۰۱ مرداد ۱۴۰۳

مزایا و پوشش‌های بیمه آتش سوزی پوشاک + راهنمای خرید

آتش سوزی یکی از حوادثی است که به طور میانگین روزانه ۵۰ بار در کشورمان  رخ می‌دهد و می‌تواند خسارت‌های جانی و مالی را برای افراد به همراه داشته باشد. با توجه به اینکه خسارت‌های آتش سوزی در کشور ما با خرید بیمه آتش سوزی قابل جبران است، توصیه می‌کنیم که برای اموال خود از این بیمه نامه استفاده کنید. بیمه آتش سوزی پوشاک یکی از بیمه نامه‌های بیمه آتش سوزی غیر صنعتی است که برای بسیاری از تولید کننده‌ها و مغازه دار‌های پوشاک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین با توجه به اینکه دغدغه بسیاری از افراد جبران هزینه‌های ایجاد شده از حادثه است، توصیه می‌کنیم که بیمه نامه آتش سوزی را برای فروشگاه‌ها، مغازه‌ها و خانه‌ها خریداری کنید تا در صورت بروز حادثه، مشکلات احتمالی برطرف شوند. در این مطلب سعی داریم درباره مزیت‌های بیمه آتش سوزی توضیحاتی ارائه کنیم با ما تا انتهای متن همراه باشید.

بیمه آتش سوزی چیست؟

هنگامی ‌به مزیت‌ها و اهمیت بیمه آتش سوزی پی خواهیم برد که حادثه‌ای رخ داده باشد و می‌دانیم که در صورت بروز حوادث مالی می‌توان تا سقف مشخص شده در بیمه نامه درخواست جبران خسارت کرد. در حادثه آتش سوزی ممکن است که خسارت‌های ایجاد شده برای افراد قابل جبران نباشد از این رو با خرید بیمه آتش سوزی که پوشش‌های مختلفی دارد می‌تواند به عنوان یک حمایتگر و پشنوانه مالی همراه بیمه‌گزار باشد. در حقیقت تعریف بیمه آتش سوزی این است که جبران خسارت‌های ایجاد شده برای اموال منقول و غیر منقول تا سقف تعهدات شرکت بیمه جبران خواهد شد. تنها نکته مهم این است که در بیمه آتش سوزی، خسارت‌های جانی تحت پوشش بیمه نامه قرار نمی‌گیرد.شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به راهنمای بیمه آتش سوزی مراجعه نمایید.

بیمه آتش سوزی به چند دسته تقسیم می‌شود؟

محل بیمه شده یکی از مهم‌ترین مواردی است که در بیمه نامه آتش سوزی اهمیت دارد. اینکه چه مکانی باید بیمه شود و مورد بیمه شده مرتبط به چه اموالی است،  باعث می‌شود که بیمه آتش سوزی دسته بندی‌های مختلفی داشته باشد. انواع بیمه آتش سوزی عبارتند از:

قبل از اینکه بیمه آتش سوزی پوشاک را توضیح دهیم بهتر است که نگاهی کوتاه به سایر بیمه نامه‌های آتش سوزی داشته باشیم.

بیمه آتش سوزی مسکونی

در بیمه نامه آتش سوزی مسکونی، خانه‌ها و آپارتمان‌ها مورد بیمه شده خواهند بود. فرقی ندارد که مستاجر یا مالک باشید، شما می‌توانید این بیمه نامه را برای ساختمان خود خریداری کنید. همچنین یکی از وظایف مدیر ساختمان‌ها خرید بیمه آتش سوزی است به این موضوع دقت داشته باشید تا در صورت بروز حادثه دچار مشکلات احتمالی نشوید.

بیمه آتش سوزی صنعتی

بیمه نامه صنعتی را برای کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در نظر می‌گیرند همچنین این بیمه نامه آتش سوزی کمی ‌با ماهیت بیمه‌های آتش سوزی عادی متفاوت خواهد بود. بدین گونه که در ابتدا محل مورد بیمه باید بازدید شود و موجودی محصولات و ماشین آلات بررسی و مشخص شوند.

بیمه آتش سوزی غیرصنعتی

از بیمه آتش سوزی می‌توان برای بیمه کردن موارد غیر صنعتی هم استفاده کرد بدین گونه که کارگاه‌های کوچک، ‌مغازه‌ها و دفاتر اداری در این دسته بندی قرار می‌گیرند. برخی از موارد تحت پوشش بیمه آتش سوزی غیر صنعتی به شرح زیر است.

بیمه آتش سوزی پوشاک:

بیشتر مغازه‌ها و املاک تجاری که ریسک بالایی دارند و فعالیت آن‌ها در زمینه پوشاک است از بیمه آتش سوزی استفاده می‌کنند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که در حوزه پوشاک فعالیت می‌کنید و یک مغازه یا فروشگاه در خیابان و پاساژ دارید به راحتی می‌توانید بیمه آتش سوزی پوشاک را خریداری کنید. خرید بیمه آتش سوزی نگرانی‌های شما را کاهش داده و می‌تواند خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه را جبران کند.

بیمه آتش سوزی پوشاک

اگر یک مغازه یا فروشگاه در خیابان و پاساژ دارید می‌توانید بیمه آتش سوزی پوشاک را خریداری کنید.

بیمه آتش سوزی انبار:

بیمه آتش سوزی انبار‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد تا در صورت بروز حادثه بتوان خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه آتش سوزی را جبران کرد. انبار‌ها به دو دسته خصوصی و عمومی‌ تقسیم می‌شوند که می‌توان با شرایط و مفاد درج شده در بیمه نامه، پوشش‌های بیمه آتش سوزی را خریداری کرد. دقت داشته باشید که اگر ساختمان خود را بیمه می‌کنید و انبار شما در محل دیگری قرار دارد، باید به طور جداگانه این بیمه نامه را برای انبار خود خریداری کنید. می‌دانید که بیشتر سرمایه افرادی که در صنعت پوشاک فعالیت می‌کنند، در انبار‌ها قرار دارد. پس خرید بیمه آتش سوزی انبار پوشاک اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت. مطالعه مقاله ایمنی انبار را پیشنهاد می‌کنیم.

پوشش‌های بیمه آتش سوزی پوشاک

با توجه به قانون و مفاد بیمه آتش سوزی دو نوع پوشش اصلی و اضافی برای این بیمه نامه در نظر گرفته شده است. همچنین با پرداخت حق بیمه می‌توان خطرات اصلی خریداری کرد و برای خرید پوشش‌های اضافی باید حق بیمه بیشتر پرداخت کرد.

پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی پوشاک عبارتند از:

 • آتش

هر نوع ماده‌ای که با اکسیژن ترکیب شود و شعله و حادثه ایجاد کند در دسته بندی آتش قرار خواهد گرفت و بیشتر مواقع آتش، منشاء اصلی حوادث است.

 • صاعقه

با توجه به علم ثابت شده،‌ از تخلیه الکتریکی بین دو ابر و زمین، صاعقه ایجاد می‌شود که اگر در حادثه رخ دهد، تحت پوشش بیمه آتش سوزی بوده و جبران خسارت تا سقف تعهدات اتجام خواهد شد.

 • انفجار

اگر در اثر آزاد شدن انرژی ناگهانی گاز یا بخار، خسارتی رخ دهد، در دسته انفجار قرار گرفته و تحت پوشش انواع بیمه آتش سوزی خواهد بود. البته که برخی از انفجار‌ها در این بیمه نامه تحت پوشش نیستند و در دسته استثنائات بیمه نامه قرار می‌گیرند به طور مثال: انفجار هسته‌ای، جزو موارد تحت پوشش در این بیمه نامه نیست و شرکت‌های بیمه تعهدی برای پرداخت هزینه‌های این نوع انفجار  در نظر نمی‌گیرند.

پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی عبارتند از:

 • بیمه سیل و طغیان آب دریا یا رودخانه
 • شکست شیشه ساختمان در اثر برخورد جسم خارجی
 • هزینه برداشت و پاکسازی ضایعات ناشی از حوادث قید شده
 • سرقت در صورت شکست حرز
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی
 • زلزله و آتشفشان (در صورت وقوع حوادث طبیبعی مانند: زلزله، بیمه زلزله براساس نوع سازه و مصالح و مکان جغرافیایی مورد بیمه مشخص می‌شود.)
 • ضایعات ناشی از برف و باران (در صورتی که آب از طریق ناودان‌ها، بام یا گرفتگی لوله وارد محل مورد بیمه شود، تحت این پوشش قرار می‌گیرد.)
 • بیمه طوفان و گردباد
 • بیمه ریزش کوه و بیمه سقوط بهمن
 • ریزش سقف ناشی از بارش برف سنگین
 • نشست و رانش زمین
 • بیمه سقوط هواپیما یا قطعات آن
 • برخورد جسم خارجی به ساختمان
 • ترکیدن لوله آب، تانکر‌ها و فاضلاب دستگاه‌های آبرسانی

تمام موارد گفته شده برای پوشش‌های اضافی را می‌توان خریداری کرد؛ اما بهتر است مواردی را در نظر گرفت که با مورد بیمه شده مرتبط باشد. به طور مثال اگر بیمه آتش سوزی پوشاک را خریداری می‌کنید دیگر نیازی به خرید پوشش ریزش کوه و سقوط بهمن نیست. برای انتخاب پوشش‌های اضافی بهتر است که از کارشناس بیمه استفاده کنید.

چه عواملی بر قیمت بیمه آتش سوزی پوشاک تاثیر دارد؟

بیمه نامه‌ها با توجه به عوامل مختلف قیمت بیمه آتش سوزی می‌شوند که هر کدام از این موارد به تنهایی  روی قیمت بیمه نامه تاثیر گذار خواهند بود. این عوامل عبارتند از:

 • شرایط مختلف بیمه نامه
 • تخفیف‌‌ها و میزان ریسک خطرات
 • بیمه نامه با سرمایه ثابت
 • خطرات اضافی و پوشش‌های فرعی
 • ارزش دفاتر اداری، انبار‌ها و مغازه
 • ارزش اثاثیه و اموال مورد بیمه شده
چه عواملی بر قیمت بیمه آتش سوزی پوشاک تاثیر دارد؟

میزان ریسک می‌تواند بر قیمت بیمه نامه و شرایط خریداری آن تاثیر مستقیم بگذارد.

منظور از میزان ریسک در بیمه آتش سوزی پوشاک چیست؟

در متن اشاره شد که میزان ریسک می‌توان بر قیمت بیمه نامه و شرایط خریداری آن تاثیر مستقیم بگذارد. از این رو میزان ریسک باعث می‌شود که حق بیمه بیشتری در برخی از موارد پرداخت شود تا خسارت‌های بیشتری هم جبران شود. به طور کلی دو نوع میزان ریسک در این بیمه آتش سوزی پوشاک وجود دارد که به شرح زیر است:

 • ریسک مورد بیمه

در ریسک مورد بیمه، ویژگی‌ها و حالت‌های مورد بیمه بررسی خواهد شد. به طور مثال: میزان ریسک یک انبار با مواد پوشاک با یک انبار قطعات یدکی قابل مقایسه نیست. بنابراین برای جبران خسارت‌های احتمالی باید حق بیمه متفاوتی پرداخت کرد.

 • ریسک محل قرارگیری مورد بیمه

از دیگر عوامل تاثیر گزار در میزان ریسک بیمه می‌توان به محل و محیطی اشاره کرد که مورد بیمه در آنجا وجود دارد. در بیمه آتش سوزی پوشاک اگر در منطقه جغرافیایی مانند: بازار تهران مغازه دارید باید حق بیمه بیشتری نسبت به مغازه‌های کنار خیابان‌های دیگر پرداخت کنید.

در حقیقت میزان ریسک بیمه شده می‌تواند به طور مستقیم بر قیمت بیمه نامه و عوامل پوششی دیگر اثر گزار باشد. برای اینکه بتوان انتخاب مناسب و بهتری برای بیمه نامه داشت از تجربیات یک کارشناس بیمه استفاده کنید.

مدت زمان بیمه ‌نامه آتش سوزی پوشاک

به طور معمول قرارداد بیمه آتش سوزی در حالت‌های کوتاه مدت، یک ساله و بلند مدت طراحی شده است. البته که توصیه می‌شود مدت زمان بیشتر یا همان سالانه را در نظر گیرید تا از نظر اقتصادی به صرفه‌تر باشد.

مزیت‌های خرید بیمه آتش سوزی پوشاک چیست؟

حوادث مختلفی ممکن است رخ دهد که باعث خسارت‌های سنگین شوند. داغ شدن یک سیم برق در مغازه یا انبار پوشاک می‌تواند خسارت‌های سنگین و جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. افراد با خرید بیمه آتش سوزی می‌توانند پوشش‌های این بیمه نامه را خریداری کرده تا تمام اموال منقول و غیر منقول مغازه یا انبار پوشاک خود را بیمه کنند.

خرید ارزان ترین بیمه آتش سوزی از بیمه دات کام

به طور کلی با خرید بیمه آتش سوزی، خسارت‌های ایجاد شده برای منازل مسکونی، مغازه‌ها، فروشگاه‌ها، انبار‌ها، کارخانه‌ها و تولیدی‌های مختلف جبران خواهد شد. هدف و الویت از خرید بیمه آتش سوزی و پوشش‌ها را بیمه‌گزار مشخص می‌کند. بدین ترتیب که برای چه مکانی و با توجه به چه میزان ریسکی قصد خریداری این بیمه نامه را دارد.

توصیه می‌کنیم برای خرید آسان‌تر بیمه نامه آتش سوزی از بستر‌های آنلاین ایجاد شده استفاده کنید تا علاوه بر صرفه جویی در زمان و وقت، شرایط خرید ارزان‌ترین بیمه نامه هم برای شما فراهم شود. بیمه دات کام یکی از وب سایت‌های فروش آنلاین انواع بیمه نامه است که برای راحتی افراد سامانه‌ استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه نامه را فراهم کرده است. کافی است تنها به صفحه اصلی سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و در منوی محصولات، بر روی بیمه مورد نظر خود کلیک کنید تا ارزان‌ترین بیمه را با پوشش‌های مناسب خریداری در اختیار شما قرار داد.

در حقیقت ما سعی کردیم در این مطلب توضیحاتی درباره بیمه نامه آتش سوزی ارائه کنیم تا بدانید که می‌توان برای اموال مختلف با شرایط متنوع این بیمه نامه را خریداری کرد. همچنین توضیحاتی در خصوص اهمیت بیمه آتش سوزی پوشاک عنوان کردیم تا با مزیت‌ها، پوشش‌ها و میزان ریسک آن هم آشنا شوید. با توجه به این موارد اگر سوال یا ابهامی ‌درباره این بیمه نامه وجود دارد که در این متن به آن اشاره نشده است کافی است که در انتهای متن و در قالب کامنت سوالات خود را با ما در میان بگذارید، کارشناس‌های بیمه در زمان کوتاهی پاسخ سوالات شما را خواهند داد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بیمه آتش سوزی و زلزله

پوشش‌های بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه یا مغازه در سال ۱۴۰۳

بیمه آتش سوزی فروشگاه برای محل‌های کسب و کار بهترین شرایط را ایجاد می‌کند تا در صورت بروز حادثه آتش سوزی نگرانی برای جبران هزینه‌های به رخ داده نداشته باشید. آتش سوزی یک فرآیندی است که با یک جرقه کوچک آغاز شده و ممکن است تا روزها ادامه داشته باشد. هر چه مدت زمان آتش سوزی بیشتر باشد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
kurosh
۲۷ مهر ۱۴۰۱

اگر بر اثر صاعقه نوسانات برق ایجاد بشه و باعث شود وسیله های برقی بسوزد، آیا بیمه خسارت را پرداخت میکند؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۸ مهر ۱۴۰۱

  سلام بعید میدانیم.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید