11 دی 1401

تاریخچه شرکت خودروسازی مدیران خودرو (MVM)

یکی از شرکت‌های خودرویی داخل ایران، شرکت ام وی ام (MVM)  یا مدیران خودرو است. این شرکت، تولید برخی محصولات برند چری CHERRY را بر عهده دارد. محصولات مدیران خودرو با نام چری و ام وی ام به بازار عرضه می‌شوند. بیایید با هم نگاهی به شکل‌گیری این شرکت خودروسازی ایرانی بیاندازیم. با ما همراه باشید.

نگاهی گذرا به تاریخچه شرکت خودرویی ام وی ام

شرکت ام وی ام که از زیرمجموعه‌های شرکت کرمان موتور است، با نام تجاری MVM (Modiran Vehicle Manufacturing Company) به معنی شرکت خودروسازی مدیران، فعالیت می‌کند. این شرکت در شهر کرمان برپا شده‌است. مدیران خودرو در منطقه صنعتی شهر جدید بم تاسیس شده و زمینی بالغ بر 500،000 متر مربع دارد.

این شرکت تقریباً بیست ساله از سال 1381 به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده، به حدی گسترش یافته که اکنون در حدود 4500 نفر از طریق آن امرار معاش می‌کنند. جالب است بدانید که ام وی ام بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری مشترک در صنعت خودرویی کشور است.

ام وی ام با هدف تولید خودروهای سبک و سنگین و همچنین تحقیق و توسعه در زمینه خودرو شروع به کار کرد. ام وی ام که یک شرکت بین‌المللی است، توانسته جایگاه ویژه‌ای در داخل کشور برای خود، فراهم کند.

شرکت MVM از گستردگی خوبی در زمینه نمایندگی‌ها و خدمات فروش و پس از فروش، برخوردار است. این شرکت با بیش از 140 نمایندگی در استان‌ها و شهرهای مختلف کشور، جز بهترین‌ها از نظر گستردگی شبکه است.

ام وی ام با چری QQ شروع کرد

اولین محصولی که شرکت ام وی ام در نیمه اول دهه 80 شمسی، عرضه کرد و با آن پا به بازار بزرگ خودرو گذاشت، چری QQ بود. این خودرو با نام ام وی ام 110 شناخته می‌شود؛ که یک خودروی هاچ بک کوچک و جمع و جور است. در واقع پس از خروج دوو از ایران بود که این خودرو به عنوان جایگزین و کپی دوو ماتیز وارد بازار شد.

اولین خودروی شرکت مدیران خودرو

چری QQ اولین خودروی شرکت مدیران خودرو

هر چند که در ابتدا این خودرو به دلیل شرایط عرضه خوب، مورد استقبال قرار گرفت؛ ولی ناگفته پیداست که نتوانست حریفی برای ماتیز باشد و موفقیت فروش آن را کسب کند. حتی با اینکه سواری به نسبت نرمتری نسبت به پراید داشت؛ ولی در کل، آمار فروش این خودرو به حدی نبود که حریف ماتیز و پراید 111 شود.

ام وی ام وارد بازار خودروهای سدان می‌شود

پس از این‌که مدیران خودرو، ام وی ام 110 یا همان چری QQ را عرضه کرد، تصمیم گرفت که سبد محصولات شرکت را گسترده‌تر کند. مدیران خودرو، تصمیم به عرضه خودروهای سدان گرفت تا به این ترتیب بتواند، هم طرفداران خودروهای هاچ بک و هم سدان را به طرف خود بکشاند.

ام وی ام 530 به بازار عرضه شد. این خودرو همان چری A5 و دومین خودروی مونتاژی مدیران خودرو محسوب می‌شود. این خودرو که اولین بار در سال 2006 در چین تولید شد، پس از رایزنی‌های مدیران خودرو و چری، در سال 1389 به بازار خودروی ایران راه یافت. این خودروی چینی موتور 2 لیتری 4 سیلندر داشت که توانی معادل 139 اسب بخار و گشتاوری در حدود 182 نیوتن متر تولید می‌کرد. این خودرو هر چند که فروش بدی نداشت؛ ولی در رقابت با خودروهایی همچون سمند و پژو پارس کم آورد و مشتریان بیشتر رو به این خودروها آوردند.

بعد از 530، نوبت به ام وی ام 550 شد. ام وی ام با برطرف کردن ایرادات مدل 530 و مجهز کردن آن به دنده اتومات CVT سعی کرد، آن را جذاب‌تر ارائه دهد. اما فروش 530 بهتر از 550 بود.

تمامی این خودروها نیاز به بیمه دارند. برای آشنایی با بیمه شخص ثالث خودروهای ساخت چین، این مقاله را مطالعه کنید.

خرید بیمه شخص ثالث

ورود به دنیای کراس اوورها

شرکت مدیران خودرو در طی سال‌های فعالیتش، تلاش کرده با در نظر گرفتن خواست مشتریان، نظر آن‌ها را به محصولات خود جلب کند. با توجه به محبوبیت خودروهای کراس اوور، شرکت ام وی ام هم نمی‌خواست از قافله عقب بماند؛ به همین دلیل، رو به مونتاژ مدل‌های کراس اوور چری کرد. ام وی ام ایکس 33 نسل اول، توانست با طراحی قابل قبول و قیمت مناسب، موفقیت خوبی در فروش برای شرکت مدیران خودرو، فراهم آورد. این خودرو در سه نسل مختلف در ایران مونتاژ شد.

محصولات ام وی ام فقط مختص محصولات یاد شده نبود، این محصولات اولین خودروهای کلاس هاچ بک، سدان و کراس اوور بود که مدیران خودرو عرضه کرد. در این بین، مدیران خودرو، محصولات دیگری مانند ام وی ام 315 را در دو نسخه سدان و هاچ بک هم عرضه کرد.

عرضه محصولات مدیران خودرو تحت برندهای ام وی ام و چری

برخی شرکت‌ها مانند تویوتا محصولاتشان را با دو برند، عرضه می‌کنند: تویوتا هم با نام تویوتا، هم با برند لکسوس، خودرو تولید می‌کند. مدیران خودرو هم در سال 94 تصمیم گرفت همین کار را انجام دهد. این شرکت برخی خودروهایش را با برند ام وی ام و برخی را با برند چری عرضه می‌کند. استارت این کار با چری تیگو 5 زده شد. این خودروی کراس اوور اولین خودروی مدیران خودرو بود که با برند چری عرضه شد. هر چند این خودرو در ابتدا در برابر رقیبان شکست خورد، ولی کم کم توانایی‌های خود را نشان داد و به جایگاه شایسته‌ی خود، دست یافت. کمی بعد هم مدل پیشرفته‌تر این خودرو با عنوان TE عرضه شد که موفقیت خوبی داشت.

چری تیگو 2 در خلال این دوران با عنوان ام وی ام X22 عرضه شد. این خودرو در کلاس خودروهای مینی کراس اوور است و از طراحی خوبی بهره می‌برد.

ام وی ام x22 خودروی پرفروش شرکت ام وی ام

ام وی ام X22 خودروی پرفروش در ایران محصولی از شرکت ام وی ام

مدیران خودرو همچنان به معرفی و عرضه خودروهای مختلف ام وی ام و چری ادامه می‌دهد و تلاش دارد& شعار مشتری در اولویت است و حق با مشتری است را در سرلوحه کارهایش قرار دهد.

محصولات مدیران خودرو

برند ام وی ام شامل موارد زیر است:

  • ام وی ام ایکس 33
  • ام وی ام ایکس 22
  • خودرو ام وی ام 315
  • ام وی ام ایکس 55

برند چری شامل خودور‌های زیر است:

  • چری تیگو 5
  • چری تیگو 7
  • خودرو چری اریزو 6
  • چری آریزو 5 TE

خرید بیمه بدنه

بیمه بدنه و شخص ثالث خودروهای چری و ام وی ام

همان‌طور که می‌دانید، بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث جزء جدایی‌ناپذیر خودرو هستند. بیمه شخص ثالث که اجباری است و بیمه بدنه هم با توجه به هزینه‌های بالای تعمیرات، به شدت توصیه می‌شود.

بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی افرادی که در حادثه رانندگی (به جز راننده مقصر) دچار زیان و آسیب شده‌اند را تا سقف مورد تعهد جبران می‌کند. سقف پوشش بیمه شخص ثالث برای خسارات جانی در حد دیه در ماه حرام همان سال در نظر گرفته می‌شود. سقف هزینه خسارات جانی برای تمامی بیمه‌گزاران یکی است. ولی خسارات مالی بر حسب شرکت‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد.

بیمه شخص ثالث، هزینه افراد غیر از راننده را جبران می‌نماید. حال اگر خودروی خودتان هم آسیب دید، این بیمه بدنه است که به کمک شما می‌آید و تا سقفی که تعهد داده، هزینه‌های شما را جبران می‌کند. قیمت بیمه بدنه بر اساس مواردی نظیر سال ساخت، مدل، نوع کاربری، تعداد خسارت‌های قبلی، تعداد پوشش‌ها و… تعیین می‌شود.

با اینکه سعی شد مطالب مختصری در مورد این دو بیمه گفته شود، اما مسائل بسیاری باقیمانده که در راهنمای بیمه بدنه و مقاله‌ی بیمه شخص ثالث چیست به آنها پرداخته‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم حتماً آنها را مطالعه کنید. به امید سفری بی‌خطر برای شما با محصولات مدیران خودرو.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 فروردین 1402 / برند های خودرویی / ایران خودرو

جدول مشخصات فنی و آپشن‌های خودروی رانا

اطلاعاتی در خصوص خودروی رانا ماشینی شبیه به ۲۰۶ اس دی، محصول شرکت ایران خودرو را اینجا بخوانید!

07 فروردین 1402 / ایران خودرو / برند های خودرویی

جدول مشخصات فنی دنا + ویژگی‌های ایمنی و رفاهی

ویژگی‌ها و مشخصات فنی دنای معمولی را در این مقاله مطالعه کنید.

06 فروردین 1402 / ایران خودرو / برند های خودرویی

سمند: راهنمای کامل انواع سمند ال ایکس EF7 بنزینی، گازسوز‌ و دوگانه سوز+ جدول مشخصات

تمام مشخصات و آپشن های سمند ال ایکس و سمند EF7 بنزینی و گازسوز را اینجا بخوانید.

06 فروردین 1402 / برند های خودرویی

هیوندای سانتافه: سه نسل از Santa Fe پرطرفدار در ایران و جهان

اگر می‌خواهید در خصوص شاسی بلند هیوندای سانتافه از ایمنی تا مشخصات فنی آن، اطلاعاتی کسب کنید، این مقاله را بخوانید!

03 فروردین 1402 / برند های خودرویی

مرسدس بنز GLE کوپه ۲۰۲۴، کراس اور جذاب آلمانی با موتور 4 لیتری

همیشه محصولات کمپانی بنز جذاب بوده‌اند. جدیدترین محصول این شرکت مرسدس بنز GLE کوپه ۲۰۲۴ است؛ برای آشنایی با مشخصات خودروی جدید آلمانی، این مقاله را مطالعه کنید.

27 اسفند 1401 / برند های خودرویی / ایران خودرو

ال 90: خودرویی مقرون به صرفه، پرطرفدار و ایمن در ایران

یکی از خودرو‌های اقتصادی در ایران ال ۹۰ است. برای کسب اطلاع از آپشن‌ها و ویژگی‌های تندر ۹۰ این مقاله را از دست ندهید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید