01 اردیبهشت 1401

دوربین خودرو چیست؛ چه کاربرد و انواعی دارد

فرض کنید که خودروی شما در مکانی کنار خیابان پارک شده‌است و شما از خودرو خود فاصله گرفته‌اید، بعد از اینکه به سمت خودرو خود رفتید، می‌بینید که ماشین شما دچار حادثه شده‌است. در این لحظه شما هیچ گونه مدرکی و شاهدی برای این حادثه ندارید. می‌توانید، دوربین‌های حوالی خودرو خود را که در آن محل پارک کرده‌اید، چک کنید که ممکن است در محدوده دید این دوربین‌ها خودروی شما نباشد. در چنین شرایطی اگر دوربین خودرو نصب بود، می‌توانستید علت حادثه و جزئیات را بررسی کنید. در این مطلب سعی داریم درباره اینکه دوربین خودرو چیست و چه مزیت‌هایی دارد، توضیحاتی ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

دوربین خودرو چیست؟

دوربین ماشین از یک یا دو لنز تشکیل شده که در هر مکانی از خودرو قابل نصب خواهد بود. این دوربین‌ها قابلیت‌ها و کاربرد‌های مختلفی دارد که مهم‌ترین کار این دوربین‌ها را می‌توان فیلم برداری از جلو، عقب و داخل کابین خودرو دانست. همچنین دوربین‌ها، می‌توانند، تمام وقایع اطراف خودرو را هم ثبت کنند. در برخی از این مدل‌ها، شرایط مشاهده آنلاین بر روی گوشی امکان پذیر است و در هر لحظه می‌توان از سلامت خودرو خود، مطمئن شوید.

کاربرد دوربین خودرو چیست؟

با توجه به توضیحاتی که داده‌شد، متوجه کاربرد این دوربین شده‌اید. همان‌طور که می‌دانید، خودرو یکی از سرمایه‌های افراد است که برای حفظ آن باید شرایط مختلف را بررسی کرد. همچنین مشخص شدن آسیب‌های وارد شده هنگام پارک بودن خودرو نیز اهمیت دارد. برخی از افراد در صورت برخورد با خودروی گران قیمت، فرار کرده و نمی‌توان پیگیری‌های لازم را انجام داد.

دوربین ماشین یک ابزار کاربردی، برای این است که در صورت حادثه و تصادف از چگونگی وارد شدن آسیب اطلاع پیدا کرد. البته به راحتی می‌توان حادثه را به صورت مستند پیگیری کرد.

ثبت وقایع جاده‌ای

هنگامی‌ که در حال رانندگی هستید، ممکن است که اتفاقات زیادی رخ دهد که در برخی از موارد، فیلمرداری این وقایع کاری ضروری است. اگر خودرو شما در جاده با یک شی یا خودرو دیگر تصادف کند؛ به راحتی با در دست داشتن فیلم دوربین خودرو خود، می‌توانید، روند را تسریع کرده و این فیلم را به پلیس راهنمایی و رانندگی تحویل دهید. استفاده از دوربین در بسیاری از کشور‌ها رایج شده و بیشتر راننده‌ها برای اثبات تصادف‌های خود از این روش استفاده می‌کنند.

دوربین دنده عقب

در بیشتر مدل‌های دوربین خودرو یک لنز کوچک تعبیه شده‌است که می‌توان از آن برای دوربین دنده عقب، استفاده کرد. بدین گونه که دوربین، باید روی سپر عقب خودرو نصب شود. برق دوربین از چراغ دنده عقب خودرو تامین می‌شود. هنگامی ‌که دنده خودرو به حالت دنده عقب قرار می‌گیرد، دوربین به صورت اتوماتیک روشن می‌شود و شروع به فیلمبرداری خواهد کرد. تصویر عقب خودرو بر روی نمایشگر ماشین نمایش داده می‌شود و به راحتی می‌توان به تصاویر عقب خودرو اشراف داشته‌باشید.

همچنین پارک کردن ماشین برای راننده‌هایی که به تازگی پشت اتومبیل می‌نشینند، می‌تواند بسیار کمک کنند. به طوری که محدوده پارک برای راننده مشخص شده و به راحتی شرایط پارک خودرو فراهم می‌شود.

ویژگی‌های دوربین خودرو چیست؟

دوربین خودروها در مدل‌های مختلفی طراحی شده‌اند؛ هر کدام از آنها یکسری ویژگی و قابلیت‌های گوناگون دارند. هنگام خرید دوربین ماشین به امکانات آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

تصویر برداری در شب

در بیشتر دوربین‌های طراحی شده، LED‌های مادون قرمز در اطراف دوربین نصب شده‌اند؛ که با تاریک شدن هوا، نگرانی برای کیفیت ضبط تصویر نداشته‌باشید. در حقیقت این LED‌ ها نور را برای محیط فراهم خواهند کرد. به این ویژگی دید در شب گفته‌می‌شود.

منبع تغذیه دوربین خودرو

دوربین‌های خودرو یک باتری دارند که تا چند ساعت می‌تواند به صورت مداوم تصاویر را ضبط کنند. به طور حتم باتری به تنهایی برای یک مسافرت کافی نیست و برای برطرف کردن این نیاز از منبع برق ماشین استفاده می‌شود و زمان خاموش بودن خودرو، از باتری ماشین استفاده می‌شود.

دارای سنسور ضد لرزش

لرزش و تکان بر روی کیفیت تصویر برداری، تاثیر گزار است و می‌تواند، کیفیت را کاهش دهد. همچنین خودرو در برخی از مسیر‌ها و جاده‌ها ممکن است که دچار لرزش شود. با استفاده از قابلیت سنسور ضد لرزش، دیگر نگرانی برای ضبط تصاویر وجود ندارد. در این قابلیت دوربین ماشین کیفیت یکسانی برای ضبط تصاویر، هنگام پارک و هنگام رانندگی ارائه می‌کند.

حافظه دوربین خودرو چیست؟

دوربین‌های خودرو در مدل‌های گوناگون و با حافظه‌های 32 و 64 گیگابایت به بازار ارائه شده‌اند. علاوه بر این در بعضی از مدل‌ها می‌توان بعد از پر شدن حافظه، فیلم‌های جدید را بر روی فیلم‌های قدیمی‌تر که لازم ندارید، ضبط کنید. علاوه بر ضبط تصاویر، می‌توانید این تصاویر را بر روی گوشی خود نیز مشاهده کنید.

دوربین خودرو برای چه کسانی لازم است؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که دوربین خودرو برای تمام ماشین‌ها مورد نیاز است و با توجه به اینکه حادثه هیچ وقت خبر نمی‌کند؛ بهتر است که برای ایمنی بیشتر و جبران خسارت‌های احتمالی از دوربین خودرو استفاده کرد. دوربین‌های ماشین با توجه به کاربردهای چندگانه‌ای که دارند، می‌توانند، جزو یکی ابزار‌های اساسی برای خودرو محسوب شوند.

انواع دوربین‌های مدار بسته خودرو

دوربین‌های مدار بسته خودرو از نظر: ظاهری، اندازه، فضای ذخیره سازی(حافظه) و محل نصب تفاوت‌هایی دارند. برخی از این دوربین‌ها در پشت اتومبیل و برخی دیگر در جلو خودرو نصب می‌شوند، هرچند که مدل‌هایی هم وجود دارند که به آینه جلو نصب خواهند شد. بهتر است که با توجه به نیاز‌های خود و ویژگی‌های مد نظر خود، دوربین مناسب را انتخاب کنید.

دوربین 360 درجه

دوربین خودرو 360 درجه دارای 4 عدد دوربین است که زیر آینه بغل، روی سپر عقب خودرو و روی سپر جلوی خودرو قرار می‌گیرد. شرایط دید با زاویه 360 درجه بر روس مانیتور خودرو برای راننده فراهم خواهد شد. استفاده از این دوربین‌ها به علت اینکه دید راننده را در تمام ابعاد در نظر گرفته‌است، بسیار کاربردی بوده و می‌توان به راحتی در مکان‌های باریک پارک خودرو را انجام داد. استفاده از دوربین خودرو 360 درجه علاوه بر اینکه تصاویر را ضبط می‌کند با کیفیت عالی می‌تواند به صورت آنلاین بر روی گوشی موبایل هم مشاهده کرد.

محل نصب دوربین خودرو

محل نصب دوربین خودرو

از دیگر ویژگی‌های دوربین ماشین 360 درجه، می‌توان به تشخیص صدا اشاره کرد. دوربین 360 درجه خودرو دارای Gps  نیز است که در زمان سرقت، ردیابی اتومبیل را امکان پذیر می‌کند.

حال با توجه به اینکه شاید برخی از افراد تمایل نداشته باشند که از دوربین ماشین استفاده کنند، ما به آنها پیشنهاد می‌دهیم که بیمه سرقت خودرو را خریداری کنند.

خودرو چگونه به سرقت می‌رود؟

شکستن شیشه خودرو یکی از راحت‌ترین روش‌هایی است که خودرو را می‌توان سرقت کرد. این روش با ابزار مخصوصی انجام می‌شود؛ حتی صدای شکستن شیشه هم احساس نخواهد شد. موارد مختلف دیگری هم برای جلوگیری از سرقت خودرو وجود دارد که می‌توان به آن ها اشاره کرد. این موارد عبارتند از:

 • خودرو را در مکان‌های تاریک و بدون چراغ پارک کنید.
 • خودرو را در خروجی ها پارک کنید.
 • از دزدگیر برای امنیت ماشین استفاده نکنید.
 • وسایل با ارزش خودر را داخل ماشین قرار دهید.
 • درب های اتومبیل را قفل نکرده باشید.
 • درگیر حادثه رانندگی ساختگی شوید.
 • برای بکسل خودرو خود از افراد مطمئن استفاده نکنید.

مواردی که گفته شد قابل پیشگیری است و می‌توان راه حل برای آن‌ها در نظر گرفت. همچنین بهتر است که برای جلوگیری از خسارات مالی از بیمه بدنه استفاده کنید. تهیه بیمه بدنه و انتخاب پوشش سرقت می‌تواند بهترین گزینه برای جبران خسارت‌ها باشد.

پوشش سرقت بیمه بدنه

در بیمه ‌‌بدنه، بیمه‌‌گزار با پرداخت حق‌‌‌بیمه می‌تواند هنگام خسارت اتومبیل خود، خسارت دریافت کند. پوشش سرقت یکی از مزیت‌‌های بیمه بدنه است که سرقت جزئی را تحت پوشش قرار می‌‌دهد. سرقت رادیو پخش، رینگ، لاستیک و سیستم صوتی جزو پوشش سرقت بیمه بدنه قرار می‌گیرد. برای آشنایی با تمامی پوشش های بیمه بدنه، اینجا کلیک کنید.

اگر خودرو  به صورت کامل از محل خود، جابه جا  شود، اما وسایل جزئی به سرقت رفته‌باشد باز هم جزو پوشش سرقت بیمه بدنه قرار می‌‌گیرد. برای خرید بیمه بدنه با پوشش سرقت خودرو می‌توانید به سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و از طریق منوی محصولات اقدام به خرید نمایید.

بیمه بدنه خسارات وارد به بدنه را جبران می کند

به طور کلی با پیشرفت صنعت خودروسازی و امکاناتی که در نظر گرفته شده‌است، می‌توان از دوربین خودرو استفاده کرد تا با آسایش بیشتری از این وسیله نقلیه بهره‌مند شد. در این مطلب سعی کردیم به سوال دوربین خودرو چیست؟ پاسخ دهیم. اگر ابهام یا سوالی دارید می‌توانید در قالب کامنت و در انتهای این متن با ما در میان بگذارید. همچنین بیمه دات کام وب سایت مقایسه انواع بیمه‌نامه‌ها است که با قدمت طولانی شما عزیزان را در برابر خطرهای احتمالی بیمه می‌کند. کارشناس‌ها و متخصص‌های این مجموعه به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 مهر 1401 / بیمه بدنه / برند های خودرویی / سایپا

بیمه بدنه روزشمار سایپا چیست؟ معرفی انواع بیمه روزشمار سایپا

خودروسازی سایپا خدمات گارانتی بدنه برای مشتریان خود در نظر گرفته است که این سرویس در قالب سه طرح گارانتی بدنه پایه، اقتصادی و کامل ارائه می‌شود. راهنمای کامل بیمه بدنه روزشمار سایپا را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

05 مهر 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

پوشش برخورد خودرو با اجسام ثابت: دریافت خسارات خودرو و جسم ثابت

اگر ماشین شما با جسم ثابتی برخورد کند، مقصر حادثه کیست؟ چه کسی خسارات وارد بر شما یا جسم ثابت را پرداخت می‌کند؟ پاسخ سوالات خود را با خواندن این مقاله بیابید!

01 مهر 1401 / بیمه بدنه

کاهش هزینه‌های تصادف با شناخت نقاط آسیب پذیر خودرو و بیمه

شناسایی و معرفی آسیب پذیرترین قسمت‌های ماشین را در این مقاله بخوانید!

17 شهریور 1401 / بیمه بدنه

پوشش‌ های بیمه بدنه چیست؟ لیست آپدیت پوشش‌ های بیمه بدنه اصلی و اضافی

پوشش بیمه بدنه به دو بخش اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. در صورتی که حادثه‌ای از قبیل سرقت خودرو، آتش سوزی، یا آسیب به بدنه ماشین وارد شود بیمه بدنه این خسارات را جبران می‌کند. برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید.

15 شهریور 1401 / بیمه بدنه

افت قیمت خودرو و تاثیر آن در تعیین خسارت بیمه بدنه

راهنمای کامل افت قیمت خودرو: دلایل، تاثیر عوامل در محاسبه افت قیمت خودرو و پوشش آن را در انواع بیمه بدنه و بیمه ثالث اتومبیل اینجا بخوانید

02 شهریور 1401 / بیمه بدنه

کارشناسی خودرو: راهنمای جامع کارشناسی تخصصی بخش‌های مختلف ماشین

راهنمای کارشناسی تخصصی بخش‌های مختلف انواع ماشین🚗و الزام آن برای صدور بیمه‌های ماشین:بیمه بدنه و بیمه ثالث را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
فروشنده تخصصی دوربین خودرو
31 خرداد 1401

از دوربین خودرو چیزی نمیدونی ننویس، این چیه نوشتی؟

  کارشناس بیمه
  01 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، ما فقط اطلاعات کلی را نوشته ایم.مسلما دوربین خودرو جزئیات خیلی بیشتری دارد.

عقیل واسعی
11 تیر 1401

دوربین خودرو برای همه ماشینای ایرانی میشه استفاده کرد؟ مثلا پرشیا

  کارشناس بیمه
  12 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بله اما اینکه به چه صورت است و از چه مدلی می توانید استفاده کرد، اطلاعاتی نداریم.

امیرعلی
25 تیر 1401

توی کوچه 8 متری ماشینم پارک بود یه پسر بچه با دوچرخه زده بود به ماشینم ولی ضبط نشده بود تونستم از همسایه فیلم رو بگیرم تا متوجه بشم بعضی وقتا هم ضبط نمیشه نمیدونم مشکلش چیه!

  کارشناس بیمه
  26 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، باید به یک تعمیرکار خودرو که به این ها آشنایی دارد، نشان دهید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید