08 آبان 1400

با بیمه تکمیلی برای نازایی با پوشش IVF بچه‌دار شوید!

در طول زندگی بسیاری از دوران وجود دارد که می‌تواند سختی‌ها و شیرینی‌های مخصوص به خودش را داشته باشد. بعد از لذت تشکیل خانواده و ازدواج می‌توان بارداری و بچه دار شدن را یکی از بهترین لذت‌های دنیا دانست. اما خب در بعضی موارد زوج‌هایی هستند که برای بچه دار شدن دچار مشکلات درمانی می‌شوند و با توجه به هزینه‌های بالا شاید تمایلی به ادامه درمان خود نداشته باشند. شرکت‌های بیمه برای اینکه دغدغه هزینه‌های نازایی را کاهش دهند، بیمه تکمیلی برای نازایی را در نظر گرفته‌اند.

با توجه به آخرین آمارها، تعداد زوج‌های نابارور در ایران رو به افزایش بوده و هزینه‌های درمانی هم صعودی است. در بسیاری از موارد با یک دوره درمان، نازایی به نتیجه نمی‌رسد و چندین بار باید مراحل درمان را تکرار کرد که در این صورت خانوداه هزینه‌های بالایی را متحمل می‌شود. بیمه تکمیلی برای نازایی موضوع اصلی این مطلب است که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشد.

بیمه تکمیلی

انتخاب و خرید بیمه تکمیلی را می‌توان یکی از مهم‌ترین قدم‌های سرمایه گذاری برای حفظ سلامت و کاهش هزینه‌های درمان دانست. هر چند که خرید بهترین بیمه تکمیلی که با توجه به شرایط مالی و جسمانی فردی مطابقت داشته باشد کمی ‌سخت است، اما می‌توان از کارشناس‌های بیمه‌ای کمک گرفت.

تهیه بیمه تکمیلی برای افرادی که به فکر درمان نازایی هستند، یک گزینه عالی است، زیرا هزینه‌های درمان را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. بیمه تکمیلی انواع مختلفی دارد که ما در این مطلب پوشش بیمه تکمیلی برای نازایی را بررسی خواهیم کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد بیمه تکمیلی و تمام پوشش‌های آن به اینجا مراجعه کنید.

بیمه تکمیلی برای نازایی

برای استفاده از پوشش نازایی، ابتدا باید بیمه‌نامه درمان تکمیلی را تهیه کنید. بسیاری از افرادی که مشغول فعالیت در شغل‌های مختلف هستند، توسط کارفرما تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند. اما افرادی که تحت پوشش بیمه درمان گروهی نیستند، برای تامین برخی از هزینه‌های پزشکی خود دچار مشکل خواهند شد.

بیمه تکمیلی برای نازایی

بیمه تکمیلی نازایی و پوشش‌های‌ آن

البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که تعداد شرکت‌های بیمه‌ای که در بیمه تکمیلی پوشش نازازیی را دارند، محدود است.

ای وی اف(ivf) یا لقاح آزمایشگاهی، جزو پرکاربردترین روش‌های درمان نازایی است که در سراسر جهان و کشور ایران هم انجام می‌شود. این راه باروری روشی پر هزینه است، زیرا نیاز به مراجعه مکرر به آزمایشگاه و انجام سونوگرافی دارد.

با توجه به این موضوع و قیمت ivf، جبران هزینه‌ها با خرید بیمه تکمیلی امکان پذیر است.

شرایط مهم در بیمه تکمیلی برای نازایی

هر بیمه‌نامه‌ای شرایط مخصوص به خود را دارد و با توجه به قراردادی که بین بیمه‌گزار و بیمه‌گر منعقد می‌شود، هر دو طرف موظف به انجام تعهدات می‌باشند. هنگام دریافت بیمه تکمیلی برای نازایی، بیمه‌ شده باید شرایطی داشته باشند که به شرح زیر است:

سن بیمه شده: توجه داشته باشید که بیمه‌گزار برای تحت پوشش قرار گرفتن بیمه تکمیلی نازایی نباید بیشتر از 40 سال سن داشته باشد. در حقیقت این بیمه برای افراد بالاتر از این سن صادر نمی‌شود.

مدت انتظار: همانطور که می‌دانید برخی از پوشش‌ها و بیمه‌ها مدت انتظار دارند. مدت انتظار به این معنی است که بیمه‌گزار بیمه را تهیه می‌کند اما بیمه شده نمی‌تواند از پوشش مورد نظر خود تا پایان مدت انتظار استفاده کند.

این مدت زمان می‌تواند از لحظه خرید بیمه شروع شود که این موضوع را بیمه‌گر مشخص می‌کند. مدت انتظار بیمه تکمیلی برای نازایی و درمان ناباروری 9 ماه تا یک سال است. توصیه می‌کنیم که برای خرید بیمه تکمیلی ناباروری، یک سال قبل اقدام کنید.

استثنائات بیمه تکمیلی برای نازایی

با توجه به تعهدات بیمه‌گر و قوانین ریسک بیمه، برخی از موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی برای نازایی قرار نمی‌گیرد که عبارتند از:

 • ناباروری و نازایی بر اثر استفاده از مواد رادیو اکتیو
 • هزینه ناباروری ناشی از اثرات هسته‌ای و جنگ

پرداخت هزینه بیمه تکمیلی برای نازایی

همانطور که می‌دانید بیمه نازایی یکی از پوشش‌های بیمه درمانی تکمیلی است. در ازای پرداخت حق بیمه، می‌توان از خدمات بیمه تکمیلی برای نازایی استفاده کرد و طبق قوانین بیمه‌نامه و تا سقف تعهدات توسط بیمه تکمیلی هزینه‌های درمان ناباروری پرداخت خواهد شد. این هزینه‌ها عبارتند از:

 • هزینه مربوط به لقاح غیر طبیعی مانند: روش‌های ZIFT، IUI وGIFT  توسط بیمه‌گر پرداخت خواهد شد.
 • خسارت درمان ناباروری به کمک میکرواینجکشن یا آی وی اف پرداخت می‌شود.
 • تمام خسارت و هزینه عمل‌هایی که بیمه‌گزار برای درمان نازایی و ناباروری انجام می‌دهد.
 • پرداخت هزینه انجام ماموگرافی و سونگرافی که برای تشخیص و درمان ناباروری تجویز می‌شود.

در نهایت پرداخت و هزینه‌های درمانی که برای نازایی انجام می‌شود تا سقف تعهدات بیمه‌نامه و به وسیله بیمه تکمیلی برای نازایی پرداخت خواهد شد.

در حقیقت می‌توان گفت که بیمه تکمیلی برای نازایی همان بیمه زایمان است که هزینه‌های ناباروری را هم تحت پوشش قرار می‌دهد.

نکته: بیمه درمان تکمیلی هیچ گونه هزینه‌ای را برای سقط جنین پرداخت نخواهد کرد. تنها مواردی که در این بیمه‌نامه قابل پرداخت است، هزینه‌های درمان ناباروری، نازایی و زایمان می‌باشد.

پوشش نازایی در بیمه sos

بیمه sos، خدمات درمان تکمیلی را در قالب طرح‌های انفرادی و گروهی ارائه می‌کند. در این بیمه‌نامه پوشش نازایی و درمان ناباروری در بیمه درمان تکمیلی انفرادی قرار نمی‌گیرد. بیمه‌گروهی، شامل ۷ طرح است که سه طرح آن مخصوص گروه‌هایی با حداقل 40 عضو و 4 طرح آن مخصوص حداقل 200 عضو است. در این طرح‌ها پوشش نازایی و بیمه ناباروری ارائه نمی‌شود.

با توجه به اینکه در بیمه تکمیلی sos پوشش دارو وجود دارد، اما دارو‌های ناباروری و نازایی هم در این بیمه‌نامه تحت پوشش قرار نمی‌گیرند.

توجه کنید که بخشی از مشکلات ناباروری با مصرف دارو درمان خواهد شد. به همین علت تعهد شرکت بیمه برای پرداخت داروهای ناباروی می‌تواند نقش موثری داشته باشد. بنابراین می‌توان بهترین انتخاب را تهیه بیمه تکمیلی برای نازایی دانست.

پوشش ناباروری در تامین اجتماعی

میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، در دی ماه 1400 بیان کرد که خدمات ناباروری بر مبنای دستورالعمل خرید مربوطه در تعهد سازمان تامین اجتماعی و بر اساس مصوبه هیات وزیران از 2 شهریور 1400 قرار گرفته است. بر این اساس زوجین نابارور (خانم ها زیر 45 سال سن) باید در ابتدا به مراکز درمان ناباروری مراجعه و گواهی تاییدکننده نابارور بودن را دریافت کنند. سپس به همراه با گواهی برای تشکیل پرونده به مدیریت درمان استان خود بروند تا ادامه مراحل درمان انجام شود. همچنین هزینه‌های درمان ناباروری از طرف تامین اجتماعی به زوجین پرداخت خواهد شد. البته این پرداخت از سال 1392 و همچنین شامل خدمات پاراکلینیکی و تشخیصی مانند سونوگرافی، هیستروسکوپی، هیستروگرافی، لاپارسکوپی‌های تشخیصی، توبوپلاستی و آزمایش‌های تشخیص طبی و هورمونی بوده است. همچنین عمل‌های جراحی مربوطه هم تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

هزینه‌ درمان ناباروری و نازایی

به طور حتم هزینه‌های درمان نازایی و ناباروری بدون داشتن بیمه تکمیلی بسیار بالا خواهد بود. به طوری که هزینه هر چرخه در مراکز دولتی 7 تا 8 میلیون تومان و دوره کامل 3 سیکل در سال حدودی بین 21 تا 24 میلیون تومان می‌باشد. در مراکز درمانی خصوصی هزینه هر چرخه 18 میلیون تومان تخمین زده شده است که هزینه دوره کامل مبلغی بین 49 تا 54 میلیون تومان خواهد شد.

حالا به این مبالغ هزینه‌های دیگر هم اضافه کنید. فرض بگیرید که شما یک فردی در یکی از شهرستان‌های کشور هستید و برای درمان به شهر تهران مراجعه کرده است. خب علاوه بر هزینه‌های درمان باید هزینه رفت و آمد، هتل، غذا و دارو‌های کمکی را هم پرداخت کنید.

با توجه به آمار‌ها، افرادی که برای درمان نازایی اقدام می‌کنند، حدود درآمد یک سال خود را خرج این بیماری خواهند کرد.

در این مواقع حمایت مالی شرکت‌های بیمه‌ای پیش از قبل احساس خواهد شد. شما با پرداخت مبلغ ناچیزی به عنوان حق بیمه می‌توانید بیمه تکمیلی برای نازایی را تهیه کنید و میزان قابل توجهی از هزینه‌های خود را کاهش دهید تا دوران درمان بدون دغدغه‌ای داشته باشد و حس لذت بخش مادر و پدر بودن را تجربه کنید.

نکات مهم قبل از خرید بیمه تکمیلی برای نازایی

نکات مهمی هنگام خرید بیمه تکمیلی وجود دارد که باید به آن‌ها دقت بیشتری داشت. قبل از تهیه این بیمه‌نامه به موارد زیر دقت کنید.

فرد بیمه شده باید سالم باشد. اگر فرد بیماری خاص داشته باشد، در اکثر موارد بیمه‌گر پوشش را ارائه نمی‌دهد. در نتیجه سالم بودن شما در حین تهیه بیمه نامه اهمیت دارد.

اگر باردار هستید این بیمه‌نامه را تهیه نکنید. این موضوع را بیشتر به افرادی توصیه می‌کنیم که قصد دارند از بیمه زایمان استفاده کنند. اگر در زمان بارداری بیمه تکمیلی را تهیه کنید، نمی‌توانید تحت پوشش برای پرداخت هزینه‌های زایمان قرار بگیرید، زیرا شما 9 ماه بعد از تهیه این بیمه‌نامه شرایط استفاده از آن را خواهید داشت. پس در حقیقت تهیه این بیمه‌نامه بعد از به دنیا آمدن فرزند شما فایده‌ای ندارد.

نکته مهم: چند بار گفتیم که دوره انتظار این بیمه‌نامه 9 ماهه است و نباید این مدت انتظار را فراموش کنید.

 بیمه تکمیلی در بیمه دات کام

بیمه تکمیلی برای نازایی

خرید بیمیه تکمیلی از بیمه دات کام با پوشش نازایی

بیمه‌های تکمیلی در شرکت‌های مختلف و در طرح‌های گوناگون ارائه می‌شوند. توجه کنید که میزان حق بیمه در هر شرکت بیمه‌ای ممکن است متفاوت باشد و علت آن هم تحت پوشش قراردادن برخی از موارد است. شما به راحتی می‌توانید از بیمه دات کام که یک پلتفرم استعلام، مقایسه و خرید بیمه است، خرید بیمه تکمیلی برای نازایی را تجربه کنید.  اگر درباره بیمه تکمیلی و پوشش‌های آن سوالاتی دارید، می‌توانید به صورت کامنت و در زیر مطالب بارگزاری شده با ما در ارتباط باشید. مشاوره‌های بیمه سوالات شما را پاسخ خواهند داد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
23 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

استفاده همزمان از دو بیمه تکمیلی چگونه ممکن است

چگونه می‌توان دو بیمه تکمیلی داشت و خسارات درمان را بدون دردسر از دو شرکت بیمه دریافت کرد؟ برای کسب اطلاعات کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

16 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

گرفتن خسارت درمان با سریع‌ترین و آسان‌ترین روش ممکن

با چه روش‌هایی می‌توان خسارات بیمه تکمیلی را به به صورت سریع دریافت کرد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

10 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

آیا قوانین بیمه تکمیلی در سال ۱۴۰۱ تغییر کرده است؟

پوشش ها ، پرداخت هزینه ‌ها و دیگر قوانین بیمه تکمیلی را در این مقاله بخوانید.

09 اردیبهشت 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه عمل زیبایی؛ جزء از کل پوشش بیمه تکمیلی؟

آیا بیمه هزینه عمل زیبایی بینی را پوشش می‌دهد؟ قوانین بیمه برای اعمال جراحی زیبایی را در این مقاله بخوانید.

29 فروردین 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی خانواده؛ راهکار طلایی برای افراد بدون بیمه پایه

اگر بیمه پایه ندارید، اما می‌خواهید خانواده خود را تحت پوشش بیمه درمانی یا همان بیمه تکمیلی قرار دهید، این مقاله را بخوانید تا بهترین راهکار برای خرید بیمه تکمیلی را بیابید!

24 فروردین 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی ارتش: سایبانی امن برای فداکاران کشور +مزایا و پوشش‌ها

برای اطلاع از جزئیات بیمه تکمیلی ارتش، پوشش‌ها و مزایای این بیمه درمانی برای ارتشیان عزیز، این مقاله بیمه دات کام را بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
احمدی
02 آذر 1400

سلام. کدوم بیمه ها نازایی را پوشش می دهند؟

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، قانون شرکت ها ممکن است که تغییر کند. در حال حاضر شرکت هایی که نوشتیم، فعلا پوشش دارند اما شرکت دیگر هم مانند سامان و تعاون را هم بررسی کنید.

سارا
20 آذر 1400

فریز کردن تخمک پوشش بیمه درمانی دارد!؟

  کارشناس بیمه
  28 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، بیمه های تکمیلی چنین چیزی را پوشش نمی دهند

محمدرضا
07 دی 1400

سلام خانم من بیمه پایه ندارد می خواستم بیمه تکمیلی نازایی بگیرم البته می دانم 9ماه بعد می توانم استفاده کنم آیا دارو ها آی وی اف و زایمان تحت پوشش قرار می گیرند و چطوری می توانم خرید کنم و قیمت اش چند هست البته کلیه ویزیت ها و اعمال جراحی در مرکز خصوصی انجام خواهد گرفت

  کارشناس بیمه
  07 دی 1400

  سلام دوست عزیز
  هزینه های مربوط به IVF پرداخت می کنند،برای خرید بیمه تکمیلی از طریق لینک https://bimeh.com/health
  وارد صفحه بیمه تکمیلی شوید و ثبت نام انجام بدید،برای توضیحات بیشتر با شماره 0214372 تماس حاصل نمایید.

سامان
09 دی 1400

سلام وقت بخیر
بیمه تکمیلی اتیه سازان حافظ دارم.خانمم iui کرده و الان که رفتم کاگزاری دفتر بیمه مدارک تحویل بدم میگن iui توی قرارداتون شاملش جبران هزینه نمی باشد.ولی ivf شامل جبران هزینه میشود!!!!اصن ایجور چیزی امکان داره ؟؟؟!!!هردو اینها جزو خدمات نازایی هستند مگه باید فرقی گذاشته بشه بین اینا؟؟؟!!!.میخواستم بدونم باید چیکار کنم.ممنون

  کارشناس بیمه
  11 دی 1400

  سلام دوست عزیز
  بعضی از بیمه های تکمیلی این پوشش شامل نمی شود ،باز برای اطلاعات بیشتر با واحد خسارت بیمه تکمیلی خود مراجعه کنید

قلیچ
19 دی 1400

سلام مقدار مبلغ پوشش نازایی در بیمه تکمیلی چقدر است؟

  کارشناس بیمه
  19 دی 1400

  سلام دوست عزیز، میزان مبلغ برای پوشش در هر شرکتی بر اساس طرحشان متفاوت است. شما باید اول از همه طرح ها را مشاهده کرده و بعد بر اساس بودجه تان بهترین را انتخاب کنید. برای دریافت مشاوره بهتر با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

فارسی
22 دی 1400

سلام تلویزیون میگه تمامی مراکز تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، میریم اونجا میگن نیستیم بعد بیمه تکمیلی هم خیلی سخت قبول می کنند و صدتا انقلت میارن پزشکشم قبول نمیکنه ما باید چه کار کنیم، ی پرونده ساده برای ما 8 میلیون تومن آب خورده بچه بزرگ کنم اینقدر هزینه هاش نمیشه

  کارشناس بیمه
  22 دی 1400

  سلام دوست عزیز، ما فقط در اینجا جنبه اطلاع رسانی داریم. در خصوص بیمه های تکمیلی بهتر است که قبل از استفاده با شرکت تماس بگیرید.

هانی
06 بهمن 1400

سلام، تعیین جنسیت هم شامل بیمه میشه؟

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خیر جنسیت را نمی توان بیمه کرد.

فاطمه
28 بهمن 1400

آزمایش و سونوگرافی مربوط به فریز کردن تخمک رو بیمه تکمیلی متقبل میشود؟کلا برای کم کردن هزینه فریز کردن تخمک چه بیمه تکمیلی رو انتخاب کنم.راهنمایی لطفا

  کارشناس بیمه
  29 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بعید می دانیم که قبول کنند؛ به ویژه در نوع انفرادی.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید