بیمه دات کام

خرید بیمه شخص ثالث وانت

مرحله اول: مشخصــات خــودرو
بیمه شخص ثالث وانت

استعلام و خرید بیمه شخص ثالث وانت

بیمه شخص ثالث وانت چیست؟

وانت از آن دسته خودروهایی است که در حمل و نقل بار داخل شهرها استفاده‌ی فراوانی دارد. بدنه‌ی این ماشین‌ها بسیار محکم ساخته می‌شود تا بتوانند بارهای سنگین را جا به جا کنند. این موضوع باعث می‌شود تا در صورت تصادف با سایر خودروها مخصوصاً سواری، آسیب زیادی به خودروهای مقابل وارد شود. در چنین شرایطی اگر بیمه شخص ثالث وانت نباشد، هزینه‌ها همه بر عهده راننده وانت است. با داشتن بیمه وانت بار جبران هزینه‌های خسارت بر عهده‌ی شرکت بیمه‌گر است. در ادامه درباره بیمه شخص ثالث وانت ، پوشش‌ها، استثنائات و نحوه‌ی خرید آنلاین آن صحبت می‌کنیم.

بیمه شخص ثالث وانت چیست؟

بیمه شخص ثالث، اجباری است و همه رانندگان انواع خودرو باید این بیمه را تهیه نمایند. بیمه شخص ثالث وانت خسارت‌های جانی و مالی به فرد زیان دیده و همچنین خسارت‌های جانی به راننده مقصر را تحت پوشش قرار می‌دهد. علاوه بر اجبار قانونی، از آنجا که نرخ تصادف وانت به دلیل استفاده بالای آن در کشور زیاد است و با توجه به قدرت آسیب این وسیله به بقیه و همچنین افزایش نرخ دیه در هر سال، خیلی مهم است که راننده وانت، اقدام به تمدید بیمه شخص ثالث خودروی خود کند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث وانت

پوشش‌های بیمه شخص ثالث را می توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 • خسارت‌های جانی شامل
 • فوت، ازکارافتادگی، شکستگی و نقص عضو وارد شده از طرف خودروی وانت به اشخاص ثالث (اشخاص ثالث به راننده و سرنشین خودروی مقابل، راکب موتور و ترک نشین زیان دیده و عابران اطلاق می‌گردد.)

 • خسارت‌های مالی وارد شده از طرف وانت به اموال، خودرو و موتور زیان دیده
 • خسارات جانی به راننده مقصر (وانت) (این پوشش را پوشش حوادث سرنشین می نامند.)

بیمه شخص ثالث وانت چه مواردی را پوشش نمی‌دهد؟

استثنائات بیمه شخص ثالث وانت شامل موارد زیر است:

 • خسارت به خودرو راننده وانت
 • خسارت به وسایل خودروی راننده وانت
 • خسارات ناشی از انفجار هسته‌ای
 • خسارات ناشی از محکومیت جزائی و پرداخت جرائم
 • خسارت ناشی از حوادث در خارج از کشور
 • قیمت بیمه شخص ثالث وانت

نرخ بیمه شخص ثالث وانت ‌بار، بر اساس عوامل مختلفی در نظر گرفته‌ می‌شود. از جمله موارد تأثیر گذار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به دلیل کاربری خاص بیمه شخص ثالث وانت، حق بیمه آن نسبت به خودروهای معمولی بیشتر است.
 • نوع و میزان ظرفیت حمل بار در خودروهای بارکش(تناژ) هم از دیگر مؤلفه‌های مؤثر بر قیمت بیمه شخص ثالث هستند.
 • تخفیف عدم دریافت خسارت مورد بعدی است که می‌تواند باعث کاهش قیمت بیمه شخص ثالث وانت‌بار شود. اگر راننده وانت در طول مدت بیمه‌نامه خودروی خود خسارتی را از شرکت بیمه‌گر دریافت نکند، مشمول دریافت تخفیف خواهد شد. میزان تخفیف به ازای هر سال تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث وانت، 5 درصد افزایش خواهد داشت تا در سال چهاردهم تمدید به سقف خود معادل 70 درصد برسد.
 • جریمه دیرکرد عامل دیگری است که باعث افزایش قیمت بیمه شخص ثالث وانت خواهد شد. در صورتی که مالک وانت اقدام به تمدید به موقع بیمه شخص ثالث وانت‌بار نکند، در هنگام تمدید مجدد، جریمه دیرکرد را هم بپردازد. جریمه دیرکرد به صورت روزانه به صورت تقسیم میزان حق بیمه یک سال بدون تخفیف بر تعداد روزهای محاسبه می‌شود. سپس عدد به دست آمده در تعداد روزهای جریمه ضرب خواهد شد. نکته دیگر اینکه، بیمه‌گر در مدت اتمام اعتبار این بیمه اتومبیل، هیچ تعهدی برای پرداخت خسارت قبول نخواهد کرد.
 • پوشش مالی عامل دیگری است که بر قیمت بیمه خودرو مؤثر خواهد بود. مقدار مبلغ بیمه شخص ثالث وانت بر اساس نرخ دیه انسان کامل در ماه حرام محاسبه خواهد شد؛ در سال 1402، میزان دیه در ماه حرام 1 میلیارد و 200 میلیون تومان و در ماه غیرحرام برابر با 900 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. سپس، بیمه مرکزی بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندرها و تناژ، میزان حق بیمه و پوشش مالی را مشخص می‌کند. حداقل و حداکثر پوشش مالی در سال 1402 برابر با 30 و 600 میلیون تومان است. پوشش حداقل مبلغ در تمامی شرکت‌های بیمه‌گر ضروری است؛ اما فقط تعداد کمی از شرکت‌ها هستند که حداکثر پوشش مالی را ارائه می‌دهند.

استعلام قیمت بیمه شخص ثالث وانت های مختلف

سؤالی که آشنایی با عوامل تأثیر گذار بر روی قیمت بیمه شخص ثالث مطرح می‌شود این است که آیا قیمت بیمه شخص ثالث وانت‌های مختلف یکسان است؟ در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که بدنه‌ی وانت‌های باری محکم ساخته می‌شود آسیبی که می‌رسانند هم بیشتر است. حالا اگر باری به وزن این وانت‌ها اضافه شود، میزان خسارت احتمالی هم قطعاً افزایش پیدا می‌کند.

با توجه به این موضوعات، تفاوت اصلی قیمت بیمه شخص ثالث وانت‌ها، بر اساس میزان باری است که می‌توانند حمل کنند. به عنوان مثال قیمت بیمه وانت پیکان 1.5 تن صفر با بیمه نیسان 1.5 تن صفر برابر بوده و در سال 1402 تقریباً برابر با 4 میلیون و 495 هزار تومان است.

از کدام شرکت، بیمه شخص ثالث وانت خریداری کنیم؟

با توجه به کاربرد خاص خودروی وانت، انتخاب شرکت بیمه‌گر مناسب، اهمیت زیادی دارد. برای خرید بیمه شخص ثالث وانت، باید چندین عامل زیر را در نظر گرفت:

 • تعهد مالی بیشتر
 • وانت از جمله خودروهایی است که به دلیل کاربری زیاد، تصادفات بیشتری هم دارد. همچنین به دلیل بدنه مستحکم، احتمال وارد کردن آسیب مالی به دیگر وسایل نقلیه بیشتر است. در این حالت، بهتر است تا شرکتی را انتخاب کنید که بیشترین تعهد مالی را داشته باشد. به این صورت در پرداخت خسارت مالی مشکلات کمتری خواهید داشت.

 • توانگری مالی
 • به همان دلیل افزایش نرخ تصادف، پس خیلی مهم است تا شرکتی را انتخاب کنید که بیشترین توانگری مالی را داشته باشد. به این صورت حداقل مشکلات کمتری در جبران خسارات خواهید داشت.

 • تعداد واحدهای دریافت خسارات
 • انواع وانت در بیشتر نقاط کشور استفاده می‌شود. پس انتخاب شرکتی که در محدوده سکونت یا کار شما دارای شعبه دریافت خسارت است، در افزایش سرعت کمک زیادی خواهد کرد.

 • از دیگر مواردی که باید به آن دقت داشته باشید، میزان رضایت و قیمت است.

خرید بیمه شخص ثالث وانت از بیمه دات کام

برای استعلام، تمدید و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث وانت می‌توانید از طریق سایت بیمه دات کام، سامانه اینترنتی فروش بیمه خودرو و دیگر بیمه‌نامه‌ها، اقدام کنید. برای خرید بیمه لازم است تا مراحل زیر سپری شود:

1. در ابتدا وارد صفحه خرید بیمه شخص ثالث بیمه دات کام شوید.

2. سپس مشخصات خودرو وانت از جمله: نوع کاربری، نوع خودرو، مدل و سال ساخت را وارد کنید.

3. در صفحه بعد، باید نوع بیمه‌نامه، شرکت بیمه‌گر قبلی و تاریخ پایان اعتبار و میزان تخفیف و خسارت تعیین کنید.

4. شرکت‌های بیمه‌گر را با هم مقایسه و بهترین و متناسب‌ترین را انتخاب و خریداری کنید.

5. بعد از پرداخت حق بیمه، بیمه‌نامه خودروی وانت شما صادر خواهد شد.

برای خرید بیمه شخص ثالث نیسان وانت، بیمه پیکان وانت و سایر وانت بارها، بهتر است همین الان اقدام کنید. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، کارشناسان بیمه دات کام در خدمت شما هستند تا به تمامی سؤالاتتان در خصوص استعلام، تمدید و خرید بیمه شخص ثالث وانت پاسخ دهند.

تأثیر ظرفیت حجم بار در قیمت بیمه وانت بار چقدر است؟

ظرفیت بار در بیمه شخص ثالث وانت بسیار با اهمیت است و یکی از فاکتورهای اصلی در قیمت گذاری به حساب می‌آید.

آیا خسارت وارد شده به خود وانت بار هم توسط بیمه شخص ثالث جبران می‌شود؟

خیر؛ بیمه شخص ثالث فقط برای اشخاص ثالث و سایر خودوها است. هزینه‌ی خسارت خودروی راننده مقصر را می‌توان به کمک بیمه بدنه جبران کرد.

سقف تعهد مالی در بیمه شخص ثالث وانت چقدر است؟

سقف تعهدات مالی در بیمه شخص ثالث وانت بار در سال 1402 مانند خودروهای سواری، همان 600 میلیون تومان است.