۰۵ آذر ۱۴۰۲

پژو ۲۰۶: خودرویی پرفروش در ایران و جهان

هر کس در هر جای دنیا با هر سلیقه‌ای که در انتخاب خودرو داشته باشد، حتماً یکی از ماشین‌های ۲۰۶ را حداقل یکبار در خیابان دیده است. پژو ۲۰۶ با ظاهر جالبش، خصوصیاتی دارد که آن را در زمان خود، تبدیل به خودروی خاص و پرفروشی کرد. در ایران، ماشین ۲۰۶ از محبوبیت بالایی خصوصاً در بین جوانان برخوردار است. اما ایده پژو ۲۰۶ چگونه شکل گرفت و دلیل محبوبیت آن چه بود؟ مشخصات فنی پژو ۲۰۶ چیست؟ ۲۰۶ ساخت کدام کشور است؟ پژو ۲۰۶ چه سالی وارد ایران شد؟ اولین مدل ۲۰۶ در ایران کدام بود؟ طراحی ۲۰۶ چه خصوصیاتی داشت؟ داخل ماشین ۲۰۶ دارای چه خصوصیاتی بود؟ با ماه همراه باشید تا ماشین پژوه ۲۰۶ را با هم بررسی کنیم.

سیری در تاریخ پژو ۲۰۶

پژو ۲۰۶، یک ماشین سوپرمینی است که توسط شرکت خودروسازی فرانسوی، یعنی پژو، از سال ۱۹۹۸ ساخته شده است. اوایل دهه ۹۰ میلادی، پژو تصمیم گرفت، مدل ۲۰۵ خود را با مدلی دیگر جایگزین کند ولی نمی‌خواست این جایگزینی به صورت مستقیم انجام شود.

پژو قصد داشت با معرفی یک اتومبیل سوپرمینی و حتی کوچکتر از ۲۰۵، کم کم این خودرو را از رده خارج کند؛ چون تولید این ماشین دیگر به لحاظ اقتصادی سودمند نبود. این مدل جدید، یعنی پژو ۱۰۶ سال ۱۹۹۱ به بازار عرضه شد. پژو به این خیال بود که این ۱۰۶ و مدلی که دو سال بعد به جای ۳۰۹ معرفی شد، یعنی پژو ۳۰۶، دست مردم را برای انتخاب باز می‌گذارند و فروش خوبی خواهند داشت و در این صورت می‌تواند کم کم ۲۰۵ را کنار بگذارد. ولی این نقشه عملی نشد. چون در آن زمان خودروهای رقبا مانند فورد فیستا و پولوی فولکس واگن، خیلی خوب فروخته می‌شدند و حتی محبوب‌تر هم شدند.

سال ۱۹۹۴ ژاک کالوت مدیر پژو، طرح معرفی ماشین جدید یعنی ۲۰۶ را تأیید کرد و قرار شد تا سال ۹۷ آن را روانه بازار شود. ۶ ماه بعد این طراحی به سرانجام رسید. در نهایت پژو ۲۰۶ در سال ۱۹۹۸ با تأخیر به بازار عرضه شد.

با معرفی مدل ۲۰۷ پژو اعلام کرد که مدل ۲۰۶ را همچنان تا سال ۲۰۱۰ تولید خواهد کرد. در سال ۲۰۰۸، ۲۰۶ ده ساله پرفروش‌ترین خودروی پژو در تمام زمان‌ها بود. سال ۲۰۱۰ پایانی بود بر سری ۰۶ محصولات پژو.

مشخصات پژو ۲۰۶ در طول زمان

با معرفی پژو ۲۰۶ در سال ۱۹۹۸ این خودرو به صورت هاچ بک سه در و پنج در به بازار عرضه شد که دارای موتورهای بنزینی ۱.۱ ، ۱.۴ و ۱.۶ لیتری و یک موتور دیزلی ۱.۹ لیتری بود. از نظر مهندسی، ۲۰۶ پلتفرم ۱۰۶ را نداشت و کاملاً ماشین جدیدی بود. این خودرو که در مولهاوس فرانسه و رایتون انگلیس ساخته می‌شد، به دلیل ظاهر جذاب و به صرفه بودن، به سرعت به محبوبیت رسید.

یک‌سال بعد، یعنی سال ۹۹، پژو مدل ۲۰۶ GTi با موتور ۲ لیتری و سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت را رونمایی کرد و در سال ۲۰۰۳ نیز ۲۰۶ RC بود که به عنوان جدیدترین مدل در خط تولید پژو قرار گرفت.  شتاب ۰-۱۰۰ این اتومبیل ۷.۴ ثانیه بود و سرعت آن تا ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسید و دارای ۱۸۰ اسب بخار قدرت بود.

سال ۲۰۰۱ دو مدل دیگر از ۲۰۶ تولید شد؛ ۲۰۶ CC که کوپه قابل تبدیل بود با سقف فولادی تاشو و ۲۰۶ SW که استیشن واگن بود. نسخه چهار در ۲۰۶ هم توسط شرکت ایران خودرو در سال ۲۰۰۵ معرفی شد که در کشور ایران، آفریقای شمالی، چین، روسیه و بلغارستان عرضه می‌شود. پژو ۲۰۶ SD که مدل سدان این اتومبیل است نیز در ایران شکل گرفت و به کشورهای دیگر صادر شد.

پژو ۲۰۶ ثابت کرد که خودروی محبوبی است به طوری‌که در سال‌های بین ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ پرفروش‌ترین اتومبیل اروپا بود. مدل XR با موتور ۱.۴ لیتری محبوب‌ترین مدل این ماشین به شمار می‌رود.

مدل‌های ماشین ۲۰۶

ماشین ۲۰۶ تا کنون در مدل‌های مختلفی عرضه شده است. این مدل‌ها شامل موارد زیر است:

 • هاچ‌بک سه در و پنج در
 • واگن استیشن (SW)
 • کوپه روباز (CC)
 • جی تی آی سه در (GTi)
 • RC سه در یا جی تی آی ۱۸۰
 • سدان (SD)
 • سیتروئن سی ۲
 • +۲۰۶

۲۰۶ WRC

این خودرو که بر نسخه ۲۰۶ GT توسعه یافته است در مسابقات رالی بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ مورد استفاده قرار می‌گرفت. مجهز به موتور توربوشارژ ۲ لیتری که دارای قدرت ۳۲۵ اسب بخار بود. جعبه دنده آن ۶ سرعته خطی بود.

RC یا GTi 180

این اتومبیل که در انگلستان با نام جی تی آی ۱۸۰ و در سایر نقاط دنیا با نام آر سی عرضه می‌شد، دارای موتور ۲ لیتری EW10J4S بود که می‌توانست تا ۱۷۷ اسب بخار نیرو تولید کند. موتور این خودرو از نوع تنفس طبیعی بود که شتاب ۰-۱۰۰ آن ۷.۳ ثانیه بود و فقط به صورت هاچ‌بک سه در تولید می‌شد.

کوپه سی سی

این ماشین که سقفی تاشو داشت از موتور ۱.۸ لیتری TU5 و یا ۲ لیتری EW10J4 بهره می‌برد. سال ۲۰۰۷ این خودرو با CC 207 جایگزین شد.

 

پژو ۲۰۶ صندوق دار

پژو ۲۰۶ SD صندوق‌ دار

اس دی SD

پنجمین مدل ۲۰۶ که حاصل همکاری مشترک ایران خودرو با پژو فرانسه بود. این خودرو به دلیل کوچک بودن صندوق عقب ۲۰۶، در سال ۲۰۰۶ معرفی شد. ایران راهی بود برای صدور پژو SD به کشورهای ترکیه، روسیه و الجزایر. مدل سدان در تیپ‌های مختلفی توسط ایران خودرو و در بازار داخل عرضه می‌شود.

۲۰۶ پلاس

این اتومبیل که فیس‌لیفتی از ۲۰۶ است، در سال ۲۰۰۹ توسط پژوی برزیل معرفی شد. در اروپا موتورهای ۱.۱ لیتری TU1JP و ۱.۴ لیتری TU3JP بر روی این خودرو قرار دارند. در ایران با تغییراتی، این مدل پژو تحت عنوان پژو ۲۰۷ به بازار عرضه می‌شود. +۲۰۶ از نظر چراغ‌های جلو، سپر، کاپوت، گلگیر و داشبورد تفاوت‌های زیادی با مدل‌های دیگر دارد.

سیتروئن سی ۲

سیتروئن سی تو به صورت اختصاصی برای بازار چین در نظر گرفته شده است.

 

بالاترین رکورد تولید پژو ۲۰۶، مربوط به سال ۲۰۱۲ است؛ در آن سال خط تولیدهای این کمپانی در مجموع، ۸،۳۵۸،۲۱۷ عدد خودروی ۲۰۶ تولید کردند. علاوه بر کارخانه‌های فرانسوی، شرکت‌هایی در انگلیس، ایران، شیلی، کلمبیا، آرژانتین، برزیل، اروگوئه و چین، بر چنین میزان تولیدی تأثیرگذار بوده‌اند. این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که مشخصات پژو ۲۰۶ چقدر در آن زمان جذاب بوده و همه را شگفت زده کرده است.

پژو ۲۰۶ در ایران

شرکت ایران خودرو، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های پژو ۲۰۶ در جهان است که تولید این اتومبیل را از سال ۸۰ شمسی شروع کرد. این شرکت ابتدا مدل ۲۰۵ را عرضه می‌کرد در سال ۸۰ آن را متوقف کرده و ۲۰۶ را جایگزین آن کرد.

ایران خودرو در سال ۸۴ یک مدل جدید از ۲۰۶ را در نمایشگاه خودرو فرانکفورت معرفی کرد. این مدل ۲۰۶ صندوقدار یا ۲۰۶ اس دی بود و با همکاری ایران خودرو و پژو فرانسه به ۳۹ کشور دیگر صادر شد.

۲۰۶ از معدود اتومبیل‌هایی بود که در زمان ورودش به کشور، خودرویی قدیمی در دنیا به حساب نمی‌آمد. این ماشین دارای شش تیپ مختلف است که در ادامه هر کدام از تیپ‌ها را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم.

همچنین پژو ۲۰۶ توانسته ۳ ستاره ایمنی خودرو را از آن خود کند.

معرفی تیپ‌های پژو ۲۰۶

ایران خودرو از ابتدای فعالیتش برای تولید ماشین ۲۰۶، شش تیپ از این خودرو را عرضه کرده است. در زیر به معرفی اجمالی این شش تیپ می‌پردازیم.

تیپ ۱ خودرو ۲۰۶

این تیپ اولین تیپ از پژو ۲۰۶ بود که در ایران عرضه شد و دیگر تولید نمی‌شود. فرمان این تیپ از مدل دو شاخه و مانند فرمان محصولات قدیمی‌تر یعنی پژو ۲۰۵ و ۴۰۵ است. نمایشگر بالای داشبورد آن فقط قابلیت نمایش ساعت را دارد. سیستم صوتی فابریک آن از نوع نوار کاستی می‌باشد. موتور TU3 1.36 لیتری که توان تولید ۷۵ اسب بخار دارد بر روی این ماشین قرار گرفته است. دنده این خودرو دستی MA5 است.

تیپ ۲ ماشین ۲۰۶

این تیپ ارتقایافته تیپ ۱ است که همچنان تولید می‌شود. فرمان جدید سه شاخه، سیستم صوتی پخش‌کننده CD و نمایشگر تایپ آ که علاوه بر ساعت، تاریخ، اطلاعات سیستم صوتی و هشدارهایی درباره نقص فنی خودرو ارائه می‌دهد از جمله تغییرات این تیپ نسبت به تیپ ۱ است.

تیپ ۳ پژو ۲۰۶

این تیپ به گونه‌ای ترکیبی از تیپ ۲ و ۵ است. به لحاظ فنی مشابه تیپ ۲ و از نظر امکانات رفاهی مانند تیپ ۵ است. موتور TU3 و جعبه دنده ۵ سرعته از ویژگی‌های فنی این تیپ است.

استعلام بیمه بدنه

تیپ ۴ پژو ۲۰۶

تیپ ۴ پژو به دلیل این‌که قطعات آن به ایران وارد می‌شد و ایران خودرو فقط آن را مونتاژ می‌کرد، نادرترین تیپ ۲۰۶ است. این تیپ دارای دنده اتوماتیک است و موتور TU5 دارد و به لحاظ رفاهی هم مشابه تیپ ۵ است.

تیپ ۴ ۲۰۶، دارای سنسور باران، محفظه مخفی زیر داشبود و تودوزی متفاوتی است. نقطه ضعف این خودرو عدم تعویض دنده به صورت دستی می‌باشد.

تیپ ۵ پژو ۲۰۶

محبوب پرفروش. مجهز به موتور TU5 که توانایی تولید ۱۰۵ اسب بخار قدرت و گشتاوری معادل ۱۴۷ نیوتن‌متر دارد. این خودرو به دلیل مصرف سوختی که پایین‌تر از تیپ ۶ است و موتور قوی‌تر از تیپ ۲ به محبوبیت بالایی رسیده است.

آینه بغل‌های برقی مجهز به هیتر، شیشه‌های برقی عقب، تهویه خودکار با نمایشگر دیجیتال، بلندگوی درهای عقب، ۲ تیوتر در جلو و پشت سری صندلی‌های عقب با قابلیت تنظیم ارتفاع و فلاپ همرنگ بدنه از جمله امکانات رفاهی تیپ ۵ است که در تیپ ۳، ۴ و ۶ نیز وجود دارد.

تیپ ۶ ماشین ۲۰۶

ماشین ۲۰۶ تیپ ۵، دارای جعبه دنده AL4 است و دو حالت رانندگی اسپرت و برفی دارد. این مدل وزن سنگین‌تری دارد و جعبه دنده آن ۴ سرعته است. اگر کلمه اسپرت ۲۰۶ را شنیدید، بیشتر منظور این مدل است.

 

پژو ۲۰۶

ماشین پژو ۲۰۶ و امکانات آن

بیمه شخص ثالث پژو ۲۰۶

همان‌طور که می‌دانید، بیمه شخص ثالث از اقلام ضروری برای هر اتومبیلی است. قیمت بیمه شخص ثالث، به مواردی گوناگونی از جمله  نوع خودرو، برند و دیگر موارد، بستگی دارد. توصیه می‌کنیم که حواستان به تمدید بیمه شخص ثالث پژو ۲۰۶ باشد. بیمه دات کام یک سامانه آنلاین خرید بیمه است که امکان مقایسه انواع بیمه را برای شما فراهم کرده است. راهنمای بیمه شخص ثالث هم برای شما عزیزان گردآوری شده است تا اگر ابهامی در مورد این بیمه‌نامه دارید، با خواندن آن برطرف شود.

استعلام بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه پژو ۲۰۶

بعد از بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه یکی از بیمه‌‌نامه‌های پرطرفدار بین رانندگان است. چرا که با بالا رفتن هزینه‌های خودرو و قطعات پژو ۲۰۶، رانندگان ترجیح می‌دهند برای امنیت خاطر خود بیمه بدنه برای ماشین خود تهیه کنند. برای همین هم توصیه ‌می‌شود بعد از خواندن راهنمای بیمه بدنه و آشنایی با تمامی پوشش‌های آن، اقدام به خرید بیمه بدنه پژو ۲۰۶ کنید.

 

 • + ویژگی‌های پژو 206 چیست؟
 • + معایب ماشین 206 چیست؟
 • + موتور خودروی 206 چیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید