۲۲ آبان ۱۴۰۱

با رعایت ۹ نکته ساده اما اساسی، ایمنی محیط کار را افزایش دهید!

برای اینکه بتوان در محل کار با خیالی آسوده و به دور از خطر، فعالیت انجام داد، باید یکسری قوانین را تحت عنوان ایمنی محیط کار رعایت کرد. هدف از رعایت اصول ایمنی محل کار، محافظت از افراد آسیب دیده هنگام کار و فعالیت است. همان‌طور که می‌دانید برای بالا بردن دقت در کار و بهداشت کار، رعایت یکسری موارد ضروری است. با توجه به تنوع کار و شرایط مختلفی که برای محیط‌های کاری وجود دارد، رعایت قوانین برای مدیریت ایمنی در دستیابی به کارایی سازمان به طور فزاینده‌ای اهمیت خواهد داشت. مقررات ایمنی، هر روز سختگیرانه‌تر شده و حرف اول ایمنی، شرط اولیه محیط کار است. در حقیقت می‌توان بیان کرد که علت اصلی مدیریت ایمنی و موضوع ایمنی محیط کار برای ایجاد مقررات اجباری است که باید در محل‌های کار انجام شود تا سطح آرامش و بهداشت افراد را افزایش دهد.

در این مطلب قصد داریم که درباره ایمنی محل کار و شرایط آن توضیحاتی دهیم تا انتهای متن با ما همراه باشید.

تجهیزات مناسب برای ایمنی محیط کار

استفاده از تجهیزات ایمنی را می‌توان، یکی از مهم‌ترین عوامل برای یک محیط کار ایمن دانست. کارفرما باید، متناسب با محل کار خود و نوع شغلی که در آن فعالیت می‌شود، تجهیزات ایمنی را تهیه کند. این تجهیزات می‌تواند: لباس کار، کلاه ایمنی، دستکش ایمنی، عینک ایمنی، گوشی ایمنی، ماسک ایمنی و کفش ایمنی باشد؛ که متناسب با شغل باید به تمام کارگرها و کارمند‌ها تعلق گیرد. دقت کنید که این وسایل ایمنی محیط کار متناسب با نوع شغل، ممکن است، تغییراتی داشته باشد و با توجه به حرفه و شغل متفاوت خواهد بود.

ایمنی محیط کار

با علائم هشدار دهنده ایمنی محل کار را افزایش دهید

نکته مهم این است که هر شغلی که به تجهیزات ایمنی نیاز دارد، باید از آن استفاده کند تا ایمنی افراد تضمین شود و هیچ گونه مشکلی برای کارمند‌ها ایجاد نشود. نکات مهمی‌ در ایمنی محیط کار وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

نکات ایمنی در محیط کار

یک محیط کار باید از لحاظ ایمنی آماده انجام کار باشد. به طور مثال اگر کار ساختمانی انجام می‌دهید، باید برای کار در ارتفاع ساختمان، تجهیزات ایمنی استفاده کنید. این تجهیزات شامل: کلاه ایمنی، کفش ایمنی، دستکش ایمنی، لباس ایمنی و عینک ایمنی است. به طور کلی نکات مهم ایمنی عبارتند از:

 • از شیشه‌های نشکن استفاده کنید.
 • فضای کافی را برای حرکت و دسترسی ایمن ایجاد کنید.
 • هرگونه حفر در کف زمین را با درپوش و حفاظ بپوشانید.
 • برای جلوگیری از سقوط افراد یا اشیا از راه پله‌ها، ارتفاع، لبه‌های پنجره و کناره‌های باز احتیاط‌ها و ایمنی را ایجاد کنید.
 • از انجام تعمیرات ضروری و مناسب در ساختمان‌‌های محل کار اطمینان حاصل کنید.
 • در نگهداری تجهیزات ایمنی محل کار خود تلاش کنید تا همیشه این تجهیزات قابل دسترسی باشد و ایمنی محیط کار را تضمین کند.
 • عیب و نقص موجود در محیط کار را برطرف کنید تا جان و سلامت افراد در معرض خطر نباشد.

مطالعه لوازم ایمنی ساختمان پیشنهاد می شود.

روشنایی محل کار برای ایمنی محیط کار

روشنایی محیط و فضای محل کار یکی دیگر از نکات ایمنی محیط کار است که باید به آن دقت زیادی داشت، زیرا با تجهیز نبودن محیط کار، راندمان و عملکرد کارمند‌ها با مشکل روبه رو خواهد شد. فرقی ندارد محل کار شما در محیط بسته یا باز باشد، باید برای تمرکز بیشتر از نور مناسب استفاده کرد. اهمیت روشنایی کافی در محیط کار به موارد زیر مرتبط خواهد شد:

 • نورکافی برای پله‌ها و راهرو‌ها وجود داشته‌باشد.
 • از نور طبیعی در هر کجا که امکان پذیر است، استفاده شود.
 • تجهیزات روشنایی و نورپردازی اضطراری را با توجه به محیط کار در نظر داشته‌باشید.
 • روشنایی و نوردهی در محل‌‌های مختلف محیط کار را به صورت موضعی، به سطح خیلی خوبی برسانید.
 • مکان‌هایی که در محیط باز برای عابر‌های پیاده نیاز به نور دهی دارد هم باید تجهیز شود.

نظافت محیط کار را جدی بگیرید

از جمله موارد مهمی ‌که به صورت روزانه باید در محل کار انجام شود، نظافت محیط کار است. نظافت محل کار به ایمنی محیط کار کمک خواهد کرد و از لحاظ روانی هم بر سلامت افراد، تاثیر گزار خواهد بود. این موارد به شرح زیر است:

 • تجهیزات ایمنی و محوطه محل کار باید تمیز باشد.
 • دیوار‌های داخلی محل کار، همواره تمیز و به دور از گرد و غبار باشد.
 • جمع آوری زباله‌ها باید به صورت روزانه و مداوم انجام شود.
 • زباله‌ها و سطل‌های جمع آوری باید درپوش و محفظه مناسب داشته‌باشد.
 • کف‌‌ها و پله‌‌ها باید تمیز باشند و در صورت لزوم از سیستم تخلیه آب استفاده شود.

خطرهای آتش سوزی را برطرف کنید

خطر‌های احتمال آتش سوزی در محیط کار باید برطرف شود تا سطح ایمنی محیط کار افزایش پیدا کند و آسیبی به افراد و محل کار وارد نشود. برخی از موارد برطرف کردن آتش سوزی عبارتند از:

 • اگر به مواد اشتغال‌زا در محیط نیاز دارید به مقدار مورد نیاز در محل کار نگهداری کنید و هنگامی‌ که به این مواد نیازی نیست بهتر است که دور از محیط کار و در انبار ایمن شده نگهداری کرد.
 • مواد قابل اشتعال را در محلی مشخص و به دور از منابع احتراق قرار دهید.
 • از اینکه لباس کار شما به مواد اشتعال زا آلوده نشده باشد، اطمینان حاصل کنید و در صورت آلودگی به سرعت لباس خود را تعویض کنید.
 • هرگونه مانع در راهرو‌ها و درب‌های خروج در محیط کار را باید برطرف کرد. از انباشت کالا‌ها در جلوی درب‌ها خروج اضطراری باید جلوگیری کرد.
 • مواد اولیه‌ را حداقل ۴۶ سانتی‌متر از آب‌پاش‌های خودکار، کپسول‌های آتش‌نشانی و کنترل‌کننده‌های آب‌پاش‌ها دور نگه دارید.
ایمنی محیط کار

با قرار دادن کپسول آتش نشانی، ایمنی محیط بیشتر می‌شود.

یکی از محل هایی که توجه به ایمنی آن بسیار ضروری می‌باشد، ایمنی انبار است. اینکه چه نکاتی برای بالابردن ایمنی انبار باید رعایت کنیم در مقاله ایمنی انبار آورده شده‌است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به اینجا مراجعه نمایید.

قوانین بگذارید

برای اینکه رعایت ایمنی و بهداشت در محل کار بیشتر شود و هیچ گونه آسیبی به افراد و محیط کار وارد نشود، بهتر است که قوانین مدون وضع کنید. بیشتر کارشناس‌ها بر این باور هستند که برای داشتن ایمنی محیط کار بهتر است، قوانینی تدوین شود. در این صورت با توجه به این قوانین، فعالیت‌های رسمی‌شکل می‌گیرد و برنامه‌های انجام کار مشخص می‌شود. در تحقیقاتی که انجام شده‌است در برخی از محیط‌های کار به کف محیط کار اهمیت کمتری داده‌می‌شود و این بخش مهمی از محیط محل کار بوده که باید نیروهای خدماتی را آموزش داد.

رضایت کارکنان را افزایش دهید

رضایت کارمند‌ها یکی از موارد مهمی ‌است که در بسیاری از محیط‌های کار به عنوان ایمنی محیط کار از آن یاد می‌کنند. در حقیقت کارمندی که از لحاظ روانی، امنیت شغلی داشته باشد، می‌تواند بهتر کار کند و راندمان را افزایش دهد. میزان رضایتمندی کارکنان با امکانات مختلف افزایش پیدا می‌کند و میزان راندمان بالاتر خواهد رفت. این عوامل عبارتند از:

 • ایجاد فضای کافی و اهمیت به میز و صندلی کارمندان جزو ملزومات است.
 • داخل اتاق‌های کار که شرایط مناسبی ندارد، باید از وسایل خنک کننده و گرم کننده موضعی استفاده کرد.
 • تهویه مناسب در محیط کار از اهمیت بالایی برخوردار است و عبور هوای تازه از محیط بیرون تامین شود.
 • داخل ساختمان‌‌های محل کار از دمای مناسب برخوردار باشد.( به طور معمول حداقل ۱۶ درجه سانتی‌گراد یا حداقل ۱۳ درجه سانتی‌گراد در کار‌های سخت، مگر اینکه اعمال این دما غیر عملی باشد.)

از ریختن اشیا جلوگیری کنید

برای جلوگیری از شلوغی محل کار و حفط ایمنی محیط کار، بهتر است که از ریختن اشیا جلوگیری کنید تا کارکنان امنیت بیشتری داشته باشند. برای جلوگیری از بهم ریختگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از جعبه‌ انباشت استفاده کنید.
 • ابزار را در جای درست روی میز قرار دهید.
 • اشیا سنگین‌تر را در قفسه‌های پایین قرار دهید.
 • تجهیزات بهتر است از لبه میز دور باشند.
 • اشیا را در محل‌های عبور و مرور کارکنان قرار ندهید.

دقت کنید که چیدمان در محیط کار بر ذهن کارکنان و تاثیر دارد و نباید به گونه‌ای باشد که رفت و آمد افراد را دچار مشکل کند.

 

بیمه آتش سوزی

برخی از مواقع دیده‌می‌شود که عدم رعایت ایمنی در محیط کار، حادثه ساز شده و با آتش سوزی و موارد مختلف دیگر همراه است. از این رو سازمان‌ها و کارگاه‌ها می‌توانند، برای جلوگیری از هزینه‌های سنگین ناشی از حادثه، بیمه آتش سوزی را با پوشش‌های مختلف خریداری کرده و جبران خسارت‌های ناشی از حوادثی مانند: زلزله، طوفان، نوسانات برق و موارد دیگر را به بیمه‌گر منتقل کرد.

پوشش های بیمه آتش سوزی

همچنین می‌توان علاوه بر خرید پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی، با پرداخت حق بیمه بیشتر پوشش‌های اضافی را هم خریداری کنید. این موارد عبارتند از:

دقت کنید که خرید تمام این موارد و پوشش‌های اضافی برای نوع کار و محل قرارگیری شرکت‌ها و کارگاه‌ها مناسب نیست. همچنین نیازی به خرید تمام این موارد دیده نمی‌شود. از این رو بهتر است که از کارشناس‌های بیمه‌ای در خصوص مورد بیمه شده راهنمایی بگیرید.

بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه است که می‌توان به راحتی وارد صفحه اصلی سایت bimeh.com شوید و در بخش منوی محصولات، اقدام به خرید بیمه آتش سوزی کرد.

سخن پایانی

به طور کلی مرتب بودن وسایل و ایمنی محل کار از بروز مصدومیت برای کارکنان جلوگیری کرده و میزان بهره‌وری افراد را افزایش می‌دهد. همچنین هنگامی‌‌ که افرادی از خارج سازمان وارد محیط کار می‌شوند، تاثیر مثبتی بر روی آن‌ها خواهد گذاشت. دقت داشته باشید که ایمنی محیط کار یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه داشت. در این مطلب برخی از موارد و نکات مهم درباره ایمنی محل کار توضیح داده‌ایم که با دانستن آن‌ها می‌توانید به راحتی و بدون دغدغه، فعالیت خود را انجام دهید. همچنین اگر سوالی درباره بیمه آتش سوزی و شرایط آن دارید، کافی است که در انتهای این متن و در قالب کامنت با کارشناس‌های بیمه دات کام در ارتباط باشید.

 • + میزان اکسیژن در فضای بسته چقدر باید باشد؟
 • + فرق داربست سنگین و سبک در ایمنی کار ساختمانی چیست؟
 • + اصول ارگونومی در محیط کار چیست؟
 • + کدامیک از گزینه‌های زیر جزو عوامل روانی ایجاد حوادث در محیط کار نیست؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بیمه آتش سوزی و زلزله

پوشش‌های بیمه آتش سوزی ‌فروشگاه یا مغازه در سال ۱۴۰۳

بیمه آتش سوزی فروشگاه برای محل‌های کسب و کار بهترین شرایط را ایجاد می‌کند تا در صورت بروز حادثه آتش سوزی نگرانی برای جبران هزینه‌های به رخ داده نداشته باشید. آتش سوزی یک فرآیندی است که با یک جرقه کوچک آغاز شده و ممکن است تا روزها ادامه داشته باشد. هر چه مدت زمان آتش سوزی بیشتر باشد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید