۲۷ تیر ۱۴۰۳

راه های جلوگیری از سرقت خودرو با ۱۵ نکته ساده اما طلایی

خودرو یکی از ملزومات مورد استفاده افراد است. طبق آمارهای مختلف، سرقت خودرو به صورت میانگین فقط ۲ دقیقه زمان می‌برد. خب این مسئله نیاز به تفکر و اندیشه دارد. شیوه‌های زیادی برای سرقت ماشین وجود دارد مانند: شکستن شیشه و باز کردن قفل درب که می‌توان گفت، ساده‌ترین روش برای سرقت خودرو است. راه های جلوگیری از سرقت خودرو مختلف است و افراد با توجه به شرایط خود، می‌توانند راه‌های گوناگونی را استفاده کنند. با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر برای شما بگوییم.

آمار سرقت خودرو در کشور

سرقت خودرو، روش‌های گوناگون و پیشرفته‌ای دارد که صاحبین خودرو را روز به روز نگران‌تر می‌کند. دغدغه مالکین خودرو همیشگی است؛ زیرا با شرایط اقتصادی، خرید خودرو و لوازم خودرو سخت می‌باشد و این نگرانی به جا است.

استان‌های تهران، خراسان، البرز، اصفهان و خوزستان بیشترین سرقت‌های خودرو را ثبت کرده است. مشخص است که طبق آمار، بیشترین خودروهای سرقتی هم از نوع پراید و پژو بوده است. برای اینکه از این اتفاقات جلوگیری شود، باید راهکارهای منطقی و صحیحی را انتخاب کرد تا آرامش و امنیت برای مالکین خودرو ایجاد شود.

خرید بیمه شخص ثالث

خودرو چگونه به سرقت می‌رود؟

روش های مختلفی برای سرقت خودرو وجود دارد که شاید راحت‌ترین آن شکستن شیشه باشد. این روش با ابزار مخصوصی انجام می‌شود که حتی صدای شکستن شیشه هم احساس نخواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرقت با شکست حرز به اینجا مراجعه کنید. البته در حال حاضر، سارقان علاقه دارند تا لوازم خودرو را از جمله موتور را سرقت کنند که البته برای جبران خسارت، می‌توانید اقدام به خرید بیمه سرقت موتور خودرو کنید.

از کار انداختن دزدگیر ماشین یکی دیگر از روش‌های بسیار ساده برای سرقت خودرو است. در ادامه نکاتی درباره راه های جلوگیری از سرقت خودرو توضیح خواهیم داد.

۱- خودرو را در مکان‌های چراغ دار و روشن پارک کنید

همان‌طور که می‌دانید، اکثر دزدی‌ها از خودرو در شب اتفاق می‌افتد؛ زیرا در تاریکی دید خوبی برای افراد وجود ندارد و فرد سارق می‌تواند با خاطر آسوده سرقت را انجام دهد. بهتر است که خودرو را در جایی پارک کنید که همواره مکان روشنی باشد تا میزان ریسک سارق افزایش پیدا کند.

راه های جلوگیری از سرقت خودرو

برای جلوگیری از دزدیده شدن خودرو، آن در جای امن قرار دهید

بهترین مکان‌ها بعد از پارکینگ، کوچه یا خیابانی است که چراغ‌های آن روشن باشد. دقت کنید اگر قرار است در محله‌ای خودرو خود را پارک کنید که برای اولین بار در آن منطقه هستید، بهتر است جلوی بانک و یا مکان‌هایی خودرو را پارک کنید که از مدار دوربین بسته استفاده می‌کنند. این روش یکی از بهترین راه های جلوگیری از سرقت خودرو است.

۲- خودرو را در کنار خروجی‌ها پارک نکنید

با قرادادن خودرو‌ها در کنار خروجی‌ها، بهترین فرصت را برای سارقین مهیا می‌کنید تا در زمان کوتاهی، عملیات سرقت خودرو را انجام دهند. یکی از راه های جلوگیری از سرقت خودرو را می‌توان این موضوع گفت اتومبیلی که در پارکینگ است، سخت‌تر سرقت می‌شود؛ چون تراکم ماشین‌ها بیشتر بوده و سارق بدون جلب توجه نمی‌تواند این کار را انجام دهد، اما خروجی‌ها می‌تواند بهترین گزینه برای سرقت باشند.

۳- برای امنیت خودرو هزینه کنید

با توجه به اینکه راه‌های دزدیده شدن ماشین زیاد است، باید راه های جلوگیری از دزدیده شدن ماشین هم افزایش پیدا کند. بهتر است که امنیت خودرو را افزایش داد تا علاوه بر بالا بردن میزان ریسک دزدی، از پیگیری و رفت و آمد برای پیدا کردن خودرو هم جلوگیری کرد.

ابزارهای گوناگونی طراحی شد تا در این امر مالکین خودرو را یاری کند. انواع دزدگیرها، قفل‌های پیشرفته و شیشه‌های با کیفیت روش‌های خوبی برای جلوگیری از سرقت خودرو می‌باشند. همچنین اتومبیل‌هایی با قیمت‌های بالاتر از ردیاب برای خودرو استفاده می‌کنند که یکی از جدیدترین دزدگیرها محسوب می‌شود. این دزدگیر برای اکثر خودروها قابل نصب بوده و می‌توان یکی از بهترین راه های جلوگیری از سرقت خودرو را افزایش امنیت خودرو دانست.

۴- مطمئن شوید که درب‌های خودرو قفل شده‌است

خیلی وقت‌ها با توجه به اینکه ماشین را پارک می‌کنید و عجله برای کار اداری یا رفتن به محل کار خود دارید، فراموش می‌کنید که درب اتومبیل را قفل کنید.  این یکی از روش‌های ساده برای سرقت خودرو است، پس دقت کنید که قفل کردن درب خودرو یکی از مهم‌ترین راه های جلوگیری از دزدیده شدن ماشین است.

۵- از کیفیت دزدگیر خود مطئن شوید

به طور حتم دزدگیرها یکی از مناسب‌ترین ابزارهای خودرو هستند. نکته مهم این است که دزدگیری را انتخاب کنید که علاوه بر کیفیت بالا، امنیت خودرو شما را هم تضمین کند. دزدگیر ماهواره‌ای بهترین نمونه از دزدگیرها و راه های جلوگیری از سرقت ماشین است.

با پیشرفت صنعت خودرو سازی و لوازم امنیتی، دزدگیرهایی طراحی و تولید شده‌اند که در صورت سرقت خودرو می‌توان با پیامک خودرو را خاموش کرد و با پلیس تماس گرفت.

البته می‌توانید از وسایل دیگری از جمله دوربین خودرو یا قفل فرمان هم استفاده کنید.

۶- کلیدهای یدک را در جای مطمئن قرار دهید

اینکه کلیدهای خودرو را فراموش کنید، ممکن است که باعث شود کلیدهای یدک را در دسترس قرار دهید. ممکن است کلید درون ماشین جا بماند و درب خودرو قفل شود، وجود کلید یدکی و زاپاس برای این مواقع ضرورری است، اما توجه کنید که کلید زاپاس را باید در جای مطمئن قرار دهید و به هیچ وجه در خودرو جا ساز نکنید.

سارق خودرو با تمام جاهای ممکن جاساز ماشین آشنا است. حتی صندوق عقب ماشین هم برای نگهداری کلید یدک مناسب نیست.

استعلام بیمه بدنه

۷- بعد از پیاده شدن درب خودرو را قفل کنید

در برخی از مواقع ممکن است راننده برای چند لحظه از اتومبیل پیاده شود و درب خودرو را قفل نکند. در همین مدت کوتاه ممکن است سارق در کمین باشد و در لحظه‌ای که شما از ماشین پیاده شده‌اید(حتی درب پارکینگ را ببندید)، خودرو شما سرقت شود.

۸- بعد از خرید خودرو کارکرده قفل را عوض کنید

دیده شده است که افراد خودرو کارکرده تهیه کنند. دقت کنید که برخی اوقات این خریدها از طریق واسطه انجام می‌شود و ممکن است که برخی از افراد سارق باشند.

برای اینکه از ضرر مالی خود جلوگیری کنید، بعد از تحویل خودرو، قفل درب‌ها و صندوق عقب را تعویض کنید تا امنیت ماشین خود را افزایش دهید.

۹- بکسل کردن خودرو را از مراکز معتبر درخواست کنید

بکسل کردن، یکی از رایج‌ترین روش‌های سرقت خودرو است. به این صورت که خودرویی که در خیابان خراب می‌شود را نباید با ماشین‌های شخصی بکسل کرد و بهتر است که با امداد خودرو تماس گرفت.

۱۰- تصادفات ساختگی را جدی بگیرید

گاهی افرادی خودشان را جلوی ماشین می‌اندازند و بعد از پیاده شدن راننده، فرد همراه آن شخص سوار خودرو می‌شود و ماشین را سرقت می‌کند. در برخی از مواقع هم از پشت ضربه‌ای به ماشن می‌زنند و در حین بحث و گفتگو بین دو راننده، سارق دوم ماشین را سرقت می‌کند. در این مواقع باید ماشین را خاموش کرده و هنگام پیدا شدن از خودرو، سوئیچ را برداشت. با این کار احتمال سرقت کاهش پیدا می‌کند.

۱۱- پارکینگ و کارواش معتبر انتخاب کنید

در مواقعی ممکن است است که پارکینگ یا کارواش‌های نا معتبر، افراد را به صورت موقت استخدام می‌کنند و احتمال اینکه این افراد از کلیدهای شما یدکی بزنند، بسیار زیاد است. توصیه می‌شود که از مکان‌های مجوز دار و معتبر استفاده کنید.

۱۲- کارت شناسایی مامور را بررسی کنید

در برخی از موارد افرادی با عنوان پلیس راهنمایی و رانندگی یا گشت، جلوی خودروی شما را می‌گیرند. قبل از اینکه از خودرو پیاده شوید حتما کارت شناسایی فرد را چک کنید.

۱۳- وسایل با ارزش خود را در خودرو قرار ندهید

وسایل ارزشمندی مانند: کیف، لپ تاپ، موبایل و موارد مشابه، شرایط سرقت را افزایش می‌دهد و انگیزه سارق افزایش پیدا می‌کند. ممکن است بگویید کیف داخل ماشین، خیلی بی ارزش بوده و وسایل با ارزشی در کیف قرار نداشت! خب فرد سارق این موضوع را نمی‌داند و باعث خسارت به ماشین شما می‌شود.

راه های جلوگیری از سرقت خودرو

با قرار دادن وسایل در ماشین، سارقان را برای دزدیدن خودرو وسوسه نکنید.

بهتر است اگر وسایلی دارید که امکان جابه جایی را برای شما سخت می‌کند، حداقل آن‌ها را در صندوق عقب خودرو قرار دهید.

۱۴- خوراکی و نوشیدنی از فرد غریبه قبول نکنید

نوشیدنی یا خوراکی که مسافرین به راننده تعارف می‌کنند، می‌تواند علاوه بر خسارت مالی، جان آن‌ها را هم به خطر بیاندازد. سارق با تعارف یک شکلات می‌تواند شما را بیهوش کند و به راحتی تمام اموال شخصی مانند: پول، طلا، ساعت و مدارک را سرقت کند. البته که هدف اصلی این نوع سرقت، خودرو می‌باشد.

این مورد از راه های جلوگیری از سرقت خودرو برای افراد زحمت کش مسافرکش بسیار مهم است، لطفا به غریبه‌ها اعتماد نکنید.

احتمالا شما هم شنیده‌اید که برخی با دزدیدن پلاک ماشین از آن سو استفاده می‌کنند. اگر پلاک خودرو شما دزدیده‌شد، چه اقداماتی باید انجام دهید؟ برای کسب اطلاعات جامع مقاله سرقت پلاک خودرو را مطالعه نمایید.

همانطور که اشاره شد، برای حفظ جان و مال باید نکات مهمی را رعایت کرد. راه های جلوگیری از سرقت ماشین کم نیست، فقط باید با توجه به شرایط شما انتخاب شود. بهتر است که تمام موارد  را انجام دهید تا احتمال سرقت کاهش پیدا کند.

بهتر است برای جلوگیری از خسارات مالی از بیمه بدنه استفاده کنید. تهیه بیمه بدنه و انتخاب بیمه سرقت خودرو می‌تواند بهترین گزینه برای جبران خسارات باشد.

۱۵- برداشتن فیوز خودرو برای جلوگیری از سرقت

برای جلوگیری از سرقت خودرو می‌توانید فیوز استارت خودرو را جدا کنید. بدون فیوز استارت خودرو روشن نمی‌شود و امکان سرقت کلی خودرو از بین می‌رود. اگر می‌خواهید در مورد فیوز خودرو اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله کدام فیوز باعث روشن نشدن ماشین می‌شود؟ را مطالعه نمایید.

اگر خودرو به سرقت رفت چه کار کنیم؟

اگر با وجود رعایت تمامی نکات بالا باز هم سارقان از شما موفق‌تر بودند و توانستند خودروی شما را بربایند، باید یک سری مراحل را برای پیگیری ماشین ربوده شده انجام دهید. اولین مرحله، تماس به پلیس و ارائه گزارش سرقت ماشین است؛ برای اینکه بتوانید پیگیری‌های لازم در مورد خودروی به سرقت رفته را انجام دهید، باید در گام اول تنظیم شکایت کنید. اگر فرصت کافی برای مراجعه حضوری به کلانتری را ندارید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن پلیس من، ثبت سرقت را انجام دهید. ادامه فرآیند پیدا کردن خودرو، دیگر بر عهده پلیس ناجا خواهد بود و شما باید تا زمان رسیدن خبر از این ارگان منتظر بمانید.

اهمیت داشتن بیمه بدنه اینجا مشخص می‌شود؛ اگر خودروی دزدیده شده دارای بیمه بدنه باشد و بعد از گذشت ۶۰ روز وسیله نقلیه پیدا نشود، بیمه بدنه موظف است هزینه‌ی خودروی دزدیده شده را با کسر فرانشیز بیمه بدنه (در پوشش سرقت، معادل ۲۰% ارزش خودرو) به بیمه‌گزار پرداخت کند. اما در صورتی که در این مدت ماشین پیدا شود، پلیس ناجا به شما اطلاع می‌دهد و آن زمان باید به فکر انجام مراحل ترخیص خودروی سرقتی باشید.

 

پوشش سرقت بیمه بدنه

در بیمه‌‌بدنه، بیمه‌‌گزار با پرداخت حق‌‌‌بیمه می‌تواند هنگام آسیب به اتومبیل خود، خسارت دریافت کند. پوشش سرقت یکی از مزیت‌‌های بیمه بدنه است که سرقت جزئی را تحت پوشش قرار می‌‌دهد. سرقت رادیو پخش، رینگ، لاستیک و سیستم صوتی جزو پوشش سرقت بیمه بدنه  قرار می‌گیرد. اگر خودرو  به صورت کامل از محل خود، جابه جا  شود، اما وسایل جزئی به سرقت رفته باشد باز هم جزو پوشش سرقت بیمه بدنه  قرار می‌‌گیرد. پس علاوه بر اینکه باید راه های جلوگیری از سرقت خودرو را بدانید بهتر است که بیمه بدنه را نیز تهیه کنید تا بتوانید از پوشش سرقت آن استفاده کنید. برای اطلاع تکمیلی این بیمه، راهنمای بیمه بدنه را مطالعه کنید.

خرید بیمه بدنه

بیمه دات کام، وب سایت مقایسه انواع بیمه‌نامه‌ها است که با قدمت طولانی، شما عزیزان را در برابر خطرهای احتمالی بیمه می‌کند. شما می‌توانید برای خرید بیمه بدنه به این وب سایت مراجعه کنید و بهترین بیمه را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید. همچنین اگر همچنان با خواندن این مقاله در مورد راه های جلوگیری از سرقت خودرو سوالی دارید، می‌توانید در انتهای همین مطلب، سوالات خود را مطرح کنید تا کارشناسان و متخصصان این مجموعه پاسخگوی شما باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
نحله
۰۳ بهمن ۱۴۰۱

سلام. راههای جلوگیری از سرقت باطری پراید می دونین چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ بهمن ۱۴۰۱

  سلام. برای جلوگیری از سرقت باطری خودرو می توانید از بست باتری، قفل باطری، قفل کاپوت و نصب خودرویاب روی ماشین خود استفاده کنید.

  person
  علی
  ۲۰ فروردین ۱۴۰۲

  سلام برادرم اقا اینا با کلانتری دستشون توی یک کاسه هستش توی این یک ماهه ضبط وکامپیوتر ماشینمو دزدیدن اومدم دم ماشینم دیدم این اتفاق افتاده از انطرف گشت اومده بهم گیر داده میگه چیکار میکنی میگم ماشین خودمه دزد زده تا بخام ثابت کنم یک ساعت ماشینمو وخودمو بازرسی کردن

   person
   علی
   ۲۰ فروردین ۱۴۰۲

   به کلانتری میگم چرا نمیگیرید تا بحال چندبار ماشینو دزد زده میگه بیدار بمون مواظب باش اما روزا میان به صاحب ماشین گیر میدن وبازرسی میکنن

    person
    امین
    ۰۵ تیر ۱۴۰۲

    فکر کنم مشکل از رعایت مسایل امنیتی توسط خودتون هست که چند بار این اتفاق براتون افتاده

   person
   کارشناس بیمه
   ۲۱ فروردین ۱۴۰۲

   سلام. کلانتری موظف است کار خودش را طبق قانون و روال اداری انجام دهد.

person
صدف صدیقی
۰۳ بهمن ۱۴۰۱

سلام. قطع برق ماشین برای جلوگیری از دزدی روش خوبیه؟ بهترین راه برای جلوگیری از سرقت خودرو چیه؟ اگر ماشین دزدیده شود چه کنیم؟

person
احمد هاشمی
۰۳ بهمن ۱۴۰۱

سلام. وقت بخیر. چگونه از سرقت خودرو جلوگیری کنیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ بهمن ۱۴۰۱

  سلام؛ روش های زیادی برای محافظت از خودرو در برابر سارقین وجود دارد. برای مثال خودرو را در مکان‌های ناشناس پارک نکنید. از قفل فرمان و قفل پدال استفاده کنید. برای خودرو دزدگیر تهیه کنید. تا جای ممکن سعی کنید خودرو در پارکینگ‌ها قرار دهید. وسایل ارزشمند را در خودرو قرار ندهید. از بسته بودن درب‌های خودرو اطمینان حاصل کنید. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم حتما مقاله فوق را مطالعه کنید.

person
ملک پور
۰۳ بهمن ۱۴۰۱

سلام. بهترین راه جلوگیری از سرقت خودرو چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ بهمن ۱۴۰۱

  سلام؛ روش های زیادی برای محافظت از خودرو در برابر سارقین وجود دارد. برای مثال خودرو را در مکان‌های ناشناس پارک نکنید. از قفل فرمان و قفل پدال استفاده کنید. برای خودرو دزدگیر تهیه کنید. تا جای ممکن سعی کنید خودرو در پارکینگ‌ها قرار دهید. وسایل ارزشمند را در خودرو قرار ندهید. از بسته بودن درب‌های خودرو اطمینان حاصل کنید.

person
قاسمی
۰۳ بهمن ۱۴۰۱

سلام. چرا جلوگیری از سرقت پلاک خودرو مهمه؟ خب یه پلاک دیگه میگیریم!

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ بهمن ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. پلاک خودرو شناسنامه خودرو است که تخلفات و جرایم رانندگی به وسیله آن ثبت می‌شود. اگر پلاک شما به سرقت برود و این مورد را گزارش نکنید، در صورت بروز هر جرم با آن شماره پلاک، شما مجرم شناخته می‌شوید. چرا که آن پلاک به نام شما ثبت شده است.

person
نیوشا بهاری
۱۷ مهر ۱۴۰۱

ببخشید بیمه بدنه خسارت دزدی ماشین و میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۸ مهر ۱۴۰۱

  سلام بله

person
آرسام شهسواری
۲۱ تیر ۱۴۰۱

دیشب سیستم صوتی و ضبط مارو بردن الان کی جواب میده تو این گرونی؟ بیمه بدنه پوشش داره واسش؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ تیر ۱۴۰۱

  سلام اگر پوشش درجا را خریداری کرده باشید، می دهند. البته ضبط را با کارشناس خسارت شرکت بیمه تماس بگیرید.

person
بیژن خسروی
۱۱ تیر ۱۴۰۱

دیشب سیستم صوتیه منو دزدین تو محل؟ الان بیمه خسارتمو میده؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۲ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، اگر پوشش درجا خریداری کرده باشید، بله می دهد.

person
نوروزی
۰۴ تیر ۱۴۰۱

چی میگید بابا؟ دلتون خوشه؟ دیروز فیلم اومده که طرف در عرض ۲۰ ثانیه در ۱۰ تا خودرو رو باز کرد.

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، به هر حال بهتر است که این موارد در نظر گرفته شوند.

person
شیرین
۰۵ دی ۱۴۰۰

با همه اینها باز هم خودروها قابل سرقت هستند…

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ دی ۱۴۰۰

  با سلام بله اما شما می توانید با خرید بیمه بدنه حداقل میزان خسارت وارد شده به خودتان را کاهش دهید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید