22 خرداد 1401

هزینه‌های ارتودنسی در بیمه تکمیلی چگونه است؟

هزینه‌های دندانپزشکی زیاد است؛ بعضی خدمات درمانی آن مانند هزینه های ارتودنسی  سر به فلک می‌رسد. اندازه فاصله این فلک به حدی است که برخی کاملا دیگر بی‌خیال ارتودنسی دندان خود می‌شوند و با همان حالت دندان خود تا آخر زندگی می‌کنند. متاسفانه مشکل از جایی شروع می‌شود که ناهنجاری‌های دندانی برخی را به شدت اذیت می‌کند و آن‌ها چاره‌ای جز پرداخت هزینه این خدمات دندانپزشکی را ندارند. حالا این را شاید بتوان تا حدی تحمل کرد؛ اما نه وقتی که بفهمید هیچ شرکت بیمه‌ای ارتودنسی را پوشش نمی‌دهد. آن هم به یک دلیل؛ ارتودنسی جزو خدمات زیبایی است. از همه جالب تر اینکه ارتودنسی در بیمه تکمیلی پوشش داده نمی‌شود؛ البته در بعضی موارد امکان شاید تا حدی استثنایی وجود داشته باشد.

ارتودنسی در بیمه تکمیلی

آیا خدمات ارتودنسی در بیمه تکمیلی پوشش داده می شود؟ اگر بخواهیم خیلی صریح و در همان ابتدا پاسخ دهیم، باید گفت نه تنها بیمه عادی تامین اجتماعی، بلکه بیمه تکمیلی انفرادی هم هزینه ارتودنسی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی در مطلب بیمه تامین اجتماعی چیست؟ اطلاعات لازم را کسب کنید.

البته ممکن است که شما در بعضی سایت‌ها مشاهده کنید که بعضی بیمه‌های تکمیلی خاص، موارد مربوط به ارتودنسی را تا حدی پوشش می‌دهند؛ اما با توجه به تجربیاتی که ما تا الان داشتیم، خدمات ارتودنسی در پوشش بیمه تکمیلی انفرادی اکثر شرکت‌های بیمه جای نمی‌گیرد.

ارتودنسی در بیمه تکمیلی

خدمات و پوشش‌های بیمه تکمیلی برای دندانپزشکی

شاید بعضی شرکت‌ها و آن هم تا حدی، هزینه‌های درمانی  ارتودنسی را پوشش دهند که آن هم نیاز به تحویل مدارک و اثبات است. این مدارک زمانی قبول می‌شوند که ناهنجاری دندانی زیاد بوده و مشکلاتی برای فک و دندان‌های فرد به وجود آورد. همچنین، متخصص ارتودنسی هم باید تائید کند. باز هم می‌گوییم که این مورد بسیار نادر است و شرایط خاص خود را دارد.
در حال حاضر، بیمه درمان تکمیلی گروهی و آن هم برای افراد زیر 14 سال، هزینه‌های مربوط به ارتودنسی را تحت پوشش قرار می‌دهد. این نوع بیمه را بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌ها تهیه می‌کنند. حالا اینکه آیا پوشش داده شود یا خیر و همچنین اینکه میزان پوشش‌دهی آن چقدر باشد، با توافق طرفین مشخص می‌شود.

چرا ارتودنسی جزو هزینه پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد؟

هزینه‌های ارتودنسی به دو دلیل اصلی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی  و حتی تکمیلی هم قرار نمی‌گیرند:

 •  اول از همه اینکه از نظر شرکت‌های بیمه، ارتودنسی یک عمل زیبایی است. به عبارتی به دلیل اینکه فرد بعد از ارتودنسی حالت صورت بهتری پیدا می‌کند، برای همین آن را جزو عمل زیبایی به حساب می‌آورند. شاید استفاده از یک لبخند زیبا در تبلیغات هم در این تصور تاثیرگذار بوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پوشش عمل زیبایی در بیمه تکمیلی به اینجا مراجعه نمایید.
 • دوم اینکه هزینه های ارتودنسی بسیار بالا است. برای همین شاید به دلیل به صرفه نبودن، حاضر به پذیرش آن نیستند. از نظر آن‌ها، اگر هزینه ارتودنسی را جزو پوشش بیمه قرار دهند، بسیاری اقدام به استفاده از این پوشش خواهند کرد.

هزینه‌های دندانپزشکی شامل چه مواردی است؟

این سؤال ممکن است که در ذهن‌تان خطور کند که هزینه‌های دندانپزشکی شامل چه مواردی می‌شود؟ باید گفت که بیمه عادی ( بیمه تامین اجتماعی، خدمات درمانی و سلامت و غیره) و بیمه‌های تکمیلی تا حدی هزینه‌های مربوط به دندانپزشکی را تحت پوشش می‌دهند؛ اما در این پوشش دهی، خبری از ارتودنسی نیست. هرچند باز هم ممکن است که بعضی بیمه‌ها تا حدی هزینه‌های درمانی این بخش را جبران کنند. بهتر است که قبل از خرید بیمه تکمیلی، در صورت پوشش‌دهی ارتودنسی با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی : بیمه داندانپزشکی: راهکار طلایی جبران هزینه‌های سنگین دندان‌پزشکی

ارتودنسی در بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی و پوشش دندانپزشکی

به هر حال، هزینه‌های دندانپزشکی که تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند، بیشتر شامل موارد زیر است:

 • خدمات مربوط به ویزیت بیمار
 • کشیدن دندان قدامی، دندان خلفی، دندان عقل
 • جراحی دندان نهفته در نسج نرم یا نهفته در نسج سخت
 • ترمیم کردن دندان‌
 • جرم‌گیری بالای لثه و زیرلثه
 • بروساژ کردن هر فک
 • رادیوگرافی تک‌ دندان

البته ممکن است که پوشش‌دهی دندانپزشکی در هر شرکتی متفاوت باشد. توصیه می‌کنیم که قبل از خرید حتماً از کارشناسان فروش شرکت بیمه دات کام مشاوره بگیرید. همچنین اگر قصد خرید بیمه برای پوشش هزینه‌های درمانی دندان‌های خود را دارید، طرحی را انتخاب کنید که بیشترین میزان پوشش را دارد.

استفاده از بیمه تکمیلی برای هزینه دندانپزشکی

شما به دو صورت می‌توانید از بیمه تکمیلی برای دریافت هزینه‌های دندانپزشکی خود استفاده کنید:

 1. به مراکز دندانپزشکی طرف قرارداد با شرکت بیمه تکمیلی خود مراجعه کنید. در چنین مراکزی که امکان صدور معرفی‌نامه آنلاین دارند تا حداکثر سقف طرح، هزینه از طرف شرکت پرداخت خواهد شد. شما فقط در صورت نیاز باید باقی مانده هزینه را پرداخت کنید.
 2. در صورتی که به یک مرکز خصوصی و غیر طرف قرارداد مراجعه کردید، لازم است تا مدارک مورد نیاز را همراه با رسید پرداخت مهر شده به بیمه تحویل دهید. در صورت تائید، مبلغ تا سقف طرح، پرداخت می‌شود.

البته ایمپلنت هم تحت پوشش بیمه انفرادی نیست و باید بیمه گروهی تهیه شود. برای اطلاعات بیشتر، مقاله بیمه تکمیلی ایمپلنت را مطالعه کنید.

تفاوت بیمه تکمیلی با بیمه دندانپزشکی

بیمه دندان‌پزشکی پوششی از بیمه تکمیلی به حساب می‌آید. اگر به فهرست انواع طرح‌های بیمه تکمیلی نگاهی بیندازید، خدمات دندانپزشکی جزوی از آن هستند. این برای شرکت‌های بیمه یکسان است. فقط تفاوت در مقدار هزینه پوشش داده شده است. البته ممکن است که بعضی شرکت‌های بیمه خدمات جداگانه‌ای برای دندانپزشکی عرضه کنند که البته این بیشتر مربوط به بیمه درمان تکمیلی گروهی است. به هر حال اگر پوشش‌دهی خدمات درمانی دندانپزشکی برای شما اهمیت دارد، حتماً طرحی را با بیشترین میزان پوشش انتخاب کنید.

برای پوشش هزینه ارتودنسی باید چه کار کرد؟

حالا باید به این سؤال پاسخ داد که برای کاهش هزینه ارتودنسی چه کار باید کرد؟ دو روش را می‌توانید در نظر بگیرید:

 • بعضی شرکت‌ها کارمندان خود را به صورت گروهی بیمه تکمیلی می‌کنند. شما می‌توانید از مدیر واحد خود درخواست کنید تا در خصوص پوشش هزینه‌های ارتودنسی با شرکت بیمه مذاکره کنند.
 • به مراکزی مراجعه کنید که به صورت تخصصی خدمات ارتودنسی انجام می‌دهند. هرچه فعالیت پزشک تخصصی‌تر باشد، علاوه بر کیفیت بالای خدمات، هزینه‌های ناشی از ارتودنسی غیرمناسب کاهش پیدا خواهد کرد. در حقیقت شما فقط یک بار مراجعه خواهید کرد.

به هر حال باید گفت هزینه‌های ارتودنسی و غیره جزو پوشش بیمه درمانی تکمیلی قرار نمی‌گیرند. البته ممکن است که بعضی شرکت‌های بیمه پوشش‌دهی تا حدی داشته باشند؛ البته به صورت بیمه تکمیلی گروهی. بهتر است که قبل از اقدام و خرید با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
29 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بهترین بیمه تکمیلی برای زایمان؛ خداحافظی با هزینه‌ های گزاف

بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان از نظر تعدد مراکز طرف قرارداد، فرانشیز، دوره انتظار و... را اینجا بخوانید.

28 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی انفرادی چیست( راهنمای کامل مزایا،پوشش‌ها و شرایط بیمه درمان انفرادی)

راهنمای کامل بیمه تکمیلی انفرادی: شرایط، پوشش‌ها، مزایا و طرح‌های بهترین بیمه درمان را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید

25 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه عمل زیبایی؛ جزء از کل پوشش بیمه تکمیلی؟

آیا بیمه هزینه عمل زیبایی بینی را پوشش می‌دهد؟ قوانین بیمه برای اعمال جراحی زیبایی را در این مقاله بخوانید.

25 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی گروهی: پوشش‌هایی که کارمند و کارفرما از آن بهره‌ می‌برند

اگر کارفرما یا کارمند باشید، احتمالا تحت پوشش بیمه تکمیلی هستید. بیمه درمان گروهی چه مزایا و پوشش‌هایی برای شما دارد که از آن مطلع نیستید؟ این مقاله راهنمای شما خواهد بود!

21 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ؛ محبوب ارگان‌های دولتی

سازمان‌های دولتی از کدام بیمه تکمیلی برای کارمندان خود استفاده می‌کنند؟ مزایایی که این ارگان‌ها به دنبال آن هستند کدامند؟ برای آگاهی در این خصوص این مقاله را از دست ندهید!

20 شهریور 1401 / بیمه عمر / بیمه درمان و تکمیلی

راهنمای جامع پوشش شیمی درمانی در بیمه تکمیلی، تامین اجتماعی و بیمه عمر

بهترین بیمه برای مبتلایان به سرطان که شیمی درمانی را پوشش می‌دهد، کدام است؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
خدابنده
23 آبان 1400

سلام، من قصد خرید بیمه تکمیلی برای پوشش هزینه های ارتودنسی کل کارمندان شرکت را دارم، آیا امکان خرید گروهی در این پوشش وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  23 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، بله در بیمه تکمیلی گروهی یا همان شرکتی اینکه شما کدام پوشش را اضافه یا کم کنید، وجود دارد. برای مشاوره بهتر و رایگان با بیمه دات کام تماس بگیرید.

سراج
23 آبان 1400

آیا پوشش هزینه های ارتودنسی دارای محدودیت سنی است؟

  کارشناس بیمه
  23 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، بعضی شرکت ها دارای محدودیت و شرایط خاصی هستند که در هنگام خرید مشخص خواهد شد. برای دریافت مشاوره با بیمه دات کام تماس بگیرید.

سلیمانی
03 دی 1400

سلام هیچ جوری راه نداره که هزینه ارتودنسی را بیمه کاهش دارد؟

  کارشناس بیمه
  03 دی 1400

  سلام دوست عزیز، تنها راه استفاده از بیمه درمانی تکمیلی گروهی است. آن هم به شرط اینکه خودتان به شرکت بیمه این مساله را اعلام کنید..

حاجی بابایی
19 دی 1400

سلام نوع شرکت برای بیمه کردن کارمندان به منظور پوشش هزینه ارتودنسی مهمه؟

  کارشناس بیمه
  19 دی 1400

  سلام دوست عزیز، منظورتون از نوع شرکت چیست؟ در حالت کلی، هر شرکت ثبت شده ای و با تعداد کارمندان مشخص و تعریف شده می تواند بیمه درمان گروهی را خریداری کند.

ساناز
10 بهمن 1400

سلام یعنی هیچ راهی نداره که در ارتودنسی بیمه تکمیلی هم پوشش داده بشه؟

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام تنها راه خرید بیمه تکمیلی به صورت گروهی است و به این شرط که خود رئیس شرکت درخواست اضافه شدن را بدهد.

محمد بیابانگرد
18 تیر 1401

بیمه تکمیلی هزینه اورتودنسی رو میده؟

  کارشناس بیمه
  20 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در بیمه انفرادی هزینه ای را نمی دهد.

سحر میرزاخانی
28 شهریور 1401

آیا برای ارتودنسی و جراحی فک میتونم از بیمه استفاده کنم ؟

  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1401

  سلام ارتودنسی را نمی دهند. جراحی فک هم اگر زیبایی باشند، نمی دهند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید