۲۴ تیر ۱۴۰۳

بیمه مازاد شخص ثالث چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

آیا می‌دانید بیمه مازاد شخص ثالث چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که در یک تصادف مقصر باشید و با خیال راحت برای پرداخت خسارت شخص مقابل روی بیمه شخص ثالث خود حساب کرده باشید اما ناگهان غافلگیر شوید؟ بیمه شخص ثالثی که خریداری می‌کنید دارای یک سقف تعهد مالی است که بر اساس فرمول خاصی محاسبه می‌شود. بیمه مازاد شخص ثالث برای افزایش این سقف تعهدات مالی به کار می‌رود که در خیلی از مواقع بسیار کارآمد است.

تصور کنید با یک خودروی گران قیمت تصادف می‌کنید و از شانس بد مقصر این حادثه هم هستید. در صورتی که شدت این تصادف در حد متوسط باشد، خسارت خودروی نامتعارف قطعاً بسیار زیاد است و از سقف خسارت بیمه شخص ثالث بیشتر خواهد بود. بیمه مازاد ثالث اینجا به کار می‌آید. اما نحوه خرید بیمه‌نامه مازاد چگونه است؟ سقف تعهدات این بیمه‌نامه چقدر است و تا چه عددی می‌توان بیمه مازاد شخص ثالث را تهیه کرد؟ برای گرفتن جواب این سؤالات ادامه این مقاله را از دست ندهید.

بیمه ثالث و پوشش‌های آن

قبل از این‌که به سراغ بیمه مازاد شخص ثالث برویم، ابتدا توضیحاتی در مورد بیمه شخص ثالث ارائه خواهیم کرد. شخص ثالث یک بیمه‌نامه اجباری است که هر وسیله نقلیه‌ای برای تردد در سطح شهر به آن نیاز دارد. بحث اجباری بودن این بیمه نامه مربوط به نرخ دیه است که مبلغ بسیار بالایی دارد.

هر ساله، سازمان بیمه مرکزی حداقل قیمت خرید بیمه شخص ثالث را که بر اساس دیه مرد محاسبه شده و طبق آن حداقل پوشش مالی تعیین می‌شود را اعلام می‌کند. نرخ دیه مرد مسلمان در سال ۱۴۰۳ در ماه‌های عادی ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون و در ماه‌های حرام ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده است. حال تصور کنید فردی در حین رانندگی با شخصی تصادف کرده و این اتفاق منجر به مرگ او شود. بسیاری از مردم توانایی پرداخت این هزینه را ندارند و اگر هم دارند با پرداخت آن زندگی‌شان نابود می‌شود. به همین دلیل است که داشتن این بیمه اجباری است.

بیمه شخص ثالث علاوه بر پرداخت دیه، خسارت مالی تصادفات را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. اما این خسارات تنها برای وسیله نقلیه طرف مقابل پرداخت می‌شود. زمانی که شما با وسیله نقلیه دیگری تصادف می‌کنید، با توجه به سقف تعهد تعیین شده در بیمه نامه، شرکت بیمه خسارت آن فرد را پرداخت می‌کند. اینجا است که بیمه مازاد شخص ثالث تأثیرگذار می‌شود. اگر می‌خواهید ماشین خود شما هم هنگام تصادفات بیمه باشد، ما استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

خرید بیمه شخص ثالث

نحوه محاسبه تعهد مالی بیمه شخص ثالث

اشاره کردیم که تعهد جانی بیمه ثالث در ماه‌های عادی ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون و در ماه‌های حرام یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده است. اول از همه باید بدانید که تعهد جانی بیمه‌نامه برای یک نفر نبوده و با توجه به تعداد سرنشینانی که بر روی کارت ماشین درج شده، تعداد افرادی که در یک حادثه بیمه هستند، تعیین می‌شود. اما سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود؟

محاسبه تعهد مالی بر پایه همان نرخ دیه انجام می‌شود و فرمول بسیار ساده‌ای دارد. حداقل تعهدات مالی برابر با ۲.۵ درصد دیه کامل مرد مسلمان در ماه حرام یعنی ۴۰ میلیون تومان برای سال ۱۴۰۳ است. حداکثر تعهد مالی بیمه ثالث نیز برابر با ۵۰ درصد دیه کامل مرد مسلمان در ماه حرام یعنی ۸۰۰ میلیون تومان برای امسال تعیین شده است. در صفحه استعلام قیمت بیمه شخص ثالث بیمه‌دات‌کام، امکان انتخاب سقف تعهد مالی از ۴۰ میلیون تومان تا ۸۰۰ میلیون تومان در ۱۷ حالت مختلف وجود دارد.

خرید بیمه شخص ثالث

خرید بیمه مازاد ثالث چه مزیتی دارد؟

سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث در حالت عادی ۲.۵% دیه مرد در ماه حرام یعنی ۴۰ میلیون تومان است. اگر شخصی هنگام تردد در یک خیابان با یک ماشین نامتعارف گران قیمت، تصادف نه چندان شدیدی داشته باشد، قطعاً میزان خسارتی که به آن خودرو وارد می‌شود بیش از ۴۰ میلیون تومان خواهد بود. در چنین حالتی است که بر خرید بیمه مازاد شخص ثالث تأکید می‌شود تا بیمه‌گزار مجبور به پرداخت باقی خسارت از جیب خود نشود.

بیاید به سراغ مثال دیگری برویم؛ شرایطی را در نظر بگیرید که راننده مقصر، در تصادفی باعث مرگ یک یا چند نفر شده باشد. با توجه به پروسه‌های طولانی مراجع قضایی و رضایت ندادن خانواده مرحوم یا مرحومین، فرآیند دادگاهی بیش از ۲ سال طول بکشد و در نهایت آن خانواده تصمیم به دریافت دیه بعد از تصادف و رضایت دادن، بگیرند. طبق قوانین بیمه شخص ثالث، شرکت بیمه موظف است دیه را بر اساس ارزش روزی که حادثه رخ داده است، پرداخت کند.

مقاله پیشنهادی: بیمه شخص ثالث چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟

نرخ دیه هر سال نسبت به سال قبل افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه طی این مدت مبلغی به نرخ دیه اضافه شده است. با این‌که بیمه مازاد شخص ثالث در حالت عادی تنها بر روی خسارات مالی تأثیرگذار است، اما در چنین شرایطی از مبلغ تعیین شده برای پوشش بیمه مازاد ثالث، مابه‌التفاوت نرخ دیه توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود.

قطعاً در تصادفات هر دو طرف آسیب خواهند دید. اگر خسارت سنگینی به راننده مقصر یا خودروی او وارد شود، چگونه می‌توان آن را جبران کرد؟ با توجه به این‌که بیمه شخص ثالث فقط خسارت فرد آسیب دیده را در تصادفات پرداخت می‌کند، خرید بیمه بدنه در چنین شرایطی به کمک مقصر تصادف می‌آید. اما در مورد آسیب‌های احتمالی برای راننده، به تازگی ویژگی جدیدی تحت عنوان حوادث راننده به بیمه شخص ثالث افزوده شده است که هزینه‌های راننده مقصر را هم پوشش می‌دهد.

خرید بیمه‌نامه شخص ثالث مازاد

بیمه‌نامه شخص ثالث مازاد مکمل بیمه شخص ثالث و برای جبران خسارات بیش از تعهد مالی این بیمه‌نامه است.

تفاوت الحاقیه و بیمه مازاد شخص ثالث چیست؟

الحاقیه سندی مکمل برای بیمه خریداری شده است که به دلایل مختلف، نشان می‌دهد سطح پوشش بیمه نامه تغییر کرده یا بیمه‌گزار باید حق بیمه بیشتری پرداخت کند. الحاقیه بیمه شخص ثالث بعد از خرید بیمه نامه ثالث ثبت می‌شود، در صورتی که بیمه مازاد ثالث پیش از خرید در اطلاعات بیمه‌نامه درج می‌شود. الحاقیه برای مواردی نظیر افزایش قیمت خودرو، افزایش نرخ دیه، اصلاح مشخصات و… تنظیم و ثبت می‌شود.

بیمه مازاد شخص ثالث برای چه کسانی مناسب است؟

حادثه هیچ‌وقت قبل وقوع خبر نمی‌دهد. برای هر کسی ممکن است حوادثی که در بالا ذکر شد اتفاق بیفتد. حال اگر از اتفاقات مربوط به دیه و عقب افتادن زمان پرداخت آن چشم پوشی کنیم، خطر تصادف با ماشین‌های گران قیمت همیشه وجود دارد. ۴۰ میلیون تومان مبلغی نیست که بتواند خیال رانندگان را از بابت پرداخت خسارت راحت کند. بر اساس این استدلال‌ها می‌توان گفت بیمه مازاد شخص ثالث برای هر راننده‌ای لازم است.

لازم نیست برای خرید بیمه نامه مازاد حتماً سقف ۸۰۰ میلیون تومان را انتخاب کنید، اما با توجه به قیمت خودرو و قطعات، حداقل پوشش ۶۰ میلیون تومانی به شما عزیزان توصیه می‌شود. اگر در مورد بیمه مازاد شخص ثالث نظر یا سؤالی دارید، در بخش نظرات همین مقاله، سوالات خود را با ما در میان بگذارید یا با کارشناسان ما در تیم پشتیبانی تماس بگیرید تا به بهترین شکل شما را راهنمایی کنند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
دریافت سریع خلافی خودرو
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / کارشناسی و معامله / مقالات بیمه شخص ثالث

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در ۱۴۰۳

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / مقالات بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به پلاک جدید (قانون انتقال بیمه ثالث ۱۴۰۳)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
رضایی
۲۳ شهریور ۱۴۰۲

آیا بعد از خرید بیمه شخص ثالث میتوان بیمه مازاد را اضافه کرد

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله میتوانید به دفتر بیمه خود مراجعه کنید و بیمه مازاد را خریداری نمایید

person
سیداسمعیل
۱۸ شهریور ۱۴۰۲

سلام
آیا نیاز به خرید بیمه مازاد شخص ثالث است؟
یا بطور طبیعی با انتخاب تعهدات مالی
۳۰ میلیون می‌توان مشمول بیمه مازاد
ثالت هم بود.

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید موقع خرید بیمه شخص ثالث بیمه مازاد ثالث را نیز خریداری کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید