02 خرداد 1401

بیمه بدنه ماشین مدل پایین؛ خودرو مدل پایین که بیمه بدنه نمی شود!

با اینکه تعداد ماشین‌های جدید در سطح کشور زیاد شده است؛ اما هنوز بسیاری از افراد از خودروهای مدل پایین و قدیمی استفاده می‌کنند. مسئله اینجاست که ماشین‌های قدیمی دغدغه و چالش‌های زیادی را به همراه خود دارند. یکی از دغدغه‌های مالکان این خودروها، درمورد بیمه بدنه ماشین مدل پایین است. بیمه بدنه برای خوودرهایی که کمتر از 20 سال از عمر آن‌ها میگذرد صادر می‌شود، اما در مقابل اگر بیش از 20 سال از تولید ماشین شخصی بگذرد، دیگر هیچ شرکت بیمه‌ای حاضر نیست این اتومبیل را به دلیل فرسودگی قطعات مختلف بیمه کند. پس باید چه کار کرد؟ به هرحال، این خودروها استفاده می‌شوند. پاسخ به این مسئله یعنی چگونگی استفاده از بیمه بدنه ماشین مدل پایین را در ادامه داده‌ایم. پس همراه ما باشید.

بیمه بدنه چیست و چه کاربردی دارد؟

اول از همه بهتر است بدانیم که بیمه بدنه چیست؟ با اینکه بیمه بدنه اجباری نیست؛ اما وجود آن در حال حاضر واقعاَ ضروری است. با داشتن بیمه بدنه به راحتی خسارات وارده به بدنه خودروی شما به دلایل و حوادث گوناگون جبران می‌شود و دیگر نیاز نیست نگران ضررهای هنگفت باشید. البته فقط آسیب نیست؛ بلکه می‌توانید با این بیمه سرقت را هم تحت پوشش قرار دهید.

بیمه بدنه ماشین مدل پایین خودروی کادیلاک انجام نمی شود

از بیمه بدنه عادی نمی توان برای بیمه کردن کادیلاک استفاده کرد

پوشش‌های بیمه بدنه کدامند؟

پوشش بیمه بدنه خودرو به دو دسته اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. دسته اصلی شامل خساراتی است که به صورت معمول قابل جبران هستند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • هرگونه تصادف ماشین با اجسام مختلف ثابت و متحرک
 • انفجا، آشتشوزی یا واژگونی خودرو
 • سرقت کلی
 • جبران خسارت های وارده به باتری و لاستیک تا سقف 50%

مهم‌ترین پوشش‌های اضافی هم شامل موارد زیر است:

 • سرقت های درجا
 • خسارات ناشی از پاشیده شدن مواد شیمیایی و اسیدی
 • خسارات ناشی از اتفاقات و بلایای طبیعی
 • جبران خسارت بلااستفاده بون خودرو
 • نوسانات قیمت ماشین

برای آشنایی بیشتر با انواع بیمه نامه بدنه در هر دو نوع اصلی و اضافی به مقاله بیمه بدنه مراجعه کنید.

 

منظور از ماشین مدل پایین چیست؟

حال به سراغ مطلب اصلی یعنی بیمه بدنه ماشین مدل پایین می‌رویم. به طور کلی، به خودروهایی که 15 یا 20 سال از تولید آن‌ها گذشته باشد، ماشین مدل پایین گفته می شود. به صورت ساده، سال ساخت تعیین کننده قدیمی یا جدید بودن خودرو است.

قیمت بیمه بدنه خودرو مدل پایین چقدر است؟

همانطور که بالاتر نیز نوشتیم، تنها به ماشین‌هایی که کمتر از 20 سال از تولید آن‌ها گذشته باشد، بیمه بدنه تعلق می‌گیرد. قیمت بیمه چنین خودروهایی مشخص است؛ اما قیمت بیمه بدنه اتومبیل‌ های مدل پایین نسبت به خودروهای معمولی تفاوت دارد. با توجه به مدل یا سال ساخت، قیمت بیمه بدنه تغییر می‌کند. هرچه ماشین قدیمی‌تر احتمالاَ هزینه بیمه آن بالاتر خواهد بود. برای دستیابی به قیمت دقیق بهتر است با توجه به خودروی خود، باید اقدام به استعلام بیمه بدنه کنید.

اگر حدود 5 سال از ساخت خودروی شما گذشته باشد، شرکت بیمه مورد نظر شما پرداخت خسارت شما را با 5 درصد کاهش انجام می‌دهد. این عدد در مورد قطعات ماشین بیشتر نیز صادق است و به عددی حدود 20 یا 25 درصد هم می‌رسد. این شرایط برای همه بیمه‌ها یکسان نیست. به همین دلیل بهتر است، بعد از مقایسه شرکت‌های بیمه، بیمه نامه خود را خریداری کنید.

چه خودروهایی دیگر بیمه بدنه نمی‎شوند؟

به صورت کلی،همان‌گونه که بالاتر نوشتیم، خودروهایی که بیست سال از تولید آن‌ها گذشته باشد، دیگر قابل بیمه نیستند. البته عدد 20 برای تمامی برندهای خودرو صدق نمی‌کند و در هر خودرو، قانون مختلفی وجود دارد؛ برای مثال خودرو پرایدی که 15 سال از تولید آن گذشته باشد، نیز دیگر قابل بیمه است.

اگر به دنبال بیمه بدنه ماشین مدل پایین هستید، باید با توجه به برند ماشین خود ماجرای بیمه شدن یا نشدن را پیگیری کنید؛ چونکه ممکن است برای هر ماشین شرایط متفاوت وجود باشد. یک مورد را در ادامه بررسی کرده‌ایم.

دلیل بیمه نشدن ماشین زانتیا

زانیتا دیگر بیمه بدنه نمی‌شود. این جمله برای کسانی که زانتیا دارند، یک جمله عادی است؛ اما برای صاحبین ماشین‌های دیگر ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. به هر حال، افرادی که خودروی زانیتا دارند دیگر نمی‌توانند از بیمه بدنه اتومبیل مدل پایین استفاده کنند؛ دلیل این مسئله هم قرارگیری این ماشین در ردیف خودروی اسقاطی است.

البته دلیل اصلی شرکت‌های بیمه دیگر بیمه بدنه ماشین مدل پایین مانند زانتیا را انجام نمی‌دهند، در دسترس نبودن لوازم و قطعات آن‌ها است. همین مورد بیمه آن‌ها را پرریسک کرده است.

4 شرط مهم برای بیمه بدنه ماشین مدل پایین

اگر شما نیز ماشین‌ قدیمی دارید و به دنبال استفاده از بیمه بدن ماشین مدل پایین هستید، بهتر است قبل از هرچیزی به 4 نکته مهم دقت کنید:

 1. با توجه به هرسال میزان استهلاک برای خودروی شما در نظر گرفته می‌شود؛
 2. خودروهای بالای 15 و 20 سال ساخت ( باتوجه به برند شان) دیگر قابل بیمه نیستند؛
 3. برای ماشین‌هایی که کاربری آنها جابجایی بار است، در بیشتر شرکت‌های بیمه، بیمه بدنه انجام نمی شود.
 4. ماشین‌هایی که دیگر قطعات و لوازم آن‌ها پیدا نمی‌شود، امکان خرید بیمه بدنه وجود ندارد.

بیمه بدنه خسارات وارد به بدنه را جبران می کند

برای بیمه بدنه ماشین های عتیقه چه کار کنیم؟

اگر شما دارای ماشین‌های بسیار قدیمی و عتیقه هستید، بهتر است به دنبال بیمه‌هایی تحت عنوان بیمه اموال باشید که در خارج از کشور بسیار نیز رواج دارد. مشکل این نوع بیمه هزینه بسیار بالای آن است؛ اما اگر ماشین عتیقه‌ای دارید که از سواری آن لذت می برید، ارزشش را دارد. عتیقه به ماشین‌های بسیار قدیمی مانند کادیلاک گفته می‌شود که برخی افراد خاص مانند کلکسیون دارها علاقه به استفاده و نگهداری از آن‌ها را دارند.

 

برای بیمه بدنه ماشین های عتیقه باید از بیمه اموال استفاده کرد

برای بیمه بدنه ماشین های عتیقه باید از بیمه اموال استفاده کرد

اتومبیل‌هایی که دیگر بیمه بدنه ماشین مدل پایین برای آنها کارایی ندارد!

خودروهای های زیر به هیچ عنوان توسط هیچ شرکت بیمه‌ای در داخل ایران بیمه نیستند و بهتر است صاحبین این ماشین‌ها چیزی با عنوان بیمه بدنه خودرو مدل پایین را به دست فراموشی بسپارند:

 • ماشین پاژن
 • همه ماشین های میتسوبیشی
 • ماشین‌های حمل بار شاکمن
 • ماشین‌های پروتون
 • ماشین های قدیمی کادیلاک و بیوک
 • خودروهای سی لو، ریسر، اسپیرو و دیگر تولیدات دوو
 • ماشین زانتیا
 • پژو دویست و پنج 205
 • پرایدهای بالای 15 سال تولید
 • خودروهای مخصوص جابجایی بار با عنوان استرالیس
 • سپند، رنو 21 و رنو 5
 • اپل کورسا، گلف یا گل، ویکتوریا و امگا
 • پاترول های 2 در و 4 در
 • آکورد و سیویک ( هونداهای 4 در و 2 در)
 • همه مدل‌های ماشین پیکان
 • بنزهایی که ناجا بوسیله مزایده های همگانی آنها را واگذار کرده

با سوار شدن ماشین های قدیمی قید بیمه بدنه را باید بزنید!

در این مقاله به صورت جامع در مورد شرایط و قیمت بیمه بدنه ماشین مدل پایین صحبت کردیم. به هر حال، اگر همچنان علاقه‌مند به سوار شدن ماشین های قدیمی هستید، بهتر است قید چیزی به اسم بیمه بدنه را بزنید. البته شما می‌توانید از طریق صفحه  اقدام به خرید بیمه بدنه کنید. به هر حال، شاید خودروی شما تحت پوشش یک شرکت قرار بگیرد. همچنین در بخش کامنت می‌توانید پرسش‌های خود را بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام به آن‌ها تا حد ممکن و در سریع‌ترین زمان پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 تیر 1401 / بیمه بدنه

صفر تا صد بیمه بدنه خودرو+ راهنمای کامل خرید بیمه بدنه ماشین در سال ۱۴۰۱

بیمه بدنه خودرو آسودگی برای امنیت خاطر رانندگان، اگر می‌خواهید در خصوص مزایا و پوشش‌های این بیمه اطلاعات کسب کنید این مقاله را از دست ندهید.

02 تیر 1401 / بیمه بدنه

بیمه بدنه یک روزه؛ شرایط و پوشش‌های بیمه روزشمار در 1401

در این مطلب در خصوص بیمه بدنه یک روزه و شرایط آن به طور کامل توضیح داده شده است.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو تحت عوامل مختلفی انجام می شود؛ یعنی، شما به عنوان یک راننده زمانی که می‌خواهید مبلغ بیمه بدنه خودتان را پرداخت کنید، به عوامل مختلفی توجه می‌کنید که هر کدام از آن‌ها اهمیت ویژه خود را دارند.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

مقصر تصادف زنجیره ای با بیمه، دیگر دغدغه‌ای در 1401 ندارد

چگونه مقصر تصادفات زنجیره‌ای را تشخیص دهیم؟ نقش بیمه در تصادفات زنجیره‌ای را در این مقاله مطالعه بفرمایید.

28 خرداد 1401 / بیمه بدنه

شرایط و روش های انتقال بیمه بدنه خودرو+ انتقال تخفیفات بیمه بدنه

انتقال بیمه بدنه، موضوعی است که همراه با خود نکات و روش‌های خاص خودش را دارد. اگر می‌خواهید این نکات را هرچه بهتر بدانید این مقاله را از دست ندهید!

25 خرداد 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

بیمه خودروی اجاره ای: انواع و پوشش‌های بیمه ماشین اجاره‌ای در یک جا

بیمه‌ی خودروی اجاره‎‌ای به شما کمک می‌کند در زمان وقوع حادثه برای خودروی اجاره شده نگران خسارت‌های وارده نباشید.زیرا بسته به نوع بیمه‌نامه شما تمامی خسارات را جبران خواهد کرد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
نوید
07 تیر 1401

من یه زانتیا قدیمی دارم سوالم در مورد این بودش که چه ماشینهایی بیمه نمی شوند؟ زانتیا هم جز این ماشینا میشه؟

  کارشناس بیمه
  08 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، زانتیای قدیمی بله

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید