28 دی 1401

بیمه عمر جانبازان؛ بیمه ویژه ایثارگران با شرایط استثنایی

دردهایی که جانباران تحمل می‌کنند، فقط مربوط به دردهای ناشی از جراحت‌های وارد شده به بدنشان در طول جنگ یا درگیرها نیست.  سنگینی هزینه‌های درمانی و نداشتن سرمایه‌ای برای آینده، بیشتر از همه آن‌ها را اذیت می‌کند. به ویژه اینکه اگر خدای نکرده برای جانباز اتفاقی هم بیفتد، آینده خانواده بعد از او چه خواهد شد؟ بیمه عمر جانبازان یکی از بیمه‌هایی که بعضی شرکت‌های بیمه، برای پوشش هزینه‌های درمانی و همچنین داشتن سرمایه‌ای برای جانبازان معرفی کرده‌اند. در حقیقت بیمه عمر جانبازان، می‌تواند در پرداخت خسارت درمانی و مشکلات جانبازان و خانواده‌هایشان کمک زیادی کند.اما این بیمه چیست و چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

بیمه عمر جانبازان چیست؟

در واقع بیمه عمر جانبازان چیزی جدا از خود بیمه عمر نیست. هدف از این بیمه علاوه بر پوشش ریسک‌ها و هزینه درمانی مربوط به امراض خاص، تامین آتیه‌ای برای جانبازان در آینده به ویژه برای خانواده‌هایشان خواهد بود. از آنجا که بعضی از جانبازان توانایی کار کردن را ندارند و سالهاست که خانه‌نشین هستند، با خرید بیمه عمر می‌توانند منبعی برای پوشش‌های هزینه معالجه و همچنین پس‌اندازی برای خانواده بعد از خود داشته باشند.

البته باید گفت که پوشش اصلی بیمه عمر جانبازان، فوت است. به این صورت اگر جانباز در طول دوره بیمه‌نامه فوت کند، مبلغی با نام سرمایه فوت به ذی نفع که در بیمه‌نامه ذکر شده‌است یا وراث او پرداخت می‌شود. این مسئله می‌تواند باعث کاهش فشار مالی روی دوش خانواده جانبازان شوند. البته انشالله که همیشه جانبازان ما سالم باشند؛ اما به هر حال این یک واقعیت است.

مطلب پیشنهادی : بیمه فوت و تمام پوشش‌های آن در یک جا

شرایط شرکت‌های بیمه و بنیاد شهید و ایثارگران برای بیمه عمر جانبازان

همه شرکت‌های بیمه عمر، به دلیل ریسک و هزینه بالای درمانی جانبازان، چنین بیمه‌ای را ندارند. آن شرکت‌هایی هم که دارای بیمه عمر جانبازان هستند، طرح خاصی برای این موضوع نداشته و آن را همانند بیمه عمر حساب می‌کنند. البته حتماً باید پزشک آن‌ها، شرایط جسمی و سن بیمه گزار (جانباز) را تأیید کند.

بیمه جانبازان

شرایط بیمه جانبازان

اما جانبازان بهتر است که برای دریافت بیمه عمر به بنیاد شهید و ایثارگران مراجعه کنند. بعضی جانبازان از بنیاد شهید حقوقی دریافت می‌کنند و بعضی دیگر حقوقی دریافت نمی‌کنند. در حقیقت، جانبازان در مرحله اول به این دو دسته تقسیم می‌شوند. البته بر اساس ماده 46 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و از سال 96 به بعد، اگر جانبازی تحت پوشش ارگان دولتی نباشد، دولت باید 50% حق بیمه عمر او پرداخت کند. اگر هم تحت پوشش ارگانی باشد، پرداخت حق بیمه بر عهده همان ارگان خواهد بود.

برای والدین شاهد و جانبازان زیر 25%  و همسرجانبازان متوفی 25% و بالاتر، همسر جانبازان متوفی زیر 25% و آزاده فاقد درصد جانبازی و همسرآزاده متوفی فاقد درصد جانبازی حداکثر 5 میلیون تومان سرمایه عمر و حادثه پراخت می‌شود. همچنین برای جانبازان 25% و بالاتر و فرزندان شاهد، حداکثر مبلغ 10 میلیون سرمایه عمر و حادثه داده خواهد شد.

بیمه حوادث جانبازان

همچنین جانبازان می‌توانند از طریق بنیاد شهید و ایثارگران اقدام به خرید بیمه حوادث جانبازان کنند. این بیمه حداکثر تا سقف 35 میلیون تومان غرامت‌های فوت و نقص عضو را پوشش خواهد داد.

علاوه بر این، بیمه حوادث غیرمترقبه خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، رانش زمین، صاعقه، ترکیدگی لوله آب، بارش برف، آتش سوزی و غیره وارد شده بر منزل مسکونی، اسباب و اثاث تمامی ایثارگران دارای پرونده ایثارگری در بنیاد را پوشش می‌دهد.

گروه زیر مشمول دریافت این نوع بیمه حوادث هستند:

 • جانبازان 25% وبالاتر
 • فرزندان شاهد و همسران شاهد و والدین شاهد و جانبازان زیر 25%
 • همسر جانبازان متوفی 25% وبالاتر
 • همسران جانبازان متوفی زیر 25% و آزاده فاقد درصد جانبازی و همسرآزاده متوفی فاقد درصد

البته باید گفت که اگر نیروهای نظامی یا خانواده آن‌ها به دلیل حادثه‌ای آسیبی ببینند، تحت پوشش بیمه عمر حادثه نیروهای مسلح و بیمه عمر حادثه مازاد کوثر قرار می‌گیرند. در حقیقت می‌توانند غرامت دریافت کنند. در حال حاضر، به ازای هر درصد، مبلغ 1.5 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

برای کسب اطلاعات جامع در مورد بیمه حوادث به اینجا مراجعه نمایید.

پوشش‌های بیمه عمر جانبازان چیست؟

مزایای بیمه عمر بنیاد شهید یا بیمه عمر جانبازان مانند بیمه‌های دیگر است. مزایای بیمه جانبازان و شاهد در واقع پوشش‌هایی است که برای خانواده‌ها و جانبازان عزیز در نظر گرفته شده است. به غیر از فوت که پوشش اصلی است، موارد زیر از پوشش‌های این بیمه‌نامه هستند:

 • بیمه عمر جانبازان امراض خاص از جمله سرطان، سکته مغزی، سکته قلبی، عمل قلب باز و پیوند اعضای اصلی (ریه، کبد، کلیه، مغز استخوان و قلب) را پوشش می‌دهد. البته بسته به هر شرکت بیمه ممکن است که شرایط پوشش‌ امراض خاص بیمه عمر با هم متفاوت باشد.
 • جانبازان با داشتن این بیمه می‌توانند خسارت‌های وارد شده به منزل مسکونی خود ناشی از آتش‌سوزی را جبران کنند.
 • در صورتی که اگر جانباز این بیمه را داشته باشد و به هر علتی دچار ازکارافتادگی شود؛ بیمه‌گر بر اساس شرایط مندرج در بیمه‌نامه هزینه‌ای را به او پرداخت خواهد کرد.
 • در صورتی که جانباز به دلیل حادثه‌ای دچار نقص عضو شود، بیمه‌گر بر اساس بیمه‌نامه و تا سقف معینی به او هزینه‌ای را پرداخت خواهد کرد.
 • یکی از مشکلات اصلی جانبازان، پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور پزشکی است. جانباز یا همان بیمه‌گزار در صورتی که بیمه عمر داشته باشد، می‌تواند این هزینه‌ها را جبران کند.
بیمه جانبازان

بیمه جانبازان  و پوشش‌های آن

بعضی شرکت‌های بیمه تخفیف‌هایی را برای جانبازان و ایثارگران در تهیه بیمه بدنه در نظر گرفته‌اند. البته بهتر است که جانبازان برای خرید یا دریافت پاسخ پرسش‌های خود را به بنیاد شهید و ایثارگران مراجعه کنند. برای آن‌هایی که حقوق دریافت می‌کنند، از طرف خود سازمان‌شان می‌توانند بیمه عمر جانبازان را دریافت کنند.

 

بیمه عمر جانبازان به هرحال از خدماتی است که علاوه بر پوشش اصلی فوت، هزینه‌های درمانی را هم جبران می‌کند. در صورتی که سؤالی در خصوص بیمه عمر جانبازی داشتید، می‌توانید در بخش کامنت همین مقاله بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام به آن‌ها پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
16 اسفند 1401 / بیمه عمر

پیر و جوان راضی از بیمه عمر رازی؛ طرح‌ها و مزایای بیمه آتیه رازی

مزایا و پوشش ‌های بیمه آتیه رازی را در این مقاله بخوانید!

10 اسفند 1401 / بیمه عمر

بیمه عمر ملت:تضمین آینده و آسودگی خاطر یک ملت با طرح‌های متنوع

مزایا و پوشش‌های طرح‌های مختلف بیمه زندگی ملت را در این مقاله بخوانید تا برای خرید بیمه عمر، انتخابی آگاهانه داشته باشید.

21 بهمن 1401 / بیمه درمان و تکمیلی / بیمه عمر

بیمه عمر یا بیمه تکمیلی؟ انتخاب درست کدام است؟

بیمه عمر و درمان تفاوت‌هایی با هم دارند که برای انتخاب بین بیمه عمر یا بیمه تکمیلی، باید این تفاوت‌ها را بدانید. با شیوع ویروس کرونا یکی از مهم‌ترین نعمت‌هایی که بیش از

20 بهمن 1401 / بیمه عمر

تفاوت بیمه عمر و سرمایه گذاری در بانک؛ انتخاب کدام عاقلانه‌تر است

بیمه عمر یا سرمایه گذاری در بانک؟ کدام را برای آینده خود انتخاب کنیم؟ مزایا و معایب هر یک را در این مقاله بخوانید تا با چشمانی باز تصمیم بگیرید.

20 بهمن 1401 / بیمه عمر

کلاهبرداری بیمه عمر یا سهل انگاری بیمه‌گزار؟

چگونه در دام کلاهبرداران بیمه عمر نیافتیم؟ نحوه تشخیص شرکت‌های معتبر بیمه عمر!

16 بهمن 1401 / بیمه عمر

تاریخچه بیمه عمر، بیمه زندگی چرا و چگونه در ایران و جهان به وجود آمد

تاریخچه و نحوه به وجود آمدن بیمه عمر در ایران و جهان را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
احمد
20 آذر 1400

هزینه بیمه عمر ایثارگران چقدر است و آیا از حقوقشان کسر می شود

  کارشناس بیمه
  30 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این را باید از سازمان طرف قرارداد بپرسید. اصولا از حقوق کم می کنند.

رضا یعقوبی
04 دی 1400

سلام من جانباز هستم اما بیمه تامین اجتماعی دارم ، آیا میتونم از بیمه تکمیلی بنیاد شهید استفاده کنم؟

  کارشناس بیمه
  05 دی 1400

  سلام، بله شما می توانید هم خود و هم افراد تحت تکفل خود را تحت پوشش بیمه تکمیلی بنیاد قرار دهید.

جانباز۱۵درصدعبدالکریم
04 بهمن 1400

سلام
آیاهزینه های کفن ودفن وکمک به مراسم پرداخت می شود؟
جانبازخدارحمت کنه ی ماپانزده درصدمیباشد
میخوام بدونم چه حقوقی داره ،کامل، که برم دنبالشوحق بچه های صغارش نره
مثلابیمه درمانی براخانم وبچه هاش هنوزهست یانه
بیمه عمرش چقدره
وچیزهای دگه ای که نمیدونم رومیخوام بدونم
باتشکرفراوان
برادرزاده ی مرحوم 09163167026کوچک شمارضا
بنده وکیل خونه ی عموم هستم وکیل یعنی خدارحمت کنه عموم وصیتم نسبت به خانوادش کرده

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، در خصوص سوال اولتان باید گفت که خیر پرداخت نمی شود. برای بقیه موارد باید با مرکز بیمه سازمان خود تماس بگیرید.

بهنام
24 بهمن 1400

با سلام من فرزند جانباز هستم و پدرم یک سال و سه ماهه که فوت کردن و هنوز هم بیمه عمر پدرم واریز نشده اگه میه بفرمایید که مشکل از کجاس ممنون

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شما به سازمان مربوطه مراجعه کرده اید؟ بیمه عمر پدرتان از کدام شرکت است؟ در هر صورت، اگر پرداختی صورت نگرفت و جوابی نگرفتید، می توانید به بیمه مرکزی شکایت کنید. هرچند واریز از زمان تحویل مدارک زمان خواهد برد.

   بهنام
   24 بهمن 1400

   بله چند باری رفتم بنیاد شهید شهرمون و طرف قرار داد بیمه هم بیمه دی هستش و هیچ جوابی نگرقتم متاسفامه

    کارشناس بیمه
    25 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، متاسفیم بابت این مساله که برایتان اتفاق افتاده است. بهترین راه این است که شما به بیمه مرکزی مراجعه کنید یا تماس بگیرید و طرح شکایت خود را در آنجا مطرح کنید. البته حتما قبلش با یک وکیل مشورت کنید.

     محبوب
     11 دی 1401

     من هم پدرم فوت کرد کلا گفتن ۵ تومن میدن ولی هیچی ندادن
     فاکتورای درمانی بیمه دی هم یکساله پرداخت نشده‌

ابراهیم
03 اسفند 1400

سلام من میخواهم بدونم اصل بیمه عمرپدرمکه فوت کرده چقدربوده درسال ۱۳۹۴

  کارشناس بیمه
  03 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این را باید از سازمان مربوطه و با توجه به نوع بیمه عمری که داشتند، بپرسید. بیمه عمر برای هر کسی متفاوت است.

صالح
16 فروردین 1401

سلام بیمه اتش سوزی منزل مسکونی تنها فقط یه واحد رو پوشش میدهد؟

  کارشناس بیمه
  17 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، امکان انتخاب چندین واحد هم وجود دارد. البته اگر تکی خریداری کنید، بله فقط یک واحد تحت پوشش قرار خواهد گرفت. برای خرید بیمه آتش سوزی می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

مهدی
09 اردیبهشت 1401

سلام پدر من ۲۴ ماه سابقه جبهه داره ایا مشمول خدمات درمانی بنیاد میشه و ایا فرزند هم میتونه مشمول این طرح بشه ؟؟

  کارشناس بیمه
  09 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، باید از بنیاد بپرسید. در این مورد ما اطلاعی نداریم.

دولت ناحق
20 خرداد 1401

سلام بنده مادرم جانباز ۷۰ درصد و مادر ۳ شهید اسو و پارسال فوت کرده بیمه عمر ۱۰ میلیون ریختن حساب این همه سال بیمه پول برده بعد ۱۰ میلیون ریختن مگه میشه؟

  کارشناس بیمه
  21 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، دقیقا متوجه منظورتان نشدیم؛ اما به همان اندازه ای که ریختند، برمیگرداند.

شریف
30 خرداد 1401

سلام من پدرم یک ماه رفت جنگ، مصدوم شد برگشت الان باید حتما کاغذی داشته باشیم تا بتونیم این بیمه رو بگیریم؟تورو خدا جواب بدید، هزینه های درمانیش بالاست

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، قاعدتا یکی از مدارک اثبات حضور ایشان در جبهه است.

پيمان
12 تیر 1401

سلام من پدرم 5 سال جبهه بود بعد شیمیایی شده، من پسرم می تونم از ش بیمه عمر با تخفیف استفاده کنم؟

صبا زیارانی
20 تیر 1401

من پدرم جز جانبازان هستش.. واسه پرداخت و خرید بیمه عمر راهنمایی می کنید.. کدوم شرکت واسه جانبازان تسهیلات داره؟

  کارشناس بیمه
  21 تیر 1401

  سلام هر نکته ای بود در این مطلب نوشته ایم.

حمیده نامدار
08 آذر 1401

پدرم ایثارگر هست ولی بیمه تامین اجتماعی هستیم ،امکان هست بریم زیر پوشش بیمه ایثارگران یاخیر؟

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1401

  سلام بیمه ایثارگران که تامین اجتماعی ندارد

iran.sir
13 آذر 1401

با سلام
اگە بیمە جانبازان (بنیاد شهیـــد) داشتە باشی هر دکتری از هر درمانگاهی نسخە رو بنویسد اون نسخە رو از هر داروخونە بگیری، رایگان میفتە یا باید دکتر از خود درمانگاه ویژە جانبازان نسخە رو بنویسە؟

  کارشناس بیمه
  14 آذر 1401

  سلام این را باید از خود دکتر بپرسید.

  شریفی
  18 دی 1401

  داروخانه طرف قرار داد بنیاد شهید

محمد عمرانی
01 بهمن 1401

سلام. مبلغ بیمه عمر جانبازان زیر ۲۵ درصد چطوری محاسبه می‌شه؟ برای 25% و بالاتر چطوره؟

  نویسنده بیمه
  01 بهمن 1401

  سلام محمد عزیز
  برای والدین شاهد و جانبازان زیر ۲۵% و همسرجانبازان متوفی ۲۵% و بالاتر، همسر جانبازان متوفی زیر ۲۵% و آزاده فاقد درصد جانبازی و همسرآزاده متوفی فاقد درصد جانبازی حداکثر ۵ میلیون تومان سرمایه عمر و حادثه پراخت می‌شود. همچنین برای جانبازان ۲۵% و بالاتر و فرزندان شاهد، حداکثر مبلغ ۱۰ میلیون سرمایه عمر و حادثه داده خواهد شد.

ستایش اردستانی
01 بهمن 1401

سلام. بیمه عمر بنیاد شهید همون بیمه عمر جانبازان یا شرایطش فرق داره؟

  نویسنده بیمه
  01 بهمن 1401

  سلام ستایش عزیز
  سلام. بیمه عمر بنیاد شهید از طرف بنیاد شهدا و جانبازان خانواده‌های شاهد و جانباز را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مهراد اصلانی
01 بهمن 1401

سلام. مبلغ بیمه عمر جانبازان بعد از فوت چقدر است؟

  نویسنده بیمه
  01 بهمن 1401

  سلام مهراد عزیز
  بیمه جانبازان با درصد جانبازی بیش از 25% 10 میلیون تومان و با درصد جانبازی کمتر از 25%، 5 میلیون تومان سرمایه عمر و حادثه است.

مهنا عمیدی
01 بهمن 1401

سلام. شرایط بیمه ایثارگران چیه؟

  نویسنده بیمه
  01 بهمن 1401

  سلام مهنای عزیز
  همه شرکت‌های بیمه عمر، به دلیل ریسک و هزینه بالای درمانی جانبازان، چنین بیمه‌ای را ندارند. آن شرکت‌هایی هم که دارای بیمه عمر جانبازان هستند، طرح خاصی برای این موضوع نداشته و آن را همانند بیمه عمر حساب می‌کنند. البته حتماً باید پزشک آن‌ها، شرایط جسمی و سن بیمه گزار (جانباز) را تأیید کند. توضیحات تکمیلی در مقاله آورده شده است.

طاهری
01 بهمن 1401

سلام. مبلغ بیمه عمر جانبازان بعد از فوت چقدره؟

  نویسنده بیمه
  01 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز
  بیمه جانبازان با درصد جانبازی بیش از 25% 10 میلیون تومان و با درصد جانبازی کمتر از 25%، 5 میلیون تومان سرمایه عمر و حادثه است.

الله
09 بهمن 1401

باسلام وعرض ادب
دوست عزیز چیزی بنام رایگان در هیچ جای دنیا وجود نداره باتشکر.
بهتره باید یچیزی بدیم تا یچیزی بگیریم..
در اصل هزینه درمانی این افراد باجونشون ازقبل پرداخت شد و بصورت اقساط
درصورت نیاز بشهون تحویل میدن.
البته نظر شماهم محترمه عزیزی.

باتشکروافر./.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید