20 خرداد 1401

عوارض سالیانه شهرداری خودرو؛ جدیدترین آیین‌نامه در سال 1401

افزایش روزافزون وسایل نقلیه در کشور بزرگراه‌ها، خیابان‌ها و کوچه‌های بیشتر و بهتری را می‌طلبد. علاوه‌بر آن نگه‌داری، بازسازی و نظافت آسفالت خیابان‌ها هزینه‌های زیادی برای دولت ایجاد می‌کند. طبق قانون، بخشی از این هزینه‌ها باید به عنوان مالیات توسط مالکان خودرو پرداخت شود. به این مالیات‌ها عوارض سالیانه شهرداری خودرو می‌گویند. داشتن فرم تسویه حساب عوارض شهرداری هنگام تعویض پلاک خودرو، اسقاط خودرو، ترخیص خودرو از پارکینگ و… الزامی است. همچنین صاحبان خودرو اگر به طور مرتب نسبت به پرداخت آن اقدام نکنند؛  جریمه می‌شوند.

در ادامه قصد داریم در مورد جزییات این موضوع صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

عوارض سالیانه شهرداری خودرو

گفته شد که طبق قانون، وسایل نقلیه باید برای تردد در خیابان‌های شهرها هزینه پرداخت کنند. این قانون در سال 1369 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. علت تصویب آن، هزینه‌های گزافی است که دولت و به انضمام آن شهرداری‌ها برای ارائه خدمات و بهبود حمل‌ونقل شهری متحمل می‌شوند.

عوارض سالیانه ماشین

پرداخت عوارض سالیانه خودرو الزامی است.

پس، شهروندان ملزم به پرداخت بخشی از هزینه‌های عمرانی، رفاهی و خدماتی شهر در قالب عوارض سالیانه شهرداری خودرو شدند. در اصل عوارض شهرداری خودرو، مالیاتی است که مالکان خودرو برای استفاده از خدمات و امکانات شهری باید بپردازند.

سوء تفاهم‌هایی درباره پرداخت عوارض سالیانه شهرداری خودرو

پرداخت عوارض شهرداری خودرو تا سال 1383 بصورت منظم انجام نمی‌شد. چون مردم فکر می‌کردند، فقط در هنگام فروش خودرو باید عوارض شهرداری را بپردازند. این فاصله زمانی در پرداخت عوارض، باعث معطل ماندن برخی امورات شهری به علت تامین نشدن درآمد شهرداری‌ها می‌شد. ازاین‌روی دولت نیازمند راه‌حلی بود تا این مشکل را حل کنند. اطلاع‌رسانی‌ها و آگاه‌سازی مردم از یک طرف و وضع جریمه از سمت دیگر، باعث رفع این سوءتفاهم‌ها شد. فرهنگ‌سازی و پرداخت مستمر شهروندان باعث شد تا درآمد حاصله، به‌عنوان درآمدهای پایدار در تخصیص هزینه‌های شهرداری‌ها قابل اتکا باشد.

بیمه شخص ثالث از جمله مدارک ضروری در هنگام معامله خودرو است. این بیمه‌نامه پوشش‌های خوبی برای جبران خسارت‌های ناشی از تصادفات شخص ثالث دارد. برای اطلاع از مزیت‌ها و پوشش‌های بیمه شخص ثالث خودرو به اینجا مراجعه کنید.

انواع مختلف عوارض خودرو

مالکان خودرو در کل باید برای استفاده از جاده‌های درون و بیرون شهری عوارض زیر را بپردازند:

 • عوارض آزادراهی
 • عوارض‌های طرح ترافیک
 • عوارض شهرداری

عوارض شهرداری خودرو

عوراض‌های شهرداری خودرو تحت عناوین زیر از شهروندان صاحب وسایل نقلیه اخذ می‌شود:

 • عوارض سالیانه شهرداری خودرو
 • عوارض سالانه آلایندگی خودرو

عوارض‌های سالانه آلایندگی خودرو

این عوارض برای مالکین خودرو ساکن در شهرهای آلوده تعیین می‌شود. این شهروندان تا ده سال پس از تولید خودروشان موظف‌اند، یک‌بیستم نرخ‌های مندرج در جدول ماده 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده را بپردازند. این مبلغ با عنوان عوارض سالانه آلایندگی اخذ می‌گردد. همچنین پس از ده سال، هر سال به میزان 10 درصد به نرخ پایه عوارض آلایندگی مصوب اضافه می‌شود.

مرجع تعیین عوارض سالیانه شهرداری خودرو

هیات وزیران، طی آیین‌نامه در خرداد ماه 1400 محاسبه عوارض سالیانه و آلایندگی خودرو را به سازمان امور مالیاتی واگذار کرده‌است. این مرجع در دی ماه هر سال موظف است، عوارض مذکور را تعیین کرده و به وزارت کشور ابلاغ کند. وزارت کشور موظف است با ایجاد سامانه ملی الکترونیک –سمیع-، اطلاع از جزییات آن را برای مالکان خودرو فراهم کند. در سامانه ملی متمرکز سمیع موارد زیر باید قابل دسترسی باشد:

 • محاسبه عوارض
 • امکان استعلام و پرداخت
 • امکان صدور مفاصا حساب عوارض سالیانه شهرداری خودرو

نکته: سامانه ملی یکپارچه عوارض خودرو سمیع هنوز به طور کامل راه‌اندازی نشده‌است.

 

نحوه محاسبه عوارض سالیانه شهرداری خودرو

در بند ب ماده 43 قانون عوارض شهرداری خودرو، نحوه محاسبه نرخ سالانه آن مشخص شده‌است. نرخ این عوارض، به عواملی چون: قیمت و مدل خودرو، طول عمر خودرو، سال پرداخت عوارض، شهر و استان محل سکونت بستگی دارد.

برای اطلاعات جامع در خصوص عوارض ماشین، نحوه محاسبه و پرداخت آن به مقاله عوارض خودرو مراجعه نمایید.

قیمت و مدل خودرو

نرخ عوارض شهرداری در خودروهای سواری و وانت‌ها به داخلی یا خارجی بودن آن بستگی دارد. این نرخ در خودروهای داخلی بر اساس یک‌ در هزار قیمت فروش کارخانه، تعیین می‌شود. درحالیکه در خودروهای خارجی، ملاک تعیین عوارض سالانه، یک‌ونیم هزارم مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورود به کشور است.

عوارض سالیانه شهرداری خودرو

مدل ماشین بر قیمت عوارض سالیانه خودرو موثر است

قیمت خودرو و قطعات یدکی آن روز‌به‌روز در حال افزایش است. مالکان خودرو در این شرایط سعی می‌کنند علاوه‌بر رعایت اصول رانندگی ایمن از بیمه‌های خودرو استفاده کنند. بیمه بدنه یکی از این بیمه‌ها است. این بیمه‌نامه افزون‌بر پرداخت هزینه‌های خودرو، پوشش‌های خوبی برای جبران خسارت‌های جانی و مالی سرنشینان اتومبیل دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این بیمه‌نامه به مقاله بیمه بدنه مراجعه نمایید.

بیمه دات کام سامانه استعلام و خرید انواع بیمه است. شما می‌توانید برای خرید بیمه شخص ثالث و خرید بیمه بدنه خودرو به بخش محصولات سایت بروید. مشخصات خودرو خود را وارد کنید و از شرکت‌های معتبر استعلام بگیرید. سپس با خیال راحت برای خرید بیمه مناسب خود اقدام نمایید.

ملاک قیمت خودرو در محاسبه عوارض شهرداری

همان‌طور که می‌دانید، قیمت خودرو در کشور ما دو نرخی است. پس، ملاک قیمت خودرو در تعیین نرخ عوارض شهرداری، قیمت‌گذاری سالانه خودرو است که توسط وزارت اقتصاد و اموردارایی انجام می‌گیرد. قیمت‌گذاری خودرو به صورت دفترچه‌ای با همین نام، سالانه توسط این نهاد منتشر می‌شود. موتورسیکلت‌ها و خودروهای دولتی نیز مشمول این قانون هستند.

استثنائات در محاسبه عوارض سالیانه شهرداری خودرو

طبق قانون مذکور، خودروهایی که بیش از ده سال عمر دارند، هر سال 10 تا 100 درصد به مبلغ عوارض آنها افزوده می‌شود. این قانون تا 10 سال برای خودروها اعمال می‌شود. در ضمن، خودروهای گازسوز از این قاعده مستثنی هستند.

طرح‌های تشویقی در پرداخت به موقع عوارض سالیانه شهرداری خودرو

طبق آیین‌نامه جدید خرداد 1400، شهروندانی که در پایان هر سال نسبت به پرداخت عوارض سالانه خود اقدام کنند؛ از 20 درصد تخفیف برخوردار می‌شوند.

جریمه عدم پرداخت عوارض سالیانه شهرداری خودرو

اجباری بودن پرداخت عوارض شهرداری خودرو در ماده 46 قانون مالیات بر ارزش افزوده، مشخص شده‌است. طبق این ماده، عوارض خودرو باید به حساب شهرداری محل سکونت شهروندان پرداخت شود. طبق تبصره 3 ماده 42 قانون مذکور، عدم پرداخت این عوارض برای صاحبان خودرو، جریمه به همراه دارد. این شهروندان با جریمۀ افزایش دو درصدی مبلغ عوارض شهرداری خودرو به ازای هر ماه تاخیر در پرداخت مواجه می‌شوند.

راه‌های استعلام و پرداخت عوارض سالانه شهرداری خودرو

شما به دو صورت آنلاین و حضوری می‌توانید، برای پرداخت عوارض سالیانه شهرداری خودرو اقدام کنید.

روش آنلاین

مالکین خودرو در تهران برای استعلام و پرداخت عوارض خود به صورت آنلاین می‌توانند به سامانه‌های زیر مراجعه کنند:

 1. سایت مای پیشخوان: در سایت ثبت‌نام کنید و پس از ورود به سامانه، فرم درخواست پرداخت عوارض خودرو را پر نمایید. در پایان پیامکی مبنی بر میزان بدهی خودرو شما برایتان ارسال می‌شود.
 2. سامانه تهران من: در سایت ثبت‌نام کنید. پس از ورود به سامانه می‌توانید علاوه‌بر استعلام عوارض شهرداری خودرو نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید. برای اطلاعات در خصوص نحوه ثبت‌نام در این سامانه به مقاله سامانه تهران من در سایت بیمه دات کام مراجعه نمایید.
 3. سامانه کارتکس من: با وارد کردن شماره پلاک خود، می‌توانید به سریع‌ترین روش عوارض خودرو را استعلام کنید. این سامانه عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک/محدوده کنترل آلودگی هوا و عوراض پارک حاشیه‌ای را هم برایتان محاسبه می‌کند.
 4. سامانه آیتول: در این سامانه نیز با داشتن شماره پلاک می‌توانید نسبت به استعلام و پرداخت بدهی خود اقدام نمایید.
عوارض سالیانه شهرداری ماشین

عوارض سالیانه شهرداری ماشین را با سامانه تهران من می‌توانید، پرداخت کنید.

اطلاعات مورد نیاز برای پرداخت عوارض سالیانه شهرداری خودرو

برای گرفتن استعلام به صورت آنلاین، معمولا اطلاعات زیر از شما درخواست می‌شود:

 • شماره پلاک خودرو
 • شماره‌تلفن همراه مالک
 • شماره VIN خودرو: این شماره 17 کاراکتری در کارت شناسایی خودرو مشاهده می‌شود. VIN ماشین به صورت حروف و عدد است که با IR شروع می‌شود.

مراجعه حضوری

برای پرداخت مبلغ عوارض شهرداری می‌توانید به دفاتر پیشخوان دولت و شهرداری‌ها مراجعه کنید.

اعتراض به مبلغ عوارض سالیانه شهرداری خودرو

اگر به مبلغ عوارض تعیین شده برای خودرو خود اعتراض دارید، باید به شهرداری محل سکونت خود مراجعه کنید. همراه داشتن مدارک مالکیت خودرو در مراجعه حضوری الزامی است. مدارک مالکیت خودرو شامل موارد زیر است:

 • برگ سبز خودرو یا همان سند مالکیت ماشین
 • کارت ملی مالک خودرو
 • اسناد پرداختی عوارض گذشته

شهرداری‌های برای انجام به موقع طرح‌های عمرانی در شهر نیاز به درآمد ثابت دارند. بخشی از درآمد ثابت این نهاد از طریق پرداخت مالیات شهروندان تامین می‌شود. عوارض سالیانه شهرداری خودرو یکی از این مالیات‌ها است که توسط مالکان خودروها پرداخت می‌شود. در مقاله به مرور چرایی، نحوه محاسبه، شیوه پرداخت و… آن پرداختیم. اگر پرسش یا ابهامی درباره این موضوع دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
10 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

تخلفات منجر به توقیف خودرو کدام‌اند؟ 6 خلافی منجر به توقیف خودرو و موتور

حتماً برای شما هم پیش آمده که در حین رانندگی از سمت پلیس، ماشین شما متوقف کند یا شاهد توقیف ماشین سایر افراد باشید. مهم‌ترین تخلفاتی که باعث توقیف خودرو...

04 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

واردات خودرو دست دوم از دبی چگونه امکان پذیر است؟

واردات خودرو دست دوم از دبی شاید راحت‌تر از سایر کشورها باشد. شرایط و قوانین کامل واردات ماشین دست دوم از دوبی را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

01 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه شخص ثالث

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض + 3 روش دریافت شناسه قبض

رانندگان به کمک روش‌های زیادی می‌توانند از مبلغ و نوع خلافی وسایل نقلیه خود آگاه شوند. سپس برای تسویه آن اقدام نمایند. پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یکی از روش های آن است که بسیار ساده و آسان می باشد.

21 شهریور 1401 / بیمه شخص ثالث / اطلاعات خودرو و موتور

جرایم ستاره دار چیست؟ + لیست کامل 4 نوع جریمه ستاره دار با توضیحات

اگر به جدول تخلفات رانندگی نگاهی بیندازید، در کنار برخی از تخلفات علامت ستاره دیده می‌شود. جرائم ستاره دار در دسته جرائم خطرناک قرار می‌گیرند. لیست کامل این جرایم ستاره دار را در این مقاله بیمه دات کام شرح داده ایم

18 شهریور 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده+ مراحل و مدارک اسقاط ماشین1401

همه آنچه که در مورد اسقاط خودرو باید بدانید. شرایطی که منجر به فرسوده محسوب شدن خودرو می‌شود.

16 شهریور 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

نمره منفی گواهینامه؛ روش‌های استعلام و پاک کردن جریمه نمره منفی ۱۴۰۱

نمره منفی گواهینامه و نحوه اعتراض و پاک کردن آن را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
مسعود حیدری
28 تیر 1401

عوارض خودرو سال ۱۴۰۱ چقدره؟ من میخام ماشینمو بفرشوم ولی تا حالا هیچه در این مورد پرداخت نکردم..

  کارشناس بیمه
  29 تیر 1401

  سلام دوست عزیز به عوامل از جمله خود خودرو هم بستگی دارد. به سایت تهران من یا دفاتر پلیس+10 مراجعه کنید.

یلدا
18 مرداد 1401

سلام من یه پراید مدل ۸۹ دارم میخوام بفروشم مشتری عوارض شهرداریشو گرفته ۱۵۰۰شده البته تابحال پرداخت نکردیم با توجه ب اینکه ماشینو۶۵۰۰ خریدم این مبلغ خیلی زیاده میشه کم بشه؟

  کارشناس بیمه
  19 مرداد 1401

  سلام در خصوص مبلغ دقیق اطلاعی نداریم.

منصوری اصل
31 مرداد 1401

آیا به اتومبیلهای دولتی عوارض شهرداری تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  01 شهریور 1401

  سلام قاعدتا باید به همه خودروها تعلق بگیرد.

روح‌اله حاجی
09 شهریور 1401

سلام
آیا عوارض سالیانه خودرو در همه استانها و شهر ها اجرا میشه یا فقط برای تهران هست

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید