11 دی 1401

وانت پراید: مشخصات فنی و ویژگی‌های ایمنی پراید 151

برای توقف تولید پیکان وانت، جای خالی یک وانت شهری حس می‌شد. به همین دلیل شرکت سایپا تصمیم گرفت، وانت پراید را با نام سایپا 151 تولید کند. این اولین بار در کشور ما نبود (و نخواهد بود) که از یک مدل خودرو، مدل‌های مختلف و از جمله وانت بار آن نیز تولید می‌شد. پیش از این، مدتی پس از تولید پیکان، پیکان وانت نیز وارد خط تولید شده‌بود و حالا نوبت پراید بود که وانت خود را داشته‌باشد. این وانت کوچک و جمع و جور برای حمل بار تا 500 کیلوگرم مناسب است. با ما همراه باشید تا با تاریخچه و مشخصات این محصول سایپا، یعنی پراید151 بیشتر آشنا شوید.

پراید وانت سایپا 151 تولید می‌شود

شرکت سایپا از سال 1372 شمسی، اقدام به تولید خودروی سواری پراید کرد و آن را به فرم‌های سدان و هاچ‌بک در اختیار مشتریان قرار داد. سال 92 فرصتی دست داد تا سایپا، وانت سبک شهری خود یعنی پراید وانت سایپا 151 را روانه بازار کند.

وانت پراید

طراحی ظاهری وانت پراید

پراید وانت چقدر بار می‌برد؟

ظرفیت بار پراید وانت 151 چقدر است؟ این خودرو که بر پلتفرم X100 سایپا قرار دارد، فرم وانت پراید معروف سایپا است و با نام‌های پرایدوانت، سایپا 151 و وانت کارا شناخته می‌شود. این خودرو وزنی معادل 900 کیلوگرم دارد و می‌تواند تا 500 کیلوگرم بار حمل کند. هر چند 500 کیلوگرم میزان کمی است ولی برای حمل بارهای سبک شهری کفایت می‌کند. تحمل وزن بار پراید وانت درصورتی که از تجهیزات درست و سالم استفاده کنید قابل ارتقا نیز است. سایپا از سال 99 مدل پراید151 آپشنال یا پلاس را هم به خط تولید خود اضافه کرده‌است.

طراحی خارجی پراید وانت سایپا 151

سایپا ۱۵۱ از لحاظ طراحی خارجی شبیه پراید است. قسمت جلو که دقیقاً همان طراحی پراید را دارد. در قسمت عقب، به دلیل حذف صندلی‌های عقب و قرار دادن بخش حمل بار تفاوت‌هایی با پراید داراست. کابین کوچک وانت پراید فضا به اندازه دو سرنشین دارد و لاستیک زاپاس هم در پشت صندلی‌ها قرار گرفته‌است. ستون B پراید 151 نسبت به سایپا 131 پهن‌تر شده و یک قطعه پلاستیکی مشکی روی این ستون قرار داده شده‌است.

درب قسمت بار دارای اهرم‌های مکانیکی در دو طرف نیست؛ بلکه یک دستگیره مانند دستگیره درهای جلو در وسط درب بخش بار قرار دارد. درب باک هم نسبت به پراید 131 که در بخش عقبی قرار داشت، به میانه‌های بدنه منتقل شده و چراغ‌های عقب به صورت عمودی نصب شده‌اند.

سایپا 151 معمولی و آپشنال در ظاهر شبیه به هم هستند با این تفاوت که در قسمت بدنه برای مدل آپشنال یا پلاس از طرح‌های گرافیکی استفاده شده‌است. علاوه بر این، سایپا 151 آپشنال دارای رول بار، لاینر یا همان کفپوش بخش حمل بار و کانوپی نیز می‌باشد.

انواع پراید وانت

تفاوت وانت پراید آپشنال با معمولی چیست؟ انواع پراید وانت 151 کدامند؟ به صورت کلی پراید وانت در دو نوع تولید و به فروش می‌رسد یکی وانت 151 آپشنال است و دیگری معمولی. پراید وانت دارای آپشن‌هایی است که در پراید وانت معمولی وجود ندارند:

 • زیرپایی سه بعدی
 • کفپوش اتاق بار
 • آینه برقی راهنمادار
 • سنسور دنده عقب

 

 • دوربین دنده عقب
 • رینگ های اسپرت
 • رول بار
 • مولتی مدیا

این گوشه‌ای از تفاوت‌های پراید وانت آپشنال در برابر پراید وانت معمولی است. وجود این آپشن‌ها باربری و رانندگی را بیش از پیش راحت‌تر و لذت‌بخش تر می‌کند و به همین خاطر پیشنهاد ما خرید خرید پراید وانت آپشنال است.

طراحی داخلی و امکانات

به لحاظ داخلی، سایپا 151 دقیقاً همان فضای پراید یا سایپا 141 را تداعی می‌کند. همان داشبورد با پلاستیک خشک و آزاردهنده در این وانت پراید هم دیده می‌شود. با این تفاوت که صندلی‌های عقب حذف شده و لاستیک زاپاس در پشت صندلی‌ها قرار داده شده‌است.

سایپا ۱۵۱

تصویری از نمای داخلی وانت پراید

 

امکانات سایپا 151 شامل موارد زیر است:

 • آینه‌های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم از داخل
 • سیستم هشداردهنده ضد سرقت و ایموبیلایزر
 • کیسه هوای راننده و سرنشین جلو
 • ترمز ضد قفل
 • چراغ جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور
 • چراغ عقب مجهز به مه‌شکن

 

 • کمربند ایمنی با قابلیت تنظیم ارتفاع
 • کولر
 • برف پاک‌کن جلو با دور قابل تنظیم
 • چراغ هشداردهنده عیب موتور
 • درب باز‌کن باک از داخل
 • فرمان با قابلیت تنظیم ارتفاع
 • قفل مرکزی
 • ساعت دیجیتال

البته نوع آپشنال یا پلاس سایپا 151 به غیر از موارد فوق دارای سیستم مولتی مدیا و دوربین دید از عقب، رایو پخش + USB، سیستم هشداردهنده موانع دنده عقب، صندلی چرم و تریم داخلی مشکی، زیرپایی سه بعدی و آینه‌های جانبی برقی می‌باشد.

آیا فرمان پراید وانت هیدرولیک است؟

بله، فرمان ماشین پراید وانت دارا فرمان هیدرولیک است و حداقل دارای شعاع چرخش 4.55 است. یکی دیگر از مزیت‌های فرمان این پراید وانت است که قابلیت تنظیم ارتفاع دارد.

ویژگی‌های فنی پراید وانت سایپا 151

جدول ویژگی‌های فنی وانت ۱۵۱ را در زیر مشاهده می‌کنید:

مدل سایپا 151
شرکت تولیدکننده سایپا
فرم بدنه معمولی آپشنال
موتور M13-EURO4 M13-EURO4
حجم موتور 1323 سی سی 1323 سی سی
تعداد سیلندر 4 سیلندر خطی 4 سیلندر خطی
حداکثر توان موتور 71 اسب بخار در 5250 دور در دقیقه 71 اسب بخار در 5250 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 108 نیوتن متر در 2750 دور در دقیقه 108 نیوتن متر در 2750 دور در دقیقه
نوع فرمان هیدرولیک  با حداقل شعاع چرخش 4.55 هیدرولیک  با حداقل شعاع چرخش 4.55
جعبه دنده 5 سرعته دستی 5 سرعته دستی
ترمز جلو دیسکی دیسکی
ترمز عقب کاسه‌ای کاسه‌ای
مصرف سوخت ترکیبی 6.6 لیتر در هر 100 کیلومتر 6.6 لیتر در هر 100 کیلومتر
ظرفیت باک 49 لیتر 49 لیتر
اندازه تایر 13R 65 / 165 13R 65 / 165
نوع رینگ فولادی فولادی و آلومینیومی
سایز رینگ 4.5 J*13 4.5 J*13
وزن 900 کیلوگرم

حداکثر وزن بار مجاز و سرنشین: 1510

900 کیلوگرم

حداکثر وزن بار مجاز و سرنشین: 1510

ابعاد خودرو طول: 3928 میلیمتر

عرض: 1605 میلیمتر

ارتفاع: 1455 میلیمتر

فاصله محورها: 2345 میلیمتر

طول: 3928 میلیمتر

عرض: 1605 میلیمتر

ارتفاع: 1455 میلیمتر

فاصله محورها: 2345 میلیمتر

ابعاد صندوق طول: 1500 میلیمتر

عمق: 420 میلیمتر

 

طول: 1500 میلیمتر

عمق: 420 میلیمتر

 

مشخصات وانت پراید 151 در سرعت و شتاب

موتور پراید وانت چیست؟ باتوجه به اینکه موتور این ماشین پراید وانت همان موتور قدیمی ۴ سیلندر تنفس طبیعی پراید است، سرعت آن فرق عجیبی نکرده است و قابلیت تولید ۷۱ اسب بخار را دارد. حداکثر سرعت این ماشین ۱۷۰ کیلومتر  برساعت است و ۰ تا ۱۰۰ آن ۱۴ ثانیه طول می‌کشد.

البته ناگفته نماند که میزان تحمل بار پراید وانت تاثیر بسیار زیادی در سرعت و شتاب آن دارد. وزن وانت پراید ۱۵۱ نیز ۸۸۰ کیلوگرم است که همین امر باعث شده این خودرو از شتاب اصلی خود نیفتد. به قول دیگر هرچه بیشتر از ظرفیت بار پراید وانت استفاده همانقدر نیز باید آهسته رانندگی کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، نوع آپشنال و معمولی دقیقاً به لحاظ فنی مشابه یکدیگر هستند و تفاوتشان فقط در رینگ‌هاست که نوع آپشنال علاوه بر رینگ فولادی، رینگ آلومینیومی نیز داراست.

یکی دیگر از خودروهای پرطرفدار باری در ایران، تندر پیکاپ یا همان وانت تندر است. اگر می‌خواهید اطلاعاتی در خصوص مشخصات فنی وانت ال ۹۰ به دست آورید به اینجا مراجعه نمایید.

خرید بیمه بدنه

معایب پراید وانت چیست؟

پراید وانت در کنار مزیت و کاربری‌هایی که دارد، دارای معایب بسیاری نیز است که در پایین آنها را مرور میکنیم:

 • کیفیت ساخت پایین
 • محفظه بار کم
 • موتور ضعیف و قدیمی
 • عدم وجود امکانات ایمنی بالا
 • هزینه های بالای آن

 

 • طول وانت پراید
 • ظرفیت باک پراید ۱۵۱
 • ظرفیت حمل بار پراید سواری
 • شاسی پراید وانت

پراید 151 وانت بخریم یا آریسان؟

از جمه ماشین‌های وانت که امروزه با استقابل بسیار زیادی از سمت مردم مواجه شده، می‌توان به پراید 151 و آریسان اشاره کرد. اما کدامیک بهتر است؟ بسیاری از افراد در زمان خرید پراید وانت دچار شک می‌شوند‎‌ که آیا انتخاب آنها بهترین است؟ در سال‌های اخیر استقبال از ماشین پراید 151 نسبت به آریسان افزایش پیدا کرده و این نشانه دهنده مقبولیت بالاتر این ماشین است.

جدا از این، ماشین آریسان در سال‌های گذشته با مشکلات فنی بسیاری روبرو شده است و نظرات در مورد پراید وانت بسیار مثبت و امیدبخش شده است. به همین دلیل توصیه ما به شما خرید پراید 151 است.

مقایسه پراید وانت با پیکان وانت

پراید وانت یا پیکان وانت ؟ بررسی پراید وانت در قیاس با پیکان وانت! یکی از دغدغه‌های افراد در زمان خرید پراید وانت قیاس آن با پیکان وانت است و یکی از سوالات آنها همچنین این است که پراید وانت چند کیلو بار میبره؟ یا اینکه مشخصات فنی پراید وانت در قیاس با پیکان چیست؟ برای همین قصد داریم مشخصات پراید وانت با پیکان وانت را مقایسه کنیم:

از لحاظ آلایندگی و مصرف سوخت، پراید وانت در شرایط بهتری نسبت به پیکان وانت قرار دارد و دارای میزان آلایندگی بسیار پایین‌تری است. حجم پیشرانه پراید وانت کمتر از پیکان‌ وانت است و این یکی دیگر از تفاوت‌های این دو پراید است. نکته دیگر در مورد آپشن و لوازم بروز است که پراید وانت از این لحاظ در شرایط بسیار خوبی است. در صورتی که قصد دارید با ماشین خود به صورت حرفه‌ای کار کنید، پیشنهاد ما پیکان وانت است چرا که دارای فضا و جای بیشتری است و هم ظرفیت بار وانت پراید بسیار کمتر است.

یکی دیگر از سوالاتی که در این مقایسه پرسیده می‌شود این است که آیا آیا وانت پراید دوگانه سوز است؟ جواب بله است، اگر یک سرچی در اینترنت کنید می‌توانید مدل‌های دوگانه سوز این پراید باری را ببینید و در صورت نیاز خریداری کنید.

بیمه سایپا 151

آخرین مبحثی که در این مقاله به آن می‌پردازیم، مربوط به بیمه شخص ثالث است. بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین بیمه‌ای است که یک خودرو باید داشته باشد. قیمت این بیمه که از الزامات خودرویی است به موارد گوناگونی از جمله: نوع خودرو، برند و دیگر موارد، بستگی دارد. جهت خرید و استعلام بیمه شخص ثالث وانت سایپا 151، می‌توانید به bimeh.com مراجعه کنید.

مقالات پیشنهادی: بیمه شخص ثالث چیست؟ | راهنمای بیمه بدنه برای انواع وانت

داشتن بیمه بدنه هم برای خودرو امر مهمی است که با پرداخت حق بیمه آن، می‌توانید خودروی خود را در برابر حوادث و آسیب‌های احتمالی بیمه کنید. در صورت بروز خسارت، شرکت بیمه‌گر بر اساس شرایط مندرج در بیمه‌نامه، خسارت وارده را جبران می‌نماید. همچنین برای خرید بیمه بدنه وانت سایپا 151 را نیز می‌توانید از طریق سایت bimeh.com اقدام نمایید.

در آخر اگر به دنبال خودرویی برای حمل بارهای سبک هستید، وانت پراید با توجه به مصرف سوخت و قیمتی که دارد، می‌تواند گزینه خوبی برایتان باشد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
15 بهمن 1401 / برند های خودرویی

آئودی تی تی: مشخصات، تاریخچه و بیمه‌ خودروی AUDI TT

مشخصات و تاریخچه ماشین آئودی تی تی را در این مقاله بخوانید!

27 دی 1401 / برند های خودرویی / ایران خودرو

بررسی مشخصات پژو 207 صندوق‌دار؛ تفاوت‌های این خودروی محبوب با پژو 207

پژو 207 صندوق دار به منظور افزایش فضای سرنشینان و صندوق عقب خودرو در سال 97 وارد بازار شد؛ اما این خودرو با 207 معمولی چه تفاوتی دارد؟ پاسخ را در این مقاله جستجو کنید.

25 دی 1401 / برند های خودرویی / ایران خودرو

بررسی مشخصات فنی و ظاهری رنو کپچر؛ کراس‌اوور جدید رنو، خودرویی زیبا و ایمن

قابلیت‌ها، ویژگی‌ها و ایمنی خودروی دورنگ و جذاب کراس اوور رنو کپچر را در این مقاله بخوانید!

24 دی 1401 / برند های خودرویی / ایران خودرو

بررسی مشخصات فنی و ظاهری پژو روآ + تاریخچه ROA از گذشته تا کنون

مشخصات پژو روآ موجب شـده افراد بسیاری از این خودرو به عنوان فرزند پیکان و پژو یاد کننـد. با ما در این مقاله همراه باشید تا با تفاوت این خودرو و محصولات پیشین آشنا شوید. 

24 دی 1401 / برند های خودرویی / ایران خودرو

سورن پلاس؛ مشخصات فنی و امکانات اسب پیشرفته ایران خودرو

اگر کسب اطلاعات در خصوص خودروهای ایرانی، برایتان جالب است، این مقاله درباره ماشین سورن پلاس نوشته شده‌است. خواندن آن را به شما توصیه می‌کنیم!

23 دی 1401 / سایپا / برند های خودرویی

کوییک: هاچ بک پرطرفدار سایپا

مشخصات فنی خودروی جمع و جور و نسبتا پر طرفدار کوئیک سایپا را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ثباتی
14 تیر 1401

سلام الان وانت پراید بیمه میشه؟ با توجه به اینکه دیگه تولید نداره

  کارشناس بیمه
  15 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اطلاعاتی نداریم

کیارش رستمپور
20 تیر 1401

پراید وانت اتومات هم داره؟ قیمتش چنده

  کارشناس بیمه
  21 تیر 1401

  سلام در خصوص وانت اتومات چیزی نشنیده ایم؛ اما برای همه خودروها وجود دارد.

مهدی
01 آبان 1401

پراید وانت زیربند و جلو بندی کاملا متفاوت با پراید سواری دارد، جلوبندی وانت پراید میل موجگیر بسیار قوی تر پراید سواری داره، زیربند عقب وانت پراید فنر تخت بشدت محکم و خشک است که ۱۸۰ درجه با پراید سواری فنر پیچشی لول تفاوت دارد.

شهروز تهرانی
23 آبان 1401

استیک زاپاس پراید وانت کجاست

خسرو ویسی
01 آذر 1401

این مدل پراید بار تا چند کیلو میتونه حمل کنه؟

علیاری
01 آذر 1401

مشخصات پراید وانت دوگانه کارخانه با این مدل فرق داره؟

  کارشناس بیمه
  01 آذر 1401

  سلام اطلاعی نداریم.

ناشناس
11 آذر 1401

سلام، آیا وانت پراید آپشنال تولید میشه؟

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید