش کارخونه بزند؟ یا معیار دیگری دارد. الان من بخوام بدونم مالیات انتقال خودرو چقدر است جایی هست محاسبه کند؟

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیزف در این خصوص اطلاعات دقیقی نداریم؛ اما چیزی که تا الان بیان شده، این است که قیمت فروش حساب می شود.

  علی
  30 فروردین 1401

  قیمت کارخونه است. برو تو سایت تعویض پلاک بعد قسمت پرداخت مالیات .اونجا وقتی مشخصات را وارد کنی مقدار مالیات را میزنه.

محسن
19 فروردین 1401

سلام وقتتون بخیر
من قبل از عید خودرو خریدم و نیمه های برج هم تعویض پلاک کردم .الان که استعلام میگیرم بدهی مالیاتی دارم واسه خودرویی که خریدم آیا باید من پرداخت کنم؟

  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات برای فروشنده است.

ایرانی بدبخت
19 فروردین 1401

با سلام ، ما ملت بدبخت فکر میکردیم برای رفاه و کم کردن هزینه های ملت دفترخونه ها و راهنمایی و رانندگی به جون هم افتادند و راهنمایی و رانندگی داره از حق ملت دفاع میکنه ، نگو که همه سر کاریم اینا همشون دعواشون سر دیگ غذای ملته که کدومشون بدزدند واسه خودشون ،خدایش ظلم و بیعدالتی و پایمال کردن حق و حقوق ملت تا کی خدا ازتون نگذره زالو صفتان ،

مهدی
20 فروردین 1401

خب قیمتشو کی تعیین میکنه؟

  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در سیستم بر اساس قیمت خودرو و مدل آن تعیین می شود.

رضا
20 فروردین 1401

سلام
من ماشینم رو اسفند سال پیش فروختم و وکالتنامه تعویض پلاک دادم دوماهه .متاسفانه خریدار نرفته تعویض پلاک کنه و تعویض پلاک مونده برای سال جدید، آیا به این هم مالیات تعلق میگیره ؟ الان مالیاتش رو من باید پرداخت کنم ؟
اگر همون اسفند خریدار میرفت برای تعویض پلاک دیگه هزینه ای بابت مالیات وجود نداشت

  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات در حال حاضر بر عهده فروشنده است.

سروش
20 فروردین 1401

سلام مالیات نقل و انتقال همون که موقع نوبت تعویض پلاک باید پرداخت کرد؟؟؟

  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بله در هنگام فروش در واقع باید پرداخت کنید.

مهرسا
20 فروردین 1401

سلام. وقت تون بخیر. من میخوام خودم در منزل انجام بدم. کسی میتونه بنده رو راهنمایی کنه که کجای سایت tax باید برم؟

مرتضی
20 فروردین 1401

سلام وقتتون بخیر
در مورخه ۱۲/۲۹ خودرویی قولنامه کردیم قرار شد مالک ک نمایشگاه دار هم بود بعد از ایام عید و مسافرت اقدام ب تنظیم وکالت کنه و مراحل نقل و انتقال و تعویض پلاک انجام بشه و این موضوع ک مالیات نقل و انتقال برعهده فروشنده میباشد هم در قولنامه ذکر گردیده، اما با توجه ب قانون جدید مالیات بر نقل و انتقال و افزایش مبلغ مالیات، فروشنده حاضر ب پرداخت مالیات نبوده و مراحل انتقال سند و نقل و انتقال پیش نمیرود، بنده خریدار هستم و نمیدونم ک هزینه مالیات پلاک برعهده کیست، ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، هزینه مالیات بر عهده فروشنده است.

محمد
20 فروردین 1401

سلام من 20 اسفند ماشینم را فروختم الان خریدار زنگ زده و میگه باید مالیات بدم چون فک پلاک انجام نمیدن آیا این مالیات به من تعلق میگیره ممنون میشم راهنمایم کنید

  کارشناس بیمه
  21 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات بر عهده فروشنده است.

   رضا
   26 فروردین 1401

   اقای کارشناس لطفا دقت کنین . هرچی میشه میگین برعهده فروشنده هست . قبل عید طرف میتونسته تعویض پلاک انجام بده رفته دنبال خوشگذرونی حالا بعد اجرایی شدن طرح رفته تعویض پلاک و حالا باید مالیات بپردازه . این کجاش به عهده فروشندس . اگر این عزیز به موقع میرفت برای تعویض پلاک این هزینه رو دیگه نداشت.

    کارشناس بیمه
    26 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، ما که از خود چیزی نمینویسیم. بر اساس قانون بر عهده فروشنده است.

قاسم
21 فروردین 1401

من ماشین رو قبل از عید وکالتی خریدم والان واسه تعویض پلاک میگن مالیات!!!!فروشنده هم زیر بار نمیره!این که میگید از طریق مراجع حقوقی پیگیری کنید دقیقا یعنی کجا باید پیگیری کنم که بتونم فروشنده رو مجاب به پرداخت کنم؟

  کارشناس بیمه
  21 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات به هر حال با فروشنده است. برخی مبلغشان کم است و خودشان میدهند (خریدارها) ولی اگر مبلغ بالا بود، می توانید از طریق وکیل و مراجع قانونی اقدام کنید. البته متاسفانه هر سری در این باره صحبت های مختلفی می شود.

   شهرام
   22 فروردین 1401

   بله درست میگن. باید بری دادگاه ووکیل بگیری و یکسال دوندگی کنی و ۲۰ میلیون خرج کنی که ۲ تومان مالیات رو از فروشنده بگیری

    کارشناس بیمه
    22 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، متاسفانه این مشکلات مربوط به مالیات است.

مهرداد قنبری
21 فروردین 1401

سلام
در خصوص پرداخت مالیات با خریدار توافق شده است. بخاطر اینکه فروشنده در آتی به مشکل مالیاتی بر نخورد آیا خریدار باید به نام فروشنده مالیات را واریز کند یا خیر.

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به هر حال پرداخت مالیات بر عهده فروشنده است.

علی گودرزی
21 فروردین 1401

سلام من وارد سایت نوبت دهی میشم . همه کارهاش انجام میشه فقط موقع ثبت نوبت .میگه باید مالیات پرداخت بشه ..ولی هر چی تلاش میکنم وارد سایت پرداخت مالیات نمیشه تا پرداخت کنم

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، والا مشکل سایت است و ما اطلاعی نداریم.

منصور
21 فروردین 1401

سلام بنده برج 6 پارسال خودرو صفر فروختم اما سند نزدم و خریدار مبلغی بابت ضمانت بخاطر کشمکش مجلس و دفترخونه ها ازم گرفت که تکلیفشون مشخص بشه و اگه نیازی واسه سند زدنه از این مبلغ کم کنند و رفت تعویض پلاک کرد و برگه سبزشو گرفت با توجه به اینکه فک پلاک کرده و قبل این قانون جدید فک پلاک کرده آیا باید مبلغ ضمانت رو ازش پس بگیرم ؟؟

  کارشناس بیمه
  22 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم. اما بهتر است که از یک سردفتردار یا وکیل آشنا به این حوزه بپرسید.

سید محمد
21 فروردین 1401

سلام
ببخشید من ماشین صفر یا به اصطلاح خشک خواسته باشم بگیرم، بازم باید مالیات پرداخت کنم؟

  کارشناس بیمه
  22 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس اطلاعات خودشان، خیر. پرداخت مالیات بر عهده فروشنده است.

   دانیال
   22 فروردین 1401

   سلام من 12اسفند یه کویک صفر خریدم و گفتن مدارکش نیومده هنوز الان که بعد از تعطیلات برگشتم مدارک و یه وکالت تعویض پلاک دادن به من منم رفتم نوبت تعویض پلاک بگیرم که فهمیدم یک ملیون و چهارصد هزارتومن مالیات باید بدم به نمایشگاهی زنگ زدم گفت بعهده خودته من پرداختش کردم ولی الان فهمیدم به عهده فروشنده هستش الآنم فروشنده زیر بار نمیره به نظرتون میتونم تعویض پلاک نکنم تا پولو بگیرم ازش لطفاً راهنمای کنید ممنون میشم

    کارشناس بیمه
    23 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، مالیات که بر عهده فروشنده است. والا اینکه چنین کاری کنید و بتوانید بعد بگیرید یا خیر، اطلاعاتی نداریم؛ اما دیگر به دردسرش نمی ارزد.

     مرتضی
     25 فروردین 1401

     دوست عزیز
     کارشناس محترم
     معامله ای که قبل از تصویب این قانون انجام شده ؛ پرداخت به عهده کیه؟

     کارشناس بیمه
     25 فروردین 1401

     سلام دوست عزیز، در حالت کلی اصلا مالیات بر عهده فروشنده است.

خریدار
22 فروردین 1401

سلام من ۱۲.۲۵ .۱۴۰۰ ماشین خریدم هفت فروردین رفتم تعویض پلاک مالیتشم پرداختم کردم فروشنده زیر بار مالیات نمیره ممنون میشم راهنمایی کنید چطور از ایشان شکایت کنم.

  کارشناس بیمه
  23 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات بر عهده فروشنده است. به هر حال اگر پرداخت نکرد می توانید از طریق مراجع قضایی اقدام کنید.

دفتر پیشخوان
23 فروردین 1401

سلام. برای پرداخت مالیات باید با شماره موبایل شخص فروشنده پرداخت کنیم ولی اگه فروشنده زیر 18 سال باشد چکار کنیم. با شماره موبایل پدرش هم که قبول نمیکنه.

  کارشناس بیمه
  23 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعاتی نداریم. با شماره ای که در سایت وجود دارد، تماس بگیرید.

مریم
23 فروردین 1401

خودرو پژو 405 شامل مالیات می‌شود برای تعویض پلاک؟

  کارشناس بیمه
  23 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات برای همه خودروها است؛ اما در خصوص تعویض پلاک که اگر خرید و فروشی انجام نشود، پرداخت مالیات را باید از مرکز تعویض پلاک بپرسید. البته اگر از سایت وقت بگیرید، در آنجا به شما می گوید که آیا باید مالیاتی پرداخت کنید یا خیر.

مریم
23 فروردین 1401

برای تعویض پلاک نوبت گرفتم مبلغ مالیات خودش آورد بالا برای پژو پرداخت کردم درسته یعنی اگه معاف بود خودش میگفت آره

  کارشناس بیمه
  24 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بله.

مهدی حسنی
23 فروردین 1401

با سلام من العان میخام مالیات رو با گوشی پرداخت کنم ولی سایت پرداخت نمیکنه بعدش هم گیرم که پرداخت کرد.عنوان کردن که فیش پرداختی هنگام حضور برا تعویض پلاک همراه داشته باشید والزامیست من فیشی راکه باموبایل پرداخت کردم از کجا بیارم

  کارشناس بیمه
  24 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بهتر است که با کامپیوتر اقدام کنید. اگر در خود سایت جایی نیست، از بانک پرینت حساب بگیرید.

   مهدی
   24 فروردین 1401

   من تیبا مدل ۹۲ رو تعویض پلاک کردم ۴۱۲ تومن مالیات گرفتن

محمدموسوی
25 فروردین 1401

سلام بنده یک دستگاه مینبوس بنز مدل 59دارم الان قیمتش در بازار 90ملیون تومان هستش برای مالیات رفتم 3ملیون تومان شده اخه سر چه حسابی ماشین صفر ک نیس یا صفرشو ک نمیزنن ممنون

  کارشناس بیمه
  25 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات های خودروهای قدیمی نسبت به جدید کمتر است؛ اما اینکه دقیقا بر اساس چه فرمولی حساب می شود، ما اطلاعی نداریم.

قبادی
25 فروردین 1401

سلام من در خرداد ۱۴۰۰ یک کامیون ثبت نام کردم با قرار تحویل برج ۹ کامیون با یک ماه تاخیر برج ۱۰ بهم دادن الان حدود ۱۵ میلیون از حسابم کم کردن برای مالیات و میگن از ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ این قانون اجرایی شده بهشون میگم اولا اگر ماشین برج ۹ و بدون تاخیر تحویل می شد شامل این هزینه نمی شدیم ودوما این هزینه بر عهده ایران خودرو دیزل میگن نه همچین قانونی وجود نداره
به نظر شما باید چه اقدامی انجام بدم

مرتضی
25 فروردین 1401

سلام.
بنده آبان ماه سال ۱۴۰۰ یک پژو پارس ۱۴۰۰ رو به قیمت ۲۶۰ میلیون فروختم؛ سند در رهن ایرانخودرو بور؛ در آن زمان با خریدار شرط کردم که بنده سند بنام نمیزنم و فقط وکالت تعویض پلاک به شما میدم و اصل سند.
الان قیمت ماشین ۲۹۰ میلیون شده؛ خریدار اصرار میکنه که من باید حق مالیات رو پرداخت کنم؛ در حالی که معامله ما قبل از تصویب این قانون بوده؛ الان حق با من هست یا خریدار؟

  کارشناس بیمه
  25 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در حالت کلی مالیات بر عهده فروشنده است. باز اگر شما با خریدار مشکلی دارید، حتما باید از طریق حقوقی برطرف کنید.

Sepehr
25 فروردین 1401

با سلام
من در اسفند ۱۴۰۰ ماشین صفر خودم را فروختم و به خریدار هم توافق کردیم که هزینه ی سند به عهده ی خریدار میباشد و به ایشان وکالت تعویض پلاک دادم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که الان پرداخت مالیات به عهده ی کیست؟

  کارشناس بیمه
  05 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بر عهده فروشنده است.

حسن ۱۸
26 فروردین 1401

سلام
من سال ۹۶ ماشین فروختم و تعویض پلاک کردیم ولی سند نزدیم . حالا خریدار ماشین رو به یکی دیگه فروخته و پیام داده که مالیات خودرو با شماست . ما که تعویض پلاک کردیم مگه ایشون فروشنده نمیشن ؟

  کارشناس بیمه
  26 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اگر برگ سبز دارند، فروشنده باید قاعدتا ایشان باشند.

علی
27 فروردین 1401

سلام من الان مالیات ماشینم پرداخت شده توسط فروشنده بنامم زدم بعد اگر بخواهم باز این ماشین مثلا فرداش بفروشم بازم باید مالیات بدم یا صفر شده تا یکسال؟؟

  کارشناس بیمه
  27 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، باز باید مالیات داده شود که البته بر عهده شما خواهد بود. اما قیمت آن کمتر از الان خواهد بود.

علی
27 فروردین 1401

سلام خسته نباشید
بنده یه ساینا ۱۴۰۰ صفر فروختم و مالیاتش رو هم ۸ فروردین ۱۴۰۱ پرداخت کردم ولی ماشین به اسم خانومم بود والا خانومم نمیتونه بره تعویض پلاک از فروشنده ۱ ماه وقت خواستم حالا بعضیا میگن مالیاتو که پرداخت میکنی زمان محدودی داره یعنی تا زمان معین واریز نکنی پرداختی باطل شده و دوباره باید پرداخت کنی (عوارض شهرداری رو نمیگم) میخواستم ببینم همچین چیزی هست یا خیر اگه هست چقد وقت داره ممنون میشم سریع خبر بدین

  کارشناس بیمه
  06 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بهتر است که با شماره نوشته شده در خود سایت تماس بگیرید.

محمود
27 فروردین 1401

سلام
از مدل چند مالیات تعلق میگیره میگن مدلهای پایین مالیات ندارن

  کارشناس بیمه
  27 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم. مدل های قدیمی مالیاتشان خیلی کمتر است.

امید
27 فروردین 1401

هیچکس حتی توی این کامنتها اعتراض نمیکنه که توی این وضع اقتصادی و بیماری جهانی کرونا و نبود ذره ای امید برای مردم این چه کار وقیحانه ای بود که بزور از طرف مالیات بگیرن؟شاید مثل من حتی همین پول رو.هم نداشته باشه؟!شرم آوره

رضا
28 فروردین 1401

با سلام من ماشینم رو سال 98 فروختم و وکالت تعویض پلاک داده بودم خریدار تا به الان تعویض پلاک نرفته بعد از 3 سال و پیگیری قضایی توقیف ماشین رو گرفتم و الان خودرو توقیف شده ، الان من به عنوان فروشنده باید مالیات رو پرداخت کنم با توجه به گذشت 3 سال از فروش ؟

  کارشناس بیمه
  28 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس قانون فروشنده باید مالیات را بپردازد؛ اما با توجه به شرایط خاص باید این پرسش را از دفتر تعویض پلاک یا سازمان مربوط پرسید.

اسم پور
29 فروردین 1401

سلام
خسته نباشید
اگر شخصی وکالتی خودرویی خریداری کرده باشد و هیچ دسترسی ب مالک خودرو نداشته باشد ، چگونه امکان پرداخت مالیات وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  07 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، هیچ راهی ندارد.

مهدي درخشان
29 فروردین 1401

سلام من ماليات را بعنوان فروشنده پرداخت كردم اما معامله يك روز قبل تعويض پلاك بهم خورد . چي ميشه پول برميگرده يا ذخيره ميشه ؟ يا از بيعانه كم كنم؟

  کارشناس بیمه
  29 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا آن پول برنمیگردد. به هرحال در حساب می ماند و دیگر شما مالیات را تسویه کرده اید و حتما رسید را نگه دارید. باز اگر توانستید حتما از یک مرکز تعویض پلاک یا فرد آگاه تر به این حوزه بپرسید.

امین
01 اردیبهشت 1401

سلام من قبل عید از نمایشگاه ماشین صفر خریدم ولی تحویل مدارک و تعویض پلاک موند برای بعد عید
خود فروشنده صفرفروش رو من اصلا ندیدم و حتی اسم و شماره ای ازش ندارم
الان یه هفته از موعد تحویل مدارک و تعویض پلاک که در مبایعه نامه قید شده بود گذشته ولی نمایشگاه مدارک رو تحویل نمیده و میگه مالیات رو هم باید خودت بدی. کلا طرف فروشنده رو میگیره
چطوری مدارک رو از نمایشگاه تحویل بگیرم؟ و چطوری مالیات رو از فروشنده ای که حتی اسمش رو هم نمیدونم بگیرم؟
اگه شکایت کنم چقدر طول میکشه تا قانون مدارک رو برام بگیره ازش؟

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، شما می توانید شکایت بکنید اما وقتگیر است. اگر مبلغ کم است، خودتان بپردازید. البته باید گفت متاسفانه پروسه شکایت خیلی طولانی است.

ناصر
01 اردیبهشت 1401

سلام من قبل عیدماشین صفرفروختم به بنگاهی
بنگاهی هم بعدعید فروخته به یکی دیگه ولی وکالتش من دادم برای تعویض پلاک
خواستم ببینم مالیات انتقال سند برعهده منه یابنگاهی؟

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، فروشنده نهایی باید مالیات را بپردازد.

M.hamidi
02 اردیبهشت 1401

من وکالت گرفتم که برم پلاک بزنم خودم برم پرداخت کنم مشکلی نداره سامانه اشکال نگیره؟

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، به هر حال مبلغ را باید از خود فروشنده بگیرید.

وحيد
06 اردیبهشت 1401

با سلام
يك خوردو دنا پلاس توربو اتوماتيك كه هفته آخر اسفند 1400 تحويل گرفتم و اين هفته (هفته دوم ارديبهشت 1401) كه جهت تعويض پلاك استعلام مالبات گرفتم در حدود 2 ميليون تومان مي باشد. آيا اين رقم درست است؟

  کارشناس بیمه
  09 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات را خود سیستم محاسبه می کند و حتما درست است.

سعید
07 اردیبهشت 1401

سلام من فروشنده ماشین بودم و وکالت نامه ۴۵ روزه دادم وهمه پول خلافی و مالیات رو محاسبه کردم و آدم به خریدار آیا اشتباه کردم ؟ در ضمن در مباعینامه همه این پرداخت ها ذکر کردیم

  کارشناس بیمه
  07 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، خیر، پرداخت همه این مبالغ بر عهده فروشنده است.

علی
07 اردیبهشت 1401

سلام من خریدارم و فروشنده مالیات نمیده و میخوام مالیات رو خودم بپردازم
ولی برای پرداخت مالیات باید شماره موبایل فروشنده رو وارد کنم و کدی که باید وارد کنم به همون شماره ارسال میشه
به فروشنده دسترسی ندارم که کد رو برام بخونه
حالا چکار کنم چند هفته است که معطل شدم

  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، نیازی به شماره موبایل فروشنده نیست. چون خیلی ها همینطوری پرداخت کردند. به یک کافی نت مراجعه کنید، آن ها وارد هستند.

فرشته
08 اردیبهشت 1401

سلام همسرم تو پیشخوان کار می‌کنه اشتباهی برای یه نفر دیگ مالیات پلاکشو زده هشت تومن از حسابش رفته قابل بازگشت هست ؟

  کارشناس بیمه
  09 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اگ پرداخت کرده باشد، خیر.

افشین
09 اردیبهشت 1401

سلام .بنده تمام عوارض ؛خلافی؛ طرح ترافیک؛ و مالیات هارو پرداخت کردم . خاستم ببینم برای روز تعویض پلاک بازم باید هزینه ای برای نصب کردن و گرفتن پلاک جدید انجام بدم یا خیر .

  کارشناس بیمه
  09 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، برای خدمات اصولا تا الان کسی پرداختی نداشته است مگر اینکه مدارکش کامل نباشد.

حسنی
09 اردیبهشت 1401

سلام، بنده ۴ اریبهشت ۱۴۰۱ پراید ۹۷ از بنگاه خریدم همیشه میگفتن عوارض شهرداری و خلافی بر عهده فروشنده میباشد از مالیات خبر نداشتم فروشنده در قولنامه قید کرده که مالیات بر عهده خریدار میباشد رفتم برای تعویض پلاک ۴۸۶۰۰۰ تومان بابت مالیات ازم گرفتن به فروشنده میگم مالیات ماشین از قبل بوده باید طبق قانون شما بپردازید میگه من در قولنامه قید کردم و شما امضا نمودین چکار کنم؟ ظلمه که مالیات سه سال گذشته خودرو مال کس دیگری بوده من بدهم لطفا راهنمایی بفرمایید

  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، قانونا با فروشنده است. با یک وکیل مشورت کنید. هرچند هزینه چند برابر از این باید پرداخت کنید.

سجاد
11 اردیبهشت 1401

سلام
مالیات نقل و انتقال برای هر بار تعویض پلاک است ؟؟ مثلا اگر ۱ ماشین در سال ۳ بار فروخته شود و هر۳ تعویض پلاک صودرت گیرد یعنی هر ۳ بار باید مالیات داده شود؟؟

  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، شما به هر حال خودروی خود را فروخته اید و باید تعویض پلاک کنید. از این رو باید مالیات آن را در هربار پرداخت کنید.

محمد
12 اردیبهشت 1401

باسلام من ماشین خریدم مالیات شو پرداخت کردم سوالم اینجاست اگر دوباره بخوام بفروشم بازهم باید مالیات پرداخت کنم یا خیر ممنونم ازشما بابت راهنمایی

  کارشناس بیمه
  12 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مالیاتی که شما پرداخت کردید، با فروشنده بوده است.

محمدرضا هاشمی
13 اردیبهشت 1401

سلام پارس دوگانه 94 در دوازدهم فروردین 1401 خریده ام در قولنامه قید شده تمام بدهی به شخص ودولت تا ان تاریخ بر عهده فروشنده هست ولی الان مالیات تعویض پلاک را پرداخت نمیکند واطهار می دارد ماشین برگ سبز بنام من که نیست کسی که برگ سبز بنامش هم هست جواب مالیات را نمی دهد فقط دنبال من هست که تعویض پلاک نمایم لطفا راهنمایی کنید از کجا پیگیری واقدام نمایم

  کارشناس بیمه
  13 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بهتر است که از طریق حقوقی پیگیری کنید.

مهدی
13 اردیبهشت 1401

سلام تکلیف اون نفری که یکسال قبل ماشینو خریده وده سال قبل مالیات داره چیه که باید اون مالیات ده سال قبل بده اگر قانونی تصویب میشه باید شامل ماشین همون سال به بعد بشه

محسن
14 اردیبهشت 1401

سلام.
من یه پراید ۹۸ خریدم. فروشنده خودش مالیات رو پرداخت کرده. رفتم تو سایت مالیات هم نوشته پرداخت شده اما توی سایت سخا نشون نمیده و پیام میده باید پرداخت کنید.
هیچ گونه پشتیبانی ای هم نیست.
نمیدونم باید چیکار کنم

  کارشناس بیمه
  16 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، یک شماره ای هست که در سایت تعویض پلاک می توانید تماس بگیرید تا کارشناسان آنجا کامل شما را راهنمایی کنند.

محمد
14 اردیبهشت 1401

هر روز دزدی های جدید رو میکنن خدا لعنتشون کنه

محمدصادق فیاض
15 اردیبهشت 1401

سلام
برای انتقال سند ماشین پراید مدل 91 چند مالیات باید پرداخت کرد؟

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در سایت مشخص می شود.

A
15 اردیبهشت 1401

سلام فرصت پرداخت این مالیات از تاریخ صدور برگه مالیاتی چند روز هستش؟
سوال دوم اینکه مبلغ مالیات پلاک برای چه مدت یا چند ماه هست ؟

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص زمان پرداخت اطلاعاتی نداریم بعد این یکبار در هنگام فروش خودرو است.

علی
15 اردیبهشت 1401

با عرض سلام و وقت بخیر .
من در تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۰ بصورت قولنامه ای خریدم و الان در تاریخ ۱۴۰۱/۲/۱۷ می خوام برم برای تعویض پلاک ، فروشنده زیر بار مالیات نمیره و میگه چون قبل عید فروختم مالیات بر عهده خریدار است . ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  16 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در حالت کلی مالیات بر عهده فروشنده است؛ اما متاسفانه خیلی ها زیر بار نمی روند.

مهدی افشار
19 اردیبهشت 1401

من اشتباهی مالیات ماشین ام پرداخت کردم ولی نقل انتقال نمیکنم امسال
مالیات تا سال بعد اعتبار داره ؟؟

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اطلاعی نداریم.

بهار
19 اردیبهشت 1401

سلام یه ماشین برا سال 1400تو قرعه کشی برامون دراومده که سندش هنوز نیومده میخوایم بفروشیم چقدر برای سند باید کم کنیم؟

  کارشناس بیمه
  19 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز در این خصوص اطلاعی نداریم.

میلاد نوری
20 اردیبهشت 1401

سلام،آقا من توو خود نمایندگی توو تهران ماشین تیبا ۱۴۰۱ صفر رو فروختم و کوییک ۱۴۰۰ صفر گرفتم،اما فروشنده گفته پول مالیات و عوارض شهرداری و وکالت فروش رو باید واریز کنی تا مدارکو برات بفرستم،حالا میشه بفرمایید مالیات بر عهده کیه و راه حل این که میگه نمیفرستم مدارکو چیه چون فروشنده شهرستانه

  کارشناس بیمه
  20 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مالیات بر عهده فروشنده است.

Mansour
20 اردیبهشت 1401

برای محاسبه مبلغ مالیات خودروی کارکرده مثلا پارس مدل ۹۴ ارزش روز ماشین در بازار محاسبه میشود یا کارخانه؟

  کارشناس بیمه
  21 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، قیمت روز

علی
21 اردیبهشت 1401

سلام من می خواستم ی ماشین بخرم رفتم مالیات پلاکش ریختم ولی شبش معامله بهم خورد
الان اون مالیاتی ک ریختم می تونم جابجا کنم روی ی پلاک دیگ چون هنوز تعویض پلاک نکردم فقط مالیات ریختم!؟

  کارشناس بیمه
  21 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اصلا مالیات برای فروشنده است.

محمد علیاری
23 اردیبهشت 1401

سلام روز خوش
من پنجشنبه مالیات ریختم ولی تو حساب وارد نشده
میام نوبت بگیرم دوباره میگه مالیات باید پرداخت بشه چیکار کنم؟

  کارشناس بیمه
  24 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا در همان لحظه می توانید وارد سایت شوید. به هر حال با شماره موجود در سایت تماس بگیرید.

میثم رستمی
25 اردیبهشت 1401

مالیات نقل وانتقال پراید ۱۳۱مدل ۹۵ چقدرمیشه حدودا؟

  کارشناس بیمه
  28 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در سیستم دقیق حساب می شود. ما در خصوص فرمول آن اطلاعی نداریم.

مجید
25 اردیبهشت 1401

سلام
من یک ماشین صفر از کارخانه تحویل گرفتم. موقع واریز وجه مبلغ مالیات هم روی قیمت ماشین اضافه شد، در صورتی که میگن مالیات ماشین صفر بر عهده کارخانه است. من میتونم از جایی پیگیری کنم؟

  کارشناس بیمه
  26 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، این مشکل را خیلی ها دارند و هنوز جوابی درست و حسابی از جایی نیامده است.

کریم
25 اردیبهشت 1401

بادرود
چنانچه پس ازپرداخت مالیات ،بدلائلی معامله صورت نپذیرفت تکلیف چیست؟

  کارشناس بیمه
  26 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، پولتان بر نمی گردد اما به هر حال مالیات پرداخته شده است.

علی کریمی
25 اردیبهشت 1401

سلام بنده ماشینم رو دوذ برد درسال 97ماشین بیمه بدنه بود از انجایی که سارق اشنا بود اقدم بشکایت کرد ایشان منع تعقیب خورد حالا من میخوام ازبیمه بدنه استفاده کنم ایا تاخیر وتعخور به مبلغ فوق میخورد یا خیر

  کارشناس بیمه
  26 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، برای سرقت اگر خودروی شما تا 60 روز پیدا نشود، خسارت تعلق می گیرد.

شهاب
26 اردیبهشت 1401

سلام
خودروی تیبا یک خریدم. زمان تنظیم قولنامه هزینه های مالیات و نقل و انتقال سند به عهده خریدار گذاشته. الان که میخام تعویض پلاک کنم سیستم میگه مالیات خودرو پرداخت نشده. متوجه شدم که پرداخت مالیات به عهده فروشنده است. فروشنده هم میگه با در قولنامه توافق کردیم بر عهده خریدار است. آیا روشی قانونی وجود دارد تا فروشنده را به پرداخت مالیات وادار کرد.

  کارشناس بیمه
  26 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، قانونا بر عهده فروشنده است. به هر حال شما قبول کرده اید. البته می توانید با یک وکیل مشورت کنید.

  سلیمانی
  26 اردیبهشت 1401

  دقیقا مشابه مشکل بنده 🙁
  مبلغ هم زیاده ولی هیچ صورت قبول نمیکنن برای بنده هم داخل قولنامه زدن به عهده خریدار 🙁

ماريا
26 اردیبهشت 1401

سلام ، وقت بخير. زمان نقل و انتقال خودرو ، علاوه بر ماليات نقل و انتقال كه زمان نوبت دهي تعويض پلاك بايد پرداخت كرد آيا ماليات بر تملك خودروهاي خارجي يا بالاي يك ميليارد تومان هم بايد پرداخت بشه؟ ايا اگر ماليات بر تملك پرداخت نشود امكان نقل و لانتقال خودرو هست؟
ماليات تملك خودرو كه ساليانه هم هست ، تسويب و اجرائي شده؟

  کارشناس بیمه
  27 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز در این خصوص جزئیات بیشتری نمی دانیم.

سلیمانی
26 اردیبهشت 1401

سلام وقت بخیر
بنده اول اردیبهشت ماه خودرو صفر مدل 1400 خریداری کردم و متاسفانه برای انجام تعویض پلاک متوجه شدم مبلغ مالیات مشخصی را پرداخت کنم و انجام شد در حال حاضر هر چقدر با فروشنده صحبت میکنم که این هزینه با بنده نیست قبول نمیکنند و میگویند شما قرار است یکسال از ماشین استفاده کنی مربوط به ما نیست و من کلی تحقیق کردم همه هم نظر که هزینه با فروشنده هستش چطور میتونم ثابت کنم و این مبلغ رو بگیرم از فروشنده ؟؟؟

  کارشناس بیمه
  27 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، قانونا با ایشان است. البته قانون در سال های گذشته متفاوت بوده است.

رضا
26 اردیبهشت 1401

سلام
میخواستم بدونم هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو با فروشنده هست یا خریدار؟

  کارشناس بیمه
  27 اردیبهشت 1401

  سلام با فروشنده است.

محمد
27 اردیبهشت 1401

با عرض سلام
من اگه بخوام ماشینمو به نام فرزندم تعویض پلاک کنم آیا باید مالیات نقل و انتقال بدم؟؟؟

  کارشناس بیمه
  28 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، هر تغییری نیاز به مالیات است؛ اما در خصوص مالیات هنوز خیلی از اطلاعات گنگ است. پاسخ این را نمی توانیم دقیق به شما بدهیم. با شماره نوشته شده در سایت تماس بگیرید.

محمد
28 اردیبهشت 1401

درود ببخشید من یهوماشین‌پارس فروختم بعد از ۳ ماه خریدار رفته تعویض پلا‌ک میگه باید مالیات رو پرداخت کنی در صورتی که تو قرار داد نوشیتیم‌که به عهده خریدار هست پرداخت مالیات آیا باز هم بعهدهومن فروشنده هست؟

  کارشناس بیمه
  30 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا بر عهده فروشنده است اما اگر امضا کرده مساله کمی متفاوت است. از یک وکیل بپرسید.

حسین
28 اردیبهشت 1401

سلام من هفته قبل خواستم ماشینم رو به نام خواهرم بزنم و نوبت گرفتم و مالیاتش رو پرداتت کردم.ولی الان منصرف شدم.آیا پول رو میتونم پس بگیرم

  کارشناس بیمه
  29 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، خیر.

ابی
29 اردیبهشت 1401

سلام مثلا یه سمند مدل ۹۷ بایستی چه مبلغی باید مالیات پرداخت نماید بعد اگر بخواهد مالیات پرداخت کند کجا مراجعه نماید و اگر با گوشی بخواد پرداخت کند به چه آدرس الکترونیکی پرداخت نماید

  کارشناس بیمه
  30 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، قیمت مالیات بر اساس عوامل مختلفی تعیین می شود که در سایت محاسبه می شود.

شیرازی
30 اردیبهشت 1401

سلام من دوسال پیش ماشینی را با وکالت فروش خریدم و مالیات نقل وانتقال خودرو برابر وکالت فروش پرداخت شد
حالا که میخواهم برم تعویض پلاک برای نوبت مالیات را میخواهد چیکار باید انجام بدهم

  کارشناس بیمه
  30 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، با شماره موجود در سایت تماس بگیرید.

علی
02 خرداد 1401

سلام وقت بخیر.ی سوال داشتم ببخشید من اوایل فروردین همون۹ام یا۱۰م فروردین ماشین خریدم وبلافاصله بعد۱۰ روزفروختمش ب بنگاه.بنگاه هم همون دوسه روزبعدفروختش.
حالا۵۰۰تومن مالیان داره براتعویض سند.این مبلغ روکی بایدپرداخت کنه.الان فروشنده که من تنهانیستم.بنگاه هم فروشنده محسوب میشه.

  کارشناس بیمه
  02 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، ی مالیات برای شماست که فروختید و ی مالیات برای بنگاهی. البته اگر قراردادی امضا کرده باشید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید