28 مرداد 1401

تغییر شرکت بیمه شخص ثالث در چه شرایطی ممکن است

درست است که داشتن بیمه شخص ثالث برای رانندگی اجباری است؛ اما انتخاب شرکت و پوشش مالی و دیگر موارد کاملاَ اختیاری هستند. هر کسی می‌تواند هر شرکتی را برای بیمه کردن خودروی خود انتخاب کند؛ اما گاهی شرایطی به وجود می‌آید که بیمه‌گزار ترجیح می‌دهد تا اقدام به تغییر شرکت بیمه شخص ثالث کند. حالا سؤال اینجاست که برای این تغییر باید چه کرد؟ آیا این مسئله امکانپذیر است؟ تخفیف‌های قبلی چه می‌شوند؟ این‌ها سؤالاتی هستند که در این مقاله پاسخش را برای شما به طور کامل نوشته‌ایم.

بیمه شخص ثالث چیست؟

قبل از هر چیزی، در ابتدا بهتر است که با ماهیت بیمه شخص ثالث آشنا شویم. بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی وارد شده به افراد ثالث در هر سانحه‌ای و همچنین خسارات جانی وارد شده به راننده مقصر را جبران می‌کند. خسارات جانی شامل: فوت، ازکارافتادگی، شکستگی، نقص عضو و همچنین هزینه‌های پزشکی است. افراد ثالث هم شامل راننده زیان دیده همراه با سرنشینان، راکب موتور مقصر با ترک نشین آن، عابران و سرنشینان خودروی مقصر هستند. بعد از تصادف، نسبت به خسارتی که به افراد وارد شده، بیمه شخص ثالث، آسیب‌ها را جبران خواهد کرد.

چرا شرکت بیمه شخص ثالث تغییر می‌کند؟

دلایل زیادی وجود دارد که شرکت بیمه‌ای برای خرید بیمه شخص ثالث انتخاب می‌شود. تعداد مراکز دریافت خسارت، قیمت، سطح توانگری، کیفیت برخورد پرسنل، چگونگی پرداخت و امتیاز و رتبه از جمله مهم‌ترین عوامل در انتخاب شرکت هستند.

تمامی خودروهای صفر دارای بیمه شخص ثالث هستند. هیچ مالک خودرویی در این خصوص حق انتخابی ندارد؛ اما تصمیم به تغییر شرکت در آن یکسال مشخص می‌شود. بیمه شخص ثالث اصولاَ یکساله صادر می‌شود. در این یکسال، اگر مالک از کیفیت و خدمات شرکت بیمه خود را راضی نباشد، کم پیش می‌آید که اقدام به تغییر کند؛ اما فقط کافی است که از یکی از خدمات ناراضی باشد. بدون هیچ اقدام اضافه‌ای، در هنگام تمدید، اقدام به تغییر شرکت بیمه شخص ثالث خواهد کرد.

چند دلیل برای تغییر شرکت بیمه

از مهم‌ترین دلایلی تغییر شرکت بیمه شخص ثالث می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناراضی بودن از کیفیت خدمات و پاسخگویی
 • کم بودن تعداد مراکز دریافت خسارت
 • ناراضی بودن از چگونگی پرداخت خسارت و قیمت آن
 • داشتن قوانین سختگیرانه برای پرداخت خسارت
 • نداشتن تلفنی برای پاسخگویی بهتر در خصوص مشکلات
 • قیمت بالا

مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود تا افراد اقدام به تغییر شرکت بیمه خود کنند، ناراضی بودن از کیفیت خدمات و پاسخگویی است. تا زمانی که فردی تصادف نکند و نخواهد از شرکت بیمه خسارتی دریافت کند، متوجه کیفیت پاسخگویی و خدمات آن نخواهد شد. همه چیز به تصادف و جبران هزینه خسارات برمی‌گردد. در اینجا فقط کافی است که یکی از کارمندان شرکت، به فرد پاسخ درستی ندهد یا اینکه میزان خسارت پرداختی، متناسب با هزینه تعمیر خودرو و بازسازی بدنه آن نباشد.

البته از آنجا که در بیشتر تصادفات به ویژه آن‌هایی که کروکی دارند، شخص زیان دیده به شرکت بیمه مراجعه می‌کند، مقصر حادثه متوجه کیفیت خدمات نخواهد شد؛ اما تصویر بدی از اعتبار شرکت در ذهن زیان دیده ثبت می‌شود. برای همین او نه تنها خودش به سراغ چنین شرکتی برای خرید نمی‌رود، بلکه به دوستان و آشنایان خود هم توصیه می‌کند تا از این شرکت بیمه‌ای خریداری نکنند.

البته بهتر است که کمی صادقانه به این قضیه هم نگاه کنیم. متأسفانه بعضی کارمندان رفتار مناسبی با افراد ندارند. در همه جای دنیا چنین اشخاصی پیدا می‌شوند؛ اما به هر حال، باید قبول کنیم که این افراد بر تصمیم‌گیری افراد در هنگام تمدید بیمه شخص ثالث تأثیرگذار خواهد بود. مسئله دیگر که اهمیت زیادی دارد و اغلب هم نادیده گرفته‌می‌شود، تعداد مراکز دریافت خسارت و نمایندگی‌ها است. در حال حاضر شرکت بیمه ایران بیشترین مراکز دریافت خسارت را دارد؛ اما به هر حال در بعضی شهرها نمایندگی ندارد. در عوض شاید شرکت بیمه دیگری مرکزی در آنجا داشته باشد. از این رو، در هنگام تمدید به تعداد مراکز دریافت خسارت آن توجه کنید.

یک نکته دیگر را هم در نظر بگیرید. عوض کردن مداوم شرکت های بیمه به منظور پیدا کردن بهترین شرکت بیمه بیشتر از همه به شما ضرر خواهد رساند. به هر حال، همه شرکت ها مشکلاتی را دارند؛ اما مهم این است که در اصل کار خود کمترین چالش‌ها را نسبت به بقیه داشته باشد.

آیا امکان تغییر شرکت بیمه وجود دارد؟

در جواب باید گفت که نه تنها برای بیمه شخص ثالث، بلکه برای هر بیمه دیگری هم می‌توان شرکت را تغییر داد. البته ممکن است که با تغییر شرکت، بعضی از مزایا را از دست بدهید؛ برای مثال، بیمه تکمیلی دارای دوره انتظار است. دوره انتظار به این معناست که در آن بازه زمانی امکان استفاده از بیمه تکمیلی برای پوشش هزینه بعضی موارد مانند زایمان وجود ندارد. البته اگر شما سال دیگر هم با همان شرکت بیمه تمدید کنید، دیگر دوره انتظار شامل حالتان نمی‌شود؛ اما اگر شرکت را عوض کنید، دوره انتظار خواهید داشت.

در بیمه شخص ثالث قضیه متفاوت است. شما می‌توانید از مزایا و امتیازات مربوط به ویژه خودتان بهره‌مند شوید که مهم‌ترین آن تخفیف عدم دریافت خسارت است.

نکته دیگر در هنگام تغییر شرکت بیمه شخص ثالث، تحویل دادن تمامی مدارک اصلی خودرو، شناسایی و بیمه‌نامه قبلی است.

آیا تخفیفات بیمه شخص ثالث از بین می رود؟

یکی از نگرانی های افراد در هنگام تغییر شرکت بیمه شخص ثالث در خصوص تخفیفات آن‌ها است. قانون تخفیف بیمه شخص ثالث در گذشته مربوط به خودرو بود. هر فردی که خودرویی را خریداری می‌کرد، می‌توانست از تخفیفات قبلی هم استفاده کند؛ اما حالا دیگر تخفیف برای هر فرد حساب می‌شود و ارتباطی با پلاک ندارد. البته شرط انتقال تخفیف برای کسی است که آن خودروی خود را بفروشد.

برای کسی که دو خودرو دارد، نمی‌تواند تخفیف‌ها انتقال دهد. همچنین انتقال تخفیف فقط برای خودش و افراد درجه یک (پدر و مادر، فرزند و همسران) امکان پذیر است. برای آگاهی بیشتر در خصوص انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به اینجا مراجعه نمایید.

فقط نکته دیگر اینکه امکان انتقال تخفیف به خودروی صفر وجود ندارد. در حقیقت شما بعد از اینکه زمان تمدید بیمه  خودروی شما رسید، می‌توانید از تخفیفاتی که قبلاَ برای آن الحاقیه بیمه شخص ثالث گرفته‌اید، استفاده کنید.

ابطال کردن بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث اجباری بوده و ابطال کردن بیمه فقط در صورت داشتن شرایط زیر امکان پذیر است:

 • خرید بیمه شخص ثالث قبل از آن از شرکت بیمه دیگری
 • اسقاطی بودن خودرو
 • سرقت شدن خودرو

تغییر شرکت بیمه شخص ثالث مسئله عادی است که اتفاق می‌افتد. هنگام تغییر شرکت، شما از تخفیفات می‌توانید استفاده کنید. در این مطلب سعی کرده‌ایم تا نکات کامل در خصوص تغییر شرکت بیمه را برای شما بنویسیم. اگر همچنان سؤالی در این موضوع دارید، می‌توانید در بخش کامنت بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام تا حد ممکن به آن‌ها پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

پوشش برخورد خودرو با اجسام ثابت: دریافت خسارات خودرو و جسم ثابت

اگر ماشین شما با جسم ثابتی برخورد کند، مقصر حادثه کیست؟ چه کسی خسارات وارد بر شما یا جسم ثابت را پرداخت می‌کند؟ پاسخ سوالات خود را با خواندن این مقاله بیابید!

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

چه کسی باید هزینه پارکینگ در تصادف را پرداخت کند؟

یکی از ابهاماتی که در حوادث رانندگی وجود دارد، هزینه پارکینگ در تصادف است.پرداخت این هزینه با کیست؟ در کدام حوادث رانندگی، اتومبیل هر دو طرف توقیف می‌شود؟

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

۵ روش تعیین مقصر تصادفات رانندگی + راهکار قانونی و کاربردی تصادفات

مقصر حوادث رانندگی معمولا یا بر حسب سهل انگاری یا بی احتیاطی و زیر پا گذاشتن قانون توسط کارشناسان راهنمایی و رانندگی قابل تشخیص است.

01 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث + راهکار بخشودگی جریمه

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

01 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه شخص ثالث

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض + 3 روش دریافت شناسه قبض

رانندگان به کمک روش‌های زیادی می‌توانند از مبلغ و نوع خلافی وسایل نقلیه خود آگاه شوند. سپس برای تسویه آن اقدام نمایند. پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یکی از روش های آن است که بسیار ساده و آسان می باشد.

31 شهریور 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه تصادف با حیوانات؛ جبران خسارت با کدام بیمه امکان‌پذیر است؟

برای آشنایی صفر تا صد با بیمه تصادف با حیوانات روی لینک این مقاله کلیک کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
armin
26 اسفند 1400

سلام بنده دوتا پلاک بنامم هست ایا میتونم از ان پلاک تخفیف انتقال بدهم ان پلاک قبل از 97 بنامم بود

  کارشناس بیمه
  27 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، شرط انتقال تخفیف فروش آن خودرو است.

علی
06 فروردین 1401

سلام،شما همه نوع تصادفو گفتید الا اینکه اگه فردی دوان دوان از پیاده رو بپره وسط خیابون و با آیینه و کنار ماشین آدم برخورد کنه،،بازم اینجا راننده مقصره یا عابر؟؟؟

  کارشناس بیمه
  07 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، تعیین مقصر را افسر انجام می دهد. به این بستگی دارد که سرعت شما چقدر بوده است.

ناصری
05 تیر 1401

سلام من تو قرعه کشی سایپا ماشین بردم به نام خانمم هست، میتونم تخفیفامو بهش انتقال بدم؟

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خودرو چون صفر کیلومتر است، امکان انتقال تخفیف ندارد.

مامازنی
08 تیر 1401

سلام برای تغییر شرکت بیمه ثالمون باید هزینه ای اضافه تر بدیم؟

  کارشناس بیمه
  09 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر

آرزو
12 تیر 1401

سلام برای تغییر شرکت بیمه باید مدارک خاصی بدیم؟

  کارشناس بیمه
  13 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر.

ژیلا گل نبی
15 تیر 1401

واسه تغییر شرکت بیمه باید الحاقیه بگیرم ؟ چجوری باید اقدم کنم دی داشتم میخام آسماری بگیرم

  کارشناس بیمه
  16 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا تغییرات را سر سال انجام می دهند.

ایمان نصرتی
21 تیر 1401

واسه تغییر شرکت بیمه شخص ثالث باید الحاقیه داشته باشیم؟

  کارشناس بیمه
  22 تیر 1401

  سلام در زمانی که تاریخ اعتبار تمام شده، خیر نیازی نیست.

شعبانی
25 تیر 1401

سلام بعلت توهین وبی احترامی ازسمت نماینده بیمه میتونم شرکت بیمه قبل ازتموم شدن موعد بیمه عوض کنم،مراحل شکایت ازنمایندگی هم لطفا بگیدممنون

  کارشناس بیمه
  25 تیر 1401

  سلام عوض کردن شرکت بیمه کمی شرایط خاصی دارد که نوشته ایم، با دفتر اصلی شرکت تماس بگیرید.

ایرج
23 مرداد 1401

سلام
من خودروروباپلاک دیگه ای بیمه کردم که هیچ تخفیفی نداشت الان بعدازیک ماه پلاک خودم رونصب کردم ایامیتونم ازتخفیف خودم استفاده کنم یانه
ممنون میشم جوابموبدین

  کارشناس بیمه
  24 مرداد 1401

  سلام بله تخفیف برای صاحب پلاک است؛ اما باید از همان دفتری که بیمه خریداری کرده اید، الحاقیه بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید