04 تیر 1401

بیمه موتور؛ ضرورتی کاربردی برای موتورسواران

هرکاری که باعث خوشحالی و سرزنده‌ای شما شود، ارزش انجام آن را دارد.برای بسیاری از راکبان موتورسوار، این‌کار سرگرمی یا رفع نیاز نیست؛ بلکه به خاطر عشقی‌ست که نسبت به هیجان و موتورسواری دارند. تنها چیزی که آنها در زندگی می‌خواهند این است که با موتور خود به هر گوشه دنیا سفر کنند. اما باید بدانید که چنین عشقی نیاز به مراقبت دارد. اگر بخواهید به هر گوشه‌ای سفر کنید یا به هر جاده‌ای سر بزنید، بهتر است بیمه‌ موتور را در اولویت کارهای خود قرار داده و با خیالی آسوده به دل جاده بزنید. با داشتن بیمه موتورسیکلت در صورت بروز هرگونه حادثه، بیمه بخشی از خسارت‌های وارده را جبران می‌کند و این برای موتور شما گزینه‌ی خوبی‌ست.

بهتر است ابتدا با بیمه موتورسیکلت آشنا شوید:

بیمه موتور چیست؟

همان‌طور که گفته شد، برای آسودگی خیال، می‌بایست موتورسیکلت خود را بیمه کنید. یک بیمه اجباری و یک بیمه اختیاری برای موتورسیکلت وجود دارد. این بیمه‌ها برای رفع نیازها و جلوگیری از خطرات احتمالی آن‌ها ضروری هستند.

بیمه اجباری یا همان بیمه شخص ثالث موتور برای تمامی وسایل نقلیه لازم است. اگر شخصی این بیمه را برای وسیله نقلیه خویش اعم از (موتور، ماشین، اتوبوس و…) خریداری نکند و پلیس آن را رصد کند، قطع به یقین درگیر جرایم سنگین شده و اگر حادثه‌ای رخ دهد، بیمه هیچ مسٔولیتی در قبال پرداخت خسارت نخواهد داشت.

بیمه اختیاری نیز تحت عنوان بیمه بدنه موتور یاد می‌شود. این بیمه‌نامه بدنه موتورسیکلت برای برخی از پوشش‌هایی که بیمه شخص ثالث در دایره‌ی حمایت خود ندارد، به کار گرفته می‌شود و داشتن این بیمه بسیار به نفع تمامی راکبان موتور سیکلت است.

شور و اشتیاقی که سر از عشق در می‌آورد…

شور و اشتیاق وقتی به حرفه تبدیل می‌شود، قهرمانانی مانند جوی دونلوپ، جان مک گوینس ،جاکومو آگوستینی، والنتینو روسی، استفان پیترهانسل، سی.اس. سانتوش و چندین قهرمان دیگر در کلاس جهانی پدیدار می‌شوند. حتما شما راکب عزیز نیز با این اشتیاق قهرمان شدن به موتور خود دلبسته‌اید یا به عشق قهرمان دیرینه‌تان تمایل دارید در جاده‌ها نقش به جای بگذارید. به شما حق می‌دهیم که به دنبال علاقه خود بروید! اما بهتر است برای این علاقه کمی وقت بگذارید و مراقب خطراتی که او را تهدید می‌کند باشید. در این مقاله به شما می‌گوییم که چگونه بیمه اجباری شخص ثالث و همچنین بیمه اختیاری بدنه را خریداری نمایید.

مروری بر بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث موتور عبارت است از پوشش بیمه مسئولیت که پس از تصادف وسایل نقلیه برای پرداخت درد و جبران خسارت شخص ثالث از طرف شرکت بیمه پرداخت می‌شود.

بیمه شخص ثالث موتور چه چیزی را پوشش می‌دهد؟

برای یک راننده یا راکب مقصر که منجر به تصادف و به دنبال آن جراحات جسمی یا مرگ برای شخص ثالث ‌شود، بیمه شخص ثالث مسئولیت وی در قبال درد و جبران خسارت را بر عهده داشته و همه خسارات را پوشش می‌دهد.

به طور خاص، اگر شما یا یکی از اعضای خانواده شما در یک تصادف رانندگی آسیب دیده باشید و راننده مقصر در قبال جراحات شما مسئول شناخته شود، بیمه شخص ثالث راننده‌ی مقصر این خسارات را حداکثر تا سقف پوشش بیمه پرداخت می‌کند.

همچنین بیمه ثالث موتور موارد زیر را تحت پوشش قرار می‌دهد:

 • جبران هزینه‌های مالی اشخاص ثالث در سوانح رانندگی و جبران هزینه ها
 • جبران هزینه‌‌ها و خسارت‌های جانی به سرنشینان اتومبیل راننده مقصر و حتی خود فرد راننده مقصر

بیمه بدنه موتور چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم بیمه بدنه یک بیمه اختیاری و کاربردی برای وسایل نقلیه نظیر موتور است. داشتن هر چیزی در این هستی بی تاثیر نیست و بالاخره یک جایی به داد آدم می‌رسد! می‌خواهد یک لباس باشد می‌خواهد بیمه بدنه موتور !

البته نباید فراموش کنیم که شرکت بیمه‌های محدودی بیمه بدنه موتور را ارائه می‌دهند. ارائه بیمه بدنه این وسیله نقلیه در شاریط خاص صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، شرکت بیمه سرمد از محدود شرکت‌های بیمه‌گری است که بیمه بدنه موتور را به راکبان موتور ارائه کرده‌اند.

بیمه بدنه موتور نیز مثل بیمه شخص ثالث مواردی را تحت پوشش قرار می‌دهد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه:

بیمه بدنه موتور، خسارات زیر را در قالب پوشش‌های اصلی خود جبران می‌کند:

 1. پوشش حادثه
 2. پوشش‌های آتش سوزی، صاعقه و انفجار
 3. پوشش سرقت کلی

پوشش های فرعی بیمه بدنه:

پوشش‌های فرعی بیمه بدنه با پرداخت حق بیمه بیشتر از مبلغ پایه بیمه ارائه می‌شود. پوشش‌های فرعی بیمه‌ بدنه موتورسیکلت شامل موارد زیر هستند:

 • پوشش سرقت درجا لوازم و قطعات وسیله نقلیه
 • پوشش هزینه ایاب و ذهاب خودروی سواری
 • شکست شیشه‌های وسیله نقلیه
 • پوشش نوسانات قیمت
 • پوشش هزینه توقف جهت خودرو های بارکش و اتوکار
 • خطرات تبعی مانند رنگ، مواد شیمیایی و اسیدپاشی
 • بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و آتشفشان
 • پوشش حذف استهلاک
 • پوشش حذف فرانشیز
 • پوشش‌ ترانزیت
 • بیمه حوادث شخصی
 • پوشش میخ‌کشی یا خط و خش

بیمه بدنه چه خسارت‌هایی را پوشش نمی‌دهد؟

در بیمه بدنه نیز مثل دیگر بیمه‌های یکسری موارد تحت پوشش قرار نمی‌گیرند که به شرح زیر هستند:

 1. جنگ، شورش، اغتشاش، انقلاب، اعتصاب، تهاجم و ….
 2. زلزله، سیل، آتش فشان، (برخی شرکت‌ها این مورد را تحت پوشش قرار می‌دهند).
 3. خسارت‌هایی که خود بیمه‌گذار یا هرکسی که موتورسیکلت به او سپرده شده، وارد آورد.
 4. خسارت‌های ناشی از توقیف و مصادره موتورسیکلت به دست ماموران انتظامی.
 5. راننده فاقد گواهی‌نامه باشد و یا تاریخ گواهی‌نامه‌اش گذشته باشد؛ در این صورت، اگر حادثه‌ای رخ دهد تحت پوشش بیمه بدنه موتور قرار نخواهد گرفت.
 6. زمانی که مشخص شود حین رانندگی از مشروبات الکلی استفاده شده و تصادف رخ داده خسارات را بیمه بدنه پرداخت نکرده و راننده مشمول استفاده از بیمه بدنه نخواهد بود.
 7. شرایطی را در نظر بگیرید که اتومبیل‌ران یا موتورسوار مسابقات هستید: در جریان مسابقات شرط‌‌ بندی یا آموزش، تصادف و خسارتی را تجربه می‌کنید. این خسارت تحت پوشش بیمه بدنه نیست؛ مگر در با بیمه‌گر توافق شده باشد. این توافق شما و شرکت بیمه‌گر عینا باید در بیمه‌نامه موتور لحاظ شده باشد.
 8. خسارت­‌هایی که به­‌دلیل حمل مواد سریع الاشتعال و مواد منفجره بر موتور وارد شود. البته این مورد استثنائاتی نیز دارد: اگر مواد سریع الاشتعال نظیر بنزین و گازوئیل سوخت موتور باشد.
 9. خسارت­‌های وارده به وسیله نقلیه که براثر بارگیری اضافه، اضافه مسافر و یا حین بارگیری و باراندازی رخ دهد.

خطاب به راکبان موتور سیکلت

حال که با این دو بیمه برای خود آشنا شدید، وقت آن رسیده است که بیمه موتور تهیه نمایید. بهتر است در وهله اول، بیمه شخص ثالث موتور خریداری کنید. در قدم دوم در صورت تمایل بیمه بدنه موتور نیز می‌تواند برایتان مفید واقع شود.

برای خرید این بیمه از بهترین شرکت‌های بیمه می‌توانید با کارشناسان بیمه دات کام همراه بوده و از آنها مشاوره بخواهید. این کارشناسان شما را در این امر راهنمایی کرده و بهترین شرکت‌ها را به شما معرفی خواهند کرد. برای خرید بیمه شخص ثالث موتور به سایت bimeh.com مراجعه نمایید. پس از وارد کردن اطلاعات، می‌توانید به استعلام و مقایسه بیمه موتور از شرکت‌های بیمه‌ای معتبر و دارای مجوز بیمه مرکزی بپردازید. در نهایت امکان خرید آنلاین بهترین بیمه موتور برایتان فراهم است. بیمه‌نامه خریداری شده در کمترین زمان ممکن به صورت رایگان به نشانی مدنظر شما ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
01 مرداد 1401 / بیمه موتور

بیمه موتور سیکلت: صفر تا صد بیمه موتور (مرداد 1401)

بیمه موتور سیکلت چه پوشش ها و مزایایی دارد؟ چرا بیمه موتور اجباری است؟ بهترین بیمه را از کجا بخریم؟ همه این اطلاعات را با خواندن این مقاله کسب کنید!

31 تیر 1401 / بیمه موتور

ممنوعیت موتور سواری بانوان: اعمال قانون یا برخورد سلیقه‌ای

اگر موتور سواری بانوان، برای شما جالب است و می‌خواهید از جزئیات قانونی و شرعی آن مطلع شوید؛ این مقاله را از دست ندهید!

26 تیر 1401 / بیمه موتور

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت را سه سوته بشناسید

شرایط جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور و بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت را اینجا مطالعه نمایید.

25 تیر 1401 / بیمه موتور

13 فاکتور اصلی و ضروری برای انتخاب کلاه کاسکت موتور

هر آنچه در باره خرید کلاه کاسکت از ایمنی تا اندازه باید بدانید را در این مقاله بخوانید!

20 تیر 1401 / بیمه موتور

قانون جدید بیمه شخص ثالث موتور اعلام شد

 این روزها بیمه شخص ثالث موتور یکی از بحث های داغ و جنجالی بازار بیمه است که با انتشار قانون جدید آن، موج عظیمی از شایعات و ابهامات در میان کاربران این وسیله

18 تیر 1401 / بیمه موتور

بیمه بدنه موتور سیکلت: بهترین انتخاب برای کاهش خسارات موتور

اگر اطلاع‌رسانی دقیق و جامعی در حوزه‌ی بیمه ‌بدنه صورت گیرد، این بیمه را می‌توان همراه حامی قدرتمند بیمه شخص ثالث درنظر گرفت! علی الخصوص بیمه بدنه موتور سیکلت که حرف زیادی برای گفتن

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
مقدم
15 دی 1400

سلام هزینه بیمه موتور با خودرو خیلی فرق داره؟

  کارشناس بیمه
  15 دی 1400

  سلام بله نه تنها هزینه هایشان با هم متفاوت است، بلکه عواملشان هم با هم فرق می کنند.

یاسمین گلی
22 خرداد 1401

پلیس به بیمه موتور گیر میده؟

  کارشناس بیمه
  23 خرداد 1401

  سلام بله بیمه موتور اجباری است.

جمال باقری
26 تیر 1401

همین امروز موتورم رو دزدین بیمه هم داشت چقدر فکر میکنید جبران خسارت کنن؟

  کارشناس بیمه
  28 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بله

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید