05 شهریور 1401

شرایط بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی و ماشین‌های سنگین

‌اگر پای درد دل رانندگان حمل‌ و‌ نقل عمومی و جاده‌ای از جمله تاکسی‌ها بنشینید، غمتان بیشتر خواهد شد. جدا از مشکلات مربوط به کار آن‌ها، بیمه را هم باید اضافه کرد. متأسفانه بیشتر رانندگان در حاضر از طرف اتحادیه، بیمه‌ای ندارند. البته آن‌ها بیمه هستند؛ اما خودشان به صورت آزاد و اختیاری مبلغ آن را همانند بقیه پرداخت می‌کنند. جدا از بیمه پایه، بیمه تکمیلی رانندگان هم دغدغه این گروه از عزیزان است. بیمه تکمیلی رانندگان حداقل مرهمی برای آن‌هایی است که بیمه پایه ندارند یا هزینه‌های درمانی بالایی را باید برای مریضی خاصی بپردازند؛ اما سؤال این است که آیا اصلاَ برای رانندگان، بیمه تکمیلی از طرف اتحادیه وجود دارد یا باید آن را هم جداگانه تهیه کرد؟ برای دریافت پاسخ، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

بیمه تکمیلی رانندگان چیست؟

بیمه‌ تکمیلی رانندگان تفاوتی با ماهیت اصلی، یعنی همان بیمه تکمیلی ندارد. بیمه تکمیلی رانندگان هزینه‌های درمانی و بیمارستانی را پوشش می‌دهد. البته چندین گروه راننده از جمله رانندگان کامیون (خودروهای باری) و ناوگان عمومی مانند: اتوبوس‌ها، تاکسی درون شهری و برون شهری داریم. در حقیقت وقتی صحبت از رانندگان می‌شود، منظور افرادی هستند که شغلشان رانندگی است. البته این رانندگان باید دارای گواهینامه معتبر و دفترچه کار (کارت هوشمند) رانندگی باشند. مطالعه مقاله راهنمای بیمه تکمیلی پیشنهاد می‌شود.

بیمه تکمیلی

بیمه رانندگان ماشین‌های سنگین

بیمه پایه و تکمیلی رانندگان چگونه است؟

متاسفانه بر اساس تحقیقاتی که انجام داده‌ایم، در بیشتر شهرهای کوچک، رانندگان از طرف اتحادیه یا سازمانی بیمه نمی‌شوند. در کلان‌شهرهای ایران نیز، چنین مسئله‌ای را می‌توان مشاهده کرد. در شهرهای بزرگ، اتحادیه رانندگان را بیمه می‌کند که پرداخت آن هم شبیه به حالت اجباری است. البته باید گفت که این قانون ممکن است در هر شهری متفاوت باشد. برای همین اگر شغلتان رانندگی است، باید به اتحادیه مراجعه کنید که آیا اصلا راننده‌ها را بیمه می‌کنند یا خیر.

بیمه تامین اجتماعی؛ بیمه پایه برای رانندگان

رانندگان وسایل حمل‌و‌نقل عمومی می‌توانند از خدمات ویژه تامین اجتماعی، برای بیمه خود بهره‌مند شوند. بیمه‌ای هم که برای این افراد صادر می‌شود، از نوع بیمه مشاغل آزاد است که مزایا و پوشش‌های خاص خود را دارد.

رانندگان خودروهای مختلف درون و برون شهری برای دریافت خدمات ویژه بیمه تامین اجتماعی شرایط زیر را باید داشته‌باشند:

 • گواهینامه معتبر و متناسب با خودرو
 • کارت هوشمند برای رانندگان خودروهای برون شهری و مجوز فعالیت معتبر برای رانندگان خودروهای درون شهری

برای افرادی که راننده خودروهای سازمانی و دولتی هستند و گواهینامه آن‌ها پایه 3 است، باید معرفی‌نامه معتبر از طرف سازمان به تامین اجتماعی ارائه دهند.

نرخ حق بیمه مطابق با ماده 28 قانون تامین اجتماعی است که برابر با 27 درصد دستمزد مقطوع است و رانندگان باید آن‌ها را پرداخت کنند.

البته در خصوص خودروهای حمل بار و مسافر بین شهری، در تامین اجتماعی چند قانون زیر را باید در نظر گرفت:

 • در صورتی که مالک وسیله، شخص حقیقی یا حقوقی باشد و همچنین مکان ثابت کد کارگاهی بیمه هم داشته باشد، در این حالت، قانون کارفرما و کارگری در نظر گرفته می‌شود و مالک باید حق بیمه را پرداخت کند.
 • در صورتی که مالک وسیله شخص حقیقی بدون کارگاه یا حتی وسیله برای خود راننده باشد، در این حالت راننده باید خودش حق بیمه را واریز کند.

شرط دریافت دفترچه کار، برای این گروه از افراد، واریز سر وقت حق بیمه است.

تبدیل بیمه تامین اجتماعی آژانس به تاکسی

برای تبدیل بیمه تامین اجتماعی آژانس به تاکسی می بایست ابتدا از فعال بودن سامانه بیمه راننده های تاکسی مطمئن شوید، بعد از آن نسبت به حذف بیمه نامه آژانس اقدام و سپس مراحل فعال سازی بیمه تاکسی را شروع کنید.

بازنشستگی رانندگان

در خصوص بازنشستگی، تفاوتی بین رانندگان و افراد بیمه شده عادی وجود ندارد. شرط بازنشستگی برای رانندگان مرد به سه صورت 30 سال سابقه کار یا 50 سال سن، 20 سال سابقه کار و 60 سال سن یا 35 سال سابقه کار بدون شرط سنی است. برای رانندگان زن به سه صورت 30 سال سابقه کار با 45 سال سن یا 20 سال سابقه کار و 55 سال سن یا 35 سال سابقه کار بدون شرط سنی است. پیشنهاد می‌کنیم که مقاله بیمه بازنشستگی را مطالعه کنید.

بیمه تکمیلی رانندگان

بیمه‌تکمیلی رانندگان هم تاکنون دچار فرازونشیب‌های زیادی شده‌است. در صورتی که بین سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای کشور و اتحادیه با شرکت‌های بیمه قراردادی برای دریافت بیمه تکمیلی منعقد شود، رانندگان می‌توانند از مزایا و خدمات این بیمه بهره‌مند شود. در غیر این صورت، خودشان باید اقدام کنند. البته داشتن بیمه تکمیلی رانندگان اختیاری است؛ یعنی اینکه شاید راننده‌ای تمایلی به داشتن بیمه تکمیلی نداشته باشد یا بخواهد از شرکت دیگری بگیرد. هر سال ممکن است که شرکت بیمه طرف قرارداد فرق کند. برای هر دسته از رانندگان، شرایط و چگونگی و همچنین شرکت بیمه متفاوت است.

بیمه تکمیلی رانندگان خودروهای حمل و جاده ای

سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای هر سال با شرکت‌های بیمه قراردادی برای بیمه تکمیلی رانندگان کامیون و به عبارتی خودروهای حمل‌و‌نقل جاده‌ای منعقد می‌کند. این گروه از افراد باید با مراجعه به سایت مربوطه و ارائه مدارک شناسایی و شماره شبا و همچنین مدارک همسر (برای تحت پوشش قرار دادن آن‌ها) و همچنین پرداخت حق بیمه، از خدمات و پوشش های بیمه تکمیلی استفاده کنند. این بیمه تمامی پوشش‌های یک بیمه تکمیلی را دارد.

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی

رانندگان تاکسی بیشترین گروه راننده‌ها در کشور را تشکیل می دهند. در خصوص بیمه تکمیلی، اتحادیه تاکسی‌رانان هر شهر و استان تصمیم می‌گیرد. هر سال، اتحادیه مربوطه زمان و سایت خاصی را اعلام می کند تا رانندگان تاکسی که تمایل به دریافت بیمه تکمیلی دارند، در آنجا ثبت نام کنند. برای مثال، برای تاکسیرانان تهران، آن‌ها باید برای ثبت نام به سایت https://taxiclub.tehran.ir/ مراجعه و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنند. اصولا بیمه تکمیلی تاکسی برای رانندگان رایگان است و حق بیمه از طرف خود سازمان پرداخت می شود. البته این مورد از نوع بیمه تکمیلی گروهی به حساب می‌آید.

"<yoastmark

البته برای ثبت نام بیمه رانندگان تاکسی باید شرایط زیر را در نظر گرفت:

 • دارای کارنامه تاکسیرانی
 • نداشتن بیمه تکمیلی از سایر ارگان‌ها
 • پرداخت مابه تفاوت طرح‌های انتخابی خارج از تعهد
 • انتخاب طرح با دو پوشش متفاوت به دلخواه (در صورت انتخاب طرح دو که سطح پوشش بالاتری دارد، مابه تفاوت باید پرداخت شود. طرح یک رایگان است. البته هر طرحی ممکن است که در هر سازمانی متفاوت باشد.)
 • پرداخت هزینه در صورت اضافه کردن یکی از اعضای خانواده اصلی (ثبت نام دیگر اعضای خانواده اختیاری است. همچنین اینکه آن‌ها فقط می‌توانند از همان طرحی استفاده کنند که بیمه گزار انتخاب کرده است. اعضای خانواده اصلی شامل همسر، فرزندان، پدر و مادر است.)
 • امکان استفاده بعد از واریز هزینه کامل و تسویه حساب کامل
 • میسر نبودن ویرایش اطلاعات یا دریافت وجه پرداختی
 • امکان ثبت نام فقط از طریق سامانه و امکان بهره‌مندی از خدمات فقط برای رانندگان ثبت نام شده در تاریخ معین
 • امکان استفاده از پوشش ها تا آخر سال قرارداد در صورت فوت یا بازنشسته شدن بیمه گزار و البته با اعلام کتبی به سازمان تاکسیرانی یا شرکت بیمه گر
 • امکان بهره مندی فرزاندان پسر تا سن 20 سال یا پایان سال دانشجویی با گواهی اشتغال به تحصیل و فرزندان دختر تا زمان ازدواج
 • امکان بهره‌مندی از هزینه درمان سایر بیماری‌ها در صورت معلول یا ازکارافتادگی فرزند
 • امکان صدور معرفی‌نامه در صورت نیاز و از طریق سامانه صماد
 • ارسال مدارک پزشکی برای دریافت خسارت تا حداکثر یک هفته از تاریخ درمان

داشتن بیمه پایه الزامی نیست؛ اما اگر راننده‌ای بیمه پایه نداشته باشد، باید هزینه‌ای را هم در هنگام درمان پرداخت کند.

حق بیمه رانندگان تاکسی و خودروهای سبک و سنگین

حق بیمه رانندگان تاکسی و درون شهری با کمک دولت به صورت زیر است:

 • رانندگان تاکسی برای 31 روز 6413826 ریال و برای 30 روز 6206429 ریال
 • رانندگان بین شهری (مینی بوس و سواری) برای 31 روز برابر با 6996902 ریال و برای 30 روز برابر با 6771195 ریال
 • رانندگان بین شهری (اتوبوس و کامیون) برای 31 روز برابر با 8746127 ریال و برای 30 روز برابر با 6463994 ریال

حق بیمه رانندگان تاکسی و درون شهری بدون کمک دولت به صورت زیر است:

 • رانندگان تاکسی برای 31 روز 12827653 ریال و برای 30 روز 12413858 ریال
 • رانندگان بین شهری (مینی بوس و سواری) برای 31 روز برابر با 13993803 ریال و برای 30 روز برابر با 13542390 ریال
 • رانندگان بین شهری (اتوبوس و کامیون) برای 31 روز برابر با 17492254 ریال و برای 30 روز برابر با 16927988 ریال

برای استفاده از بیمه تکمیلی رانندگان ماشین سنگین حتما باید نام آن‌ها در سامانه ثبت شود.

چگونه از بیمه تکمیلی رانندگان استفاده کنیم؟

بعد از نهایی کردن پروسه بیمه خود می توانید با مراجعه بیمارستان یا داروخانه های طرف قرارداد بیمه خود، با ارائه مشخصات و کد از بیمه تکمیلی به راحتی استفاده کنید.

خرید بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی رانندگان برای هر نوع کاربری شرایط مخصوص به خود را دارد. همچنین اینکه تصمیم در خصوص بیمه کردن، مربوط به اتحادیه و سازمان مربوطه است. برای همین قبل از کاری، حتماَ از اتحادیه مربوطه در این خصوص سوال کنید. اگر هم شما راننده هستید و بیمه تکمیلی از جایی برای شما رد نمی‌شود، می‌توانید برای خرید بیمه تکمیلی را از سایت بیمه دات کام اقدام نمایید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
29 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بهترین بیمه تکمیلی برای زایمان؛ خداحافظی با هزینه‌ های گزاف

بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان از نظر تعدد مراکز طرف قرارداد، فرانشیز، دوره انتظار و... را اینجا بخوانید.

28 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی انفرادی چیست( راهنمای کامل مزایا،پوشش‌ها و شرایط بیمه درمان انفرادی)

راهنمای کامل بیمه تکمیلی انفرادی: شرایط، پوشش‌ها، مزایا و طرح‌های بهترین بیمه درمان را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید

25 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه عمل زیبایی؛ جزء از کل پوشش بیمه تکمیلی؟

آیا بیمه هزینه عمل زیبایی بینی را پوشش می‌دهد؟ قوانین بیمه برای اعمال جراحی زیبایی را در این مقاله بخوانید.

25 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی گروهی: پوشش‌هایی که کارمند و کارفرما از آن بهره‌ می‌برند

اگر کارفرما یا کارمند باشید، احتمالا تحت پوشش بیمه تکمیلی هستید. بیمه درمان گروهی چه مزایا و پوشش‌هایی برای شما دارد که از آن مطلع نیستید؟ این مقاله راهنمای شما خواهد بود!

21 شهریور 1401 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ؛ محبوب ارگان‌های دولتی

سازمان‌های دولتی از کدام بیمه تکمیلی برای کارمندان خود استفاده می‌کنند؟ مزایایی که این ارگان‌ها به دنبال آن هستند کدامند؟ برای آگاهی در این خصوص این مقاله را از دست ندهید!

20 شهریور 1401 / بیمه عمر / بیمه درمان و تکمیلی

راهنمای جامع پوشش شیمی درمانی در بیمه تکمیلی، تامین اجتماعی و بیمه عمر

بهترین بیمه برای مبتلایان به سرطان که شیمی درمانی را پوشش می‌دهد، کدام است؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
عباس چراغی
15 فروردین 1401

سلام آیا این بیمه ها در کاهش خرید بیمه های مختلف مثل بیمه بدنه کامیون تاثیر داره؟

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، خیر.

ناشناس
10 تیر 1401

سلام من زیر پوشش بیمه رانندگان پدرم هستم دانشجوام هر سری ی برگه از طرف دانشگاه میبردم بیمه الان دیگ گفتند باید برم داخل ی سایت اسم سایت چی هست؟

  کارشناس بیمه
  11 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، نام سایت را در داخل مقاله نوشته ایم. البته اگر همانی باشد که آن ها مدنظرشان است.

محمد
11 تیر 1401

سلام ببخشید من بیمه رانندگان خودروهای برون شهری هستم
آیا بیمه تکمیلی دارم؟

  کارشناس بیمه
  12 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، باید از قبل ثبت نام کنید.

ابراهیم
06 مرداد 1401

سلام من راننده باری بیرون شهری هستم
الان بیمه تکمیلی ما رانندگان برون شهری کدام بیمه هست ؟
وباید حتما به شعب بیمه مراجعه کنیم تا از اطلاعات مربوطه و
پاسخ به سوالاتمون
در مورد مراکز تحت پوشش بیمه
و اینکه برای بدنیا آمدن بچه کدوم بیمارستان مورد قبول برای استفاده از بیمه تکمیلی هست ؟
ممنون

  کارشناس بیمه
  07 مرداد 1401

  سلام باید ببینید که اتحادیه مربوط با کدام شرکت قرارداد بسته است. اما همه بیمه پوشش زایمان دارند؛ البته چون تعداد زیاد است (بالای 1000 نفر باشد) دوره انتظار تعلق نمی گیرد.

   اهوازی
   05 مهر 1401

   سلام الان برای استعلام بیمه تکمیلی رانندگان باری باید چه کار کرد؟ ما رو ی بیمه ای کردن، ولی نمیدونیم چی بوده؟

    کارشناس بیمه
    06 مهر 1401

    سلام باید با مرکزتان تماس بگیرید تا ببینید که کدام شرکت شما را بیمه کرده اند. اما از طریق سنهاب می توانید.

شکری
12 مرداد 1401

سلام سایت بیمه رانندگان کامیون چیست؟ در کجا باید ثبت نام کنیم؟

  کارشناس بیمه
  13 مرداد 1401

  سلام باید بررسی کنید که سازمان حوزه شما جه سایتی اعلام کرده است.

سیاوش محبی
12 مرداد 1401

بهترین بیمه تکمیلی برای تاکسی و راننده تاکسی چیه؟

  کارشناس بیمه
  13 مرداد 1401

  سلام هر شرکتی می توان استفاده کرد؛ اما باید در ابتدا بررسی کرد که سازمان تاکسیرانی شهر شما با کدام شرکت قرارداد بسته است.

انجمن
15 مرداد 1401

سلام ببخشید بیمه تکمیلی رانندگان حمل باز هم با بیمه تکمیلی رانندگان البرز تمدید شده است؟! واینکه آیا الان می شود فرزند رابه زیر گروه خانواده اضافه کرد؟! ممنون

  کارشناس بیمه
  16 مرداد 1401

  سلام اینکه کدام شرکت است، اطلاعی نداریم؛ اما اگر مهلت ثبت نام گذشته باشد، دیگر امکان اضافه کردن افراد را ندارید.

ستاری
18 مرداد 1401

سلام بیمه تکمیلی البرزبودیم البرزکنسل کردالان باچه بیمه ای هست لطفااطلاع رسانی کنیدبرون شهری هستیم

  کارشناس بیمه
  18 مرداد 1401

  سلام باید با سازمان تاکسیرانی شهرتان تماس بگیرید.

امین
18 مرداد 1401

با سلام بنده بیمه تکمیلی رانندگان کامیون هستم که از پانزده مرداد ۱۴۰۰ تا پانزدهم مرداد ۱۴۰۱ با بیمه البرز قرارداد داشتند که تمام شد به پایانه شیراز مراجعه کردم جهت معرفی بیمه تکمیلی جدید میفرمایند که تا یکماه دیگر مشخص میگردد مگه میشه یکماه وقفه بیاندازند ؟ اگر اطلاعی از قرارداد جدید بیمه تکمیلی رانندگان کامیون دارید بفرمایید ممنون میشم.

  کارشناس بیمه
  19 مرداد 1401

  سلام این بیمه که سابقه ای ندارد که بخواهد با وقفه مشکلی به وجود بیاورد. احتمالا به دنبال شرکتی برای بستن قرارداد جدید هستند.

متین
22 مرداد 1401

با سلام وتشکر از اینکه به سوالات ما پاسخ میدهید
من 11مرداد واسه آزمایش وسونوگرافی مراجعه کردم گفتن چون تا15بیشتر قرارداد ندارید نمیتوانید از بیمه تکمیلی استفاده کنید
الان هم که طبق گفته شماتا یک ماه دیگه معلوم نیست با کدام بیمه قرارداد ببندند
الان چکار کنم؟هزینه ها خیلی زیاده ومنم مریضم وباید زودجوابها را به دکتر نشان بدهم

  کارشناس بیمه
  23 مرداد 1401

  سلام متاسفانه در خصوص بیمه تکمیلی شرکت های مختلف هیچ پاسخ درستی تا الان منتشر نشده است و واقعا هم هنوز هیچ چیزی معلوم نیست. بهتر است که حداقل خودتان با یک شرکت بیمه به صورت انفرادی قرارداد ببندید.

جاسم زیرک
22 مرداد 1401

شرکت بیمه ای هست که برای راننده شرایط خاصی ارائه بده؟

  کارشناس بیمه
  23 مرداد 1401

  سلام اصولا شرکت های مرتبط خودشان با بیمه ای قرارداد می بندند.

انجمن
05 شهریور 1401

سلام ببخشید آیا رانندگان حمل ونقل برای امسال بیمه تکمیلی می شوند یا نه؟! ما مشکل داریم و باید فرزندمان عمل شود… چه کنیم؟! آیا می شود شخصی بیمه تکمیلی گرفت بدون زمان انتظار؟!

  کارشناس بیمه
  06 شهریور 1401

  سلام سازمان باید با یکی از شرکت ها قرارداد ببندد. بعد تمامی بیمه های تکمیلی در صورت خرید انفرادی دوره انتظار دارند.

فاطمه
10 شهریور 1401

سلام بیمه تکمیلی رانندگان برون شهری مشخص نشد با چه شرکتی قرارداد جدید بستن؟؟

  کارشناس بیمه
  12 شهریور 1401

  سلام خیر اطلاعی نداریم.

داریوش خردادیان
27 شهریور 1401

بیمه ایران پوش خاصی برای راننده اسنپ اینا داره ؟

  کارشناس بیمه
  28 شهریور 1401

  سلام باید از خود اسنپ بپرسید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید