23 اسفند 1401

جزییات قوانین بیمه شخص ثالث (آخرین به روز رسانی اسفند 1402)

بیمه شخص ثالث بیمه اجباری است و هر شخصی که اتومبیل یا وسیله نقلیه دارد می‌بایست نسبت به بیمه کردن آن اقدام نماید. بد نیست اگر قبل از بیمه کردن وسیله نقلیه خود قوانین بیمه شخص ثالث را مطالعه نموده و با اطلاعات صحیح، این کار را انجام دهید.

هرآنچه در این راهنما ذکر شده است، منعکس کننده‌ی الزامات مندرج در قوانین بیمه شخص ثالث است. در صورت عدم رعایت این قوانین، ممکن است پلیس یا مأموران، خودروی شما را اعمال قانون کنند. در این مقاله قوانینی که آورده شده است، مربوط به قوانینی‌ست که در سال 1401 بیمه مرکزی و سایر مراجع مربوط برای بیمه شخص ثالث تصویب کرده‌اند. برای اطلاع از این قوانین در ادامه ما را دنبال کنید.

بخشنامه قانون جدید بیمه شخص ثالث ۱۴۰۱ + قوانین

رونمایی از قانون جدید بیمه شخص ثالث که تغییرات زیادی را در قالب کاری خود اعمال نموده و قصد دارد کلید واژه‌ی اصلی این مقاله شود و به شما قوانینش را دیکته کند:

این تغییرات را می‌خوانید:

 1. از تغییرات بسیار چشمگیر این قوانین می‌توان به قانون جدید انتقال بیمه شخص ثالث و اضافه شدن اطلاعات گواهینامه به این بیمه‌نامه اشاره کرد! در واقع بیمه‌گذار می‌بایست در زمان خرید، اطلاعات راننده را در بیمه‌نامه ثبت کند. برای دانستن نکات کامل انتقال بیمه ثالث به دیگران، این مقاله را مطالعه کنید.
 2.    قانون عدم انتقال تخفیف از فروشنده به خریدار:در زمان خرید و فروش خودرو به هیچ عنوان نمی‌توانید تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث را منتقل کنید جز به خانواده یا اعضای درجه 1.
 3. قانون جدید در راستای راننده محور شدن صورت گرفته است و برای افرادی که قانون را رعایت کرده و خسارتی وارد نمی‌کنند مثمرثمر بوده و می‌توانند تخفیفات خود را حفظ کنند.
 4. برای حفط این تخفیفات طبق قانون،باید اطلاعاتی همچون سند خوردو، پلاک و بیمه شخص ثالث همگی به نام یک شخص باشد.

نکته ای با اهمیت:

حال بیاییم و فرض کنیم وضعیت اقتصادی فرد را درمانده نکرده و وی صاحب دو خودرو باشد،همچنین پلاک و خودرو نیز به نام خود فرد باشد، در این صورت تکلیف چیست؟

من باب این سوال می‌توان گفت: در این حالت مالک خودرو می‌تواند تخفیف یکی از خودرو ها را به دیگر خودروی خویش منتقل کند.در چنین حالتی رویدادی را مشاهده خواهد کرد که در آن تخفیف بیشتر برای خودرو در نظر گرفته شده و در واقع تخفیفات زیر بال و پر خودرو را می‌گیرد!

قانون جدید ثبت اطلاعات گواهینامه در بیمه شخص ثالث

هنگام خرید بیمه شخص ثالث احتمالاً این سوال که آیا برای بیمه ماشین گواهینامه لازم است یا خیر، برای خیلی‌ها مطرح می‌شود. اگر ابتدای این مقاله را خوانده باشید، به این موضوع اشاره کردیم که در قوانین بیمه شخص ثالث که اخیرا بیمه مرکزی به روز رسانی کرده است، می‌بایست اطلاعات گواهینامه به طور کامل ثبت شود. براساس این قانون، زمان خرید بیمه شخص ثالث، می‌بایست به این نکته توجه کنید که بیمه‌گر اطلاعات گواهینامه‌تان را در بیمه‌نامه ثبت نماید تا بعدها دچار مشکل نشوید.در واقع این قانون به منظور شخصی سازی (راننده محور کردن) بیمه شخص ثالث صورت می‌گیرد.

افزودن اطلاعات گواهینامه رانندگی به بیمه شخص ثالث

این عمل به این خاطر صورت می‌گیرد تا تخفیف عدم خسارت برای همه رانندگان محاسبه شود. در صورت بروز هرگونه تصادف و خسارات احتمالی تنها راننده‌ی مقصر اعمال قانون می‌گردد.

 همان طور که می‌دانید، رانندگی بدون گواهی نامه در قانون جرم محسوب می‌شود. همچنین بیمه‌نامه شخص ثالث برای افراد فاقد گواهی نامه هیچ خساراتی را جبران نمی‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، می‌توانید مقاله رانندگی بدون گواهی نامه را مطالعه نمایید.

درج اطلاعات گواهینامه در بیمه شخص ثالث، از قوانین جدید راننده محور شدن این بیمه نامه است
درج اطلاعات گواهینامه در بیمه شخص ثالث

پیامک جدید معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در روز ۲۹ آذر ۱۴۰۱ در پیامکی قانون جدید در مورد بیمه شخص ثالث را اعلام کرد. براساس این قانون در صورت بروز حادثه با وسیله نقلیه موتوری فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث، علاوه بر پرداخت خسارت، مالک به پرداخت جزای نقدی تا 20 درصد مجموع خسارت بدنی وارده ملزم خواهد شد.

متن پیام به صورت مستقیم حاوی این متن است: «در صورت بروز حادثه با وسیله نقلیه موتوری فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث، علاوه بر پرداخت خسارت، مالک به پرداخت جزای نقدی تا 20 درصد مجموع خسارت بدنی وارده ملزم خواهد شد. ارائه خدمات نقل و انتقال، اخذ کارت سوخت، همکاری با موسسات حمل و نقل بار و مسافر، به این قبیل وسایل نقلیه ممنوع است.»

همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری برای وسایل نقلیه موتوری است. تمامی افرادی که تاریخ بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه آن‌ها منقضی شده‌ است یا بیمه شخص ثالث ندارند بهتر است هر چه سریع‌تر نسبت به تهیه و خرید بیمه شخص ثالث اقدام کنند.

هیچ تفاوتی در پرداخت خسارت ایجاد نمی‌شود!!

فرض کنید اطلاعات گواهی‌نامه شما ثبت شده باشد و زمانی تصادف رخ دهد که خودروی شما دست فرد دیگری باشد، هیچ تفاوتی در پرداخت خسارت ایجاد نشده و باید به صورت کامل پرداخت شود. این قانون وارد شده صرفا برای همان موضوع راننده محور شدن یا شخصی سازی تخفیفات بیمه شخص ثالث وضع شده است.

تخفیف پلکانی بیمه ثالث

رانندگان به قانون قبلی تخفیف بیمه شخص ثالث معترض بودند!!! حال چرا؟

مدتی پیش رانندگان معترض بودند که چرا باید با یک خسارت تمامی تخفیفاتشان را از دست بدهند؟ یعنی برای یک اشتباه این همه تاوان دارد؟ این عدالت است؟ خبرخوشی در تغییرات جدید قوانین بیمه شخص ثالث داریم:

مشکل گفته شده که باعث سروصدای رانندگان شده بود، قانون جدید رنگ سپید صلح را به تن کرده و اعلام همکاری با رانندگان را از سر می‌دهد! براساس این قانون میزان تخفیف عدم خسارت به اعضای هر 7 سال 5٪ تعیین شده و حداکثر تا 70٪ برای سال چهاردهم افزایش می‌یابد.

راهنمای کامل بیمه شخص ثالث را در این مقاله بخوانید: بیمه شخص ثالث چیست

در صورت بروز خسارت‌ها نیز خفیفات به صورت پلکانی و در چند مرحله کسر خواهد شد:

در حقیقت کسر پلکانی تخفیف بستگی به تعداد خسارت دارد. برای یک بار خسارت جانی ۳۰درصد، دو بار خسارت جانی ۷۰ درصد و برای سه بار و بیشتر ۱۰۰ تخفیف را از دست خواهید داد. همچنین برای یک بار خسارت مالی ۲۰ درصد. دو بار خسارت مالی ۳۰ درصد و سه بار و بیشتر ۴۰ درصد از تخفیفات را از دست خواهید داد.

بخشنامه جدید بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ در رابطه با دیه

در بخش‌نامه جدیدی که در بیمه شخص ثالث اعلام گردیده است، نرخ دیه در سال ۱۴۰۱نیز دستخوش تغییراتی شده است. طبق این قانون:

 1. پوشش جانی بیمه شخص ثالث برابر با 800 میلیون تومان
 2. پوشش حوادث راننده برابر با 680 میلیون تومان
 3. حداقل پوشش مالی برابر با 20 میلیون تومان
 4. حداکثر این پوشش برابر با ۴۰۰ میلیون خواهد بود. (برای اطلاع بیشتر در مورد افزایش سقف پوشش مالی، مقاله بیمه مازاد شخص ثالث را مطالعه کنید.)

برای درک بیشتر این موضوع می‌توان گفت:

بر اساس بخشنامه جدید بیمه رانندگان 1401، اگر راننده مقصر در یک تصادف رانندگی دچار آسیب بدنی شود، توانایی این را دارد که از بیمه شخص ثالث خسارت دریافت کند. این خسارت از محل بیمه شخص ثالث برای راننده مقصر،به اندازه‌ی دیه در ماه‌های غیر حرام بوده و با صدور بیمه شخص ثالث، راننده مقصر هم تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

دقت داشته باشید که شما نیازی به تغییر بیمه در شروع سال و با توجه به افزایش نرخ دیه ندارید؛ اما برای افزایش پوشش مالی نیاز است که الحاقیه بیمه شخص ثالث بگیرید.

قانون بیمه شخص ثالث و حوادث راننده

چند سالی است که در قوانین بیمه شخص ثالث جدید، خود راننده مقصر هم تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد؛ البته در صورتی که نوع خسارت، جانی باشد. بیمه حوادث راننده یک پوشش جداگانه نیست و با خرید بیمه ثالث تمام رانندگان از این پوشش بهره‌مند خواهند شد. اگر در تصادفی راننده مقصر فوت کند، این بیمه‌نامه غرامت فوت را بر اساس دیه در ماه غیر حرام پرداخت به خانواده او پرداخت می‌کند.

قانون بیمه جدید در مورد برابری دیه بانوان و آقایان

یکی از قوانین مهمی که باید در رابطه با بیمه شخص ثالث بدانید این است که پرداخت دیه و خسارت جانی جنسیت نمی‌شناسد! مرد باشید یا زن فرقی ندارد در هر صورت تفاوتی بین مبلغ دیه بانوان و آقایان نخواهد بود و هر شخصی که در تصادف آسیب می‌بیند یا فوت ‌کند، دیه برابری را دریافت می‌کند.

استعلام بیمه شخص ثالث

قوانین بیمه شخص ثالث تاکسی

یکی از شرایط بیمه شخص ثالث در قیمت گذاری، کاربری خودرو است. ماشین‌هایی که با کاربری تاکسی، به نسبت سایر وسایل نقلیه زمان بیشتری را در حال رفت و آمد هستند که همین موضوع احتمال وقوع حادثه را افزایش می‌دهد. متقابلاً ریسک بیمه‌گر برای ارائه بیمه شخص ثالث نیز بیشتر می‌شود؛ پس باید برای جلوگیری از ضررهای احتمالی، شرایط بیمه ماشین هایی با کاربری تاکسی را تغییر دهد. بر اساس قوانین بیمه شخص ثالث خودرو، قیمت این بیمه‌نامه برای تاکسی‌های درون شهری با 10% و برای تاکسی‌های برون شهری با 20% افزایش قیمت همراه است.

قانون جدید بیمه راننده مقصر بدون گواهینامه

در صورتی که راننده‌ای در تصادف مقصر شناخته شود و گواهینامه نداشته باشد، خسارت مالی و جانی فرد زیان‌دیده از سمت بیمه پرداخت خواهد شد. البته از آنجا که فرد بدون گواهینامه بوده، تمامی خسارت از فرد مقصر دریافت خواهد شد. به عبارتی هیچ خسارتی از سمت حق بیمه او پرداخت نخواهد شد. همچنین امکان پرداخت قسطی برای فرد خاطی وجود دارد. البته این جدا از مشکلات حقوقی و قضایی است که فرد متخلف با آن‌ها مواجه می‌شود. جریمه این افراد تا 5 سال حبس و انتقال خودرو یا موتور به پارکینگ است.

مساله دیگر اینکه در صورت خسارت جانی به فرد ثالث و فوت وی، قتل عمد تلقی شده و طبق قانون با او برخورد خواهد شد. بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث بدون گواهینامه، اگر علت تصادف از سمت او نباشد، حتی اگر گواهینامه هم نداشته باشد، مقصر نخواهد بود. نکته دیگر اینکه بیمه هیچ‌گونه خسارتی بابت آسیب‌های جانی به راننده مقصر بدون گواهینامه را پرداخت نخواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مجازات رانندگی بدون گواهینامه به این مقاله مراجعه کنید.

اما اگر راننده مقصر باشد و گواهینامه خود را تمدید نکرده باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ در چنین شرایطی بیمه شخص ثالث راننده مقصر موظف است خسارت او را مانند حالت عادی پرداخت کند. تنها تفاوتی که در این حالت وجود دارد، جریمه شدن راننده مقصر است. افرادی که در زمان مناسب برای تمدید گواهینامه خود اقدامی نمی‌کنند، در چنین شرایطی گرفتار جریمه می‌شوند.

قانون بیمه شخص ثالث در حالت غیر طبیعی

بر اساس قوانین، استفاده از مشروبات الکی خارج از عرف جامعه است. در صورتی که شخصی در هنگام رانندگی از مشروبات الکی استفاده کرده باشد، طبق قوانین بیمه شخص ثالث، خساراتی جانی یا مالی که به افراد دیگر وارد می‌کند بر عهده‌ی خودش است. با این حال، بیمه شخص ثالث در حالت مستی هم بیمه‌گزار را تنها نمی‌گذارد؛ در چنین شرایطی بیمه‌گر ثالث خسارات راننده مقصر را پرداخت می‌کند اما خودش به صورت نقد یا اقساط آن را از بیمه‌گزار طلب می‌کند. مجازات رانندگی در حالت مستی جریمه نقدی و شلاق حدی است؛ در صورتی که راننده مقصر موجب فوت اشخاص ثالث شود، امکان دارد راننده بین 1 تا 5 سال از داشتن گواهینامه محروم شود.

قانون بیمه شخص ثالث ماشین های غیر متعارف

قانون خودروی نامتعارف که در سال 95 تصویب شد را به خاطر دارید؟ اگر یادتان باشد این قانون به منظور جبران کردن هزینه‌های خسارت خودروهای لوکس وضع شد که در آن دو نوع خودروی متعارف و نامتعارف قرار داشت. خودروی متعارف در حقیقت به خودرویی است که قیمت آن با نصف قیمت دیه در ماه حرام یا برابر با سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث باشد. حال در سال 1401 این مقدار برابر با 400 میلیون تومان است. مطالعه مقالات خسارت خودرو نامتعارف و خسارت خودروی متعارف برای آشنایی بیشتر توصیه می‌شود.

در چند سال قبل اگر بیشترین حد تعهدات مالی راننده مقصر از مقدار خسارت بالاتر می‌زد، بیمه همان مقدار را پرداخت می‌کرد. لیکن امسال، در قوانین بیمه شخص ثالث 1401 مقدار خسارت تا سقف تعهدات بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخت می‌شود و بقیه هزینه‌ها را باید بیمه بدنه راننده‌ی متضرر پرداخت کند.

مناطق آزاد و قوانین بیمه شخص ثالث در تصادف

با توجه به اینکه خیلی از خودروهایی که در مناطق آزاد تردد دارند از نوع نامتعارف هستند، قانون حق بیمه ثالث در این مناطق متفاوت است. همان‌طور که گفتیم خودروهای بالای 400 میلیون تومان به عنوان ماشین نامتعارف محسوب می‌شوند. این ماشین‌ها معمولاً قطعات گران قیمت‌تری نسبت به خودروهای متعارف دارند؛ پس با یک تصادف کوچک هزینه زیادی صرف تعمیر آنها می‌شود. از این رو قیمت بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد 30% گران‌تر از سایر مناطق است.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث با قانون جدید

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام
خرید آنلاین بیمه شخص ثالث خودرو و موتور در کمترین زمان از بیمه دات کام

با توجه به تغییراتی که در قوانین بیمه شخص ثالث رخ داده‌است بهترین روش برای خرید این بیمه استفاده می‌شود استفاده از پلتفرم‌های خرید آنلاین بیمه مثل بیمه دات کام است. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه استعلام بیمه شخص ثالث، به راحتی قیمت و پوشش بیمه شخص ثالث را از شرکت‌های بیمه‌گر مختلف مقایسه نمایید. این وب سایت قوانین جدید بیمه شخص ثالث را در فرایند خرید بیمه شخص ثالث لحاظ کرده است. شما می‌توانید هنگام خرید بیمه شخص ثالث، از راهنمایی مشاوران بیمه دات کام نیز بهره گرفته و بهترین بیمه متناسب با شرایط خود را تهیه نمایید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
05 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه خودرو 1402چیست؟+ صفر تا صد الحاقیه بیمه شخص ثالث و بدنه

چه زمانی و چه کسانی باید الحاقیه بیمه بگیرند؟ از کجا و چگونه الحاقیه بیمه بگیریم؟ قیمت الحاقیه و دیگر جزيیات آن را در این مطلب مطالعه نمایید!

05 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین توسط کدام شرکت ارائه می‌شود؟

برای تهیه بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین، نیاز است سقف تعهدات هر دو بیمه‌نامه را در نظر گرفت؛ بهترین پکیج بیمه خودرو را در این مقاله بیابید.

01 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث

۵ روش تشخیص مقصر تصادفات رانندگی + راهکار قانونی و کاربردی تصادفات

مقصر حوادث رانندگی معمولا یا بر حسب سهل انگاری یا بی احتیاطی و زیر پا گذاشتن قانون توسط کارشناسان راهنمایی و رانندگی قابل تشخیص است.

01 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث چگونه ممکن است

آیا می‌توان از بیمه بدنه و شخص ثالث همزمان استفاده کرد؟ در چه صورت می‌توان از مزایای هر دو بیمه بهره برد؟ با خواندن این مقاله پاسخ سوالات خود را بیابید.

01 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه (فروردین 1402)

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

28 اسفند 1401 / بیمه شخص ثالث

محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در سال 1402

بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود؟ چه عواملی بر نرخ و قیمت بیمه ثالث ماشین موثر است؟ اطلاعات تکمیلی را اینجا بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی مرتضی
05 مرداد 1400

با سلام، چگونه بیمه شخص ثالث کنیم تا مشکلی پیش نیاید؛ اگر اتومبیل به نام شخصی باشد که گواهینامه ندارد و چند نفر دیگر که دارای گواهینامه هستند، از اتومبیل استفاده می کنند

  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1400

  با سلام وقت بخیر فقط یک گواهینامه برای ثبت بیمه شخص ثالث وارد شود مساله حل است

مژده
10 شهریور 1400

سلام. ممنون از مطالب مفیدتون

  کارشناس بیمه
  10 شهریور 1400

  سلام مژده عزیز . از توجه تون به مقالات و آموزشهای سایت بیمه دات کام کمال تشکر رو داریم و امیدواریم با خدمات ما در آموزش و خرید بیمه ، نیازهای شما رفع شده باشه

ابراهیم
30 شهریور 1400

سلام
پدر من سال ۹۹ با خودرو تیبا رانندگی می‌کرده که با یک ماشین تیوولی تصادف کرده و مقصر شناخته شد. بیمه مبلغ ۶میلیون تومان به زیاندیده پرداخت کرد. الان مالک خودرو تیوولی شکایت کرده و دادگاه مبلغ ۴۲ میلیون تومان از حساب پدرم برداشت کرده . خب چطور قانون تصویب شدهاین قانون که به نفع بیمه هست نه یک کارگر مثل پدر من .لطفاً راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  23 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، آن شکایتی که از پدر شما شده است، مربوط به افت قیمت خودرو است.

قنبری
14 مهر 1400

سلام، آیا رویه دادگاه ها بر اساس قانون جدید شخص ثالث اجرا می شود؟

  کارشناس بیمه
  14 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز، بله رویه دادگاه ها و احکامی که در خصوص بیمه شخص ثالث صادر می کنند، بر اساس قوانین جدید خواهد بود.

سپهر جندقی
14 مهر 1400

سلام من خودروام مدل 60 هستش، بیمه شخص ثالث میتونه بگیره؟

  کارشناس بیمه
  14 آذر 1400

  با سلام، بله تمامی خودروها می توانند بیمه شخص ثالث دریافت کنند؛ اما برای خودروهایی با عمر بیش از 15 سال، حق استهلاک اضافه خواهد شد.

  بهنام مظلوم
  17 آذر 1400

  من ماش
  ینم ندود ۳۳۰ میلیون میارزه ولی حدود۵ میلیون خسارت دیدم سقف بیمه مقصر هم ۳۰ میلبون تومن هست ولی ماشینم رو نامتعارف لحاظ کردن و۲ میلیون میدن مگر نباید تا سقف بیمه مقصر پرداخت بشه واز سقف به بالا پرداخت نکنن
  لطفا بابت این دزدی اشکار توضیح بدید

   کارشناس بیمه
   17 آذر 1400

   سلام دوست عزیز
   ما واحد صادر کننده هستیم و اطلاع در این مورد نداریم. لطفا با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

امیرعلی
29 آبان 1400

باسلام دوماه هست ک ماشین خریدیم و بیمه تا اخر فروردین1401هستش الانم تصادف کردیم خاستم ببینم ک ما میتونیم از بیمه استفاده کنیم وبیمه ب نام فروشنده هستش ممنون میشم راهنمایی کنید؟؟

  کارشناس بیمه
  30 آبان 1400

  سلام دوست عزیز
  بله میتونید از بیمه دات کام خرید خودتون رو انجام بدید

حامد
07 آذر 1400

سلام
بنده در شهریور سال ۹۹ اتومبیلی خریداری کردم که تخیف کامل داشت . و به صورت هم تعویض پلاک و انتقال سند معامله صورت گرفت. البته این اولین خودرویی است که خریداری کردم و قبل از این هیچ گونه خودرو و بیمه نامه ای نداشتم. در آذرماه ۹۹ بیمه خودرو رو به همون صورت تخفیف کامل و با نام خودم گرفتم. سوال بنده اینه که آیا تخفیف بیمه نامه برای من به همون شکل تخفیف کامل خواهد بود یا شامل قوانین جدید خواهد شد؟؟ چون من قبل از آذر ۹۹ و اتمام بیمه تعویض پلاک رو انجام دادم.
با تشکر

  کارشناس بیمه
  09 آذر 1400

  سلام حامد عزیز اگر مالک قبلی پیگیری کنه میتونه تخفیفات رو برداره

علی
07 آذر 1400

سلام.من ۴سال پیش یک خودرو معامله کردم اما تعویض پلاک نکردم وهرسال بیمه نامه به اسم خودم ثبت میشد.الان میخوام تعویض پلاک کنم.آیا تخفیفات این ۴سال بعد از تعویض پلاک به من تعلق دارد یا صاحب پلاک قبلی؟
با تشکر

  کارشناس بیمه
  09 آذر 1400

  سلام علی عزیز تخفیفات به پلاک ذکر شده در بیمه نامه تعلق داره

  فرامرز
  26 آذر 1400

  اگر پیگیری نکرد. میتواند حامد از خدمات تخفیف با پلاکش استفاده بکنه

عبدالله
12 آذر 1400

سلام من یه پیکان داشتم فروختم حالامیخام بیمش بیارم برااین ماشینی که خریدم چیکار بایدبکنم(بیمه ایران) .باسپاس ازشما

  کارشناس بیمه
  12 آذر 1400

  سلام عبدالله عزیز شما لطف کنید مراجعه کنید به نماینده ای که آخرین بیمه رو صادر کرده الحاقیه حذف تخفیفات بگیرید.

سینا عسگری
14 آذر 1400

سلام، با استفاده از بیمه شخص ثالث، چند قسمت از بدن تحت پوشش دیه قرار میگیرن؟

  کارشناس بیمه
  14 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، تمامی بخش های بدن در صورت آسیب تحت پوشش هستند اما باید گفت که فقط در هر خودرو به تعداد ظرفیت افراد خسارت بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد شد.

علیرضا عباسی
14 آذر 1400

سلام من ی مسافر داشتم خانم بارداری بودن، الان از من شکایت کردن میگن که بچه من اسیب میبینه، من میخوام هنوز بچه ای به دنیا نیومده، آیا این شکایت درست و قابل پیگیریه؟

  کارشناس بیمه
  14 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله جنبه حقوقی دارد و باید دقیق ترش را از یک وکیل پایه یک دادگستری بپرسید. اما باید گفت که جنین هم در افراد تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می گیرند و در صورتی که مشکلات ناشی در آینده به دلیل تصادف خودروی شما باشد، بیمه شخص ثالث خسارت او را پرداخت خواهد کرد.

عزیز
14 آذر 1400

سلام مدارک لازم برای خرید بیمه شخص ثالث چیست؟

فرشید
15 آذر 1400

سلام خسته نباشید
من پدرم سال 89 ی پراید برا من خریده ولی ب اسم خودشه خودش گواهی نامه نداره من میخوام ی ماشین صفر بخرم و میگن تخفیفات ماشین قابل انتقال ب فامیل درجه 1 میشه من چطور میتونم این تخفیفات رو رو این ماشین بیارم میشه راهنمایی کنین؟

  کارشناس بیمه
  16 آذر 1400

  سلام فرشید عزیز طبق قوانین پدر محترم شما باید مراجعه کنند به واحد صدور بیمه قبلی الحاقیه حذف تخفیفات بگیرند

   رضا
   05 اردیبهشت 1401

   سلام بیمه شخص ثالث برای افراد تک چشمی چجوریه مبلغش وشرایطش

    کارشناس بیمه
    05 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، در هنگام خرید چنین مساله ای وجود و تاثیر ندارد اما اگر قصد تمدید دارید، با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

   خرمی
   03 مرداد 1401

   سلام شما قوانین بیمه ایران در تصادفات رو می دونی؟

    احساس
    10 مهر 1401

    سلام قانون جدید بیمه شخص ثالث برای راننده مقصر اومده؟ چرا پرداخت خسارت آن متفاوته؟

     کارشناس بیمه
     11 مهر 1401

     سلام قانون آن همانند بیمه شخص ثالث است.

شاکردوست
24 آذر 1400

سلام اگر بعد از حادثه خودرو را بیمه کنم، می توانم خسارت رو جبران کنم و از بیمه استفاده کنم؟

  کارشناس بیمه
  24 آذر 1400

  سلام خیر دوست عزیز، بیمه شخص ثالث باید قبل از حادثه تهیه شود. البته این بیمه نامه اجباری است و شما باید داشته باشید. اگر منظورتان تمدید است، حتی تمدید از بعد حادثه هم هیچ خسارتی را پوشش نخواهد داد.

  میرزاده عشقی
  30 مهر 1401

  سلام پس این قانون بیمه شخص ثالث جدید که میگن چیه؟

   کارشناس بیمه
   01 آبان 1401

   سلام احتمالا منظورشان اضافه شدن پوشش حوادث جانی به راننده است.

فرامرز
26 آذر 1400

باسلام من خودرو پراید درسال ۹۷ برج ۶ خریده ام ولی دربرج ۶ سال ۹۹ تعویض پلاک کرده ام وبرج ۱۰ سال ۹۹ با پلاک جدید با تخفیف کامل بیمه کرده ام. حالا که درسال ۱۴۰۰ پراید دیگری خریده ام و پلاکم امده روی ماشین جدید ایا تخفیف بیمه می اید روی ماشین چون که من درسال ۹۹ بیمه کرده ام با تخفیف

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1400

  سلام فرامرز عزیز متاسفانه تخفیفات برای پلاک مالک قبلی بوده و قابل انتقال نیست

   امین
   12 اردیبهشت 1401

   شما میتونید بابت این تخلف به مرجع قضایی شکایت کنید

فرامرز
26 آذر 1400

سلام
بنده در شهریور سال ۹۹ اتومبیلی خریداری کردم که تخیف کامل داشت . و به صورت هم تعویض پلاک و انتقال سند معامله صورت گرفت. البته این اولین خودرویی است که خریداری کردم و قبل از این هیچ گونه خودرو و بیمه نامه ای نداشتم. در دی ماه ۹۹ بیمه خودرو رو به همون صورت تخفیف کامل و با نام خودم گرفتم. سوال بنده اینه که آیا تخفیف بیمه نامه برای من به همون شکل تخفیف کامل خواهد بود یا شامل قوانین جدید خواهد شد؟؟ چون من قبل از دی ماه۹۹ و اتمام بیمه تعویض پلاک رو انجام دادم. درچه صورت میتوانم از تخفیفات استفاده ببرم.؟؟؟
با تشکر

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1400

  سلام وقت بخیر اگر مالک قبلی الحاقیه نگرفته باید قابل تمدید است

یوسف مرنگی
28 آذر 1400

با سلام خدمت شما اگر خریدار ماشین جزو خانواده باشه مثلا برادرم با کلیه مراحل ثبت سند و تعویض پلاک ایا میشه تخفیف رو به پلاک بنام برادر م انتقال بدم ممنون

  کارشناس بیمه
  28 آذر 1400

  سلام دوست عزیز
  خیر امکانش نیست
  تخفیفات فقط متعلق به مادر پدر همسر و فرزند میباشد

شیرمحمدی
29 آذر 1400

سلام
آیا درست است که اگر چند نفر از یک ماشین استفاده می کنند باید اسامی همه در بیمه نامه قید شود؟

  کارشناس بیمه
  30 آذر 1400

  سلام دوست عزیز
  خیر در بیمه نامه فقط نام بیمه گذار ثبت میشود.

مهران
01 دی 1400

سلام سرنشین خودرو غیر مقصر میتواند از راننده شکایت کند به عنوان سرنشین؟

  نویسنده بیمه
  04 دی 1400

  سلام دوست عزیز
  لطفاً با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

محمود
04 دی 1400

سلام‌
بنده‌یک‌وانت‌آریسان‌خریداری‌کردم‌مدل‌۹۵‌ولی‌چهارساله‌که‌بیمه‌روخودم‌به‌نام‌خودم‌ثبت‌کردم‌بجز‌پارسال‌که‌گفتن‌بیمه‌باید‌به‌نام‌صاحب‌پلاک‌ثبت‌بشه‌
امسال‌من‌میتونم‌ازسابقه‌بیمه‌برخوردار‌باشم‌البته‌صاحب‌پلاک‌قبلی‌بااین‌موضوع‌کنار‌میاد‌وگفته‌مشکلی‌نیست‌
ممنون‌ازراهنماییتون

  کارشناس بیمه
  05 دی 1400

  سلام دوست عزیز
  امکان انتقال تخفیف برایشما امکان پذیر نیست

   پیام
   13 دی 1400

   سلام
   ببخشید من سال ۹۸ ماشین رو خرید کردم،سال ۹۹ ماشین رو بیمه کردم ولی چون ماشین مال داداشم بودصاحب بیمه حواسش نبوده باز به اسم داداشم بیمه کرده و وقتی فهمیدم الحاقیه زد،الان میخام ازتخفیفش استفاده کنم قبول نمیکنه،آیا راهی برای اعمال تخفیف بیمه به ماشینم هست؟میگن ازبرج ۱۰سال ۹۷ به قبل بایدماشین رو خریدمیکردی.لطفا راهنمایی بفرمایین.باتشکر

    کارشناس بیمه
    15 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، تخفیفات برای پلاک مندرج روی بیمه نامه است.

حسن اوریمی
07 دی 1400

با سلام
من در مرداد ۱۴۰۰ با خودروی نامتعارف تیگو ۷ تصادف کردم و مقصر حادثه بودم سقف خسارت مالی بیمه من ۱۵ میلیون تومان بوده است که شرکت بیمه بر اساس خودروی متعارف ۹و نیم بعنوان خسارت پرداخت نموده بیمه بدنه خودروی حادثه دیده مبلغ ۱۵ میلیون به صاحب خودرو پرداخت نمود جمعا به مبلغ۲۴۵۰۰بعنوان خسارت دریافت نمود، کل برآورد خسارت بعلاوه ۳۰ میلیون بعنوان افت قیمت مجموعا ۶۳ میلیون طبق نظریه کارشناس برآورد شده، امروز متوجه شدم که دادگاه بنده رو به مبلغ ۶۳و خرده ای میلیون تومان در حق خسارت دیده محکوم کرده یعنی این مبالغ دریافتی از بیمه رو حتی کم نکرده ،
سوال من اینه قاضی پرونده از قوانین جدید خبر ندارن یا اینکه قوه قضائیه اصلا کار به کار این مسائل نداره ،با یک پرسش ساده از طرف که چقدر از مبلغ خسارت رو دریافت کردید از شرکت‌های بیمه ،حداقل میتونست که این مبالغ رو از کل کم کنه،
نتیجه
۱-قاضی بیسواده
۲-قاضی براش مهم نیست چه حکمی صادر میکنه
۳- قوه قضائیه طبق برداشت های خودشون عمل میکنن
۴-شرکت بیمه برای خودش قانون رو عوض کرده
۵- کسی که خودرو نا متعارف داره حق داره
۶- خودروی نا متعارف سوار باید به چیزی که میخواد برسه
۷- قانون طرفدار مستضعفین هست
۸-مهمتر از همه اگر پول وکیل ندی حق تورو مثل آب خوردن میخورن و یه لیوان آب روش

  کارشناس بیمه
  07 دی 1400

  سلام دوست عزیز لطفا با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

مهدی
08 دی 1400

ماشینم واژگون که میشه…خودم اسیب میبینم که دیه من رو میزنن هشت درصد دیه کامل…سقف خسارت راننده 2۴۰ ملیون بود…ولی هشت درصد ۲۴۰ ملیون رو بهم دادن…در صورتی که باید هشت درصد دیه کامل رو میدادن…دزدی اشکار

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز لطفا با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

پیام
13 دی 1400

سلام
ببخشید من سال ۹۸ ماشین رو خرید کردم،سال ۹۹ ماشین رو بیمه کردم ولی چون ماشین مال داداشم بودصاحب بیمه حواسش نبوده باز به اسم داداشم بیمه کرده و وقتی فهمیدم الحاقیه زد،الان میخام ازتخفیفش استفاده کنم قبول نمیکنه،آیا راهی برای اعمال تخفیف بیمه به ماشینم هست؟میگن ازبرج ۱۰سال ۹۷ به قبل بایدماشین رو خریدمیکردی.لطفا راهنمایی بفرمایین.باتشکر

  نویسنده بیمه
  14 دی 1400

  سلام دوست عزیز
  لطفاً با نماینده بیمه قبلی تماس بگیرید و یا به شعبه و ستاد بیمه قبلی مراجعه بفرمایید

مجتبی
19 دی 1400

آیا میتوان بیمه نامه را بنام شخص دیگری بجز مالک خودرو گرفت؟

  کارشناس بیمه
  19 دی 1400

  سلام دوست عزیز مشخصات مالک نیاز هست
  برخی شرکت ها مثل آسیا و ایران و سرمد به نام شخص دیگر صادر میکنند

محمدمهدی
27 بهمن 1400

سلام
من یه ماشین به نام خودم دارم ولی گواهینامه ندارم امروز برای تمدید بیمه ثالث مشخصات گواهینامه پدرم رو دادم حالا امکانش هست دوماه دیگه مشخصات گواهینامه پدرم رو پاک کنن گواهینامه شوهرم رو بزارم.
ممنون

  کارشناس بیمه
  29 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، نیازی به اصلاح گواهینامه نیست. خسارت پرداخت میشود.

هاشم قاسمی
27 اسفند 1400

با سلام و عید شما مبارک . قبلا عرض کنم که تا اواخر دهه هشتاد , حدود ۲۲ سال بود که حق بیمه برای خودرو ام به یکی از شرکت های بیمه پرداخت کرده بودم ( شرکتی با شعار بیمه با معیار های جهانی !!!! ) بدون اینکه حتی یک ریال هزینه روی دوش بیمه گذاشته باشم یعنی اینکه هیچ تصادف مبتنی بر تقصیر من در پرونده ام وجود نداشت . بعد از دو سال سکونت در خارج از کشور وقتی برای بیمه خودرو خود که اصلا حرکتی نکرده بود مراجعه کردم متأسفانه در کمال تعجب حدود ۳۰۰ هزار تومان طلب کردند یعنی بیمه برای ۲ سال بعلاوه یک سال در پیش !! ( نرخ حق بیمه برای هر سال ۹۲ هزار تومان بود بدون هیچ گونه اختلافی برای نوع , مدل , عمر , رنگ خودرو و از همه مهم تر سوابق راننده از نظر تعداد تصادف و… یعنی هیچ بسته تشویقی برای راننده خوب و غیره …اصلا مطرح نبود !! ) تعجب کردم و گفتم شاید شرکت های دیگر درک این مطلب را داشته باشند !! . باور کنید در دو شرکت دیگر درست با تفکری مشابه همان مبلغ را حتی بعلاوه مقداری هزینه انتقال و غیره …را خواستند . که مجبورم کردند به همان شرکت اولیه برگردم و همان ۳۰۰ هزارتومان را بدهم بدون آنکه دستم به جایی بند باشد و یکه خوردم از اینکه واقعا سیاست گزاران بیمه ما چطور فکر می کنند؟!! این طور بگویم که من در هر کشور دیگری بودم حتی ترک ها و عرب ها که قبولشان نداریم , حد اقل تشویقم می کردند و تخفیف قابل توجه می گرفتم البته بر اساس جدول طراحی شده به همین منظور . چطور باید انتظار داشت که مردم بهتر رانندگی کنند وقتی هیچ تفاوتی ندارد که چطور رانندگی کنی ؟؟!! . برای نمونه توی کشور کانادا حتی رنگ خودرو در میزان حق بیمه اثر دارد و مثلا برای رنگ قرمز حق بیمه بیشتر می خواهند ( انسان های طرفدار رنگ قرمز هیجانی تر رانندگی می کنند ) یا خودرو های شکار به همین ترتیب و … اصلا این را بگویم که پس از ارز یابی خودرو , این راننده است که بیمه می شود نه خودرو و کس دیگری حق رانندگی با آن خود رو را ندارد مگر آنکه بر حسب تقاضا فرد یا افراد دیگری به عنوان راننده میهمان در لیست بیمه خودرو اضافه شده باشند. (‌ با پرداخت حق بیمه اضافی ) . متأسفانه جایش نیست و مطلب طولانی . به هر حال سؤالم را طرح کنم : پس از هفت سال دارم مجددا به ایران بر می گردم و سؤال ساده ای دارم . برای بیمه کردن خودرو ام که یک دستگاه خودرو پراید هست چقدر باید حق بیمه بدهم ؟ آیا آش همان است و کاسه همان ؟ با سپاس قبلی از پاسختان . هاشم قاسمی

  کارشناس بیمه
  28 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، قیمت حق بیمه خودرو بر اساس عوامل مختلفی تعیین می شود که شما باید در صفحه مربوط مشخصات را وارد کنید تا قیمت آن به شما نمایش داده شوند.

محسن
19 فروردین 1401

سلام عرض ادب
من ماشینم رو ۹ فروردین ماشینم رو بیمه کردم و مبلغ دیه ای که برای سال ۱۴۰۰ بود برام ثبت شد . می خواستم بدونم که لازم است که الحاقیه بگیرم و اگر نگیرم چه اتفاقی می افتد؟

  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، برای ثالث بر اساس گفته خودشان به الحاقیه نیاز نیست.

مهران
02 اردیبهشت 1401

سلام‌من برادرم بدون گواهینامه تصادف کرده و یک نفر ک داخل ماشین بوده فوت کرده و ماشبن بیمه داشته ایا بیمه به شخص ثالث تعلق میگیره
و اینکه ایا ما باید مبلغی بابت دیه بدهیم یا نه؟

پاکزاد
31 اردیبهشت 1401

سلام وقت بخیر همسر من راننده موتوربودن و تصادف میکنن وبیمه داشته ولی گواهینامه نداشتندویک سرنشین داشته ایشون ایسب دیده ایابیمه بهشون تعلق میگیره؟؟؟

  کارشناس بیمه
  31 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس گفته های بیمه اصلی، گواهینامه شرط لازم و مهم است. اما احتمال اینکه بدهند ولی بعد بگیرند، زیاد است. اگر همسر شما تخلف هم کرده است.

آرمین
08 خرداد 1401

تخفیف داشت و تازه یکسال بیمه ش کرده بودم رو فروختم الان خودرویی خریدم که 1 ماه بیمه داره الان دوباره میتونم از تخفیف 8 ساله م استفاده کنم ؟

  کارشناس بیمه
  09 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، آن تخفیف برای راننده است. مگر اینکه استفاده نکند.

فرزاد کامرانی
14 تیر 1401

قانون بیمه ثالث در مورد تصادفات زنجیره ای چیست؟

  کارشناس بیمه
  15 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، قانون خاصی ندارد. هر کسی مقصر شناخته شود، از بیمه آن استفاده خواهد شد.

پدرام مولایی
25 تیر 1401

یه سوالی داشتم ایا دیه بچه زیر 8 سال هم اندازه دیه یک فرد کامل است؟

  کارشناس بیمه
  26 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، باید باشد.

ویستا
29 تیر 1401

بیمه شخص ثالث رو تا کی میشه بدون پرداخت جریمه دیرکرد تمدید کرد؟

  کارشناس بیمه
  30 تیر 1401

  سلام تا 15 مرداد وقت دارید.

قابلی
03 مرداد 1401

سلام شرایط پرداخت بیمه شخص ثالث قسطی فقط برای افراد ساکن تهرانه؟

  کارشناس بیمه
  04 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بله.

صولتی
04 مرداد 1401

سلام قانون جدید بیمه شخص ثالث 1401 چیه؟

  کارشناس بیمه
  05 مرداد 1401

  سلام فقط نرخ دیه تغییر کرده است.

محسن حیدری
04 مرداد 1401

بخوشدگی بیمه شخص ثالث هنوز هست یا تموم شد؟

  کارشناس بیمه
  05 مرداد 1401

  سلام هنوز هم است.

سارا شیربیگی
21 مرداد 1401

تو سال جدید 1401 قانونی از ثالث بوده که عوض شده باشه؟

  کارشناس بیمه
  21 مرداد 1401

  سلام فعلا خیر

رضا
19 مهر 1401

سلام آیا حقیقت داره تا ماشین به نامت نباشه نمیتونی بیمه کنی و باید ماشین بزنی به نام خودت تا بیمه بشی

  کارشناس بیمه
  19 مهر 1401

  سلام بیمه به نام صاحب ماشین صادر می شود.

حسین
19 آذر 1401

سلام وقت بخیر
من سال 98 تصادف کردم و تا امسال سال 1401 درگیر پزشک قانونی بودم و این ماه رای دادگاه توده و قاضی در رای صادره گفته که سقف تعهدات بیمه
حالا بیمه هم سقف تعهدات سال 98 پرداخت کرده درصورتی که من 85 درصد آسیب دیدم باید جیکار کنم

  کارشناس بیمه
  20 آذر 1401

  سلام دیه که پرداختیش به روز است ما بهتر است که از یک وکیل آشنا بپرسید.

پیمان
21 آذر 1401

با سلام و خسته نباشید
بنده خودروی که به تازگی خریده ام را بعد از گذشت یکماه از تاریخ انقضا بیمه شخص ثالث آن تمدید کردم. ولی فراموش کردم تخفیف بیمه نامه خودروی قبلی که هنوز اعتبار دارد و تخفیف آن هفتاد درصد است را در زمان صدور بیمه نامه جدید لحاظ کنم. حال بعد از گذشت 5 روز با مراجعه به دفتر بیمه ،عنوان میکنند که بعد از صدور امکان پذیر نیست!!!! واقعا همینطور است؟؟ در ضمن از بایت این مساله بنده دچار ضرر بسیار بابت سالهای دیگر تمدید هم میشوم. استدعا دارم راهنمایی بفرمایید

  کارشناس بیمه
  22 آذر 1401

  سلام وقتی خریداری کنید، دیگر امکان استفاده وجود ندارد برای پاسخ سوال دوم با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

سینا
10 دی 1401

سلام
من برج ۳‌ یک پراید خریدم که برج ۱ بیمه شده بود و بعد تعویض پلاک من گواهینامه‌م رو ثبت نکردم.
۱۴۰۱/۰۷/۰۹ تصادف کردم و بعد از سه ماه ( ۱۴۰۱/۱۰/۰۵) کارشناسی سه نفره من رو ۱۰۰ در ۱۰۰ مقصر کرد.
من سه مسافر داشتم و همه اسیب دیدیم.
ایا بیمه شخص ثالث به ما کامل تعلق میگیره ؟

  نویسنده بیمه
  14 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  شما می توانید به واحد پرداخت خسارت شرکت بیمه ای مراجعه کنید که بیمه خود را خریداری نموده اید.

فرهود
27 اسفند 1401

سلام من مالک خودرو هستم بیمه هم آسیا هست با ماشین پدرم تصادف کرده ولی خب افسر اسم من رو هم به عنوان مالک هم راننده نوشته آیا به من حق بیمه تعلق میگیره ۱۰۰٪

  کارشناس بیمه
  05 فروردین 1402

  سلام بله.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید