30 مهر 1401

10 دلیل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت بیمه‌های مختلف

بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است که شرکت‌های بیمه مختلفی آن را ارائه می‌دهند. احتمالا برای شما پیش آمده که در هنگام استعلام قیمت این بیمه‌نامه با نرخ‌های متفاوتی مواجه شده‌اید. اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف علل زیادی دارد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی علل این تفاوت قیمت‌ها بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث مهم‌ترین بیمه‌ای است که هر وسیله نقلیه موتوری باید داشته باشد. در قرارداد آن آمده که بیمه‌گر در ازای دریافت حق‌بیمه خسارت‌های ناشی از حوادث رانندگی به شخص ثالث را جبران می‌کند. منظور از خسارت، هرگونه خسارت مالی و جانی تا سقف قرارداد بیمه‌نامه است. پوشش‌های بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

 • جبران خسارت‌های مالی اشخاص ثالث در سوانح رانندگی
 • جبران خسارت‌های جانی اعم از نقص عضو و فوت اشخاص ثالث در سوانح رانندگی

پیشنهاد می‌کنیم راهنمای بیمه شخص ثالث را بخوانید.

بررسی علل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف

بیمه شخص ثالث یکی از پرفروش‌ترین بیمه‌ها در صنعت بیمه کشور ما است. ازاین‌روی، شرکت‌های زیادی آن را به فروش می‌رسانند. اگر در اینترنت یا کارگزاری‌های بیمه، قیمت این بیمه‌نامه خودرو  را جستجو کنید؛ ممکن است با نرخ‌های بعضا متعددی روبرو ‌شوید. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به بررسی علل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف بپردازیم.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه شخص ثالث چیست؟

عوامل زیادی در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث نقش دارد. برخی از این عوامل به صورت عمومی از طرف سازمان بیمه مرکزی ابلاغ می‌شود. بعضی دیگر هم به سیاست‌های داخلی و طرح‌های تبلیغاتی و فروش شرکت‌های بیمه‌گر برمی‌گردد. 8 عامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه شخص ثالث به اختصار شامل موارد زیر می‌شود:

 1. حق‌بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی
 2. تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث
 3. تخفیفات شرکت بیمه
 4. جریمه دیرکرد در بیمه شخص ثالث
 5. جریمه دریافت خسارت
 6. کاربری خودرو
 7. مشخصات خودرو
 8. اعتبار بیمه‌نامه
حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی

هرساله مبلغ پایه حق‌بیمه از طرف سازمان بیمه مرکزی به شرکت‌ها ابلاغ می‌شود. ملاک تعیین این نرخ، مبلغ دیه یک انسان کامل است که قوه قضاییه هر سال آن را محاسبه و اطلاع عموم می‌رساند. در سال 1401 شرکت‌ها می‌توانند بیمه شخص ثالث را حداقل 20 میلیون تومان به فروش برسانند. همچنین سقف تعیین قرارداد این بیمه‌نامه حداکثر 400 میلیون تومان است.

حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی

سقف تعیین قرارداد این بیمه‌نامه حداکثر 400 میلیون تومان است

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

رانندگانی که در طول اعتبار قرارداد بیمه‌نامه از آن استفاده نکنند این تخفیف شامل حالشان می‌شود. جدول تخفیف عدم خسارت به قرار زیر است:

جدول تخفیف عدم خسارت سال

1

سال 2 سال 3 سال 4 سال 5 سال 6 سال 7 سال 8 سال 9 سال 10 سال 11 سال 12 سال 13 سال 14
درصد تخفیف %5 %10 %15 %20 %25 %30 %35 %40 %45 %50 %55 %60 %65 %70

برای آشنایی با انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث، این مقاله را مطالعه کنید.

تخفیفات شرکت بیمه

در توضیح علل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث مذکور به تخفیفات شرکت بیمه می‌رسیم. این مورد اصلی‌ترین دلیل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف است. این مورد اصلی‌ترین دلیل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف است. هر شرکتی بر اساس سیاست‌های داخلی خود این تخفیف را لحاظ می‌کند. اما طبق توافقی که شرکت‌های بیمه در سال 95 داشته‌اند معمولا پرداخت نقدی مبلغ بیمه‌نامه شامل 2.5 درصد تخفیف می‌شود.

این شرکت‌ها ممکن است در جشنواره‌های مختلف و مناسبت‌های گوناگون برای بیمه‌گزاران خود تخفیف‌های دیگری هم در نظر بگیرند. برخی از آنها هم در جهت تشویق مشتریان خود برای خرید آنلاین درصدی تخفیف بیمه شخص ثالث می‌گذارند. اگر شرکتی بخواهد افزون‌بر 2.5 درصد به مشتریان خود تخفیف بدهد باید از سازمان بیمه مرکزی مجوز دریافت کند.

جریمه دیرکرد در بیمه شخص ثالث

بیمه‌گزاری که در موعد مقرر برای تمدید بیمه‌نامه خود اقدام نکند؛ این جریمه شامل حالش می‌شود. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بر اساس نوع خودرو و کاربری آن به صورت روزشمار تعیین می‌شود. مقدار این جریمه در سال ۱۴۰۱ مطابق جدول زیر است:

نوع وسیله نقلیه جریمه دیرکرد ( به تومان)
سواری کمتر از 4 سیلندر 6422
سواری پیکان، پراید و سمند 7605
سواری سایر، چهار سیلندر 8940
سواری بیش از چهار سیلندر 10005
موتورسیکلت گازی 1595
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر 1948
موتورسیکلت دو سیلندر به بالا 2140
موتورسیکلت سه چرخ 2301
بارکش تا 1 تن 7868
بارکش بیش از 1 تن تا 3 تن 9474
بارکش بیش از 3 تن تا 5 تن 11992
بارکش بیش از 5 تن تا 10 تن 15364
بارکش بیش از 10 تا 20 تن 17879
بارکش بیش از 20 تن 18948
جریمه دریافت خسارت:

بیمه‌گزارانی که در طول اعتبار بیمه‌نامه از بیمه‌گر خسارت دریافت کنند مشمول پرداخت جریمه می‌شوند. درصد این جریمه‌ها بسته به نوع خسارت مالی وجانی متفاوت است. جدول دریافت خسارت به شرح زیر است:

دریافت خسارت در سال قبل جریمه خسارت مالی جریمه خسارت جانی
یکبار خسارت %10 %20
دوبار خسارت %20 %40
سه‌بار خسارت %40 %60
چهار بار خسارت %80 %100
کاربری خودرو

کاربری خودرو با میزان ریسک دریافت خسارت رابطه دارد. ازاین‌روی در برخی کاربری‌ها مثل وسایل نقلیه عمومی مبلغ بیمه شخص ثالث بیشتر تعیین می‌شود.

مشخصات خودرو

مشخصات زیر در تعیین مبلغ بیمه‌نامه نقش دارد:

 • نوع خودرو
 • تعداد سیلندر
 • مدل خودرو
 • سال ساخت خودرو

یکی دیگر از دلایل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف به دسته‌بندی خودروها برمی‌گردد. مثلا برخی شرکت‌ها خودرو تیبا را در دسته 4 سیلندر قرار می‌دهند اما بعضی دیگر آن را در دسته پراید و پیکان طبقه‌بندی می‌کنند.

همچنین بیمه شخص ثالث کامیون با خودروهای شخصی با توجه به تغییر نوع و کاربری هم متفاوت است.

مدت اعتبار بیمه‌نامه

بیمه‌نامه مذکور در شرکت‌های بیمه به‌صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت به فروش می‌رسد. در صورت خرید بیمه‌نامه کوتاه‌مدت، قیمت بیمه‌نامه به صورت روزشمار و درصدی از مبلغ سالانه آن تعیین می‌شود. مقدار این درصد به سیاست‌های داخلی شرکت‌ها وابسته است. درنتیجه می‌تواند دلیل دیگری برای اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف باشد.

مدت اعتبار بیمه‌نامه

قیمت بیمه‌نامه به صورت روزشمار و درصدی از مبلغ سالانه آن تعیین می‌شود.

بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام یکی از معتبرترین کارگزاری‌های آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است. اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث را دارید به صفحه محصولات سایت بروید. اطلاعاتی چون مدل خودرو، سال ساخت، سابقه بیمه‌نامه و… را وارد کنید. پلتفرم بیمه دات کام به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک استعلام بگیرید. در این سامانه می‌توانید شرایط خرید نقدی و اقساطی شرکت‌ها را ببینید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت بنابه نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه را انتخاب نمایید.

سخن پایانی:

بیمه شخص ثالث مهم‌ترین بیمه خودرو در ایران است. افراد گاهی هنگام جستجو در اینترنت یا پرس‌وجوی حضوری متوجه اختلاف قیمت این بیمه‌نامه در شرکت‌های گوناگون می‌شوند. اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف خیلی محسوس نیست. بااین‌وجود ممکن است برای افراد جالب باشد که دلایل آن را بدانند.

در این مقاله عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه‌نامه مذکور را بیان کردیم. در خلال آن تاثیر این عوامل را بر اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث را توضیح دادیم. اگر در این باره پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
05 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه خودرو 1402چیست؟+ صفر تا صد الحاقیه بیمه شخص ثالث و بدنه

چه زمانی و چه کسانی باید الحاقیه بیمه بگیرند؟ از کجا و چگونه الحاقیه بیمه بگیریم؟ قیمت الحاقیه و دیگر جزيیات آن را در این مطلب مطالعه نمایید!

05 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین توسط کدام شرکت ارائه می‌شود؟

برای تهیه بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین، نیاز است سقف تعهدات هر دو بیمه‌نامه را در نظر گرفت؛ بهترین پکیج بیمه خودرو را در این مقاله بیابید.

01 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث

۵ روش تشخیص مقصر تصادفات رانندگی + راهکار قانونی و کاربردی تصادفات

مقصر حوادث رانندگی معمولا یا بر حسب سهل انگاری یا بی احتیاطی و زیر پا گذاشتن قانون توسط کارشناسان راهنمایی و رانندگی قابل تشخیص است.

01 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث چگونه ممکن است

آیا می‌توان از بیمه بدنه و شخص ثالث همزمان استفاده کرد؟ در چه صورت می‌توان از مزایای هر دو بیمه بهره برد؟ با خواندن این مقاله پاسخ سوالات خود را بیابید.

01 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه (فروردین 1402)

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

28 اسفند 1401 / بیمه شخص ثالث

محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1402

بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود؟ چه عواملی بر نرخ و قیمت بیمه ثالث ماشین موثر است؟ اطلاعات تکمیلی را اینجا بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
مسعود
29 دی 1401

با سلام
بیمه ایران خودرو دنا را با۴سال تخفیف وسقف دویست میلیون تومان ۳۸۷۷۷۹۳۰هزار ریال و بیمه آسیا با همان شرایط ۳۲۶۸۱۱۷۷هزار ریال می‌باشد.این با کدامیک از مواردی که گفتید مطابقت دارد؟

  کارشناس بیمه
  30 دی 1401

  سلام هر یک از موارد می تواند باشد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید