19 فوریه 2024

شرایط پوشش بیمه بدنه کامپیوتر خودرو (ECU) چیست؟

آیا تا به حال در مورد بیمه بدنه کامپیوتر خودرو شنیده‌اید؟ وجود وسایل مختلف و ارزشمند ماشین، بیش از پیش سارقان را برای سرقت‌های مختلف از خودروها وسوسه می‌کند. یکی از چشمگیرترین قطعات برای دزدان خودرو، کامپیوتر یا ECU ماشین است. همه ما به‌صورت شبانه روزی نمی‌توانیم از ماشین‌هایمان در برابر سرقت‌های احتمالی مراقبت کنیم. به همین خاطر می‌بایست تلاش حداکثری خود را مبنی بر افزایش امنیت وسیله نقلیه‌مان انجام دهیم. خرید بیمه بدنه کامپیوتر خودرو یکی از بهترین شیوه‌هایی است که می‌توان از آن بهره لازم را برد.

یکی از بهترین راه‌کارها برای افزایش امنیت در کنار مواظب خودمان و بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه است. بیمه بدنه دارای پوشش‌های اصلی و فرعی بسیاری است که یکی از آنها بیمه بدنه کامپیوتر خودرو یا ECU  است. اما آیا همه افراد می‌توانند از پوشش بیمه بدنه کامپیوتر خودرو ECU استفاده کنند؟ یا اینکه اصلاً برای داشتن چنین پوششی افراد ملزم به پرداخت هزینه بیشتری هستند یا خیر؟! برای پاسخ به این سؤالات و آشنایی بیشتر با بیمه بدنه کامپیوتر خودرو تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

ECU یا کامپیوتر خودرو چیست؟

کامپیوتر ماشین یا ECU یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر ماشین انژکتوری است که مسئولیت‌های مهمی مانند کنترل الکترونیکی و هماهنگی بخش‌های گوناگون ماشین را بر عهده دارد. علاوه بر ارزشمندی این قطعه، نبود یا خرابی آن می‌تواند کارکرد کلی ماشین را با مشکل روبرو کند.

اهمیت وجود کامپیوتر خودرو چیست؟

همان‌طور که گفتیم این قطعه بسیار ارزشمند است و وجود پوشش بیمه بدنه کامپیوتر ECU، تأیید کننده این موضوع است، شاید برای‌تان سؤال باشد که اصلاً اهمیت وجود و سلامت این قطعه چیست و چرا باید آن را تحت پوشش بیمه بدنه درآوریم؟

وجود این قطعه آنجایی از همیشه حیاتی‌تر می‌شود که متوجه می‌شویم بسیاری از امکانات ایمنی و رفاهی مختلف ماشین، بدون این قطعه به مشکل می‌خورند و توانایی کارکرد درست را از دست می‌دهند. علاوه بر این، این قطعه باعث عیب یابی فوری ماشین نیز می‌شود. از دیگر اهمیت‌های وجود این قطعه می‌توان به کاهش حداکثری مصرف سوخت و جلوگیری از اتلاف آن اشاره کرد.

بیمه بدنه کامپیوتر خودرو

اهمیت وجود کامپیوتر خودرو برای رفع مشکلات

چرا باید از پوشش بیمه بدنه کامپیوتر خودرو ECU استفاده کنیم؟

هرچقدر که از اهمیت و ارزش این قطعه کوچک بگوییم کم است. این قطعه شاید سایز و اندازه بسیار کوچکی داشته باشد، اما در عین حال از ارزش ریالی و مادی بسیار بالایی برخوردار است. همین تفاسیر، این قطعه را به یک هدف مناسب برای سرقت تبدیل می‌کند.

استفاده از بیمه بدنه کامپیوتر یا ECU برای چه ماشین‌هایی توصیه می‌شود؟

وجود پوشش های بیمه بدنه از جمله کامپیوتر خودرو، برای تمامی خودروهای خارجی و داخلی واجب است. در این میان ماشین‌هایی به چشم می‌خورند که دارای آمار سرقت بیشتری در مورد این قطعه هستند. از مهم‌ترین خودروهایی که سارقان علاقه بیشتری به سرقت کامپیوتر آن‌ها دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پژو 206
 2. سمند
 3. پژو پارس
 4. زانتیا

سرقت کامپیوتر ماشین‌ها زمان بر نیست و سارقین می‌توانند این قطعه ارزشمند و کلیدی را در زمانی حدود 2 یا 3 دقیقه بدزدند. این کار بین سارقین دارای محبوبیت بسیار بالایی است؛ چرا که آن‌ها در زمانی بسیار کم، حداقل 2 یا 3 میلیون تومان به جیب می‌زنند.

مهم‌ترین عواقب خرابی کامپیوتر اتومبیل

این قطعه یکی از اساسی‌ترین و ارزشمندترین قطعات هر ماشین است که نبود آن می‌تواند منجر به وجود آمدن مشکلات و ایرادات زیر شود:

 • عدم اتصال دیاگ به قسمت کامپیوتر
 • مشکلات پیاپی موتور ماشین برای روشن شدن
 • به وجود آمدن عیب در سنسورهای موتور
 • نابودی چراغ چک
 • به مشکل خوردن پدال برقی گاز
 • خرابی قسمت بنزین ماشین و پمپ آن
 • روشن نشدن رله‌های مختلف موتور

قیمت تعویض ECU ماشین چقدر است؟

یکی از دلایلی که ما توصیه می‌کنیم از پوشش بیمه بدنه کامپیوتر خودرو استفاده کنید قیمت آن است! هم قیمت خرید و هم قیمت تعویض آن گران است. با نگاهی اجمالی به بازار می‌توان متوجه شد که هزینه تعویض این قطعه در حال حاضر چقدر آب می‌خورد. اگر روزی روزگاری خواستید برای تعویض این قطعه وارد عمل شوید، بهتر است بدانید که دست کم حدود 3 میلیون هزینه روی دست شما خواهد گذاشت.

تهیه پوشش بیمه بدنه کامپیوتر خودرو ECU

طبق قوانین بیمه مرکزی، بیمه بدنه دارای دو دسته اصلی پوشش بنام‌های اصلی و فرعی است. پوشش بیمه بدنه کامپیوتر یا ECU یکی از انواع پوشش‌های اضافی است که در دسته پوشش سرقت در جای قطعات ماشین قرار دارد. در پوشش سرقت بخش قطعات ماشین در بیمه بدنه، خسارت‌های وارد شده به قطعاتی مانند باطری، ضبط، کامپیوتر و … جبران می‌شود.اگر نیاز به اطلاعات بیشتر درباره بیمه بدنه داشتید، می‌توانید به راهنمای بیمه بدنه مراجعه نمایید.

زمانی که برای جبران خسارت دزدی کامپیوتر به شرکت بیمه مراجعه می‌کنید، شما به وجود فاکتور نیاز نخواهید داشت. اما برای لوازمی مانند باتری، رینگ یا لاستیک ارائه فاکتور به شرکت بیمه الزامی است.

خرید بیمه بدنه کامپیوتر خودرو

پوشش بیمه بدنه کامپیوتر خودرو ECU را همین امروز خریداری کنید

پوشش‌های اصلی و فرعی بیمه بدنه

بیمه بدنه‌ای که خریداری می‌کنید در دو دسته خطر اصلی و فرعی به جبران خسارات می‌پردازد:

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه

موارد مختلفی وجود دارند که در دسته بندی پوشش اصلی بیمه بدنه قرار دارند. به عنوان مثال هنگامی که خودرو به‌صورت کلی دزدیده می‌شود و بعد از پیدا شدن، خودرو آسیب دیده باشد، در آن صورت ماشین تحت پوشش اصلی قرار می‌گیرد و خسارت آن جبران می‌شود. پوشش‌های اصلی بیمه بدنه به شرح زیر هستند:

 • حادثه، تصادف و سقوط
 • آتش سوزی، انفجارها و رعد و برق
 • بیمه سرقت خودرو به طور کامل
 • خسارت‌های وارد شده به لوازمی مانند باطری و لاستیک
 • خسارت‌های وارده به ماشین در جریان نجات و انتقال

پوشش‌های فرعی

شما در صورت خرید پوشش‌های فرعی با خیالی راحت‌تر می‌توانید به رانندگی در خیابان و آزادراه‌های مختلف بپردازید، چرا که با خرید آنها میزان امنیت ماشین شما بالاتر می‌رود؛ پوشش‌های فرعی عبارتند از:

 • پوشش ایاب ذهاب
 • بلایای طبیعی
 • شکست شیشه
 • کشیدن میخ
 • نوسانات قیمت
 • پوشش ترانزیت
 • خسارات ناشی از حمل مواد اسیدی و قابل اشتعال

از چه شرکتی پوشش بیمه بدنه کامپیوتر خودرو یا ECU بخریم؟

به‌صورت کلی تمامی شرکت‌های بیمه دارای این پوشش می‌باشند، اما در جزییات و میزان فرانشیز بیمه بدنه متفاوت هستند. برای خرید و اطلاع از قیمت بیمه بدنه خودرو با بهترین شرایط و همراه پوشش‌های اضافی مانند پوشش کامپیوتر خودرو بهتر است ابتدا شرایط هر شرکت بیمه را بررسی کنید و بعد خرید خود را نهایی کنید. بهترین شرکت‌هایی این پوشش را ارائه می‌دهند به شرح زیر هستند:

 • بیمه رازی
  این شرکت در زمان سرقت کامپیوتر ماشین، تا 3 میلیون خسارت را جبران می‌نماید. ( حدود 3 درصد ارزش سرمایه بیمه شده)
 • بیمه پاسارگاد
  شرکت پاسارگاد در زمینه سرقت ECU ماشین سه طرح مختلف دارد که با توجه به شرایط خود، می‌توانید بهترین را خریداری کنید.
 • بیمه آسیا
  بیمه بدنه آسیا نیز در زمینه سرقت کامپیوتر ماشین، تا 3 میلیون به جبران خسارت می‌پردازد.
 • بیمه کارآفرین
  در بیمه کارآفرین نیز سرقت کامپیوتر تا هشت درصد ارزش واقعی ماشین قابل جبران است.
 • بیمه البرز
  بیمه بدنه البرز هم به جبران خسارت تا حدود 50 درصد ارزش واقعی قطعه خودرو می‌پردازد.

خرید بهترین بیمه بدنه با پوشش کامپیوتر

اگر می‌خواهید بیمه بدنه‌ای را بخرید که ضمن داشتن شرایط و هزینه مناسب، دارای پوشش کامپیوتر خودرو باشد بهتر است ابتدا وارد صفحه خرید بیمه بدنه شوید، بعد از آن به بررسی و مقایسه شرایط شرکت‌های مختلف بپردازید. با این کار می‌توانید بیمه‌ای بخرید که به بهترین نحو امنیت شما را بالا ببرد. پوشش بیمه بدنه کامپیوتر ECU همانند دیگر پوشش‌های بیمه بدنه در بسیاری از شرایط می‌توانند ناجی شما باشد.

شما در هر ساعت از شبانه روز در هر شرایطی می‌توانید علاوه بر بیمه بدنه، استعلام بیمه شخص ثالث خود را از بیمه دات کام در کوتاه ترین زمان ممکن و بصورت آنلاین انجام دهید. همچنین برای اطلاع از وضعیت بیمه بدنه اقساطی نیز می‌توانید مقاله مربوطه را بخوانید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید