02 مرداد 1402

تغییر شرکت بیمه شخص ثالث در چه شرایطی ممکن است؟

درست است که داشتن بیمه شخص ثالث برای رانندگی اجباری است؛ اما انتخاب شرکت و پوشش مالی و دیگر موارد کاملاَ اختیاری هستند. هر کسی می‌تواند هر شرکتی را برای بیمه کردن خودروی خود انتخاب کند؛ اما گاهی شرایطی به وجود می‌آید که بیمه‌گزار ترجیح می‌دهد تا اقدام به تغییر شرکت بیمه شخص ثالث کند. حالا سؤال اینجاست که برای تغییر بیمه شخص ثالث باید چه کرد؟ آیا تغییر بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر است؟ تخفیف‌های قبلی چه می‌شوند؟ تغییر نام بیمه شخص ثالث به چه معنا است؟ این‌ها سؤالاتی هستند که در این مقاله پاسخش را برای شما به طور کامل نوشته‌ایم.

بیمه شخص ثالث چیست؟

قبل از هر چیزی، در ابتدا بهتر است که با ماهیت بیمه شخص ثالث آشنا شویم. بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی وارد شده به افراد ثالث در هر سانحه‌ای و همچنین خسارات جانی وارد شده به راننده مقصر را جبران می‌کند. خسارات جانی شامل: فوت، ازکارافتادگی، شکستگی، نقص عضو و همچنین هزینه‌های پزشکی است.

افراد ثالث هم شامل راننده زیان دیده همراه با سرنشینان، راکب موتور مقصر با ترک نشین آن، عابران و سرنشینان خودروی مقصر هستند. بعد از تصادف، نسبت به خسارتی که به افراد وارد شده، بیمه شخص ثالث، آسیب‌ها را جبران خواهد کرد.

چرا شرکت بیمه شخص ثالث تغییر می‌کند؟

دلایل زیادی وجود دارد که شرکت بیمه‌ای برای خرید بیمه شخص ثالث انتخاب می‌شود. تعداد مراکز دریافت خسارت، قیمت، سطح توانگری، کیفیت برخورد پرسنل، چگونگی پرداخت و امتیاز و رتبه از جمله مهم‌ترین عوامل در انتخاب شرکت هستند.

تمامی خودروهای صفر دارای بیمه شخص ثالث هستند. هیچ مالک خودرویی در این خصوص حق انتخابی ندارد؛ اما تصمیم به تغییر شرکت در آن یکسال مشخص می‌شود. بیمه شخص ثالث اصولاَ یکساله صادر می‌شود. در این یکسال، اگر مالک از کیفیت و خدمات شرکت بیمه خود را راضی نباشد، کم پیش می‌آید که اقدام به تغییر کند؛ اما فقط کافی است که از یکی از خدمات ناراضی باشد. بدون هیچ اقدام اضافه‌ای، در هنگام تمدید، اقدام به تغییر شرکت بیمه شخص ثالث خواهد کرد.

چند دلیل برای تغییر شرکت بیمه

از مهم‌ترین دلایلی تغییر شرکت بیمه شخص ثالث می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناراضی بودن از کیفیت خدمات و پاسخگویی
 • کم بودن تعداد مراکز دریافت خسارت
 • ناراضی بودن از چگونگی پرداخت خسارت و قیمت آن
 • داشتن قوانین سختگیرانه برای پرداخت خسارت
 • نداشتن تلفنی برای پاسخگویی بهتر در خصوص مشکلات
 • قیمت بالا

مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود تا افراد اقدام به تغییر شرکت بیمه خود کنند، ناراضی بودن از کیفیت خدمات و پاسخگویی است. تا زمانی که فردی تصادف نکند و نخواهد از شرکت بیمه خسارتی دریافت کند، متوجه کیفیت پاسخگویی و خدمات آن نخواهد شد. همه چیز به تصادف و جبران هزینه خسارات برمی‌گردد. در اینجا فقط کافی است که یکی از کارمندان شرکت، به فرد پاسخ درستی ندهد یا اینکه میزان خسارت پرداختی، متناسب با هزینه تعمیر خودرو و بازسازی بدنه آن نباشد.

البته از آنجا که در بیشتر تصادفات به ویژه آن‌هایی که کروکی دارند، شخص زیان دیده به شرکت بیمه مراجعه می‌کند، مقصر حادثه متوجه کیفیت خدمات نخواهد شد؛ اما تصویر بدی از اعتبار شرکت در ذهن زیان دیده ثبت می‌شود. برای همین او نه تنها خودش به سراغ چنین شرکتی برای خرید نمی‌رود، بلکه به دوستان و آشنایان خود هم توصیه می‌کند تا از این شرکت بیمه‌ای خریداری نکنند.

خرید بیمه شخص ثالث

البته بهتر است که کمی صادقانه به این قضیه هم نگاه کنیم. متأسفانه بعضی کارمندان رفتار مناسبی با افراد ندارند. در همه جای دنیا چنین اشخاصی پیدا می‌شوند؛ اما به هر حال، باید قبول کنیم که این افراد بر تصمیم‌گیری افراد در هنگام تمدید بیمه شخص ثالث تأثیرگذار خواهد بود.

مسئله دیگر که اهمیت زیادی دارد و اغلب هم نادیده گرفته‌می‌شود، تعداد مراکز دریافت خسارت و نمایندگی‌ها است. در حال حاضر شرکت بیمه ایران بیشترین مراکز دریافت خسارت را دارد؛ اما به هر حال در بعضی شهرها نمایندگی ندارد. در عوض شاید شرکت بیمه دیگری مرکزی در آنجا داشته باشد. از این رو، در هنگام تمدید به تعداد مراکز دریافت خسارت آن توجه کنید.

یک نکته دیگر را هم در نظر بگیرید. عوض کردن مداوم شرکت های بیمه به منظور پیدا کردن بهترین شرکت بیمه بیشتر از همه به شما ضرر خواهد رساند. به هر حال، همه شرکت ها مشکلاتی را دارند؛ اما مهم این است که در اصل کار خود کمترین چالش‌ها را نسبت به بقیه داشته باشد.

آیا امکان تغییر شرکت بیمه وجود دارد؟

در جواب باید گفت که نه تنها برای بیمه شخص ثالث، بلکه برای هر بیمه دیگری هم می‌توان شرکت را تغییر داد. البته ممکن است که با تغییر شرکت، بعضی از مزایا را از دست بدهید؛ برای مثال، بیمه تکمیلی دارای دوره انتظار است. دوره انتظار به این معناست که در آن بازه زمانی امکان استفاده از بیمه تکمیلی برای پوشش هزینه بعضی موارد مانند زایمان وجود ندارد. البته اگر شما سال دیگر هم با همان شرکت بیمه تمدید کنید، دیگر دوره انتظار شامل حالتان نمی‌شود؛ اما اگر شرکت را عوض کنید، دوره انتظار خواهید داشت.

 

در بیمه شخص ثالث قضیه متفاوت است. شما می‌توانید از مزایا و امتیازات مربوط به ویژه خودتان بهره‌مند شوید که مهم‌ترین آن تخفیف عدم دریافت خسارت است.

نکته دیگر در هنگام تغییر شرکت بیمه شخص ثالث، تحویل دادن تمامی مدارک اصلی خودرو، شناسایی و بیمه‌نامه قبلی است.

برای تغییر شرکت بیمه چه مدارکی لازم است؟

مانند ثبت نام اولیه برای بیمه خودرو، برای تغییر بیمه شخص ثالث هم به مدارکی نیاز دارید. هر شرکت بیمه شرایط متفاوتی برای دریافت مدارک دارد، اما یک سری مدارک معمولاً بین همه‌ی آنها مشترک هستند. مدارک شناسایی صاحب ماشین، کپی و اصل بیمه شخص ثالث قبلی، کپی و اصل سند خودرو از جمله اسنادی هستند که برای انتقال شرکت بیمه به آنها نیاز دارید.

آیا تخفیفات بیمه شخص ثالث از بین می رود؟

یکی از نگرانی های افراد در هنگام تغییر شرکت بیمه شخص ثالث در خصوص تخفیفات آن‌ها است. قانون تخفیف بیمه شخص ثالث در گذشته مربوط به خودرو بود. هر فردی که خودرویی را خریداری می‌کرد، می‌توانست از تخفیفات قبلی هم استفاده کند؛ اما حالا دیگر تخفیف برای هر فرد حساب می‌شود و ارتباطی با پلاک ندارد. البته شرط انتقال تخفیف برای کسی است که آن خودروی خود را بفروشد.

برای کسی که دو خودرو دارد، نمی‌تواند تخفیف‌ها انتقال دهد. همچنین انتقال تخفیف فقط برای خودش و افراد درجه یک (پدر و مادر، فرزند و همسران) امکان پذیر است. برای آگاهی بیشتر در خصوص انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

فقط نکته دیگر اینکه امکان انتقال تخفیف به خودروی صفر وجود ندارد. در حقیقت شما بعد از اینکه زمان تمدید بیمه  خودروی شما رسید، می‌توانید از تخفیفاتی که قبلاَ برای آن الحاقیه بیمه شخص ثالث گرفته‌اید، استفاده کنید.

ابطال بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث اجباری بوده و ابطال کردن بیمه فقط در صورت داشتن شرایط زیر امکان پذیر است:

 • خرید بیمه شخص ثالث قبل از آن از شرکت بیمه دیگری
 • اسقاطی بودن خودرو
 • سرقت شدن خودرو

نحوه انتقال تخفیف بیمه ثالث در زمان خرید خودرو

بهتر است بدانید بعد از اجرای قانون انتقال تخفیف به فرد، می‌توانید پس از خرید خودرو تخفیف‌های بیمه شخص ثالث‌ ماشین را به خودروی جدید انتقال دهید. برای استفاده از این امکان لازم است سه شرط زیر را رعایت کنید:

 1. کاربری خودرو تغییر نکند.
 2. ماشین صفر کیلومتر نباشد.
 3. خودروی فرسوده قبلی به ماشین جدید اما کارکرده ارتقا پیدا کرده باشد.

برای آگاهی از میزان دقیق تخفیف قبل از انتقال به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید و از میزان دقیق آن استعلام بگیرید. سپس با مراجعه به شرکت بیمه می‌توانید الحاقیه انتقال بیمه را دریافت کنید.

آیا عدم انتقال بیمه شخص ثالث باعث ایجاد مشکل می‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که انتقال ندادن بیمه شخص ثالث در زمان فروش خودرو برای خریدار هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. خریدار می‌تواند بعد از انتقال سند و تهیه پلاک خودرو به راحتی به یکی از مراکز بیمه مراجعه نماید و اقدامات لازم برای تهیه بیمه شخص ثالث را انجام دهد.

البته اگر در سریع‌ترین زمان نسبت به انتقال بیمه شخص ثالث یا خرید بیمه شخص ثالث برای خودرو اقدام نکنند، تخفیف بیمه شخص ثالث را از دست می‌دهند. لازم است بدانید براساس قانون انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید، به عنوان یک گزینه انتخابی برای فروشنـده در نظر گرفته می‌شود و اجباری برای انجام آن نیست.

همچنین اگر سند خودرو و بیمه‌نامه شخص ثالث هم نام نباشند، باز هم براساس قانون شرکت بیمه‌گر موظف است در صورت بروز خسارت، نسبت به پرداخت غرامت اقدام کند. لازم به ذکر است می‌توان از بیمه شخص ثالث به عنوان وثیقه در دادگاه استفاده کرد. به عبارت دیگر تخفیف بیمه شخص ثالث امکانی است که هزینه تمدید سالیانه بیمه را کاهش می‌دهد ولی در نوع خدمات دریافتی تغییری ایجاد نمی‌کند.

تغییر شرکت بیمه شخص ثالث مسئله عادی است که اتفاق می‌افتد. هنگام تغییر شرکت، شما از تخفیفات می‌توانید استفاده کنید. در این مطلب سعی کرده‌ایم تا نکات کامل در خصوص تغییر شرکت بیمه را برای شما بنویسیم. اگر همچنان سؤالی در این موضوع یا کلاً بیمه شخص ثالث دارید، می‌توانید به صفحه راهنمای بیمه شخص ثالث مراجعه کرده یا سؤال خود را در بخش کامنت بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام تا حد ممکن به آن‌ها پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
30 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ | راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران
25 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران؛ صفر تا صد بیمه لیفتراک، جرثقیل، لودر و…

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران یکی از زیرشاخه‌های بیمه مهندسی است. اجاره‌کنندگان و یا صاحبان این ماشین آلات، می‌بایست این بیمه را خریداری کنند تا با خیالی آسوده از این وسایل پر خطر استفاده نمایند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
امین
10 اسفند 1401

با سلام. برای تمدید بیمه شخص ثالث اگر شرکت بیمه گر رو تغییر بدیم یعنی برای تمدید کردن از شرکت دیگری بیمه بگیریم چه تفاوتی میکنه؟ در کل اگر با همون شرکت ادامه بدیم و تمدید کنیم بهتره یا نه هیچ تفاوتی نمیکنه؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 اسفند 1401

  سلام. تفاوتی ندارد. سوابق شما به شرکت جدید منتقل می‌شود.

person
محمد
06 اسفند 1401

سلام. من خودرو سواری در اسفند ۹۸ تعویض پلاک به نام خودم کردم و مجددا در سال ۴۰۱ سواری مدل پایین خریدم و پلاکم رو به این خودرو انتقال دادم و تا الان از تخفیف ۷۰ درصد استفاده کردم و امسال با توجه به اینکه تعویض پلاک انجام دادم برا بیمه خودرو رفتم نمایندگی میگن تخفیف بیمه شما صفر هست درحالی که از سال ۹۸ پلاک خودم نصب بوده و این مورد رو از نمایندگی بیمه دیگه پرسیدم میگه از ۹۸ سه سال به شما تخفیف تعلق میگیره ولی بیمه ای که ماشینم بیمه بوده میگه تخفیف صفر هست.لطف میکنین اگه اطلاعاتی در این مورد دارید بفرمائید که بخشنامه ها در این خصوص بین نمایندگی ها فرق میکنه؟

  person
  کارشناس بیمه
  10 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. ممکن است رویه بیمه‌های گوناگون مشابه هم نباشد. این موضوع را در مورد تخفیفات بیمه حتما از کارگزاری که بیمه خود را خریداری کرده اید پیگیری کنید.

person
حسن
09 بهمن 1401

سلام. برای تمدید بیمه ماشین چه مدارکی لازم است؟ میشه راهنمایی کنید؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام کارت خودرو، مدارک شناسایی و کارت بیمه لازم است.

person
$ia
04 آبان 1401

سلام خسته نباشید. برای تغییر نام بیمه شخص ثالث تخفیفات به طور کامل انتقال پیدا میکنه یا ازش کم میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 آبان 1401

  سلام تخفیف برای صاحب پلاک خودرو است.

person
ایرج
23 مرداد 1401

سلام
من خودروروباپلاک دیگه ای بیمه کردم که هیچ تخفیفی نداشت الان بعدازیک ماه پلاک خودم رونصب کردم ایامیتونم ازتخفیف خودم استفاده کنم یانه
ممنون میشم جوابموبدین

  person
  کارشناس بیمه
  24 مرداد 1401

  سلام بله تخفیف برای صاحب پلاک است؛ اما باید از همان دفتری که بیمه خریداری کرده اید، الحاقیه بگیرید.

person
شعبانی
25 تیر 1401

سلام بعلت توهین وبی احترامی ازسمت نماینده بیمه میتونم شرکت بیمه قبل ازتموم شدن موعد بیمه عوض کنم،مراحل شکایت ازنمایندگی هم لطفا بگیدممنون

  person
  کارشناس بیمه
  25 تیر 1401

  سلام عوض کردن شرکت بیمه کمی شرایط خاصی دارد که نوشته ایم، با دفتر اصلی شرکت تماس بگیرید.

person
ایمان نصرتی
21 تیر 1401

واسه تغییر شرکت بیمه شخص ثالث باید الحاقیه داشته باشیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  22 تیر 1401

  سلام در زمانی که تاریخ اعتبار تمام شده، خیر نیازی نیست.

person
ژیلا گل نبی
15 تیر 1401

واسه تغییر شرکت بیمه باید الحاقیه بگیرم ؟ چجوری باید اقدم کنم دی داشتم میخام آسماری بگیرم

  person
  کارشناس بیمه
  16 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا تغییرات را سر سال انجام می دهند.

person
آرزو
12 تیر 1401

سلام برای تغییر شرکت بیمه باید مدارک خاصی بدیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر.

person
مامازنی
08 تیر 1401

سلام برای تغییر شرکت بیمه ثالمون باید هزینه ای اضافه تر بدیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر

person
ناصری
05 تیر 1401

سلام من تو قرعه کشی سایپا ماشین بردم به نام خانمم هست، میتونم تخفیفامو بهش انتقال بدم؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خودرو چون صفر کیلومتر است، امکان انتقال تخفیف ندارد.

person
علی
06 فروردین 1401

سلام،شما همه نوع تصادفو گفتید الا اینکه اگه فردی دوان دوان از پیاده رو بپره وسط خیابون و با آیینه و کنار ماشین آدم برخورد کنه،،بازم اینجا راننده مقصره یا عابر؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  07 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، تعیین مقصر را افسر انجام می دهد. به این بستگی دارد که سرعت شما چقدر بوده است.

person
armin
26 اسفند 1400

سلام بنده دوتا پلاک بنامم هست ایا میتونم از ان پلاک تخفیف انتقال بدهم ان پلاک قبل از 97 بنامم بود

  person
  کارشناس بیمه
  27 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، شرط انتقال تخفیف فروش آن خودرو است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید