01 اردیبهشت 1400

چگونه مثل رانندگان حرفه‌ای، بیمه ماشین بخریم؟+ تفاوت انواع بیمه‌ خودرو

تمام رانندگان صاحب خودروهای سبک یا سنگین، به خوبی به این مسئله واقف هستند:” حادثه هیچ گاه خبر نمی‌کند.” ممکن است آن‌ها پس از گذشت سال‌ها رانندگی، سرانجام روزی بر حسب سهل انگاری یا هر اتفاق دیگری تصادف کنند. رانندگان با این تصادف، جان و مال خود را از دست می‌دهند. اینجاست که بیمه ماشین می‌تواند برای آن ها بسیار کارساز باشد. راننده در صورت نداشتن بیمه ماشین یا بیمه‌های ماشین: بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو، می‌بایست در این گونه از مواقع هزینه ها و خسارت های بسیار زیادی را پرداخت نماید. بیمه ماشین می‌تواند به او کمک کند تا هزینه‌ کمتری را پرداخت نماید. راننده ‌می‌تواند خودروی خود و ماشین مقابل را با در دست داشتن بیمه تعمیر و از هزینه های زیاد تعمیر و… اجتناب کند.

حال اگر در مورد انواع بیمه ماشین و پوشش‌های آن، سوالاتی دارید، در این مطلب بیمه دات کام پاسخ خواهیم داد. زیرا در ادامه این مطلب به صفر تا صد بیمه ماشین پرداخته‌ایم. با خواندن این مقاله، ابهامی درباره بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه نخواهید داشت.

بیمه ماشین چیست و چرا باید آن را خریداری کرد؟

ما دو نوع بیمه خودرو رایج داریم:

 • بیمه شخص ثالث که بیمه اجباری اتومبیل می باشد.
 •  بیمه بدنه که جزء بیمه های اختیاری اتومبیل است.

 خرید هر یک از این بیمه‌های اتومبیل به شما کمک می‌کند تا در حوادث رانندگی و تصادفات مختلف، خسارت‌ها شما را آزرده خاطر نکنند. علاوه بر تصادف، آتش سوزی خودرو، سرقت آن و آسیب سرنشینان خودرو و اشخاص ثالث از جمله حوادثی است که ممکن است برای هر یک از دارندگان اتومبیل رخ دهد. در صورت مواجه شدن با هر یک از این موارد فوق داشتن بیمه خودرو کمک می کند تا بتوان از هزینه ها و خسارت های اعمال شده خود تا حد بسیار زیادی جلوگیری نمود.

بهتراست همیشه احتیاط به خرج داده و بدون خرید بیمه، رانندگی نکنیم. در غیر این صورت، با یک لحظه غفلت، هزینه های سنگینی را روی دوش خود می‌گذاریم. برای خرید بیمه ماشین، می توانید وارد سامانه بیمه دات کام شوید. سپس می‌توانید نسبت به خرید بیمه مورد نظر خود اقدامات لازم را صورت بخشید. در مورد چند و چون خرید انواع بیمه اتومبیل: خرید بیمه بدنه خودرو و بیمه ثالث ماشین توضیحاتی چند داده می شود.

انواع بیمه ماشین شامل چیست؟

همان طور که گفته شد؛ دو نوع بیمه خودرو وجود دارد: بیمه شخص ثالث، اجباری است؛ یعنی هر ماشینی می‌بایست بیمه شخص ثالث داشته باشد.  دسته‌ای دیگر، بیمه بدنه،  به صورت اختیاری است. یعنی، خرید آن بستگی به راننده مورد نظر دارد که برای خودروی خود،  بیمه بدنه را خریداری کند یا نه. هر چند که در صورت خرید بیمه بدنه، می‌توان احتیاط به خرج داده و از پوشش‌های بیمه بدنه برای تعمیر خودروی خود و کاهش هزینه‌های اعمال شده نهایت بهره را ببرد.

بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که اگر شما بیمه شخص ثالث را به عنوان بیمه اجباری ماشین خود خریداری نکنید، در صورتی که پلیس متوجه این امر شود؛ شما را جریمه خواهد کرد. در صورتی که بدون داشتن بیمه شخص ثالث دچار سوانح رانندگی مختلفی هم شوید؛ علاوه بر جریمه می‌بایست از جیب خود مبالغ سنگین و هنگفتی را برای خسارت های به وجود آمده پرداخت نمایید.

وجود بیمه شخص ثالث به شما کمک می کند تا در صورت تصادف هم بتوانید از بیمه ماشین خود استفاده کرد. بیمه بدنه اجباری نیست و پلیس هم شما را جریمه نمی کند. با خرید و در دست داشتن این بیمه می توانید به عنوان بیمه مکمل در کنار بیمه شخص ثالث از آن استفاده کنید. در مواقعی که بیمه شخص ثالث برخی از خسارت‌ها را برای شما و خودرویتان پوشش نمی‌دهد؛ بیمه بدنه بتواند به شما در کاهش هزینه ها کمک شایان کند.

پوشش‌های مختلف بیمه اتومبیل چیست؟

همان طور که گفته شد؛ بیمه ماشین به دو نوع شخص ثالث و بیمه بدنه تقسیم بندی می‌شود. برای شناخت پوشش‌های انواع مختلف بیمه ماشین اشاره ای به پوشش‌های هر یک از این دو نوع بیمه ماشین می کنیم. با این امر، تفاوت‌های پوشش‌های آن‌ها به خوبی واضح و نمایان گردد. از جمله پوشش‌های بیمه شخص ثالث می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • کاهش هزینه های مالی و جانی اعمال شده به اشخاص ثالث در سوانح رانندگی و جبران هزینه ها
 • جبران هزینه ها و خسارت های جانبی به سرنشینان اتومبیل راننده مقصر و حتی خود فرد راننده مقصر

بنابراین همان طور که از نام این بیمه ماشین کاملا مشخص است؛ کلیه هزینه ها و پوشش های مالی و جانی شامل

 • غرامت فوت
 • نقص عضو
 • هزینه های درمانی افراد آسیب دیده و نیز خسارت های وارد شده به اتومبیل و مال و اموال فرد آسیب دیده شده به غیر از راننده در بیمه شخص ثالث به اشخاص ثالث قابل جبران می باشند.

خساراتی که در بیمه شخص ثالث خودرو پوشش داده نمی‌شود؟

خسارات زیر در بین پوشش‌های بیمه ثالث ماشین استثنا شده‌اند؛ به بیان دیگر، شرکت بیمه‌گر غرامت خسارات زیر را پرداخت نمی‌کند:

 • جبران خسارت‌های ناشی از جنگ و شورش و هر نوع اعتصاب دیگر
 • جبران خسارت‌های وارد شده به اتومبیل رانندگان فاقد گواهینامه
 • جبران خسارت‌های عمدی وارد شده به خودرو توسط ذی نفع بیمه گزار یا خود وی
 • جبران خسارت‌های هنگام فرار کردن از دست پلیس برای خودروی مورد نظر
 • جبران خسارت‌های وارد شده به اتومبیل‌هایی که سبب به وجود آوردن تصادف، مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر توسط راننده بوده است.
 • جبران خسارت‌هایی که ممکن است بر اثر بکسل کردن وسیله نقلیه دیگری برای اتومبیل شما به وجود آمده باشد.
 • جبران خسارت‌های وارد شده به اتومبیل به علت حمل بار بیش از ظرفیت خودرو

در صورتی که بیمه بدنه، آتش سوزی، صاعقه و انفجار و خسارت چرخ و لاستیک‌ها را پوشش می‌دهد.

نحوه محاسبه حق بیمه در بیمه شخص ثالث

در صورتی که تمایل به خرید بیمه شخص ثالث به عنوان یکی از بیمه های خودرو برای ماشین خود دارید؛ باید بدانید حق بیمه‌های پرداختی برای هر فردی ممکن است با افراد دیگر متفاوت باشد. این تفاوت در پرداخت حق بیمه‌ها به عوامل و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در زیر به برخی ازعوامل تاثیرگذار در قیمت بیمه شخص ثالث اشاره می‌شود:

نوع وسیله نقلیه

نوع وسیله نقلیه شما در پرداخت هزینه‌های حق بیمه از نکات مهم و قابل توجهی است که باعث اختلاف قیمت های بیمه ماشین می باشد. به این صورت که هر یک از وسایل نقلیه سبک و سنگین را بر اساس قدرت و سیلندر آن ها تقسیم بندی می کنند. ماشین هایی که تعداد سیلندر آن ها بالاتر باشد؛ الزاما می بایست حق بیمه بیشتری را پرداخت کنند. به همین ترتیب سایر ماشین های با تعداد سیلندر و قدرت کمتر، حق بیمه‌های کمتری را پرداخت می کنند. بنابراین نوع وسیله نقلیه در پرداخت حق بیمه ها حائز اهمیت است.

سال ساخت خودرو

علاوه بر نوع وسیله نقلیه، سال ساخت و تولید آن وسیله نقلیه نیز از جمله فاکتورهای تعیین کننده در میزان حق بیمه به شمار می آید. هر چقدر خودرو یا وسیله نقلیه مورد نظر قدیمی تر و فرسوده تر باشد؛ با توجه به این نکته که ریسک خطر و خرابی آن ها در سوانح رانندگی مختلف بیشتر است؛ حق بیمه‌های پرداختی آن‌ها توسط صاحب خودروی مورد نظر نیز به مراتب بیشتر از سایر خودروی های مدل جدیدتر می باشد.

نوع کاربری خودرو

نوع کاربری خودرو نیز با توجه به همین مسئله که در میزان ریسک خودرو تاثیرگذار است؛ از دیگر عوامل تعیین کننده در میزان حق بیمه پرداختی بیمه ماشین شما به شمار می آید. به عنوان مثال: اگر نوع کاربری وسیله نقلیه، تاکسی باشد؛ با توجه به این مسئله که رانندگان تاکسی بیشتر از وسیله مورد نظر استفاده می کنند و تاکسی آن ها بیشتر در معرض تصادف قرار می گیرد؛ حق بیمه پرداختی آن ها نیز به مراتب بیشتر از سایر خودروها است.

آشنایی با بیمه بدنه و شرایط آن

با توجه به پوشش ها و مزیت‌های بیمه بدنه، این بیمه به یکی از بیمه‌های پرطرفدارخودرو تبدیل شده است. داشتن بیمه ماشین چه اجباری و چه اختیاری با توجه به همین پوشش‌دهی‌ها سبب می شود تا رانندگان مختلف در هنگام بروز تصادفات و سوانح رانندگی بتوانند آسوده خاطر باشند.

از جمله شرایط موجود برای خرید بیمه ماشین، خرید اینترنتی یا حضوری در سامانه بیمه دات کام است. شما می‌توانید در این سامانه، بیمه بدنه خودروی خود را از هر یک از شرکت‌های بیمه‌ای خریداری کنید. دارنده خودرو پس از انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه‌های مشخص می‌تواند از این بیمه و پوشش‌های آن در طول مدت اعتبار استفاده کند.

خودرویی که طبق شرایط بیمه نامه تحت پوشش بیمه بدنه قرار گرفته باشد؛ در صورت تصادفات جاده ای هزینه تعمیر بخشی از آن به عنوان فرانشیز به عهده بیمه گذاراست؛ مابقی آن توسط شرکت بیمه ای مورد نظر جبران می شود. به این نکته هم باید توجه شود که مدت زمان بیمه نامه بیمه بدنه ماشین نیز معمولا یکساله است.

بهتر است به این نکات تا پیش از پرداخت حق بیمه، بیمه ماشین خود توجه داشته باشید و سپس اقدام به خرید بیمه ماشین برای خود کنید. هر چند که بیمه شخص ثالث جزء بیمه های اجباری است و پرداخت آن برای هر نوع خودرویی واجب و الزام آور است؛ ولی توجه به این نکات به شما کمک می کند تا با دید روشن تری نسبت به پرداخت هزینه ها و حق بیمه های مشخص شده و چگونگی محاسبه آن ها اقدام به خرید بیمه ماشین برای خودروی خود کنید.

چگونه بیمه ماشین را اینترنتی بخرم؟

در صورتی که می خواهید برای خودروی خود بیمه شخص ثالث را خریداری کنید و یا به صورت اختیاری در کنار آن بیمه بدنه را برای پوشش دهی بیشتر خود و خودروی خویش خریداری کنید؛ برای این امر شما می توانید به صورت اینترنتی و در کسری از ثانیه بیمه های نامبرده شده را در سامانه بیمه دات کام خریداری کنید. سامانه بیمه دات کام در این زمینه بستری را برای شما به وجود آورده است تا شما بتوانید بدون اتلاف وقت و انرژی خویش در هر زمان و مکانی به راحتی اقدام به خرید بیمه ماشین کنید. هر چند که امکان خرید حضوری بیمه ماشین در این شرکت برای شما هم میسر می باشد؛ ولی خرید اینترنتی بیمه ماشین به مراتب برای شما راحت تر و مناسب تر است.

شما می توانید با مراجعه به وب سایت اینترنتی بیمه دات کام نسبت به حق بیمه ها و استعلام آن ها، تفاوت و مقایسه هزینه ها و بیمه های مختلف در شرکت های بیمه ای گوناگون و نیز خرید آنلاین بیمه ماشین اطلاع کسب کنید.  سپس نسبت به خرید بیمه ماشین مورد نظر خود اقدامات لازم را صورت بخشید. بنابراین خرید بیمه ماشین با توجه به اجباری بودن بیمه شخص ثالث و پوشش دهی بیشتر بیمه بدنه می‌تواند برای هر رانندگی به یکی از دغدغه ها تبدیل شده باشد که برای رفع آن و آسوده خاطر کردن ذهن خویش می توانید وارد این سامانه شده و اقدام به خرید بیمه ماشین خود کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
23 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث (پاییز 1400)+ راهکار بخشودگی جریمه دیرکرد

وقتی صحبت از خرید یا تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث می‌شود، عوامل زیادی را باید درنظر گرفت. بیمه شخص ثالث از نظر قانونی اجباری است و فقط خسارات شخص ثالث را

14 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

استعلام بیمه خودرو آنلاین در کسری از زمان: خیال راحت شما از اصالت بیمه ماشین

دو راه آسان استعلام بیمه خودرو (آنلاین) : بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را با پلاک، سامانه سنهاب و درگاه ملی خدمات دولت هوشمند، اینجا بخوانید

10 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

بیمه حوادث راننده؛ همه چیز در مورد پوشش‌ها و شرایط این بیمه خودرو

اطلاعات جامع و کامل بهترین بیمه حوادث راننده خودرو + پوشش‌ها، شرایط و مدارک مورد نیاز بیمه راننده مقصر را در این مقاله بخوانید.

01 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

تعویض پلاک خودرو + چک لیست مدارک و مراحل تعویض پلاک(به روزرسانی پاییز1400)

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

27 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

کارت خودرو: مدارک،شرایط و روش‌های استعلام کارت ماشین در یک جا(پاییز1400)

راهنمای کامل کارت خودرو، مدارک موردنیاز، شرایط و شیوه‌های استعلام و پیگیری کارت ماشین صادره یا مفقودی در 1400 را در این مقاله بخوانید.

23 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث

خلافی خودرو با پیامک را چگونه بگیریم؟ (آپدیت مهر 1400)

برای همگی ما پیش آمده که روزانه یک سری از پیام‌های تبلیغاتی سرازیر تلفن‌های همراهمان شوند و اعصابمان را بهم بریزند. برخی از این دسته پیامک‌ها در کنار جذاب نبودن

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید