۲۹ آبان ۱۴۰۲

همه چیز درباره استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک ماشین

خلافی خودرو مجموعه‌ای از جریمه‌های یک ماشین است. به عبارت دیگر رانندگان بخاطر انجام تخلفات رانندگی توسط پلیس جریمه می‌شوند. فهرست این جریمه‌ها در سیستم پلیس به‌عنوان خلافی ماشین ثبت می‌گردد. هر راننده موظف است که در موعد مقرر نسبت به پرداخت قبوض جریمه خود اقدام کند. در غیراینصورت مشمول جریمه‌های سنگین‌تر می‌شود. بنابراین بهتر است که افراد به طور مرتب برای استعلام تخلفات رانندگی خود اقدام کنند. راه‌های زیادی برای گرفتن خلافی اتومبیل وجود دارد. در این مقاله می‌خواهیم درباره روش استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک ماشین صحبت کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

راه‌های استعلام تخلفات رانندگی

راه‌های زیادی برای استعلام خلافی خودرو وجود دارد. آشنایی با این راه‌ها به شما کمک می‌کند تا در صورت لزوم، خیلی سریعتر بتوانید آن را انجام دهید. برای استعلام تخلفات رانندگی شما می‌توانید به سه صورت حضوری، آنلاین و تلفنی اقدام کنید. در روش حضوری باید به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه نمایید. در واقع یکی از رایج‌ترین روش استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک ماشین حضور در این مراکز است.

احتمالا برای شما هم پیش آمده که گاهی تا چند ساعت در صف استعلام و پرداخت این دفاتر معطل شده‌اید. اما برخی از افراد ترجیح می‌دهند که زمان‌شان را با ماندن در صف از دست ندهند. به همین دلیل روش آنلاین را برای استعلام و پرداخت جریمه‌های خود انتخاب می‌کنند. در ادامه به بیان جزییات این روش‌ها می‌پردازیم.

روش های استعلام خلافی خودرو به چند بخش تقسیم می شود

روش های استعلام خلافی خودرو به چند بخش تقسیم می شود

استعلام حضوری خلافی ماشین

در بخش قبل گفتیم که دفاتر پلیس ۱۰+ مرجع مراجعه حضوری رانندگان برای گرفتن و پرداخت قبض‌های جریمه محسوب می‌شود. در این دفاتر از افرادی که برای پرداخت خلافی خودرو با شماره پلاک ماشین مراجعه کرده‌اند، هزینه‌های دیگری هم دریافت می‌شود. تعرفه خدمات صدور وضعیت خلافی خودرو در دفاتر پلیس ۱۰+ مربوط به سال ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

 

نوع تعرفه دریافتیمبلغ هزینه دریافتی (ریال)
دریافت برگه خلافی ماشین۱۱۳.۲۸۵
تعرفه رسیدگی غیر حضوری اجراییات (بررسی کسر خلافی)۶۶.۰۲۵
اعتراض به هر ردیف خلافی۵.۲۱۳
پرینت فهرست جریمه‌های بیش از ۳ برگ برای هر برگ هزینه اضافه دریافت می‌شود.

نکته مهم: در این دفاتر فقط به جریمه‌های زیر ۱ میلیون تومان رسیدگی می‌شود. افراد برای پیگیری و پرداخت مبالغ بالاتر خلافی باید به مراکز راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند.

استعلام آنلاین خلافی ماشین

افراد برای استعلام آنلاین خلافی خودرو می‌توانند به سه صورت اقدام کنند.

سایت پلیس راهور ۱۲۰

معتبرترین مرجع استعلام و پرداخت آنلاین خلافی خودرو سایت پلیس راهور ۱۲۰ است. برای استفاده از خدمات این سایت، ابتدا باید در سامانه سخا نیروی انتظامی هویت فرد احراز شود. پس از ثبت‌نام، فرد می‌تواند خلافی وسیله نقلیه، نمره منفی گواهینامه و سایر خدمات پلیس راهور را با کدملی دریافت نماید. در این سامانه شما می‌توانید اقدام به استعلام خلافی از طریق بارکد و شماره VIN خودرو موجود در کارت ماشین کنید. اطلاعات سایت پلیس راهور آفلاین است. به همین دلیل بعد از پرداخت، بلافاصله جرائم شما از فهرست خلافی حذف نمی‌شود. این پروسه معمولا بین ۴۸ الی ۷۲ ساعت طول می‌کشد.

مراحل استعلام و پرداخت تخلفات رانندگی در سامانه پلیس راهور ۱۲۰

مراحل استعلام و پرداخت در این سامانه به شرح زیر است:

  1. به سایت پلیس راهور مراجعه کنید.
  2. بر صفحه اسکرول کنید تا به قسمت «استعلام تخلفات رانندگی» برسید.
  3. بعد از کلیک بر بخش مذکور شما به سایت احراز هویت سخا منتقل می‌شوید.
  4. اطلاعات خواسته شده را در این سامانه وارد کنید.
  5. سامانه شما را دوباره به سایت پلیس راهور منتقل می‌کند.
  6. شماره VIN یا بارکد موجود بر کارت ماشین را وارد نمایید.
  7. فهرست تخلفات رانندگی برای شما نمایش داده می‌شود.
  8. شما می‌توانید از بین جریمه‌های خود، یک یا چند مورد را انتخاب و برای پرداخت آن اقدام کنید.

سایت‌های استعلام و پرداخت خلافی

علاوه‌بر سایت پلیس راهور، سامانه‌های دیگری هم برای گرفتن تخلفات رانندگی وجود دارند. در اکثر این سامانه‌ها استعلام خلافی خودرو با پلاک ماشین انجام می‌گیرد. قبضینو، آیتول، فرمون و… از این دست هستند.

اپلیکیشن‌های استعلام و پرداخت خلافی

با پیشرفت تکنولوژی تلفن‌های همراه، ترجیح افراد برای انجام کارهای روزمره انتخاب اپلیکیشن‌ها است. امروزه گرفتن و پرداخت خلافی خودرو در دسته دغدغه‌های روزانه رانندگان قرار می‌گیرد. به همین دلیل ترجیح افراد این است که آن را به صورت آنلاین و به ساده‌ترین شکل ممکن بپردازند. در چنین شرایطی سایت‌های ارائه دهنده خدمت صدور وضعیت تخلفات رانندگی برای راحتی شهروندان نسخه اپلیکیشن خود را در دسترس عموم قرار دادند. افراد برای دریافت این اپلیکیشن‌ها می‌توانند به برنامه بازار و Google Play مراجعه کنند. پیشنهاد می‌کنیم که مقاله استعلام خلافی با آپ را مطالعه کنید.

 

از طریق اپلیکیشن می توانید خلافی خودرو را استعلام بگیرید

از طریق اپلیکیشن می توانید خلافی خودرو را استعلام بگیرید

استعلام تلفنی خلافی ماشین

استعلام تلفنی خلافی خودرو به سه صورت امکان‌پذیر است:

استعلام خلافی با تماس تلفنی

در این روش استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک ماشین انجام می‌شود. شهروندان تهرانی باید با شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸ تماس بگیرند. شهروندان شهرستانی هم باید پیش‌شماره ۰۲۱ را نیز به این شماره اضافه کنند. بعد از برقراری تماس از شما، شماره پلاک ماشین درخواست می‌شود. استفاده از این سامانه فقط در ساعات اداری مقدور است.

استعلام خلافی با کد USSD

در این روش ابتدا باید با تلفن همراه خود کد *۱۱۰#  را شماره‌گیری کنید. سپس از بین گزینه‌هایی که برای شما نمایش داده می‌شود، خدمات راهور و استعلام خلافی خودرو را انتخاب نمایید. سامانه از شما شماره VIN را درخواست می‌کند. بعد از وارد کردن این شماره تعداد و مبلغ خلافی برای شماره همراه شما پیامک می‌شود.

استعلام خلافی با پیامک

برای استعلام خلافی با پیامک شما باید کد VIN خودرو را به سرشماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک کنید. بعد از چند دقیقه تعداد و مبلغ نهایی خلافی به شماره همراه شما پیامک می‌شود.

عواقب پرداخت نکردن تخلفات رانندگی در موعد مقرر

اگر رانندگان در موعد مقرر نسبت به پرداخت خلافی وسیله نقلیه خود اقدام نکنند؛ مبلغ این جریمه‌ها گاه دوبرابر می‌شود. چنانچه مبلغ جریمه‌ها بیش از ۳ میلیون تومان شود، ریسک توقیف خودرو توسط پلیس را به دنبال دارد. البته فقط جریمه بالا باعث توقیف اتومبیل نمی‌شود. نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر یکی دیگر از دلایل توقیف ماشین افراد است. البته شما می‌توانید اقدام به پرداخت قسطی خلافی خودرو کنید. به این صورت، فشار مالی کمتری روی دوشتان احساس خواهید کرد.

اگر مایلید درباره این که ” بیمه شخص ثالث چیست” بیشتر بدانید به این لینک مراجعه کنید.

در این مقاله از سایت بیمه دات کام با انواع راه‌های استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک ماشین آشنا شدیم. همچنین درباره دلایل احتمالی توقیف خودرو صحبت کردیم. نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر یکی از علت‌های اصلی توقیف ماشین است. شما می‌توانید برای تمدید یا خرید بیمه شخص ثالث اتومبیل‌تان به بخش محصولات سایت بیمه دات کام مراجعه کنید. اگر در خصوص موضوع مقاله هم پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند.

 

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید