01 دسامبر 2022

تمام نکاتی که در مورد بیمه حوادث جانبازان باید بدانید

کوچک‌ترین کاری که می‌توانیم در قبال جانبازان عزیز کشورمان انجام دهیم رسیدگی به آنها و افزایش سطح آسایش و رفاهشان است. بیمه حوادث جانبازان یکی از خدماتی است که برای رفاه حال جانبازان 8 سال دفاع مقدس در نظر گرفته شده است. این عزیزان که جان خود را برای سربلندی ایران به خطر انداخته‌اند، شایسته‌ی دریافت بهترین خدمات با پایین‌ترین قیمت‌ها هستند. اگر شما یا عزیزانتان شامل شرایط دریافت بیمه حوادث جانبازان می‌شوید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

افرادی که شامل جانبازی می‌شوند به آسیب دیدگان جنگ تحمیلی محدود نشده و تمامی نیروهای مسلح که در حین خدمت دچار آسیب شوند جزء جانبازان کشور محسوب خواهند شد. علاوه بر این نیروهایی که توسط وزارت جهاد سازندگی به مناطق جنگی اعزام می‌شوند، هم شامل بیمه حوادث جانبازان می‌شوند.

چه کسانی شامل بیمه حوادث جانبازی می‌شوند؟

تقریباً این امکان برای همه‌ی گروه‌های جانباز وجود دارد تا از این بیمه استفاده کنند. گروه اولی که شرایط برایشان فراهم است، جانبازان بالای 25% آسیب هستند. از آنجایی که همه‌ی جانبازان به یک اندازه آسیب ندیده‌اند، بر اساس قوانین خاصی برای هر شخص درصد جانبازی تعیین می‌کنند. با این حال، جانبازان زیر 25% هم می‌توانند از بیمه حوادث جانبازان بهره‌مند شوند.

افراد دیگری که جزء این طرح قرار می‌گیرند، فرزندان، همسران و والدین شاهد هستند. با توجه به اینکه شهادت سرپرست این اشخاص در زندگی آنها تأثیر گذار است، این قابلیت برای خانواده‌ی آنها در نظر گرفته شده است.

در صورتی که جانبازی که بیش از 25% جانبازی داشته فوت کند، همسر ایشان می‌تواند از این طرح استفاده کرده و بیمه حوادث خریداری کند.

بیمه حوادث جانبازان

خرید بیمه حوادث جانبازان

سایر افرادی که شامل این طرح بیمه‌ای می‌شوند، همسران آزاده متوفی فاقد درصد، آزاده‌های فاقد درصد جانبازی و همسران جانبازان متوفی با جانبازی کمتر از 25% هستند. این افراد هم به همان دلیلی که در بالا ذکر شد، می‌توانند بیمه حوادث جانبازان را دریافت کنند.

قوانینی که در تعیین درصد جانبازی مؤثر هستند شامل موارد زیر می‌شود:

  • ناتوانی موجود در اندام‌های موازی

این موضوع برای اندام‌هایی که در بدن به صورت زوج وجود دارند به کار می‌رود. بر اساس این قانون اگر دو اندام موازی مثل دو دست یا دو پا در جنگ آسیب دیده و در بدن شخص، ناتوانی ایجاد شده باشد، به میزان مشخصی به درصد جانبازی اضافه می‌شود.

  • جمع درصد از کار افتادگی اندام‌ها

اگر اندام‌هایی وجود داشته باشند که از کار افتادگی آنها 100% نباشد، برای محاسبه جمع درصد از کار افتادگی، هر کدام از آنها با یکدیگر جمع می‌شود تا به اندازه‌ی یک اندام کامل شود.

  • مشکلات اعصاب و روان

امکان دارد در اثر نزدیکی به محل ترکیدن بمب، شدت موج انفجار به قدری زیاد باشد که بر روی اعصاب رزمنده تأثیر بگذارد. اگر مدارک پزشکی و فرم‌های صورت سانحه وجود داشته باشد، می‌تواند برای دریافت درصد جانبازی به مراکز مربوطه مراجعه کند.

  • مجروحیت شیمیایی

برای دریافت درصد جانبازی به جهت جراحت با ابزار آلات جنگی شیمیایی، ارائه گواهی حضور در مناطق آلوده به موادهای شیمیایی آسیب زننده باید به مراکز مربوطه ارائه شود. اگر این مدارک در دسترس نباشد، می‌بایست از طریق تأیید کلینیک‌های پزشکی و گرفتن آزمایشات این کار را انجام داد.

درصد جانبازی توسط کمیسیون پزشکی تخصصی بنیاد شهید و امور ایثارگران تعیین می‌شود. این مجمع میزان آسیب دیدگی و ناتوانی جسمی را به دقت بررسی کرده و میزان تسهیلات اعطایی به رأی نهایی این گروه بستگی دارد.

پوشش های بیمه حوادث جانبازان

افرادی که در لیست بالا قرار می‌گیرند و امکان خرید بیمه حوادث جانبازان را دارند، می‌توانند از مزایای این بیمه استفاده کنند. جانبازان محترم می‌توانند از طریق بنیاد شهید و ایثارگران اقدام به خرید بیمه حوادث کنند. با قرار گرفتن تحت پوشش این بیمه نامه، اگر خدایی نکرده شخص بیمه شده از دنیا برود، هزینه‌های مربوط به فوت و نقص عضو تا سقف 35 میلیون تومان بر عهده‌ی بیمه گر خواهد بود.

بیمه حوادث غیرمترقبه جانبازان

علاوه بر پوشش عالی این بیمه نامه، بیمه حوادث غیرمترقبه جانبازان نیز به عنوان پوششی اضافه در نظر گرفته شده است. در صورتی که این بیمه نامه را تهیه کنید، خسارات ناشی از حوادث طبیعی نظیر زلزله، سیل، آتش سوزی، صاعقه، بارش برف، رانش زمین، ترکیدگی لوله آب و… تحت پوشش قرار می‌گیرند. هنگامی که یکی از حوادث بالا رخ دهد، منزل بیمه گزار و لوازم داخل آن بیمه خواهند بود.

بیمه حوادث غیرمترقبه جانبازان

بیمه حوادث غیرمترقبه جانبازان

تفاوت بیمه عمر جانبازان و بیمه حوادث

بیمه عمر جانبازان تفاوتی با بیمه عمر معمولی ندارد. پوشش اصلی این بیمه مربوط به فوت می‌شود. هرچند ما همیشه برای جانبازان عزیز میهن عزیزمان ایران آرزوی سلامتی داریم، اما این یک واقعیت است که مرگ روزی به سراغ هر کسی می‌آید. اگر جانبازی تحت پوشش بیمه عمر باشد، پس از فوت ایشان با توجه به میزان پرداختی در سال‌های گذشته، مبلغی به حساب ذی‌نفع ایشان واریز خواهد شد.

دی نفع شخص یا اشخاصی هستند که هنگام عقد قرارداد بیمه عمر توسط خود بیمه گزار تعیین می‌شوند تا پس از مرگشان، مبلغ در نظر گرفته شده به حساب آن فرد واریز شود. در بیمه عمر جانبازان اگر همچین موردی ذکر نشده باشد، سرمایه فوت به وارث ایشان پرداخت خواهد شد. برای کسب اطلاعات تکمیلی در این باره، به صفحه‌‎ی راهنمای بیمه عمر مراجعه کنید.

آیا تمام شرکت ها جانبازان را بیمه عمر می‌کنند؟

با توجه به شرایط جسمی جانبازان، ریسک بیمه این افراد بسیار بالا است. این موضوع باعث می‌شود که خیلی از شرکت‌های بیمه از ارائه خدمات بیمه عمر به این عزیزان سر باز بزنند. اما برخی از بیمه‌گرها هستند که جانبازان را تحت پوشش خود قرار می‌دهند؛ البته اول باید پزشک معتمد شرکت بیمه شرایط جسمی و سن جانبازان را تأیید کند. (اگر قصد خرید این بیمه را دارید، مقاله بهترین بیمه عمر و نکات خرید بیمه عمر را از دست ندهید.)

پوشش های بیمه عمر جانبازان

پوشش اصلی بیمه عمر بیمه فوت است، اما این بیمه موارد زیر را هم شامل می‌شود:

  • پوشش امراض خاص از جمله سکته قلبی، سکته مغزی، پیوند اعضای اصلی، سرطان و عمل قلب باز
  • جبران خسارت آتش سوزی منزل
  • جبران هزینه‌ی مربوط به از کار افتادگی
  • پرداخت هزینه‌های درمان

دیدیم که بیمه عمر و بیمه حوادث جانبازان تفاوت‌های زیادی با هم دارند و بیمه عمر جانبازی در واقع همان بیمه عمر معمولی است. قطعاً بیمه عمر شرایط خیلی بهتری نسبت به بیمه حوادث جانبازان دارد اما حق بیمه‌ی بیشتری هم باید برای آن پرداخت کرد.

خرید بیمه حوادث

همان‌طور که در متن بالا توضیح دادیم، برای خرید بیمه حوادث جانبازان باید از طریق بنیاد شهید و ایثارگران اقدام کنید. اما اگر شما جزء واجدین شرایط دریافت این بیمه نامه نیستید، نگران نباشد؛ برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی می‌توانید به سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و از بیمه‌های ارائه شده در این سامانه یا موضوعات بیمه‌ای مطرح شده در مجله بیمه بهره‌مند شوید!

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
23 آگوست 2023 / بیمه حوادث / اطلاعات بیمه ای

بیمه حوادث اربعین” بیمه رازی را از پایانه های فروشگاهی بخرید!

جهت تسهیل در سفر زائرین کربلای معلی، بیمه دات کام به عنوان مرجع ارائه خدمات نوین بیمه ای آنلاین، امکان خرید بیمه از پایانه های فروشگاهی را فراهم کرد. زائرین اربعین حسینی بدون

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید