20 شهریور 1400

بیمه خودروی اجاره ای: انواع و پوشش‌های بیمه ماشین اجاره‌ای در یک جا

این روزها با شرایط بد اقتصادی، با افزایش بی‌سابقه قیمت خودرو مواجه هستیم. به همین علت خرید خودروی باکیفیت برای اکثریت جامعه، آرزویی بیش نیست.پیرو این گرانی، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند خودروها را از شرکت‌ها و موسسات اجاره کنند.به این ترتیب برای سوار شدن ماشین موردعلاقه‌شان نیازی به پرداخت میلیاردها تومان نخواهند داشت. اگر قصد اجاره‌ خودروی گران قیمت دارید،  بیمه کردن آن برای استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای هنگام خسارات و تصادفات پیشنهاد می‌شود.بیمه خودروی اجاره ای به شما کمک می‌کند در زمان وقوع حادثه نگران خسارت‌های وارده نباشید.زیرا بسته به نوع بیمه‌نامه شما تمامی خسارات را جبران خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با بیمه خودروی اجاره‌ای ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

خودروی اجاره‌ای چیست؟

تا به حال برایتان پیش آمده است که قصد شرکت کردن در یک مهمانی را داشته و نتوانید به خاطر شرایط اقتصادی حاکم در آن مهمانی شرکت کنید؟! یا به یک کنفرانس فوق سری دعوت شده و به علت نداشتن خودروی باکیفیت از رفتن به آن صرف نظر کنید؟! دیگر نیازی به نگرانی در این موارد وجود ندارد. خودروی اجاره‌ای در این شرایط به کمک شما می‌آید.

چنانچه قصد اجاره‌ی خودرویی را داشته باشید، می‌توانید به شرکت‎های اجاره خودرو مراجعه کرده و خودروی موردنظر را زیر پایتان مشاهده کنید. حال چطور این اتفاق امکان پذیر است؟ صاحبان این خودروهای لوکس و گران قیمت، خودروی خود را در شرکت‌های اجاره‌ خودرو به امانت گذاشته‌اند. به این ترتیب، خودروی لوکس به افراد علاقه‌مند کرایه داده شده و معامله‌ای برد- برد صورت می‌گیرد. هم شما سوار خودروی شیک و گرانقیمت خود می‌شوید؛ از طرف دیگر، این کرایه اتومبیل نوعی منبع کسب درآمد برای صاحب خودرو خواهد بود. شما می‌توانید با گذاشتن ضمانت‌نامه و سند در این شرکت‌ها، خودرو را برای مدتی معین اجاره کنید.

از کجا خودرو اجاره کنیم؟

امروزه شرکت‌های متعددی در اقصی نقاط کشور، خودروهای لوکس را اجاره می‌دهند. برای اطمینان بیشتر، خودرو را از شرکت معتبری  اجاره کنید که مجوز رسمی و شرکتی داشته باشد.علاوه بر این شرکت‌ها، برخی سایت‌ها نیز در این حوزه فعالیت خوبی دارند.کافی‌ست عبارت <<سایت اجاره خودرو>> را در جستجوگر گوگل تایپ کرده و با لیستی از وب سایت‌های ارائه دهنده این خدمت مواجه شوید. لازم به ذکر است که در انتخاب سایت معتبر دقت بسیار کرده و از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

مدارک موردنیاز جهت اجاره‌ی خودرو

اجاره‏ی خودرو به دو شیوه صورت می‌گیرد:

 1. اجاره خودرو با راننده
 2.  اجاره خودرو بدون راننده.

چنانچه شما قصد اجاره‌ی خوردویی را با هریک از شیوه‌های بالا داشته باشید، باید مدارک متفاوتی برای آن‌ها ارائه دهید.

مدارک لازم برای اجاره خودرو بدون راننده

اگر بخواهید خودرویی را بدون راننده اجاره کنید، ارائه مدارک زیر الزامی‌ست:

 1. کارت شناسایی معتبر
 2. ارائه گواهی‌نامه معتبر
 3. چک بانکی یا سفته با مبلغی معادل 20 درصد بیشتر از قیمت خودرو
 4. سند ملکی
 5. پرداخت 5 میلیون تومان پول نقد بابت خسارت و 200 هزار تومان بابت جریمه‌های احتمالی

مدارک موردنیاز برای اجرای خودرو با راننده

اگر بخواهید خودرو را با راننده اجاره کنید، داشتن مدارک زیر الزامی‌ست:

 1. پرداخت مبلغ اجاره خودرو
 2. کارت شناسایی معتبر
 3. لازم به ذکر است که این شرایط بیمه خودروی اجاره ای برای ایرانیان درنظر گرفته شده‌است. چنانچه اتباع خارجی قصد اجاره خوردو را داشته باشند، باید علاوه ‌بر مدارک ذکر شده پاسپورت را نیز ارائه دهند.

قیمت اجاره خودروهای اجاره‌ای

قیمت خودروی اجاره‌ای بسته به داخلی یا خارجی بودن، مدل و سال تولید متفاوت است. برای مثال اگر قصد اجاره‌ی پژو 405 را داشته باشید مبلغ کمتری را نسبت به اجاره‌ی پورشه می‌پردازید.اگر بخواهید خودروی صفر را اجاره کنید، پرداخت بیشتری را به نسبت خودروی سال 95 خواهید داشت.خودروهایی که می‌توانید اجاره کنید در لیست زیر آورده شده اند:

 1. پراید
 2. پژو 405
 3. هیوندای
 4. کیا
 5. اپتیما
 6. بنز
 7. BMW
 8. مازراتی
 9. بوگاتی
 10. پورشه
 11. شاسی بلند
 12. کوپه
 13. کروک
 14. خودروهای ارزان قیمت و معمولی

طبق آخرین گزارشات بازار خودرو، قیمت اجاره‌ی خودروها از 100 هزار تومان تا 9 میلیون تومان است.

قوانین تحویل خودرو

بعد از این‌که مدارک ذکر شده در مطالب فوق را ارائه دادید، شرکت اجاره‌دهنده‌ی خودرو، خوردو را با شرایط زیر به شما تحویل می‌دهد:

 1. باید حین رانندگی گواهی‌نامه معتبر با خود به همراه داشته باشید.
 2. حداکثر میزان سرعت را رعایت نمایید و با سرعت مجاز رانندگی کنید.
 3. به تمامی قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی پایبند باشید.
 4. تخلف نکنید.
 5. خودرو را با همان میزان بنزینی که در باک وجود دارد تحویل دهید.
 6. خودرو را در زمان تعیین شده تحویل دهید و از تاخیر اجتناب کنید.
 7. در محدوده‌ی مجاز تعیین شده از خودرو استفاده کنید و خارج از محدوده نشوید.
 8. درصورت خرابی خودرو قبل از این‌که خوردو را به تعمیرگاه ببرید به شرکت اجاره‌ی خودرو اطلاع دهید در غیر این صورت پرداخت تمامی هزینه‌های آن به عهده‌ی شماست.

بیمه خودروی اجاره ای

اکثر خودروهایی که برای اجاره دادن درنظر گرفته شده‌اند، قیمت بالایی دارند. به همین خاطر است که شرکت اجاره‌ی خودرو، نسبت به بیمه کردن آن‌ها اقدام می‌کند.لازم به ذکر است که تمامی خودروهای موجود در شرکت‌های اجاره‌ی خودرو دارای بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه هستند.لطفا هنگام اجاره‌ی خودرو از بیمه بودن آن اطمینان حاصل کنید.

لطفا توجه داشته باشید که بیمه‌ی خودرویی که خریداری می‌کنید، مناسب بیمه خودروی اجاره ای باشد! زیرا پوشش‌ها و خدمات این نوع بیمه به طور کلی با سایر بیمه‌ها متفاوت است.

این بیمه برخلاف بیمه‌های دیگر که 70 درصد از خسارت را پوشش می‌دهند، تمامی خسارات را به طور کامل پرداخت می‌کند.البته اگر خودرو بیمه بدنه و شخص ثالث را به طور کامل داشته باشد.

انواع بیمه خودروی اجاره ای

در زیر با انواع بیمه‌های پوشش دهنده خودروهای اجاره‌ای، آشنا خواهید شد:

 1. بیمه معمولی
 2. بیمه کامل
 3. بیمه بدنه خودرو
 4. بیمه شخص ثالث
 5. بیمه سرقت
 6. بیمه حوادث شخصی
 7. بیمه بین المللی cdw

بیمه معمولی برای خودروهای اجاره‌ای چیست؟

این بیمه را معمولا تمامی شرکت‌های اجاره‌ خودرو، برای خودروهای خود خریداری می‌کنند. این بیمه شامل بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث است.

بیمه کامل چیست؟

این بیمه کامل ترین بیمه‌ی خودرو برای خودروهای اجاره‌ای‌ست. این بیمه‌نامه میزان قابل توجهی از خسارات را کاهش می‌دهد.برای تحت پوشش قرار گرفتن این بیمه، لازم است هنگام عقد قرارداد با شرکت اجاره‌ی خودرو از آن‌ها درخواست بیمه کامل کنید.مزایای این بیمه به شرح زیر است:

 1. این بیمه دارای محدودیت کیلومتر نیست، در واقع اگر کیلومتر بیشتری را پیموده باشید، هزینه‌ی اضافی دریافت نمی‌کنید
 2. هزینه این بیمه بسیار کم است، شما به ازای پرداخت مبلغ روزانه اجاره خودرو فقط 40 هزار تومان پرداخت می‌کنید.

بیمه بدنه خودروی اجاره‌ای چیست؟

بیمه بدنه خودرو نیز یکی از انواع بیمه است که خسارت‌های انواع اتفاقات از جمله:

 1. تصادف
 2. سقوط
 3. سرقت
 4. انفجار
 5. آتش سوزی
 6. برخورد اتومبیل با هر جسم

را می‌پردازد.

در زمان اجاره‌ی خودرو به ارزش بیمه بدنه خودرو توجه کنید و مطمئن شوید که با ارزش خودرو برابری دارد.اگر ارزش بیمه برابر با ارزش خودرو نباشد و دچار تصادفی شوید، مقدار خسارتی که شرکت بیمه پرداخت می‌کند به اندازه‌ی مبلغ حق بیمه‌‎ای‌ست که می‌پردازید.

مطلب پیشنهادی: راهنمای کامل بیمه بدنه خودرو

بیمه شخص ثالث خودروی اجاره‌ای چیست؟

بیمه شخص ثالث از دیگر بیمه‌هایی‌ست که این روزها تمامی رانندگان به علت ضروری بودن این بیمه، آن را برای خودروهای خود خریداری می‌کنند. بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی  که به زیان دیده وارد می‌شود، را جبران می‌کند.این بیمه در خودروهای اجاره‌ای زمانی به کار می‌آید که شما هنگامی که سوار این خودرو هستید با خودروی دیگر تصادف کنید و به آن خسارت وارد نمایید.

مطلب پیشنهادی: راهنمای کامل بیمه شخص ثالث خودرو 

بیمه سرقت چیست؟

تا به حال طعم تلخ مفقود شدن یا دزدیده شدن خودرو را چشیده‌اید؟ این بیمه زمانی کاربرد دارد که خودروی اجاره‌ای شما دزدیده شده باشد! در این صورت اگر بیمه سرقت را خریداری کرده باشید، می‌توانید از شرکت بیمه خسارت وارده را دریافت کنید.

بیمه حوادث شخصی

چنانچه این بیمه را خریداری کرده باشید و در اثر سانحه‌ای خود یا عزیزانتان دچار آسیبی شوید، می‌توانید از این بیمه استفاده کرده و جبران خسارت کنید.

بیمه بین المللی CWD چیست؟

یکی دیگر از انواع بیمه که برای خودروهای اجاره‌ای استفاده می‌شود، بیمه بین المللی نام دارد. این بیمه براساس توافقی که بین شرکت اجاره‌دهنده و مشتریان صورت می‌گیرد، پوشش‌های مختلفی را دربر می‌گیرد.لازم به ذکر است که این بیمه فقط برای بدنه‌ی خودرو مورداستفاده قرار می‌گیرد. برخی از شرکت‌ها نیز لاستیک، شیشه، آینه و… را با این بیمه پوشش نخواهند داد.

در حقیقت با پرداخت حق بیمه چنانچه دچار سوانح رانندگی شوید یا خوردوی اجاره‌ای شما به سرقت رود، برایتان مشکلی پیش نخواهد آمد.

محاسبه خسارت در اثر بروز سانحه پس از اجاره‌ی خودرو

ممکن است در زمان اجاره‌ی خودرو با برخی حوادث از جمله تصادفات رو‌به‌رو شوید. اگر خودروی شما بیمه نشده باشد، طبیعی‌ست که تمامی هزینه‌ها را شخص خودتان باید پرداخت کنید. اما اگر خودروی اجاره‌ای شما بیمه داشته باشد، با قرار گرفتن در چنین شرایطی خسارات را پرداخت خواهد کرد.این خسارات شامل:

 1. خسارات بالای یک میلیون تومان
 2. خسارات پایین تر از یک میلیون تومان

است. در زیر به توضیح هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت:

خسارات بالای یک میلیون تومان اتومبیل اجاره‌ای

اگر  خودروی اجاره‌ای شما دچار سانحه‌ای با خسارت بیش از یک میلیون تومان شده باشد، بسته به نوع بیمه‌ای که دارید (معمولی یا کامل) پرداخت خسارت صورت می‌گیرد.

برای مثال: اگر شما بیمه معمولی داشته باشید، بیمه تمامی خسارات شما را پرداخت خواهد کرد. اما فردی که خودرو را اجاره کرده است، باید هزینه افت قیمت خودرو را به شرکت اجاره دهنده بپردازد. خودروهایی که دارای بیمه کامل هستند نه تنها خسارتی برای سانحه نمی‌پردازند، بلکه پرداخت خسارت برای افت قیمت نیز بر دوش آن‌ها نخواهد بود.

خسارت زیر یک میلیون تومان ماشین اجاره‌ای

اگر خاطرتان باشد در مطالب فوق به این موضوع اشاره کردیم که شرکت اجاره‌ی خودرو در زمان عقد قرارداد با مشتری مبلغی را جهت خسارت‌های احتمالی از وی دریافت می‌کند.این مبلغ برای مواردی‌ست که خودرو خسارتی زیر یک میلیون تومان را وارد کرده باشد.در چنین خسارتی فرد اجاره کننده باید یک میلیون تومان بابت خسارت بپردازد.در واقع این مقدار از مبلغ پرداختی اولیه وی برداشته می‌شود.

در هنگام اجاره خودرو با راننده، هزینه خسارت تصادف چگونه محاسبه می‌شود؟

اگر شما خودرویی را با راننده اجاره کرده باشید در زمان تصادفات هیچ خسارتی را پرداخت نمی‌کنید و مسئولیت تصادف  و هزینه‌های ناشی از آن بر عهده‌ی راننده است. اگر خسارت جانی برای سرنشینان رخ دهد، مسئولیت پرداخت هزینه‌های آن نیز بر عهده‎ راننده خودرو خواهد بود.

خرید آنلاین بیمه، از کجا بیمه بخریم؟

همانطور که گفته شد تمامی شرکت‌های اجاره‌ای برای خودروهای خود بیمه خریداری می‌کنند. شما اگر قصد خرید بیمه خودروی اجاره ای خود دارید، می‌توانید در کنار خرید بیمه شخص ثالث (بیمه اجباری)، بیمه بدنه نیز خریداری نمایید تا در زمان وقوع حادثه بتوانید خسارت بیشتری را از بیمه دریافت کنید، برای خرید بیمه بدنه کافی‌ست به سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و فرم‌های اطلاعات را تکمیل کنید. پس از ثبت سفارش بیمه‌نامه شما به آدرس مقصد شما ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

با بیمه های عجیب دنیا آشنا شوید

برخی از بیمه‌ها واقعا عجیب و خنده دار هستند. مثل حس بویایی. اما وقتی بدانید که چرا برخی این حواس خود را بیمه می‌کنند، شاید به آنها حق بدهید...

01 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

تعویض پلاک خودرو + چک لیست مدارک و مراحل تعویض پلاک(به روزرسانی پاییز1400)

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

01 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

کد کارگاهی بیمه؛ تمام شرایط، قوانین و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن

زمانی که پس از کلی مشغله و سختی موفق می‌شوید شرکتی را به نام خود تاسیس کنید؛ هنوز هم بسیاری از راه‌های نرفته را باید طی کنید. کد کارگاهی بیمه،

31 شهریور 1400 / اخبار / مجله بیمه

استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به 2 روش حضوری و آنلاین

نحوه استعلام کد بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و غیر حضوری

30 شهریور 1400 / بیمه بدنه / مجله بیمه

کارشناسی برق خودرو؛ اهمیت و لزوم کارشناسی سیستم برق ماشین قبل از خرید

اهمیت و لزوم کارشناسی برق خودرو قبل از خرید خودرو. کارشناس چه مواردی را بررسی می‌کند؟

29 شهریور 1400 / بیمه تکمیلی / مجله بیمه

بیمه تکمیلی SOS؛ هر آنچه باید برای دریافت این بیمه باید بدانید

راهنمای کامل بیمه تکمیلی SOS، مدارک و شرایط مورد نیاز بهره‌مندی پوشش‌های بیمه تکمیلی SOS را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید