بنر بیمه
13 آذر 1400

بیمه عمر جانبازان؛ بیمه ویژه ایثارگران با شرایط استثنایی

دردهایی که جانباران تحمل می‌کنند، فقط مربوط به دردهای ناشی از جراحت‌های وارد شده به بدنشان در طول جنگ یا درگیرها نیست.  سنگینی هزینه‌های درمانی و نداشتن سرمایه‌ای برای آینده، بیشتر از همه آن‌ها را اذیت می‌کند. به ویژه اینکه اگر خدای نکرده برای جانباز اتفاقی هم بیفتد، آینده خانواده بعد از او چه خواهد شد؟ بیمه عمر جانبازان یکی از بیمه‌هایی که بعضی شرکت‌های بیمه، برای پوشش هزینه‌های درمانی و همچنین داشتن سرمایه‌ای برای جانبازان معرفی کرده‌اند. در حقیقت بیمه عمر جانبازان، می‌تواند در پرداخت خسارت درمانی و مشکلات جانبازان و خانواده‌هایشان کمک زیادی کند.اما این بیمه چیست و چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

بیمه عمر جانبازان چیست؟

در واقع بیمه عمر جانبازان چیزی جدا از خود بیمه عمر نیست. هدف از این بیمه علاوه بر پوشش ریسک‌ها و هزینه درمانی مربوط به امراض خاص، تامین آتیه‌ای برای جانبازان در آینده به ویژه برای خانواده‌هایشان خواهد بود. از آنجا که بعضی از جانبازان توانایی کار کردن را ندارند و سالهاست که خانه‌نشین هستند، با خرید بیمه عمر می‌توانند منبعی برای پوشش‌های هزینه معالجه و همچنین پس‌اندازی برای خانواده بعد از خود داشته باشند.

البته باید گفت که پوشش اصلی بیمه عمر جانبازان، فوت است. به این صورت اگر جانباز در طول دوره بیمه‌نامه فوت کند، مبلغی با نام سرمایه فوت به ذی نفع که در بیمه‌نامه ذکر شده‌است یا وراث او پرداخت می‌شود. این مسئله می‌تواند باعث کاهش فشار مالی روی دوش خانواده جانبازان شوند. البته انشالله که همیشه جانبازان ما سالم باشند؛ اما به هر حال این یک واقعیت است.

مطلب پیشنهادی : بیمه فوت و تمام پوشش‌های آن در یک جا

شرایط شرکت‌های بیمه و بنیاد شهید و ایثارگران برای بیمه عمر جانبازان

همه شرکت‌های بیمه عمر، به دلیل ریسک و هزینه بالای درمانی جانبازان، چنین بیمه‌ای را ندارند. آن شرکت‌هایی هم که دارای بیمه عمر جانبازان هستند، طرح خاصی برای این موضوع نداشته و آن را همانند بیمه عمر حساب می‌کنند. البته حتماً باید پزشک آن‌ها، شرایط جسمی و سن بیمه گزار (جانباز) را تأیید کند.

بیمه جانبازان

شرایط بیمه جانبازان

اما جانبازان بهتر است که برای دریافت بیمه عمر به بنیاد شهید و ایثارگران مراجعه کنند. بعضی جانبازان از بنیاد شهید حقوقی دریافت می‌کنند و بعضی دیگر حقوقی دریافت نمی‌کنند. در حقیقت، جانبازان در مرحله اول به این دو دسته تقسیم می‌شوند. البته بر اساس ماده 46 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و از سال 96 به بعد، اگر جانبازی تحت پوشش ارگان دولتی نباشد، دولت باید 50% حق بیمه عمر او پرداخت کند. اگر هم تحت پوشش ارگانی باشد، پرداخت حق بیمه بر عهده همان ارگان خواهد بود.

برای والدین شاهد و جانبازان زیر 25%  و همسرجانبازان متوفی 25% و بالاتر، همسر جانبازان متوفی زیر 25% و آزاده فاقد درصد جانبازی و همسرآزاده متوفی فاقد درصد جانبازی حداکثر 5 میلیون تومان سرمایه عمر و حادثه پراخت می‌شود. همچنین برای جانبازان 25% و بالاتر و فرزندان شاهد، حداکثر مبلغ 10 میلیون سرمایه عمر و حادثه داده خواهد شد.

بیمه حوادث جانبازان

همچنین جانبازان می‌توانند از طریق بنیاد شهید و ایثارگران اقدام به خرید بیمه حوادث کنند. این بیمه حداکثر تا سقف 35 میلیون تومان غرامت‌های فوت و نقص عضو را پوشش خواهد داد.

علاوه بر این، بیمه حوادث غیرمترقبه خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، رانش زمین، صاعقه، ترکیدگی لوله آب، بارش برف، آتش سوزی و غیره وارد شده بر منزل مسکونی، اسباب و اثاث تمامی ایثارگران دارای پرونده ایثارگری در بنیاد را پوشش می‌دهد.

گروه زیر مشمول دریافت این نوع بیمه حوادث هستند:

 • جانبازان 25% وبالاتر
 • فرزندان شاهد و همسران شاهد و والدین شاهد و جانبازان زیر 25%
 • همسر جانبازان متوفی 25% وبالاتر
 • همسران جانبازان متوفی زیر 25% و آزاده فاقد درصد جانبازی و همسرآزاده متوفی فاقد درصد

البته باید گفت که اگر نیروهای نظامی یا خانواده آن‌ها به دلیل حادثه‌ای آسیبی ببینند، تحت پوشش بیمه عمر حادثه نیروهای مسلح و بیمه عمر حادثه مازاد کوثر قرار می‌گیرند. در حقیقت می‌توانند غرامت دریافت کنند. در حال حاضر، به ازای هر درصد، مبلغ 1.5 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

برای کسب اطلاعات جامع در مورد بیمه حوادث به اینجا مراجعه نمایید.

پوشش‌های بیمه عمر جانبازان چیست؟

به غیر از فوت که پوشش اصلی است، موارد زیر هم تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرند:

 • بیمه عمر جانبازان امراض خاص از جمله سرطان، سکته مغزی، سکته قلبی، عمل قلب باز و پیوند اعضای اصلی (ریه، کبد، کلیه، مغز استخوان و قلب) را پوشش می‌دهد. البته بسته به هر شرکت بیمه ممکن است که شرایط پوشش‌دهی آن‌ها با هم متفاوت باشد.
 • جانبازان با داشتن این بیمه می‌توانند خسارت‌های وارد شده به منزل مسکونی خود ناشی از آتش‌سوزی را جبران کنند.
 • در صورتی که اگر جانباز این بیمه را داشته باشد و به هر علتی دچار ازکارافتادگی شود؛ بیمه‌گر بر اساس شرایط مندرج در بیمه‌نامه هزینه‌ای را به او پرداخت خواهد کرد.
 • در صورتی که جانباز به دلیل حادثه‌ای دچار نقص عضو شود، بیمه‌گر بر اساس بیمه‌نامه و تا سقف معینی به او هزینه‌ای را پرداخت خواهد کرد.
 • یکی از مشکلات اصلی جانبازان، پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور پزشکی است. جانباز یا همان بیمه‌گزار در صورتی که بیمه عمر داشته باشد، می‌تواند این هزینه‌ها را جبران کند.
بیمه جانبازان

بیمه جانبازان  و پوشش‌های آن

بعضی شرکت‌های بیمه تخفیف‌هایی را برای جانبازان و ایثارگران در تهیه بیمه بدنه در نظر گرفته‌اند. البته بهتر است که جانبازان برای خرید یا دریافت پاسخ پرسش‌های خود را به بنیاد شهید و ایثارگران مراجعه کنند. برای آن‌هایی که حقوق دریافت می‌کنند، از طرف خود سازمان‌شان می‌توانند بیمه عمر جانبازان را دریافت کنند.

 

بیمه عمر جانبازان به هرحال از خدماتی است که علاوه بر پوشش اصلی فوت، هزینه‌های درمانی را هم جبران می‌کند. در صورتی که سؤالی در خصوص بیمه عمر جانبازی داشتید، می‌توانید در بخش کامنت همین مقاله بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام به آن‌ها پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
16 دی 1400 / بیمه عمر

تفاوت بیمه عمر و سرمایه گذاری در بانک؛ انتخاب کدام عاقلانه‌تر است

بیمه عمر یا سرمایه گذاری در بانک؟ کدام را برای آینده خود انتخاب کنیم؟ مزایا و معایب هر یک را در این مقاله بخوانید تا با چشمانی باز تصمیم بگیرید.

13 دی 1400 / بیمه عمر

بیمه عمر پاسارگاد: آخرین راهنمای کامل پوشش‌ها، مزایای این بیمه زندگی

بیمه عمر پاسارگاد یکی از بیمه نامه هایی است که می توانید با خرید آن در سامانه بیمه دات کام به صورت اینترنتی در یک چشم به هم زدن از ویژگی های منحصر به فرد آن بهره مند شوید. البته بهتر است به این نکته هم اشاره شود که در کنار تمامی پوشش های بیمه ای، بیمه عمر پاسارگاد برای شما یک سرمایه گذاری مطمئن به شمار می آید.

06 دی 1400 / بیمه عمر

بیمه و سرمایه گذاری: بهترین را برای حفظ سرمایه در دوران تورم

اگر دنبال راهی برای حفظ و افزایش سرمایه خود در این دوران پر چالش و تورم هستید، این مقاله را ازدست ندهید!

05 دی 1400 / بیمه عمر

بهترین بیمه عمر کدام است؟+ راهنمای کامل خرید بهترین بیمه زندگی

اگر می‌خواهید بیمه عمر تهیه کنید و نمی‌دانید چه عواملی در انتخاب بهترین بیمه عمر تاثیر گذار است، این مقاله را بخوانید!

05 دی 1400 / بیمه عمر

بیمه بازنشستگی ایران؛ آسودگی خاطر، حق دوران بازنشستگی شماست

مزایا و پوشش‌های بیمه بازنشستگی ایران را در این مقاله بخوانید!

02 دی 1400 / بیمه عمر

بیمه عمر دی: سرمایه‌گذاری امن، آینده‌ای روشنی برای خود و عزیزانتان

تورم به زبان ساده یعنی، ارزش پولی که امروز دارید، سال بعد به نصف/یک سوم ارزش فعلی خود برسد. در کشورهای تورمی مانند ایران، داشتن سرمایه‌گذاری امن مقوله‌ی بسیار پیچیده‌ای است. از یک

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
رضا یعقوبی
04 دی 1400

سلام من جانباز هستم اما بیمه تامین اجتماعی دارم ، آیا میتونم از بیمه تکمیلی بنیاد شهید استفاده کنم؟

  کارشناس بیمه
  05 دی 1400

  سلام، بله شما می توانید هم خود و هم افراد تحت تکفل خود را تحت پوشش بیمه تکمیلی بنیاد قرار دهید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید