22 شهریور 1402

مالیات نقل و انتقال خودرو؛ صفر تا صد محاسبه، استعلام و پرداخت

مالیات نقل و انتقال خودرو هزینه‌ای است که همه دارندگان خودرو باید نسبت به پرداخت آن، اقدام کنند. البته عده‌ای فکر می‌کنند که مالیات نقل و انتقال خودرو فقط برای قشر خاصی است و بقیه از پرداخت آن معاف هستند. در صورتی که بر اساس قوانین تصویب شـده، علاوه بر حقوق کارمندان، به هر کالایی که خرید و فروش می‌شود، مالیات تعلق می‌گیرد که خودرو هم در این دسته قرار دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد مالیات خودرو با شما صحبت کنیم.

این مالیات زمانی پرداخت می‌شود که قصد فروش خودرو را دارید و به همین دلیل، به آن مالیات نقل و انتقال خودرو می‌گویند. متأسفانه این مسئله‌ای است که افراد زیادی به آن توجه نمی‌کنند. تنها نکته جدید در مورد مالیات نقل و انتقال خودرو، تغییراتی است که در روش پرداخت آن صورت گرفتـه است. لازم به ذکر است دریافت مالیات یکی از مهم‌ترین روش‌های تامین بودجه مورد نیاز دولت است.

مالیات نقل و انتقال خودرو چیست؟

مالیات خودرو چیست؟ آیا پرداخت مالیات خودرو جهت تعویض پلاک الزامی است؟ پرداخت مالیات خودرو چگونه انجام می‌شود؟ برای استعلام مالیات خودرو باید چه کنیم؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم. هنگامی که خودرویی خرید و فروش می‌شود، فروشنده موظف است که مبلغ مالیات آن را بپردازد. در حقیقت، مالیات یکی از روش‌های کسب درآمد دولت است تا کسری بودجه خود را جبران کند. به‌طور معمول مالیات دریافتی، صرف هزینه‌های اداره کشور می‌شود. دولت انواع مختلفی از مالیات را دریافت می‌کند، این مالیات‌ها به تولید کالا، خدمات، صادرات، نقل و انتقال و… تعلق می‌گیرد. نکته قابل توجه در مورد انواع مختلف مالیات، تفاوت در نحوه دریافت آن‌ها است.

البته این مسئله یعنی جبران کسری بودجه با استفاده از افزایش مالیات خودرو به ویژه، برای خودروهای خارجی، یک موضوع چالش برانگیز میان دولت، نمایندگان و مردم بود؛ اما به هر حال پرداخت مالیات خودرو، تصویب شد و چاره‌ای جز پرداخت آن نیست. تمام کارهای مربوط به تعویض پلاک و انتقال خودرو به خریدار، بعد از پرداخت مالیات توسط فروشنـده امکان‌پذیر می‌شود.

چرا باید مالیات خودرو را پرداخت کرد؟

با توجه به فراهم شدن امکان صدور و استفاده از برگ سبز خودرو به جای سند، بسیاری از خریداران و فروشندگان خودرو، از طریق دفاتر اسناد رسمی برای خرید و فروش خودرو اقدام نمی‌کنند و این موضوع موجب عدم پرداخت مالیات شده است. به همین دلیل مالیات نقل و انتقال خودرو به وجود آمد تا افرادی که قصد خرید و فروش خودرو را دارند، در ابتدای امر به سامانه پرداخت مالیات خودرو مراجعه کننـد و نسبت به پرداخت مالیات خودرو اقدامات لازم را انجام دهنـد.

مطالعه مقاله انتقال پلاک خودرو را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

پرداخت مالیات خودرو از گذشته تا کنون

در گذشته، فروشنده و خریدار بعد از انجام معامله و تعویض پلاک، برای ثبت سند به دفترخانه مراجعه و در آن‌جا هزینه ثبت را پرداخت می‌کردند. در مبلغ ثبتی که پرداخت می‌شد، 60% مربوط به مالیات بود که خود دفتردار آن را پرداخت می‌کرد. 40% دیگر برای حق ثبت و 10% حق دفتردار بود. البته این درصدها حدودی است و بر اساس شرایط متفاوت است.

مالیات نقل و انتقال خودرو

زمان نقل و انتقال ماشین، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو الزامی است.

اما در حال حاضر، باید مالیات نقل و انتقال خودرو را در ابتدا پرداخت کرد. با این روش دیگر کسی نمی‌تواند نسبت به پرداخت مالیات خودروی خود بی‌توجه باشد. همچنین افرادی که قبلا مالیات نقل و انتقال را پرداخت نکرده‌اند، در گروه بدهکاران مالیاتی ثبت می‌شوند و امکان خروج از کشور را ندارند.

در حال حاضر پرداخت مالیات از طریق وب‌سایت مالیاتی انجام می‌شود. با مراجعه به سایت تعویض پلاک یا امور مالیاتی، امکان پرداخت مالیات و گرفتن نوبت تعویض پلاک وجود دارد. در گذشته فروشنده بعد از مراجعه به سایت http://my.tax.gov.ir و دریافت رسید پرداخت، در مرحله بعد می‌توانست به سایت تعویض پلاک برود و نوبت خود را رزرو کند. اما اکنون با مراجعه به سایت پرداخت مالیات می‌توان از همان‌جا، نسبت به دریافت نوبت تعویض پلاک هم اقدام کرد.

البته دقت کنید که مالیات ماشین با عوارض سالانه ماشین تفاوت دارد. برای کسب اطلاعات جامع در این خصوص، مقاله عوارض سالیانه خودرو را مطالعه نمایید.

آموزش نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو در سامانه امور مالیاتی به صورت تصویری

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به صورت اینترنتی انجام می‌شود و دیگر نیازی به مراجعه حضوری کاربران به دفاتر اسناد رسمی نیست. بنابراین اگر قصد خرید و فروش خودروهای داخلی یا خارجی را دارید، باید به درگاه پرداخت مالیات خودرو، در سایت جامع سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه کنید و مالیات خودروی خود را پرداخت نمایید. در واقع اضافه شـدن بخش جدیدی تحت عنوان مالیات نقل و انتقال خودرو به این سامانه، پرداخت مالیات خودرو را امکان‌پذیر می‌کند. برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو باید به روش زیر عمل کنید:

 1. ابتدا وارد سایت اینترنتی این سازمان به نام سامانه مالیات بر نقل و انتقال خودرو، به نشانی https://cartransfer.tax.gov.ir/ شوید.
آموزش پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

نحوه استعلام مالیات خودرو

 

2. سپس از میان سه گزینه مودی مالیاتی (فروشنده)، همکار سازمان و استعلام پرداخت مالیات، مودی مالیاتی را انتخاب کنید.

آموزش پرداخت مالیات خودرو

آموزش پرداخت مالیات خودرو

 

3. به این ترتیب وارد صفحه فوق می‌شوید. در این مرحله باید وارد حساب کاربری خود در این سایت شـده و نسبت به پرداخت مالیات مربوطه اقدام کنید.

نحوه ثبت نام و پرداخت مالیات خودرو از طریق وب‎‌سایت سازمان امور مالیاتی کشور

در قسمت فوق، روش ورود به سایت را برای کاربرانی که حساب کاربری دارند، شرح دادیم. برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو باید یک سری اقدامات را به‌صورت پیوسته انجام دهید. در این بخش مراحل ثبت نام و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو را به‌صورت مرحله به مرحله برای شما شرح داده‌ایم.

1. همان‌طور که در قسمت قبل توضیح دادیم باید ابتدا وارد سامانه مالیات بر نقل و انتقال خودرو شوید. بعد از ورود به سامانه و انتخاب مودی مالیاتی، در قسمت ورودی روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

مراحل پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

مراحل پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

 

2. در صفحه جدید باید مشخصات خود را وارد کنید. این مشخصات شامل کد ملی، شماره همراه، تاریخ تولد و وارد کردن عبارت موجود در تصویر است. توجه داشتـه باشید که شماره تلفن همراه باید فعال و مطابق با کد ملی شما باشد. سپس با توجه به این موضوع که شخصیت حقیقی دارید یا حقوقی، روی گزینه ثبت نام اشخاص حقیقی یا ثبت نام اشخاص حقوقی کلیک کنید.

3. بعد از وارد کـردن اطلاعات مورد نیاز در بخش قبل، یک کد احراز هویت 6 رقمی برای شما ارسال می‌شود. این کد را در کادر زیر وارد و گزینه ورود به سامانه را بزنید.

استعلام مالیات انواع خودرو

آموزش استعلام مالیات انواع خودرو

 

4. بعد از وارد کردن کد احراز هویت، به سامانه پرداخت مالیات وارد می‌شوید. سپس از میان گزینه‌های موجود در صفحه، گزینه مالیات بر نقل و انتقال خودرو را انتخاب کنید.

 

پرداخت مالیات

پرداخت مالیات خودرو

 

5. در ادامه به صفحه دیگری مانند آن‌چه در بالا مشاهده می‌کنید، وارد می‌شوید. در این بخش از منوی سمت راست موجود در صفحه، باید گزینه درخواست نقل و انتقال را انتخاب کنید. سپس شماره همراه خود را وارد نمایید و دکمه ثبت را بزنید.

صفر تا صد آموزش پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

روش پرداخت مالیات خودرو

 

6. سپس در مرحله بعد شماره ملی خود را نیز وارد کنید و دکمه ادامه را بزنید.

پرداخت مالیات ماشین

پرداخت مالیات ماشین

 

7. در این مرحله یک کد برای شما پیامک می‌شود که با وارد کردن آن به صفحه زیر هدایت خواهید شد.

مالیات نقل و انتقال ماشین

مالیات نقل و انتقال ماشین

 

8. در صفحه جدید، اطلاعات خود را وارد کنید. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، جنسیت، کلمه عبور، تکرار آن و کد امنیتی است. در ادامه با صفحه زیر روبرو می‌شوید که باید شماره همراه و کد ملی خود را در آن وارد کنید و گزینه ادامه را بزنید.

آموزش پرداخت مالیات نقل و انتقال ماشین

آموزش پرداخت مالیات نقل و انتقال ماشین

 

9. با توجه به این‌که خودرو دارای پلاک ملی یا فاقد آن است، گزینه مورد نظر را انتخاب کنید. سپس شماره پلاک خود را وارد نمایید.

نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال ماشین

نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال انواع ماشین

 

10. بعد از وارد کردن شماره پلاک، مجدداً از شما خواسته می‌شود که کد ملی و تاریخ تولدتان را وارد کنید و سپس روی گزینه ثبت کلیک کنید.

در پایان در صورتی که اطلاعات وارده شده در بخش قبل با اطلاعات مالک خودرو مطابقت داشتـه باشد، امکان پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو سال 1402 برای شما فراهم می‌شود. سپس باید متناسب با نوع و مدل خودرو، مبلغ مورد نیاز را به‌صورت اینترنتی پرداخت کنید. لازم به ذکر است برای استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو هم باید به سامانه مالیاتی مراجعه کنید و با وارد کردن مشخصات خود، استعلام مالیات خودرو را دریافت کنید.

اگر نیاز فایل آماده قولنامه ماشین دارید، کلیک کنید.

جدول مالیات نقل و انتقال خودرو

با توجه به بند الحاقی (7) در تبصره (6) قانون بودجه سال ۱۴۰۲، جدول مالیات نقل و انتقال خودرو در سال 1402 به شرح زیر است:

ارزش خودرونرخ مالیات
تا مبلغ 1.5 میلیارد تومانبه نسبت مازاد یک میلیارد تومان؛ 1%
برای خودروهای 3 میلیاردیبه نسبت مازاد 1.5 میلیارد تومان؛ 2%
برای خودروهای 4.5 میلیاردیبه نسبت مازاد 3 میلیارد تومان؛ 3%
برای خودروهای بیش از 4.5 میلیاردبه نسبت مازاد 4.5 میلیارد تومان؛ 4%

 

از آن‌جایی که در حال حاضر خودروی داخلی، با ارزشی بیشتر از یک میلیارد و پونصد میلیون هزار تومان نداریم، مالیات خودرو به خودروهایی به شرح زیر تعلق می‌گیرد:

دیفنوع خودروقیمتمیزان مالیات
1آزرا2.45 میلیارد تومان49 میلیون تومان
2النترا1.12 میلیارد تومان11 میلیون و 200 هزار تومان
3النترا مونتاژ سال 971تا 1.2 میلیارد تومان10 تا 12 میلیون تومان
4سانتافه ( ix 45)1.9 میلیارد تومان38 میلیون تومان
5سانتافه مدل 20182 تا 2.4 میلیارد تومان40 تا 48 میلیون تومان
6سوناتا1.6 تا 1.65 میلیارد تومان32 تا 33 میلیون تومان
7توسان1.93 میلیارد تومان38 میلیون و 600 هزار تومان
8مینی کانتری من s3.2 تا 3.3 میلیارد تومان96 تا 99 میلیون تومان
9مینی کوپر2 میلیارد و 5. میلیون تومان41 میلیون تومان
10رنو کولوس2 میلیارد و 5. میلیون تومان41 میلیون تومان
11تلیسمان1.63 میلیارد تومان32 میلیون و 600 هزار تومان
12سانگ یانگ (نیوکوراندو)1.2 میلیارد تومان12 میلیون تومان
13سانگ یانگ (رکستون)2.3 تا 2.35 میلیارد تومان46 تا 47 میلیون تومان
14سراتو (اتوماتیک)1.15 میلیارد تومان11میلیون و 500 هزار تومان
15سورنتو2.8 تا 3.45 میلیارد تومان56 تا 103 میلیون تومان
16اوپتیما1.56 تا 1.71 میلیارد تومان31.2 تا 34.2 میلیون تومان
17اسپورتیج1.83 تا 2 میلیارد تومان36.36 تا 40 میلیون تومان
18لکسوس میتسوبیشی NX 3003.7 میلیارد تومان111 میلیون تومان
19لکسوس RX6.6 میلیارد تومان264 میلیون تومان
20میتسوبیشی ASX1.44 میلیارد تومان14.4 میلیون تومان
21میتسوبیشی(اوتلندر 5)1.78 میلیارد تومان35.6 میلیون تومان
22میسوبیشی (اوتلندر PHEV)2.3 میلیارد تومان46 میلیون تومان
23SWM (GOLF)1.1 میلیارد تومانحدود 11 میلیون تومان
24BMW 120 i1.9 میلیارد تومان38 میلیون تومان
25BMW125 i2.2 میلیارد تومان44 میلیون تومان
26BMW218 i1.7 میلیارد تومان34 میلیون تومان
27BMW230 i2.25 میلیارد تومان45 میلیون تومان
28BMW330 i3 میلیارد تومان60 میلیون تومان
29BMW530 i4.7 تا 4.9 میلیارد تومان188 تا 196 میلیون تومان
30BMW730 i7.4 تا 8.2 میلیارد تومان296 تا 328 میلیون تومان
31BMW280 X45 میلیارد تومان200 میلیون تومان
32بنز E2006.6 تا 7 میلیارد تومان264 تا 280 میلیون تومان
33بنز E 2505 میلیارد تومان200 میلیون تومان
34بورگوارو BX51.25 میلیارد تومان12.5 میلیون تومان
35تویوتا CHR1.8 تا 2.12 میلیارد تومان36 تا 42.4 میلیون تومان
36هیبریدی CHR1.7 تا 2 میلیارد تومان34 تا 40 میلیون تومان
37پریوس1.05 میلیارد تومان10.5 میلیون تومان
38تویوتا راونور2تا 2.25 میلیارد تومان44 تا 48 میلیون تومان
39چری تیگو (مونتاژ داخلی)1.1 میلیارد تومان11 میلیون تومان
40DS 31.35 میلیارد تومان13.5 میلیون تومان
41DS 61.8 میلیارد تومان36 میلیون تومان
42DS 73.25 میلیارد تومان97.5 میلیون تومان

 

ماده 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده

ماده 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده در دوم خرداد ماه 1400 تصویب شد، بر اساس آن، از تاریخ 13 دی 1400، پلیس راهنمایی و رانندگی موظف به گرفتن مالیات در هنگام نقل و انتقال خودرو شد. خلاصه این ماده شامل موارد زیر است:

 • تمامی خودروها و موتورسیکلت‌ها به جز خودروهای: راه‌سازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال هستند.
 • مالیات خودروهای تولید داخل یک درصد و خودروهای وارداتی دو درصد است. این مقدارها به ماخذ مذکور در تبصره 1 ماده 28 این قانون برای سال تولید است. ماخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده تا سال 6 ام پس از تولید خودرو، 10% به صورت سالیانه کاهش پیدا می‌کند و برای سال‌های 6 ام به بعد، 40 درصد ماخذ می‌شود.
 • مالیات خودروهای صفر کیلومتر بر عهده کارخانه سازنده، مونتاژ کننده و شرکت واردکننده است. خریدار در صورتی که خودروی صفر را بفروشد، باید مالیات آن را جداگانه بپردازد.
 • خودروها و موتورسیکلت‌های دارای پلاک نظامی در مناطق آزاد و تجاری-صنعتی مشمول مالیات نقل و انتقال خودرو نمی‌شوند.

چگونگی محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو

نرخ مالیات پرداختی نقل و انتقال خودرو، برای همه یکسان نیست. این نرخ به نوع خودرو، مدل آن و اینکه تولید داخل است یا خیر، بستگی دارد. مهم‌ترین نکته این است که خودروهای صفر کیلومتر مالیات بیشتری نسبت به خودروهای کارکرده دارند. البته همان‌طور در بالا نوشتیم که خریدار در هنگام تحویل خودرو از کارخانه، هیچ مبلغی برای مالیات پرداخت نمی‌کند؛ اما اگر او بخواهد خودرویی را که خریده به دیگری بفروشد، باید مالیات آن را بپردازد که مبلغش بیشتر از بقیه خواهد بود. برای مثال، مبلغ مالیات نقل و انتقال خودروی مدل 1402 نسبت به 1390 خیلی بیشتر است.

مالیات نقل و انتقال خودروهای خارجی

مالیات نقل و انتقال خودروهای خارجی، مسئله‌ای است که باعث شده، بسیاری از مالکان این خودروها یا آن‌هایی که در حوزه خرید و فروش این مدل اتومبیل‌ها فعالیت می‌کنند، نسبت به این مسئله شکایت داشته‌باشند. هرچند هیچ مرجعی برای رسیدگی به شکایت آن‌ها وجود ندارد. در ابتدا مالیات این نوع اتومبیل‌ها برابر با 1% بود که بعد به 2% رسید. افزایشی که به نظر می‌آید مجلس در تصویب آن بسیار عجله کرده‌است.

 

مالیات نقل و انتقال خودرو

مالیات نقل و انتقال ماشین‌های لوکس بیشتر است.

نکته اصلی در مورد مالیات خودروهای خارجی این است که؛ مالکان این مدل‌ها باید برای بهره‌وری، حتی تا 100% مبلغ را در گمرک برای ترخیص بپردازند. آن وقت برای فروش هم 2% دیگر به اسم مالیات پرداخت کنند. این موضوع باعث شده تا در چند سال گذشته شاهد افزایش بی‌رویه قیمت خودروهای خارجی باشیم.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص مالیات خودرو میلیاردی حتما مقاله آن را مطالعه بفرمایید.

مسئولیت پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

همان‌طور که گفتیم پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به عهده فروشنـده است. به‌طور کلی قبل از انتقال سند و تعویض پلاک، باید مالیات خودرو توسط فروشنـده پرداخت شود. در صورتی که مالیات نقل و انتقال خودرو را قبل از فروش آن پرداخت نکنید، در لیست بدهکاران مالیاتی قرار می‌گیرید. لازم به ذکر است که بر طبق تغییراتی که در قوانین مالیاتی کشور، در تاریخ 6 فروردین 1401 اعمال شد؛ تعویض پلاک خودرو بدون پرداخت مالیات انتقال خودرو امکان‌پذیر نیست. برای اطلاعات بیشتر، مقاله مراحل خرید خودرو را مطالعه کنید.

مالیات نقل و انتقال خودرو برای ماشین‌های صفر

بر اساس قوانین، شرکت‌های خودروساز، مسئول پرداخت اولین مالیات خودروهای صفر کیلومتر تولید و مونتاژ داخل هستند. بر همین اساس، کارخانه‌های سازنده، مجموعه‌های وصل کننده قطعات پیش ساخته داخلی و واردکنندگان خودرو، باید بدون درج در صورتحساب فروش، مالیات اتومبیل را به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور مقرر می‌کند، پرداخت نمایند.

چند نکته مهم دیگر در خصوص مالیات نقل و انتقال

در خصوص مالیات نقل و انتقال خودرو، باید به نکات زیر توجه کنید:

 • از تاریخ 7 فروردین 1401، لازم نیست که فروشنده و خریدار به دو درگاه جداگانه مراجعه کنند. از طریق همان سایت تعویض پلاک امکان پرداخت مالیات و گرفتن نوبت هم وجود دارد. البته اگر فروشنده و خریدار ارتباطی نداشته باشند، فروشنده می‌تواند به صورت جداگانه مبلغ مالیات را، از طریق سایت مالیات، پرداخت کرده و رسید آن را به خریدار تحویل دهد. ارائه رسید در هنگام تعویض پلاک الزامی است.
 • مبلغ مالیات به حساب خزانه دولت واریز می‌شود.
 • آن‌هایی که در گذشته مالیات نقل و انتقال خودروی خود را پرداخت نکرده‌اند، بدهکار مالیاتی محسوب می‌شوند و امکان خروج از کشور و انجام بعضی فعالیت‌ها را ندارند.
 • امکان استفاده از سامانه آنلاین اولین بار در استان سمنان اجرا شد و بعد امکان استفاده از آن در کل کشور مهیا شد.
 • امکان دریافت نوبت تعویض پلاک بدون پرداخت مالیات وجود ندارد. اگر افراد بدون دریافت نوبت و پرداخت مالیات، به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند، امکان استفاده از خدمات زیادی را ندارند.
 • در حال حاضر، پرداخت مالیات خودرو به عهده فروشنده است.

خرید بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه دو بیمه‌نامه مهم خودرویی

بعد از صحبت در مورد اهمیت پرداخت مالیات خودرو، بهتر است بدانید، بیمه شخص ثالث خودرو هم یکی از مواردی است که نمی‌توان تهیه و خرید آن را پشت گوش انداخت. بر اساس قانون خرید بیمه شخص ثالث برای همه دارندگان وسایل نقلیه موتوری اجباری است. از دیگر بیمه‌هایی که بهتر است برای خودروهای گران قیمت تهیه شود، بیمه بدنه است. با خرید بیمه بدنه می‌توانید با خیالی آسـوده در خیابان‌های شهر تردد کنید.

بیمه دات کام یک کارگزاری فروش اینترنتی بیمه است. شما می‌توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی Bimeh.com به راحتی مراحل خرید بیمه خود را انجام دهید، همچنین در صورت نیاز به مشاوره، می‌توانید از کارشناسان حرفه‌ای بیمه دات کام کمک بگیرید.

همه چیز در مورد مالیات نقل و انتقال خودرو

مالیات نقل و انتقال خودرو هزینه‌ای است که قبل از تعویض پلاک و انتقال سند توسط فروشنده پرداخت می‌شود. در گذشته این مالیات در دفاتر اسناد رسمی و تحت عنوان هزینه انتقال سند به وسیله فروشندگان پرداخت می‌گردید. بعد از تغییر قانون و اعمال برگ سبز به جای سند خودرو با توجه به مشکلاتی که برای پرداخت هزینه‌های انتقال سند به وجود آمد، مالیات نقل و انتقال خودرو به وجود آمد.

پرداخت این مالیات به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو انجام می‌شود. ما در این مقاله نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو را برای شما تشریح کردیم. همچنین در مورد بیمه‌های خودرویی مهم هم، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. در صورتی که بعد از مطالعه مقاله فوق، در مورد مالیات خودرو، بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث، سوال یا ایهامی داشتید، از قسمت نظرات این مقاله با ما در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
علی
03 مهر 1402

سلام…ببخشید ما می خوایم از امتیاز فرزند دوم استفاده کنیم و ی پژو ثبت نام کنیم…آیا به محض دریافت میشه بفروشیم؟اینکه می گن اگر سال اول بفروشی مالیاتش بیشتره و سالای بعد کمتره درسته؟به ماشینای زیر یک میلیارد مالیات تعلق می گیره؟

  person
  نویسنده بیمه
  04 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  بر اساس قانون تمام خودروها باید مالیات نقل و انتقالات را پرداخت نمایند.

person
حسین
03 مهر 1402

سلام وقت بخیر ببخشید من یه خودرو کویک صفر دارم و فروختم به یه شخصی و بهش گفتم فعلا چون اعلام شده اگر خودرو رو بفروشی اون ۳۰ درصد ازت گرفته میشه گذاشتم واسه سال آینده آیا در یکی دو سال آینده اگر نقل و انتقال پلاک کنم آیا باز این پول گرفته میشه یا دیگه گرفته نمیشه؟در دفتر خانه اگر بنویسیم که هزینه مالیات به عهده خریدار میباشد باز هم از ما گرفته میشه مالیات یا خریدار باید این ۳۰ درصد رو پرداخت کنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  مالیات نقل و انتقالات خودرو از مالک خودرو دریافت می شود. بدون پرداخت این مالیات امکان تعویض پلاک وجود ندارد و کارهای نقل و انتقالات را نمی توان انجام داد.

person
عباسی
01 مهر 1402

سلام ، من یه ماشین فوتون ثبت نام‌کردم که تو دعوت نامه هم مالیات ارزش افزوده و هم مالیات شماره گذاری را برای من محاسبه کردن و دریافت کردن باز برای فروش باید مالیات بدم؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  خیر در صورت پرداخت مالیات نیازی نیست مجددا مبلغی را پرداخت نمایید.

person
محبی
30 شهریور 1402

سلام وقت بخیر. من میخواستم تعویض پلاک خودروی مدل ۱۴۰۱ رو انجام بدم، مالیات نقلو انتقال خودرو رو پرداخت کردم ولی نتونستم مراجعه کنم برای تعویض پلاک. الان که حدود نه ماه گذشته، بخوام تعویض پلاک کنم نیازی که نیست مجدد مالیات نقل و انتقال رو پرداخت کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  خیر، فقط در صورتی که ما به التفاوت داشته باشد آن مبلغ را باید پرداخت کنید.

person
محمد
22 شهریور 1402

سلام من بیست روز پیش مالیات نقل و انتقال خودرو رو پرداخت کرده‌ام ولی به دلیل مشکلاتی هنوز خودرو رو به نام طرف مقابل نکرده‌ام اگر تا ماه بعد طول بکشه دوباره باید مالیات پرداخت کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  خیر فقط ما به تفاوت این یک ماه را باید پرداخت کنید.

person
امیر
20 شهریور 1402

سلام و عرض ادب
ماشین من ام وی ام x22 هست که 700 میلیون هست قیمتش و ظاهارا طبق این مقاله نباید بهش مالیات تعلق بگیره
ولی چهارمیلیون و دویست تومان از من مالیات گرفتند
میشه راهنمائی کنید لطفا

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  خودرو شما در دسته خودروهای نا متعارف قرار می گیرد.

person
مبین
13 شهریور 1402

سلام من ۱ماه پیش مالیات نقل و انتقال پرداخت کردم ماشینو فروختم ولی باز مالیات میخواهد چیکار کنم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  14 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. به یکی از مراکز پلیس +10 مراجعه کنید.

person
رضا
12 شهریور 1402

سلام جناب من ی خودروی ساینا صفر از نمایشگاه گرفتم که پلاک روش بود شصت تا کارکرد داشت یعنی از پارکینگ تا نمایشگاه اومده بود بعد از بیست روز سندش اومد الان میخوام برم تعویض پلاک میگه مالیات نقل و انتقال رو خودت باید بدی خواستم ببینم آیا واقعاً خودم باید بدم و اینکه اگه نداد چکار کنم از وکالتش هم فقط ده روز مونده ممنون میشم راهنماییم کنیین

  person
  نویسنده بیمه
  14 شهریور 1402

  سلام. بله مالیات نقل و انتقال خودرو را باید پرداخت کنید. بدون پرداخت این مالیات امکان تعویض پلاک وجود ندارد.

person
mm
12 شهریور 1402

سلام سامانه خراب بود من دوبار مالیات خودرو پرداخت کردم وجه کم شده ب حسابم برمیگرده چیکار کنم الان دو روز گذشته

  person
  نویسنده بیمه
  13 شهریور 1402

  سلام. لطفا به پلیس +10 مراجعه کنید.

person
خدابین
04 شهریور 1402

سلام جناب. مالیات نقل و انتقال تا چه زمانی اعتبار داره؟ یعنی اگر من 6 ماه دیگه بخوام نقل و انتقال رو انجام بدم مالیاتی که امروز پرداخت کردم همچنان اعتبار داره یا خیر؟

  person
  نویسنده بیمه
  04 شهریور 1402

  سلام. باید ما به التفاوت را پرداخت کنید.

person
محمد
01 شهریور 1402

با سلام.یعنی هر بار که بخواهیم ماشین خرید و تعویض پلاک کنیم باید مالیات بدیم؟کار به مدل و… هم ندارد؟

  person
  نویسنده بیمه
  04 شهریور 1402

  سلام. مالیات خودرو به هرحال باید پرداخت شود.

person
Hamid
31 مرداد 1402

سلام جناب من به تو طرح یکساله قبل از طرح یکپارچه خودرو گرفتم به اداره مالیات مراجعه کردم پرسیدم که آیا برای فروش خودرو باید مالیات 30درصد بدم گفتن هنوز طرح اجرا نشده میخواستم ببینم اگر الان این مالیات رو از من نگیرن چی میشه

  person
  نویسنده بیمه
  01 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. ممکن است در زمان فروش خودرو این مالیات را از شما دریافت کنند.

person
Hamid
31 مرداد 1402

بنده یک عدد کوییک که تو طرح یکساله قبل از طرح یکپارچه بوده ثبت نام کردم و برنده شدم حالا می‌خوام بدونم الان بخوام بفروشمش منم باید 30درصد مالیات بدم آخه مال من قبل از طرح یکپارچه بوده

  person
  نویسنده بیمه
  31 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز. بله مالیات نقل و انتقال خودرو را باید پرداخت نمایید.

person
حمید
26 مرداد 1402

سلام وانت پراید صفر402 موقع فروش شامل 30 درصد مالیات فروش قبل از یکسال میشه؟
باتشکر

  person
  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز. بله خودرو صفر کیلومتر هم باید مالیات را پرداخت کند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید