23 آذر 1401

8 مورد از نکات خرید بیمه عمر که باید پیش از انتخاب شرکت بیمه بدانید!

روزهای تلخ و شیرین زیادی تشکیل دهنده زندگانی و روزگار ماست؛ روزهای شیرین و امیدبخش، روزهای تلخ، غم انگیز و نا امید کننده. اما برای روزهای سخت چه باید کرد؟ روزهای سخت انکار ناپذیرند و تا حد توان می‌بایست برای رویارویی با آنها از قبل آماده بود. قوانین زندگی، پشتکار و نظم تا حدی می‌توانند ناجی ما باشند. پیشنهاد ما برای شما در شرایط دشوار، استفاده از بیمه عمر است، اما بهتر است پیش از اقدام، نکات خرید بیمه عمر را بدانید.

شما با استفاده از بیمه نامه عمر علاوه بر سرمایه گذاری و استفاده از پوشش‌های مختلف، امنیت خود را برای روزهای سخت بالا می‌برید. در این مقاله از نکات خرید بیمه عمر به‌صورت جامع صحبت خواهیم کرد تا بتوانید بهترین بیمه عمر را خریداری کنید، پس تا پایان همراه ما باشید.

اهمیت بیمه عمر چیست؟

یکی از مهم‌ترین بیمه‌ها برای جبران بحران‌های مالی و صدمات جانی در همه جای دنیا بیمه عمر و زندگی می‌باشد. هر ثانیه و هر لحظه از زندگی می‌تواند همراه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی و جبران ناپذیر باشد. مشکلات مالی، جانی، مرگ و از کار افتادگی از جمله چالش‌هایی هستند که می‌توانند هر فرد را با مشکل مواجه کنند. بیمه عمر برای همه این لحظات کوچک و بزرگ دارای پوشش‌های گوناگون است.

برای مقابله با چنین روزها و شرایطی بهتر است از قبل بیمه عمر تهیه کرده باشیم. رعایت و توجه به نکات مهم پیش از خرید بیمه عمر به شما کمک می‌کند تا بتوانید از بهترین بیمه عمر را بخرید.

چرا به بیمه عمر نیاز داریم؟

بیمه عمر یکی از خدماتی است که شرکت‌های بیمه‌گر برای تأمین آینده‌ی بیمه‌گزاران ارائه می‌دهند. این بیمه مزایایی از قبیل جبران هزینه‌های درمانی، هزینه‌های بعد از فوت، از کار افتادگی و حقوق مستمری دارد. برای زندگی با آرامش خاطر، کاهش هزینه‌های درمانی، سرمایه گذاری بلند مدت و تأمین آینده‌ی خانواده، بهترین راه  استفاده از بیمه عمر است. در پاسخ به این سؤال که چه کسانی به بیمه عمر نیاز دارند باید بگوییم بیمه عمر برای همه افراد مناسب است؛ البته به شرط آنکه از سن کم حق بیمه‌ها را مرتب پرداخت کنند. برای استفاده از این قابلیت، نکات بیمه عمر را برایتان توضیح می‌دهیم.

نکات مهم پیش از خرید بیمه عمر

هدف افراد از خرید بیمه عمر با یکدیگر یکسان نیست و با هم متفاوت است. برای مثال برخی از اقشار و افراد به پوشش‌های بیمه توجه می‌کنند، اما در مقابل برای بعضی افراد، سود و سرمایه گذاری مهم است. توجه شما به نکات خرید بیمه عمر باعث می‌شود که با توجه به نیاز اصلی خود بیمه بخرید. مهم‌ترین نکاتی که قبل از خرید بیمه عمر بهتر است رعایت کنید به شرح زیر هستند:

1- توجه به توان مالی

یکی از مهم‌ترین نکات خرید بیمه عمر، توجه به توان مالی است. شما باید حق بیمه‌ای که به صورت مرتب به شرکت بیمه پرداخت می‌کنید را بر مبنای درآمد و توانایی خود انتخاب کنید. اگر حق بیمه‌ی سنگین‌تری را برای خود در نظر بگیرید، در آینده‌ای نزدیک با مشکلات مختلف روبرو می‌شوید. در مقابل اگر حق بیمه‌ی خیلی کمی در نظر بگیرید، سرمایه گذاری شما دردی از شما دوا نخواهد کرد. به همین دلیل می‌بایست دقیقاً مبلغی که در توانتان هست را انتخاب کنید، نه کمتر نه بیشتر.

نکات خرید بیمه عمر

نکات مهم قبل از استعلام بیمه عمر چیست؟

2- انتخاب بهترین نوع بیمه عمر

بیمه عمر دارای انواع مختلفی است و باید بر اساس اصل نیاز شما انتخاب تهیه شود. انواع بیمه عمر به‌صورت کلی شامل مواردی از قبیل: بیمه عمر زمانی، بیمه تمام عمر، پس انداز، مختلط عمر، بازنشستگی، مستمری و آتیه می‌باشد. هر کدام از این بیمه‌ها دارای پوشش‌های خاص خود است و برای همه افراد به‌صورت مساوی مناسب نیستند.

مثلاً در بیمه عمر مختلط، چه فرد بیمه شده فوت کند، چه وی در پایان تاریخ بیمه نامه‌ای زنده باشد، سرمایه بیمه نامه‌اش به افرادی که وی انتخاب کرده خواهد رسید. یا مثلاً در بیمه عمر کوتاه مدت، زمانی که فرد بیمه شده در مدت بیمه نامه‌اش فوت کند، سرمایه به افرادی مشخص خواهد رسید. همین‌طور در بیمه‌های مستمری و بعد از اعتبار بیمه نامه، سرمایه به‌صورت مستمری به فرد پرداخت می‌شود یا اگر شخص بیمه شده فوت کند سرمایه به افرادی دیگر انتقال پیدا می‌کند.

3- انتخاب مدت مناسب برای بیمه نامه

یکی از مهم‌ترین نکات خرید بیمه عمر که اغلب افراد به آن توجه لازم نمی‌کنند، مدت بیمه نامه است. تمامی بیمه‌ها را می‌توان هم بلند مدت تهیه کرد هم کوتاه مدت، مثل بیمه شخص ثالث کوتاه مدت. در خصوص بیمه عمر باید به شما نکته‌ای مهم را گوشزد کنیم؛ آن این است که سمت خرید کوتاه مدت بیمه عمر نروید. بیمه عمر کوتاه مدت نه تنها برای شما سودی نخواهد داشت، بلکه ممکن است زیان بار نیز باشد. بهتر است طرحی بیش از 5 سال را برای بیمه عمر خود انتخاب کنید.

4- بررسی میزان توانگری شرکت بیمه

به‌صورت کلی توانگری مالی شرکت بیمه  به معنی توانمندی و تعهد یک شرکت بیمه در پرداخت خسارت به مشتریان است. سازمان بیمه مرکزی سطح توانگری مالی شرکت‌های بیمه را هر سال اعلام می‌کند. شرکت‌های بیمه در دسته بندی‌های مختلفی از توانگری قرار دارند. برای مثال شرکتی توانگری سطح یک داشته باشد می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به راحتی خسارت‌های مشتریانش را پرداخت نماید. قوی‌ترین شرکت‌های بیمه مانند بیمه دی توانگری سطح یک دارند و ضعیف‌ترین‌ها توانگری سطح 5 دارند.  سطح توانگری یکی نکات خرید بیمه عمر است.

5- توجه به سود دهی و سرمایه

یکی از مهم‌ترین نکات مهم قبل از استعلام بیمه عمر توجه به سوددهی است. این نکته برای همه از اهمیت زیادی برخوردار است. به‌صورت کلی افراد در بیمه عمر از دو نوع سود می‌توانند بهره‌مند شوند؛ یکی سود مشارکت در منافع، یکی هم سود تضمینی. سود تضمینی سودی است که شرکت بیمه هر ساله به سرمایه افراد بیمه شده اضافه می‌کند. سود تضمینی در بین شرکت‌های مختلف تفاوت فاحشی نیز ندارد.

6- توجه به پوشش‌های بیمه عمر

مهم ترین مزیت بیمه عمر، پوشش های آن است. همانطور که گفتیم افراد در زمان خرید بیمه عمر به سود و پوشش های بیمه توجه زیادی می‌کنند. همانند دیگر انواع بیمه نامه، بیمه عمر نیز دارای پوشش های اصلی و اضافی است.

اصلی‌ترین و مهم‌ترین پوشش بیمه عمر، پوشش سرمایه فوت است. این پوشش بدین صورت است که سرمایه فرد فوت شده به افرادی مشخص انتقال پیدا می‌کند. از دیگر پوشش‌های مهم و اصلی بیمه عمر می‌توان به پوشش سرمایه فوت بر اثر حادثه اشاره کرد. در صورتی که فرد بر اثر اتفاقی، مانند سقوط از ارتفاع جان خود را از دست دهد، علاوه بر سرمایه، خسارتی از طرف بیمه به اطرافیان و افراد مشخص شده پرداخت می‌گردد. میزان سرمایه فوت بر اثر حادثه در شرکت‌های بیمه متفاوت است؛ در بعضی شرکت‌ها بیشتر در برخی شرکت‌های دیگر کمتر. (در صورت تمایل، می‌توانید مقاله مربوط به بیمه فوت را مطالعه نمایید.)

پوشش های اضافی بیمه عمر چیست؟

از دیگر نکات خرید بیمه عمر، توجه به پوشش‌های اضافی شرکت بیمه است. این پوشش‌ها سطح امنیت و آرامش را افزایش می‌دهند و به شرح زیر هستند:

  • پرداخت هزینه‌های دکتر و پزشک
  • معافیت از پرداخت حق بیمه در صورت بروز مشکل جسمی برای فرد
  • دریافت مستمری مشخص در صورت از کارافتادگی
  • پوشش‌‎های مناسب برای بیماری‌های خاص و سخت
نکات مهم پیش از خرید بیمه عمر در سنین پایین

بهترین سن خرید بیمه در خردسالی است

7- خرید بیمه در سن مناسب

همه‌ی کارشناسان بیمه معتقدند بهترین زمان خرید بیمه عمر در سنین کودکی است. اگر قصد خرید بیمه عمر را دارید، بهتر است آن را در سنین پایین تهیه کنید. این عمل در میزان سود و سرمایه گذاری نقش بسزایی دارد. بهترین راه کار برای خرید بیمه در سن پایین این است که والدین در زمان تولد فرزندشان برای او بیمه عمر خریداری کنند. در زمان توجه به نکات مهم قبل از استعلام بیمه عمر، سعی کنید سن را از قلم نیندازید.

8- دریافت سود بصورت یکجا

زمانی که اعتبار بیمه نامه عمر شما به پایان می‌رسد، می‌توانید هم به‌صورت یکجا، هم به‌صورت مستمری سرمایه خود را دریافت کنید. پیشنهاد ما این است که سودتان را به‌صورت یکجا و کلی دریافت نمایید این موضوع به نفعتان است، چرا که شرکت‌های بیمه نمی‌توانند تا آخر عمر به شما مستمری پرداخت کنند.

خرید بهترین بیمه عمر با مشاوره بیمه دات کام

در این مقاله سعی شد مهم ترین نکات خرید بیمه عمر را برای شما شرح دهیم تا بتوانید بهترین بیمه عمر عمرتان را خریداری کنید. اگر همچنان نیاز به مشاوره بیشتر در زمینه بیمه عمر دارید، می توانید با کارشناسان بیمه دات کام تماس حاصل فرمایید یا مقاله‌ی راهنمای بیمه عمر را مطالعه کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
04 خرداد 1402 / بیمه عمر

انواع بیمه عمر؛ راهنمای کامل مزایا و پوشش‌های بیمه زندگی 1402

هر‌انچه باید در مورد بیمه عمر بدانید. از مزایا و پوشش‌های این بیمه چه می‌دانید؟

04 فروردین 1402 / بیمه درمان و تکمیلی / بیمه عمر

بیمه عمر یا بیمه تکمیلی؟ انتخاب درست کدام است؟

بیمه عمر و درمان تفاوت‌هایی با هم دارند که برای انتخاب بین بیمه عمر یا بیمه تکمیلی، باید این تفاوت‌ها را بدانید. با شیوع ویروس کرونا یکی از مهم‌ترین نعمت‌هایی که بیش از

16 اسفند 1401 / بیمه عمر

پیر و جوان راضی از بیمه عمر رازی؛ طرح‌ها و مزایای بیمه آتیه رازی

مزایا و پوشش ‌های بیمه آتیه رازی را در این مقاله بخوانید!

10 اسفند 1401 / بیمه عمر

بیمه عمر ملت:تضمین آینده و آسودگی خاطر یک ملت با طرح‌های متنوع

مزایا و پوشش‌های طرح‌های مختلف بیمه زندگی ملت را در این مقاله بخوانید تا برای خرید بیمه عمر، انتخابی آگاهانه داشته باشید.

20 بهمن 1401 / بیمه عمر

تفاوت بیمه عمر و سرمایه گذاری در بانک؛ انتخاب کدام عاقلانه‌تر است

بیمه عمر یا سرمایه گذاری در بانک؟ کدام را برای آینده خود انتخاب کنیم؟ مزایا و معایب هر یک را در این مقاله بخوانید تا با چشمانی باز تصمیم بگیرید.

20 بهمن 1401 / بیمه عمر

کلاهبرداری بیمه عمر یا سهل انگاری بیمه‌گزار؟

چگونه در دام کلاهبرداران بیمه عمر نیافتیم؟ نحوه تشخیص شرکت‌های معتبر بیمه عمر!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید