۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

آموزش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین؛ دیگر با خیال راحت ماشین کارکرده بخرید!

افرادی که قصد خرید یک خودرو جدید دست دوم را دارند، باید در مورد تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین اطلاعاتی داشته باشند. تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین به شما کمک می‌کند تا در هنگام خرید متوجه شوید خودرو چند کیلومتر طی کرده است. در این مقاله قصد داریم در مورد تشخیص تغییر کیلومتر ماشین با شما صحبت کنیم و اطلاعاتی را در مورد نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو با شما در میان بگذاریم. اگر شما هم قصد خرید خودروی کارکرده دارید یا فکر می‌کنید زمانی ممکن است این کار را انجام دهید، بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی موجب شد که کیلومترشمار‌های خودرو از مدل مکانیکی به مدل دیجیتالی تغییر کنند. با دیجیتالی شدن کیلومترشمارها امکان دستکاری آن‌ها به وجود آمد، به این ترتیب فروشندگان با دستکاری کیلومتر شمار خودروها می‌توانند خودرو را با قیمت بیشتری به مشتری بفروشند. دستکاری کردن کیلومتر شمار خودرو نوعی کلاهبرداری محسوب می‌شود. به همین دلیل اگر قصد دارید خودروی دست دوم بخرید باید حتما در مورد کیلومتر شمار و نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو اطلاعاتی داشته باشید.

کیلومتر شمار چیست؟

بهتر است قبل از هر چیزی کیلومتر شمار را تعریف کنیم. همان‌طور که می‌دانید کیلومترشمار یا اودومتر وسیله‌ای است که مسافت طی شده به وسیله وسایل نقلیه مانند خودرو را نشان می‌دهد. این وسیله در گذشته مکانیکی بود اما امروز پیشرفت فناوری موجب دیجیتالی شدن اودومتر شده است. اودومتر یک لغت یونانی به معنای اندازه گرفتن مسیر است.

تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو

بررسی انواع کیلومتر شمارها

دو نوع کیلومتر شمار وجود دارد که به شرح زیر است:

  • کیلومتر شمار مکانیکی
  • کیلومتر شمار الکترونیکی

در ادامه نحوه کار این کیلومترشمارها را با هم بررسی می‌کنیم:

نحوه کار کیلومتر شمار مکانیکی

کیلومتر شمار مکانیکی با گیربکس فعال می‌شود. سیستم انتقال این کیلومتر شمار شامل یک چرخ دنده کوچک است که کیلومترهای طی شده را اندازه گیری می‌کند. این چرخ دنده کوچک به کابل محرک سرعت سنج متصل است. سر دیگر این کابل به دسته ابزار متصل است. جعبه دنده داخلی با روشن شدن موتور می‌چرخد و خودرو شروع به حرکت می‌کند. این حرکت دنده انتقال داخلی به مجموعه دیگری از چرخ دنده‌ها که توسط کابل درایو متصل به ارقام قابل تغییر متصل هستند منتقل می‌شود. بنابراین، شمارش از سمت راست گروه اعداد آغاز می‌شود.

این روند تا زمانی ادامه می‌یابد که مسافت طی شده به وسیله خودرو، ارقام سمت چپ را وادار به چرخش کند. این روند شمارش تا زمانی تکرار می‌شود که تمام اعداد مجاور به مقادیر راس خود دست یابند. سپس تمام ارقام به صفر برمی‌گردند و دوباره شروع می‌شود. کیلومترشمارهای مکانیکی همیشه دقیق و صد در صد دقیق نیستند.

نحوه کار کیلومتر شمار الکترونیکی

بعد از کیلومتر شمارهای مکانیکی، انواع الکترونیکی کیلومترشمارها آمدند. کیلومترشمارهای الکترونیکی به عنوان کیلومتر شمار دیجیتال شناخته می‌شوند. این کیلومتر شمارها برای تعیین مسافت پیموده شده به وسایل الکترونیکی خودرو وابسته هستند. کیلومترشمارهای الکترونیکی، مانند کیلومترشمارهای مکانیکی، از دنده خاصی برای تغییر شمارش مشاهده شده روی داشبورد استفاده می‌کنند. علاوه بر این، یک سنسور مغناطیسی جایگزین کابل درایو می‌شود تا چرخش دنده را در گیربکس ردیابی کند. سیم‌ها سیگنال به‌دست‌آمده را به رایانه داخلی خودرو هدایت می‌کنند، سپس داده‌ها را به تعداد مسافت پیموده شده تفسیر و تبدیل می‌کند.

مزیت کیلومتر شمارهای الکترونیکی نسبت به مکانیکی این است که با دقت بهتری مسافت طی شده را ارائه می‌دهند. علاوه بر این، هیچ کس نمی‌تواند کیلومتر شمار الکترونیکی را به راحتی دستکاری کند. کیلومترشمارها دارای یک سفر سنج اضافی به نام کیلومتر شمار سفری هستند. سفر سنج به صاحبان خودرو کمک می‌کند تا مسافت پیموده شده را برای هر مسافت خاص بدون تداخل در خواندن کیلومتر شمار اولیه تعیین کنند.

نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

قبل از صحبت کردن در مورد نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو باید بدانید زمانی که سیستم کیلومترشمار قطع شده و تغییراتی در آن ایجاد می‌شود تا عدد کیلومتر شمار کاهش پیدا کند یا از بالا رفتن آن جلوگیری شود، دستکاری کیلومتر شمار می‌گویند. با انجام این کار فروشندگان خودرو دست دوم، خودرو را به قیمت بیشتری می‌فروشند. اگر قصد تهیه ماشین کارکرده دارید، بهتر است پیش از شروع مراحل خرید خودرو و انتقال خودرو، حتماً کیلومترشمار آن را بررسی کنید.

برای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین، به نکات زیر دقت کنید:

1. هوشیارانه اقدام کنید

قبل از صحبت کردن در مورد نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو باید بدانید زمانی که سیستم کیلومترشمار قطع شده و تغییراتی در آن ایجاد می‌شود تا عدد کیلومتر شمار کاهش پیدا کند یا از بالا رفتن آن جلوگیری شود، دستکاری کیلومتر شمار می‌گویند. با انجام این کار فروشندگان خودرو دست دوم، خودرو را به قیمت بیشتری می‌فروشند.

2. بررسی داخل خودرو برای اطمینان از عمر خودرو و دستکاری نشدن کیلومتر ماشین

خودرو را به شکل دقیق بررسی کنید. ببینید که آیا شرایط داخلی خودرو با اعداد کیلومترشمار مطابقت دارد؟! آیا اعداد مسافت و لاستیک‌ها جدید هستند؟ آیا اعداد روی لاستیک‌ها، اندازه و تاریخ‌ها با هم مطابقت دارد؟ آیا قطعات تعویض‌شده، با کیلومتری که خودرو پیموده است، جور در می‌آید؟

دقت داشته باشید گاهی با وجود این که خودرو مسافت کمی را طی کرده است باز هم قطعات مهم آن تعویض شده‌اند. باید باتری‌ها، شلنگ‌ها، بست، تهویه و سایر قسمت‌های داخلی خودرو را با دقت بررسی کنید. به دنبال علائم فرسودگی بگردید. اگر کیلومتر شمار خودرو مکانیکی است باید تمام اعداد آن رند باشد.

3. قبل از خرید خودرو دست دوم، حتما با آن رانندگی کنید

بهتر است قبل از خرید خودرو دست دوم یا معاوضه خودرو، حتما با آن رانندگی کنید. قطعات مختلف را تست کنید و ببینید آیا در مسیرهای شهری سیستم سرمایشی و گرمایشی خودرو به شکل صحیح کار می‌کند. در هنگام رانندگی به اعداد کیلومترشمار دقت کنید، ببینید آیا به شکل صحیح کار می‌کند یا خیر. بهتر است اعداد را یادداشت کنید تا اگر مغایرتی دیدید بتوانید به آن استناد کنید.

4. حتما از یک متخصص کمک بگیرید

بهترین کار قبل از خرید خودرو کمک گرفتن از یک متخصص است. بهتر است یک متخصص با خودرو رانندگی کند. اطمینان از صحیح بودن تست سرعت و کیلومترشمار حتما باید فردی که با خودرو رانندگی می‌کند دارای تجربه باشد. از یک فرد متخصص بخواهید که سیستم ترمز را بررسی کنید. همین‌طور چرخ‌ها و قطعات داخلی خودرو را با دقت و دانش یک متخصص بسنجید.

5. اسناد خودرو را با دقت بررسی کنید

بهتر است تمامی اسناد خودرو مانند برگه‌های بازرسی، راهنمای خودرو و دفترچه نگهداری خودرو را بررسی کنید. وجود صفحات گمشده می‌تواند نشانه این موضوع باشد که فروشنده اعداد کیلومتر شمار را دستکاری کرده و اسناد آن را از بین برده است.

6. رادیاتور خودرو را بررسی کنید

رادیاتور خودرو را بررسی کنید. فاصله موجود در رادیاتور با گذشت زمان به وجود می‌آید. در واقع برخورد حشرات، گردوغبار و هوا موجب افزایش فاصله در رادیاتور می‌شود و هر چقدر این فاصله بیشتر شود نشان‌دهنده کارکرد بالای خودرو است.

7. وضعیت دیسک خودرو را بسنجید

دیسک ترمز برای خودروهایی با کارکرد پایین، کاملا سالم است. دیسک ترمز اگر حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر کارکرد داشته باشد دارای لبه‌های تیز می‌شود. اگر دیسک ترمز دارای لبه‌های تیزی بود نشانه‌ کارکرد بالای آن است.

خرید بیمه بدنه برای جبران خسارات وارد شده به خودرو

یکی از بیمه‌هایی که توصیه می شود دارندگان وسایل نقلیه آن را تهیه نمایند بیمه بدنه خودرو است. بیمه بدنه یک انتخاب مناسب برای تحت پوشش قرار دادن هزینه‌های خسارات احتمالی وارد شده به بدنه خودرو است. خرید این بیمه مزایای زیادی دارد و در مواقع اضطراری بخش زیادی از دغدغه‌های شما را برطرف می‌کند. بیمه‌گزار با پرداخت مبلغ مشخص حق ‌بیمه به شرکت بیمه‌گر و خرید بیمه بدنه، وسیله‌نقلیه خود را در برابر خطرات و حوادث احتمالی خودرو بیمه می‌کند.

بیمه‌گر بر اساس قوانین بیمه بدنه، اگر حادثه‌ای رخ دهد، موظف است خسارات وارد شده را با توجه به شرایط بیمه‌نامه پرداخت کند. اگر به شرایط اقتصادی و گران بودن خودرو و قطعات یدکی آن نگاهی بیندازیم، اهمیت خرید بیمه بدنه به خوبی برای ما مشخص می‌شود. به همین دلیل کارشناسان بیمه دات کام، خرید بیمه بدنه را به همه دارندگان خودرو مخصوصا دارندگان خودروهای نامتعارف توصیه می‌کنند.

در حالت پایه، پوشش های بیمه بدنه شامل موارد زیر هستند:

  • بیمه سرقت خودرو
  • خساراتی حین نجات و انتقال خودرو
  • رخ دادن حادثه برای اتومبیل
  • خسارات ناشی از حوادث آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه (آصا)
  • خسارت‌های وارده به لاستیک و چرخ‌ها (تا مبلغی معادل ۵۰ درصد مبلغ نوی آن‌ها)
تشخیص تغییر کیلومتر ماشین

آموزش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

پوشش‌های الحاقی بیمه بدنه اتومبیل

در ادامه خطراتی را نام می‌بریم که از پوشش‌های اصلی بیمه بدنه خودرو نیستند اما بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت مبلغ بیشتر این پوشش‌ها را خریداری کند تا در مواقع لازم از آن‌ها استفاده نماید:

بیمه دات کام امکان خرید اینترنتی بیمه بدنه را از سایت Bimeh.com در دسترس شما عزیزان قرار داده است. در صورتی که به خرید اینترنتی این بیمه‌نامه علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم راهنمای بیمه بدنه را مطالعه کنید.

بهترین کارها برای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

بهترین کاری که برای تشخیص تغییر کیلومتر ماشین می توان انجام داد، استفاده از افراد متخصص است. تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین نیازمند تجربه و دانش کافی است. در این مقاله در مورد کیلومتر شمار ماشین و نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو صحبت کردیم. همچنین بیمه‌های در دسترس و کاربردی برای خودرو را هم به شما معرفی شد. در صورت ابهام در مورد بیمه‌های معرفی شده، از قسمت نظرات این مقاله یا تماس تلفنی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

منابع:

https://www.mycarly.com/blog/car-check/detect-odometer-rollback/

https://www.mycarly.com/blog/car-check/how-to-detect-odometer-fraud/

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
تاثیر واردات خودرو بر قیمت بعد از آزادسازی واردات
۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودرو | عوارض واردات خودرو

با شروع سال 1401 شیب صعودی قیمت ماشین همچنان ادامه دارد. طبق پیش‌بینی کارشناسان، تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودروهای داخلی چندان زیاد نیست اما طرفداران واردات نظر دیگری دارند. برای اطلاع از این موضوع این مطلب را تا انتها بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید