02 شهریور 1400

بیمه سربازی را چگونه به سوابق بیمه تامین اجتماعی اضافه کنیم؟(راهنمای کامل)

انجام خدمت سربازی با تمام شدن  دوران دبیرستان یا سطوح بالاتر مانند دانشگاه برای همه پسران (جز کسانی که پدران جانباز داشته‌اند) ضروری‌ست.  اکثر پسران سرزمین‌مان از این دو سال سربازی فراری بوده و تمایلی به انجام آن ندارند؛  گاهی می‌توان این خدمت سربازی را با برخی المان‌ها برایشان جذاب و شیرین‌تر کرد. به عنوان مثال، یکی از مزایای ارائه شده به پسران ، بیمه سربازی است. تمامی سربازان وظیفه شناس کشور می‌توانند این بیمه را خریداری کرده و به سابقه کاری خود اضافه نمایند. در ادامه در رابطه با این بیمه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

بیمه سربازی چیست؟

براساس قانون، هر مردی که تابعیت ایرانی داشته و خدمت سربازی نرفته، می‌بایست هرچه سریعتر با رسیدن به سن قانونی، این خدمت را به جای آورد. در آخرین بازنگری این قانون، طول دوره خدمت سربازی از 21  به 24 ماه افزایش یافته است.

لازم است بدانید که این قانون عدالتمند است و هیچ تفاوتی را برای افراد قائل نخواهد شد.  تمامی مردان می‌بایست این دوره را به صورت کامل بگذرانند. فقط در صورتی شخص معاف از خدمت می‎‌شود که سازمان وظیفه عمومی تشخیص معافیت بدهد.  یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که تمامی سربازان می‌بایست به آن توجه داشته باشند بیمه سربازی‌ست.

بیمه سربازی در حقیقت به سربازان کمک می‌کند تا در صورت بروز هرگونه آسیب یا بیمار شدن  از خدمات درمانی تحت پوشش دربیمارستان‌های ارتش و تحت قرارداد با نیروهای مسلح استفاده کنند. بسیاری از خدمات این بیمارستان‌ها برای سربازان وظیفه رایگان است. همچنین می‌توانند از این بیمه به منظور اضافه به سابقه کار استفاده نمایند.

افزایش سابقه بیمه خدمت سربازی به بیمه تامین اجتماعی

برای خرید بیمه سربازی نیازی به سپری کردن شرایط دشوار و بغرنج نیست. تمامی سربازان توانایی این را دارند که 2 سال بیمه خدمت سربازی را تهیه کرده  و به سنوات سابقه بیمه خود اضافه نمایند. مهم نیست چه  شغلی داشته باشید و بیمه را برای چه حرفه‌ای خریداری نمایید. سابقه بیمه خدمت سربازی به کاری که در آن مشغول هستید اضافه خواهد شد. این یکی از مزایای مهم بیمه خدمت سربازی است.

در حقیقت بیمه سربازی برای افرادی که تمایل دارند بعد از تمام شدن دوره سربازی در شرکت‌های دولتی یا خصوصی فعالیت داشته باشند اهمیت ویژه‌ای دارد. زیرا با داشتن این بیمه 2 سال زودتر بازنشست خواهند شد.

دوره سربازی با شرایط اشاره شده جزو سنوات کاری به حساب می‌آید و سوابق آن به بیمه بازنشستگی افراد افزوده خواهد شد.

شرایط خرید بیمه خدمت دو ساله سربازی

سازمان وظیفه عمومی و سازمان تامین اجتماعی برای خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰ دو شرط زیر را تعیین کرده‌اند:

 1. فرد می‌بایست حداقل 2 سال سابقه بیمه حال اجباری یا اختیاری داشته باشد.  اگر فردی سابقه نداشته باشد، نمی‌تواند سابقه بیمه  مربوط به خدمت مقدس سربازی را خریداری کند.
 2. چنانچه فردی درخواست مبنی بر خرید بیمه خدمت  باشد، می‌بایست تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشید.

اگر دو شرط بالا را داشته باشید به راحتی آب خوردن می‌توانید سابقه این بیمه را بگیرید.

اگر  هنگام ترخیص از خدمت، شرایط بالا را نداشته باشیم، دیگر نمی توانیم سابقه بیمه ویژه سربازان  را خریداری کنیم؟

بعد از مرخص شده از خدمت سربازی هر زمان که شرایط اشاره شده را داشته باشید، می‌توانید نسبت به خرید بیمه سربازی اقدام نمایید. موارد زیادی وجود  دارد  که افراد پس از اتمام خدمت سربازی، این بیمه‌نامه را خریدار کرده و کارشان در یک روز انجام شده است.

مدارک مورد نیاز برای خرید بیمه خدمت سربازی 1400

چنانچه هر یک از شرایط نامبرده را داشتید می‌توانید بیمه سربازی را تهیه نمایید. برای برخورداری از این بیمه‌نامه‌، می‌بایست با در دست داشتن مدارک زیر به شعب بیمه تامین اجتماعی  مراجعه نمایید، لیست مدارک شامل موارد زیر خواهد بود:

 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل کارت پایان خدمت

ابتدا باید فرم محاسبه سوابق مدت خدمت خود را دریافت و نسبت به تکمیل مدارک اقدام نمایید. اگر دارای سابقه حضور داوطلبانه در جبهه هستید، تکمیل فرم‌ها برای شما مفید واقع خواهد شد.

اگر به هردلیلی دفترچه پایان خدمتتان را به همراه نداشتید، می‌توانید اصل گواهی خدمت سربازی را از مراجع ذی صلاح ارائه نمایید. این گواهی شامل تاریخ شروع و پایان دوره خدمت است.

لازم است بدانید که تمامی مراحل گفته شده در بالا معمولا در یک روز کاری انجام شده و فرآیند زمانبر و دشواری ندارد. در بخش بعدی به قیمت خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰ می‌پردازیم.

مبلغ بیمه سربازی 1400

به منظور این‌که دوره خدمت سربازی جزو سابقه کار محاسبه شود ،شرایطی وجود دارد که باید آن‌ها را درنظر داشته باشید.

 1. در وهله اول بیمه سربازی می‌بایست موردتایید سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد
 2. سازمان تامین اجتماعی برای تایید این دوره، حق بیمه و پذیرش آن برای بازنشستگی مبلغی را درنظر می‌گیرد
 3. میزان این مبلغ با درنظر گرفتن زمان پایان خدمت و ارائه درخواست خرید بیمه از طرف متقاضی متفاوت است.

همان‌طور که در جریان هستید، تمامی سربازان وظیفه دارای دفترچه بیمه هستند. امکان برخورداری از خدمات این دفترچه در بیمارستان‌های طرف قرارداد نیروهای مسلح برای آنان فراهم شده است. در بعضی بیمارستان‌ها نیز این خدمات به صورت رایگان به سربازان ارائه می‌شود.

دفترچه بیمه سربازان وظیفه چه پوشش‌هایی دارد؟

سربازان وظیفه با داشتن بیمه مخصوص دوره خدمت از پوشش‌های زیر برخوردار می‌شوند:

 • پرداخت هزینه‌های پرشکی

چنانچه سربازی در دوره‌ی سربازی و طی حوادث نیاز به استفاده از خدمات درمانی و امکانات پزشکی داشته باشد،  بیمه ویژه سربازی هزینه حوادث سربازان پرداخت خواهد کرد.

 • نقص عضو و از کارافتادگی دائم یا موقت

میزان غرامت پرداخت شده در نقص عضو دائم یا موقت بسته به نوع و میزان از کارافتادگی یا نقص عضو سرباز دارد.این غرامت‌های جانی را نیز بیمه حوادث سربازان پرداخت خواهد کرد.

 

آن دسته از سربازانی که دوره خدمت سربازی‌شان تمام شده است، باید برای جبران خدمت ارائه شده و عدم پرداخت حق بیمه در زمان خدمت سربازی خود به سازمان تامین اجتماعی مبلغی را پرداخت نمایند تا دوره خدمت آن‌ها جزو سوابق بیمه در نظر گرفته شود.

بر طبق آخرین آیین نامه‌هایی که از سوی قانون گذار ابلاغ شده است، قیمت خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰ با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

میزان حق بیمه = (نرخ) ۳۰% * مدت زمان خدمت * میانگین حقوق دو سال آخر کاری داوطلب

<< طبق آخرین قوانین، ۲۳% پرداخت نرخ بیمه بر عهده دولت و ۷% باقی مانده آن بر عهده شخص متقاضی است.>>

نکات مهمی که باید درنظر داشته باشید:

 1. سربازانی  که قصد خرید بیمه دارند می‌توانند مبلغ تعیین شده را به صورت نقدی یا قسطی پرداخت نمایند. حداکثر اقساط پرداختی 12 ماه است.
 2. مهلت زمان پرداخت موردنظر برای افراد متقاضی که به صورت نقدی بیمه سربازی را خریداری می‌کنند تا پایان ماه بعد از زمان محاسبه آن خواهد بود.
 3. آن دسته از افرادی که تمایل دارند این مبلغ بیمه خدمت مقدس سربازی را به صورت قسطی واریز نمایند، باید در مدت زمان تعیین شده قسط‌های مربوطه را پرداخت کنند.
 4. اگر این مبلغ در تاریخ تعیین شده به صورت یکجا یا اقساطی پرداخت نشود یا در زمان‌هایی غیر از تاریخ‌های تعیین شده پرداخت گردد، محاسبه مجدد برای آن‌ها درنظر گرفته می‌شود.

مشاهده سوابق بیمه سربازی 1400

برای این‌که بتوانید سوابق بیمه خدمت مقدس سربازی خود را مشاهده کنید می‌بایست :

 1. به  account.tamin.ir مراجعه کرده و ثبت نام نمایید.چنانچه قبلا در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اید نیازی به نام نویسی مجدد نیست کافی‌ست کدملی را به عنوان نام کاربری و گذرواژه را تعیین کرده و به حساب کاربری خود دسترسی پیدا کنید.

برای مشاهده سوابق بیمه در وهله اول می‌بایست اطلاعات موردنیاز از قبیل:

 1. کدملی
 2. اپراتور و شماره تلفن همراه

را وارد نموده و کد شناسه ارسالی به تلفن همراه خود را در کادر موجود وارد نمایید.

پس از طی کردن تمامی مراحل گفته شده می‌توانید به راحتی به حساب کاربری خود دسترسی داشته و سوابق بیمه سربازی خود را مشاهده کنید.

اگر در هر قسمت از مقاله با سوالی مواجه شدید؛ می‌توانید با مشاوران متخصص ما در بیمه دات کام تماس بگیرید.

تماس با بیمه دات کام

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

با بیمه های عجیب دنیا آشنا شوید

برخی از بیمه‌ها واقعا عجیب و خنده دار هستند. مثل حس بویایی. اما وقتی بدانید که چرا برخی این حواس خود را بیمه می‌کنند، شاید به آنها حق بدهید...

01 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

کد کارگاهی بیمه؛ تمام شرایط، قوانین و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن

زمانی که پس از کلی مشغله و سختی موفق می‌شوید شرکتی را به نام خود تاسیس کنید؛ هنوز هم بسیاری از راه‌های نرفته را باید طی کنید. کد کارگاهی بیمه،

31 شهریور 1400 / اخبار / مجله بیمه

استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به 2 روش حضوری و آنلاین

نحوه استعلام کد بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و غیر حضوری

18 شهریور 1400 / اخبار / بیمه مسئولیت

بیمه آسانسور چیست؟+ نکات خرید بیمه آسانسور

راهنمای کامل بیمه آسانسور را که خواندن آن برای هر آپارتمان نشین و مدیرساختمان ضروری است، در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

18 شهریور 1400 / اخبار

مرخصی زایمان بالاخره چند ماه است؟+آخرین قانون و لیست مدارک

هر خانم کارمندی که فرزندی به دنیا آورده است، نیاز به استراحت و مرخصی زایمان دارد. در این دوره، نوع قرارداد کاری که براساس آن مشغول به کار است، سابقه

17 شهریور 1400 / اخبار / مجله بیمه

خدمات درمانی با کارت ملی را چگونه بدون نیاز به دفترچه تامین اجتماعی دریافت کنیم؟

هویتِ مورد اعتماد جزء حیاتی یک جامعه با عملکرد خوب است. به همین دلیل است که بهبود امنیت، کاهش تقلب در شناسنامه و سرقت هویت و اعتمادسازی در دستور کار

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سعید
06 شهریور 1400

با عرض سلام و خسته نباشین، یه سوالی داشتم، این که اگه بیمه سربازی داشته باشم و حادثه در زمانی که مرخصی باشم اتفاق بیفته بیمه خسارات رو پرداخت می کنه؟
اگه بخوام شفاف سازی کنم حادثه اینطور بود که وقتی میخواستم بیام سربازی خودورم واژگون شد و بینیم شکست، اتفاق جلوی پادگان افتاد و بهداری پادگان برای رسیدگی منو برد بیمارستان و صورت سانحه پر کردن برام الان میخوام بدونم با شرایط گفته شده بیمه بهمو تعلق میگیره؟ چون نیروی انسانی گفته مدارک پزشکی عمل بینی باید دیده بشه

  نویسنده بیمه
  06 شهریور 1400

  سلام و درود. بیمه همون مداوای رایگان شما بوده دیگه چه بیمه‌ای بهتون تعلق بگیره؟فقط این که با توجه به این که مسیر آمدن به پادگان بوده ،با روند کمسیون 134 به شما غرامت پرداخت می‌شه.

علی
06 شهریور 1400

سلام و درود خدمت شما. من ی سربازم که دوران سختی رو می گذرونم و دفترچه اولم برگاش تموم شده و دومی رو گرفتم ولی خب یکی دوماه مونده به پایان خدمتم دفترچم رو گم کردم رفتم برای المثنی مراجعه کردم گفت به شما تعلق نمیگیره باطلشم نمیتونی کنی تا تاریخ ترخیصت! موقع ترخیصم رفتم گفت نمیشه باطل کرد برو سه ماه دیگ بیا. حالا الان تایخ انقضای دفترچمم تموم شده چیکار کنمش؟؟

  کارشناس بیمه
  11 شهریور 1400

  علی عزیز سلام
  سلام و درود. با آرزوی سلامتی. به انجمن ام اس خود را معرفی کنید تا از کمک انها بهره‌مند شوید همچنین به بهزیستی سری بزنید

شهاب
06 شهریور 1400

سلام و خسته نباشید
من سرباز وظیفم و توی دفترچه من بیمه اولیه مکمل نوشته شده این یعنی بیمه تکمیلیم ؟
و اگر هستم میتونم هزینه دندان پزشکی رو از این بیمه دریافت کنم ؟

  نویسنده بیمه
  06 شهریور 1400

  می‌توانید به کانون‌های نیروهای مسلح مراجعه نمایید.

رضا
06 شهریور 1400

من در حين خدمت سربازی 10ماه بيمه بيكاری گرفتم آيا الباقی سربازی من مشمول بيمه میشود ؟ ممنون.

  نویسنده بیمه
  06 شهریور 1400

  سلام وقت بخیر این بیمه بیکاری به بیمه سربازی ارتباطی ندارد. شما می توانید بعد از اتمام سربازی ، با پرداخت حق بیمه به صورت یک جا یا قسطی ، این دو سال را جزو سوابق بیمه تامین اجتماعی خود محسوب می‌شود.

محمد
06 شهریور 1400

دوست من در حین خدمت و در سر پست با سلاحی که در دستش بود، تیراندازی سهوی انجام داده و منجر به فوت خودش شده است.
آیا به خانواده این سرباز، بیمه سربازی تعلق می گیرد؟
ممنون اگه توضیح دهید.

  کارشناس بیمه
  11 شهریور 1400

  سلام محمد عزیز
  از این اتفاق خیلی ناراحت شدیم ولی در پاسخ به سوالتون بگیم : در صورتی که سهوی بودنش اثبات بشه بله ولیکن در صورت خودکشی پول گلوله را نیز از وی گرفته می‌شود.

عباس
06 شهریور 1400

الان من سربازم. و در جایی کار می‌کنم که شیفتی محسوب می‌شود و شیفت بعد از ظهر می‌باشم بعد کارفرما که می خواهد برای منِ سرباز بیمه رد کند به مشکلی نمیخورم یعنی چون از طرف نیروهای مسلح نیز بیمه دارم و از این کارفرما بیمه کند اشتباهی اتفاقی نمی افتد؟؟!!!!!! ممنونم

  کارشناس بیمه
  11 شهریور 1400

  قاعدتا مشکلی نباید پیش بیاد. ولی از جانب احتیاط بهتره به محل خدمت نگید جایی کار می‌کنید.

مهدی کرمانی
09 شهریور 1400

سلام وقت بخیر قبل از رفتن به سربازی چقدر باید سابقه بیمه داشته باشیم تا هنگام سربازی هم بیمه تامین اجتماعی برایمان رد شود و نیازی به خرید نداشته باشیم

  کارشناس بیمه
  11 شهریور 1400

  سلام مهدی عزیز از توجه تون به مقاله ما ممنون ، همون طور که تو مطلب بیان کردیم ، نیاز هست که قبل سربازی حداقل سابقه بیمه تامین اجتماعی دو ساله داشته باشید تا این سابقه بیمه سربازی به سوابق بیمه تامین اجتماعی شما افزوده شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید