بنر بیمه
14 خرداد 1400

۳۳+۱ راه پیشگیری از آتش‌سوزی منازل مسکونی

حتما شما هم در اخبار مکررا شنیده‌اید که خانه‌ای آتش گرفته است.شاید هم خدای نکرده شما تجربه تلخ آتش سوزی منازل نزدیکان یا همسایگان‌تان را از نزدیک دیده‌اید. اگر شخص آینده‌نگری باشید؛ به این فکر می‌کنید که “همواره پیشگیری بهتر از درمان است”. شاید با این تفکر به فکر جلوگیری از خطر آتش سوزی منازل مسکونی خود بیفتید. ما در این مقاله در صدد هستیم که راه‌های مختلف مراقبت از خانه‌هایتان را در برابر این خطر بالقوه بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

آتش سوزی منازل مسکونی چیست؟

آتش سوزی منازل یا همان حریق یک بلای خانمان سوز است که می تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی تمامی لوازم و دارایی‌های زندگیمان را به نابودی بکشاند. در یک تعریف ساده آتش سوزی عبارت است از ایجاد یک آتشی ناگهانی و ناخواسته که در همان لحظه وقوع کنترل آن از دست افراد خارج می شود. این واقعه معمولاً با دود و حرارت و نور شدید همراه است.

متأسفانه درصد بالایی از آمار آتش سوزی‌ در خانه‌ها مربوط به سهل انگاری های کوچک است. این موارد عمدتا در میان قشر ضعیف جامعه بسیار مشهودتر است. لذا لزوم آموزش و اطلاع رسانی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تمام کسانی که دچار حریق و آتش سوزی شده اند، تا پیش از وقوع حادثه، حتی به آن فکر هم نکرده بودند؛ هیچ کس نمی تواند وقوع حریق را برای خود دور از تصور فرض کند ولی اشخاص در مقابل با خطر حریق خانه‌ها می‌توانند گام‌های زیر را عملی سازند:

الف) افراد می‌توانند با هرگونه اقدام پیشگیری کننده یا مراقبتی، قبل از خطر حریق، مقدمات ایجاد آن را از بین ببرند.

ب) حین جلوگیری از بروز خطر آتش‌سوزی در منازل و اقدامات کنترلی، با تهیه مناسب، به فکر روز مبادا باشند. در این صورت، افراد می‌توانند در صورت بروز هر خطر حریق، از مزایای بیمه آتش‌سوزی و زلزله ساختمان‌های مسکونی استفاده کرده و خسارات مالی خود را جبران نمایند.

در ادامه راه‌های پیشگیری کننده از خطر حریق در خانه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

راه‌های پیشگیری از خطر آتش‌سوزی منازل مسکونی

همواره آمادگی در برابر احتمال خطرات، ریسک خسارات را به حداقل خواهد رساند. در مورد خطر آتش‌سوزی خانه‌ها هم این قضیه صدق می‌کند. بهتر است قبل از هر چیز گوشه گوشه منزل خود را بررسی نمایید. کلیه راه‌های پیشگیری از حریق را مدنظر قرار دهید تا ریسک احتمال این حادثه ناگوار به حداقل برسد. برخی از اقدامات زیر می‌تواند ساده به نظر برسد؛ ولی اجرای این گام‌ها تاثیر به سزایی در کاهش ریسک آتش‌سوزی در خانه‌ها به دنبال خواهد داشت.

نصب سنسور‌های هشدار دود در منازل

 • طبق قوانین ساختمان‌سازی، نصب سنسورهای هشداردهنده دود در ساختمان‌های دارای بیش از ۵ طبقه الزامی است.اما با توجه به پایین بودن قیمت این سنسورها، نصب آن‌ها در همه منازل مفید و کاربردی به نظر می‌رسد. در صورت تعبیه این سنسورها، می‌توانید قبل از آتش‌سوزی خانه‌ها هنگام بروز اولین علایم حریق نظیر دود، سریعا متوجه خطر شده و ریسک گسترش آتش‌سوزی و خسارت‌ها را کاهش دهید.
 • از آن‌جا که مراقبت مداوم و دوره‌ای  از وسایل منزل مخصوصا این سنسورها ضرورت دارد، کارشناسان بیمه آتش‌سوزی بیمه دات کام، تست و بررسی ماهانه عملکرد دستگاه‌ و باتری آن‌ را توصیه می‌کنند که بتوان عمر سنسورها را بالا برد و از صحت کاربری‌شان هنگام بروز خطر حریق منازل مسکونی اطمینان حاصل کرد.

میزان مونو اکسید کربن را مرتبا برای جلوگیری از آتش‌سوزی منازل بررسی نمایید

مثلث تشکیل دهنده آتش: سوخت، اکسیژن و گرماست. مونواکسید کربن در مثلث حریق جایی ندارد؛ اما این گاز بیرنگ و بی بود بسیار خطرناک است. این گاز از سوختن مواد کربن دار نظیر چوب حاصل می‌شود. خطر آتش‌سوزی و مسومیت و دشواری تنفس با افزایش مونوکسید کربن بالا می‌رود. بهتر است از سنسورهایی استفاده نمایید که میزان مونوکسید کربن موجود در منازل را کنترل می‌کنند.

حتما از مدارک خود، کپی دیجیتال برای روز مبادای بعد از آتش سوزی منازل مسکونی تهیه نمایید

همان‌طور که گفتیم هر قدر که شما اقدامات پیشگیری از آتش سوزی خانه‌ها را عملی سازید، هرگز ریسک خطر به صفر نمی‌رسد. بنابراین اقدام پیشگیرانه برای همان درصد احتمال پایین آتش‌سوزی مدارک و اسناد مهم‌تان در جریان حریق، تهیه کپی دیجیتال و ذخیره سازی آن در فضایی غیر از لپ تاپ منازل مثلا در محیط ابری یا جیمیل و … است.

هرگز در رختخواب سیگار نکشید تا ریسک آتش‌سوزی خانه‌ها پایین‌تر شود

سیگار و فندک علاوه بر مضرات سلامتی، می‌توانند سبب آتش‌سوزی منازل نیز شوند: فقط کافی است که غفلت کنید و آتش سیگار بر روی وسایل منزل نظیر تشک شما بیفتد. این آتش کوچک مقدمه‌ای برای یک آتش‌سوزی هولناک خواهد بود؛ عقل سلیم حکم می‌کند از سیگار کشیدن در منزل مخصوصا در اتاق خواب دوری کنید. همچنین از خاموش شدن خاکستر سیگار یا کبریت اطمینان حاصل کنید. سعی کنید تشک تخت تان نیز از مواد غیرقابل اشتعال تهیه شده باشد.

حواستان به اثاثیه منزل مخصوصا وسایل درون آشپزخانه باشد

آمار آتش‌‌سوزی‌ها در جهان نشان می‌دهد که بیشتر آتشسوزی منازل از آشپزخانه‌ها آغاز می‌شود. این آمار منطقی به نظر می‌رسد. زیرا آشپزخانه‌ها محل پخت و پز با اجاق گاز، منبع آتش هستند. ضمنا بسیاری از وسایل برقی در آشپزخانه‌ها جای دارند. ساییدگی یا خرابی سیم هر یک از این وسایل می‌تواند ریسک آتش‌ سوزی منازل مسکونی را افزایش دهد.پس بهتر است:

 • وسایل داغ نظیر قوری و قابلمه را نزدیک مواد شیمیایی قابل اشتعال نظیر گاز پاک کن یا مواد پاک کننده و … قرار ندهید.
 • اجاق گاز و محل پخت و پز را با فاصله مناسب حداقل یک متر  از پرده یا حوله و دستگیره‌ها در نظر بگیرید.
 • هنگام خروج از منازل، شعله‌ها و حتی شیرگاز را چک کنید که خدای نکرده روشن نماند.
 • وسایل آشپزخانه پلاستیکی نظیر ملاقه پلاستیکی ، درب ظروف و … را در نزدیکی اجاق روشن قرار ندهید ؛ زیرا امکان ذوب شدن آن مواد پلاستیکی و خطر آتش‌سوزی خانه وجود دارد.
 • سیم و کابل‌های وسایل آشپزخانه را مرتبا بررسی نمایید که ساییدگی یا مشکل اتصال برق نداشته باشند یا از زیر فرش رد نشده باشند. زیرا این عمل ریسک ایجاد جرقه و آتش ‌سوزی منازل را در پی دارد. در چنین حریق‌هایی نباید از آب برای اطفای حریق استفاده کرد.

وسایل گرمایشی خانه را سالیانه بازرسی کنید

اقدامات پیشگیرانه از آتش‌ سوزی منازل درباره وسایل گرمایشی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا این وسایل نوعی منبع قوی سوخت و گرما برای ایجاد آتش‌سوزی هستند. پس توجه به آن‌ها در راه‌های جلوگیری از آتش‌سوزی در خانه‌ها توجه ویژه‌ای می‌طلبد.

 • بخاری و شومینه‌ها را سالانه قبل و بعد از استفاده به دقت بررسی نموده و خرابی‌های آن را برطرف نمایید.دودکش‌ها و تجهیزات گرمایشی دیگر نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
 • جلوی شومینه نیز یک شیشه بزرگ نصب نمایید که از بیرون پریدن جرقه های هیزم و آتش‌سوزی منازل جلوگیری شود.
 • خاکستر شومینه را با سایر زباله‌ها ترکیب نکنید. خاکستر را کاملا خاموش کنید تا ریسک آتش‌سوزی کاهش یابد.
 • وسایل قابل اشتعال نظیر لاک، کاغذ و البسه را از وسایل گرمایشی دور نگه دارید.
 • از وسایل گرمایشی برای خشک کردن وسایل یا البسه استفاده نکنید.

کپسول آتش‌نشانی را برای اطفای آتش ‌سوزی منازل مسکونی داشته باشید

 • کپسول آتش نشانی در مراحل اولیه حریق از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند شدت آتش‌سوزی در خانه را تا حد بالایی بکاهد. حتما در خانه مخصوصا آشپزخانه وسایل اطفای حریق نظیر کپسول آتش‌نشانی داشته باشید. داشتن کپسول آتش نشانی سرعت عمل شما را در مواجهه با ریسک آتش تا رسیدن پرسنل آتش‌نشانی افزایش دهد:
 • دستگاه کپسول آتش‌نشانی باید از امنیت بالایی برخوردار باشد و همچنین از لحاظ ایمنی در محل منزل نیز مشکلی وجود نداشته باشد.
 • همه اعضای منزل مخصوصا کودکان نحوه کار با کپسول آتش‌نشانی را آموزش دیده باشند.
 • کپسول آتش‌نشانی باید در وزن و سایز مناسب تهیه گردد. با این عمل امکان استفاده از کپسول آتش نشانی برای همه اعضای خانواده حتی افراد مسن یا اطفال میسر می‌شود
 • کپسول‌ آتش‌نشانی باید در مکانی از خانه نصب گردد که امکان استفاده از آن به سهولت برای همه اعضای خانواده مقدور باشد.

اصول ایمنی در برابر آتش‌ سوزی منازل را فراگرفته و تمرین کنید

آموزش و یادگیری در همه زمینه‌ها از جمله حوزه‌هایی که با جان و اموال افراد در ارتباط هستند، می‌تواند مفید واقع شود.

 • می‌توانید آموزش‌های پیشگیری از آتش‌سوزی منازل مسکونی، حین و بعد از آن را با اعضای خانواده نظیر کودکان تمرین کنید تا در صورت وقوع حوادث، هر فرد تا حد امکان قادر به نجات خود باشد.
 • راه‌های فرار از ساختمان را شناسایی کرده و در تمرین اقدامات پیشگیری از آتش سوزی منازل مسکونی لحاظ نمایید.
 • کودکان می‌توانند با شیطنت‌ها و بازی‌های خود سبب ایجاد حریق شوند. لازم است که همه وسایل آتش‌زا از دسترس اطفال دور نگه داشته شده و ریسک این بازی‌های خطرناک را به آن‌ها با زبان کودکانه آموزش داد تا آن‌ها نیز از اهمیت و شدت خطر آتش‌‌سوزی مطلع باشند.

خرید بیمه آتش‌سوزی منازل: گام مهم پیشگیری از خسارات جانی و مالی آتش‌سوزی خانه‌ها

 تا کنون برخی از اقداماتی را بررسی کردیم که می‌توانند در پیشگیری از آتش‌سوزی نقش مهمی داشته باشند. یک اقدام مهم که هرگز نباید فراموش کرد، علاج واقعه قبل از رخداد است. این اقدام مهم تهیه بیمه آتش‌سوزی منازل است. عمدتا اهمیت بیمه آتش سوزی پس از وقوع حادثه جلوه می کند . در این شرایط دیگر کار از کار گذشته است و نه تنها مالک متحمل ضربه روحی می شود، بلکه زیان مالی سنگینی نیز به او وارد خواهد شد. بنابراین، خرید بیمه آتش سوزی منازل باید پیش از وقوع حادثه و در زمان آرامش و امنیت انجام شود.

سایت بیمه دات کام این امکان را برای بیمه‌گزاران فراهم کرده است که بدون اتلاف وقت و با پرداخت هزینه ای ناچیز، بتوانند اموال خود را تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار دهند. در بیمه‌های آتش سوزی همه خسارت های مستقیم آتش سوزی، صاعقه پوشش داده می‌شود. به علاوه، بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی، پوشش خطراتی نظیر ترکیدگی لوله، خرابی ناشی از بارش برف و باران، بلایای طبیعی: صاعقه و آتشفشان و سیل، سقوط هواپیما و بالگرد، سرقت با شکست حرز، شکست شیشه و نشست و رانش زمین را خریداری نماید.

خرید آنلاین بیمه آتش‌ سوزی منازل مسکونی از بیمه دات کام

اگر علاوه بر اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه، مایل به خرید بیمه آتش سوزی برای خانه‌های خود از سامانه بیمه دات کام هستید، کافی است :

الف ) پس از وارد کردن مشخصات ملک خود در کادرهای معین، به مقایسه قیمت بیمه آتش‌سوزی از شرکت‌های مختلف ارایه‌دهنده بیمه بپردازید.

ب) با توجه به اولویت‌ها و نیاز خود،یکی از شرکت‌های ارایه دهنده بیمه آتش سوزی منازل موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

ج) در نهایت بعد از ورود اطلاعات مربوطه و با پرداخت هزینه به خرید آنلاین بیمه آتش سوزی مناسب خود بپردازید.

د) بیمه‌نامه آتش سوزی در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می گردد و به هر کجای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
01 بهمن 1400 / بیمه آتش سوزی و زلزله

ارزیابی خسارت آتش سوزی چگونه انجام می گیرد؟+ راهنمای کامل دریافت خسارت

با خاموش شدن شعله‌های آتش خسارت ناشی از آتش‌سوزی به پایان نمی‌رسد! برای قربانیانی که در آتش‌سوزی گرفتار شده یا تحت تأثیر آن قرار گرفته‌اند، چه در خانه و چه در محل کار،

20 دی 1400 / بیمه آتش سوزی و زلزله

بیمه خانه: کلید آسودگی خیال شما بابت خسارات آتش‌سوزی یا سرقت

تمام پوشش‌ها و خدماتی که بیمه خانه ارائه می‌دهد تا منزل شما از حوادثی مانند زلزله و آتش سوزی در امان بماند.

28 آبان 1400 / بیمه آتش سوزی و زلزله

آتش سوزی عمدی چه علائم و ویژگی‌هایی دارد، مجازات حریق عمدی چیست

تمام ویژگی‌هایی که یک آتش سوزی عمدی دارد. مجازات مقصر حریق عمدی چیست؟ همه این اطلاعات را در این مقاله بخوانید.

13 آبان 1400 / بیمه آتش سوزی و زلزله

9 نکته طلایی برای خرید بهترین بیمه آتش سوزی که باید بدانید!

تمام نکات و شرایطی که برای انتخاب یک بیمه آتش سوزی باید بدانیم تا بهترین و ارزان‌ترین بیمه را انتخاب کنیم!

09 آبان 1400 / بیمه آتش سوزی و زلزله

بیمه سرقت منزل: حامی امنیت خانه و خاطر شما در برابر دزدی!

با خرید بیمه سرقت، همیشه یک قدم از سارقان جلوتر باشید. با استفاده از پوشش‌های بیمه سرقت، برای خود و اموال خود آسودگی خاطر رقم بزنید!

04 آبان 1400 / بیمه آتش سوزی و زلزله

پوشش خسارت جنگ و اعتراضات: پوششی عجیب اما کاربردی بیمه

شرایط پوشش دهی خسارت جنگ و اعتراضات در انواع بیمه ها نظیر بیمه آتش سوزی و بیمه بدنه ماشین را در اینجا بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سهیل
09 آبان 1400

سلام چند روز پیش من داشتم روی تخت سیگار میکشیدم ته مانده افتاد روی تشک و آتش گرفت من خوابم گرفته بود نفهمیدم یهو دیدم اتاق اتیش گرفته الان من میتونم از بیمه استفاده کنم؟ بیمه اتش سوزی داریم.

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز برای این مساله حتما باید با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید