۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

دوربین خودرو چیست؛ چه کاربرد و انواعی دارد

فرض کنید که خودروی شما در مکانی کنار خیابان پارک شده‌است و شما از خودرو خود فاصله گرفته‌اید، بعد از اینکه به سمت خودرو خود رفتید، می‌بینید که ماشین شما دچار حادثه شده‌است. در این لحظه شما هیچ گونه مدرکی و شاهدی برای این حادثه ندارید. می‌توانید، دوربین‌های حوالی خودرو خود را که در آن محل پارک کرده‌اید، چک کنید که ممکن است در محدوده دید این دوربین‌ها خودروی شما نباشد. در چنین شرایطی اگر دوربین خودرو نصب بود، می‌توانستید علت حادثه و جزئیات را بررسی کنید. در این مطلب سعی داریم درباره اینکه دوربین خودرو چیست و چه مزیت‌هایی دارد، توضیحاتی ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

دوربین خودرو چیست؟

دوربین مدار بسته ماشین چیست و چگونه کار می‌کند؟ دوربین ماشین از یک یا دو لنز تشکیل شده که در هر مکانی از خودرو قابل نصب خواهد بود. این دوربین‌ها قابلیت‌ها و کاربرد‌های مختلفی دارد که مهم‌ترین کار دوربین ضبط وقایع خودرو را می‌توان فیلم برداری از جلو، عقب و داخل کابین خودرو دانست. همچنین دوربین‌ها، می‌توانند، تمام وقایع اطراف خودرو را هم ثبت کنند. در برخی از این مدل‌ها، شرایط مشاهده آنلاین بر روی گوشی امکان پذیر است و در هر لحظه می‌توان از سلامت خودرو خود، مطمئن شوید.

دوربین ماشین از یک یا دو لنز تشکیل شده که در هر مکانی از خودرو قابل نصب خواهد بود. این دوربین‌ها قابلیت‌ها و کاربرد‌های مختلفی دارد که مهم‌ترین کار این دوربین‌ها را می‌توان فیلم برداری از جلو، عقب و داخل کابین خودرو دانست. همچنین دوربین‌ها، می‌توانند، تمام وقایع اطراف خودرو را هم ثبت کنند. در برخی از این مدل‌ها، شرایط مشاهده آنلاین بر روی گوشی امکان پذیر است و در هر لحظه می‌توان از سلامت خودرو خود، مطمئن شوید.

کاربرد دوربین خودرو چیست؟

با توجه به توضیحاتی که داده‌شد، متوجه کاربرد این دوربین شده‌اید. همان‌طور که می‌دانید، خودرو یکی از سرمایه‌های افراد است که برای حفظ آن باید شرایط مختلف را بررسی کرد. همچنین مشخص شدن آسیب‌های وارد شده هنگام پارک بودن خودرو نیز اهمیت دارد. برخی از افراد در صورت برخورد با خودروی گران قیمت، فرار کرده و نمی‌توان پیگیری‌های لازم را انجام داد.

دوربین ماشین یک ابزار کاربردی، برای این است که در صورت حادثه و تصادف از چگونگی وارد شدن آسیب اطلاع پیدا کرد. البته به راحتی می‌توان حادثه را به صورت مستند پیگیری کرد.

انواع دوربین خودرو

انواع مختلفی از دوربین داخل ماشین وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • دوربین‌های ثبت وقایع
 • دوربین‌های مدار بسته
 • دوربین ۳۶۰ درجه
 • دوربین عقب
 • دوربین جلو

موارد فوق را در ادامه به طور کامل توضیح داده ایم.

دوربین ثبت وقایع جاده‌ای

هنگامی‌ که در حال رانندگی هستید، ممکن است که اتفاقات زیادی رخ دهد که در برخی از موارد، فیلمبرداری این وقایع کاری ضروری است. اگر خودرو شما در جاده با یک شی یا خودرو دیگر تصادف کند؛ به راحتی با در دست داشتن فیلم دوربین خودرو خود، می‌توانید، روند را تسریع کرده و این فیلم را به پلیس راهنمایی و رانندگی تحویل دهید. استفاده از دوربین در بسیاری از کشور‌ها رایج شده و بیشتر راننده‌ها برای اثبات تصادف‌های خود از این روش استفاده می‌کنند.

دوربین دنده عقب

در بیشتر مدل‌های دوربین خودرو یک لنز کوچک تعبیه شده‌است که می‌توان از آن برای دوربین دنده عقب، استفاده کرد. بدین گونه که دوربین، باید روی سپر عقب خودرو نصب شود. برق دوربین از چراغ دنده عقب خودرو تامین می‌شود. هنگامی ‌که دنده خودرو به حالت دنده عقب قرار می‌گیرد، دوربین به صورت اتوماتیک روشن می‌شود و شروع به فیلمبرداری خواهد کرد. تصویر عقب خودرو بر روی نمایشگر ماشین نمایش داده می‌شود و به راحتی می‌توان به تصاویر عقب خودرو اشراف داشته‌باشید.

همچنین پارک کردن ماشین برای راننده‌هایی که به تازگی پشت اتومبیل می‌نشینند، می‌تواند بسیار کمک کنند. به طوری که محدوده پارک برای راننده مشخص شده و به راحتی شرایط پارک خودرو فراهم می‌شود.

خرید بیمه بدنه

ویژگی‌های دوربین خودرو چیست؟

دوربین خودروها در مدل‌های مختلفی طراحی شده‌اند؛ هر کدام از آنها یکسری ویژگی و قابلیت‌های گوناگون دارند. هنگام خرید دوربین ماشین به امکانات آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

تصویر برداری در شب

در بیشتر دوربین‌های طراحی شده، LED‌های مادون قرمز در اطراف دوربین نصب شده‌اند؛ که با تاریک شدن هوا، نگرانی برای کیفیت ضبط تصویر نداشته‌باشید. در حقیقت این LED‌ ها نور را برای محیط فراهم خواهند کرد. به این ویژگی دید در شب گفته‌می‌شود.

منبع تغذیه دوربین خودرو

دوربین‌های خودرو یک باتری دارند که تا چند ساعت می‌تواند به صورت مداوم تصاویر را ضبط کنند. به طور حتم باتری به تنهایی برای یک مسافرت کافی نیست و برای برطرف کردن این نیاز از منبع برق ماشین استفاده می‌شود و زمان خاموش بودن خودرو، از باتری ماشین استفاده می‌شود.

مقاله پیشنهادی: راهنمای بیمه بدنه خودرو

دارای سنسور ضد لرزش

لرزش و تکان بر روی کیفیت تصویر برداری، تاثیر گزار است و می‌تواند، کیفیت را کاهش دهد. همچنین خودرو در برخی از مسیر‌ها و جاده‌ها ممکن است که دچار لرزش شود. با استفاده از قابلیت سنسور ضد لرزش، دیگر نگرانی برای ضبط تصاویر وجود ندارد. در این قابلیت دوربین ماشین کیفیت یکسانی برای ضبط تصاویر، هنگام پارک و هنگام رانندگی ارائه می‌کند.

حافظه دوربین خودرو چیست؟

دوربین‌های خودرو در مدل‌های گوناگون و با حافظه‌های ۳۲ و ۶۴ گیگابایت به بازار ارائه شده‌اند. علاوه بر این در بعضی از مدل‌ها می‌توان بعد از پر شدن حافظه، فیلم‌های جدید را بر روی فیلم‌های قدیمی‌تر که لازم ندارید، ضبط کنید. علاوه بر ضبط تصاویر، می‌توانید این تصاویر را بر روی گوشی خود نیز مشاهده کنید.

دوربین خودرو برای چه کسانی لازم است؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که دوربین خودرو برای تمام ماشین‌ها مورد نیاز است و با توجه به اینکه حادثه هیچ وقت خبر نمی‌کند؛ بهتر است که برای ایمنی بیشتر و جبران خسارت‌های احتمالی از دوربین خودرو استفاده کرد. دوربین‌های ماشین با توجه به کاربردهای چندگانه‌ای که دارند، می‌توانند، جزو یکی ابزار‌های اساسی برای خودرو محسوب شوند.

انواع دوربین‌های مدار بسته خودرو

دوربین‌های مدار بسته خودرو از نظر: ظاهری، اندازه، فضای ذخیره سازی(حافظه) و محل نصب تفاوت‌هایی دارند. برخی از این دوربین‌ها در پشت اتومبیل و برخی دیگر در جلو خودرو نصب می‌شوند، هرچند که مدل‌هایی هم وجود دارند که به آینه جلو نصب خواهند شد. بهتر است که با توجه به نیاز‌های خود و ویژگی‌های مد نظر خود، دوربین مناسب را انتخاب کنید.

دوربین ۳۶۰ درجه

دوربین خودرو ۳۶۰ درجه دارای ۴ عدد دوربین است که زیر آینه بغل، روی سپر عقب خودرو و روی سپر جلوی خودرو قرار می‌گیرد. شرایط دید با زاویه ۳۶۰ درجه بر روس مانیتور خودرو برای راننده فراهم خواهد شد. استفاده از این دوربین‌ها به علت اینکه دید راننده را در تمام ابعاد در نظر گرفته‌است، بسیار کاربردی بوده و می‌توان به راحتی در مکان‌های باریک پارک خودرو را انجام داد. استفاده از دوربین خودرو ۳۶۰ درجه علاوه بر اینکه تصاویر را ضبط می‌کند با کیفیت عالی می‌تواند به صورت آنلاین بر روی گوشی موبایل هم مشاهده کرد.

محل نصب دوربین خودرو

محل نصب دوربین خودرو

از دیگر ویژگی‌های دوربین ماشین ۳۶۰ درجه، می‌توان به تشخیص صدا اشاره کرد. دوربین ۳۶۰ درجه خودرو دارای Gps  نیز است که در زمان سرقت، ردیابی اتومبیل را امکان پذیر می‌کند.

حال با توجه به اینکه شاید برخی از افراد تمایل نداشته باشند که از دوربین ماشین استفاده کنند، ما به آنها پیشنهاد می‌دهیم که بیمه سرقت خودرو را خریداری کنند.

خودرو چگونه به سرقت می‌رود؟

شکستن شیشه خودرو یکی از راحت‌ترین روش‌هایی است که خودرو را می‌توان سرقت کرد. این روش با ابزار مخصوصی انجام می‌شود؛ حتی صدای شکستن شیشه هم احساس نخواهد شد. موارد مختلف دیگری هم برای جلوگیری از سرقت خودرو وجود دارد که می‌توان به آن ها اشاره کرد. این موارد عبارتند از:

 • خودرو را در مکان‌های تاریک و بدون چراغ پارک کنید.
 • خودرو را در خروجی ها پارک کنید.
 • از دزدگیر برای امنیت ماشین استفاده نکنید.
 • وسایل با ارزش خودر را داخل ماشین قرار دهید.
 • درب های اتومبیل را قفل نکرده باشید.
 • درگیر حادثه رانندگی ساختگی شوید.
 • برای بکسل خودرو خود از افراد مطمئن استفاده نکنید.

مواردی که گفته شد قابل پیشگیری است و می‌توان راه حل برای آن‌ها در نظر گرفت. همچنین بهتر است که برای جلوگیری از خسارات مالی از بیمه بدنه استفاده کنید. تهیه بیمه بدنه و انتخاب پوشش سرقت می‌تواند بهترین گزینه برای جبران خسارت‌ها باشد.

پوشش سرقت بیمه بدنه

در بیمه ‌‌بدنه، بیمه‌‌گزار با پرداخت حق‌‌‌بیمه می‌تواند هنگام خسارت اتومبیل خود، خسارت دریافت کند. پوشش سرقت یکی از مزیت‌‌های بیمه بدنه است که سرقت جزئی را تحت پوشش قرار می‌‌دهد. سرقت رادیو پخش، رینگ، لاستیک و سیستم صوتی جزو پوشش سرقت بیمه بدنه قرار می‌گیرد. برای آشنایی با تمامی پوشش های بیمه بدنه، اینجا کلیک کنید.

اگر خودرو  به صورت کامل از محل خود، جابه جا  شود، اما وسایل جزئی به سرقت رفته‌باشد باز هم جزو پوشش سرقت بیمه بدنه قرار می‌‌گیرد. برای خرید بیمه بدنه با پوشش سرقت خودرو می‌توانید به سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و از طریق منوی محصولات اقدام به خرید نمایید.

به طور کلی با پیشرفت صنعت خودروسازی و امکاناتی که در نظر گرفته شده‌است، می‌توان از دوربین خودرو استفاده کرد تا با آسایش بیشتری از این وسیله نقلیه بهره‌مند شد. در این مطلب سعی کردیم به سوال دوربین خودرو چیست؟ پاسخ دهیم. اگر ابهام یا سوالی دارید می‌توانید در قالب کامنت و در انتهای این متن با ما در میان بگذارید. همچنین بیمه دات کام وب سایت مقایسه انواع بیمه‌نامه‌ها است که با قدمت طولانی شما عزیزان را در برابر خطرهای احتمالی بیمه می‌کند. کارشناس‌ها و متخصص‌های این مجموعه به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
مهدی 1366
۲۰ اسفند ۱۴۰۲

شاید پیش بیاد یک نفر با شما دشمنی داشته باشه و اگه طرف بخواد بدنه ماشین رو خط و خش بندازه یا لاستیک پنچر کنه یا هر کاری دیگه ای که به به ماشین شما آسیب بدنی برساند … ایا با این دوربین میشه مچ طرفو گرفت .

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  دوربین وقایع خودرو حوادث را ضبط را می کند.

person
ناشناس
۰۷ شهریور ۱۴۰۲

سلام
آیا دوربین عقب ماشین های چانگان در تاریکی و زمان خاموش بودن امکان ضبط فیلم دارند؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۷ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. بله دوربین عقب در تاریکی هم نمای پشت را برای پارک بهتر به شما نشان می دهد. اما اگر منظور شما ضبط فیلم در زمان خاموش بودن خودرو است خیر!

person
امید
۰۳ بهمن ۱۴۰۱

سلام آیا دوربین جلو که به مانیتور وصل میشه قابلیت ضبط دارد اگر دارد اینکار چگونه صورت می‌گیرد

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

  سلام شاید دوربینی وجود داشته باشد.

person
حاامد
۲۸ دی ۱۴۰۱

سلام. میشه بهترین دوربین ثبت وقایع خودرو رو معرفی کنید؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۸ دی ۱۴۰۱

  سلام انواع مختلفی از دوربین‌ ثبت وقایع خودرو در بازار موجود است که با توجه به هزینه و شرایط خودتان می‌توانید گزینه مناسب را انتخاب کنید. ما فقط کلیات را معرفی کرده ایم.

person
مرتضی گنجی
۱۰ مهر ۱۴۰۱

دوربین خودرو الان تو بازار چی هست؟ دست دوم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۱ مهر ۱۴۰۱

  سلام در خصوص برندها اطلاعاتی نداریم.

person
امیرعلی
۲۵ تیر ۱۴۰۱

توی کوچه ۸ متری ماشینم پارک بود یه پسر بچه با دوچرخه زده بود به ماشینم ولی ضبط نشده بود تونستم از همسایه فیلم رو بگیرم تا متوجه بشم بعضی وقتا هم ضبط نمیشه نمیدونم مشکلش چیه!

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، باید به یک تعمیرکار خودرو که به این ها آشنایی دارد، نشان دهید.

person
عقیل واسعی
۱۱ تیر ۱۴۰۱

دوربین خودرو برای همه ماشینای ایرانی میشه استفاده کرد؟ مثلا پرشیا

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۲ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، بله اما اینکه به چه صورت است و از چه مدلی می توانید استفاده کرد، اطلاعاتی نداریم.

person
فروشنده تخصصی دوربین خودرو
۳۱ خرداد ۱۴۰۱

از دوربین خودرو چیزی نمیدونی ننویس، این چیه نوشتی؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۱ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، ما فقط اطلاعات کلی را نوشته ایم.مسلما دوربین خودرو جزئیات خیلی بیشتری دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید