26 مهر 1400

بیمه اتباع خارجی: پوشش‌ها و خدمات این بیمه برای افغان‌های عزیز

وقتی صحبت از اتباع خارجی می‌شود، ناگهان چهره کارگران پرتلاش و زحمت‎کش افغان در ذهنمان مجسم می‎‌‌شود. ما معمولا این افراد بااراده را در شغل‎های پرخطر دیده‎ایم. افغان‎‌ها اغلب اوقات در کارهای سخت ساختمانی مشغول به کار می‌شوند. پیمانکاران ساختمانی، مدیران کارخانه‌ها و حتی صاحبان باغ‎ها و زمین‎‌‌های کشاورزی کارگران افغان را به کارگران ایرانی ترجیح می‎‌دهند. علاوه‎ بر این خانواده‎ آنها نیز شرایط سختی دارند بطوری‎که در صورت بروز بیماری معمولا نمی‎توانند از پس هزینه‎های درمانی‎شان برآیند. حال سوال این است که قوانین در خصوص بیمه اتباع خارجی چه می‎گوید؟ آیا شما افغان هستید؟ آیا شما کارفرمایی هستید که مایلید حق و حقوق کارگران خود را بشناسید؟ اگر پاسخ شما به هر کدام از این پرسش‎ها مثبت است، این مقاله برای شما نوشته شده است. با ما همراه باشید.

شرایط صدور بیمه اتباع خارجی چیست؟

طبق قوانین کشور، اتباع خارجی نمی‌توانند در ایران مشغول به‌کار شوند. این افراد در صورت داشتن گذرنامه ورود با حق کار مشخص و پروانه کار، می‎توانند از امکان اشتغال برخوردار شوند. بنابراین اتباع خارجی که گذرنامه و پروانه کار ندارند مشمول قانون کار نیستند. آنها همچنین نمی‌توانند از  مزایای بیمه تأمین اجتماعی استفاده کنند. این قانون همچنین مسؤلیتی را برای کارفرمایان و پیمانکاران به‌وجود می‌آورد. طبق این قانون به کارگیری افراد در مشاغل، بدون داشتنِ بیمه حوادثِ اتباع خارجی و بیمه سلامت ممنوع است. اتباع خارجی مقیم ایران، موظفند خود و افراد تحت تکفلشان را بیمه کنند. بیمه‎هایی که برای این افراد بطور مستقیم صادر می‎شود شامل بیمه حوادثِ اتباع خارجی و بیمه سلامت است. البته بیمه مسئولیت کارفرمایان نیز بطور غیر مستقیم می‎تواند اتباع خارجی شاغل را تحت پوشش خود قرار دهد.

بیمه مسؤلیت کارفرما چیست

گاهی در حین کار حوادثی برای کارگران اتفاق می‎افتد که فرد در آن تقصیری ندارد. در این شرایط کارفرما موظف است با توجه به میزان قصورش از کارگر حادثه‌دیده حمایت کند. در این موارد فرقی بین کارگر ایرانی و خارجی نیست. یکی از بیمه‎هایی که در این شرایط به کمک کارفرمایان می‏‌آید؛ بیمه مسؤلیت کارفرما است. کافرمایان می‌توانند با تهیه این بیمه‎نامه، خسارت‌های جانی وارد‌شده به کارکنان‌شان در محیط کار را جبران کنند. منظور از جبران خسارت‌های جانی بیمه‌شده پوشش هزینه‌های پزشکی، پرداخت غرامت فوت و نقص عضو بیمه‌شده است.
انواع بیمه‌نامه‌های مسؤلیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان به شرح زیر است:

 • بیمه‌نامه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان بازرگانی، خدماتی، صنعتی و اداری
 • بیمه‌ مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان ساختمانی
 • بیمه‌نامه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان عمرانی

در بیمه‌ نامه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان، اتباع خارجی به شرط داشتن اقامت، بیمه می‌شوند. همانطور که گفتیم در ایران بیشتر اتباع خارجی در مشاغل ساختمانی مشغول به کار می‌شوند. خطرات احتمالی که همواره کارگران ایرانی و خارجی را تهدید می‎کند از جمله موارد زیر هستند:

 • سقوط کارکنان از ارتفاع
 • سقوط و پرتاب شدن مصالح ساختمانی بر روی کارکنان
 • خفگی کارکنان در هنگام حفر چاه
 • صدمه‌دیدگی در کندن پی و ایجاد پایه ستون‌ها
 • آسیب‌دیدگی اعضاء بدن کارکنان حین کار با بالابر و جرثقیل و تاورکرین و …

بیمه حوادث اتباع خارجی

بیمه حوادث، یکی از انواع بیمه اشخاص است که از زندگی بیمه‌شده حمایت می‌کند. این بیمه، در هر حال بیمه‌شده را در مقابل حوادث 24 ساعته شغلی و غیر شغلی تحت پوشش قرار می‎دهد. فوت، نقص عضو و ازکارافتادگی پوشش‌های اصلی این بیمه‌نامه هستند. اگر فرد بیمه‌شده در اثر حادثه فوت کند شرکت بیمه غرامت فوت را به ذی‌نفعان وی طبق بیمه حوادث پرداخت می‌کند. همچنین در صورتی که بیمه‌شده دچار ازکارافتادگی و نقض عضو شود غرامت تعیین‌شده را دریافت می‌کند. بیمه حوادث همچنین هزینه‌های پزشکی در اثر حادثه، غرامت روزانه بستری در بیمارستان و غرامت روزانه عمومی را پوشش می‎دهد. اتباع خارجی مقیم ایران، در صورتی که شاغل باشند لازم است بیمه حوادث اتباع خارجی را تهیه کنند. این بیمه آنها را در مقابل حوادث ناشی از کار تحت پوشش قرار می‎دهد. شما می‌توانید از طریق دفاتر وکالت اقدام به تهیه بیمه حوادث اتباع خارجی کنید. این بیمه‌نامه پوشش‎های مختلفی را ارائه می‎دهد.

مدارک لازم جهت دریافت خسارت ناشی از حوادث

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه، به پوشش‎های بیمه بستگی دارد. بیمه‌گزاران برای دریافت هزینه‎های پزشکی خود، لازم است مدارک زیر را به شرکت بیمه تحویل بدهند:

 • اصل گواهی بیمه
 • کپی برابر اصل مدارک شناسایی (شامل پاسپورت و شناسنامه)
 • کپی برابر اصل گزارش حادثه توسط پلیس
 • اصل مدارک پزشکی

در صورتی که بیمه‌شده در اثر حادثه فوت کند لازم است ذی‌نفعان بیمه‌نامه، مدارک زیر را به شرکت بیمه ارایه دهند تا غرامت فوت را دریافت کنند:

 •  اصل گواهی بیمه
 • فتوکپی برابر اصل شناسنامه باطل‌شده متوفی و گواهی پزشکی قانونی
 • کپی برابر اصل گزارش حادثه
 • کپی برابر اصل مدارک پزشکی و بیمارستانی
 • فتوکپی برابر اصل رونوشت فوت، جواز دفن، گزارش معاینه جسد و برگه انحصار وراثت
 • کپی برابر اصل شناسنامه تمامی ورّاث بیمه‌نامه

طرح بیمه سلامت برای اتباع خارجی

طرح بیمه سلامت برای اتباع خارجی، یک طرح بیمه درمانی ملی ا‎ست که طی یک قرارداد سه جانبه منعقد شده است. سازمان‎های درگیر در این طرح به شرح زیر می‎باشند:

 1. سازمان بیمه سلامت
 2. اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور
 3. نمایندگان پناهندگان سازمان ملل متحد

طبق این توافق سازمان خدمات درمانی، اتباع خارجی را تحت پوشش قرار می‌دهد. همانطور که در بالا گفته شد فقط افراد دارای کارت آمایش و هویت می‌توانند از آن بهره‌مند گردند. بیمه سلامت اتباع خارجی، یک طرح بیمه خانوادگی‎ است. بدین معنی که تمامی اعضای خانواده باید در آن ثبت‌نام کنند. برای افرادی که در طرح بیمه سلامت ثبت‌نام نموده‌اند، هزینه‎هایی مانند بستری در بیمارستان و هزینه‌های خدمات پاراکلینیکی/سرپایی مانند: هزینه ویزیت، دارو، آزمایش و رادیولوژی در بیمارستان‌های مشخصی تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

این بیمارستان‌ها شامل بیمارستان‎های دولتی وابسته به وزارت بهداشت یا سایر بیمارستان‎های طرف قرارداد با سازمان بیمه سلامت ایران می‌باشد. در صورت مراجعه به بیمارستان‎ها، قبل از دریافت هر گونه خدماتی مطمئن شوید که آنجا، دفترچه بیمه سلامت شما را می‌پذیرد. در غیر این‎صورت ممکن است این خدمات در سایر بیمارستان‎ها تحت پوشش بیمه قرار نگیرد.

هزینه ثبت‌نام در طرح بیمه سلامت اتباع خارجی مصوب 1400

هزینه حق بیمه ثبت‌نام در طرح بیمه سلامت برای پناهندگان بسته به گروهی که در آن قرار می‌گیرید متفاوت است:
1. اتباع خارجی آسیب‌پذیر: افراد این گروه بر اساس ارزیابی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی رده‎بندی می‎شوند. آنها در هنگام ثبت‌نام سالانه کارت آزمایش، به عنوان آسیب‌پذیر ثبت شده‌اند.افراد دارای بیماری خاص و خانواده‎شان نیز در این دسته قرار می‎گیرند. منظور از بیماری خاص مواردی شامل: هموفیلی، تالاسمی، دیالیز، پیوند کلیه و ام اس است. برای اتباع آسیب‌پذیر، حق بیمه جهت ثبت‌نام در این طرح به طور کامل توسط کمیساریا عالی سازمان ملل متحد پرداخت شده است. این گروه، فقط لازم است هزینه سالانه امور اداری، از جمله صدور دفترچه بیمه سلامت را بپردازند. هزینه این دفترچه به ازای هر نفر، حدود ۸۰،۰۰۰ ریال است. این دفترچه بدون در نظر گرفتن زمان ثبت‌نام، به مدت ۱۲ ماه اعتبار دارد.

2. پرداخت‎کنندگان حق بیمه: اتباعی که در لیست افراد آسیب‌پذیر نیستند، برای ثبت‌نام در طرح بیمه سلامت می‌بایست حق بیمه را پرداخت نمایند. در حال حاضر برای هر نفر، هزینه ماهانه یک میلیون و ۳۱۵ هزار ریال (پانزده میلیون و  ۷۸۰،۰۰۰ هزار ریال برای ۱۲ ماه) می‌باشد. در طرح بیمه سلامت امکان ثبت‎نام برای مدت زمان کمتر از دوازده ماه امکان پذیر نیست. شما باید حق بیمه همه‎ی افراد خانواده‎تان را نیز برای ۱۲ ماه کامل بپردازید. همچنین لازم است برای صدور دفترچه طرح بیمه سلامت به ازای هر نفر مبلغ ۸۰ هزار ریال پرداخت شود. این دفترچه از زمان صدور 12 ماه اعتبار دارد.

آیا در لیست اتباع خارجی آسیب‌پذیر قرار گرفته‎ام؟

برای اینکه بفهمید در لیست اتباع خارجی قرار دارید یا خیر لازم است به نزدیکترین مرکز پیشخوان مراجعه کنید. اگر نام شما درآن لیست باشد، شما به عنوان یک تبعه خارجی آسیب‌پذیر تلقی می‌شوید. در اینجا می‌توانید لیست دفاتر اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی و دفاتر اداره کل بیمه سلامت در سراسر کشور را مشاهده نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت‎نام بیمه سلامت

شما می‎توانید برای ثبت‌نام در طرح بیمه سلامت، به نزدیکترین دفتر پیشخوان محل سکونت خود مراجعه نمایید. تنها حضور سرپرست خانوار در هنگام ثبت‌نام الزامی ا‎ست. در ضمن لازم است سرپرست خانوار مدارک مورد نیاز مربوط به همه اعضای خانواده را به همراه داشته باشد.
مدارک ذیل برای ثبت‌نام هر یک از اعضای خانواده الزامی است:

 • اتباع افغانستانی: کارت معتبر آمایش یا برگه تردد معتبر
 • اتباع عراقی: کارت هویت معتبر
 • یک قطعه عکس از هر یک از اعضای خانواده (۳ در ۴)
 • داشتن کارت بانکی جهت پرداخت در محل یا رسید بانکی مبنی بر پرداخت هزینه‌های مربوطه (مانند: حق بیمه/ هزینه اداری و چاپ هر دفترچه بیمه)

شما می‎توانید اطلاعات کامل مورد نیاز خود درباره طرح بیمه سلامت اتباع خارجی را در  سوالات متداول پیرامون بیمه سلامت برای پناهندگان بیابید

همچنین اگر در مورد بیمه اتباع خارجی سوال یا ابهامی دارید نگران نباشید. سوالتان را برای ما در کادر زیر بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند. همچنین می‌توانید تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
11 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

سرانه درمان چیست+ مبلغ سرانه درمان بیمه سلامت و تامین اجتماعی1400

مبلغ سرانه درمان بیمه سلامت، تامین اجتماعی و بیمه مشاغل آزاد را در این مقاله بخوانید!

10 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

تاریخچه بیمه در جهان و ایران + اهمیت به وجود آمدن بیمه

بیمه چگونه به وجود آمد؟ چرا بیمه صنعت مهمی است؟ تاریخچه بیمه در ایران و جهان را در این مقاله بخوانید!

09 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

شکایات بیمه مرکزی و نحوه ثبت شکایت در سامانه بیمه مرکزی

مراحل ثبت شکایات از طریق سامانه بیمه مرکزی و زمان رسیدگی بیمه مرکزی را در این مقاله بخوانید!

08 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

لیست بیمه تامین اجتماعی چیست و چگونه باید آن را ارسال کرد؟

آموزش گام به گام ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی که کارفرمایان باید بدانند.

07 آذر 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه+ دستورالعمل مشاهده اعتبار بنزین

جدول سهمیه بنزین هر یک از وسایل نقیله مانند سرویس مدارس، خودرو شخصی، اتوبوس، ون، وانت و... را در این مقاله مشاهده کنید.

05 آذر 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

سامانه درمان الکترونیک (سدا): خدمتی از بیمه ایران برای دریافت سوابق هزینه‌ درمان

نحوه ثبت نام در سدا، یکی از سامانه‌های خدماتی درمان بیمه ایران و مزایای استفاده از آن را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید