01 اردیبهشت 1400

چگونه مثل رانندگان حرفه‌ای، بیمه ماشین بخریم؟+ تفاوت انواع بیمه‌ خودرو

تمام رانندگان صاحب خودروهای سبک یا سنگین، به خوبی به این مسئله واقف هستند:” حادثه هیچ گاه خبر نمی‌کند.” ممکن است آن‌ها پس از گذشت سال‌ها رانندگی، سرانجام روزی بر حسب سهل انگاری یا هر اتفاق دیگری تصادف کنند. رانندگان با این تصادف، جان و مال خود را از دست می‌دهند. اینجاست که بیمه ماشین می‌تواند برای آن ها بسیار کارساز باشد. راننده در صورت نداشتن بیمه ماشین یا بیمه‌های ماشین: بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو، می‌بایست در این گونه از مواقع هزینه ها و خسارت های بسیار زیادی را پرداخت نماید. بیمه ماشین می‌تواند به او کمک کند تا هزینه‌ کمتری را پرداخت نماید. راننده ‌می‌تواند، خودروی خود و ماشین مقابل را با در دست داشتن بیمه تعمیر و از هزینه های زیاد تعمیر و… اجتناب کند.

حال اگر در مورد انواع بیمه ماشین و پوشش‌های آن، سوالاتی دارید، در این مطلب بیمه دات کام پاسخ خواهیم داد. زیرا در ادامه این مطلب به صفر تا صد بیمه ماشین پرداخته‌ایم. با خواندن این مقاله، ابهامی درباره بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه نخواهید داشت.

بیمه ماشین چیست و چرا باید آن را خریداری کرد؟

 نوع بیمه خودرو رایج داریم:

 • بیمه شخص ثالث که بیمه اجباری اتومبیل می باشد.
 •  بیمه بدنه که جزء بیمه های اختیاری اتومبیل است.

 خرید هر یک از این بیمه‌های اتومبیل به شما کمک می‌کند تا در حوادث رانندگی و تصادفات مختلف، خسارت‌ها شما را آزرده خاطر نکنند. علاوه بر تصادف، آتش سوزی خودرو، سرقت آن و آسیب سرنشینان خودرو و اشخاص ثالث از جمله حوادثی است که ممکن است برای هر یک از دارندگان اتومبیل رخ دهد. در صورت مواجه‌شدن با هر یک از این موارد فوق داشتن بیمه خودرو کمک می کند تا بتوان از هزینه ها و خسارت های اعمال شده‌ خود تا حد بسیار زیادی جلوگیری نمود.

بهتراست همیشه احتیاط به خرج داده و بدون خرید بیمه، رانندگی نکنیم. در غیر این صورت، با یک لحظه غفلت، هزینه های سنگینی را روی دوش خود می‌گذاریم. برای خرید بیمه ماشین، می توانید وارد سامانه بیمه دات کام شوید. سپس می‌توانید نسبت به خرید بیمه مورد نظر خود اقدامات لازم را صورت بخشید. در مورد چند و چون خرید انواع بیمه اتومبیل: خرید بیمه بدنه خودرو و بیمه ثالث ماشین توضیحاتی چند داده می شود.

انواع بیمه ماشین شامل چیست؟

همان طور که گفته شد؛ دو نوع بیمه خودرو وجود دارد: بیمه شخص ثالث، اجباری است؛ یعنی هر ماشینی می‌بایست بیمه شخص ثالث داشته باشد.  دسته‌ای دیگر، بیمه بدنه،  به صورت اختیاری است. یعنی، خرید آن بستگی به راننده مورد نظر دارد که برای خودروی خود،  بیمه بدنه را خریداری کند یا نه. هر چند که در صورت خرید بیمه بدنه، می‌توان احتیاط به خرج داده‌‌ و از پوشش‌های بیمه بدنه برای تعمیر خودروی خود و کاهش هزینه‌های اعمال شده نهایت بهره‌ را ببرد.

بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که اگر شما بیمه شخص ثالث را به عنوان بیمه اجباری ماشین خود خریداری نکنید، در صورتی که پلیس متوجه این امر شود؛ شما را جریمه خواهد کرد. در صورتی که بدون داشتن بیمه شخص ثالث دچار سوانح رانندگی مختلفی هم شوید؛ علاوه بر جریمه می‌بایست از جیب خود مبالغ سنگین و هنگفتی را برای خسارت های به وجود آمده‌ پرداخت نمایید.

وجود بیمه شخص ثالث به شما کمک می کند تا در صورت تصادف هم بتوانید از بیمه ماشین خود استفاده کرد. بیمه بدنه اجباری نیست و پلیس هم شما را جریمه نمی کند. با خرید و در دست داشتن این بیمه می توانید به عنوان بیمه مکمل در کنار بیمه شخص ثالث از آن استفاده کنید. در مواقعی که بیمه شخص ثالث برخی از خسارت‌ها را برای شما و خودرویتان پوشش نمی‌دهد؛ بیمه بدنه بتواند به شما در کاهش هزینه ها کمک شایان کند.

بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی افراد ثالث را پوشش می دهد

پوشش‌های مختلف بیمه اتومبیل چیست؟

همان طور که گفته‌شد؛ بیمه ماشین به دو نوع شخص ثالث و بیمه بدنه تقسیم بندی می‌شود. برای شناخت پوشش‌های انواع مختلف بیمه ماشین اشاره ای به پوشش‌های هر یک از این دو نوع بیمه ماشین می کنیم. با این امر، تفاوت‌های پوشش‌های آن‌ها به خوبی واضح و نمایان گردد. از جمله پوشش‌های بیمه شخص ثالث می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • کاهش هزینه‌های مالی و جانی به اشخاص ثالث در سوانح رانندگی و جبران هزینه‌ها
 • جبران هزینه ها و خسارت های جانبی به سرنشینان اتومبیل راننده مقصر و حتی خود فرد راننده مقصر

بنابراین همان طور که از نام این بیمه ماشین کاملا مشخص است؛ کلیه هزینه ها و پوشش های مالی و جانی شامل

 • غرامت فوت
 • نقص عضو
 • هزینه‌های درمانی افراد آسیب دیده‌ و نیز خسارت به اتومبیل و مال و اموال فرد آسیب‌دیده  به غیر از راننده در بیمه شخص ثالث به اشخاص ثالث قابل جبران می باشند.

خساراتی که در بیمه شخص ثالث خودرو پوشش داده‌نمی‌شود

خسارات زیر در بین پوشش‌های بیمه ثالث ماشین استثنا شده‌اند؛ به بیان دیگر، شرکت بیمه‌گر غرامت خسارات زیر را پرداخت نمی‌کند:

 • جبران خسارت‌های ناشی از جنگ و شورش و هر نوع اعتصاب دیگر
 • جبران خسارت‌ به اتومبیل رانندگان فاقد گواهینامه
 • پرداخت خسارت‌های عمدی به خودرو توسط ذی نفع بیمه‌گزار یا خود وی
 • جبران خسارت‌های هنگام فرار کردن از دست پلیس برای خودروی مورد نظر
 • جبران خسارت‌ به اتومبیل‌هایی که سبب به وجود آوردن تصادف، مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر توسط راننده بوده‌است.
 • پرداخت خسارت‌هایی که ممکن است بر اثر بکسل کردن وسیله نقلیه دیگری برای اتومبیل شما به وجود آمده‌باشد.
 • جبران خسارت‌ به اتومبیل به علت حمل بار بیش از ظرفیت خودرو

در صورتی که بیمه بدنه، آتش سوزی، صاعقه و انفجار و خسارت چرخ و لاستیک‌ها را پوشش می‌دهد.

نحوه محاسبه حق بیمه در بیمه شخص ثالث

در صورتی که تمایل به خرید بیمه شخص ثالث به عنوان یکی از بیمه های خودرو برای ماشین خود دارید؛ باید بدانید حق بیمه‌های پرداختی برای هر فردی ممکن است با افراد دیگر متفاوت باشد. این تفاوت در پرداخت حق بیمه‌ها به عوامل و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در زیر به برخی ازعوامل تاثیرگذار در نرخ بیمه شخص ثالث اشاره می‌شود:

نوع وسیله نقلیه

نوع وسیله نقلیه شما در پرداخت هزینه‌های حق بیمه از نکات مهم و قابل توجهی است که باعث اختلاف قیمت های بیمه ماشین می باشد. به این صورت که هر یک از وسایل نقلیه سبک و سنگین را بر اساس قدرت و سیلندر آن ها تقسیم بندی می کنند. ماشین هایی که تعداد سیلندر آن ها بالاتر باشد؛ الزاما می بایست حق بیمه بیشتری را پرداخت کنند. به همین ترتیب سایر ماشین های با تعداد سیلندر و قدرت کمتر، حق بیمه‌های کمتری را پرداخت می کنند. بنابراین نوع وسیله نقلیه در پرداخت حق بیمه ها حائز اهمیت است.

سال ساخت خودرو

علاوه بر نوع وسیله نقلیه، سال ساخت و تولید آن وسیله نقلیه نیز از جمله فاکتورهای تعیین کننده در میزان حق بیمه به شمار می آید. هر چقدر خودرو یا وسیله نقلیه مورد نظر قدیمی تر و فرسوده‌تر باشد؛ با توجه به این نکته که ریسک خطر و خرابی آن ها در سوانح رانندگی مختلف بیشتر است. حق بیمه‌های پرداختی آن‌ها توسط صاحب خودروی مورد نظر نیز به مراتب بیشتر از سایر خودروی های مدل جدیدتر می باشد.

نوع کاربری خودرو

نوع کاربری خودرو نیز با توجه به همین مسئله که در میزان ریسک خودرو تاثیرگذار است؛ از دیگر عوامل تعیین کننده در میزان حق بیمه پرداختی بیمه خودرو شما به شمار می آید. به عنوان مثال: اگر نوع کاربری وسیله نقلیه، تاکسی باشد؛ با توجه به این مسئله که رانندگان تاکسی بیشتر از وسیله مورد نظر استفاده می کنند. تاکسی آن ها بیشتر در معرض تصادف قرار می گیرد. حق بیمه پرداختی آن ها نیز به مراتب بیشتر از سایر خودروها است.

آشنایی با بیمه بدنه و شرایط آن

با توجه به پوشش ها و مزیت‌های بیمه بدنه، این بیمه به یکی از بیمه‌های پرطرفدارخودرو تبدیل شده است. داشتن بیمه ماشین چه اجباری و چه اختیاری با توجه به همین پوشش‌دهی‌ها سبب می شود تا رانندگان مختلف در هنگام بروز تصادفات و سوانح رانندگی بتوانند آسوده خاطر باشند.

از جمله شرایط موجود برای خرید بیمه ماشین، خرید اینترنتی یا حضوری در سامانه بیمه دات کام است. شما می‌توانید در این سامانه، بیمه بدنه خودروی خود را از هر یک از شرکت‌های بیمه‌ای خریداری کنید. دارنده خودرو پس از انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه‌های مشخص می‌تواند از این بیمه و پوشش‌های آن در طول مدت اعتبار استفاده کند.

خودرویی که طبق شرایط بیمه نامه تحت پوشش بیمه بدنه قرار گرفته‌ باشد؛ در صورت تصادفات جاده ای هزینه تعمیر بخشی از آن به عنوان فرانشیز به عهده بیمه‌گزار است؛ مابقی آن توسط شرکت بیمه ای مورد نظر جبران می شود. به این نکته هم باید توجه شود که مدت زمان بیمه نامه بیمه بدنه ماشین نیز معمولا یکساله است.

بهتر است به این نکات تا پیش از پرداخت حق بیمه، بیمه خودرو خود توجه داشته باشید و سپس اقدام به خرید بیمه ماشین برای خود کنید. هر چند که بیمه شخص ثالث جزء بیمه های اجباری است و پرداخت آن برای هر نوع خودرویی واجب و الزام آور است؛ ولی توجه به این نکات به شما کمک می کند تا با دید روشن تری نسبت به پرداخت هزینه ها و حق بیمه‌های مشخص و چگونگی محاسبه آن ها اقدام به خرید بیمه ماشین برای خودروی خود کنید.

چگونه بیمه ماشین را اینترنتی بخرم؟

درصورتی‌که می خواهید برای خودروی خود بیمه شخص ثالث را خریداری کنید و یا به صورت اختیاری در کنار آن بیمه بدنه را برای پوشش دهی بیشتر خود و خودروی خویش خریداری کنید. برای این امر شما می‌توانید به صورت اینترنتی و در کسری از ثانیه بیمه‌های نامبرده‌شده‌ را در سامانه بیمه دات کام خریداری کنید. سامانه بیمه دات کام در این زمینه بستری را برای شما به وجود آورده‌است تا شما بتوانید بدون اتلاف وقت و انرژی خویش در هر زمان و مکانی به راحتی اقدام به خرید بیمه ماشین کنید. هر چند که امکان خرید حضوری بیمه ماشین در این شرکت برای شما هم میسر می باشد؛ ولی خرید اینترنتی بیمه خودرو به مراتب برای شما راحت‌تر و مناسب‌تر است.

شما می توانید با مراجعه به وب سایت اینترنتی بیمه دات کام نسبت به حق بیمه ها و استعلام آن ها، تفاوت و مقایسه هزینه ها و بیمه های مختلف در شرکت های بیمه ای گوناگون و نیز خرید آنلاین بیمه ماشین اطلاع کسب کنید.  سپس نسبت به خرید بیمه ماشین مورد نظر خود اقدامات لازم را صورت بخشید. بنابراین خرید بیمه ماشین با توجه به اجباری بودن بیمه شخص ثالث و پوشش دهی بیشتر بیمه بدنه می‌تواند برای هر رانندگی به یکی از دغدغه ها تبدیل شده باشد که برای رفع آن و آسوده خاطر کردن ذهن خویش می توانید وارد این سامانه شده‌ و اقدام به خرید بیمه ماشین خود کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
31 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

آیا بیمه شخص ثالث خسارات رانندگی بدون گواهی نامه را جبران می‌کند؟ مجازات فرد متخلف چیست؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

30 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون تخفیف بیمه ثالث اردیبهشت1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

29 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو خودران؛ تحولی جدید در صنعت بیمه ماشین بدون راننده

برای آشنایی با خودرو بدون راننده و چگونگی بیمه خودرو خودران، این مقاله را مطالعه کنید.

05 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مناسب چه افرادی است؟ چگونه می‌توان این بیمه نامه را تهیه کرد؟ برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

03 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

31 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید