03 بهمن 1401

بیمه بدنه ماشین مدل پایین؛ خودرو مدل پایین که بیمه بدنه نمی شود!

با اینکه تعداد ماشین‌های جدید در سطح کشور زیاد شده است؛ اما هنوز بسیاری از افراد از خودروهای مدل پایین و قدیمی استفاده می‌کنند. مسئله اینجاست که ماشین‌های قدیمی دغدغه و چالش‌های زیادی را به همراه خود دارند. یکی از دغدغه‌های مالکان این خودروها، درمورد بیمه بدنه ماشین مدل پایین است. بیمه بدنه برای خوودرهایی که کمتر از 20 سال از عمر آن‌ها میگذرد صادر می‌شود، اما در مقابل اگر بیش از 20 سال از تولید ماشین شخصی بگذرد، دیگر هیچ شرکت بیمه‌ای حاضر نیست این اتومبیل را به دلیل فرسودگی قطعات مختلف بیمه کند.

پس باید چه کار کرد؟ به هرحال، این خودروها استفاده می‌شوند. پاسخ به این مسئله یعنی چگونگی استفاده از بیمه بدنه ماشین مدل پایین را در ادامه داده‌ایم. پس همراه ما باشید.

بیمه بدنه چیست و چه کاربردی دارد؟

اول از همه بهتر است بدانیم که بیمه بدنه چیست؟ با اینکه بیمه بدنه اجباری نیست؛ اما وجود آن در حال حاضر واقعاَ ضروری است. با داشتن بیمه بدنه به راحتی خسارات وارده به بدنه خودروی شما به دلایل و حوادث گوناگون جبران می‌شود و دیگر نیاز نیست نگران ضررهای هنگفت باشید. البته فقط آسیب نیست؛ بلکه می‌توانید با این بیمه سرقت را هم تحت پوشش قرار دهید.

بیمه بدنه ماشین مدل پایین خودروی کادیلاک انجام نمی شود

از بیمه بدنه عادی نمی توان برای بیمه کردن کادیلاک استفاده کرد

پوشش‌های بیمه بدنه کدامند؟

پوشش بیمه بدنه خودرو به دو دسته اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. دسته اصلی شامل خساراتی است که به صورت معمول قابل جبران هستند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

مهم‌ترین پوشش‌های اضافی هم شامل موارد زیر است:

برای آشنایی بیشتر با انواع بیمه نامه بدنه در هر دو نوع اصلی و اضافی به مقاله راهنمای بیمه بدنه مراجعه کنید.

 

منظور از ماشین مدل پایین چیست؟

حال به سراغ مطلب اصلی یعنی بیمه بدنه ماشین مدل پایین می‌رویم. به طور کلی، به خودروهایی که 15 یا 20 سال از تولید آن‌ها گذشته باشد، ماشین مدل پایین گفته می شود. به صورت ساده، سال ساخت تعیین کننده قدیمی یا جدید بودن خودرو است.

قیمت بیمه بدنه خودرو مدل پایین چقدر است؟

همانطور که بالاتر نیز نوشتیم، تنها به ماشین‌هایی که کمتر از 20 سال از تولید آن‌ها گذشته باشد، بیمه بدنه تعلق می‌گیرد. قیمت بیمه چنین خودروهایی مشخص است؛ اما قیمت بیمه بدنه اتومبیل‌ های مدل پایین نسبت به خودروهای معمولی تفاوت دارد. با توجه به مدل یا سال ساخت، قیمت بیمه بدنه تغییر می‌کند. هرچه ماشین قدیمی‌تر احتمالاَ هزینه بیمه آن بالاتر خواهد بود. برای دستیابی به قیمت دقیق بهتر است با توجه به خودروی خود، باید اقدام به استعلام بیمه بدنه کنید.

اگر حدود 5 سال از ساخت خودروی شما گذشته باشد، شرکت بیمه مورد نظر شما پرداخت خسارت شما را با 5 درصد کاهش انجام می‌دهد. این عدد در مورد قطعات ماشین بیشتر نیز صادق است و به عددی حدود 20 یا 25 درصد هم می‌رسد. این شرایط برای همه بیمه‌ها یکسان نیست. به همین دلیل بهتر است، بعد از مقایسه شرکت‌های بیمه، بیمه نامه خود را خریداری کنید.

چه خودروهایی دیگر بیمه بدنه نمی‎‌شوند؟

به صورت کلی،همان‌گونه که بالاتر نوشتیم، خودروهایی که بیست سال از تولید آن‌ها گذشته باشد، دیگر قابل بیمه نیستند. البته در طرح بیمه نکردن ماشین های مدل پایین، عدد ۲۰ برای تمامی برندهای خودرو صدق نمی‌کند و در هر خودرو، قانون مختلفی وجود دارد؛ مثلاً بعضی شرکت‌های بیمه، برخی از خودروهای داخلی را بعد 15 سال یا 10 سال از زمان تولید دیگر بیمه بدنه نمی‌کنند. اگر به دنبال بیمه بدنه ماشین مدل پایین هستید، باید با توجه به برند ماشین خود ماجرای بیمه شدن یا نشدن را پیگیری کنید؛ چونکه ممکن است برای هر ماشین شرایط متفاوت وجود باشد.

 

استعلام بیمه بدنه

اگر به دنبال بیمه بدنه ماشین مدل پایین هستید، باید با توجه به برند ماشین خود ماجرای بیمه شدن یا نشدن را پیگیری کنید؛ چونکه ممکن است برای هر ماشین شرایط متفاوت وجود باشد. یک مورد را در ادامه بررسی کرده‌ایم.

قوانین بیمه بدنه خودروهای بالای 15 سال

از آنجایی که کیفیت ساخت تمام خودروها با یکدیگر یکسان نیست، برخی شرکت‌های بیمه قوانین خاصی را برای بیمه بدنه ماشین های مدل پایین در نظر گرفته‌اند. برای مثال خودرو پرایدی که ۱۵ سال از تولید آن گذشته باشد، توسط برخی شرکت‌ها مانند بیمه ایران، بیمه بدنه نخواهند شد. دلیل این موضوع سطح پایین ایمنی و ساخت این خودروی داخلی است که سال‌ها است مردم و کارشناسان به آن معترض هستند؛ احتمالاً آسیب دیدگی شدید این خودرو در تصادفات قوانین ریسک پذیری شرکت‌های بیمه را نقض کرده است.

قوانین بیمه بدنه ماشین بالای 10 سال

تعداد کمی از ماشین های مدل پایین حتی شامل قانون بیمه بدنه ماشین بالای 10 سال هم نمی‌شوند؛ از این بین می‌توان به پیکان و پیکان وانت اشاره کرد. با اینکه بدنه این ماشین‌ها کیفیت مناسبی دارند و در تصادفات آسیب زیادی نمی‌بینند، اما به دلیل توقف خط تولید، قطعات یدکی به سختی پیدا می‌شود که احتمالاً همین موضوع باعث بیمه نشدن این ماشین‌ها بعد 10 سال می‌شود.

4 شرط مهم برای بیمه بدنه ماشین مدل پایین

اگر شما نیز ماشین‌ قدیمی دارید و به دنبال استفاده از بیمه بدن ماشین مدل پایین هستید، بهتر است قبل از هرچیزی به 4 نکته مهم دقت کنید:

 1. با توجه به هرسال میزان استهلاک برای خودروی شما در نظر گرفته می‌شود؛
 2. خودروهای بالای 15 و 20 سال ساخت ( باتوجه به برند شان) دیگر قابل بیمه نیستند؛
 3. برای ماشین‌هایی که کاربری آنها جابجایی بار است، در بیشتر شرکت‌های بیمه، بیمه بدنه انجام نمی شود.
 4. ماشین‌هایی که دیگر قطعات و لوازم آن‌ها پیدا نمی‌شود، امکان خرید بیمه بدنه وجود ندارد.

برای بیمه بدنه ماشین های عتیقه چه کار کنیم؟

افرادی که دارای کلکسیون ماشین های قدیمی در ایران هستند، بهتر است به دنبال بیمه‌هایی تحت عنوان بیمه اموال باشند که در خارج از کشور بسیار نیز رواج دارد. مشکل این نوع بیمه هزینه بسیار بالای آن است؛ اما اگر ماشین عتیقه‌ای دارید که از سواری آن لذت می برید، ارزشش را دارد. عتیقه به ماشین‌های بسیار قدیمی مانند کادیلاک گفته می‌شود که برخی افراد خاص مانند کلکسیون دارها علاقه به استفاده و نگهداری از آن‌ها را دارند.

 

برای بیمه بدنه ماشین های عتیقه باید از بیمه اموال استفاده کرد

برای بیمه بدنه ماشین های عتیقه باید از بیمه اموال استفاده کرد

اتومبیل‌هایی که دیگر بیمه بدنه ماشین مدل پایین برای آنها کارایی ندارد!

خودروهای های زیر به هیچ عنوان توسط هیچ شرکت بیمه‌ای در داخل ایران بیمه نیستند و بهتر است صاحبین این ماشین‌ها چیزی با عنوان بیمه بدنه خودرو مدل پایین را به دست فراموشی بسپارند:

 • ماشین پاژن
 • همه ماشین های میتسوبیشی
 • ماشین‌های حمل بار شاکمن
 • ماشین‌های پروتون
 • ماشین های قدیمی کادیلاک و بیوک
 • خودروهای سی لو، ریسر، اسپیرو و دیگر تولیدات دوو
 • ماشین زانتیا
 • پژو دویست و پنج 205

 

 • پرایدهای بالای 15 سال تولید
 • خودروهای مخصوص جابجایی بار با عنوان استرالیس
 • سپند، رنو 21 و رنو 5
 • اپل کورسا، گلف یا گل، ویکتوریا و امگا
 • پاترول های 2 در و 4 در

 

 • آکورد و سیویک ( هونداهای 4 در و 2 در)
 • همه مدل‌های ماشین پیکان
 • بنزهایی که ناجا بوسیله مزایده های همگانی آنها را واگذار کرده
 • قیمت بیمه بدنه زانتیا

  زانیتا دیگر بیمه بدنه نمی‌شود. این جمله برای کسانی که زانتیا دارند، یک جمله عادی است؛ اما برای صاحبین ماشین‌های دیگر ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. برویم به سراغ این موضوع که چرا زانتیا بیمه بدنه نمی‌شود؟ زانتیا یک خودروی قدیمی اما در عین حال بسیار با کیفیت است؛ سیتروئن این ماشین را به حدی عالی ساخته است که همچنان تعدادی از هم‌وطنان ما، آن را به برخی خودروهای داخلی ترجیه می‌دهند.

   

  متأسفانه دیگر قطعات یدکی این ماشین پرطرفدار دیگر در بازار موجود نیست و احتمالاً همین موضوع باعث شده بیمه بدنه زانتیا دیگر غیر فعال شود. به هر حال، افرادی که خودروی زانیتا دارند دیگر نمی‌توانند از بیمه بدنه اتومبیل مدل پایین استفاده کنند؛ دلیل این مسئله هم قرارگیری این ماشین در ردیف خودروی اسقاطی است.

با سوار شدن ماشین های قدیمی قید بیمه بدنه را باید بزنید!

در این مقاله به صورت جامع در مورد شرایط و قیمت بیمه بدنه ماشین مدل پایین صحبت کردیم. به هر حال، اگر همچنان علاقه‌مند به سوار شدن ماشین های قدیمی هستید، بهتر است قید چیزی به اسم بیمه بدنه را بزنید. البته شما می‌توانید از طریق صفحه  اقدام به خرید بیمه بدنه کنید. به هر حال، شاید خودروی شما تحت پوشش یک شرکت قرار بگیرد. همچنین در بخش کامنت می‌توانید پرسش‌های خود را بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام به آن‌ها تا حد ممکن و در سریع‌ترین زمان پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
27 فروردین 1402 / بیمه بدنه

پوشش کشیدن میخ در بیمه بدنه: یکی از بهترین پوشش‌های بیمه بدنه را بشناسید

جبران خسارات پیش بینی نشده، مثل میخ کشی روی سطح اتومبیل با بیمه بدنه و پوشش‌های آضافی آن.

20 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

بهترین بیمه خودرو را از کدام شرکت بیمه بخریم؟

بهترین بیمه خودرو چه ویژگی‌هایی دارد؟ کدام شرکت بهترین بیمه را ارائه می‌دهد؟ برای اطلاع از ویژگی‌های بهترین بیمه بدنه و بهترین بیمه ثالث خواندن این مقاله را توصیه می‌کنیم.

19 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

خسارت تصادف 50 50 چگونه پرداخت می‌شود؟ | دیه تصادف 50 50

یکی از تصادفاتی که ممکن است با آن مواجه شوید، تصادف 50 50 است. معمولاً افراد در چنین شرایطی به دلیل نداشتن آگاهی، ممکن است تصمیمات اشتباهی بگیرند. این راهنمای دریافت خسارت تصادفات 50-50 به کمک همه رانندگان آمده است!

16 فروردین 1402 / بیمه بدنه

پوشش های بیمه بدنه اصلی و اضافی چه مواردی را شامل می‌شود؟

پوشش بیمه بدنه به دو بخش اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. در صورتی که حادثه‌ای از قبیل سرقت خودرو، آتش سوزی، یا آسیب به بدنه ماشین وارد شود بیمه بدنه این خسارات را جبران می‌کند. برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید.

11 فروردین 1402 / بیمه بدنه

نحوه محاسبه و پرداخت خسارت خودروی متعارف چگونه است

تمام قوانین تصادف ماشین متعارف (معمولی) و دریافت خسارات آن را در این مقاله بخوانید.

10 فروردین 1402 / بیمه بدنه

بیمه بدنه اقساطی بدون چک چگونه بخریم؟+ راهنمای خرید قسطی بیمه بدنه

چند راهکار طلایی برای خرید بیمه بدنه به صورت اقساطی بدون کارمزد از بزرگترین کارگزاری آنلاین بیمه را در این مقاله مطالعه کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
نوید
07 تیر 1401

من یه زانتیا قدیمی دارم سوالم در مورد این بودش که چه ماشینهایی بیمه نمی شوند؟ زانتیا هم جز این ماشینا میشه؟

  کارشناس بیمه
  08 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، زانتیای قدیمی بله

مستوران
05 شهریور 1401

سلام در مدل های قدیمی، چه ماشین هایی بیمه بدنه نمی شوند؟

  کارشناس بیمه
  06 شهریور 1401

  سلام خودروهای بیش از حدود 15 سال بیمه نمی شوند.

مهین
08 شهریور 1401

سلام شوهرم پراید مدل ۸۳داره آیا بیمه بدنه بهش تعلق میگیره

  کارشناس بیمه
  09 شهریور 1401

  سلام بله ولی قیمت بالا

ماهور
23 شهریور 1401

سلام شرایط بیمه بدنه ماشین مدل پایین فقط به سال ساخت آن بستگی دارد؟

  کارشناس بیمه
  24 شهریور 1401

  سلام یکی از موارد مهم سال ساخت است.

پیام
03 آبان 1401

سلام در رابطه با پاترول 78 که بیمه بدنه نمیشه، آیا بیمه سرقت هم نمیشه؟

  کارشناس بیمه
  03 آبان 1401

  سلام بیمه سرقت جزئی از بیمه بدنه است.

جواد
19 آذر 1401

سلام من زانتیای مدل ۱۳۸۷ دارم میخوام بیمه بدنه کنم
آیا میشه؟
ممنون

  کارشناس بیمه
  20 آذر 1401

  سلام خیر اما اگر هم بشود به سختی و هزینه بالایی دارد.

محمد
10 دی 1401

با سلام بنده ی پژو 206مدل 82 دارم.تیپ دو ،سال ۱۴۰۱ بیمه بدنه کردم و ازش یک بار استفاده کردم،سال بعد میتونم تمدید کنم.

  نویسنده بیمه
  14 دی 1401

  سلام محمد عزیز
  درصورت استفاده از پوشش های اصلی بیمه بدنه ایشان تخفیفات صفر میگردد ولی موردی برای تمدید وجود ندارد

   امیرحسین
   23 دی 1401

   سلام پراید ۸۰ هم بیمه بدنه میشه

    کارشناس بیمه
    24 دی 1401

    سلام خیر اگر هم شود شرایط سختی دارد و هزینه بالایی باید بپردازید.

فرزاد 89
18 بهمن 1401

سلام خسته نباشید. برای ماشین وارداتی، ماشین تا چه مدلی بیمه میشه؟

  کارشناس بیمه
  19 بهمن 1401

  سلام تمام وسایل نقلیه موتوری بیمه نامه بدنه دریافت می کنند. تنها در صورتی که مدل ماشین پایین باشد و جز شروط بیمه نامه بدنه نباشد ممکن است بیمه نامه بدنه دریافت نکند.

حسن قاسمی
18 بهمن 1401

سلام. برای نیسان قانون بیمه بدنه خودرو تا چه مدلی است؟

  کارشناس بیمه
  19 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. اگر 15 تا 20 سال از تولید خودرو گذشته باشد بیمه بدنه به آن تعلق نمی گیرد.

ثریا
18 بهمن 1401

سلام خسته نباشید. تخفیف بیمه بدنه خودرو صفر بیمه ایران تا چند ماه معتبره؟

  کارشناس بیمه
  19 بهمن 1401

  سلام. لطفا از بیمه ایران سوال بفرمایید.

معصومه
18 بهمن 1401

سلام بیمه ماشین صفر کی میاد؟ من 3 روزه بیمه بدنه کوییک صفر خریدم هنوز به دستم نرسیده

  کارشناس بیمه
  19 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. لطفا از کارگزاری ایی که بیمه را خریداری کرده‌اید سوال بفرمایید.

حسن
25 اسفند 1401

سلام یه پراید 85 دارم زدم به گارد ریل بیمه ملت هست و آهرین بار بیمه بدنرو برای یه آیینه پژو پارس استفاده کردم خسارت ماشینو چند درصدشو بیمه میده؟

  کارشناس بیمه
  26 اسفند 1401

  سلام. بیمه خسارت شما پرداخت می‌کند.

راننده
14 فروردین 1402

سلام کامیون های برند ایویکو(کشنده) تا چه مدلی بیمه بدنه میشوند؟

  کارشناس بیمه
  14 فروردین 1402

  سلام. اگر دسته ماشین‌های فرسوده قرار نگیرند می توان از بیمه بدنه استفاده کرد.

فراهانی
27 فروردین 1402

سلام شرکت بیمه ای هست که ریو مدل89 را بیمه کند

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید