12 تیر 1402

10 دلیل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت بیمه‌های مختلف

بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است که شرکت‌های بیمه مختلفی آن را ارائه می‌دهند. احتمالا برای شما پیش آمده که در هنگام استعلام قیمت این بیمه‌نامه با نرخ‌های متفاوتی مواجه شده‌اید. اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف علل زیادی دارد. در این مقاله می‌خواهیم به علت تفاوت قیمت بیمه شخص ثالث خودرو در شرکت‌های مختلف بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

علت تفاوت قیمت بیمه شخص ثالث خودرو در شرکت‌های مختلف

بیمه شخص ثالث مهم‌ترین بیمه‌ای است که هر وسیله نقلیه موتوری باید داشته باشد. در قرارداد آن آمده که بیمه‌گر در ازای دریافت حق‌بیمه خسارت‌های ناشی از حوادث رانندگی به شخص ثالث را جبران می‌کند. منظور از خسارت، هرگونه خسارت مالی و جانی تا سقف قرارداد بیمه‌نامه است. پوشش‌های بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

 • جبران خسارت‌های مالی اشخاص ثالث در سوانح رانندگی
 • جبران خسارت‌های جانی اعم از نقص عضو و فوت اشخاص ثالث در سوانح رانندگی

پیشنهاد می‌کنیم راهنمای بیمه شخص ثالث را بخوانید.

بررسی علل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف

بیمه شخص ثالث یکی از پرفروش‌ترین بیمه‌ها در صنعت بیمه کشور ما است. ازاین‌روی، شرکت‌های زیادی آن را به فروش می‌رسانند. اگر در اینترنت یا کارگزاری‌های بیمه، قیمت این بیمه‌نامه خودرو  را جستجو کنید؛ ممکن است با نرخ‌های بعضا متعددی روبرو ‌شوید. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به بررسی علل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف بپردازیم.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه شخص ثالث چیست؟

عوامل زیادی در تعیین نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث نقش دارد. برخی از این عوامل به صورت عمومی از طرف سازمان بیمه مرکزی ابلاغ می‌شود. بعضی دیگر هم به سیاست‌های داخلی و طرح‌های تبلیغاتی و فروش شرکت‌های بیمه‌گر برمی‌گردد. 8 عامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه شخص ثالث به اختصار شامل موارد زیر می‌شود:

 1. حق‌بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی
 2. تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث
 3. تخفیفات شرکت بیمه
 4. جریمه دیرکرد در بیمه شخص ثالث
 5. جریمه دریافت خسارت
 6. کاربری خودرو
 7. مشخصات خودرو
 8. اعتبار بیمه‌نامه

حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی

هرساله مبلغ پایه حق‌بیمه از طرف سازمان بیمه مرکزی به شرکت‌ها ابلاغ می‌شود. ملاک تعیین این نرخ، مبلغ دیه یک انسان کامل است که قوه قضاییه هر سال آن را محاسبه و اطلاع عموم می‌رساند. در سال ۱۴۰۲ شرکت‌ها می‌توانند بیمه شخص ثالث را حداقل ۳۰ میلیون تومان به فروش برسانند. همچنین سقف تعیین قرارداد این بیمه‌نامه حداکثر ۶۰۰ میلیون تومان است.

حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی

سقف تعیین قرارداد این بیمه‌نامه حداکثر 400 میلیون تومان است

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

رانندگانی که در طول اعتبار قرارداد بیمه‌نامه از آن استفاده نکنند این تخفیف شامل حالشان می‌شود. جدول تخفیف عدم خسارت به قرار زیر است:

جدول تخفیف عدم خسارتسال

1

سال 2سال 3سال 4سال 5سال 6سال 7سال 8سال 9سال 10سال 11سال 12سال 13سال 14
درصد تخفیف%5%10%15%20%25%30%35%40%45%50%55%60%65%70

برای آشنایی با انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث، این مقاله را مطالعه کنید.

تخفیفات شرکت بیمه

در توضیح علل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث مذکور به تخفیفات شرکت بیمه می‌رسیم. این مورد اصلی‌ترین دلیل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف است. این مورد اصلی‌ترین دلیل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف است. هر شرکتی بر اساس سیاست‌های داخلی خود این تخفیف را لحاظ می‌کند. اما طبق توافقی که شرکت‌های بیمه در سال 95 داشته‌اند معمولا پرداخت نقدی مبلغ بیمه‌نامه شامل 2.5 درصد تخفیف می‌شود.

این شرکت‌ها ممکن است در جشنواره‌های مختلف و مناسبت‌های گوناگون برای بیمه‌گزاران خود تخفیف‌های دیگری هم در نظر بگیرند. برخی از آنها هم در جهت تشویق مشتریان خود برای خرید آنلاین درصدی تخفیف بیمه شخص ثالث می‌گذارند. اگر شرکتی بخواهد افزون‌بر 2.5 درصد به مشتریان خود تخفیف بدهد باید از سازمان بیمه مرکزی مجوز دریافت کند.

جریمه دیرکرد در بیمه شخص ثالث

بیمه‌گزاری که در موعد مقرر برای تمدید بیمه‌نامه خود اقدام نکند؛ این جریمه شامل حالش می‌شود. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بر اساس نوع خودرو و کاربری آن به صورت روزشمار تعیین می‌شود. مقدار این جریمه در سال ۱۴۰۲ مطابق جدول زیر است:

نوع وسیله نقلیه

جریمه دیرکرد ( به تومان)

سواری کمتر از ۴ سیلندر

8349

سواری پیکان، پراید و سمند

9888

سواری سایر، چهار سیلندر

11622

سواری بیش از چهار سیلندر

13008

موتورسیکلت گازی

2.073

موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر

2.533

موتورسیکلت دو سیلندر به بالا

2.782

موتورسیکلت سه چرخ

2.992

بارکش تا ۱ تن

۱۰۲۲۹۰

بارکش بیش از ۱ تن تا ۳ تن

۱۲۳۱۶۱

بارکش بیش از ۳ تن تا ۵ تن

۱۵۵۸۹۳

بارکش بیش از ۵ تن تا ۱۰ تن

۱۹۹۷۳۷

بارکش بیش از ۱۰ تا ۲۰ تن

۲۳۲۴۳۳

بارکش بیش از ۲۰ تن

۲۶۴۳۲۳

جریمه دریافت خسارت:

بیمه‌گزارانی که در طول اعتبار بیمه‌نامه از بیمه‌گر خسارت دریافت کنند مشمول پرداخت جریمه می‌شوند. درصد این جریمه‌ها بسته به نوع خسارت مالی وجانی متفاوت است. جدول دریافت خسارت به شرح زیر است:

دریافت خسارت در سال قبلجریمه خسارت مالیجریمه خسارت جانی
یکبار خسارت%10%20
دوبار خسارت%20%40
سه‌بار خسارت%40%60
چهار بار خسارت%80%100

کاربری خودرو

کاربری خودرو با میزان ریسک دریافت خسارت رابطه دارد. ازاین‌روی در برخی کاربری‌ها مثل وسایل نقلیه عمومی مبلغ بیمه شخص ثالث بیشتر تعیین می‌شود.

مشخصات خودرو

مشخصات زیر در تعیین مبلغ بیمه‌نامه نقش دارد:

 • نوع خودرو
 • تعداد سیلندر
 • مدل خودرو
 • سال ساخت خودرو

یکی دیگر از دلایل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف به دسته‌بندی خودروها برمی‌گردد. مثلا برخی شرکت‌ها خودرو تیبا را در دسته 4 سیلندر قرار می‌دهند اما بعضی دیگر آن را در دسته پراید و پیکان طبقه‌بندی می‌کنند.

همچنین بیمه شخص ثالث کامیون با خودروهای شخصی با توجه به تغییر نوع و کاربری هم متفاوت است.

مدت اعتبار بیمه‌نامه

بیمه‌نامه مذکور در شرکت‌های بیمه به‌صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت به فروش می‌رسد. در صورت خرید بیمه‌نامه کوتاه‌مدت، قیمت بیمه‌نامه به صورت روزشمار و درصدی از مبلغ سالانه آن تعیین می‌شود. مقدار این درصد به سیاست‌های داخلی شرکت‌ها وابسته است. درنتیجه می‌تواند دلیل دیگری برای اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف باشد.

مدت اعتبار بیمه‌نامه

قیمت بیمه‌نامه به صورت روزشمار و درصدی از مبلغ سالانه آن تعیین می‌شود.

بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام یکی از معتبرترین کارگزاری‌های آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است. اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث را دارید به صفحه محصولات سایت بروید. اطلاعاتی چون مدل خودرو، سال ساخت، سابقه بیمه‌نامه و… را وارد کنید. پلتفرم بیمه دات کام به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک استعلام بگیرید. در این سامانه می‌توانید شرایط خرید نقدی و اقساطی شرکت‌ها را ببینید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت بنابه نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه را انتخاب نمایید.

سخن پایانی:

بیمه شخص ثالث مهم‌ترین بیمه خودرو در ایران است. افراد گاهی هنگام جستجو در اینترنت یا پرس‌وجوی حضوری متوجه اختلاف قیمت این بیمه‌نامه در شرکت‌های گوناگون می‌شوند. اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف خیلی محسوس نیست. بااین‌وجود ممکن است برای افراد جالب باشد که دلایل آن را بدانند.

در این مقاله عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه‌نامه مذکور را بیان کردیم. در خلال آن تاثیر این عوامل را بر اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث را توضیح دادیم. اگر در این باره پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
30 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ | راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران
25 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران؛ صفر تا صد بیمه لیفتراک، جرثقیل، لودر و…

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران یکی از زیرشاخه‌های بیمه مهندسی است. اجاره‌کنندگان و یا صاحبان این ماشین آلات، می‌بایست این بیمه را خریداری کنند تا با خیالی آسوده از این وسایل پر خطر استفاده نمایند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
فریدون
24 مرداد 1402

باسلام چطوربفهمیم موتوری که خریدم سال‌های قبل توسط صاحب یاصاحبانش بیمه شده یاخیر

  person
  نویسنده بیمه
  25 مرداد 1402

  سلام. استعلام بیمه موتور را به وسیله پلاک یا کد وین بگیرید.

person
مسعود
29 دی 1401

با سلام
بیمه ایران خودرو دنا را با۴سال تخفیف وسقف دویست میلیون تومان ۳۸۷۷۷۹۳۰هزار ریال و بیمه آسیا با همان شرایط ۳۲۶۸۱۱۷۷هزار ریال می‌باشد.این با کدامیک از مواردی که گفتید مطابقت دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  30 دی 1401

  سلام هر یک از موارد می تواند باشد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید